Plannen tot intensieve bestrijding der rheumatiek in voorbereiding „Nu moet die comedie maar eens zijnafgeloopen, ik ben van de politie!" Agenten namen sigaren in beslag en dee'den opbrengst Om &euillaton AMERSFOORTSCHE COlfRANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1942 Volksgezondheid en arbeidsvermogen er mee gemoeid Belangrijke plannen tot intensi- vecring van de rheumatiekbestrij- ding bevinden zich thans bij het De partement van Sociale Zaken in een zeer gevorderd stadium van voorbereiding. De rheumatiek be hoort ook hier te lande tot de op den voorgrond tredende volksziek ten. Met de influenza deelt zij de onderscheiding tot de meest veel vuldig voorkomende ongesteldheden te behooren en, zuiver sociaal be schouwd, overtreft zy de tubercu lose verre in beteekenis. Zoo is be cijferd, dat in één jaar tijds niet minder dan 2.5 millioen aan zie kengeld uit hoofde van de ziekte wet aan rheumatickpatienten moest worden uitgekeerd. Een in 1928 te Amsterdam ingesteld onderzoek wees uit, dat 3.2% van het gemeen- tepersoneel zich jaarlijks wegens rheumatiek-aandoeningen pleegt ziek te melden, terwijl in de jaren 2932'34 in het Noorden des lands de practijk der Ziektewet uitwees, dat 13.8% der ziekmeldingen op rekening van rheumatisch lijden moest worden gesteld. Onder deze omstandigheden zal het geen verwondering wekken, dat het Prophylaxe- fonds sinds jaar en dag een levendige be- belangstclling voor de rheuma-bestrijding' nan den dag legt. Dit fonds, welks gelden sfkomstig zijn uit de opbrengst van bijdra gen. die door de Raden van Arbeid en de Bedrijfsvereenigingen krachtens de Ziekte wet worden gestort, beoogt het bevorderen van maatregelen, die het ziek worden der verzekerden kunnen voorkomen en aan het herstel van patiënten bevorderlijk kun nen zijn. Voor dit tweeledig doel nu werd in 1935, dank zij oen belangrijke subsidie van het Prophylaxefonds, te Reiden een centrum van rheumatiekbestrijding in het leven ge roepen, welks exploitatiekosten sindsdien eveneens door genoemd fonds zijn gedragen. Bovendien ontvingen de Nederlandsche vereeniging voor rheumatiekbest lijding en de stichting Orthopedische inrichtingen te Nijmegen regelmatig steun van het Prophy- laxe-fonds Voorts was nog een tijd lang op de Rijksbegrooting een klein subsidie voor rheumatiekbestrijding uitgetrokken, doch hieraan werd in 1936, uit bezuinigings- cvcrwegïngen een einde gemaskt. Thans ligt het evenwel ln de bedoeling tot een forsch aanpakken van de rheumatiek bestrijding over lo gaan, een streven, dat, naast het herstel van arbeidsvreugde, dat het teweeg zal brengen, ook in economisch opzicht een belangrijke bespsring belooft, zoowel wat betreft de ziektekosten als het verloren gaan van waardevolle arbeids kracht. Een Centraal Instituut te Utrecht Het voornemen bestaat op de begrooting van 1943 een flink bedrag voor dit doel be schikbaar te stellen en dan allereerst over te gaan tot do oprichting van een centraal instituut voor rheumatiekbestrijding, dat te Utrecht zal zijn gevestigd, en heeft aan Utrecht als oord van vestiging de voorkeur gegeven, vanwege de centrale ligging en ook met het oog op de practlsche werk- mogelïjkheden, die daar aanweïlg zijn. Dit bcteekent echter geenszins een op den ach tergrond schuiven van het reeds bestaande Lciclsche centrum, dat ook belangrijk werk zal vinden bij de verzorging van Den Haag op dit gebied. Trouwens bij den nieuwen opzet wordt er van uitgegaan dat bestaan de instellingen zooveel mogelijk ln de nieu we organisatie geheel zullen worden inge schakeld. De grondgedachte is, dat het reeds thans fn Utrecht aanwezige centrum tot een mo delinrichting zal worden omgevormd. Deze zal bestaan in het op te richten Centraal In stituut, waaraan zai worden verbonden een consultatiebureau en een inrichting voor behandeling van patiënten. Aan het raad plegen der consultaliebureaux zullen geen kosten verbonden zijn. Voor de behandeling van de patiënten in de inrichtingen zal ech ter een bijdrage naar draagkracht worden gevorderd. De directeur van het Instituut heeft zorg te dragen voor een speciale opleiding van srtsen, die zich op de