AMEPSFOOOTSCHE COIiPANT DE FUHRER: UIT DEZEN OORLOG ONTSTAAT DE VOLKSGEMEENSCHAP ER IS WERKELIJK EEN OUDE WERELD T0I INSTORTING GEBRACHT Wij orgaaiseeren achter het front verkeer en landbouw Aanvang van het groote offensief Strijd voor Europa ABONNEMENTSPRIJS by vooruitbetaling: Per week 10.16 Per 3 maanden 12.05 Per post per kwartaal 2.25 Losso nummers 10.06 Admlntstr.: Tel. 6289. Giro 86363 Redactie: Tel. 6731. Na 6 u. 6137 en 5806. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.h. BLANKENBERG Zn- SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. ADVERTENTIE3 P*"U« per millimeter ro.13 „Doelpunten" by vooruitbetaling: a. personeel t.m 20 woorden 0.55 leder woord ncr ../OCS b. alle overige tra 20 w ICCC leder woord meer t O <W 3 Achtereenvolgende plaatsingen heldspry» ral den DONDERDAG 1 OCTOBER 1942 6 PAGINA'S 56e JAARGANG. Tijdens een machtige, grootsche betooging der N.S.D.A.P. in het Sportpalast te Berlijn is de tiende winterhulpactie van het Duitsche volk, de oorlogswinterhulpactie 19-121913, door den Fuhrcr geopend, flie in ccn groote, meeslecpe'nde rede het Duitsche volk opriep tot een nieuw offer voor het grootste sociale werk, dat de geschiedenis kent. Minister Göbbels, die tevoren rapport uitbracht over de laatste oorlogswinterhulpacfie, kon nog maals op een geweldige stijging van deze sociale gemeenschapsprestatie wijzen. De door pers 011 radio verspreide aankondiging, dat de Fuhrer, die bij de gedenkwaardige Rijks dagbijeenkomst van 26 April j.l. voor de laatste maal tot het Duitsche volk had gesproken, in hot Sportpalast het woord zou voeren, had een groote menschenmenigte op de been gebracht. Nog voordat Göbbels gereed was met zijn rapport, bleek uit het gejuich, dat van de straat naar binnen klonk, dat de Führer aangekomen was. Terwijl de tienduizenden zich van de plaatsen verhieven en met opgeheven rechter arm Adolf Hitler groetten, betrad deze de zaal, vergezeld van Reichsfülirer SS Himler en Oberbefchlsleiter Ililgonfeldt. Hij schudt generaal-veldmaar- schalk Rommel onder het gejubel van tienduizenden de hand. De Führer herinnerde in zijn rede in de eerste plaats aan het feit, dat het een jaar geleden was, dat hij voor het laatst op deze plaats voor het Duitsche volk kon spreken. In dien tijd heeft, hij zich meer met, handelen en daden moeten bezighouden. Wat thans uitgesproken moet worden, wordt bovendien door onze soldaten gezegd. Ik acht het niet juist, zoo verklaarde hij, mij reeds thans bezig te houden met de gedaante van. datgene, wat eens zal zijn, maar ik acht het beter, dat wij ons bezig houden met dagene, wat de tijd momenteel van ons verlangt. Een Atlantic Charter aan elkaar te lijmen is natuurlijk zeer eenvoudig. De ze onzin zal overigens ook slechts weinige jaren van kracht zijn en door de harde feiten eenvoudig ter zijde geschoven worden. Ook om een andere reden is het voor onze tegenstanders gemakkelijk te praten, want zij heb ben nu na jarenlange vergecfsche moeite plotseling ons partijprogram ont dekt en wij zien met verbazing, dat zij de wereld voor de toekomst onge veer dat beloven, wat wij ons Duitsche volk reeds hebben gegeven cn waarvoor ons tenslotte door de anderen deze oorlog is aangedaan. Het is wel erg geestig, aldus merkte de Führer ironisch op, als b.v. een pre sident zegt: Wij willen, dat voortaan iedereen het recht heeft geen gebrek meer te lijden of iets dergelijks. Daarop kan men slechts zeggen, dat het waarschijnlijk veel eenvoudiger zal zijn geweest, als deze