HEF PROBLEEM DER VERGELDING SR Londenaren zoeken zich rust onder den grond (X)DE2 nu Het smaakt werkelijk naar vleeschnat DE GRI 'n Prestatie AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 22 HOOIMAAND (JULI) 1944 in reich" Wij wijken zelfs huiverend iets terug, als wij er aan denken, wat de Britsche hoofdstad te wachten staat „Het probleem der vergelding", aldus luidt het opschrift boven het laatste artikel van Rijksminister dr. Göbbels in het weekblad Das Reich. Ter inleiding schrijft de minister over de Britsche reactie op de V 1, welke eerst be stond in een bagatellisecring van het zware effect van het Duitsche vergeldingsvuur en toen omsloeg in het andere uiterste, n.l. de dramatiscering der zaken op sentimentcelen toon. teneinde daarmede het medelijden der wereld op te wekken. Dr. Giibbels schrijft dan. dat het de moeite loont alle stemmen nog eens te citecren. die aan gene zijde van het Kanaal nog enkele maanden geleden onbeperkten lof spraken over de brulale overvallen van de Anglo-Amerikaan scbe luchtmacht op de Duitsche burgerbevol king. Toen Duitschland wees op het barbaar scbe van zoo'n oorlogvoering, hoorde men uit Londen een hinnikend lachen. Thans echter is Engeland de lust tot lachen vergaan. Zelfs een premier, die anders zoo gemakkelijk gcneigl is tot cynische grappen, heeft in zün laatste Lagerhuisrede over do V 1 alles behalve grap pen ten beste gegeven. Voortgaande behandelt dr. Göbbels de pogingen der tegenpartij om de mili taire waarde van het nieuwe Duitsche wapen als gering voor te stellen. Hij schrijft: Het maakt in het geheel geen indruk, wanneer men thans in Londen krampachtig tracht het Duitsche V 1 wapen nauwkeurigheid van doelen en daarmede militaire waarde te ontzeggen, terwijl de Britsche luchtaanvallen op Duitschland die wel zouden hebben ge had. Men behoeft slechts de gebombar deerde Duitsche steden te bezichtigen om gemakkelijk te constateeren, dat het tegendeel juist is. Wanneer de bommen van de R.A.F. inderdaad een zekere nauwkeurigheid van doelen hebben, dan hebben in ieder geval de Britsche pi loten bij hun overvallen op de Duitsche burgerbevolking daarvan geenerlei ge bruik gemaakt. Ook het nieuwste bezwaar der Engel- schen, volgens hetwelk het Duitsche V 1 wapen gemeen en unfair is, omdat het niet door menschen wordt bediend, daarentegen echter menschen aan den kant van den vijand in hun leven be dreigt en doodt, houdt geen steek. Het zelfde is vrijwel precies zoo het geval met de Britsche nachtelijke aanvallen tijdens een volkomen bedekten hemel, waarbij de Duitsche jagers niet kunnen opstijgen. En juist die nachten hebben de Engelschen in den afgeloopen winter "uitgezocht voor hun aanvallen op Duitschland. Wanneer wij daarover ver ontwaardigd zijn, zegt men in Londen, dat het niet de bedoeling van den oor log is om zoo veel mhar zoo weinig mogelijk menschen in den strijd te brengen en te verliezen en den vijand zoo veel mogelijk schade toe te brengen aan goed en bloed. Is ons V 1 wapen niet de ideale vervulling van dezen Eritschen eisch? De minister wijst er vervolgens op, dat het d=n Duitschers niet ligt, het gebruik van hun eerste vergeldingswapen met cynisch leedvermaak te verwelkomen en op soortgelijke wijze de nog komende, andere vergeldingswapens aan te kondi gen. Wanneer er mogelijkheden geweest waren om den oorlog en ook den lucht oorlog humaan en ridderlijk te voeren, dan zou Duitschland zic.h daarmede ac. coord hebben verklaard. Maar zoo'n oorlogvoering hebben immers juist de Engelschen niet gewild. „Ofschoon juist wij", zoo gaat dr. Göbbels verder, ,,de meeste reden zou den hebben gehad daartoe, verheugen wij ons volstrekt niet over 'de trooste- looze toestanden, die dcor ons vergel dingsvuur in Londen zijn veroorzaakt. Wij zien daarin slechts een militaire, een doel dienende maatregel. Wij wijken zelfs huiverend ecnigs- zins terug, wanneer wij er aan den ken, wat dc Britsche hoofdstad te wachten staat van het gebruik van onze