AMIKFMOTSUE (MUNT Volk en Leger staan hecht achter den Führer Dagorder van Adolf Hitler - Toespraak van Guderian Sovjettroepen bedreigen Lemberg en Lublin Italiaansche geïnterneerden tewerk gesteld TROUW iS HET KENMERK VAN DE EER Geruchten J Slroomende regen in Normandië Rommel's troepen vernielden in Normandië 1700 tanks MAANDAG 24 HOOIMAAND (JULI) 1944. 4 PAG.. 53e JAARGANG, No. ^72 ÈDAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdred.: NIC LAMAN, SOEST 1 PRIJS ADVERTENTENTIES: per m.M.regel 0.12. Ingez. mede- deeling f 0,24 p. r. „Doelpunten": a. personeel t.m. 20 woorden 0.55. Ieder woord meer 0.05; b. alle overige t.m. 20 w. t 0 68. Ieder woord meer 0.06, max. 50 woorden. Bewijsn. 6 cent. Alleen vóór 10 uur aangeboden adv. worden zoover de ruimte toelaat den zelfden dag geplaatst De administratie behotulC zich het recht voor advertenties zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling; p kwar taal ƒ2.05; per post 2.25; per mnd. ƒ0.69; per week f 0 16. Losse nummers 0.06. CORRESP. over adv. en abonnementen aan ADMINISTRATIE, De Führer heeft op 21 Juli, naar het D.N.B. verneemt, na de volledige uitroeiing van het complot in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het leger de volgende dagorder tot het leger gericht: „Soldaten van het leger. Een kleine kring gewetenlooze officieren heeft op mij en den staf van de .Weermachtsleiding een moordaanslag gepleegd, teneinde het staatsgezag in handen te krijgen. De Voorzienigheid heeft deze misdaad laten mis lukken, Door het onmiddellijke ingrijpen van trouwe officieren en solda ten van het leger in het vaderland, werd de kliek verraders krachtdadig binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders ver wacht. Ik weet, dat gij evenals totdusver in voorbeeldige gehoorzaamheid en trouwe plichtsvervulling dapper strijdt, totdat wij ondanks alles aan het einde de overwinning zullen hebben behaald". Hoofdkwartier van den Führer, 23 'Juli. De chef van den Generalen Staf van het leger, Generaloberst Guderian, heeft hedenmiddag voor den Groot- Duitschen. omroep den dagorder van den Führer voorgelezen en daaraan toege voegd: Enkele ten deele op non-actief zijnde officieren hadden den moed verloren en uit lafheid den weg der schande verko zen. boven den weg van plicht en eer, die uitsluitend den fatsoenlijken soldaat past. Het leger heeft zichzelf gezuiverd en de onbehoorlijke elementen uitge- stooten. Aan alle strijdende fronten en iti het vaderland wordt koortsachtig en opofferend voor de overwinning ge werkt. Volk en leger staan hecht ver bonden achter den Führer. De vijand vergiste zich, toen hij geloofde, op een splitsing in de generaliteit van het leger te zijnen gunste te kunnen rekenen. Ik sta jegens den Führer en het DuitschtT volk borg voor de hecht heid van de generaliteit, van het corps officieren en van de manschap pen van het leger ten aanzien van het eenige doel, de overwinning te foeyechten onder de leuze, die de eer biedwaardige veldmaarschalk Von Hindenburg ons vaak inprentte: De trouw is het kenmerk van de eer. Leve Duitschland en onze Führer Adolf Hitler. En nu volk: Aan het geweer." dag voor de Dultsche radio tot het Dultsche volk heeft gesproken, niet de Führer geweest zijn. Voorts wordt op grond van deze zgr.getuigen beweerd, dat de verwondingen van den Führer beslist niet licht, doch zeer zwaar zijn. Voorts wordt gezegd, dat verscheidene honderden officieren terechtgesteld zou den zijn. Die zijn slechts enkele voor beelden. De verklaringen hebben op de aanwezige buiienl. journalisten een zicht baren indruk gemaakt, omdat door practische voorbeelden, die zij zelf voor een deel persoonlijk kunnen controlee ren, de leugenachtigheid en de tenden tie van een zekere pers gekenmerkt wordt. Voor vertegenwoordigers van de bul- teuiaiKlsche pers is van toonaangevende zijde der Dultsche regeering mededeeling