president, in plaats van in een oorlog te duiken, de geheele werkkracht van zijn land had gebruikt om tot nuttige productie te komen en vooral om voor zijn eigen volk te zorgen, zoodat niet in een gebied, dat per vierkante kilometer slechts tien menschen heeft te herbergen, gebrek cn ellende heerschen cn dertien milliocn menschen werkloos moeten zijn. Als deze heeren thans een hoogc borst opzetten cn plotseling tegenover de wereld als redder optreden en verklaren: wij zullen er voortaan voor zor gen, dat de r.ood van liet-verleden niet terugkeert, dan zeg ik, dat deze be zitters van wereldrijken daarvoor reeds lang vóór ens in hun eigen landen hadden kunnen zorgen. WIJ DEDEN. WAT WIJ GELOOFDEN Als ik daarbij hoor. dat iemand nu zegt ilz geloof, dat het de heer Eden is, maar men weet nu eenmaal niet welke nul daar aan den overkant aan het praten is dat zij v/crkelijk ge- looven aan datgene, wat zij voorgeven te geloovcn, dan hadden zij dit geloof vroeger kunnen belijden. Wij hebben in ieder geval niet alleen iets geloofd, maar ook gedaan, wat vrij geloofden. En thans gclooven wij, dat wij de vijanden tot de definitieve overwin ning moeten verslaan. Dat geloovcn we en moeten we ook doen. Natuur lijk kunnen wij met deze lieden over het begrip geloof in het geheel niet öebattccren. Wie b.v. gelooft, dat Nam- sos een overwinning was of Andalsnes, of wie zelfs gelooft, dat Duinkerken de grootste overwinning der wereld geschiedenis was, of dat myncntwegen oen expeditie, die negen uur duurde, een verwonderlijke, bemoedigende uiting van een zegevierende natie was, met hem kunnen wij ons met onze bescheiden successen natuurlijk niet vergelijken. Want wat zijn onze overwinningen daartegenover eigenlijk? Als wij b.v de laatste maanden tot den Don kon den doordringen, stroomafwaarts deze rivier volgend tenslotte de Wolga be reiken, Stalingrad bestormen cn het ook zullen nemen waarop zij zich kunnen verlaten dan is dat in het geheel niets. Als wij doordringen tot den Kauka- sus, dan is ook dat niets. Als wij de Ockraine bezetten, als wij de Donets kolen in bezit nemen, dan is dat al les niets. Als wij 65 of 70van het Russische ijzer krijgen, dan is dat volstrekt niets. Als wij het grootste graangebicd <cr wereld practisch ont ginnen voor het Duitsche volk en daar mee voor Europa, don is dat in het ge heel niets. Als wij ons van de olie bronnen verzekeren, is dat ooi: niets. Dat alles is niets, maar als Canadce- sche voorhoeden met een klein En- gelsch staartje als aanhangsel naar Dieppe komen en zich daar moeizaam negen uur vermogen te handhaven om daarop defir: lef te worden vernietigd, dan is dat een bemoedigend, wonder baarlijk blijk vai de onuitputtelijke, zegevierende kracht, die het Eritsche imperium eigen is. Reeds in 1939 waren wij niets, want destijds blies Churchill zich reeds op: Ik kan de heuglijke mededeeling doen, dat het duikbootengevaar als de finitief afgewend kan worden be schouwd. Wij hebben meer duikbooten vernietigd, dan de Duitschers ooit heb ben bezeten. Dat wij hem uit den Balkan heb ben geworpen, dat wij Griekenland hebben veroverd en Kreta bezet, dat zij in Noord-Afrika verdreven zijn, dat alles is niets. Maar als er ergens een paar man landen om een eenzamen voorpost te vcrrompclen, dat zijn dat daden, dat zijn prestaties. GEEN ANGST VOOR CHURCHILL Wie derhalve dergelijke dingen ge looft, zal ons geloof niet begrijpen. Ons geloof nooit begrijpen. Overigens heb ben zij natuurlijk tegenover deze da den ook wissels