andere, zwaardere vergeldings wapens. Want onze vergeldingsactie staat niet aan haar einde, maar in haar begin. Wijd en zijd zijn de mi litaire critici het er, over eens, dat ons V 1 wapen een revolutie inleidt in de geheele wapentechniek. Wat zullen zij echter niet moeten consta teeren, wanneer onze, in het geheel niet meer daarmee te vergelijken nieuwste wapens aan den dag zullen treden? Heeft men zich te Londen werkelijk ingebeeld, dat wij de Ang. lo-Amerikaansche luchtterreur zoo maar, zonder tegenspraak over ons heen zouden laten gaan, zonder te zinnen op een passende remedie? Misschien hebben de uitvinders aan den kant van den vijand onze Duitsche uitvinders op het een of andere gebied der oorlogstechniek voorbijgestreefd, en dit ook alleen nog maar op grond van de resultaten der Duitsche bestudeering der fundamenten, waarvan wjj helaas ln enkele gevallen niet tijdig de beteekenis voor de practische oorlogvoering hebben ingezien. Onze instituten en laboratoria echter hebben intusschen. meer dan on zen vijanden lief kan zijn, ingehaald. Hun nieuwste uitvindingen zijn bijna overal gereed. Hun resultaten zijn nog slechts voor het kleinste deel in het sta dium der proefnemingen, voor 't groot ste deel echter reeds worden zij gepro duceerd. Tot dusver was de vijand ons in de techniek de baas, wij hem ln de moraal. Wij kunnen en zullen hem in de techniek inhalen, hij kan ons echter en zal ons niet inhalen in de moraal. Dat is de beslissende voorsprong. De moder ne oorlog heeft voor onze vijanden, al dus dr. Göbbels nog slechts zeer weinig met humaniteit uit te staan. Zij hebben hem ons in deze hardheid en compro misloosheid opgedrongen Wij moeten hem uitvechten met dezelfde, hardheid en compromisloosheid. Wie een betere idee en een hoogere oorlogsmoraal in het veld kan brengen, die zal overwinnen." Tenslotte zegt dr. Göbbels: Wij zijn volstrekt zeker van onze zaak. Ook juist dan, wanneer zij wordt onderworpen aan zware beproevingen. Wij zouden hcbbeiv moeten twijfelen aan de duur zaamheid onzer overwinning, wanneer zij ons na de onderwerping van Frank, rijk in den schoot was geworpen. Onder zulke omstandigheden zcu zij te gemak, kelijk zijn geweest en zou zij nauwelijks latere, hardere beproevingen hebben doorstaan. Wanneer echter deze oorlog- eenmaal ten einde is. dan weten wij al len, wat wij voor de overwinning eens hebben moeten betalen. Het zal niet aan te nemen zijn, dat er dan ook maar een gevonden zal worden, die haar door lichtzinnigheid of gebrek aan waak. zaamheid in gevaar zou laten komen. 30 Bommenwerpars totaal varnield. Zooals het weermachtsbericht van 8 dazer meldde, schoot Ridderkruis drager Major Dahl, commandant van een jachteskader, op één dag'met zijn mannen 30 terreurbommenwer- pers boven Duitschland neer PK Vieth/PBZ-R/P m DE VERDEDIGER VAN WILNA ONDERSCHEIDEN De Führer heeft lt.-generaal Rainer Stahel, den dapperen verdediger van Wilna, als 79-sten soldaat van de Duit sche Weermacht het eikenloof met zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Brazilië zal aan geen enkele buifen- lar.dsche mogendheid militaire steun punten afstaan. SCHUILKELDERS ZIJN OVERVOL De Londensche correspondent van South African, J. A. Gray schrijft over de uitwerking van de V. 1-het volgende: Iedereen probeert den raad van Chur chill op te volgen en onder den grond een paar uur slaap te krijgen. Maar lichaam en geest komen nauwelijks tot rust. Iedereen heeft zijn leven ingesteld op het verblijven onder den grond. Dik wijls worden de menschen daar bene den door het gieren van de vliegende bommen wakker. Zij houden dan van angst hun adem in. Hooren zij direct de ontploffing, dan weten zij, dat die bom nog over hun hoofden is heen gegaan. Voor de strak gespannen ze nuwen is dit echter weinig kalmeerend. Gray meldt, dat hij zich, evenals vele anderen, vergist heeft in den afstand van de ontploffing. Tweemaal op een dag waren de trillingen in zijn straat zoo groot, alsof de fundamenten der huizen