Goring prijst de prestaties van zijn jagers V 1-startplaatsen thans dieper hei iand in Speciale stormgroepen in actie Hergroepeeringen der Britten 133000 vrouwen en kinderen reeds uit Londen geëvacueerd Slechts één zevende deel der scheepsverliezen toegegeven! Ruim een kwart millioen mam ging verloren ZATERDAG 15 HOOIMAAND (JULI)' 1941. 2 PAS., 58s JAARGANG. No. 1eS '9 (DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EM DE GELDERSCWE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/to BLANKENBERG Zn SNOUCKAER'TLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdrad.: NIC LAMAN. SOEST af:'/. PRIJS ADVERTENTENTIESper m.Bï.rëgel 0.12. Inge^, medow deeling ƒ0.24 p. r. „Doelpunten": a. personeel t.m. 20 voorde» 0-55. Ieder woord meer ƒ0.05; b. alle overige t.m. 20 w. ƒ0 66, Ieder woord meer 0.06, max. 50 woorden. Bevijsa. 6 cent. Alleen vóór 10 uur aangeboden adv. worden zoover de ruimt» toelaat den zelfden dag geplaatst De administratiebehoud® 'rit'll het recht voor advertenties zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: n kwar* taal ƒ2.05; per post 2.25: per mnd. ƒ0.69; per week 10 13. Losse nummers 0.05. CORRESP. over adv. en abonnementen aan ADMINISTRATIE, De Rijksmaarschalk en opperbevel hebber \an de luchtmacht, Hermann Goring, heeft aan de vierde groep van het jachteskader 3 voor haar prestaties ■bij den afweer van een Amérikaanschen terreuraanval. een waaröeerend schrij ven gezonden, waarin hij o.a. zegt: Heü zich ten volle geven voor de be scherming van het Duitsche vaderland is een bewonderenswaardige houding. Een nieuw roemrijk blad is door dezen onbarmhartigen strijd van de storm groepen, waarvan de stoutmoedigste deei uitmaken van de stonnafdeelingen, aan de groote tradities van het duit sche jachtwapen toegevoegd. De storm groepen en -afdeelingen van de Duit- ■sche luchtverdediging kan men als de „Nahkamptruppen der Luft" beschou wen. Zij hebben tot taak de formaties vijandelijke bommenwerpers op zeer kor ten afstand met de grootste doeltref fendheid te bestrijden. In hun gelede ren staan mannen, die door de bömter- reur van den vijand alles hebben ver loren, en die thans nog maar een doel kennen, af te rekenen met de Anglo- Amerikanen. De stormgroep onder bevel van kapitein Morritz heeft onlangs een uniek succes behaald. In twee minuten' ttjd schoot deze Duitsche speciale for matie een afdeeling Amerikaansche bom menwerpers tot het laatste toestel neer. Hierbij pasten enkele leden der storm groep weer met succes een wijze van aanvallen toe. die reeds bij vele aanval len uiterst doeltreffend gebleken is. Zij ramden den vijand in de lucht. De for matie gevechtsvliegtuigen onder bevel van majoor Dahl waartoe/de stormgroep van kapitein Moritz behoort schobt op dien dag 57 vijandelijke bommenwer pers neer. Vier Duitsche vliegers gaven daarvoor hun leven. Daartegenover staat een verlies van den. vijand van 570 man vliegend personeel. Gezinsverzorging door den Nederlandsclisn Volksdienst Gemeenschapszin was tot voor kort zoo langzamerhand een verouderd be grip geworden. Het is o.m. de taak van den Ned. Volksdienst ons volk uit zijn individualisme te trekken en samen te lmadeluu top-.één volkse he gemeenschap. "Wanneer er in een gezin een nieuwen wereldburger wordt verwacht. clan brengt zulks vooral onder de huidige omstandigheden dikwijls extra moeilijk heden niet zich mee. Indien er geen familieleden of buren zijn. die hierbij de behulpzame hand zouden kunnen of willen bieden, dan zou het gezin aan zijn lot zijn overgelaten. Dóch dit Is thans niet meer mogelijk. De volks gemeenschap in casu de N.V.D. ijpt hier in door het beschikbaar stel en van een daartoe opgeleide gezins verzorgster, die de algeheele taak van de moeder in het gezin tijdelijk over neemt, terwijl zoo noodig voor, gedurende of na dé bevalling een spe ciale kraamverzorgster kan worden toe gevoegd. Maar. wanneer moeder eenige weken vac an tie noodig heeft om in een van de N.V.D.