cp de toekomst. Zij leggen: het tweede front zal komen. Daaromtrent wil ik niet zeggen, dat wij ons niet op een tweede front voor bereiden. Als de heer Churchill zegt: Wij willen thans aan de Duitschers overlaten in hun angst te piekeren, waar cn wanneer wij dat front vor men, dan kan ik slechts zeggen: me neer Churchill, angst hebt U mij nog niet ingeboezemd. Mr.ar dat wij moe ten piekeren, daarin hebt U gelijk, want als ik een tegenstander van mi litair formaat had, kon ik ongeveer uitrekenen, waar hij moet aanvallen. Maar als men militaire idioten tegen over zich heeft, kan men natuurlijk niet weten, waar zjj aanvallen. Of de heer Churchill de eerste plek, waar hij het tweede front wilde starten, handig uitgeko zen heeft of niet, daarover zijn zelfs in Engeland de meeningen verdeeld. Maar geheel afgezien van de plaats, die hij den vol den keer uitzoekt, mag hij over al van geluk spreken, als hij ne gen uur aan wal blijft. De Führer vervolgde: In mijn oogen heeft het jaar 1942 reeds de zwaarste beproevingen achter zich. Dit was de winter 1941'42. Ik mag wel zeggen, dat in dezen winter het Duitsche volk cn inzonderheid zijn Weermacht door de Voorzienigheid gewogen zijn. Iets ergots kan en zal er niet meer komen. Het was een zeer moeilijke, zeer harde beproeving. Desondanks hebben wij de zen moeilijksten tijd niet alleen over leefd, maar wii hebben het klaar ge speeld de aanvalsdivisies opnieuw op te stellen, resp. te vormen, die be stemd waren tot opening van het nieu we offensief. Dit offensie: verloopt nu niet zooals onze tegenstanders hadden gedacht. Ik geloof, dat wij, als wij een terugblik werpen, tevreden kunnen zijn met de achter ons liggende drie jaar. Steeds was de doelstelling zeer nuchter, dik wijls zeer vermetel, waar zij zulks moest zijn, dikwijls wel overwogen, waar zij wel overwogen kon zijn, vaak bedachtzaam, waar wij tijd hadden, voorzichtig waar wij geloofden onder alle omstandigheden zeer voorzichtig te moeten zijn. Maar wij zijn ook zeer stoutmoedig geweest, waar stoutmoe digheid alleen ons kon redden. VASTHOUDEN EN AANVALLEN Voor dit jaar hebben wij een heel eenvoudig program opgesteld: 1. Onder alle omstandigheden dat gene vast te houden, wat vastgehou den moet wofden, d.w.z. den ander te laten aanstormen, waar wij zelf niet oomemens zijr op te rukken, stevig stand te houden en af te wachten, wie hier nu het eerst vermoeid raakt. 2. Onvoorwaardelijk daar aan te val len, waar de aanval onder alle om standigheden noodzakelijk is. Het doel is daarbij volkomen duidelijk: vernie tiging va.i den rechter arm van deze internationale samenzwering van ka pitalisme, plutocratie en bolsjewisme. Hier hebben wij ons nu ecnige oog merken gesteld. Ik mag ze zeer in het kort, in een woord samengevat, vermel- DE FÜHRER ALLER GERMANEN. (Foto A.C.-archlef) bereiding van den doorbraak naar den speciaal het Duitsche volk tot het besef te brengen, wat nu in deze weinige maanden is gepresteerd. I Het eerste doel was de beveiliging van I Don. Intiisschen had de tegenstander onze domineerende stelling bij de Zwar- I van zijn kant als oogmerk een groot te Zee en de definitieve zuivering van I cffensief gekozen, namelijk van Char- het schiereiland De Krim. Twee slagen, I kaf uit door te breken naar den oever die om Kertsj en die om Sebastopol heb- I van den Dnjepr om daardoor ons ge- ben hiertoe gediend. Nadat wij dit in I h -ele Zuidelijke front te doen instorten, orde hadden gebracht, scheen het ons I U zult u wellicht nog