AMEKFMOTSdE (OUDEN! X Verbitterde gevechten bij Warschau en Kowno Zal Turkije de dip'omatieke en economische betrekkingen met Duitschland verbreken? Massavlucht uit Londen voor vliegende bommen Narwa-strijders Vrijwilligers onderscheidden zich op landengte van Narwa J Wegens communistische actie terechtgesteld 1AANDAG 31 HOOIMAAND (JULI) 1944. 4 PAG., 58» JAARGANG. No. 178 iOAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 6289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOEST. PRIJS ADVERTENTENTIESper mJ^jregel /0.12. Ingez. medé* deeling /0.24 p. r. „Doelpunten": a. personeel t.m. 20 woorden' 0.55. Ieder woord meer 1 0.05; b. alle overige t.m 20 w. t 0.66, Ieder woord meer 0.06, max. 60 woorden. Bewijsn. 6 cent. Alleen vóór 10 uur aangeboden adv. worden zoover de ruimte toelaat den zelfden dag geplaatst De administratie behoudt zicli het recht voor advertenties zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling; p kwar* taal 2.05; per post 2.25; per mnd. ƒ0.69; per week 0.18, Losse nummers 0.06. OORRESP. over adv. en abonnementen aan ADMINISTRATIS» IN de gevechten aan het Narwa-front onderscheidden zich ten tweede male de Naderlandsche vrijwilligers. Met on wrikbare standvastigheid wisten zij, trouw terzijde gestaan door Noorsche en Deen- sche vrijwilligers, hun positie te hand haven en de bolsjewieken zware verlie zen aan manschappen toe te brengen. Terwijl in dezen tijd van sidderende spanning het overgroote deel van ons volk zich verliest in onvruchtbare be schouwingen en zich vleit met dwaze hoop omtrent een spoedigen afloop van den oorlog, strijdt daar in het Oosten een handjevol Nederlanders met leeuwen moed tegen den bolsjewiek, den vijand van God en mcnsch. Welk een schril con trast in één volk! Hier in het vaderland leert men Holland-op-zijn-smalst kennen, daar aan het Oostfront, bij de Finsche Golf, maakt men kennis met het Neder- landsche volk zeoals het werkelijk is, n.l.: trouw, doordrongen van het hoogste plichtsbesef en bereid om voor de Euro- peesche gemeenschap te offeren. Want in tegenstelling met de vaderlanders ten onzent, die in starre zelfoverschatting den tijd dooden met het zalige nietsdoen behoudens dan met wat zwarten handel of met het verbreiden van opbeurende ge ruchten weten onze strijdende volks- genooten zich doordrongen van het Euro- peesche gemeenschapsgevoel, waarop zoo wel Neerlands verleden als Neerlands toe komst is gebaseerd. Wat vele honderd duizenden hier te lande dagelijks -fooche. nen, nl. dat onze geschiedenis, onze cul tuur, enze wereldbeschouwing en jns bloed een samengaan met het nieuwe Europa gebieden, hameren onze Wikin- cers aan het Narwa-front dag en nacht met hun mitrailleurs in de koppen der aanstormende Sovjet-horden. Waarom zouden wij echter de kloof,- welke tusschen het zatte waanwijze-bur- gerdom in het vaderland en het stoere Nedérlandsche soldatenvolk in het dos ten gaapt, op diepte peilen? Dit heeft toch geen nut meer in het aangezicht der groote gebeurtenissen, welke weldra de beslissing over het voortbestaan van ons werelddeel zullen brengen. Slechts d i t willen wij hier als onze rotsvaste overtui ging beklemtoonen: de historie zal be wijzen, dat niet de het Avondland ontrouw geworden Nederlanders, maar de vrijwil lige Narwa-strijders den weg naar het jicht van den rechtvaardigen vrede, welke ook ons land en volk eens deelachtig zal worden, banen. Hoofdkwartier van den Führer, 30 Juli. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede. Oe doorbraakpogingen der Amerikanen duurden gisteren aan weerszijden van de Vire, bij Moyon en in den sector Beaucoudray— Persy den geheelen dag voort. Zij werden in verbitterde gevechten overal bloedig verijdeld. Daarbij werden door afdeelingen van het leger 28 tanks stukgeschoten en zeven vliegtuigen neergehaald. Aan den Westelijken vleuge! braken onze divisies, die tijdelijk van de hoofdstrijukrachten waren weggedrongen, van Coutances uit door de vijandelijke linies naar het Zuiden en betrokken nieuwe stellingen in het gebied GavrayTrelly. Aan cle rest van liet front op het lanclingshoofd deed de vijand alleen ten Zuiden van Juvigny een vruchteloozen plaatselijken aanval. Formaties jagers en slagvliegtuigen schoten in luchtgevechten zes vijande lijke vliegtuigen neer. Des nachts deden sterke formaties zware gevechtsvliegtui gen doeltreffende aanvallen op vijande lijke concentraties Z.O. van Caen en in het gebied ten Z.W. van St. Lo. In het Fransche achterland werden 27 terroristen neergeschoten. Londen en zijn buitenwijken liggen nog altijd onder een zwaar vergeldings- vuur der V 1. In Italië sloegen onze troepen ook gisteren weer alle aanvallen uiteen, die de vijand met Britsch-Indisclie. Zuid- Afrikaansche, Nieuw-Zeelandsche en En- gelsche divisies ondernam, om naar Flo rence door te breken. Vijandelijke troe pen, die Z.W. van de st'ad in onze stel lingen waren binnengedrongen, werden na hevigen strijd in den tegenaanval te ruggeworpen. Bij zuiveringsoperaties achter het Italiaansche front verloren de terroristen in de periode van 12 Mei tot 24 Juli 8300 man aan dooden en 7500 aan gevangenen. Aan het Oostelijke front werden in het voorterrein der Karpathen, alsmede Zuidelijk en Noordelijk van Reichshof, vijandelijke aanvallen afgeslagen of in den tegenaanval tot staan gebracht. In de groote bocht van den Weiehsel wierpen unze iroepen den vijand, die de rivier was overgestoken, in den tegen, aanval terug. Tusschen Warschau en Siedlce zijn troepen van het leger en de Waffen-SS nog steeds in zware gevech ten met opdringende Sovjetstrijdkrach ten. Het tijdelijk afgesneden garnizoen van Brest.Litwosk baande zich, met medeneming van de gewonden, een weg naar onze linies, Tusschen den middenloop van den Boeg en Olita vingen onze troepen he vige aanvallen der bolsjewisten bij Bia- lystok en N.O. van Augustow op. In het gebied van Kowno ging de vijand «tot den verwachten grooten aanval over. In verbitterde gevech ten werden verscheidene penetraties door tegenaanvallen onzer pantser formaties afgegrendeld. In Letland leverden aanvallen dei- Sovjets op de stad Mitau en N.O. van Ponewitsj geen resultaat op. Tusschen de Duna en het Peipusmeer handhaaf den onze grenadiers hun stellingen te gen krachtige, door tanks gesteunde, aanvallen. Op de landengte van Narwa liep de vijand met sterke strijdkrachten storm tegen onze stellingen. Forma ties van het leger en Germaansche vrijwilligers der Waffen.SS bevoch- ten hier een volledig afweersücces, brachten den /ijand zware verliezen toe en schoten 58 vijandelijke tanks stuk. Formaties slagvliegtuigen brachten op den Weiehsel verscheidene volgeladen veerbooten en landingsbooten van den vijand tot zinken. Des nachts vielen zware gevechtsvliegtuigen vijandelijke troepenconcentraties en gereedstaande troepen ten Oosten van de groote Bocht van den Weiehsel aan. Amerikaansche bommenwerpers onder namen terreuraanvallen in midden- Duitschland en op de stad Bremen. De bevolking leed verliezen. Door lucht verdedigingsstrijdkrachten werden 34 vij andelijke vliegtuigen, waaronder 31 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten Brit se he