Verordening van Rijkscommissaris inzake de ordening van den arbeid De inzamelingen van Winterhulp 2 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 1Y OCTOBER 1942 De tekst van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ncder- landache gebied betreffende de ordening van den arbeid. luidt: Op grond van parf. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regeerlngsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (RAV.B. 1, blz. 778) bepaal ik: Afd. I. Betriebsführer en Gefolgsehitft. Art. 1 1. Deze verordening verstaat on der Betrieb de organisator^che eenheid, binnen het kader van dewelke een onder nemer en ten minste één werknemer sa menwerken. 2. Ond^rdeelen van Betrieben, welke or ganisatorisch ot territoriaal van het Ilaupt- betrieb zijn gescheiden, doch daarmede door een gemeenschappelijke leiding zijn verbonden, worden slechts don als zelf standige Betrieben beschouwd, Indien de Gemachtigde voor den arbeid zulks be paalt. Art. 2 1. In het Betrieb werken de on dernemer als Betriebsführer en de werk nemers als Gefolgschaft samen ter berei king van de doeleinden van het Betrieb en in het belang van de gemeenschap 2. De Betriebsführer heeft tot plicht het welzijn van de Gefolgschaft 'te behartigen. Deze is hem de in de Betriebsgcmein- schaft vervatte trouw verschuldigd.. 3. In alle aangelegenheden, het Betrieb betreffende, welke door deze verordening worden geregeld, beslist de Betriebsführer tegenover de Gefolgschaft. Art. 3 1. Bij rechtspersonen is de wet telijke vertegenwoordiger en bij vennoot schappen en verecnlging van personen, wel ke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, is de persoon, die bevoegd is het beheer te voeren. Betriebsführer Indien er meerdere wettelijke vertegenwoordigers of met het beheer belaste personen zijn, dienen zij één van hen met de uitsluitende waarne ming der werkzaamheden van den Betriebs führer te belasten. Indien zulks niet ge schiedt of indien geen overeenstemming betreffende de opdracht wordt bereikt, wijst de Gemachtigde voor den arbeid den Betriebsführer san. 2. Indien de ondernemer of bij rechtsper sonen de wêttelijke vertegenwoordiger of bij vennootschappen en vereenigingen van personen, welke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, de persoon, die bevoegd is het be heer te voeren, het Betrieb niet zelf leidt, dient deze een pc-rsoon, die op verantwoor- delnke wijze aan het beheer van het Be trieb deelneemt, met de Betriebsführung te belasten. "8. Indien de Betriebsführer wegens af wezigheid gedurende langeren tijd of om andere rc-denen verhinderd is persoonlijk zijn werkzaamheden waar te nemen, moet hij een plaatsvervanger benoemen. 4. De benoeming van een Betriebsführer, als bedoeld in lid 3, dient aan de Gefolg schaft op passende wijze te worden be kendgemaakt. Afd- II Gemachtigde voor den arbeid Art. 4'. 1. De ordening van den nrbeid Is opgedragen aan een Gemachtigde, die ondergeschikt is aan den Secretaris-gene raal var: het Departement van Sociale Za ken. Hij wordt door dezen Secretaris-gene raal her.oomd en ontslagen. 2. De Gc-machtigde en de overige instan ties van slaat, provincies, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen (instel lingen) zijn binnen de grenzen hunner be voegdheid verplicht elkander ambtshalve bij te staan. Art 5 1. De Gemachtigde voor den ar beid heeft zorg tc dragen voor het hand haven van den arbeidsvrede en de daartoe benooó-gde maatrega'en te troffen. Hij kan binnen' het kader vahSjijn bevoegdheid be- sehikkiagen uitvaardigen 2. Do Gemachtigde is verplicht bij maat regelen van princlpieelo beteckenis over leg te plc-Ken met den leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront. Art 6 De Secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken kan last hebbers aanstellen, die aan dc-n gemach tigde ondergeschikt zijn. De werkzaamhe den, welke den lasthebbers zijn opgedra gen, worden door den Secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken vastgesteld. De lasthebbers zijn gebonden nan de aanwijzingen van den Gemachtigde voor den arbeid. Art. 7. 1. De Gemachtigde voor den ar beid benoemt ter adviseering in principiee- le vragen betreffende zijn bevoegdheid een Raad van bijstand. Van dezen raad maken tien tot twintig vooraanstaanden persoon lijkheden uit het sociale en economische leven in Nederland deel uit. Betriebsführer en leden van de Geiolgschaft moeten in gelijken getale worden benoemd. 