MPSFOODÏSCHE (SUDANI Voorstal1 Spartakofka en „Roode October" zijn vrijwel geheel veroverd In Westelijken Kaukasus werden nieuwe bergruggen stormenderhand ingenomen Weer 104.000ton tenonder Groote Britsche aanval bij el Alartiein met zware verliezen teruggeslagen Bekendmaking Göbbels looft het heldhaftig optreden der Hitlerjugend in getroffen gebieden Alle Germanen schouder aan schouder in strijd en opbouw Zwitserland protesteert krachtig te Londen ABONNEMENTSPRIJS bl) vooruitbetaling Per week 0.16 Per 3 maanden 12.05 Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers o 08 Admlnlstr.: Tel. 5289, Giro Ö6363 Redactie: Tel. 6731. Na 5 U. 6137 en 5306. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. MAANDAG 26 OCTOBER 1942 56e JAARGANG. ITAL. WEERMACHTBERICHT. DUITSCH—ITALIAANSCHE VLOO TACTIE OP IIET LADOGAMEER Hoofdkwartier van den Führer, 25 October. Het Opperbe- .vel der Weermacht maakt bekend In het Westen van den Kaukasus hebben Duitsehe en Roe meensche troepen met doeltreffenden steun der luchtmacht nieu- .we bergruggen storiSv'nderhand ingenomen. Tegenaanvallen van den vijand werden onder bloedige verliezen afgeslagen. In den strijd om Stalingrad zijn in hardnekkige afzonderlij ke, gevechten op een hal na alle overgebleven gebouwen der fa briek Roocle October, uitgebreide stellingen en huizenblokken en de noordelijke voorstad Spartakofka op enkele afzonderlijke hui zen na ingenomen. Het stedelijke en fabrieksterrein, dat den vo- rigen dag was veroverd, werd van vijandelijke overblijfselen ge zuiverd. Ontlastingsaanvallen bezweken. De zware luchtaanvallen op de vijandelijke steunpunten te Stalingrad en de Sovjet-étappe ten Oosten van de Wolga gingen met onverminderde kracht Voort. Aan het Donfront hebben Roemeensche troepen verscheidene .vijandelijke aanvallen afgeslagen. Roemeensche luchtstrijdkrach ten richtten haar aanballen op vijandelijke stellingen en treinen. Op het Ladogameer heeft in den nacht van 21 op 22 October een formatie Duit- Eche en Italiaansche oorlogsvaartuigen onder escorte van dé Duitsehe en Fin- sche luchtmacht een plaatselijke actie uitgevoerd tegen de door de bolsjewis ten bezette kust. Een landingsafdeeling vernielde een vuurtoren en maakte ge vangenen. Op de terugreis werden on der voortdurende gevechten met vijan delijke kanonneerbooten felle luchtaan vallen afgeweerd en door jagers en luchtdoelgeschut 21 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In Egypte is de vijand over een breed front na hevige voorbereiding door de artillerie met sterke formaties infante rie en tanks en met medewerking van tal van vliegtuigen tot den verwachten grootscheepschenaanval overgegaan. Op het oogenblik zijn verbitterde ge vechten aan den gang. De vijand heeft tot nu toe twintig vliegtuigen en talrijke tanks verloren. Op Malta hebben lichte Duitsehe ge vechtsvliegtuigen weer talrijke bommen geplaatst op de vliegveldinstallaties van Lucca en Venezia. Bij vluchten naar de bezette weste lijke gebieden en bij de heen- en terug reis naar Noord-Italië heeft de Britsche luchtmacht door den Duitschen afweer elf vliegtuigen verloren, waarvan meer dan de helft viermotorige bommenwer pers. In den afgeloopen nacht heeft de Duitsehe luchtmacht bomaanvallen ge daan op voor den oorlog belangrijke in stallaties in eenige steden van Oost-En- geland. Alle toestellen keerden op hun basis terug. Zooals bekend gemaakt bij extra be richt, hebben Duitsehe duikbooten, of schoon nog steeds herfststormen de operaties bemoeilijken, in zware ge vechten uit knehtig beveiligde kon vooien en in hardnekkige afzonderlijke achtervolging in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, in de Noordelijke IJszee, bij de Canadeesche kust, bij Tri nidad, voor den Congomond en bij Kaap stad zestien schepen van 104.000 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een andere tor pedojager werden door torpedotreffers beschcdigd. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 25 October. Het Opperbevel der Weermacht ma3kt bekend Ofschoon nog steeds herfststor men de operaties bemoeilijken, hebben Duitscbe duikbooten ln zware gevechten uit krachtig be veiligde konvooien cn in hardnek kige afzonderlijk achtervolging ln het Noorden van den Atlantischen Oceaan, in de Noordelijke IJszee, bij de Canadeesche kust, bij Trini dad, voor den Congomond en bij Kaapstad zestien schepen van 104.000 ton en een torpedojager tot zinken gebracht Drie andere schepen en een andere torpedoja ger werden door torpedotreflers beschadigd. JAPANSCHE VERSTERKINGEN OP GUADALCANAR Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt is aldaar medege deeld, dat nieuwe Japansche verster kingen gisteren in den loop van den dag op het noordwestelijke deel van het eiland Guadalcanar aan land zijn ge gaan. Naar verder verluidt, zouden hevige gevechten aan den gang zyn. Verliezen der Sovjets zijn niet meer te schatten De zware, bloedige verliezen der bols jewisten zijn, naar te Berlijn bekerfd wordt, wat het aantal betreft, in het geheel niet meer te schatten. Na de verovering van een van de groote be- wapeningsfabrieken in het noordelijke deel van Stalingrad werden 6.073 doode bolsjewistische soldaten geteld. Dit aan tal, waarbij de gedoode burgers niet zijn inbegrepen, geeft echter bij bena dering niet het werkelijke verlies aan gesneuvelden weer, omdat ontelbare bolsjewisten onder de instortende mu ren in hun gevechtsstanden bedolven werden. De voortdurend toenemende bloedige verliezen der bolsjewisten hebben in den laatsten tijd, volgens verklaringen van gevangenen, geleid tot een hand over hand toenemen van deserties en zelfverminkingen. Er zijn bevelen buitgemaakt van hooge bolsje wistische commandoposten, waarin er met den meesten nadruk op gewezen wordt, deze defaitistische golf door het toepassen van de zwaarste straffen te stuiten. BOMMEN OP MILAAN, GENUA, MONZA EN NOVARA ROME, 25 October. Het Weermacht- bericht luidt als volgt: Na een hevige voorbereiding door de artillerie heeft de vijand de sectoren ten noorden cn ten zuiden van het front van el Alamein met sterke gepantserde en infantcricstrijdkrachten aangevallen. De tegenstander, die overal werd te ruggeslagen, leed zware verliezen. Voor al aan pantservoertuigen, waarvan er tot dusver al 47 zijn vernietigd. De slag duurt voort. De Britsche luchtmacht steunde de actie te land met sterke for maties. maar stuitte overal op de lucht macht der as, die vijftien vijandelijke vliegtuigen neerschoot, welke in brand geraakten. Vier anderen stortten neer, getroffen door luchtdoelartillerie. Tijdens een aanval op een Britsch konvooi in het oosten der Middelland- sche Zee heeft een onzer vliegtuigen een torpedojager getorpedeerd en tot zinken gebracht. Nieuwe aanvallen zijn gistermiddag en in den afgeloopen nacht ondernomen op enkele min of meer belangrijke cen tra in Lombardije en Piemont en voor al op Milaan. Monza en Novara. Aan zienlijke schade werd aangericht, voor al als gevolg van brandbommen, aan hivzen in de omgeving van Milaan, waar onder de bevolking 48 personen werden gedood en 254 gewond. Te No vara geen dooden en