herinneren met noodzakelijk een buil weg te werken, welk een geestdrift onze tegenstanders die aan de Wolchof was ontstaan. Zij dt e operaties volgden. Zij eindigden in werd afgesnoerd en de tegenstander drie slagen met de volledige vemieti- vernietigd, resp. gevangen genomen. I girg van meer dan 75 divisies van on- Toen kwam de volgende taak: voor- I zc-n Russisehen tegenstander. Daarop volgde toen het begin van ons eigen groote offensief. Het doel was in de eerste plaats den tegenstander de laatste greote tarwegebieden te ont nemen, in de tweede plaats hem de laatste rest der steenkolen te ontnemen, waarvan cokes gemaakt kan worden, in dderde plaats zijn oliebronnen te be reiken, en ze te nemen, dan wel althans af 'e sluiten. De aanval zou dan in de vierde plaats worden voortgezet om zijn Ie tste, grootste verkeersader, de Wol- ga, af te snijden. Hier werd als doel gesteld de streek, j'. tusschen de bocht van den Don cn de Wolga zelf ligt en ah plaats Stali:.,; sd. niet omdat dit de plaats met den naam van Stalin is, maar uitsluitend omdat dit een strategisch belangrijke stad is en omdat ons duidelijk voor oogen stond, dat door de uitschakeling van Dnjepr, Don en Wolga als verkeerswegen voor Rusland hetzelfde of iets er- gers geschiedt als voor Duitschland het geval zou zijn, wanneer wc den Rijn, Elbe, de Oder en den Donau zouden verhezen. Want alleen op dezen reusachtigen stroom, de Wolga, wordt in zes maan den ongeveer dertig milliocn ton goe deren vervoerd. Dat is evenveel als per jaar op den Rijn. Dit is afgesneden en wel reeds geruimen tijd. Thans wordt er vooral ook een eind gemaakt aan de positie van Stalingrad. Daardoor wordt deze grendeling bereikt en versterkt en u kunt overtuigd zijn, dat geen mensch ons van deze plek kan wegkrijgen. Wat nu de overige oogmerken betreft, u zult wel begrijpen, dat ik daarover niet spreek, omdat het oogmerken zijn. die op het oogenblik worden nagejaagd Maar het moment zal komen, waarop het Duitsche volk volledige opheldering omtrent deze nieuwe oogmerken zal verkrijgen. Ik mag u echter wel zeggen, dat wij ons natuurlijk de organisatie van dit gi gantische gebied, dat wij thans beheer- schen, als nieuwe taak hebben gesteld. Er is ons iets aan gelegen in feite dit reusachtige gebied veilig te stellen voor onze oorlogvoering en in ruimeren zin niet alleen voor de voeding van ons volk en de waarborging van onze grond stoffen, maar ook voor de instandhou ding van geheel Europa. Te dien einde moest om te beginnen het verkeer in orde worden gebracht. Er zijn tienduizenden kilometers spoor lijnen. die wij nu herstellen of wel se dert lang hebben hersteld. Dit reusach tige verkeersnet, dat thans reeds voor het grootste deel op Europeesche spoor breedte is gebracht, was volkomen ver woest. Geen honderden, maar duizen den bruggen moesten worden gebouwd. Dit alles is thans in enkele maanden ge schied of zal binnen enkele weken vol tooid^ zijn. ONTZAGLIJKE PRESTATIES. Nu zijn er aan den kant van onze te genstanders menschen, die zeggen: waarom stoppen ze plotseling? Wel, om dat we voorzichtig zijn, omdat we net zoolang ergens blijven tot we onzen étappedienst geheel in orde hebben. Wij organiseeren achter het front het verkeer en den landbouw. Het gebied moet worden ontgonnen. Het gE3t er om, dat we een deel hiervan geheel op nieuw moeten oriënteeren. Wat hier is gepresteerd, is gewoon ontzaglijk. En als dan zoo'n schaapskop, ik kan het niet anders uitdrukken, zooals mij- nentwegen Duff Cooper