gedaan van het vooral in de Zweedsche pers tot- uiting komende rondstrooien van geruchten over de mislukte poging otu een aanslag op den Führer te ple gen. De woordvoerder gaf een bloem lezing van deze geruchten, vooral de berichten van zg. Zweedsche reizigers in Duitschland, die o.a. beweerd heb ben, dat- in de - afgeloopen dagen in Ber lijn geruchten doen, volgens welke ver scheidene regimenten, die in Oost-Prui sen gemuit hadden, voor een deel van den eersten tot den laats ten man dood geschoten zijn. Dezelfde reiziger be weert, dat In Berlijn practisch de staat van beleg heerscht. Volgens een twee den reiziger sou diegene, die Donder- Kardinaal-Staatssecretaris Maglione Naar uit Vaticaanstad gemeld wordt, heeft kardinaal-staatssecretaris Maglione, die kortgeleden ziek is geworden. Rome .verlaten voor een vrij lang verlof toü "herstel zijner gezondheid. Hij heeft zich naar zijn geboorteplaats Casorla bege ven, De pl.v. kardinaal-staatssecretaris, mgr. -TardinI, heeft zijn zaken over genomen. Gauleiter Grohe, dl® door den Führer tot Rijkscommissari» voor d« bezette gebieden van België ®n Noord-Frank rijk is benoemd Hoffmann/Stepf/P m Gelukwenschen van Pétain De chef van het militaire kabinet van maarschalk Petain, generaal Blasselle, heeft. Zaterdag een bezoek gebracht aan den specialen diplqpiatieken gevolmach tigde van het Dultsche Rijk, gezant Von Renthe-Fink, om hem namens den maarschalk zijn afschuw en verontwaar diging te betuigen over den aanslag op den Führer. Naar Stefani meldt, heeft minister Pavolini, Secr.-Generaal der fascistische partij, uiting gegeven aan de onwrikbare trouw der zwarthemden aan den Führer van het nat.-soc. Duitschland en aan zijn werk. Alle Italiaansche ministers heb ben in telegrammen aan den Führer hun groote vreugde over zijn redding geuit. Ostrof en Pleskau ontruimd VERBITTERDE STRIJ0 TEN Z. VAN CAEN Hoofdkwartier van den Führer, 23 Juli Het Opperbevel van je Weermacht maakt bekend In Normandie werd gisteren ten Zuiden van Caen verbitterd om eenige plaatsjes ge streden. die verscheidene malen van eige naar wisselden en tenslotte in Dnre handen bleven. Bij aanvallen ten Z.W. van Caen be haalde de vijand een plaatselijke penetratie, die werd afgegrendeld. De 21e 'pantserdivisie onder bevel van eneraal-majoor Feuchtlnger, die sinds het begin vaa de invaaie -Heb aH/ijd woev had onderscheiden, heeft zich ln de ge vechten der laatste dagen opnieuw bij zonder geweerd. In Z.O.-Frankrijk wer den ln een sterk door benden, onveilig gemaakt gebied 268 terroristen In den strijd vernietigd. Zwaar V 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. In Italië ondernam de vijand ook gis teren slechts talrijke plaatselijke aan vallen, die werden afgeslagen. In eenige sectoren waren de gevechten in de avond uren nog aan den gang. In het Oosten woedt de afweerslag met groote verbittering voort. ïn het ge bied van Lemberg bereikten vyandelyke aanvalsspitsen den Oostelyken rand dei- stad. Verder ten N.W. stooten gemotori seerde formaties der bolsjewieken naar den San en westelijk van den bovenloop van den Boeg in het gebied van Lublin door. - Onze divisies bieden hier den opdrin- genden vijand overal verbitterden tegen stand. Ook tusschen Brest-Litowsk en Grodno zijn hevige gevechten aan den gang. Talrijke aanvallen der bolsjewie ken werden afgeslagen, de binnenge drongen vijand werd tot staan gebracht. N.W. van Grodno werden de bolsjewie ken in een tegenaanval verder naar het Oosten teruggeworpen. Ten N.O. van Kowno vingen onze dappere grenadiers herhaalde aanvallen van de Sovjets op. Tusschen Dunaburg en het Peipus- meer werden sterke infanterie en pant serstrijdkrachten van de bolsjewieken in hoofdzaak afgeslagen, waarbij 50 tanks werden stukgeschoten, In twee pene- tratieplekken zijn 'nog hevige gevechten aan den gang. Na verwosting' van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde installaties, werden de puinhopen van Ostrof en Pleskau ontruimd. Eskaders slagvliegers grepen doeltref fend in de gevechten te land in en brachten den vijand zware verliezen toe aan nienscheu en materiaal; 59 vijan delijke vliegtuigen werden neergescho ten. Des nachts vielen formaties ge vechtsvliegtuigen het station Molodeczno aan. Er ontstonden uitgebreide branden en zware ontploffingen. Een formatie Amerikaansche bommen werpers wierp Taommen In het gebied van Ploesti. Door Dultsche, Roemeen- sche en Bulgaarsche luchtverdediglngs- sfcrijdkrachfrsn werden 28 vijandelijke vUe-vcLiigeu vernietigd, Voortdurende stroom van Kohotbommen op Londen Een „voortdurende stroom robotbom- men", zoo meldt United Press uit Lon den aan Nya Dagligt Allehanda. is den geheelen Zaterdag en Zondagochtend over Het Kanaal gekomen. Men ver moedt, dat de schade zeer omvangrijk is. Ook in een bericht uit Londen in Af- tonbladet wordt geconstateerd, dat het bombardement op Londen sedert Don derdagnacht in kracht is toegenomen. In een landelijk district hebben robot- bommen bijna 2000 huizen van in to taal 6000 van het geheele district „be schadigd". Deze statistiek is ingediend op een communale conferentie en kan Adol! Hitler wenseht den Rijkscommissaris geluk •s-GRAVENHAGE, 24 Juli. De Füh rer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Rijksmi nister dr. Seyss-Inquart, op diens ver- Jaardag den volgenden telegrafischen gelukvensch doen toekomen: „Op uw verjaardag zend ik u mijn hartelijke gelukwenschen.. (w.g Adolf Hitler." Ook Rijksmaarschalk Goring heeft in een hartelijk telegram zijn oprechte ge lukwenschen uitgesproken. „Jeugd Vooraan". Ln aanwezigheid van een aantal genoodlgden heeft het hoofd van de afd. Propaganda van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Max Blokzijl, Zaterdag de ten toonstelling „Jeugd Vooraan" in Belle. vue te Amsterdam geopend. Telegram van den Paus aan den Führer NEW YORK, 22 JULI (S.P.T.) Da Paus heeft aan Adolf Hitler in ver band met den afloop van den op hem gepleegden aanslag een telegrafischen gelukwensch gezonden, aldus meldt „United Press" op grond van een me dedeeling van den officieuzen nieuws dienst van het Vaticaan. Interinf. meldt: Langs het geheele front aan de Nor- mandische kust vielen ook gisteren al leen plaatselijke gevechtshandelingen ta melden. De regen valt in stroomen. Da weelcgeworden grond belemmert de be wegingen van groote formaties. Alleen uit Maitot deden de Engelschen gisteren een vergeefsche aanval. Het artillerie vuur aan beide zijden is levendiger ge worden. Verwacht kan worden, dat het weer vandaag beter wordt en dat het opper bevel van het 2e Britsche leger dan be vel zal geven tot de voortzetting vafejden grooten aanval op de Dultsche stellingen Z.O. van Caen. Alles wijst er op, dat de Duitschers van de periode van betrekke lijke rust gebruik hebben gemaakt om hun voorste linies nog meer te verster ken. Mededeeling van het N.S.K.K. Gruppe-Luftwaffo De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle verzoeken om inlichtingen over dienstneming en/of aanmeldingen moe ten worden gericht aan het N.S.K.K. Gruppe-Luftwaffe, Ersatzdienststelle, Lange Vijverberg 10, Den Haag. Voor alle kwesties betreffende de ver zorging van de N.S.K.K.-mannen in. het algemeen dient men zich te wenden tot den Fürsorgeoffizier van het N.S.K.K., Lange Vijverberg 10, Den Haag. dus als officieel worden beschouwd DE BESPREKINGEN TUSSCHEN FÜHRER EN DUCE Commandant van politie te Hilversum naar de Waffen SS De commandant van politie te Hilver sum, majoor J. Meijer, die enkele maan den geleden de leiding van het Hilver- sumsche politiecorps op zicli nam, gaat deze functie per 1 Augustus a.s. weer verlaten. Majoor Meijer gaat dienst doen in de Waffen SS. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de legergroep-Rommel in den strijd aan het invasiefront tot dusverre meer dan 1700 vijandelijke tanks, in hoofdzaak Sherman, Churchill- en Cromwelltanks, vernield, het mate riaal van negen volledige Anglo- Amerikaansche pantserdivisies. Dit is de grootste aderlating, die den Anglo-Amerikanen in den loop van d'ezen oorlog is toegebracht. Landing op Tinian verijdeld Vijandelijke troepen trachtten Maan dagochtend met barken op het eiland Tinian ln de Marlanengroep te landen onder bescherming van luchtaanvallen. De poging faalde echter tengevolge van de energieke reactie van het Japansche garnizoen. De vijandelijke troepen wer den verdreven, nadat een slagschip en twee torpedojagers in brand waren ge schoten. Voor den geheelen oorlogsinzet van Duitschland Hoofdkwartier van dan Führer, 22 Juli. Van 16 tot 20 Juli heeft de Duce een inspec tietocht, gemaakt naar de Italiaansche divi sies, die in Duitschland worden opgeleid. De Duce overhandigde den italiaanschen regi menten hun vaandels, richtte een toespraak tot de troepen en werd overal met groote geestdrift ontvangen. Aan het einde van zijn reis bezocht de Duce den Führer in diens hoofdkwartier. Het onderhoud tusschen den Führer en den Duce werd gevoerd in den geest van de grootste hartelijkheid. De Füh rer en de Duce bestudeerden den toestand en bespraken o.a. de kwestie der Italiaansche oorlogsgeïnterneerden. Er werden richtsnoe ren opgesteld voor het oplossen van deze kwestie in overeenstemming met de moreele en materieele belangen van beide landen. Deze oplossing voorziet in een overheveling van de oorlogsgeïnterneerden naar den stand van vrija arbeiders of naar den stand van hulpkrachten in het kader van de Duitsche Weermacht. Aan de besprekingen la het Hoofd kwartier van den Führer namen Rijks maarschalk Hermann Göring, de Rijks minister van Buitenlandsche Zaken Von Rlbbentrop en generaal-veldmaarschalk Keitel en van Italiaansche zijde maar schalk Grazlant en de onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken graaf Mazaolinl deei. De Dultsche ambassaden ln Italië, Rahn en de Italiaansche am bassadeur ln Berlijn Anfuso vergezel den den Duce op zijn rete. Voldoening In breede kringen Vooral voldoening wordt ln de breed ste kringen gewekt door de mededee ling, dat de Italiaansche ooriogsgeïnter- neerden van het leger van Badoglio, die na de capitulatie van 8 September naar Duitschland zijn gebracht, thans als vrije medewerkers mede gebruikt zullen worden in den geheelen oorlogsinzet van Duitschland. Regime Fascista wijst op het optreden aan het front van Italiaansche divisies In den strijd tegen de Anglo-Amerikaansche mogendheden in .Italië en zegt: Italië is geenszins, zooals de vijanden beweren, Volkomen ineengestort. Een jaar na den staats greep van 25 Juli wordt thans het nieu we fascistische leger in den strijd ge bracht tegen de gemeenschappelijke vij anden der spilmogendheden. Telegram van Mussolini, Na zijn terugkeer uit het Hoofdkwar tier van den Führer heeft de Duce aan den Führer het volgende telegram ge. zonden „Nu de Voorzienigheid u voor liet Duitsche volk en voor een betere toe. komst van Europa heeft willen doen. behouden, wil ik u. Führer, bü mijn te rugkeer naar Italië opnieuw bevestigen, dat ik uit het geloof der soldaten van de Italiaansche republiek, die in Duitschland worden opgeleid, en uit de ontembare dapperheid van uw troepen de rotsvaste overtuiging heb verkregen, dat het nationaal-soclalistische Duitsch land en het fascistische Italië op de meb het bolsjewisme verbonden mogendhe den de overwinning zullen behalen. Wil, Führer, de uitdrukking aanvaarden van mijn onwankelbare kameraadschappelij ke vriendschap." VERONGELUKT. Op het rangeer terrein de Rietlanden te Amsterdam i« een 55-jarige voormanrangeerder defl Ned. Spoorwegen onder een rijdenden trein geraakt en op slag gedood.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1