tien gewonden. Tijdens een aanval op Savona waren er 35 dooden en 67 gewonden. -De slapht- offers van den eersten aanval op Ge nua beliepen 34 dooden en 120 gewon den, grootendeels licht. De brandweer deed overal wonderen bij de vervulling van haar plicht. Drie vijandelijke bom menwerpers werden neergeschoten in de omgeving van Milaan en vier vier motorige zijn in den aanval van den voorafgaanden nacht op Genua ver nield. Het gedrag der bevolking van Milaan en de andere centra was kalm en gedisciplineerd. Bij een luchtduel boven Malta is een Spitfire getroffen en brandend neergestort. De Ducc vol lof over prestaties in de lucht Gebied der Operaties, 24 October. De bevelvoerende generaal van het vijf de Italiaansche luchteskader heeft den volgenden dagorder uitgevaardigd: Officieren, onderofficieren en solda ten van het vijfde eskader. Twintig October hebben jagergroepen van het derde en het vierde luchtvaart regiment tijdens hevige luchtgevechten met superieure vijandelijke strijdkrach ten een schitterende overwinning be haald, die den vijand op het verlies van ongeveer vijftig vliegtuigen is komen; te staan. De Duce, die dezen dag als een der schitterendste uit de geschiede nis van de koninklijke luchtmacht be-' scljouwt, wegens den heldenmoed.- waar de in dezen strijd DE TOESTAND VAN DEN DEENSCHEN KONING Omtrent den toestand van den koning ls hedenochtend de volgende mededee- ling uitgegeven: De Koning heeft een tamelijk onrustigen nacht gehad. He denochtend is de algemeene toestand weer eenigenr.ate bevredigend en de kr. hten schenen iets beter. De tempe ratuur bedraagt 38.5, polsslag 70 en re gelmatig. Rijkscommissaris eerelid van Weensche academie In een feestvergadering van de Ween sche academie van beeldende kunsten ter gelegenheid van haar 250-jarig be staan, heeft de rector, dr. Popp de be noeming tot eerelid der academiebe kend gemaakt van den Rijkscommissa ris, Rijksminister Seyss-Inquart, als mede van Rijksminister Rust, Rijkslei der Baldur von Schirach en generalmu- sikdirector dr. Furtwangler. In het geheel Fransche gebied zullen in den nacht van 2 op 3 November de klokken een uur worden teruggezet. KEURING DER LICHTINGEN 1901 EN 1905 Alle manlijke Rijksduitschers der lichtin gen 1904 en 1905 ook degenen die reeds door „Wehrersatzdienststellen der Heimat" zijn opgeroepen, gekeurd, of aan wie dis pensatie of uitstel gegeven is moeten zich als volgt voor' de keuring melden: a. uit de provincies Zuid-Holland en Zee- land in: Den Haag, school Frederikstraat 28: ,op 9.11.'42 's morgen 8.30 u. de letters A—J. op 10.11.'42 's morgens 8.30 u. de letters K—S op 11.11 '42 's morgens 8.30 u. de letters T—Z b. uit de provincie Noord-Holland ln: Amsterdam-O., school Iepenweg 13: op 12.11.'42 's morgens 8.30 u de letters A-J, op 13.11.'42 's morgens 8.30 u. de letters K-Q, op 14.11 '42 's morgens 8.30 u. de letters R-Z. c. uit de provincies Friesland, Groningen. Drente en Overijssel bij de Wehrmacht- kommandantur Zwolle, Rojensingel 13; op 16 11.'42 's morgens 8.30 u. de letters A-O. op 17.11.'42 's morgens 8.30 u. de letters P-Z. d. uit de provides Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant ln: Eindhoven, school, Don Eoscostraat 18: op 19.11.'42 's morgens 8.30 u. de letters A-H, op 20.11.'42 's morgens 8.30 u. de letters I-R. op 21.11.'42 's morgens 8.30 u. de letters S-Z. e. uit de provincie Limburg bij de Wehr- machtkommandantur Maastricht, Vrijthof 43; op 23 11.'42 's morgens 8.30 u. de letters A-E, ^P 24.11.'42 's morgens 8 30 u. de letters F-H, op 25.11.'42 's