MMFOOOTSCIIE COURANT Groole duikbeotsuccessefl in Angelsaksische transportvloot verloor in October 111 schepen of 720.575 brt. Ten, Z. en N. van Stalingrad werden tegenaanvallen der Sovjets verijdeld a I Britsche schendingen van de Conventie van Genève blijven voortduren Beroep op Turkije's nationale eenheid ABONNEMENTSPRIJS by vooruitbetaling: Per week 0.16 Per 8 maanden 2 05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losso nummers 0.06 Admlnlstr.: Tel. 5289. Giro 86362 Redactie: Tel. 6731. N» 5 u. 5137 en 6006. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI N.V. DRUKKERIJ ONNES v.h. BLANKENBERG Zo.. SNOUCKAERTLAAN 9. Directeur: F. HALE WIJN. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN. SOEST. ADVERTENTIES Prya per millimeter 0.12 .Doelpunten" bij vooruitbetaling a. personeel t.m. 20 woorden OAS leder woord meer 0.06 b. alle overige t.m. 20 w. 0.C6 leder woord meer 0.06 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor 2 maal den eenheidsprijs MAANDAG 2 NOVEMBER 1942 4 PAGINA'S 56e 'JAARGANG. No. 250 DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Hoofdkwartier van den Führer, 31 October. Eet Opperbevel der Weermacht maakt bekend Duitsche duikbooten hebben ondanks de aanhoudende hevige herfststormen hun operaties tegen vijandelijke konvooien op den Atlantischen Oceaan voortgezet. Gisteren heeft een groep Duitsche onderzeeërs ter hoogte van de Canarische eilanden kans gezien contact te krijgen met een vij andelijk konvooi, dat van het Zniden naar Engeland voer. Bij het Invallen der duisternis vielen onze booten het beveiligde konvooi concentrisch aan en vernietigden tien schepen van 101.000 brt. in totaal, geladen met waardevolle stoffen uit Afrika. Hoofdkwartier van den Führer, 1 November. Het Opperbe vel der Weermacht maakt bekend Bij den jacht op vijandelijke transportschepen zijn Duitsche dnikbooten voor de eerste maal vanuit den Atlantischen Oceaan doorgedrongen in de randwateren van den Indischen Oceaan. Ver ten Oosten van kaap Agulhas, de zuidelijke landtop van Afrika, evenals in de wateren voor Kaapstad hebben zij acht schepen met in totaal 52.518 brt. in den grond geboord. De restanten van het in den nacht van 30 op 31 October ter hoogte van de Canarische eilanden zwaar getroffen konvooi zijn ook verder het doelwit ge weest van onze duikbooten, die van de volledig uiteengeslagen formatie nog vier schepen met een inhoud van 30.131 brt. weg schoten, zoodat het totale sncces, bij dit konvooi alleen bereikt, stijgt tot achttien schepen met een inhoud van 131.131 brt. Daar mede hebben onze dnikbooten den vijand weer een schade toefje- bracht van 82.649 brt. scheepsruimte der koopvaardij en in de laatste zes dagen op ververtakte operatiegebieden 41 schepen met ruim gen kwart millioen brt. van de Engelsch—Amerikaansche koopvaardijvloot vernietigd. Luchtmacht zeer bedrijvig boven de Wolga. Vergeldingsaanvallen op Canterbury Hoofdkwartier van den Führer. Het Opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: In hst gevechtsgebied van Toeapse is het geliikt in de vijandelijke stellin gen door ie dringen. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Voor Toeapse werd een koopvaardijschip der Sovjets van 3.000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. Ten westen van de Terek liepen onze aanvalstroepen, op voortreffelijke wijze door de luchtmacht gesteund, de stellingen van den vijand omver en wierpen dezen ver terug, waarbij zij verscheidene rivieren overtrokken. Twee pantsertreinen werden door leger- en luchtmacht vernietigd. Op de Kaspische Zee werden wederom negen vrij groote transport- en vrachtschepen, ender welke vier tankschepen, in