stoorvliegtuigen bommen op plaat sen in West-Duitschland vallen. Generaloberst Günther Korten, chef van den genera'en staf van het lucht- wapen, is aan zijn verwondingen, welke hij bij den bomaanslag op den Führer opliep, overleden Hoffmann/Stapf/Pax m De schade in Londen Groote verkeersstremming aan Paddington-station Volgens de correspondenten van Svenska Dagbladet en Stockholms Tid- ningen melden de Londensche bladen, dat de vliegende bommen dit weekeinde in Londen een massavlucht hebben ver oorzaakt. Wie daartoe in staat was, trachtte ijlings het bedreigde gebied te verlaten en zich zoo ver mogelijk naar het Westen of het Noorden van het land te begeven, om ontspanning en rust te vinden en liet gehuil der sirenes en de ontploffingen der bommen niet te liooren. De Engelsche spoorwegen wer. ken reeds onder den hoogsten druk. Gedurende de 24 uur tot Zondag avond 7 uur heeft de vijand met tus- schenpoozen zijn vliegende bommen naar Zuid-Engeland en het gebied van Lon den gezonden, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers. Zaterdag heeft men aan het Padding ton-station te Londen de grootste ver- keerstremming medegemaakt, die ooit Is voorgekomen, zoo meldt Reuter. Men- schen met koffers versperden den hoofdingang', zoodat niemand voor of achteruit kon. Voor het eerst werd ge bruik gemaakt van bereden politie en alle Londensche ondergrondsche sta tions staakten op dringend verzoek van de Great Western. Railway de kaartjes verkoop naar Paddington. In rijen van vier stonden tot ver lil de omliggende straten de menschen te wachten en alle ingangen waren een uur lang volkomen versperd. Sanitaire maatregelen in Portugal. Binnen tien jaar moeten alle Portu- geesche districtssteden voorzien zijn van een drinkwaterleiding en rioleeringen. De staat kan tot 50°/o aan de kosten deel nemen. De commissie voor don wederopbouw van do Londenscho City beeft, naar de Daily Mail meldt, medegedeeld, dat de wederopbouw van dezen kern van Londen alleen al vüftig tot honderd jaar zal duren. Men raamt de kosten op 150 millioen pond sterling of mis schien zelfs uog meer. 'Sedert den grooten brand van 1666 is do Lon densche City nog nooit zoo zwaar ver woest als thans. Do voorzitter van de commissie van Erfpacht en Financiën der Londensche City heeft verklaard, dat de zware Duitsche luchtaanvallen van 1940/'41 de door de vlie gende bommen aangcricbto schade oven buiten beschouwing gelaten de City een verlies aan inkomsten uit hoofde van erfpacht hebben doen der ven van 26 pCt. of per jaar rond een milliard pond sterling. VOORMALIGE ZEE- EN LAND MACHT. Het Verordeningenblad van 29 Juli bevat het dertiende uitvoerings besluit van den Commissaris voor de belangen van de voormalige Nederl. weermacht nopens maatregelen ten aan zien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Ned. zee- en landmacht. HYPOTHEEKRENTEN. In het ver ordeningenblad van 29 Juli is het be sluit van den secretarissen-generaal van Financiën en van Justitie betref fende minimum-h3rpotheekrenten opge nomen, waarvan de aankondiging in een persbericht van eerstgenoemd de partement 27 Juni j.l. reeds is geschied Nationale vergadering zal 2 Aug. een beslissing nemen ANKARA, 3t JULI. Den 2en Augustus, den dag, waarop de Turksche nationale vergade ring weer bijoen zal komen, zal den afge vaardigden een besluit der Turksche regee ring worden voorgelegd tot verbreking der diplomatieke en economische betrekkingen met Du. schiand, zoo wordt uit Sovjet-Russi sch: bron vernomen. Verder verneemt men hier, dat dit besluit der Turksche regeering aan