of Eden zegt: dat was een groote fout, dat de Duit schers de Oekraïne of het Koebangc- bied zijn binnengedrongen dan zal hij nog wej zien, of het een fout was, dat wij de verste gebieden zijn binnen gedrongen. De eerste, zij het ook nog bescheiden resultaten van dit optreden hebben wij tot onze vreugde voor het Duitsche volk toegankelijk kunnen maken Maar u kunt ervan overtuigd zijn: wij zijn daar nog maar aan het begin. Volgend jaar al zal dit gebied geheel anders georga- niseerd zijn. En eindelijk komt daarna de organisatie van het algemeene eco nomische leven cn daarna komt de mijnbouw. Ook hij moe' worden ont- ponnen. Daarna komt de electrische den om U tot het besef te brengen, om stroom. Als u kon zien hoe daar wordt gewerkt, zou u begrijpen, dat ook in een tijd, dat er schijnbaar niets wordt ge daan, desondanks iets geweldigs wordt tot stand gebracht. Daarbij komt nu, dat de bevolking wordt bevrijd van den druk der bolsje wistische macht, die ook thans nogmil- lioenen menschen ginds psychisch ge vangen houdt in een versaagdheid en men mag wel zeggen in een angst, waar van men zich in Duitschland cn in an dere landen hasst geen voorstelling kan maken. Dit is de angst voor den com missaris, voor de Gpoe, voor het ge heele bewind, waarvan millioenen men schen vervuld zijn. Dat alles moet lang zamerhand verdwijnen en het ver dwijnt ook. Er zijn daar vele gebieden, waar de geheele bevolking reeds ten getale van millioenen met ons meewerkt en er zyn andere gebieden, waar zij reeds in onze gelederen en aan onze zijde strijdt. De resultaten van deze reusachtige bedrij vigheid zijn ontzaglijk. Terwijl wij ons in het Noorden van Europa, in het Westen en aan alle an dere fronten in het defensief bevinden, vervullen wij daardoor een der gewel digste voorwaarden voor de organisatie van Europa ten oorlog en voor dezen oorlog. Daarbij komt nu voorts aan onzen kant nog de verdere uitbreiding van onzen oudsten bondgenoot, Italië. Niet slechts aan één front strijden wij meensehappelijk, maar heden ten dage reeds aan een geheele reeks fronten. HET LOT VAN EUROPA. Hieruit blijkt, dat alle verwachtingen van onze tegenstanders, die meenen dat zij dit bondgenootschap kunnen los maken, idiotie zijn. Wij weten heel pre cies, wat het lot van het Duitsche en Italiaansche volk zou zijn, maar boven dien weten wij ok nog. wat het lot van Europa zou zyn, als de andere wereld ooit een overwinning zou kunnen be vechten. Als zjj thans zeggen: ja, natuurlijk, dan nemen wij de bescherming van Europa tegen het bolsjewisme op ons dan kan ik slechts ten antwoord geven: Engeland mag wel oppassen, dat het in staat is zichzelf tegen het bolsjewisme te beschermen. Als in een land aarts bisschoppen heilige missen lezen en op hun altaarkleed aan den eenen kant het bolsjewistische embleem en aan de an dere zijde hun nationale embleem heb ben, zie ik het donker voor een derge lijk land in. Duitschland cn Italië, evenals Spanje en een geheele reeds andere Europee sche volken, Roemeniëenz. hebben met het bolsjewistische probleem afgere kend. Of de overige wereld daarmee eveneens zal afrekenen, zal eerst uit dezen oorlog blijken. Maar dat deze ove rige wereld het niet met ons klaar speelt, daarvan kan zij overtuigd zijn. Als wij al onze bondgenooten en dege- nen, die aan onze zijde strijden, Roe menen en Hongaren. Kroaten en Slo- waken en vooral in het noorden de Fin nen en voorts de Spanjaarden enz., als wij hen allen bijeen nemen, kunnen wij werkelijk zeggen: Het