morgens 3.30 u. de letters I-L, op 26.11.'42 's morgens 8.30 u de'letters M-F, op 27 11.'42 's morgens 8 30 u. de letters Q-S. [op 28.11.'42 's morgens 8.30 u de letters T-Z. Zij, die voor deze aanmelding in aanmer king komen, moeten hun identiteitsbewij- z n en drie pasfoto's ln het formaat *7 bij 52 mm. in burgerkleeding. zonder hoofdbe- c kking, meebrengen. Zij, die een bril dra gen moeten het recept voor htln bril mee brengen. Joden behoeven niet te verschij- Aan hen die zich moeten melden wordt het reisgeld 3e klasse tegen vertoon van het reisbiljet bij de aanmelding terugbetaald. Voorts krijgen zij bij afwezigheid uit hun woonplaats van langer dan acht uur geld voor verteringen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. De commissaris-generaal voor de Veiligheid, w.g. RAUTER. SS Gruppenführer en luite nant-generaal der politie. GESCHENK VAN BAARN AAN BLARICUM Dezer dagen heeft een delegatie van ingezetenen van de gemeente Baarn aan het gemeentebestuur van Blaricum een geschenk aangeboden, ter herinne ring aan de goede zorgen die de geëva- cueerden uit Baarn in de Meidagen van 1940 in de gemeente Blaricum hebben genoten. De héét- Boudewyn bracht in een kort voord den dank van de Baarnsche bur- •ij tot uiting en bood namens de ge- van ue in aezen sinja verwikkeldeëvacueerden aan burgemeester Klaa- krachten blijk geven en het behaalde I zenbeek, in tegenwoordigheid van wet- succed, heeft mij opgedragen u zijn I houder A. H. Scholte, den gcmcente- hoogsten lof en levendige voldoening I secretaris en de secretarie-ambtenaren, een klok en fraai antiek uurwerk, aan. Wij staan tegenover een wereld, die ons volk en vooral onze jeugd wil vernietigen Minister dr. Göbbels heeft gisteren ter gelegenheid van de jaarlijksche ope ning van het filmuurtje voor de jeugd per radio tot de Duitsehe jeugd en de ouders gesproken. Hij wees o.a. op het heldhaftige optreden der Hitlerjugend in de door luchtaanvallen bedreigde ge bieden. Eerst kort geleden was Göbbels be zocht door eer. groep jongens uit de ge bombardeerde steden. Zij waren allen tusschen de 14 en 17 jaar en droegen zonder uitzondering het IJzeren kruis of het Kruis van oorlogsverdienstc Twee hunner hadden in een bommer,- nacht elk een Engelsch gevechtsvlieg tuig neergeschoten. Nu moet men mij niet tegenwerpen, aldus Göbbels, dat dit toch een uitzon dering of een toeval is. Jongens en meisjes, die zich precies zoo dapper hebben gehouden als dezen, zijn er in de bedreigde provincies van ons vader land bij duizenden. Wy staan thans tegenover een we reld, die ons als volk in zijn geheel en vooral in onze jeugd wil vernietigen. Wat dat beteekent, weet een ieder, die deze vijandelijke wereld kent en zich over haar helsche vernielingswoede geen illusies maokt. Niemand vermag te zeggen voor welke beproevingen de ze strijd om ons leven ons nog zal plaatsen. Slechts één kracht bestaat er, die de ze alle kan overwinnen: de kracht van het karakter, die bij het kind gevormd en ontwikkeld moet worden om op rij peren leeftijd werkzaam te kunnen worden. De ouders nu kunnen overtuigd zijn, dat onze nat.