Totaal gebruik van alle arbeidskrachten gelast Decreet van den Führer geldt voor het Duitsctie Rijk, alsmede de aangesloten en bezette gebieden Göring en Göbbels met de uitvoering belast Sterke druk tusschen den Boeg en Weichsel OOSTFRONT: grootste slag van dezen oorlog WOENSDAG 26 HOOIMAAND (JULI) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 174 VERDUISTERING Van 2430 Juli van 21.45 u. tot 6.00 u. 28 Juli E.K.; 4 Augustus V.M.; 11 Augustus L.K. Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES V/li BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: TeL 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOEST. Hoofdkwartier van den Führer, 25 Juli. De Führer heeft op 25 Juli 1944 voor het gebied van het Groot-Duitsche Rijk en dienovereenkomstig voor de daarbij aangesloten en de bezette gebieden een decreet uitgevaardigd over het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, welks essentieele bepalingen als volgt luiden De oorlogstoestand dwingt tot een volledige uitbuiting van alle krachten voor Weermacht en bewapening. Derhalve verorden ik 1. De voorzitter van den ministerraad voor de Rijksverdediging, Rijksmaarschalk Her mann Göring moet het geheele openbare leven in ieder opzicht aanpassen aan de eischen van de totale oorlogvoering. Ter uitvoering van deze taak stelt hij mij een „Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van Arbeidskrachten" voor. Deze moet er in het bijzonder zorg voor dragen, dat alle openbare verrichtingen aangepast zijn aan de doelstelling van den totalen oorlog en geen krachten onttrekken aan Weer macht en bewapening. Hij moet het geheele staatsapparaat met inbegrip van Rijks spoorwegen, Rijkspost en alle openbare instellingen, inrichtingen en bedrijven nagaan met het doel om door een absoluut rationeel gebruik van menschen en middelen, door stopzetting of beperking van voor den oorlog minder belangrijke taken en door vereenvoudiging der organisatie en der procedure het maximum aan krachten voor Weermacht en bewapening vrij te maken. Ter bereiking van deze doelstellingen kan hij van de hoogste Rijksautoriteiten inlichtingen eischen en hun instructies verstrek ken. De op grond daarvan door de bevoegde hoogste Rijksautoriteiten uit te vaardi gen rechtsvoorschriften en principieele bestuursverordeningen worden uitgevaardigd in overeenstemming met den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij, den leider der partijkanselarij en den algemeenen gevolmachtigde voor het Rijksbestuur. 2. De leider der partijkanselarij zal de door mij verordende^maatregelen krachtdadig on dersteunen door het optreden der partij op grond van de hem verleende volmachten. Op grond van dit decreet heeft de Führer op voorstel van den voorzitter van den minis terraad voor de Rijksverdediging, Rijksmaarschalk Hermann Göring, Rijksminister dr. Göbbels benoemd tot ..Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrach ten voor den corlog". GROOTE AFWEERSLAG IN HET OOSTEN NEEMT IN HEVIGHEID TOE Hevige strijd in Normandië TERREUR AA'. VAL OP STUTTGART Tloofdkvyartier van den Führer, 25 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië zijn de Amerikanen giste ren ten N.W. van St. Lo en ten Z.W. van Carentan na hevige vuurvoorbereiding en on- verpossde luchtaanvallen niet sterke strijd krachten tot den aanval overgegaan. In ver bitterde gevechten werd de vijand met zwa re verliezen aan dooden en gewonden afge slagen. In de vroege ochtenduren van heden zijn Engelsche divisies in het gebied van Caen na zeer sterke voorbereiding door ar tillerie en luchtmacht tot hun daar verwach ten aanval overgegaan. Er ontwikkelden zich zware gevechten, die steeds in hevigheid toenemen. Des nachts vielen zware gevechts vliegtuigen door den vijand bezette plaatsjes in het landingshóofd, vijande lijke concentraties en het ravitaillee- ringsverkeer met goede uitwerking aan. In de wateren ten Westen van Brest werd een vijandelijke torpedojager be schadigd. Boven het landingshoofd en de bezette westelijke gebieden verloor de vijand 21 vliegtuigen. In het Fran- sche gebied werden bij zuiveringsacties ,75 terroristen in gevechten vernietigd. Heb -zware vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië ondernam de vijand gisteren talrijke plaatselijke aanvallen in het gebied vail Pisa, ten Oosten van Ponte- dera en met vrij sterke strijdkrachten ten O. en N.O. van Poggibonsi, alsmede ten Noorden van Citta di