2 Voor do benoeming der leden van den Raad van bijstand moet de Gemachtigde voor den nrbeid overleg plegen met don leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, voorzoover deskundigen uit den landstand in aanmerking komen, met den boerenleh der. 3. De deskundigen moeten de in lid 1 bedoelde benoeming aannemen. Zij dienen de hun opgedragen werkzaamheden op be hoorlijke wijze tc vervullen en in de hun door den Gemachtigde aangeduide aange legenheden geheimhouding te bewaren. Uit drukkelijk wordt hun, alvorens zij hun werkzaamheden aanvangen, de verplichting hiertoe opgelegd, Zij ontvangen een pas sende vergoeding, alsmede, op hun verzoek, een schadeloosstelling wegens derving van Inkomsten. 4. De Gemachtigde voor den arbeid be noemt ter odviscering in de gevallen, als bodoeld in de art. 9 en 10, alsmede in ande re gevallen, waarin hij zulks noodig deelt, één of meerdere commissies van des kundigen. Hot bepaalde In lid 1, laatsten volzin, en in de leden 2 en 3 is van' toe- Keuringen voor Waffen-SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando deeit ons Sede, dat vrijwilligers voor de Waf- h-SS en het Legioen zicli op onder staande data bjj de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben htm dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst, tp nemen in een speciaal wacht- bataillon. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waf fen-SS en het Legioen kunnen zich ook djégenen melden, die tot de Ger- maansch-SS Nederland (Nederland ss) willen toetreden. 18.10.42: 14.00 uur, Venlo, Deutches Haus, Emmastraat; 19.10.42: 11.00 uur. Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat; 20.10.42: 11.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 21.10.42: 10 uur, Tilburg. Werklie denvereniging, Tuinstraat 68; 21.10.42: 17.00 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus; z2.10.42: 10 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13; 22.10.42:, 17.00 uur, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplein; 23.10.42: 10.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg; 24.10.42: 11.00 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Kapelweg. Afd. III Reglement van het Betrieb, regeling van arbeidsvoorwaarden (Tarif- ordnung). Art. 8 In ieder Betrieb met in den re gel ten minste tien leden van de Gefolg schaft moet de BetriebKführer, na overleg met don socialen voorman van het Neder landsche Arbeidsfront, een reglement var het Betrieb uitvaardigen. Nadere bépalin- gen betreffende vorm en inhoud van het reglement van het Betrieb, alsmede be treffende dc wijze, waarop hetzelve wordt uitgevaardigd, worden getroffen door den Secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken. Art. 9 De Gemachtigde voor den ar beid kan, na beraadslaging ln een commis sie van deskundigen, richtlijnen vaststellen voor den inhoud van de reglementen van de Betrieben en van afzonderlijke arbeids overeenkomsten. Art. 10 Om een behoorlijke loonvor ming te bereiken kan de Gemachtigde voor den arbeid, na beraadslaging in een com missie van deskundigen, schriftelijk eer. regeling van arbeidsvoorwaarden voor een Betrieb of voor een groep van Betrieben uitvaardigen. De bepalingen van de rege ling van arbeidsvoorwaarden zijn als mi nimum-voorwaarden bindend voor de ar beidsverhoudingen. waarop deze betrek king heeft. Hiermede strijdige bepalingen in reglementen van de Betrieben en afzon derlijke arbeidsovereenkomsten zijn nietig. Art. 11. De' Gemachtigde voor den ar beid is bevoegd bij regeling van arbeids voorwaarden of voor afzonderlijke arbeids verhoudingen ten opzichte van loo»en en salarissen een grens naar boven bindand vast te stellen. Art. 12 Richtlijnen, als bedoeld in art. 9, en regelingen van arbeidsvoorwaarden, als bedoeld ln de artikelen 10 en 11, wor den in de Nederlandsche Staatscourant be kendgemaakt. Art. 13. Ten aanzien van hen, die in de huisindustrie werkzaam zijn, en in den re gel alleen of met hun gezinsleden en met niet meer dan twee vreemde hulpkrachten werken, Is ten aanzien van de verhouding tot hun opdrachtgevers het bepaalde bij de art. 9 tot en met 12 van overeenkomsti ge toepassing. Met deze personen, die In de huisindustrie werkzaam zijn, kan de Secre taris-generaal van het Departement van Sociale Zaken of de Gemachtigde voor den arbeid andere in de huisindustrie werkza me personen, tusschenpersonen en andere met werknemers overeenkomende perso nen wegens hun economische zelfstandig heid gelijkstellen. Afd. IV Bijzondere bepalingen. Art. 14 De voorschriften dezer veror dening zijn, met uitzondering van het be paalde in de art. 10 tot en met 12, niet van toepassing ten aanzien van zeeschepen, luchtvaartuigen en derzelver bemanningen. Art 15 1. De voorschriften dezer ver ordening zijn van toepassing ten aanzien van de binnenscheepvaart, voor zoover in de leden 2 en 3 niet anders is bepaald. v2. Binnenvaartschepen zijn die schepen, welke tot de vaart op rivieren en andere binnenwateren zijn Ijestemd en welke hier toe door den eigenaar worden gebruikt. Mei den eigenaar wordt degene, die een schip heeft uitgerust, gelijkgesteld. 