-moedertehuizen weer tot rust te komen, ook dan zorgt een ge zinsverzorgster ervoor, dat vader op tijd zijn maaltijden kan nuttigen, de kin deren netjes gewasschen en gekleed naar de school gaan. kortom, zij zorgt ervoor, dat alles marcheert, alsof de moeder zelf aanwezig zou zijn. Gezins verzorging is een der belangrijkste scha kels In het VolksdienstWerk. en verdient hierdoor ons aller aandacht. Henry Hopkinson de Britsche gezant, verbonden aan de ambassade te Lissa bon, is benoemd tot plaatsvervangenden Britschen hoogen commissaris te Rome. Britsch hoogecommissaris le Rome is Sir Noel Charles. De grondige vernieltn» der havenin stallaties van Cherbourg .heeft het ge bruik van de haven voor de Amerik. troepenlandingen totdusver nog steeds onmogelijk gemaakt. Nog steeds moeten de invasietroepen hun aangevoerde men. schen en materiaal in het gebied van de monden van Vire en Ome ontschepen. In het bijzonder is het den Amerikanen totdusver nog niet gelukt de haven var. Cherbourg in te richten voor het recht- streeksch transport van nieuwe, aanvals- formaties uit de Ver. Staten, zoodat de aanvoer nog steeds van 'Zuid-Engeland uit moet geschieden. Gisteren heerschte in het Britsche invasiegebied rust. Het Britsche opper bevel is nog steeds bezig met' hergroe- peeringen en met de aflossing van zijn geteisterde divisies. Daarentegen ont stonden in de sectoren van liet eerste Amerikaansche leger hevige gevechten, zóówel in het gebied van St. Lo waar talrijke aanvallen door den vastberaden Duitschen afweer bloedig ineenstorten, als op liet, Normandisclie schiereiland. Daar werd bijzonder verbitterd gestre den om de plaats Pont Hebert. De strijd om Saipan nog niet geheel ten einde Do woordvoerder der Japanse he ma rine, do kapitein ter zee Matsoesjlma, heeft verklaard, dat ln tegenstelling tot de Amerikaansche bewering, dat Saipan definitief verovetd zou zyn, het Noor delijke deei van het eiland nog in han den ls der Japanners, die met belang rijke successen tegenaanvallen onderna men. De van Amerikaansche zijde aan gegeven verliezen bij de operaties op Saipan zijn, aldus spreker, absoluut on betrouwbaar en onvolledig. Doch zelfs de door den vijand toegegeven vee liezen bewijzen de hardheid van de gevechten om het bezit van het eiland. Wanneer men bij de te lande geleden vijandelij ke verliezen nog die der zee- en lucht slagen rond Saipan voegt, dan zouden de door de Ver. Staten toegegeven ver liezen van 15.000 mb.ii minstens vier lceer zoo groot worden. De operatie op Saipan kan dus van het gezichtspunt, der Japansclie slijtage tactiek *uit succes vol genoemd worden. Strategisch zal de verovering van Saipan voor de Amerika nen van weinig nut zijn zoolang zij geen andere steunpunten in de nabij heid bezitten. Voor het Japanse he volk echter zal het verlies van Saipan een nieuwe aansporing zijn tot de grootste oor logs i nspaniiliig BREEDERS AANVALSBASIS BIEDT TEVENS MEER VEILIGHEIO liet A.N'.P. meldt uit Berlijn Betreffende de berichten uit En- geische bron. volgens welke het Duit sche wapen V 1 thans uit een andere richting zou komen, is gisteren door den militairen woordvoerder van de Kijksregeeriiig verklaard, dat de af- vuurplaatsen van dit wapen thans veel dieper in het land liggen. Deze verplaatsing kon zonder moeilijkhe den worden uitgevoerd op grond van de technische mogelijkheden, die de V 1 biedt. Het voordeel ligt hierin, dat men aan Duitsche zijde thans groofère en breedere aanvaisbases heeft, tervvijï ook de mogelijkheden tot camouflage en bescherming te. gen de Anglo-Amerikaansche bom aanvallen veel grooter zijn -dan het geval was bij de in den aanvang niet at te ver van de kust af liggende in stallaties. De ervaringen, die men heeft opge. daan sedert het eerste optreden der V 1, hebben er thans toe geleid, dat een ver grooting is bereikt van het aantal afge vuurde projectielen en dat een nog be tere berekening van de vliegbaan dan tot dusver mogelijk is geworden ondanks de grootere draagwijdte. Van de sensa. tioneele vijandelijke berichten over het opduiken van V 1-bommen in het inva siebruggenhoofd wordt in Berlijn kennis genomen, zonder dat van eenigerlei zijde bevestigd wordt, dat het geheime wapen gebruikt wordt voor den strijd aan het landfront. De Britsche berichtendienst meldt Nu 133.090 vrouwen en kinderen uit het Londensche stadsgebied ge- evacueerd zijn, worden alle