Castello. Hij werd overal met zware verliezen afge slagen. Ten Noorden van Citta di Cas- sfcello in onze stellingen biimengedron- fen vijandelijke troepen werden in een egenaanval weer teruggeworpen. Duit- sche torpedomotorbooten beschadigden voor de kust van Dalmatië een Britsche torpedomotorboot ernstig. In het Oosten gaat de groote afweer- slag tusschen den bovenloop van den Dnjestr en de Finsche Golf met toene-r mende hevigheid verder. In Galicie zijn talrijke door tanks en slagvliegers on dersteunde aanvallen van de bolsjewie ken mislukt door den taaien tegenstand van onze dappere grenadiers. In beweeg lijk uitgevoerde gevechten wierpen pant- serformaties vijandelijke aanvalstroepen op verscheidene plaatsen terug, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. In liet stadsgebied van Lemberg wordt nog steeds verbitterd gevochten. Tusschen Boeg en Weichsel houdt de sterke vij andelijke druk aan. Het garnizoen van Lublin bood den met overmachtige strijdkrachten van alle kanten aanstormenden vijand verbeten tegenstand. Ten N.W. van Brest-Litovsk werden verscheidene bruggenhoofden van de bolsjewieken op den Westelijken oever van den Boeg in een tegenaanval opgeheven. Tusschen Bialystok en Grod no alsmede ten N.O. van Kowno zijn alle doorbraakpogingen van de bolsjewieken in harde gevechten mislukt. Aan het front van Dünaburg tot aan d<* Finsche Golf zijn talrijke door tanks en slagvlie gers ondersteunde aanvallen van den vij and met zware verliezen ineengestort; 56 vijandelijke tanks werden stukge schoten. In eenige penetratieplekken zijn de gevechten nog aan den gang. De luchtmacht ondernam ook gisteren met st-erke formaties slagvliegtuigen voortdurend aanvallen in scheervli;cht ter ondersteuning van de troepen te land en vernietigden daarbij nog 59 tanks. Door den afweer van jagers en luchtdoelartillerie verloor de1 vijand 54 vliegtuigen. Des nachts waren vijande lijke Troepenconcentraties en gereed staande strijdkrachten in het gebied van Lublin het aanvalsdoel van zware gevechtsvliegtuigen. Na overdag ondernomen aanvallen door vijandelijke jachtvliegers in het ge bied van Z.W. Duitschland, heeft #een formatie Britsche bommenwerpers "des nachts een terreuraanyal ondernomen op Stuttgart. Eenige vijandelijke vlieg tuigen hebben bovendien bommen ge worpen. op Berlijn en op plaatsen in Oost-Pruisen. Er werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. LUIT.-KOLONEL LENT BEHAALT ZIJN HONDERDSTE NACHTJACHTOVERWINNING Het D.N.B. meldt, dat luitenant-kolo nel Helmut Lent, drager van het eiken loof met de zwaarden en Commodore van een eskader nacht jagers, in den nacht van 24 op 25 Juli bij de operaties tegen Britsche terreurbommenwerpers zijn 100e nachtjachto ver winning heeft behaald, waarmede hij aan de spits der Duitsche nachtjagers staat. Moskou vormt Poolsch comité Emigranten in Londen worden avonturiers genoemd EN IN LONDEN ZEGT MEN: IN MOSKOU ZIT EEN STELLETJE USURPATORS De zender te Moskou heeft een mani fest gepubliceerd van het door Moskou aangestelde Poolsche Comité dat als volgt is samengesteld: Andre Witos, Wanda Wasilewska, generaal Rola Zeienski, luitenant-generaal Siegmund Berling en Poleslau Drosner Het comité wordt daarin „het eenige wettige orgaan" voor de Polen genoemd. Dit „uit Poolsche patriotten in de Sov- jet-TJnie" bestaande comité, zoo wordt o.m. gezegd, is de eerste wettige machts bron. De emigrantenregêering in Lon den echter heeft zich, volgens dit mani fest, zelf aangesteld, waarbij zij zich ge baseerd heeft op een onwettige grond wet. De leden dezer emigrantenregee- ring worden avonturiers genoemd, die Polen dicht bij de catastrophe hebben gebracht. De wetgeving gaat thans over op het „Poolsche comité der nationale bevrijding". Als programmapunt behelst het manifest o.m. de „verdrijving der landverraders van September 1939, op heffing van het grootgrondbezit, herstel van de joden in hun rechten en „wraak oefening jegens de Duitschers en de landverraders". Voorts wordt een uit breiding van de Poolsche grens tot aan de Oder, de inlijving van belangrijke kustgebieden, van Oost Pruisen en Sile- zië geëischt. Als waarborgen voor de uitvoering van dit program wordt „De Bond der Slavische volken" aangege ven. Naar de Britsche berichtendienst in een officieele verklaring van Maandag middag zegt, noemt de Poolsche uitgewe ken regeering te Londen de vorming van een „Poolsch comité voor de natio nale bevrijding" in het door de bolsje wieken bezette gebied een „poging van den kant van een handvol usurpatoren om de Poolsche natie een politieke lei ding voor te schrijven, die in tegenstel ling staat tot de overweldigende meer derheid van de natie". In Engelsche politieke kringen is men van opvatting, dat de uitgeweken Pool sche regeering te Londen het spel ver loren heeft. De Poolsche „premier" en de „minis ter van Buitenlandsche Zaken" hebben, naar Reuter meldt, Dinsdag een bezoek gebracht aan Eden in het Foreign Of fice, ten einde met hem te spreken over de laatste ontwikkelingen in Polen. De „Poolsche ambassadeur" te Was hington Jan Chienchanowski heeft ver klaard.