3. De gezamelijke binnenvaartschepen van een ondernemer vormen een Betrieb in den zin dezer verordening. Betriebsführer is de eigenaar van de schepen. De gezag voerder (kapitein) is plaatsvervanger van den Betriebsführer, als bedoeld in art. 3, lid 3. Art. 16 De voorschriften dezer veror dening zijn van toepassing ten aanzien van den Overheidsdienst, voor zoover de Se cretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, ln overeenstemming met den Secretaris-generaal van het Departe ment van Algemeene Zaken en den Secre taris-generaal van het ter zake bevoegde Departement van Algemeen Bestuur, zulks bepaalt. Afd. V. Strafbepalingen. Art. 17 I. Hij. die opzettelijk of door grove schuld in strijd handelt met schrif telijke beschikkingen van den éGemachtig- de voor den arbeid, welke dezer ter uit voering van de hem opgedragen werkzaam heden uitvaardigt, wordt gestraft met ge vangenisstraf ran ten hoogste vier jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. 2. De strafvervolging vindt plaats op klschte van den Gemachtigde voor den ar beid. 3. De bij lid 1 strafbaar gestelde hande lingen zijn misdrijven. 4. Acht de Gemachtigde voor den arbeid een slraf ingevolge het bij lid 1 bepaalde niet noodig, dan kan hij een administratief rechtelijke slraf opleggen. 5. Het bepaalde in de leden 1 tot en met is mede van toepassing ten aanzien van handelingen in strijd met het bepaalde bij art. 7. lid 3, eersten en tweeden volzin. 6. Nadere bepalingen betreffende de ad ministratiefrechtelijke strafprocedure wor den getroffen door den Secretaris-generaal ,van het Departement van Sociale Zaken, in overeenstemming met den Secrctaris-gene- 'aal van het Departement van Justitie. Afd. VI Slot- en overgangsbepalingen. Art. 18 De Secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken vaardigt, in overeenstemming met de Secretarissen- generaal van dc ter zake bevoegde Depar- Algemeen Bestuur, de ter uit- tementen v Art. 19 1. Deze verordening treedt op 1 Nov, 1912 in werking, met uitzondering van art. 18, hetwelk in werking "treedt op den dag der afkondiging. 2. Op 1 Nov. 1342 treden buiten werking: 1 De Arbeidsgeschlllenwct van 4 Mei 1923 (Staatsblad no. 182.): 2. De wet op de collectieve arbeids- BPORTNIBUW8 DE WEDSTRIJDEN VAN MORGEN In district I staan de leidende clubs niet voor zulke moeilijke opgaven. A.D.O. gaat naar Xerxes en za! de punten wel aan zich houden terwijl E.D.O. met de volle winst van H.B.S. zal terugkeeren. Hcrmes- D.V.S zal het niet zoo gemakkelijk hebben, want D.FJC. staat vlak onder haar op de ranglijst en heeft bij een overwinning in Schiedam het grootste belang Stormvogels ontvangt Sparta en de Rotterdammers zul len het tegen den bekenden IJmuider stormwind wel moet afleggen. Fcijenoord, dat ln district II zoo fier aan den kop gaat (met zes gewonnen wedstrij den) zal den zevenden tegen D.H.C. in Delft ook wel winnen. Interessant in deze afdee- llng is de ontmoeting Blauw Wit—Ajax, een ouderwetsche Amslerdamsche ontmoeting, die in het Stadion nog niet door Blauw Wit gewonnen is. Wij geven Emma tegen V.tJ.C. weinig kans en voorspellen 't Goci een kleine overwinning bij Haarlem. R.F.C.— V.S.V. houden wij op laatstgenoemde. In Apeldoorn komt Wageningen bij den ooste lijken kampioen op bezoek en waar de Landbouw Hoogeschool menschen den laat sten goed op dreef zijn lijkt het ons een A.G.O.V.V.