brand geworpen of tot zinken gebracht. Ten Zuiden van Stalingrad hernam de vijand zonder eenig succes zijn tegenaanvallen. Een poging om ten Noorden van de stad met verscheidene Sov- jetbataijons over de Wolga te trekken, mislukte volkomen. Een aantal groote booten werd tot zinken gebracht, het gres der vijandelijke strijdkrachten ver nietigd of gevangen genomen. De artilleriestellingen van den vijand aan den Oostelijken oever van de Wolga werden met bommen en boordwapens bestookt. Ten Noorden van Astrakan werden dertien transporttreinen door bommen ge troffen. Een petroleumtrpin brandde uit. Aan het front van den Don sloegen Italiaansche troepen opnieuw vijande lijke pogingen af om troepen over de rivier te zetten. Hongaarsche jachtvlie- gers schoten tijdens begeleidende "be scherming van eigen gevechtsvliegtui gen vier Sovjetvliegtuigen neer. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer stortten tegenaanvallen van den vijand onder het effect van het in den strijd brengen van formaties van het leger cn van de luchtmacht ineen. Op het Ladogamcer verloor de vijand een vrachtschip en een sleepboot door bomtreffers. Een motortorpedoboot werd beschadigd. Moermansk werd opnieuw overdag en des nachts uit de lucht aangevallen, In Egypte ging dc vijand opnieuw met sterke pantser- en infanteriestrijd- krachten tot den aanval over. Hij werd na zware gevechten door tegenaanval len tot slaan gebracht. De slag duurt voort. Duitsche en Italiaansche duik bommenwerpers en lichte gevechts vliegtuigen brachten den Britten in on verbiddelijke aanvallen groote verlie zen toe. Op de Middellandsche Zee bracht een duikboot een transportzeilschip tot zin ken. Een gering aantal Erilsche vliegtui gen drong onder bescherming van het wolkendek overdag in de bezette gebie den in het westen, in de Duitsche Bocht en tot aan de Noordwestelijke grens van het Rijk door. Door uitgeworpen hommen ontstond op eenige plaatsen maerïeele schade. Zeven vliegtuigen werden neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië ondernam de luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht in verscheidene golven vergeldingsaanvallen op de stad Canterbury. De ten deele in scheer- vluclit uitgeworpen bommen veroor zaakten belangrijke vernielingen door brisant- en brandeffect. Jachteskaders der begeleidende bescherming schoten drie Britsche vliegtuigen neer. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden mi litaire doelen op verscheidene plaatsen in het Zuidoosten van het eiland, onder welke Dover. Zooals door een extra-bcrlcht ls mede- Bedeeld hebben Duitsche duikbooten on danks de aanhoudende hevige herfststor men hun operaties tegen vijandelijke kon vooien op den Atlantischen Oceaan voort- groep Duitsche onder- i'do Canarische ellan- krijgen met een an het Zuiden extra-bcrlcht medege- Gisteren heeft i zceers ter hoogte den kans gezien vijandelijk naar Engeland Verder is lr deeld: By de Jacht op vijandelijke transportsche pen zijn Duitsche duikbooten voor de eer ste maal vanuit den Atlantlscben Oceaan doorgedrongen in de randwateren van den Indlschcn Oceaan. Ver ton Oosten van kaap Agulhas. de Zuidelijkste landtop van Afri ka. evenals ln de wateren van Kaapstad, hebben zy acht schepen met in totaal 52.528 brt. ln den grond geboord. De res tanten van het ln den nacht van 30 op 31 October ter hoogte van de Canarische eilanden zwaar getroffen konvooi zyn ook verder het doelwit geweest van onze duik booten. die van de volledig uiteengeslagen formatie nog vier schepen met een Inhoud van 30.131 brt. wegschoten, zoodat het to tale succes, by dit convool. alleen bereikt, stijgt tot achttien schepen met een in