-dat het „Poolsche comité voor de nationale bevrijding" een „typische marionettenregeering" is. Het comité, zoo zeide hij, bestaat voornamelijk uit communisten en heeft zoo goed als geen aanhangers in Polen. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft geweigerd zich uit te laten over de instelling van een nieuw „Poolsch nationaal comité". Het is echter in de Ver. Staten bekend, dat dit comité ge vormd is tegen den wil van de Ver. Sta ten en door de regeering van Roosevelt niet wordt erkend. GDEREN, UW VOLK VRAAGT VET:~h SCHEURT VÓÓR 10 AUGUSTUS J 4 Tot eersten burgemeester van Groot-Tokil is benoemd generaal Toshilo Nishio. De be. noeming van deren ervaren militair is be langrijk met het oog on de grootscheepsclia luchtaanvallen, welke op Japan verwacht worden. 4 Er is een Britsch-Tsjecho Slowaaksch Co- mité gevormd. Voorzitter is de Britscha conservatieve afgevaardigde Kerr. Da Sovjet-Unie knoopt diplomatieke betrekkin gen aan met Syrië en Chili. 4 De woordvoerder van het Dep. van Buiten- landsche Zaken te Berlijn heeft verklaard, dat er geen maatregelen aan den dag ge komen zijn, die een nieuw licht werpen op de DuitschTurksche verhouding. De bevelvoerende admiraal van de Duitsche marine to Toulon heeft een groote hoeveel heid meel beschikbaar gesteld voor de ar beiders in Toulon en La Sayne. 4 De Londensche bladen melden heviger ver- geldingsvuur op Londen en Zuid-Engeland dan ooit tevoren. Amerikanen geland cp Tinian Sabang op Poeloe We beschoten Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat sinds den ochtend van 23 Juli de vij and probeert te landen in de ha-ven en aan de N.W.kust van het eiland Tinian (groep der Marianen). De vijand slaagde er tenslotte in tegen den middag te lan den en heeft geleidelijk versterkingen gekregen. Op het eiland Goeam vinden hevige gevechten plaats bij Apre. De stellingen bevinden zich grootendeels nog in Ja pansche handen. Op 26 Juli heeft de vij and met enorme offers twee nieuwe landingspogingen gedaan. Voorts wordt gemeld, dat op 25 Juli 20 vliegtuigen, die van een vliegkamp- schip waren opgestegen, een kruiser, torpedojagers en duikbooten de stad. Sabang op Poeloe We voor de Noordpunt van Sumatra hebban beschoten. De Ja panners boorden twee torpedojagers als mede een duikboot in den grond. Do vijandelijke formatie sloeg op de vlucht. Aan Japansche zijde is de schade gering. BEGRAFENIS VAN DEN VERMOORDEN LANDWACHT-KOMPAGNIECHEF ELFERINK De beweging, zijn familie en vele ken nissen hebben de laatste eer bewezen aan den Landwacht-opperstormleider, Chef der Kompagnie Z.-Holland, N. H. Elferink, die vorige week te Rijswijk door een terrorist werd vermoord en gistermiddag op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag werd teraarde besteld. Aan de groeve, waar de Landwacht formaties bij het neerlaten der kist de officieele eerbewijzen brachten, voerde allereerst de commandant der W.A. te Den Haag. Heerbancommandant Hen ken, het woord. Hij herinnerde er aan, hoe Elferink de aangewezen man bleek om de militaire instructie van de man nen ter band te nemen. Hij heeft zich schitterend van die taak gekweten. VeeL hebben zij aan hem te danken. Inspecteur-generaal Van Geelkerken wees er o.m. op. dat niet allen die val len in dezen strijd de eer kan worden gegéven, welke thans aan Elferink wordt bewezen. Velen hunner lieten het leven aan de fronten, achter hun mitrailleur, in de duikbooten. Maar zij allen stierven toch in het geloof te strijden voor een rechtvaardige zaak, voor volk. vaderland en daardoor mede voor Europa. Op de wijze waarop kam. Elferink om het le ven is gekomen, valt de nationaal-so- cialist niet gaarne, omgebracht als hij werd door de hancl van een volksgenoot. Zooiets vervult met weemoed. Het spoort ons echter ook aan