-nederlaag niet uitgesloten. Quick zal het tegen Heracles niet gemak kelijk hebben en Enschede zal hard moe ten vechten om zich Go Ahned van het lijf te houden. P.E.C. heeft reeds het be wijs geleverd te kunnen winnen, zoodat Ensehedesche Boys wel eens de punten in Zwolle kon achterlaten. Tubantïa krijgt N.E.C. te gast, ook al een club die slecht gestart is, maar haar schade' tracht In te halen. Waarmede wij hiaar zeggen willen dat de punten naar Nijmegen verhuizen. In 't Zuiden zal Willem IT weinig moeite hebben met Maurits en B.V.V. zal wel van Plcus winnen. Eindhoven ontvangt N.A.C. en P.S.V. gaat bij Speckholzerheide op be zoek. De vier „kopclubs" zullen wel twee punten rijker worden. Roermond zal in L.O.N G.A. haar meerdere moeten erken nen en N.O.A.D. zal in Maastricht wel niet van M.V.V. winnen. In Heerenveen zullen Abe Lenstra c.s. Sneek er wel onder hou den. L.S.C. zal in Leeuwarden moeten win nen om haar tweede plaats te behouden. In Groningen zal het spannen tusschen de plaatselijke clubs Be Quick en G.V.A.V, VeendamAchilles kan gelijk spel worden terwijl H.S.C.Velocitas door de Gronin gers gewonnen kan worden. Dc plaatselijke clubs. H.V.C. gaat naar Watergraafsmeer en zal les op alles moeten zetten om te winnen. Onze sta<3£enooten kunnen zich geen ne derlaag permitteeren. We voorspellen den rood-witten een moeilijken uitwedstrijd. In Amersfoort is de ontmoeting A.P.W-C. —Quick d e wedstrijd van den dag. Beidé clubs wonnen van S.E.C, en verbeterden daardoor haar kansen. Aan een voorspel ling wagen wij ons niet. Wel verwachten wij op Birkhoven een sportleven kamp. Aan de Gasthuislaan zal Amerf Boys met een beetje geluk van Zeist kunnen winnen. Amsvorde ontvangt C.D.N. en zal haar zustervereeniging Quick en A.P.W.C. dienst willen bewijzen door een puntje in de wacht te slepen. We verwachter: ech ter een Driebergsche overwinning H.V.C. 2 krijgt bezoek van K.F.C. 2 en houdt de belde punten vrij zeker aan zich. De Boy: reserves III zullen het ln Hilv. tegen f'l Gool niet zoo gemakkelijk hebben. R| PROGRAMMA AFD. UTRECHT N.Vfi. Eeicto klas. A: DOSVHouten, Vrees wijkMaarssen, De StlchtscheTJtr. B<*s. NIJenrodesWA, Gooische Boys—WOG. I— HDS—PAK. DEV—Bo Quick, Mlnervf- WDO. BarnereldScherpcnzeel. Tweede klas C' De SUchtsche—VB'l 11V. B»>TsOoollust, Wouden IrcrgV-T AvanceNaard en. Rcb. Ie klas. B. Quick 2HVC 3, BFC 3 Donor 3. Res. 2e klas. E: Soesterberg 2Wouden berg 2. Amf. Boys 3Quick 8. SEC 3Ams vorde 2. Res. 3e klas. F: AW 4—Be Quick 2. Victoria 3Don ar 4. 3s. 4e klas. O: KWA 3Patri a 3, Austerlltz 2—SEC 4. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG 2e klasse dames: AttllfiHilversum, Spor: Vereent 2Achilles. AmersfoortAthleta. klasse A: Sport VeTeent 3Achilles 2, UDWitte Kat a, ZeistSNA. 3e klasse B; Baarn—Athleta 2, SNA 2—Hilversum 2. Witte Kat bAttlla 2. 2e kl. heeren: Achilles 2—Sport Vereent 2, UD—AAV, Hil- llfflAttlla 2. 3e klasse: SNA 2 Sport Vereent 3, Achilles 3Attlla 3. Zeist SNA, BaarnHilversum 3, AAV 2—Amers foort 2. ZEER AANTREKKELIJKE SCHILDJES EN SPELDJES Economische Voorlichtingsdienst 's-GRAVENHAGE. De bibliotheek van den Economi- schen Voorlichtingsdienst is VERPLAATST van Rijnstraat 28 naar Bezuidenhoutschew. 95 De bibliotheek is voor het publiek geopend op werkdagen van 917 uur; Zaterdags van 912.30 uur. Vóorzoover de ontvangstcijfers beelfl geven van de sympathie, waarin dc Winterhulp- en Volksdienstorganisa tie *:ch mag verheugen, is in vergelij king tot het eerste jaar de belangstel ling in het tweede jaar harer werk zaal). heid voor dit doel met veertig propint gestegen, zooals men uit de re de van den directeur-generaal dezer dagi n heeft kunnen vernemen. (jmtrent de plannen voor het nieuwe seipen. dat in deze maand met een lijs- teijLollecte is begonnen, waarop de eer ste straatcollecte op 17 en 19 October zal volgen, is reeds gemeld, dat als speidjes hiervoor weder lichtgevende molentjes zullen worden gebruikt, van hetzelfde model als die, welke bij een vorige Winterhulp-inzameling als eens dienst hebben gedaan. Het A.N.P. vernam nu over de ver dere plannen het volgende. In het geheel zullen wederom twaalf collectes worden gehouden, namelijk zes lijsten- en zes straat-inzamelingen. De tweede lijstencollecte wordt van eind October tot en met 2 November gehouden, de derde in de eerste week Van December; de vierde omstreeks Nieuwjaar, de vijfde in de eerste week van Februari en de laatste lijstencol lecte in het begin van Maart. De straatcollectes zijn als volgt vast gesteld: 17 en 19 October, 14 en 16 No vember, 22 en 23 December. 