houd van 131.131 brt. Daarmede hebben onze duikbooten dm vliand weer een scha de toegebracht van 82 649 brt. scheeps ruimte der koopvaardij en ln de laatste zes dagen cp ververtakte operatiegebieden 41 schepen met ruim een kwart millloon brt. van de Engelsch-Amerlkaansehe koopvaar- dyvloot vernietigd. Generaai—eldmaarschalk Rommel be vestigt zijn valscherm voor een vlieg tocht aan het front PK Krempl-H H-St-P H m ïn den strijd tegen de Engelsch-Ame rikaansche transportvloot heeft de ma rine in de maand October 111 schepen van in totaal 720.575 brt. tot zinken ge bracht. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan den onvermoeibaren strijd der duikbooten. Tien schepen" werden door lorpedotreffers beschadigd.- De luchtmacht bracht twee koopvaar dijschepen van tezamen 10.000 brt. tot zinken en beschadigde een groot koop vaardijschip cn een drijvend dok. De Engelsche oorlogsvloot verloer in denzelfden tijd een torpedojager, twee" bewakingsvaartuigen, zeven motortor- pedobooten cn door luchtaanvallen twaalf landingsbootcn. Hoofdkwartier van den Führer Het op- perbevel der weermacht maakte Zaterdag bekend: „BIJ NaltsJIk hebben Duitsche tn Roo- meensche troepen den verstrooldeu vijand vernietigd en cc-n belangrijken rivierover gang geforceerd. To Stalingrad is door acties van storm troepen nieuw terrein gewonnen. Do vijand; >n! heeft tengevolge van zyn groote verllezei den aanval ten Zuiden van de stad gestaakt Formaties gevechtsvliegtuigen hebben op nieuw een aanval gedaan op de spooviynei ton Kóórden van Astrakan. Italiaansche ei Hongaarsche troepen sloegen aan den Donl pogingen van den vijand om do rivier- ever to steken of. Ann de rest van het Oostelijk front ls de situatie ongewijzigd. Eigen storm troepen verwoestten een vrij groot aantal kazematten en gevechtsstelllngeu der bols jewieken cn maakten gevangenen. De lucht macht bestreed ln het bronnengcbled van do Wolga concentraties, transportbewegln- gon, opslagplaatsen van den etappcdlenst en lndustrleele Installaties, die ver in het ach- terland van den y IJ and -waren gelegen. Op het Ladogamcer zijn vier vrij groote schepen, bestemd voor de voorziening van Leningrad, door bommc-n tot zinken ge bracht en drie vrachtscheepjes beschadigd. Bomaanvallen op Leningrad veroorzaakten" branden. Do luchtaanvallen op Moermansk zijn dag en nacht voortgezet. De bolsjewieken verlo ren 29 en 30 October 134 vliegtuigen. Aan dit succes hadden Roemeensche en Hon gaarsche Jachtvlleers deel. Acht eigen toe stellen keerden niet terug. In Egypte heeft den vijand gisteren zyn grootscheepsche aanvallen r.let voortgezet. Een plaatselijke Britsche aanval mislukte. Do Duitsche en Italiaansche luchtmacht be streed gemotoriseerde strijdkrachten en re- 6crvccolonnes van den vijand. Acht Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Zooals bij extra-bcrlcht bekend gemaakt, heeft een groep Duitsche duikbooten ln het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan onder de zwaarste weersomstan digheden een aanval gedaan op een naar Engeland varend volgeladen convool en on danks den sterken afweer ln hardnekkige herhaalde aanvallen overdag cn des nachts negen schepen met tezamen 68.500 bruto- reglsterton tot zinken gebracht. Andere schepen werden door drie torpedotreffers beschadigd. Verder brachten onze duikboo ten op de toevoerwegen naar Engeland cn Amerika zes schepen met tezamen 32.425 brt. tot zinken. Daarmede verloor de vljan- dciyke rav Itallleerlngsschecpvaart weer 15 schepen met tezamen 100925 brt. Opera tics tegen andere convoolen zyn aan den gang. Postzegels ten bate van het Nederlandsche Legioen VERKOOPSPRIJS TIEN CENT EN- EEN GULDEN Gedurende