rheumatiekbestrijding Alle pijn verdwenen! De Heer 0. M ttK iet/rijft, dd. ii-l-'Al: „Mei mijn 8} ja ren leed ik aan een .pijnlijken aanval a ischias Niets "hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprak... Toen nam ik Uw Ovaalijes: reeds den cersicn dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren Ik gevoelde mil den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkre ik niets meer Uit voorzorg neem ik ook vcrdei nog Ovaalcjes en beveel deze iedereen ten zeersie aan.' Bij rheumatiek, ischias, spit. verkoud heid,griep^zeouw en hoofdpijn helpen deOvaaltjesvan hctTrineial Agentschap Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neen. direa de procfl Origineelc' verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets ln alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trinor» Agentschap. NusautMl. S7S Amslaidsm willen toeleggen. Voorts zal het Centraal Instituut uiteraard zijn medewerking ver- leenen bij de verdere inrichting der rheu matiekbestrijding in het land. Oprichting van twintig oentra. Wat dit betreft wordt gedacht aan de op richting van een twintigtal centra, elk om geven door twee a drie kringbureaux. Deze centra komen onder leiding te staan een deskundig arts en worden voorzien het noodige voor zijn bijzondere taak bere kende personeel. Voor het onderzoek nanr de voeding, kleeding en huisvesting van pa- tienten, het opsporen en onder toezicht hou den van patiënten zal van de bestaande wijkverpleegsters-huisbezoeksters een dank baar gebruik kunnen worden gemaakt en de hulp van verschillende maatschappelijke organisaties als de Volksdienst, de Kruis verenigingen enz. zal uiteraard ook op het gebied der rheuma-bestrijding een belang rijke factor vormen. Provinciale commissies zullen ten slotte zorg dragen voor de zoo zeer noodzakelijke samenbundeling van de helangen op het gebied der rheumatiek bestrijding. Niet op stel en sprong. Evenmin als Keulen en Aken op één dag zijn gebouwd, zal deze nieuwe organisatie der rheumatiekbestrijding op stel en sprong haar beslag kunnen krijgen. De noodige krachten moeten nog worden gevormd, tal van hulpmiddelen dienen'te worden aange schaft. Vandaar, dat het voorloopig werk plan een drietal étappes kent. Men begint met de vestiging van het model-instituut te Utrecht, als bakermat van de nieuwe ont wikkeling. Dan worden de bestaande instel lingen ter hand genomen, in het organisa tie-schema ingepast en, waar noodig, verbe terd. In dit verband zij aangctcekend, dat. naast de centra in Leiden en Utrecht, ook in Groningen reeds een centrum is geves tigd. Verder bestaat in Amsterdam een con sultatiebureau. In de provincie Groningen heeft voorts het Groene Kruis zich op de rheumatiekbestrijding toegelegd en bereids veel organiseerend werk verricht. Ook is er nog de reeds eerder genoemde stichting Orthopedische Inrichtingen te Nijmegen. Heeft men eenmaal het bestaande in het grootere geheel opgenomen, dan komt het tijdstip voor de vestiging en Inrichting van nieuwe nederzettingen, totdat tenslotte het geheele land zal zijn overdekt met een net werk van centra en kringen, die gezamen lijk een doeltreffenden strijd zullen kunnen aanbinden tegen het zoozeer verspreide euvel der rheumatiek, dat aan onze volks kracht knaagt, de levensvreugde van velen vergalt en op het arbeidsproces een hoogst nadeeligen invloed oefent. Waar de erva ring heeft geleerd, dat een tijdige rheuma- tiekbeliandeling zeer gunstige uitzichten biedt, kan met recht worden gezegd, dat de voor dit doel te besteden gelden een winst gevende belegging vormen, aangezien het behoud en herstel van productieve arbeids kracht hier een waarde vertegenwoordigt, die de te maken kosten stellig in belangrijke mate overtreft. TENTOONSTELLING „WIE EN WAT WAREN ONZE VOOROUDERS V DE 50.000ste BEZOEKSTER. De groeiende belangstelling voor sibbe- kunde heeft zich wel zeer duidelijk gemani festeerd in het groote bezoek aan de ten toonstelling „Wie en wat waren onze voor ouders?", gehouden in de Bijenkorf te Am sterdam. Had dezelfde tentoonstelling in Den Haag ongeveer 30.000 bezoekers getrokken, in de hoofdstad mocht men gistermorgen