-socïalistische leiding nauwkeurig weet. dat zij haar in hun kinderen hun kostbaarste goed toever trouwen. Zij wil hun slechts naar bes te krachten helpen om deze kinderen ook buiten het ouderlijk huis en buiten de school op te voeden tot Duitsehe mannen en vrouwen. Zij moeten niet alleen de leerstellin gen van staats- en volksleven in zich opnemen, maar bovendien ook leeren eerbied en achting te hebben voor hun ouders, aan wie zij hun leven en licha- melijken en geestelyken stam danken, waaruit karakter en persoonlijkheid zich ontwikkelen. Hoe zou een jeugd niet rijp en sterk worden, die zulke ouders ten voorbeeld heeft? En hoe zouden ouders niet eeuwig jong blijver., die wórden ge volgd door «n dergelijke jeugd? In tegenwoordigheid van Rijksjeugdleider Axmann ontving Rijksminister dr. Goeb bels een groep Hitlerjongens, die zich bij de Britsche terreuraanvallen op Duitsehe steden door bijzondere dapperheid hebben onderscheiden en als betooninc aarvoor door den Führer met het Oorlogsverdienste-. ja zelfs met het Hzerer Kruis werden begiftigd. - Dr. Goebbels begroet de jeugdige helden Atlantic Boesia-Holland-Pa* Holland m VORMINGSDAG DER N.S.D.A.P. EN N.S.B. „KOERS OOST" OMVAT HET LOT DER VOLKEREN, DIE "DOOR DEN FUHRER VAN ONDERGANG GERED ZIJN „Koers Oost" is het parool, waaronder de vormingsarbeid in den winter, die evenals tot dusverre de leden van N.S.D.A.P. en N.S.B. kamernndsc'.ir.ppe- lijk zal vercenigen, verricht moet worden. Deze beide woorden omvatten meer dan een programma, zy omvatten het lot der Europecsche volken, die tenge volge van het gebrek aan ruimte op het oude continent tot .den ondergang ge doemd zouden zijn geweest, wanneer niet de Führer de poort naar een nieuwe toekomst had opengestooten. Dit lot hangt thans, na het verlies der koloniën, boven het hoofd van het Nederlandsche volk, zooals het langen tijd dreigend boven het Duitsehe volk heeft gezweefd. Zoo^ls de Gcrmaansche volken den weg naar het nieuwe doel gemeenschappelijk moeten gaan, zoo moeten zij ook thans reeds temidden van het oorlogsgewoel schouder aan schouder staan, om de grondslagen voor den nieuwen opbouw van Europa voor te bomden. Daartoe behoort niet in de laatste plaats de geestelijke wapenrusting, welke den mannen en vrouwen, die zich aan de nat.-socialistische gedacht.- g.- w .1 hebben, op de gemeenschappelijke vormingsbijeenkomsten wordt gegeven. De roep „Koers Oost" moet weerklinken als een fanfare om ook in dit land de moeden en lauwen en de vertwijfeldenden tot nieuwe daden te wekker.. Ongeveer 1400 mannen en vrouwen pa in het randgebied lag, voorbij uit de rijen van N S.D A P. en N.S.B., Europa moet zich thans op zichzelf he- die het leiderseorps der districten Over ijssel en Gelderland vormen, waren gis terochtend in 1?.De Vereeniging" te Nij megen in een vormingsbijeenkomst ver gaderd. door hun aantal en aaneenge slotenheid de kracht der nat.-socialis- tische idee ook m Nederland symboli- seerend. Hakenkruis en wolfsangel ga ven naar buiten uitdrukking aan ec-n gemeenschappelijken wil, terwijl de bruine en zwarte uniformen in karae raadschappelijke rij getuigden van de strijdvaardige lotsgemeenschap. Met lui den bijval werden de leider van het ar- beitsbereich der N.S.D.A.P., Haupt- dienstleiter Schirrtdt, de pl.v.v. leider der N.S.B.van Geelkerken, in de zaal begroet, nadat zij langs het front der formaties waren geschreden. Opbouw en organisatie van duizend jarig Rijk. Kreisleiter Weibelcr opende de bij eenkomst met een herdenking van de beide leidende partijgenooten in het Ar- beitsbereich, die in het Oosten gevallen zijn, Siegfried Sommer en Hermann Lindenburger. Ook herdacht hij den in Gent overleden leider van de Vlaamsche nationaal-socialisten, Staf de Clercq Zooals aan het front Duitschers en Ne derlanders gemeenschappelijk strijden, aldus zeide hij in zijn toespraak, zoo moeten wy ook in het vaderland schou der aan. schouder, staan, om oor de ko mende generaties een betere toekomst te scheppen. In groote lijnen