16 en 18 Januari, 20 en 22 Februari en 27 en 29 Maart. Zeer aantrekkelijk zien de schildjes eruit, die bij de slraatcollccte van half November zullen worden aangeboden, houten rechthoekjes van 5.5 bij 2.3 cen timeter, waarop een vrouwen- of man- nenfiguurtjeis ingebrand met kleeder dracht in kleuren en met vermelding van de streek, waar deze thuisbehoort. In deze serie ontmoetten wij: Scheve- ningen. Marken, Volendam, Hindeloo- pen, Brabant, Overijssel, Drenthe, Wal cheren en Axel. De figuurtjes en de aanduidingen zijn langs mechanischen weg tot stand gebracht, doch de kleu ren zijn met de hand daarop geschil derd, getrouw naar de werkelijkheid, hetgeen aan deze schildjes wel een bij zonder aardig effect geeft. Stamkaarten en persoons bewijzen afgetroggeld LAAG MISBRUIKEN VAN ARMOEDE Nu de laatste jaren paal en perk is ge steld aan de misdadige ultbuiterij van leen vrouwen en andere geldschieters, heeft de ze calegoria zich, naar het den ambtena ren van h<A gemeentelijk bureau tot be strijding van maatschappelijke misstanden te Amsterdam de laatste maanden gebleken is, zich op.een nieuw arbeidsveld geworpen, dat hun bedrijf nog vele malen weerzin wekkender maakt, dan het tevoren reeds Genoemd bureau,, dat, door burgemeester Voute in het begin van dit jaar gevestigd, sinds 1 Aug. jl. een systematisch onderzoek in de volksbuurten is begonnen, heeft in dèn jordaan een ontstellende ontdekking gedaan, waarvan tot nu toe ongeveer twin tig gevallen aai» net licht zijn gekomen, maar ongetwijfeld nog veel meer verbor gen zijn gebleven. Het bleek nl. hier en daar, dat menschen die vaak geheel buiten hun schuld in diepe armoede ver keerden, geld ter leen werd aangeboden, doch uitsluitend tegen het in onderpand ge ven van hun distributiestamkaart of per soonsbewijs, vaak ook van beiden. De woe keraars die daarenboven nog een be paalde rente eischten verstrekten dan tien tot vijftien gulden per kaart, welke zoo heette het tenminste bij inlos sing van het bedrag weer zou worden te rugegeven. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de menschen nimmer in slaat waren, hun kaarten in te lossen en zoo kon het gebeuren, dat heele huisgezinnen zonder distributiebonnen kwamen te zitten. De geldschieters haalden regelmatig de bonnen van het distributielokaal af en maakten deze tegen hooge prijzen te gelde. De misdadige elementen, die deze prac- tijken beoefenen, speculeeren erop, dat hun slachtoffers het stilzwijgen bewaren, wijl ook zij volgens dc distrlbutiewet strafbaar zijn. Gelukkig heeft het gemeentelijk bureau thans in een aantal gevallen kunnen in grijpen. De economische dienst der politie is erbij gehaald en vijf van deze zwende laars zijn thans achter slot en grendel ge zet. Verwacht wordt, dat het voortgezette onderzoek ook in andere volksbuurten nog verschillende staaltjes van deze schande lijke uitbuiting aan den dag zal brengen. Bij de collecte op 22 ep 23 December zullen Kerstfiguurtjes worden gebezigd; bij dc Januari-inzameling vogclfiguren. In Februari zullen houten schildjes van 3Va centimeter in het vierkant, worden aangeboden, waarop figuren van den dierenriem, met vermelding van het betreffende tijdperk zijn ingebrand. Ook deze schildjes zijn met de hand gekleurd en zij zullen stellig op velen een groote aantrekkingskracht uitoefe nen, terwijl de jeugd daarin een leer zaam object zal vinden. Een vlinderserie zal in Maart het Winterhulp-inzamclwerk besluiten. Nog vernemen wij, dat de eerste lijs tencollecte, die dezer dagen werd ge houden, een bevredigende opbrengst heeft opgeleverd. Hoewel daaromtrent nog geen cijfers kunnen worden gege ven, kan toch wel worden gezegd, dat de opbrengst grooter is dan die van de eerste lijstencollecte in het vorige jaar en dat te Rotterdaéfi de inzameling zelfs het dubbele van den vorigen keer heeft opgeleverd, waarbij in eenige ar beiderswijken vrijwel huis aan huis. hieraan werd bijgedragen. Moge het Rotterdamsche voorbeeld ter harte wor den genomen in de andere plaatsen en late men zich hierbij in de wijken der beter gesitueerden niet beschaamd ma ken! - RADIO-PROGRAMMA'S SINT NICOLAAS NADERT Sint Nicolaas nadert.het heerlijk avondje. Voor uw kind misschien. Weet u echter, dat het voor honderdén Nederlandsche kinderen geen heerlijk avondje belooft te worden, omdat vader en moeder in dezen moeilijken tijd nauwelijks het hoofd boven water kunpen houden? Ook dezen kinderen komt echter een „heerlijk avondje" toe. Voor hen heeft de Jeugdstorm zich ingezet. Morgen of een der vol gende dagen zal er ook aan uw huis gebeld worden en dan zal een jongen of een meisje u vra gen of u wat beschikbaar wilt stellen voor de kinderen van be hoeftige volksgenooten. Speel goed, oud of nieuw, kleeding. geld, of iets anders. Zorgt, dat de jeugd niet te vergeefs een beroep op u doet. Uw kind bezit zeker wel een stuk speelgoed, waar het toch niet meer naar omziet. Uw kind zal het niet missen, maar straks, met St. Nicolaas, zal een ander kind er verlangend naar grijpen. N.A.F. geeft f15.000 leider van „het N'-derlandsche Ar beidsfront" stelde zich nauwkeurig op de hoogte van de hulpactie