het tijdvak van 1 Novem ber 1942 tot en met 28 Februari 1943 zullen ten behoeve van het Nederland- che Legioen twee postzegels met toe- ag, waarvan de oplage beperkt is. ver krijgbaar worden gesteld, nl. een IA cents postzegel, in roode kleur en een 12A cents postzegel in blauwe kleur, beide met het beeld van een Nederland- schen Legioensoldaat. De zegels zijn ontworpen door W. J. H. Nijs en wor den in rotogravure uitgevoerd. De beeldgrootte bedraagt 21 x 28J4 m.m. De verkoopprijs van den zegel van 7 A cent zal 10 cent bedragen, die van 12A cent zal voor f 1.verkrijgbaar zijn. De j netto-opbrengst boven de frankeerw'aaxde is bestemd voor het voorzieningsfonds van het Nederland sche Legioen 1942. De zegels worden gedrukt in vellen an 100 stuks, bovendien in speciale blocs met witten rand, waarop een on derschrift: zegel, uitgegeven ten bate van het Voorzieningsfonds van het Ne derlandsche Legioen 1942. De zegels van 7A cent worden uitgegeven in Moes van 10 stuks (verkoopprijs 1. de zegels van 12A cent in blocs van 4 stuks (verkoopprijs f4. Door het Staatsbedrijf der P.T.T. zullen binnenkort postzegels worden uitge geven waarvan de opbrengst bestemd is voor het Voorzieningsfonds van hel Nederlandsche Legioen 1942 Polygoon PTT-Pax Holland m Losse zegels en de vellen van 100 s'uks zijn van 1 November af op alle I ostinrichtingen verkrijgbaar. Speciale bloes moeten vooraf besteld worden. De ritreiking kan ten huizo van den aan vrager. tegen betaling van het verschul digde bedrag, geschieden. De zegels zullen, ook in het verkeer met hei buitenland, voor frankeering geldig zijn tot en met 31 December '43. De exemplaren, die na den termijn van verkrijgbaarstelling, d. i. op 28 Februari 1943 niet mochten zijn verkocht, zullen vernietigd worden. Bijdragen aan Winterhulp B.P.M. SCHENKT ƒ400.000 Door Winterhulp Nederland is ïn het tydvak van 19 October t.m. 24 October jj. een totaalbedrag ontvangen van 120.752.67. Kon dezer dagen melding worden ge maakt van het feit, dat de Nederland sche Bank een gift aan Winterhulp had geschonken van ƒ150.000.tegen 100.000,in het vorige jaar, nog voor de week. waarin dit geschiedde, ten ein de was heeft de B.P.M. een bedrag van niet minder dan ƒ400.000.aan haar overgemaakt. Dit boteekent een verhoo ging met 150.000.van de gift in het vorige jaar, die toen ƒ250.000 bedroeg. Ook dit moge een aansporing zijn voor onze volksgenooten om hun bij drage aan de Winterhulp te verhoogen. Bij tienduizenden stroomen de aanvra gen van onze minder bedeelde volks genooten binnen. Het hangt van u af, of deze geholpen kunnen worden. Deze dagen kloppen vrijwillige me dewerkers met de lijslcollecte bij u aan, geeft dan niet, doch offert! Als ge een gulden' gereed had liggen, maak er dan twee van. Uw offer komt uw eigen landgenooten ten goede. Het internationale Informatiebureau meldt: De ernstige Britsche schendingen van de Geneefsche conventie duren voort. Nadat reeds herhaaldelijk berichten zijn gegeven over aanvallen op Duitsche Roode-Kruls- vliegtuigen, centrale verbandplaatsen, laza retten en andere onder bescherming van het Roode Kruis staande Inrichtingen, ver nemen wij thans een nieuwen ernst! gen in breuk op het Volkenrecht. Op 15 October 1942 is een tweetal Duitsche Roode-Kruis- vlicgtuigen door ongeveer acht tweemotori- ge Britsche vliegtuigen, waarschijnlijk jachtkruisers van het type Beaufighter, bo ven de Middellandsche Zee aangevallen. Het betreft de beide Roode-Kruistoestellen met de kenmerken Ciot en VDZA. Deze toestel len droegen duidelijk zichtbaar de kenmer ken van de Geneefsche conventie aan weerszijden van den romp, aan den boven- en den onderkant van de vleugels