een maand na de opening de 50.000ste begroe ten, die toevallig geen Amsterdamsche, maar een Haagsche was: mevrouw Keeven—Ger- rlts. Zij werd welkom geheeten door den heer J. van Toll, secretaris van het Neder- landsch Verbond voor sibbekunde, die haar een gratis lidmaatschap voor het leven aan bood en tevens uit naam van de directie van „De Bijenkorf" een kleine attentie overhan digde. De tentoonstelling Is gistermiddag geslo ten. Zij zal thans haar tournee door het land voortzetten en vermoedelijk als eerstvolgen de plaats de Maasstad aandoen. Commissaris afvoer burgerbevolking in Utrecht is P. L. de Gaay Fortman, Zeist. Plaatsvervanger is: Jhr. dr. M. L. van Hol- the tot Echten te Zeist. Evacuatie-bureau „Midden-Oost", Arn hem, Cronjéstraat 10, directeur: mr. E. S. de Vries. Commissaris afvoer burgerbevolking in Gelderland is mr. A. baron van Heeckeren van Keil, De Steeg. Plaatsvervanger en sub stituut C. A. B. voor Arnhem/Nijmegen is Ir. J. P. van Lonkhuijsen, Arnhem. Evacuatie-bureau „Midden-Oost", Arn hem, Cronjéstraat 10, directeur: mr. E. S. de Vries. De Secretaris-generaal van het Dep. van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de be voegdheden, welke in de statuten en regle menten eener overeenkomstig de bepalingen der Ziektewet en der kinderbijslagwet er kende bedrijfsvereeniging. zooals die statu ten en reglementen luidden op 10 Augustus 1941. waren toegekend aan organisaties van werkgevers, met ingang van 18 November .11. op het Nederlandsche Arbeidsfront zijn overgegaan. Mgr. Dr. G. BAUDUIN OVERLEDEN. Te Roermond is overleden Mgr Dr. G. A. Bauduin. vicaris-generaal van het bisdom Roermond, oud-president van het Groot seminarie. WAAR DE GELDEN VAN WINTERHULP BLIJVEN OVERZICHTELIJKE TENTOONSTELLING IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. De laatste dagen en weken is in alle stilte in den Huagschen Dierentuin iets verricht, waarvan thans de sluier kan worden opge licht. De ruime bijzaal van het hoofdgebouw heeft een volkomen verandering ondergaan en de krachten, die daar dag en nacht aan het werk zijn geweest, hébben de ruimte zoodanig gereorganiseerd, dat het alleen reeds de moeite loont, dit te zien, doch er geschiedt nog meer. £r is^ reeds zooveel over socialisme ge sproken en geschreven, dat cr nauwelijks nog iemand in Nederland is, die niets af weet van het nieuwe sociale werk en van de nieuwe sociale instellingen, hetzij van de N.S.V. of van het Winterhilfswerk, hetzij van den Nederlandschcn Volksdienst en de Winterhulp Nederland. Oneindig vele vollcs- genooten staan Immers met deze nog Jonge en nieuwe organisaties in zeer nauw con tact. Niet gering is het aantal van hen, die daarvan reeds op een of andere wijze raad of hulp kregen en er ls nauwelijks nog Iemand, die niet reeds op den een of ande ren keer bij straatcollectes, of offerzonda gen en dagen, waarop eenpansmaaltijden werden verstrekt of bij liefdadigheidsuit voeringen een gift heeft gegeven. Wellicht heeft men zich echter vaak af gevraagd, waar deze gelden eigenlijk ble ven. En dat is nu juist, wat er in den Die rentuin gebeurt: cr wordt rekenschap af gelegd in woord, getal en beeld. Echter niet nuchter en droog, doch zoo levendig, als nu eenmaal deze werken alle het leven dienen. Het zou verkeerd zijn op de tentoonstelling vooruit te loopen. Wanneer hier gezegd wordt, dat iedere bezoeker, onverschillig of hij Nederlander of Duitscher is, niet slechls een goeden indruk- van het geëxposeerde, doch ook een overtuigend overzicht krijgt van alles, wat in twee jaren nieuwen socia len arbeid gebeurde, dan zal zeker ook iedereen zichzelf daarvan willen overtui gen. Zoo zullen dan, nadat de tentoonstelling! Vrijdag in aanwezigheid van Reichsmifiis- ter dr. Seyss-Inquart en verschillende hooge vertegenwoordigers van Duitsche en Nederlandsche zijde is geopend, Zaterdag en verder dagelijks van 1013 uur de deu ren voor iederen volksgenoot openstaan. Vooral verdient het aanbeveling dat bon den, vereenigingen en organisaties, ten slotte ook scholen, de tentoonstelling col lectief bezoeken. Bij voorafgaande kennis geving wordt in die gevallen door onder staande