schetste daarna do plaatsvervangende vormings leider van het Arbeitsbereich, Kul- mann, den strijd van Europa tegen de Aziatische steppenvolken, om uit de ontzaglijke kracht, welke de Gcrmaan- sche volken in deze worsteling getoond hebben, het vertrouwen af te leiden, dat men met de oplossing der kwestie van het Oosten zal slagen. Hij herinner de aan de stichting van Germaansche staten in het Oosten, waardoor het Noordelijke ras zijn ordenende kracht bewees. Hij noemde in dit verband het Rijk der Oost-Gothen en het eeuwen later ontstane ryk der Warager. De ge schiedenis van de middeleeuwen en den nieuwen tijd getuigt steeds weer van het weerstandsvermogen van het avond land tegen den aandrang der Aziatische horden. Het Duitsehe rijk was de groo te krachtbron, welke Europa van bin nen uit orde bracht. Met een helder be sef van hun historische taak hebben de Duitsehe keizers een stelselmatig kolo nisatiewerk in het Oosten verricht, om een dam op te werpen tegen het slaven dom. Ridderorden en Hanze zetten de ze taak met succes voort. De lessen, welke de geschiedenis ons leert, ster ken ons in het geloof, dat het Duitsehe ryk geroepen is om Europa een nieu wen vorm te geven. Indien het nati-so- cialismc in de plaats van het wereld- economische denken het recht van het volk op leefruimte gesteld heeft, geldt dit inzicht ook voor Nederland, nu de koloniën verloren zijn gegaan. In het geloof, dat wy de ordenende mogend heid in Europa zijn, die met de andere volken van dit continent het Oosten moeten ontsluiten, wijden wij ons aan de organisatie en den opbouw van een duizendjarig ryk, aldus Kullmann. Van Gcnechten: Wij moeten nu onverwijld aanpakken. De leider der hoofdafdeeling vorming van de N.S.B. van Gcnechten, zeide uit de groote verrichtingen, waarop het Nederlandsche volk in het verleden kan wijzen, de zekerheid te putten, dat het ook bij de volbrenging der nieuwe taak niet zal falen. Men mag zich echter niet langer doof houden voor de werkelijk heid en zich overgeven aan illusies, men moet eindelijk rekening houden met de feiten. Als de Europeeschc randstaten in het westen eens door dc ontdekking der nieuwe wereld begunstigd zijn en voor al de Nederlanden het verstonden van deze ontwikkeling profijt te trekken, mag men thans niet langer de oogen gesloten houden voor het feit, dat dc tijd, waarin het zwaartepunt van Euro- Zooals dc vaderen eens niet gewacht hebben op het einde van den tachtig jarigen oorlog, maar hun land in orde brachten, zoo mogen wij thans niet het einde van den oorlog afwachten, maar moeten wy onverwijld den opbouw van Europa aanpakken. Hun, die in dit land nog steeds hopen op c ?n overwinning van Engeland, hield spreker voor, dat een overwinning van Engeland niet al leen het einde van Duischtland, maar ook dat van Nederland zou be- teekenen, dat in zijn welvaart namv met Duitschland verbonden is. Bij he opkomst van groote continent! n kan Europa zjeh alleen als aaneengesloten werelddeel handhaven. Wie treurt om de z.g. souvereiniteit, moet begrijpen, dat souvereiniteit voor een land, dat zichzelf niet kan voeden en verdedigen, slechts een holle frazc is. Tegen de be. denking, dat tie Europcesche volken te oud zouden zijn en daardoor niet meer in staat een nieuwe toekomst ot> te bou wen, voerde van Gcnechten aan. dat do Europeeschc volken tot dusverre nog nooit schouder aan schoqdor hadden ge staan en door de veredtiging hunner krachten tot ongedachte verrichtingen in staat zijn. Een dringende noodzaak voor het volbrengen van de taak, die in het Oosten wacht, noemde