plotseling met een ontzaglijk ge weld weggeslagen werden. Hij heeft ook de reusachtige zwarte rookwolken over de plaats waar de ontploffing had plaats gehad, zien hangen. Het is wel haast overbodig te zeggen, dat alle open bare schuilkelders overvol zijn. Het is nog erger dan tijdens de periode van den bliksemoorlog. Vele gebruiken de kelders als permanente woongelegen heid en de stations der ondergrondsche loopen reeds twee uur voor de verduis tering vol. Daarbij moet men ondanks alles nog God danken, dat het nu zo mer is. Wanneer het nu winter ge weest was, dan zou alles waarschijnlijk nog veel erger zijn. Enkele veronder stellen, dat er in den komenden winter geen vliegende bommen meer zullen zijn, anderen echter gelooven, dat de Duitschers nog veel erger dingen voor de Engelschen in petto hebben en weer anderen zeggen, dat de vliegende bom men spoedig ook in andere deelen van Engeland zullen neerkomen. Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort Hoe dikwijls hebben wij niet in het Weermachtsbericht de volgende zinnen gelezen: „Snelle troepen der Waffen-SS hebben de vijandelijke stellingen door broken", of „Snelle troepen der Waffen- SS namen in verrassing het dorp K". Zonder twijfel wordt er dan gesproken van volgemotoriseerde afdeelingen van de Waffen-SS. die de opgave .hebben een bepaalde stelling, stad of dorp bij verrassing te nemen. Snelheid is in der gelijke gevallen een eerste vereischte. De Waffen-SS beschikt over speciaal voor dit doel opgeleide troepen. Het is van zelfsprekend, dat nan de mannen, die daartoe behooren. hooge eischën gesteld worden. Het komt hier niet alleen op de motoriseering aan, maar in de eerste plaats op den man zelf. die door zijn vaardigheid het verrassingsmoment ten volle in zijn voordeel moet benutten. Zoo een gemotoriseerde compagnie wórdt thans ih Amersfoort opgeleid. De inzet en opleiding vindt net als alle on derdeden van het SS-Wachbataljon Amersfoort in Nederland plaats. Vrij willigers voor deze compagnie kunnen zich melden bij het fes-Ersatzkommando en de Nebenstellen. Heviger ontploffingen De Londensche bladen van 21 Juli maken melding van heviger ontploffin gen der vliegende bommen in Zuid- Engel^nd en Londen. Het afvuren der vliegende bommen, zoo schrijven de bla den, heeft een dusdanige intensiteit be reikt zooals totdusver nog nooit het ge val is geweest. Ook het Engelsche volk heeft dezen' indruk. In dit verband ver klaart de Daily Express, dat de lucht afweer in Londen ononderbroken in ac tie is geweest. Daarenboven maken de bladen gewag van enkele z.g. inciden ten in openbare 'gebouwen, politiebu- reaux, -woonhuizen, kantoren enz., die getroffen werden. Tevens wordt gezegd, dat de vliegende bommen in den laat- sten tijd uit de oude en uit een nieuwe richting komen. De News Chronicle meldt, dat de Brit sche verzekeringsmaatschappijen, zooals b.v. Lloyds nieuwe recordshebben be reikt wat betreft het' sluiten van verze keringen tegen bomschade. Cholera in Britsch-Indië. United Press meldt uit Bombay: Officieel wordt medegedeeldx dat in de provincie Binar een choleraepidemie heerscht, die zich reeds over vier districten heeft ver spreid. In de laatste drie maanden zijn er in totaal al 34.803 stërfgevallen ge meld. Roosevelt gaat op bezoek bij den Paus Mgr. Spellman reeds vertrokken Volgens inlichtingen uit Rome zou Taylor, de vertegenwoordiger van Roo sevelt bij het Vaticaan, opdracht hebben gekregen, den Paus een eigenhandig ge schreven brief van den president te overhandigen. De brief zou betrekking hebben op het komende bezoek van Roo sevelt aan den Paus, waaraan de presi dent met het oog op de stemmen der Amerikaansche katholieken bij de ko mende presidentsverkiezingen beslissen de waarde hecht. Roosevelt zal volgens dit bericht zijn intrek nemen ln de villa madama. Mgr. Spellman, de aartsbisschop van New York, is gisteren per vliegtuig uit New York vertrokken, om een bezoek te brengen aan de oorlogvoerende en neu trale staten