hard te zijn. als wij onzen plicht moeten doen. -aldus spre ker. Van Geelkerken bracht hierna aan Elferink namens alle kameradon van de Landwacht een laatsten groet. Sterke concentratie van reserves noodzakelijk Uit de operaties aan de verschil, lende punten van het Oostelijke front heeft zich thans, naar men in Berlijn verneemt, de grootste slag van dezen oorlog ontwikkeld. Met ongekend geweld stooten de bolsje wisten tegen en in de Duitsche linies. Warschau is ongetwijfeld op het oogenblik het eerste en voornaamste doel hunner operaties, welke zich vooral ten Z.O. van de stad uiter mate snel ontwikkelen en voor Tiet centrum van het Gouvernement-Ge neraal een toenemend gevaar gaan beteekenen. Hun tweede doel is klaarblijkelijk met de pantsermassa's dwars door het vroegere Poolsche gebied te stoo ten, de Weichsellinie te bereiken, en deze, zoo mogelijk, te overschrijden. Dit blijkt uit de stootrichting van hun offensief, welke in tegenstelling tot vroeger niet meer Zuidwaarts, maar Westwaarts gaat. In het gebied van het Gouvernement-Generaal schijnen de bolsjewisten hun groo- ten slag te willen slaan en de Duit sche legers te willen vernietigen. In perscommentaren stelt men vast. dat de vijand het heroverde terrein niet zoo maar krijgt. Het is echter duidelijk, zoo zegt men, dat ook de grootste dap perheid van eerv leger op den duur een overmacht niet kan tegenhouden. Hieruit volgt, dat men thans niet meer genoe gen kan nemen met het spaarzaam ver sterken der linies, maar dat grootere e» verstrekkende tegenmaatregelen geno men moeten worden en ook genomen zullen worden. Zij zullen, schrijft de Völkischer Beobachter, bestaan in een sterke concentratie van reserves ver achter het front. Waar de linies van deze reserves zul len liggen, zal afhangen van den tijd, welke men noodig heeft om hen op te stellen en van de schatting van de res- teerende offensieve kracht van den vij and. De voorbereidingen hiertoe zijn be- gonngn. In den kring van den Generalen Staf meent men te mogen vaststellen, dat de Duitsche leiding er in geslaagd is den opmarsch der snelle Sovjet-Russische le gers in het Noorden van het Oostelijke front met richting Estland, Letland. Li- tauen en Oost-Pruisen op te vangen en het gevaar voor deze gebieden althans voorloopig te keeren. Een andere aanwij zing voor de juistheid dezer conclusie meent men te vinden in de verplaat sing van het zwaartepunt der offensie ven van het Noorden naar het midden en naar het gebied van Lemberg. Lu blin en Lukow, een verschuiving, waar toe de Sovjet-Russen door den sterker wordenden Duitschen tegenstand ge- ZORG VOOR MOEDER EN KIND. STEUNT DE COLLECTE OP ZATERDAG 29 JULI dwongen waren. De sterkte der Duit sche troepen in het Noorden heeft de bolsjewisten bij hun verderen opmarsch in de richting van Oost-Pruisen en de Baltische staten ven-ast, zoo verklaart men en men ziet hierin een van de re denen, die de aanvallers tot verplaatsing van het zwaartepunt heeft bewogen. Terwijl aan het Noordelijke front ge durende de laatste- tien dagen geen be langrijke veranderingen hebben plaats gevonden, duurt de slag in het midden van het front met steeds stijgende he vigheid voort. De Duitsche legerleiding probeert nog steeds, zooals ook uit de legerberichten blijkt, door bewegelijken. tegenstand en plaatselijke tegenaanval len den bolsjewistischen stormloop tot staan te brengen en de vijandelijke troe pen af te matten. In verband met de ontwikkeling in het Oosten zijn de verklaringen van den woordvoerder van het Auswartige Ambt te Berlijn niet on-interessant. Spreker verklaarde, dat de buitenlandsche poli tiek van Duitschland steeds actief is ge weest en dat zij het ook in de toekomst zal blijven. Men moet echter steeds vooj? oogen houden, dat. de opperste wet vol gens welke de, Duitsche regeering han delt, een militair axioma is. Zij gaat uit van het standpunt, dat Duitschland, zuiver militair gezien, den oorlog zal winnen. Slechts van dit standpunt ge zien, kan men op het oogenblik de bui tenlandsche politiek" van het Rijk aan een beschouwing onderwerpen en haar activeering begrijpen. Het is duidelijk, dat ook de met Duitschland verbonden lnaden eenzclfden weg hebben ingesla gen en dat maatregelen genomen zijn, die tot een verdere totaliseering van den oorlog hebben geleid. De resultaten hiervan zullen binnen zeer korten tijd zichtbaar worden. (A.N.P.)

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1