ten gunste van de door den laatsten Britschen terreur-aanval benadeelden. Namens „het Nederlandsche Arbeidsfront" stelde hij een bedrag van ƒ15.000.beschikbaar. ZIJ MELDEN ZICH AAN Onafgebroken komen de aanmeldin gen binnen van de onverschrokken ke rels, die deel willen nemen aan den strijd tegen de Sovjets. Zij kennen de gevaren en ontberingen, .zij zijn er zich van bewust dat zij misschien het hoog ste offer moeten brengen; toch melden zij zich aan. Inderdaad het zijn dappere kerels en zij hebben er recht op, dat van het thuisfront hen niet alleen niet vergeten, maar voor hen zorgen, zooveel als in ons vermogen ligt, Het Verzorgingsfonds dat geregeld pakket ten samenstelt en verzendt aan onze Oostfrontstrijders, biedt u een goede gelegenheid te bewijzen dat u beseft wat wij aan onze vrijwilligers verplicht zijn. Het fonds heeft dringend finaneïee- len steun noodig, want veel geld betee- kent veel pakketten. Landgenoot, stort flink bedrag op girorekening 432100 t.nj Verzorgingsfonds Vrijwilligersle gioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. -Tan kt yeiuitc beid - Brieven betreffende deze rubriek te zenden aan de redactie onder aanduiding Dammen overeenkomst van 24 Dec. 1927 (Staats blad no. 415). 3. De Wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van be palingen van collectieve arbeidsover eenkomsten van 26 Mei 1937 (Staats blad no. 801). 4. De Verordening no. 111/1940 betref fende 'bet verbod van verlaging van loonen en salarissen. 5. De Verordening no. 217/1940 betref fende totstandkoming van regelingen terzake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden. I. De overige rechtsvoorschriften, welke in strijd zijn met de bepalingen-van deze •erordening, treden buiten weiking op het door den Secretaris-generaal van het De partement van Sociale Zaken In overeen stemming met de Secretarissen-generaal der ter zake bevoegde Departementen van Algemeen Bestuur vastgestelde tijdstip. s-Gravenhage, 13 October 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Seyss-Inauart. De oplossing van het ln on ze vorige rubriek geplaatste probleem luidt als volgt: Wit: 25—20. 4741. 29—23, 39—33 48—43. 41—37. 37x10, 31x4 en wint. De stand luidde in cijfers: Wit 12 schil ven op 21, 24. 33, 38. 39, 42. 47 en 48. Zwart 12 schijven op 3. 4. 6, 7, 9. 12, 13, 16, 22, 28. 82, 38. Onderstaand diagram geeft een stand aan waarin wit als laatste zet 3934 speelde om zwart te verlokken 2430 te spelen die hiermede denkt 2 ::hljven te winnen. ,3fc S De afwikkeling is als volgt: zwart 2430. wit 35x24, zw. 24x39. wit 33x44. zw. 21—26?. wit 23x19, zw. 26—28, wit 38 —32, zw. 28x37. wit 27—21. zw. 13x24. wit 4742 en 42x4. Een zeer fraai 6pelfragment! Ter afwisseling geven wij thans een aardige slagzet ln de opening: 1. 3430 18—23. 2. 30—25 12—18. 3. 39—34 20—24, 4. 34 —30 17—21, 5. 32—28 23x32, 6. 37x28 18—23?, 7. 25—20 14x34, 8. 40x18 13x22. 9. 28x26. Hiermede heeft wit een schijf Winst behaald. Dezelfde slagzet voor zwart verloopt als volgt: 1. 33—28 17—21, 2. 3933 21—26. 3. 44—39 11—17 31—27 17—21, 5. 34—30 19— 23, 6. 28x19 14x23. 7. 33—28 9—14. 8. 28x19 14x23, 9. 39—33 7—11, 10. 33—28? Zwart speelt 26—31. 11x33, 23x25 en wint een schijf. Nog een andere wfjze van soelert is: L 33—28 18—23. 2. 39—33 12—18. 3. 4439 7—12, 4. 31—27 20—25, 5. 6044 17 Wit 'speelt 27—22, 34—30, 40x 7. 28—23, 33x31 en wit heeft een schijf gewonnen. Indien zwart op dé slagzet speelt is het spel verloop: 1. 33—28 18—23. 2. 39—33 12—18, 3. 44—39 7—12, 4. 34 30 20—24, 5. 31—26? Zwart speelt 24—29, 17—21. 11x44, 23—28, 18x20 en wint een schijf. Tot slot een probleem waar van wij do oplossing ln onze volgende rubriek zullen aan geven. e e c ZONDAG 18 OCTOBER 1942 Hilversum I, 415,5 RL 7.30 Het Zondagochtendconcert (gr.) 8.15 Harmonie muziek (gr.) 8.30 De zin van het boer zijn, 8.45 Bcrlijnsch Phllharmonlsch orkest (gr.) 9.00 B.N.O.:Nieu\vsber. 9.15 „Variolas Deleclal." voordr. 9.30 Zondag morgen zonder zorgen. 10.30 Deutsche Ston de. 11.30 De Stem der SS 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 B.N.O.: Nieuws ber. en populair actueel praatje. 12.15 Collegium Musica Divina. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Omroepsymphortle-orkest en soliste. 15.00 Europ. schrijvers in dezen tijd. lezing. 15 20 Omrocpsymphonie-orkcst. 1600 Amuse mentsorkest en soliste. 17.00 Het Zondag- middngcabaret. 17.45 B.N.O.: Sportuitsl. en Oostlandpraatje. 18.00 Sport van den dag. 18.30 Melodieën uit een uitstalkast, gevar. progr. 19.30 B.N.O. .-Nieuwsber. 