is thans reeds een kruistocht van Europa. Daarbij komen de Germaanschc vrij willigers van onze Waffen-S.S. en eigen legioenen van afzonderlijke Europee sche staten. Het werkelijk Europa, dat zich hier heeft vereenigd, evenaK eens in oude tijdeu tegenover üo Hut Wen of de aanstormende Mongolen. (Vervolg zie p3g. 3.) Met het van rupsbanden voorziene motorvoertuig door het Karelische oerwoud. - Recht gaat het door den diepen kuil heen. Het is uitgesloten, dat dit voertuig blijft steken SS PK N.quille-Trans R-P H m Want op de Wolga, aldus de Führer, wordt in zes maanden ongeveer dertig milliocn ton goe deren vervoerd. Dat is evenveel als per jaar op den Rijn. Dit is afgesneden cn wel reeds gerui men tijd. Thans wordt er vooral ook een einde gemaakt aan dc positie van Stalingrad. Daardoor wordt deze grendcling bereikt cn versterkt en l' kunt overtuigd zijn. dat geen mensch ons van deze plek kan wegkrijgc J Extra-veeleveringsplicht voor veehouders in N.Kolland Na het ernstige geval van den vee houder in Amsterdam, wien d: Secre taris-generaal van het Departement v. Landbouw en Visschery extra-leve ringsplicht van twaalf koeien had op gelegd, zijn thans nog drie gevallen in de provincie Noord-Holland te vermel den, waarin het achterhouden van melk den betreffenden veehouders duur te stade is gekomen. Een veehouder in Landmeer is extra- leveringsplicht opgelegd van vier koeien en vier pinken, een veehouder te Am sterdam zal vier koeien, twee pinken en twee kalveren moeten afstaan, een vee houdster te Bussum zal vier koeien en één pink móeten missen. Deze veehouders, die de voedselvoor ziening van ons volk in gevaar brach ten, hebben deze ernstige gevolgen uit sluitend aan zichzelf te wijten. Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.00 uur via den zender Hilversum I in de serie brandende kwesties over het onderwerp „De student, die den haar overwon". MAANDAGOCIITENDSLUITING VOOR NIET-LFVENSMIDDELEN - ZAKEN. In verbnnti ïr.et hccVii ingaande niet:- we regeling run do vejpt.chic openstel..:ig van winkels, wordt cr de nnndnctit op ce- vesilgd. dat dc vrijstelling von dc verplichte openstelling voor do nlet-lever.smlddelenza- ken op Mc.andng gedurende het komend® winterhalfjaar niet meer geldt voor het tijd vak van 9 tot 14.30 uur. doch voor het tijd vak van 10 tot 13 00 uur. Winkeliers zullen goed doen, de in ge bruik zijnde bordjes en kaartjes met het op schrift ..Maandags tot half drie prtlnten" nu reeds t© doen wijzigen. HET ALLERNOODZAKELIJK STE ZELFS ONTBRAK. In een groot gezin, waarvan de inkomsten /24.per week be dragen cn de vaste lasten, aan huur enz 7.13. ontbrak het den laatslen tijd aan de allernoodza kelijkste gebruiksvoorwerpen. Met geld van Winterhulp ent- ving dc man een pak en de kin deren onder- en bovcnkleeding. Bovendien is hier drie maanden lang een gezinshulp aangesteld. Ook is hier-een ledikant voor een meisje van twaalf jaar. dat geen eigen bed had, geschonken. Bedenkt dit. als straks dc me dewerkers van Winterhulp weer een beroep op u doen. Offert dan alsof het voor uw eigen gezin was' ANDERMAAL heeft de Führer in een gloedvolle rede het woord tot het Duitsche volk gericht en over de hoofden dezer millioenen gesproken tot geheel de wereld. En wederom ge tuigden ieder woord cn iedere zin uit deze rede van het onwrikbaar geloof in de overwinning op de .vijanden van Duitschland en Europa. Dat dit geloof in de zege en in de oprichting van een betere wereld, dus in het ontstaan van een van jodendom, bolsjewisme