krachten ia het werk gesteld om de schade te herstellen. Het groote meerendeel De gevechten op de (Carelische landengte. Hel vee wordt weggedreven om den vijand niet in handen te vallen PK MyllymSkl/O/H/P m Hevige gevechten woeden N.O. van Ladogameer "Het Finsche wêèrmachtbericht metdt O.m.: Op de Karelische landengte on dernam de vijand, door zware wapens en tanks ondersteund, taaie aanvalspo- gingen ter uitbreiding van zijn bruggen hoofdstelling bij Vuosalmi. Alle aanval len werden afgeslagen. In de andere sectoren van de landengte hier en daar iets sterker wederzijdseh artillerie- en granaatwerpèrs vuur. Plaatselijke aan vallen van den vijand werden afgesla gen, vier tanks werden vernietigd. Ten N.O. van het Ladogameer en op ver scheidene plaatsen tusschen Pitkaeran- ta en Suojaervi woeden hevige gevech ten. De met groote verliezen onderno men vijandelijke aanvallen bleven vruchteloos. In de richting Rukajaervi werd een aanval ter sterkte van een compagnie op een onzer steunpunten van Oedmark afgeslagen. Von Papen nog in Turkije In de Wilhelmstrasse is verklaard, dat ambassadeur Von Papen nog steeds in Turkije is en wel in het SomerverbliJf der Duitsche ambassade. Van een ver trek van Von Papen naar Dultschland ls hier niets bekend. De reis van den Turkschen ambassadeur te Berlijn naar Ankara wordt in politieke kringen te Berlijn een „routinebezoek" genoemd. van de Londenaars slaapt in de schuilkelders in of buiten de huizen. Verwacht wordt, dat bij het a.s. weekeinde 170.900 menschen geëva cueerd zullen zijn, hetgeen de groot ste uittocht sedert den oorlog zou be- teekenen. Intusschen is een groot leger van werklieden uit de bouwvakken en perso neel van de marine en de Britsche luchtmacht naar Londen gestuurd om mede te helped aan een snelle reparatie der beschadigde huizen. Officieel wordt verklaard, dat alle geschikte mafmenuit de bouwvakken tot en met 60 jaar naar Londen worden gezonden. Naar de Londensehe zender meldt, heeft de Britsche minister van Binnen. landsehe Zaken verklaard, dat het ,,dom Cu Uj.i>-iSbuiidtg" zijn tit# bcnoikuig aan te moedigen om te verwachten, dat „wij spoedig toet gevaar van den vliegen den bom meester zullen zijn". Safet Arikan, de Turksche ambassa deur te Berlijn, is met een Duitsch koe riersvliegtuig te Instanboel -aangekomen. Kardinaal-staatssecretaris Maglione aldus meldt men uit Lissabon, zou zwaar ziek zijn. De leiding van het staatssecretariaat zou aan monseigneur Tardini overgedragen zijn. Mevrouw Tsjiang Kai Sjek is pet- vliegtuig in Rio de Janeiro gearriveerd. Zij zat eenige weken vacantie in Bra zilië doorbrenger- In Nanking is eeh verdrag ondert.ee- kend over de, teruggave van de Itali- aansche concessie in Tientsin. De Zwitsersche P.T.T. heeft be kendgemaakt, dat de pakketpostdienst met Finland en Noorwegen voorloopig gestaakt zal worden wegens vervoers- moeilijkheden. rtet vracht- en briefpost- verkeer gaat gewoon door. De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld, dat de sleepboot „Birdlip" ver loren is gegaan. De oorlogsblinde Carlo Borsani is afgetreden als directeur van het blad „Republics Faseista". Hij zal zich voort aan uitsluitend wijden aan zijn taak ais president van het verbond van oorlogs invaliden. Os verhuizing van de in de Seyjet-Unis wonende Ouitschers. welke aanving in September 1943 en in totaal 330.000 per* sonen omvatte, is thans als voltooid i* beschouwen. Op het politie-bureau te Jeruzalem is een bomaanslag gepleegd. Er zijn twee dooden en" vele gewonde Britsche politiebeambten. Verscheidene Parijsche bladen spreken bet onlangs verschenen bericht over den dood van den oud-premier Edouard Herriot te« gen en melden, dat zijn gezondheidstoe stand uitstekend is. Te Parijs is da avenue President Wilsan herdoopt in da avenue Phiiippe Henriot. 0a nationals feestdag in Frankrijk is gisteren rustig verloopen. Er zijn geen massa-demonstra ties of optochten gehouden. 