organisaties een vertegenwoordiger als gids beschikbaar gesteld, die ook in lichtingen verstrekt op eventueelo vragen. Voorafgaande kennisgeving is gewenscht, hetzij aan he adres der N.S.V., Schevening- scheweg 5, tel. 55.48.02, Abteilung Propa ganda hetzij aan dat van den N.V.D., afdce- ling Voorlichting, Noordeinde 64a, telefoon 18.29.80. TWEE AMSTERDAMSCHE KINDEREN ZOEK De chef van het bureau Kinderpolitie te- Amsterdam verzoekt namens de ouders, de opsporing en terugbrenging van: 1. Antonle Zoet, oud zestien Jaar, die se dert 14 dezer wordt vermist. Hy ls p'.oi 1.65 m. lang, blootshoofds, heeft een ten ger postuur, gezonde gelaatskleur. zv,ar haar. donkere oogen, en ls gekleed ln grij ze winterjas, geruite plus-four, blauw over hemd, zwarte kousen ca zwart lederen pan toffels. 2. Cornelia Kruishaar, oud vyfllen J»aJ die sedert 7 November J!. wordt vermlsti Haar signalement luidt: flink postuur, boi gezicht, gezonde gelaatskleur, donkerblond baar, donkere oogen. zwarte mantel, gc« bloemde Jurk, zwarte lage schoenen en bei ge kousen, blootshoofds. Een winkelierster te Amsterdam had op verzoek van enkele klonten een party van 6700 sigaren clandestien gekocht, zy had zelf zes en zestig cent per sigaar betaald en het partytje had haar dus 4422 - ge kost. Toen de sigaren ln huls waren, kwam zU echter tot de onaangename ontdekking «int de adsplrant-koopers naar elders ver- Bang dat zy een flnanclcelo strop zou lijden vroeg zy aan bekenden haar te waar schuwen wanneer zy eens andere koopers wisten. Inderdaad doken na ecnlgen tyd nieuwe gegadigden op. Er verschenen op 7 April twee mannen, die de sigaren beke ken en een bod deden. De winkelierster vroeg 68 cent per 6lgaar en de mannen l-.adden daar blijkbaar geen bezwaar tegen. ZIJ wilden er nog even over nadenken en zouden dan terugkomen. Des middags kwamen zy weer ln den winkel aan de Marnixstraat, doch nu ln gezelschap van een derden man. die zich Mulder Het noemen. De heeren keurden opnieuw de sigaren. Maar toen zij lang ge noeg gekeurd hadden om overtuigd te zijn van de goede kwaliteit, gebeurde er Iets verrassends. .Mulder" trok eensklaps een revolver, haalde een penning te voorschyn en riep: „Nu moet die comedie maar eens afgeloopon zyn, lk ben van do politie!" „Ik constateer hier prysopdryvlng" Daarop liep hy naar de deur en riep een agent binnen, dien hij verwelkomde met de woorden: „Collega, ik constateer hier prysopdrljving: wij zullen beslag leggen". De pakken werden vervolgens naar bul ten gedragen en door een chauffeur Inge laden in een auto. die voor do deur stond. In de kamer waar de winkelierster en haar zoon alsmede de twee koopers ln bedwang werden gehouden, controleerde de agent, die zich als kooper had voorgedaan mtus- schen persoonsbewyzen en schreef do na men op voor een proces-verbaal, waarbij do mannen, die met. hem- waren meegeko men, hun ontstemming over het verloop van deze zaak niet onder stoelen of ban ken staken. POLITIE-AGENTEN OP HET INBREKERSPAE Voor dc Rotterdamsche rechtbank hebben terecht gestaan de 20-jarige nachtwaker C. L. S. en twee gewezen agenten van poli tie van het Rotterdamsche corps, de 43- jarige P. H. en de 47-jarige G. J., wegens diefstal in vereeniging en wat J. betreft, bovendien wegens schuldheling. Dezen ver dachten was ten laste gelegd, dat zij op ver schillende tijdstippen hoeveelheden melk en pap hebben weggenomen van het erf van den melkslijter D. van Gelder aan den Dorpsweg te Oud-Charlois en ln den nacht van 22 op 23 Juni uit het pand 175 aan den Pleinweg een aantal rollen stof en kunst zijde, tot een waarde van ongeveer 1500. ten nadeele van Meijer Kools. De laatste verdachte had zich bovendien schuldig maakt aan heling, door het koopen eenige paren schoenen, die van diefstal af komstig waren. De Officier laakte de houding van de poli tiemannen, die van beschermers beroovers werden van de burgerij. Hij eischte tegen S. een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden, met aftrek der preventieve hech tenis; tegen H. een gevangenisstraf twee jaar en zes maanden, met aftrek der preventieve hechtenis en tegen J. een zelfde straf. Uitspraken 1 