19.50 Cello en clavecimbel. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met dc Studio beschikken. 20.15 „De weg naar Bayreuth", voordr. met gram.pl. 20.30 Berlioz-Liszt (gr.) 21.15 Koorzang (gr.) 21.45 B.N.O Nieuwsber. 22.00 De Disco-Fa milie (gr.) 22.45 Insfrumentale solisten (gr.) 23 524.00 Dansparket (gr.). Hilversum H, 301,5 M, 7.309.15 Zie Hilversum I. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 „V/'agners Tristan en Isolde", voordr. m. gram.pl. 10.30 Sludiodienst 11.30 Gew. muziek (opn.) 11.45 Cyclus „De kerk in haar zonde en heerlijkheid" (gr.). 12.00 B.N.O.Nieuwsber. en pop act. praatje. 12 15 Programmaoverzicht 12.20 Berlijnsch Opera Orkest (gr.) 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 12.45 Viool en piano (gr.) 13.00 Nedorl. Verb, voor Sibbelcunde: „Wie en wat waven onze voorouders 18.15 „Licht en luchtig" gevar. progr. 14-00 „De glorie van den Arbeid", luisterspeL 14.20 Omroepork. en solisten (opn.) 15.00 Opera „Orfeo". 17.00 Nederlandsche boekenschouw 17.20 Jeugdconcert. 18.00 Melodisten en soliste. 18.30 B.N.O.: Nieuwsber.-18.40 Spie gel van den dag. 18.50 B.N.O.: Militair weekoverzicht. 19.00 De Nederlandsche taal club. 19.30 „Front en vaderland", gevar. progr. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel". Voor de radio-centra les: Zweedsche liedjes (gr.) Vanaf 20.15 al leen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Om cn om-progr. 21.15 Kwintetcon cert fgr.) 21.45 B.N.O.: Nieuwsber. 22.Q0 B.N.O.: Militair overzicht 22.10 AvondwfJ- ding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Dr. Fritz Oaser en Pierre Reinnrds dirlgeeren een concert van het Omroep Symphonle Orkest, waaraan Anna Maria Auger.stein solistische medewer king verleent. In dit programma, dat om 14,00 uur vla Hilv. X uitgezonden wordt, hoort u werken vnn Hugo Woir. R. Wagner, Franz Schubert cn Ludwlg van Beethoven. Sport. .Sport van den dag" brengt om 18.00 uur (Hilv. I) flitsen uit het Zondag- sche sportgebeuren. MAANDAG 19 OCTOBER 1942 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Koorzang (gr) 7.30 B.N.O.: Nieuwsber. 7.40 „Weg met de Maandagochtendstem ming" (gr.) 8.30 B N.O.: Nieuwsber. 8.40 „De geest der poëzie", voordr. 8.50 Symphonie orkest (gr.) 9.00 Gevar. morgenconcert (gr.) 9.30 Spiegel van den dag (opn.) 9.40 Gevar. morgenconcert (gr.) 10.00 Gerard Lebon en zijn orkest. (10.38—10.45 Voordr11.15 Sym- phonic-orkcst (gr.) 11.30 Orgel en viool 12.00 Almanak 12.05 „Daar, waar zich de Maros slingerd", muzikaal progr. 12.45 B. N.O.: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Frans Wouters en zijn orkest en gramrmuz. 14.00 „Elck wat wils", gevar. progr. 15.00 „Waar ligt het eiland Madagscar en waarom spreek men erover? lezing. 15 15 „Elck wat wils", gevar. progr. 16 45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.00 Cello en piano. 17.30 Wijnarabesken. 18.00 Omroeporkest en soliste. 1900 Politiële weekpraatje. 19.15 SS-koor en orkest van den Duitschen Arbeidsdienst (opn.).. 19.30 B.N.O.: Nicuwsbc-r. 19.40 B.N.O.: Interna tionaal zakelijk praatje. 19.50 Radio-raad- sel-rubrick. Vanaf 20.15 alleen voor de ra dio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Rotter- damsch Phllharmonisch orkest en solist. 20.55 Liederen van Richard Strauss (gr) 21.10 Roiterdarnsch Pitii harmonisch orkest en solist 21.45 B.N.O.: Nieuwsber. 22.00 Za- rah Leander en Tino Rossi (gr.) 22.30 Weet U nog uit welke films deze liedjes zijn (gr.) 23.1524.00 Muziek uit Midden-Europa (gr.) Hilversum H, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum X. 7.49 Ochtend- gymn. 7.50 Sportnieuws, 8.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 8.15 Symphonie-or- kesten (gr.) 8.30 B.N.O.: Nieuwsber. 8.40 Viool en piano (gr.) 9.00 Orkestprogramma (gr.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9 20 Orkest- progr. (gr.) 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Operafragmenten (gr.) 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kinderkoor (opn.) 11.30 Or kest Willy Kok en gr. 12.30 Progr. over zicht. 12.35 Aulikki Rautawaara zingt (gr.) 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke ber. 13-00 Op bezoek bij de fam. de Boer. 13.15 Vo caal en instrumentaal progr 14.00 Gods dienstige uitzending 14.30 Symphorüsch middagconcert (gr.) 15.30 „De Ned. kleeder drachten". lezing, 15.45 Rina Ketty en Aldo Visconti (gr.) 16.00 Orkestconcert (gT.) 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.00 „Of het waar is weet tk niet", luis terspel. 