spreker een hoog geboortecijfer, opdat er voldoen de menschen zijn voor den opbouw, Bismcde het volledige gebruik der ko lonisatiecapaciteiten. welke liet Ned. volk in de geschiedenis hooft bewezen le bezitten. In dit verband noemde hif ook den Nederlandschen boer als een van de flinksten. vlijtigstcn on he- kwaamsten, die slechts door het vroe gere regime in zijn eigen ontwikkeling geremd is. doch thans verzekerd is van zijn vrije ontplooiing. Ter wille van do ze toekomst moet men bereid zijn tot het brengen van offers. Wanneer "In sert verklaard heeft, dat het Nederland sche volk slechts de keus blijft soldaat of slaaf te zijn, kunnen de Ijlt ten antwoorden, dat zij reeds gekoz< n hebben. Van Genechtcn beslont zuil rede met den oproep de rijen der b< - weging te sluiten en den leider Mussert discipline, gehoorzaamheid en trouw t-- bewijzen. Schmidt spreekt over onzen gemeenschappelijken arbeidsplicht Terwijl het parool ..Koers Oou" in ri' beide eerste voordrachten der bijeen komst gemotiveerd was op grond historische ontwikkeling, schetste de lei der van het Arbeitstrc-ich, Hauptdier.. leiter Schmidt, in duidelijke en ondu - belzinnige woorden den ei ch. welke «ut dit parool volgt voor onze generatie. i wel voor Duitschers zoowel al voor Ne derlanders. Hij herinnerde eraan, "dot het denkbeeld om het gemcerwhaprK>- lijke vormingswerk van dozen v.in'tcr aan de vraagstukken van het Oo.-fen in wijden, is uitgegaan .van den kaïr.ci ::;.-i Sommer. die intusjchen op het veld van eer is gevallen. Sommer, die zelf uit Oost-Prui :cn kwam cn al oud nu... naal-socialist heeft gez.ired' :i. eeft r. in zyn laatste publicatie getuigd, dat da weg naar het Ou.ten, die eens door dc jonge nat.-socialiste.n werd ing- la::1. moet blijven gevolgd. Deze weg moet bevochten v.irt'n zooals ook in bet verleden «le Mr,.:l i weg van het Duitsehe volk kcnnwrkie. Zoolang in deze won l.tiing arbeiders, boeren en soldaten een front vormen ii de orde in het Duitsehe land verzekerd. Thans roepen wij alle Germanen, j.-, al le Europeanen toe: „Vormt de groote lotsgemeenschap cn beveiligt het gebied voor onze kinderen". In Adolf Hitler als den eersten arbeider cn soldaat bezit ten wij oen waarborg voor dc toekomst van ons land. (Zie vervolg png. 3). „DE ROODE BUS EN IK" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzyl, via Hilversum I, in zijn politiek weekpraatje over het onder werp: „De roode bus en ik". Naar het Zwitsersche politieke Departe ment mededeelt, is den Zwitserschen gezant '.e Londen ln antwoord op zijn protest den 22sten October een nota van. den Engel- schen minister van Buitenlandschc Zaken ontvangen, waarin wordt verklaard, dat het vliegen van cenigc Britsche vliegtuigen ln het Zwitsersche luchtruim ten Zuiden van het Bodenrneer in den nacht van 19 op 20 September „bij vergissing" was geschied. Verder wordt verzekerd, dar de Britsche luchtmacht ernaar streeft ntet boven Zwit serland te vliegen. Het ls, zoo wordt verder gezegd, echter ..helaas" niet steeds moge lijk onbedoelde fchendingen van neutrn.-,'. gebied te vermeiden. De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht ontvanger., ste-ir.end op dc hem onlangs gegeven vcrz-k<-rlng--n, een nieuw nog levendiger protest te doen hooren te gen -cnendlngcn van het Zwitsersche lucht ruim door Britsche vliegtuigen tiegain en den 22* ten en 28'en October d. - avonds bij hun aanval op Noord-Halt.- door op den heen- en terugweg over uitgestrekte gebie den van Zwitserland te vliegen.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1