December a.s. Zy zou cr meer van liooren. Na het vervullen der formaliteiten moch ten de koopers vertrekken. De auto reed eveneens weg en de winkelierster kreeg de boodschap, dat zy er nog wel meer van zy hoorde er pos veel later van. narac- ïyk toen de agenten en de koopers geza menlijk door de politie wacen Ingerekend. Want de heeren bleken onder een hoedje te hebben gespeeld. De auto was niet naar het bureau gereden, doch naar een zwager van een der mannen en later waren de si garen van 13600 verkocht aan den slager P. ln de J. P. -Heyestraat. De agenten had den leder ongeveer 000 gekregenen de belde andero mannen leder 1800. Was van de rest van het geld terrechtgekomen was. werd niet duldeiyk. Straffen van anderhalf tot een Jaar geëlsclit. Gisteren moesten de oplichters, de 28-Ja- rlge fllmexploltant J. F, de 44-Jarlge kell- ner A. F., de 49-Jarlge politieagent J. B. en de 48-Jarlge agent G. K. terecht staan voor de rechtbank te Amsterdam. De Officier van Justitie, mr. H. J. van Nouhuys, eischte wegens oplichting tegen den fllmexploltant en den kellner elk een Jaar en zes maanden gevangenisstraf. Te gen den agent B. eischte hij wegens op lichting en tegen den agent K. wegens he ling elk een Jaar gevangenisstraf. Uitspraak 2 December. SPORTNIEUWS Keuringen voor de WaffenSS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachibataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die lot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden. 20.11.42: 10.00 uur, Zwolle, Hotel Pe ters, Markt. 20.11.42: 16.00 uur. Assen, Friesland- kazerne, Vaart, Zuidzijde. 21.11.42: 10.00 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21.11.42: 16.00 uur, Groningen, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42: 10.00 uur, A'dam, School, Iepenweg. 23.11.42: 11.00 Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 24.11.42: 10.00 u., Amersfoort, Dienst gebouw, Leusaerweg. 25,11.42: 10.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. De voorman der Germaansche SS In Nederland. Feldmeijer, doet dienst als onderofficier in de Waffen SS. Wij zien Kier Feldmeijer (rechts) tijdens een ontmoetinq met een kameraad uit Nederland, die ook als vrijwilliger dienst doet SS PK LüHmer-O H-P H m WATERPOLO De gisteravond in het Sportfondsenbad gespeelde waterpolowedstrijden hebben weer twee overwinningen voor Neptunus opgeleverd. Het begon met een gemoede lijk partijtje tusschen Biltboven INeptunus 2 (dames). Nu had dit partijtje met waterpolo wei nig gemeen. De dames wierpen elkaar den bal maar wat toe, zwommen wat been en weer, begingen, onbewust de noodige over tredingen op waterpologebied en daar bleef het bij. Alle begin is moeilijk. Het merkwaardige was, dat de best spelende damesploeg, en dat was Bilthoven, nog ver loor ook. De Neptunus-damesreserves kre gen met haar 10 overwinning meer dan haar toekwam. Det stand met rust was 0-0. In de tweede helft maakte Jopie Engel een doelpunt en daarmede veroverde Neptu nus 2 tevens de beide punten^ Bilthoven INeptunus I (heeren). Dit was een betere partij. Hier toonde het eerste Neptunus heerenzevental, dat het ook op pologebied steeds den beteren kant uitgaat. Hiervan getuigt ook weer de 62 overwinning welke de heeren op Bilt hoven I behaalden. En verdiend ook. In de eerste helft werd het Bilthovendoel voort durend bestookt, doch met het schieten wil de het niet< vlotten. Goede kansen gingen verloren. Eindelijk gaf Woudenberg met een formidabel schot Neptunus de leiding doch de Bilthovenmiddenvoor bracht met een achterwaarts schot de partijen op ge lijken voet. Daarna kreeg Heiligers een strafworp te nemen waarbij een der Bilt hoven achterspelers den bal ln eigen doel werkte. Na goed doorzwemmen zond Dek kers een hard schot in dat weder doel trof, 1—3. Even later bracht Woudenberg den stand op 1—4, waarmede de rust inging. Een blunder van den Neptunusdoelman bezorgde Bilthoven kort na de hervatting het tweede doelpunt. Dekkers wil het dan alleen probeeren maar bij een goede ge legenheid om te doelpunten raakte hij bij een individueele poging den bal kwijt en daarmede was ook de kans om te doelpun ten