17.30 Zang met pianobegeleiding en pianovoordr. 18.00 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18.30 B.N.O.: Nieuwsber- 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: Friesch praatje. 19.00 Marschen(gr.) 19.15 Reeks „Geheimen van den tijd". 19.30 Om- roep-Pianotrio. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 „Prome nade", gevar. progr. 21.45 B.N.O.: Nlenws- ber. 22.00 B.N.O.: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.2024.00 Zie Hilversum I. WIJ VRAGEN T7W AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Het Omroep Plano Trio komt om 19.30 uur (Hilv. II) met trio's Haydn en L. van Beethoven voor de microfoon. Culturccle uitzendingen. ÏEsa Valeton spreekt om 15.30 uur vla Hilversum n ln de serie .De Nederlandsche kleederdrachten" over „Rondom de Zuiderzee" en G. de Josse- lin dc Jong houdt om 15.00 uur (Hilv. 1) een actueele lezing over „Waar ligt het eiland Madagascar en waarom spreekt men er over?" DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: 17 Oct. 18.43 u, tot 18 Oct. 8.03 u. 18 Oct. 18.40 u. tot 19 Oct. 8.11 u. Maan: 17 Oct. 15.48, ond. 18 Oct. 1.02 u. 18 Oct. 16.27, ond. 19 Oct. 2.14 il FEUILLETON WAAROM TREUR JE, GROOTE CLOWN? door A.H. KOBER. Daar ging de deur open er het jonge meisje kwam binnen. Zij begroette de gas ten met een lieven glimlach cn liet zich door haar vader naar Joe Golden brengen reikte hem de hand: „Ik ben blij. dat ik den grooten kunste naar c-rt vnn dichtbij kan zicnl" Joc Golden was verrukt en .zalig als in een heerlijken droom. 1-Iier stond Stassy voor hem dat was haar stem, de warm te van haar hand. „Precies uw moeder!" fluisterde hij, „Juist uw moeder.. Ik heb fcu^r gekend.." Mnud( keek hem vragend aan. ,.Mag ik u verzoeken aan tafel fe komen mijne heeren?" riep Sir Arthur -en reeds had hij Joe Golden van Maud gescheiden om hem naar de eetkamer te geleiden, ter wijl Maud door een andere deur ver dween Het souper verveelde Joe Golden buiten mate. Wat moest hij met al die gerechten en wijnsr vten. met al die vleierijen van de heeren beginnen' En er kwam maar geen eind aan! Hij kon het. dessert nauwe lijks afwachten, omdat hij veronderstelde, dat Maud na het souper weer terug zou Eindelijk stond men van tafel op. De 'heeren verspreidden zich in de aangren zende vertrekken, pratend en rookend. Op eens zag Joe Golden zich met Lord Lé- maile alleen in de bibliotheek. „Ik zou graag een paar woorden met u spreken, die niet iedereen behoeft te hoo- ren, mijnheer Golden," begon de Lord. Golden's hart klopte sneller. „Maar u moet niet boos op mij zijn. bes te mister Golden! Het is tenslotte maar een voorstel en ik weet niet of een gróót artist als u Golden hoorde deze woorden als uit de verte. Hij wil mij "ierhouden, in zijn huis, hij Mand, bij Stassy's dochter, schoot het door zo" hoofd. „Spreekt u maar openhartig. Lord Le- tuaile!" zei hij met moeite. „Dus. beste mister Golden als de voor zitter van mijn club zou ik u willen vra gen: wat denkt u ervan om een tijdlang, laten wij zeggen gedurende den volgenden winter als clubclown, om zoo te zeggen onzen privé-clown op te treden, natuurlijk tegen een zeer hooge gage?" De ..man met den gouoen lach" stond een oogenblik als verlamd, doch slechts een oogenblik; want toen bukte hij zich, breid de rlo armen uit als een woede de górilla, viel op zijn gastheer aan, vloog hem naar den keel. Uit de aangrenzende kamers snelden de gaston toe; spoedig had men Lemailc uit den knellenden greep van Golden bevrijd.. Dit was de sensationeele gebeurtenis in den nacht van den dc-rligsten op don een en dortigsten Januari 1932. Heel Engeland sprak er over. Hier eindigden de notities van den clown .Toe Golden, die hij den journalist Wilson Nash vanaf dé boot had toegeworpen. Het Hippodrom te New Vork, het grootste variété ter wereld, beefde cjder de stormen van gelach cn applaus toen „de man met den gouden lach" den eersten April 1932 debuteerde. Dit was zonder twijfel de grootste clown van zijn tijd! En achter de. coulissen: een man, zoo hard als staal! Altijd en overal, waar ter wereld hi/ ook speeide. wachtte Marfa hem achter de cou lissen op. En zij was gelukkig, wanneer zij vanuit de zaal den bijval hoorde bruisen.. En de man met den gouden lach op zijn beurt, velde zich, wanneer Marfa einde lijk zijn mantel om 2ijn verhitte leden sloeg, veilig, geborgen in haer zorgende liefde en in zijn trots: na zooveel leed en bittere tranen de grootste clown ter wereld te zijnl E IND E

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2