en ka pitalisme gezuiverd en door den strijd gelouterd Europa is gerechtvaardigd, toonen ons de cijfers, welke dr. Göbbels in zijn rapport over het resultaat der Winterhulp-actie in het derde oorlogs jaar gaf. Achter deze enorme getallen staat niet alleen de vastberaden wil tot offeren van het geheele Duitsche volk, doch achter deze millioenen-cyfers staat de ijzeren wil tot overwinnen. Het Duitsche volk in al zijn lagen aan het thuisfront en de soldaten op de militai re fronten in alle windstreken, zij allen zijn bezield door slechts één gedachte, nl. strijden en winnen voor Duitschland, strijden en winnen voor Europa. Dit al les leert de indrukwekkende rede van den Führer aller Germanen ons reeds in de eerste plaats. TEGENOVER dit heilige geloof in het goede staat het schijngeloof van Europa's vijanden. Deze tegen standers gaan thans opeens geloovcn in het werkelijke socialisme en beloven hun misleide volkeren daarom een be tere toekomst, waarin de nooden van het verleden cn het heden zullen wor den teruggedrongen. In hun onnoozel- heid en in hun onmacht grijpen zij zelfs naar het partij-programma hunner te genstanders, die zij juist vanwege dat socialistische programma haten. Dat sehijn-geloof der oorlogsdrijvers is ech ter ontstaan uit den angst voor de toe komst. Nimmer hebben de groote demo cratieën iets gedaan om haar volkeren gelukkig te maken, integendeel, inplaats van de vruchtbare vlakten harer landen te bebouwen en de rijkdommen van den bodem te exploiteeren en dit alles in dienst te stellen van het volk, hebben zij groote werkloosheid en armoede ge bracht en een chaos verwekt. Op last van jodendom en vrijmetselarij stortten zij ten leste hun volkeren in den oorlog. Die democratieën, waarvan thans alle heil moet uitgaan, hebben alles nagela ten, om hc-t bestaan harer onderdanen te verbeteren en thans, nu de ondergang aan haar wereldrijken klopt, gaan zij ook iets gelooven en beloven. Het nieuwe Duitschland daarentegen heeft naar cc Führer zoo treffend op merkte niet alleen iets geloofd, maar ook gedaan wat het geloofde. En wan neer het jonge Duitschland nu gelooft, dat het zijn vijanden tot de overwinning moet verslaan, dan wordt ook dit geloof werkelijkheid. De tastbare feiten v.üzea reeds in deze richting. WIJ hebben ons de organisatie van het reusachtige gebied, dat wij thans bcheerschcn. als nieuwe taak gesteld, aldus zegt de Führer in zyn rede, om hierop te laten volgen, dat dit gebied zal worden beveiligd voor dc instandhouding van Europa. Hetgeen hier dus wordt' gepresteerd, grenst inderdaad aan het boven- menschelijke. Er wordt aan ons we relddeel gebouwd, met de wapenen en met de ploeg. Vliegtuigen ronken door het luchtruim, treinen denderen over alle Europeesche rails. U-booten door klieven de golven der Oceanen, kanon nen bulderen en mitrailleurs ratelen en door al deze geluiden heen klinkt reeds het lied van den opbouw-arbeid. En dat alles niet alleen voor Duitschland. maar voor Europa dus ook voor ons vaderland, Nederland. Een oude wereld stort ineen, op haar puinhooper, dus uit dezen oorlog, ont staat de volksgemeenschap, het nieuwe Europa, zooals het behoort te zijn: vrij, solidair, socialistisch cn eensgezind. Dit alles danken wij dc Duitsche cn verbon den troepen en de vrijwilligers; uit hun bloedoffers rijst ons aller toekomst. Maar uiteindelijk danken wij het nieu we leven aan het genie van den Führer aller Germanen, Adolf Hitler.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1