verkeken. Had hij tijdig overgegeven, dan had uit dezen aanval zek;r gedoelpunt kunnen worden. Bij een volgenden aanval deed Roodbergèn het beter, hij keek rustig naaf het doel en plaatste den bal zeldzaam zuiver in de bovenhoek van het Bilthoven doel, 25. Tenslotte maakte Dekkers er met een geweldig hard schot er 6—2 van. ZwcmlustV.Z.C. Een vrij forsch gespeelde wedstrijd waar bij scheidsrechter Gerritsen uit Hilversum vreemde beslissingen gaf en nog al wat overtredingen over het hoofd zag. Aan bei de kanten werden goede kansen gemist. Voor de rust scoorde Winklaar voor Zwcm lust en in de tweede helft bracht de V.Z.C.- middenvoor de partijen op gelijken voet. Met 11 kwam het einde. VechtstreekUtr. Watervrienden. In deze ontmoeting was Utr. Watervrien den verre superieur, zij nam het kalm op en beheexschte het spel op alle linies. Na dat eenige schoten tegen lat en paal terecht waren gekomen, schoot de middenvoor van U.W.V. hard in. Het was hoofdzakelijk een strijd tusschen de Zwemlust-achterhoede en de U.V.W.-voorhoede. Toen de Zwemlust- doelman bij het uitgooien niet goed plaat ste, werd deze fout met een doelpunt afge straft. Rust 2—0 voor U.V.W. Na de rust maakte U.V.W. er 3—0 van en kort voor het einde redde Zwemlust de eer. Einde 3—1 voor U.V.W. ATHLETIEK HET 75-JARIG BESTAAN VAN HET N.G.V. 15 Maart a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat het Nederlandsch Gymnastiek Verbond werd opgericht, hetgeen men zal herdenken door op Zaterdag 13 Maart in het Concert gebouw te Amsterdam een bondskeuruilvoe- ring te geven. Deze uitvoering vormt den inzet van de plechtige herdenking van dit bijzondere jubileum op Zondag 14 Maart. Geconstateerd kan worden, dat er in het N. V. G. ondanks den hoogen leeftijd, een frisschen geest heerscht en ook op gymnas- tiekgebied de meest moderne systemen wor den toegepast. Onder deze omstandigheden zal men de bevoegdheid van leidinggevende organisatie naar vermogen gebruiken tot verhooging van de lichamelijke volksge zondheid.- Het geheim van de Rood-steenen schuur 25. ROMAN VAN EMMA HOOGWERF geen sprake van geweest, dat Jeanne hem vergezellen zou Zij had nooit te voren van die bloedverwante gehoord, maar Sien scheen van alles af te weten on ook van do reden van Ed die's verblijf aldaar. Het air van ge heimzinnigheid. dat rij altijd aannam, hinderde Jeanne en riep bij haar weer de achterdocht wakker, die 7-ij in het eerst bij haar komst op .,ae Schuur" had gekoesterd, maar die in de daarop vol- 1 gende, gelukkige weken óp den achter grond gedrongen was. Een gesprek, dat zij een paar dagen later had met Eddie's moeder, bevestig de nog diea indruk en gaf haar tegelijk stof tot denken. Mevrouw Gildehuis had haar bij zich binnengeroepen, toen zy toevallig langs de kamer ging. Jeanne had haar in geen weken gezien, want eigenlijk leefde zij geheel afgezonderd; zij werd alleen be diend dcor Sien. Haar gelaat was nog grover en paarser van tint geworden; haar ccgen leken verglaasd. Ze las een roman, in kleurigen band, dien ze ech ter dadelijk neerlegde, zoodra haar hulp zich vertoonde en op spottenden toon begon zij: Dus u is op weg. al heel goede vrienden te worden met Reinier? Ik heb getracht mijnheer Reinier en Eddie onderling tot goede vrienden te maken. Mevrouw Gildehuis lachte weer: Dat zal u anders nooit lukken Maar als Reinier er beter zijn doel mee bereiken kan, dan wil hij misschien wel voorgeven, dat hij belang stelt in zyn broertje. Ik herinner mij nog den dag, dat zijn vader zoo dikwijls met hem kwam spelen en ons beiden mee uit ryden nam. Dit was dan ook de eenige tijd, dat hij naar den jongen omkeek en Reinier was een ongezeggelijk, ongema nierd kind, dal nooit eens: „Dank u" zei, tegen een van ons beiden. Eddie is heel anders. Hij schijnt dol op u te zijn! Jeanne wilde iels zeggen, maar be dacht zich, waarop mevrouw Gildehuis vroeg: U hoort mij zeker niet graag op deze wijze spreken, hè? Ik denk, d3t dit niet strookt met uw begrippen van „fat soen"; maar ik verzeker u, juffrouw Carleton. dat ik een goede vriendin van u ben! Velen in nisja geval zouden u allang weggestuurd hebben. Sien heeft daar ook genoeg op