en aan beide kanten van de stuurvlakken. Zij vlo gen zonder eenige begeleidende bescher ming van Afrika na3r Kreta. Bij een aan val in vijf malen op dc Ciot kreeg het toe stel zvrare treffers. De piloot verloor zijn linkerhand, zoodat het toestel, zwaar be schadigd. slechts ternauwernood de Zuid kust van Kreta kon bereiken en daar een noodlanding moest maken Van het andere toestel, de VDZA, ontbreekt sedert het oogenblik van den eersten aanval der Brit sche jachtkruisers ieder spoor Alle na speuringen zijn veigeefsch geweest. Op 16 October meldde de onder Britsche controle staande zender van Cairo in het door Reu ter verspreide communiqué uit het midden oosten woordelijk: „Onze jagers schoten een Ju 52 neer boven zee ten Zuiden van Kreta". Aangezien volgens het ingestelde onderzoek op 15 October 1942 gcenerlci an dere aanvallen op Duitsche transportvlieg tuigen zijn gedaan en ook op 15 October '42 geen enkele Ju 52. behalve het Roode- Krulstocstel. vermist wordt, bevestigt het ofjicieele Britsche communiqué dezen ern- stigen Inbreuk op de Geneefsche conventie door het Britsche luchtwapen. Aanval op veldlazaret. In den ochtend von 13 October hebben, naar Stcfani uit Rome meldt. Britsche lucht strijdkrachten een aanval met bommen en tnitrallleurvuur van geringe hoogte gericht op een Italiaansch veldlazaret in den cen- tralen sector van het front in Afrika, of schoon het lazaret ver achter de gevechts linies lag en duidelijk het kentecken van het Roode Kruis droeg. Twee gewonde solda ten werden gedood, drie soldaten, die juist behandeld werden, werden gewond. De operatieten'. V3n een ander veldlazaret werd eveneens door een Britschen lucht aanval vernield. 143 SLACHTOFFERS IN MILAAN Het aantal dooden bij dc-n Britschen luchtaanval op Milaan is gestegen tot 143. waarbij zich tien niet geïdentifi ceerde slachtoffers bevinden. Ook twee buitenlanders werden gedood. REDE VAN PRESIDENT INEUNOE. Een wind van verwarring en moreel lijden overschaduwt de solide positie van Turkije Bij de opening van de zesde wet gevende periode van het Turksche par lement heeft de president van den staat, Ineunoe, voor de afgevaardigden van de groote nationale vergadering een rede gehouden, waarin hij zcide, dat de vergadering dit jaar bijeenkomt onder omstandigheden, die vooral vastbeslo tenheid en wil tot leiding van het lot van het volk vragen. Ook in het komen de jaar zullen wij. aldus Ineunoe, lo yaal en strikt de ever de geheele we reld bekende richtlijnen van onze na tionale politiek in het binnenland en naar buiten handhaven. Trouw aan on ze verdragsverplichtingen, onze bond genootschappen en vriendschappen, zul len wij onze politiek der nationale vei ligheid verder voortzetten. Vervolgens wees de president er op, dat Turkije thans dichter bij het too- neel van dezen wereldoorlog is geko men dan ooit sedert het uitbreken daar van. Een „wind van verwarring en mo reel lijden" waait thans over Turkije en overschaduwt de werkelijke krachten en de solide positie van Turkije. Dit feit kan een volk echter ziek en zwak doen schijnen. Om die reden is het vereischt. dat de groote nationale vergadering ernstig de jnogelijkheid van een aanval op Turkije onder de oogen ziet, die den een of anderen dag kan geschieden" uit een richting, die men niet kan weten en om voorwendsels, die eveneens onbe kend zijn. De gedragingen van een gewetenlooze handelswereld en het ongeluk van een duurte, die verre alle 'gerechtvaardigde gronden te boven gaat. hebben het land in nood gebracht. De regeering zal ech ter de middelen bekend maken om dit alles te verhelpen. Het ergste kwaad is de vergiftigende atmosfeer, waarmede men sedert twee jaar in