in Europa. Afrika en Azië. Hij zal nog voor het einde van deze week voor een zijner „regelmatige be zoeken aan den H. Stoel" te Rome aan komen. N.O. van Ladegameer duurt de Sovjet-druk voort (Finsch Legerbericht.) „In het Westelijke deel van de Kare- lische landengte werden betrekkelijk kleine vijandelijke afdeelingen bij haar voorbereidingen voor den aanval door ons vernietigd. Bij Vuosalmi werden de met ondersteuning van zware wapens ondernomen vijandelijke aanvallen af geslagen. Ten N.O. van het Ladogameer tusschen Pitkaeranta en Loimola ver kenningspogingen van den vijand, die door ons vuur werden verijdeld. Ten N. van Loirnolanjarrvi en in de richting Aeglaegjaervi duurt de vijandelijke druk voort. Alle aanvallen werden in hevige gevechten afgeslagen In de richting Porajaervi hadden de bolsjewieken bij een omsingelde afdeeling minstens 750 man aan gesneuvelden. In de richting Rukajaervi niets bijzonders te melden. Onze jagers en afweer op den begansn grond haalden in totaal vier vijandelijke vliegtuigen omlaag." Arles zwaar geteisterd Een formatie Amerikaansche bommen werpers heeft op 18 Juli de stad Arles in Zuid-Frankrijk aangevallen en van groote hoogte bommen uitgeworpen. Eenige kostbare cultuurmjj^yjjienten. die van beteekenis zijn, niet aiieén"voör: de stad Arles, maar vOor heel Frankrijk en Europa, werden daarbij zwaar getrof fen. De oeroude arena werd volkomen verwoest. Ook vielen bommen op het oude, historische kerkhof, het z.g. Alys- camps. Dit kerkhof dateert uit den Ro. memschen tijd en behoorde met zijn laan van grafmonumenten tot de be roemdste begraafplaatsen van het Avondland. Britsche vliegers hebben wederom bommen geworpen op ziekenhuizen en scholen in het West-Duitsche gebied. Ditmaal werden de sanatoria in het dis trict Kempen zwaar getroffen, waarbij in een der kinderklinieken twaalf kin deren zwaar gewond werden. De Sovjet-Republiek Armenië heeft stappen ondernomen, teneinde te komen tot oprichting van eigen consulaten in Jeruzalem, Damascus en Beiroet. Besteed steeds'i van Uw vervani lenbon aan de jus, saus en so< tig aroma streel een ouderwets' noodigt tot toei Onzuiver BEo oorzaak van nameloos lijde Ook Rheumatiek is volg van. Rheumatiel de, sloopende kwaal de leden hebt, vóór I Dat doen kou of to vocht of een kil hui krijgt deze bezoekii ander op rijperen de oorsprong is a bloed. Kruscher samenstelling het b de versterkingsmidc mendheid. Bij Ap 1.47.0.76.0.41 N i koffiesurrc Bij onze Vrijwilligers. Dag en nacht staan onze mannen in de voorste loopgraven gereed, om den stormloop van den vijand afbreuk te doen M PK Truöl/O/H/P m rVTDA I/Cl I Dl kir* Ckl voor Waffen-SS (Wiking), SS-Waclibataillon, Landstorm lAIKA IVtUKInutri Nederland, Germaansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op: Maandag 24 Juli 813 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westelnde 15, Dinsdag 25 Juli 813 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aan- meldingsplichtig zyn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zyn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. zyn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie by het SS-Waclibatail- 1 on te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zyn verkrijgbaar by de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; eveneens by het SS-Ersatz- kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, en Marineaimaüinestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. - - - maar de grootste prest wijze waarop de Spai klanten bedient. Inderdaad: Koopen is sparer !Si V"" 7PIFRT AN0 ViRPSKK j, m rH-ï \M M Dan die verpakking zomerbonbons in goi 'n prachtig doosje is dat niet alleen heerlijk suike fraaie verpakl BONI vanavond ZÜN WIEPJf EN WINC, door'T doll HEEN !"WE KRUIEN ZE storm !"ze<;t papj. m y WEET I 'K'Jkl - 'REUK owts "NOU,MAAR WIEPEN! ZÜN DE EENKJEN NIET die dol zün op zoo't PUDDINC, VAN SIMON de wit's c,ortc;rie;

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 6