aangedrongen. Maar mijn stelregel is eenmaal: leven en laten leven! Als u Reinier wilt heb ben, kunt u hem krijgen, ofschoon het geen groote aanwinst zal zijn. Vooreerst is hij niet de soliede jonge man van de soort, die u zeker tot nog toe ontmoet zult Hebben en dan heeft hij een heel lastig humeur. Als u hem eens bclee- digt, hebt u voor goed bij hem afge daan. Hij zal natuurlijk geen geld heb ben en hij kan niets. Dus veel vooruit zichten zijn er niet. Maar dit moet u dan zelf maar weten! Ze lachte weer, knikte eens en nam haar-boek op, waarmee ze dus te ken nen gaf, dat ze het onderhoud als af- geloopen beschouwde. Voor Jeanne was het echter als een schokkende openbaring geweest; èn, wat nog erger was: ze ging nu zelve ook wantrouwen voelen jegens haar Re<$. 'Toch had zij zelve niets geen slechten wandel van hem gemerkt. In het eerst, na haar kennismaking, was hij stug en onaangenaam geweest, maar had haar volkomen met rust gelaten. Hij leidde geen nuttig bestaan, voor zoover zij er óver oordeelen kon, maar och, in hoe verre weten wy, menschen, dit van elkaar? En toch had er, van haar kant, eenige verkoeling plaats in de houding tegen over haar neef. Sinds Eddie's afwezig heid was er een eind gekomen aan hun ongedwongen omgang: de verbindende schakel was uitgevallen. Het weer was nu ook kil en regen achtig, zoodat ze elkaar buiten maar weinig ontmoetten. Kortom, terwijl ze dien middag daar zoo verlaten aan den oever van de rivier zat, dacht ze, troos teloos, hoe de wereld haar een paar we ken te voren toch zoo heel anders had PAARDENSPORT Knoeierijen in de hippische sportwereld Dezer dagen.is aan het bestuur van de Nederlandsche harddraverij en rcn-verce- niging Ier oi*..gekomen, dat den laatsten tijd bij rennen en draverijen, door haar ge organiseerd, knoeierijen mc-t paarden wa ren voorgekomen, namelijk de z.g. doping. Hierbij diende men de'paarden kunstmatige middelen toe in dc-n vorm van onderhuid- sche inspuitingen, of tabletjes, welke ca feïne en andere alcaloiden inhielden, waar door het prestatievermogen der paarden werd opgevoerd. Het gevolg van dergelijke ongeoorloofde praktijken is. dat het verloop van het wed strijdwezen in groot gevaar, wordt gebracht en aan de gezondheid der paarden groote schade wordt berokkend. Het ls daarom toe te juichen, dat bestuur van de N. H. en R V. niet geaa. .eld heeft, snel en streng in te grijpen, zoodat direct aan deze manipu laties een einde is gemaakt. Eenige eige naars, rijders en trainers werden, in af wachting van een nader onderzoek, door een commissie, voorloopig geschorscht. De ze commissie heeft thans haar werkzaam heden geëindigd, en kan het volgende wor den medegedeeld: Bij deze knoeierijen zijn zeven personen betrokken, t. w. een eigenaar van een ren stal, een trainer-piceur, drie trainers te vens beroepsrijders, een beroepsrijder, en tenslotte iemand, die bij een der renstallen hier te lande gc-ïr.tcresseerd Is. Laatstge noemde heeft de stlmuleerende middelen uit België meegebracht en aan verschillen de paarden toegediend, evenals een der trainers en beroepsrijders. De andere hebben de middelen te koop aangeboden of zelf aan paarden toegediend of doping toegestaan bij de aan hun hoede toevertrouwde paarden, Voor zoover men kan nagaan, hebben deze toedieningen ech ter niet tengevolge gehad, dat de paarden prijzen hebben gewonnen. In een ander geval heeft een paard het kampioenschap gewonnen en de piceur den eersten prijs van 4000 gulden. Het bestuur der Nederlandsche Hard draverij en Renvereeniging heeft naar aan-4 leiding van het rapport van de commissid van onderzoek, en in aanmerking nemend,] dat de beschuldigden het hun ten laste ge legde hebben erkend, allen voor onbepaald den tijd gedisqualificeerd met gelijktijdige ontzegging van den toegang tot alle banen, gebouwen en arbeidsbanen, welke ressor- teeren onder de N.H. en R.V. OSENDARP GETROUWD. Te Delft is gisterochtend het huwelijk vol trokken tusschen den bekenden athleet Ti- nus Osendarp, rechercheur van politie te 's Gravenhage en mej. R. v. d. Knaap te Delft. KUNST EN LBTTERBN Mevrouw dr. Josephine Rumpf—Fleck uit Frankfort a. Main sprak te Den Haag over het geboortehuis van Goethe, over zijn be woners en over de invloeden, die van deze op den genialen schrijver zijn uitgegaan. Haar referaat was verlucht met een keur van lichtbeelden. RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 20 NOVEMBER 1342 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gram.muz. 