het openbaar bezig is om de inspanningen der Turk sche regeering te dwarsboomen. In deze tijden mag er geen gelegenheid zijn om oorlogswinsten te maken. Het gaat er veeleer om het lijden te verzachten, de weerstandskracht van het volk te ver sterken, buiten den oorlog te blijven, of, wanneer men in den oorlog gekomen is, daaruit eervol en behouden terug te rug te komen. Het eenige middel is ech ter met alle krachten diegenen te hel pen. die een openbaar ambt bekleeden en in de eerste plaats de regeering. De president keerde zich vervolgens tegen de speculanten en die politici, die al deze moeilijkheden als een buiten gewone gelegenheid zien om hun poli tieke hartstochten te bevredigen en van wie men niet weet voor welke vreemde natie zij werken. Wij kunnen geen en kele persoon het recht toekennen het volk te berooven onder het voorwend sel van de vrijheid vnn handel en eco nomisch handelen. Wij mogen nooit toe staan, dat politici uit hartstocht een binnenlandsche of buitenlandsche poli tiek voeren, die boven den nationalen wil uitgaat. Het is thans noodzakelijker dan ooit ons dappere, waardevolle leger gereed te houden. Wij zijn op een tijdstip aan gekomen, jvaarop wij alle ontberingen „OUDERS, KINDEREN EN DE NIEUWE TIJD" Hedenavond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II van 19.00 tot 19.15 in het politiek weekpraatje over liet onderwerp: „Ouders, kinderen en de nieuwe tijd." VLIEGTUIGONGELUK BIJ GIBRALTAR. Het ernstige Britsche vliegtuigonge luk, bij Gibraltar heeft, naar uit Lali- nea gemeld wordt, 26 dooden geëischt. Kort voor de landing in Gibraltar stort te hot toestel in zee, waarbij zich slechts twaalf inzittenden konden redden, ter wijl de overigen verdronken. Onder trein gedrongen en gedood Toen vanmorgen omstreeks kwart over zeven een trein binnenreed op het station D.P. te Rotterdam drong het pu bliek zoo sterk op, dat do 25-jarige be hanger J. J. Cortlever, wonende in de Josephstrant te Rotterdam, van het per ron werd geduwd. De man viel tussehen het perron en den trein cn werd door den trein overreden. Hij moet vrijwel op slag zijn gedood. Bij reddingspoging verdronken In de Westelijke doorvaart bij het Centraal Station te Amsterdam werd Zaterdag het lijk gevonden van een 21-jarigen jongeman, die Vrijdagavond te water moet zijn geraakt. Men kwam daarbij tot de ontdekking, dat zich ver moedelijk nog het lichaam van een 18-jarig meisje in het water zou be vinden. Inderdaad haalde ae politie, na ge- ruimen tijd gedregd te hebben, ock dit stoffelijk overschot .uit het water op. De actetasch van den jongeman werd nog op den walkant gevonden, zoodat men vermoedt, dat eerst het meisje te wat.tr is geraakt, waarna het jong- mensch haar achterna is gesprongen, om te trachten haar te redden, hetgeen hem echter niet is gelukt evenzeer op den koop toe moeten nemen als wanneer wij in den oorlog waren gekomen. Het is noodzakelijk, dat de groote nationale vergadering en met haar het geheele volk de regeering ter zijde staan. Vervolgens werd de president door de groote nationale vergadering herkozen. ITAL. WEERIUACIiTBERlCIIT. Nieuwe Britsche actie terstond bedwongen ROME. 1 November. Het Italiaansclïe Weermachtbencht luidt. Felle gevechten zijn opnieuw begon nen in den noordelijken sector van het Egyptische front, waar de tegenstander nieuwe aanvallen tot ontwikkeling bracht met uitgebreiden steun van ge pantserde afdc-elingcn. De terstond bedwongen Britsche ac tie werd vervolgens gebreken door een energieken tegenaanval. Talrijke tanks werden vernield cn 200 gevangenen werden binnengebracht. Het aantal krijgsgevangenen, dat tijdens den hul digen slag in onze handen is gevallen, bedraagt 2.000. Italiaansche en Duitsche formaties duikbommenwerpers en gevechtsvlieg tuigen hebben den tegenstander zware verliezen toegebracht door zonder op houden concentraties van troepen en strijdmiddelen te bombardceren en her haalde malen aanvallen te richten op de centra achter hc-t front. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jager3 zeven toestellen neergeschoten en een achtste gedwongen binnen onze linies te landen. De bemanning werd gevan gen genomen. Een negende vijandelijke machine viel. geroffen door het afweer geschut, brandend r.eer. Gedurende het tijdvak van 1 Novem ber 1942 tot cn met 9 Januari 1943 ge ven de met „03" genummerde bonnen van de bonkaart „E A" voor kookdoel- einden, elk recht op het koopen van twee liter petroleum. In verband met de distributie van smeerolie, gedurende het tijdvak van 1 November 1942 tot eh met 31 Maart 1943 geven de roode of blauwe met „periode B" gemerkte bonnen, welke door dc distributicdicnsten tegen inle vering van een daartoe geldige machti ging van de Rijksverkeersinspectie zijn uitgereikt, recht op het koopen van het op den bor. aangegeven aantal eenhe den smeerolie of smcervet, waarbij op gemerkt wordt, dat een eenheid smeer olie of smeervet, ccn liter smeerolie of een kilogram smeervet bedraagt. Gedurende het tijdvak van 1 Novem ber 1942 tot en met 30 April 1943 geeft de met „05 KF" gemerkte bon der DZ- kaart voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van anthracict. De verbruikers zullen met de op de zen bon aan te schaffen brandstoffen moeten toekomen tot 1 Februari 1943, aangezien eerst op dezen datum een nieuwe bon zal worden aangewezen. De verplichte openstelling van winkels dezen winter In verband met het vervallen, op 2 Nov. 1942, van den zomertijd, is met betrekking tot de regeling inzake de verplichte open stelling vnn winkels de mogelijkheid in het leven geroepen om wegens bijzondere be zwaren, uit de naleving der verduisterings voorschriften voortvloeiende. ontheffing van bedoelde verplichting te verkrijgen voor de werkdagen, vallende in het tijd vak van 2 Nov. i942 tot 1 Febr. 1943. Deze ontheffing, welke door den burgemeester kan worden verleend, kan ten hoogste op het tijdvak van 16 tot 17 uur betrekking hebben, doch kan ook, naar gelang van het tijdstip van zonsondergang, tot een kleiner tijdvak worden beperkt. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat de ontheffing slechts in geval van werkelijk groote bezwaren, als hierboven bedoeld, zal worden verleend. Voorts ..ordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat bi) dc laatstvoorgaande wijziging van de regeling inzake de ver plichte openstelling van winkels do z.g. middagpauze is komen te vervallen. Tenzij zulks door den burgemeester, in geval van bijzondere omstandigheden, is toegestaan. Is het dus (behoudens dc bestaande vrij stelling voor den Maandagmorgen voor an dere dan levensmiddelenwinkels! vol strekt ongeoorloofd een winkel tussehen 10 en 17 uur voor het publiek gesloten li hebben. MEXICO EN URUGUAY HERVATTEN DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET SOVJET-UNIE Dc regeering van Mexico heeft officieel medegedeeld, dat Mexico binnenkort de diplomatieke betrekkingen met de- Sovjet- Unie zal herstellen. Naar uit Montevideo wordt gemeld,.Is het streven van Uruguay naar dc hervatting der diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie thans in een acuut stadium ge treden. Hc-t Ürugunnnsche m.n'-fierie van Buitenlandsche Zaken heeft door zijn am bassadeur tc Washington lalen vragen, of het Witte Huis ln deze aangelegenheid wil bemiddelen.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 1