0e voor maliga Fransche minister Georges Mandel is tijdens een overval op weg naar een Fransch interneeringskamp gedood. Man-' de! was door de Duitsche autoriteiten aan de Fransche justitie uitgeleverd. Gistermorgen vroeg vlogen ongeveer 699 vaijnrielijke vliegtuigen in drie golven uit hst Zuiden naar Hongarije en ondernamen teriewaanvallen op Boedapest en West' Hongaarsch gebied. De Britsche admiraliteit en het A me, rikaahsche ministerie van Marine heb, ben op 13 Juli een verlieslost van oor logsschepen voor den tijd van 6 Juni to(j 13 Juli uitgegeven. Deze lijst behelst echter slechts een zevende deel van da werkelijke verliezen. -In werkelijkheid! werden van 6 Juni tot 8 Juli aan Eu. gelsch-Amerikaansche oorlogsbodems tob zinken gebracht' 2 zware kruisers, 4 an dere kruisers, 26 torpedojagers, een fre gat en 10 motortorpedobooten. Boven, dien werden verscheidene Sngelsch, Amerikaansche- slagschepen. 22 kruisers, 25 torpedojagers, 13 motortorpedobooten co. 23 speciale i:.'uau,ftssci:epen dooi' bommen of torpedotreffers zwaar be schadigd. Hierin zijn niet begrepen do Engelsch Ar.ievikaansr.he verliezen aaS oorlogsschepen dooi mijntreffers. In 'to, taal bedraagt de daarmede tot zinken gebrachte Engelscto-Amtiik. ruimte aan oorlogsschepen roiid 85.000 ton. 'Sinds 6 Juni, het begin van de invasie» hebben de Britten in Normandië meer dan een kwart millioen soldaten verloren aan gesneuvelden, gewonden en gevangenen, dus meldt het D.N.B. Bovendien vernietigden de Duitsche troepen van ca. 3000 aan land gebrachte tanks reeds duizend voor het be« reiken van de kust, en nog eens 1500 in de gevechten te land. Tot 5 Juli werden 489 tanks stukgeschoten of buitgemaakt. Het tweede Engelsche leger, dat ia den bruggenhoofdsector tusschen Caea en Bayeux een oppervlakte van onge veer 800 vierkante km. bezet houdt, be staat op het oogèriblik uit vier leger corpsen en ongeveer 20 pantserdivisies. Met de andere afdeelingen en de spe ciale troepen zullen in dit gebied waar schijnlijk een half millioen Engelschen en soldaten van het Britsche rijk gele gérd zijn. TTIT de Fransche film- ateliers bereiken ons van tijd tot tijd opmer kelijke producten, die ons ondanks de beperkingen van internationale ver keer duidelijk leeven, dat onze zuidelijke naburen langzaam maar zeker een filmindustrie opbouwen, welke op hooger dan na tionaal niveau staat. Thans rouleeren twee helaas weer- in de Duit sche taal nagesynchroni seerde rolprenten door onze vaderlandsche bios copen, welke, ofschoon zeer verschillénd van ka rakter, toch beide bewij zen zijn van een krachti ge. op meer dan éen front strijdbare filmindustrie. Als eerste: ,,De laatste der zes", een „thriller" van de bekende soort, waarin een club van zes vrienden door een ma nia kalen moordenaar wordt uitgeroeid. In dit gegeven vervaardigd' naar den roman. van S. A. Steeman „Slx hom mes mor te" zijn alla bestanddèelen verwerkt, die een crimineele film een langdurig en succes vol leven hese horen doen zijn: spanning, raadsel, humor, terwijl de ver werking daarvan is ge schied met alle zorg, waar over regisseur Georges La- combe beschikte. Zoo doende ontstond e'en har monieus geheel, waarin gesproken woord en mu ziek twee zeer belang rijke elementen in een detectivefilm zich in de Juiste doseering tegen over elkaar verhouden. ,,De hand van Satan" ls de titel van de tweede film, waarvoor wij aan-* cl'acht vragen, en dit eti ket verraadt reeds iets omtrent den mysterieuzeu inhoud dézer rolprent. „La main du diable", zoo als de Fransche titel luidt, vond haar oorsprong in da Faustsage, de sage. die ia velerlei vorm en door da eeuwen heen om haar noodlotsgedachte den mensch met Goethe als voornaamsten expo nent steeds weev ge grepen heeft en geïnspi reerd tot kunstscheppin gen, die den tijd trotseer den. Deze noodlotsldea j méér dan de eigenlijke sa ge is het. die het funda ment vormt, waarop re gisseur Maurice Töurneuq liet gebouw dezer boeien de film optrok. Men kan over de waardeering van deze handelwijze die, litterair gezien, misschien niet verantwoord is van meening verschillen ze ker is in elk geval, dat! Tourneur een filmwerk! schiep, dat waarlijk iiieb alleen om het bijzondei? sinistere karakter aan dacht verdient, maar ook door de Romaansche vlslo op de mysteek der Mid deleeuwen. die hier haaf modernen, filmlschen vorm verkrijgt. (ad Int.)?

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1