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 Populair begin (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsber. 8 40 Divertimento, lezing. 8.50 Planovoor dracht (gr.l. 9.00 Omroep-opera-orkest ea solisten (opn.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 940 Vervolg van 9.00. 10 00 Dc Me- lodisten. 10.30 Aan het begin, voordracht. 1045 De Melodlsten. 11.15 Trio Knlbbeler. 12 00 Almanak. 12.05 Utrecbtsch Stedeiyk Orchest (opn.). 12.45 BNO: Nieuws- en za kelijke ber. 13.00 Otto Hendriks en zijn or kest, soliste en gram.muz. 14.00 Gramjnuz. 14.30 Musotte-orkest en soliste. 15.00 Klaar voor opname? Draalen! gevarieerd filmpro gramma. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- on beursber. 17.00 Planovoordracht. 1730 Hier ls de poppenkast. 17.45 Salonorkest. 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Het wekeiyksche sportpraatje. 19.00 Het Salonorkcst. (Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, dl® over een lijnverbinding met de studio be schikken). 19.15 Zang met pianobegeleiding. 19.45 Gram.muz. 20.15 Septet Jonny Om- bach en soliste, en Theo Uden Mosman en zijn dansorkest en gram-muz. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Instrumentale solisten (gr.l. 22.20 Itallaansch en Spaanscb Amu sementsprogramma (gr.). 23.30—24.00 Al- scheldsmelodleün (gr.). Hilversum II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hllv. I. 7.40 Ochtendgymn, 7.50 Sportnieuws. 8.00 Dc paratuberculose. lezing. 8.15 Schubcrtlana (gr.). 8,30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Pro Aria kwartet (gr.). 9.00 „Van bergen en dalen" (gr.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 920 Vervolg van 9.00. 10.00 u. Godsdienstige uitzending. 10.30 Hongaarsche orkestmuziek (gr 11,00 Voor de kleuters. 11.20 Matrozesikoor (gr.). 11.30 Zang. vlooi en orgel'. 12.15 Strcekprogramma. 12.45 BNO: Niotiws- en zakelijke bc-r. 13.00 Programma overzicht. 13.05 Gram.muz. 13 30 Groninger Orkesl vereeniging. 14 00 Godsdienstige uit zending. 14.30 Groninger Orkestvereenlglng en solist. 15130 Voor de wouw. 16.00 Fluit en plano (opn j. 16.15 Cello en plano. 16 45 BNO: Nieuws-, zakelijke en nieuwsber. 17.00 Voor de Jeugd. 1730 Opera Koorzang (gr.). 17 45 Spiegel van den dag en BNO: Do Jor- dancr vertelt over sociale nooden. 18.00 u. Marschen (gr.). 18.15 Ncerlands stem van het Oostfront. 18 30 Dick Willebrandts en z(jn dansorkest. 19-00 BNO: Engelscho uit zending: Holland's Political Aspects. Voor de radio-centrales: Lichte avondlledjes (gr.). (Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 19.15 Lichte Gram.platen. 19.30 ..Ledigheidls onwetendheid", lezing. 19.45 BNO: Nieuwsber. 19.55 Gram.muzlek. 2000 Vlooi en plano en planosolo (opn.). 20.30 Opera 'SI J'étals rol" fopn). 21.45 u. BNO: Nieuwsber. 22.00 u. BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 AvondwUdlng. 22.20—24.00 Zie Hilversum I, Wil VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Om 13.30 uur (Hil versum II) wordt een concert gegeven door dc Gron. Orke-t-Vereeniging o.l.v. Jan van Epenhtiysen. Men hoort de vyfde sympho nic ln bes gr. t. van Schubert. Dit concert wordt om 14 30 uur met medewerking van den pianist Gerard Hengeveld voortgezet. Agrarische uitzendingen. Dc directeur van liet Gem. Slachthuis te Rotterdam, dr. Houthuls, houdt om 8.00 uur des morgens vla den zender Hilversum H een belang rijke lezing over de para-tubcrculose by rundvee. Cultureelc uitzendingen. Om 12.15 uur worden vla Hilversum II een aantal klank beelden gegeven utt Broek en waterland, welke werden samengesteld door H. P. Wou- DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren: Van 19 Nov. 16.44 tot 20 Nov. 8.0 Maan: Op 19 Nov. 15.47. ond. 20 Nov. 5.0

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 2