Engelsche en Savjet-Russische zijde beschouwd wordt als een eersten stap op den weg van deelneming aan den oorlog door Turkije. Het moet ook de Turksche regeering duidelijk zijn, dat eenigerlei ter- ritoriale garanties door Engelschen en Ame rikanen niet aan Turkije gegeven zullen worden. Binnenkort zouden dan de verdere stappen der geallieerden volgen, aldus meldt „Interinf.". Evenals bij de kwestie van het chroom heeft de Turksche regeering zich geplaatst gezien tegenover een En. gelsch ultimatum, dat door de Ameri kanen en Sovjet-Russen ondersteund werd. nadat een principieele overeen, stemming tot stand was gekomen tus schen de drie geallieerden aangaande de behandeling van de Turksche kwestie. Binnen afzienbaren tijd zal de overeen gekomen gemeenschappelijke druk der geallieerden op Turkije een aanvang ne men om hun op Turksch gebied zoo danige faciliteiten voor de actieve oor logvoering te verleenen als zij voor ope raties in de Egeïsche Zee en op den Bal kan noodzakelijk achten. Deze zouden in de eerste plaats neerkomen op het afstand van lucht- en marine-bases. Uit dit stadium van passieve oorlogvoering zou dan voor Turkije automatisch de actieve deelneming aan den oorlog voortvloeien. De overeenstemming met de Sovjet. Unie is ditmaal voor de Engelschen niet gemakkelijk geweest, daar zij rekening moesten houden met het Turksche wan. trouwen in de Sovjet-Unie. Zij zouden echter ten slotte de in „zeer kraohtige taal" naar voren gebrachte bijzondere Sovjet.Russische belangen hebben er. kend ten aanzien van liet recht der Sovjet Unie op steunpunten en opera tiebases aan de Dardanellen. De schecve toren van Pisa onder artillerievuur Tot de beroemdste Europeesche mo numenten der bouwkunst, die door de huidige oorlogsgebeurtenissen in Italië bedreigd worden, behoort de scheeve toren van Pisa. Anglo-Amerikaansche batterijen hebben onder het van Duit sche militaire zijde reeds eenige dagen geleden weerlegde voorwendsel, dat de toren door de Duitsche troepen gebruikt wordt als waarnemingspost, het vuur geopend op dit unieke bouwwerk. Even als in het geval van de Benedictijnsehe abdij van Monte Casslno schrikken de Britten en Amerikanen er niet voor te. rug, om ook dit monument n puin te leggen. Van Duitsche militaire zijde wordt tegenover de herhaalde bewering van den vijand nogmaals met nadruk verklaard, dat er op den toren van Pisa geen Duitsche waarnemingspost staat en zich evenmin in de nabijheid daar van een militaire installatie bevindt. De schuld aan een vernietiging van dit voor de geheele menschheid onvervang bare cultuurmonument rust dus uitslui tend op de Anglo-Amerikanen. De Sovjet-gezant in Egypte. Novikof, is in Libanon aangekomen. De Sovjet- regeering zal vermoedelijk de onafhan kelijkheid van den Libaneeschen staat erkennen Het Duitsche Obergericht in het be zette Nederlanösche gebied heeft aSs Sondergericht den Nederlander Jan Postma ter dood veroordeeld. Po.stma was een der leidende figuren van de C.P.N. en heeft op een vooraan staande plaats gedurenden de jaren 1943 en 1943 als leidend functionaris der ille gale C.P.N. en als uitgever van een communistisch opruiend geschrift ge ijverd. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. O De Nederlanders 1. Albert Huisman, kolenhundelaar te Zaandam, 2. Josephus Swolfs. laborant te Zaan dam, 3. Willem van den Burgh, politie* beambte te Amsterdam, zijn bij vonnis van het Duitsche Ober- gericht als Sondergericht ter dood ver oordeeld. De veroordeelden zijn op illegal? wijze werkzaam geweest in dienst van de ver boden communistische partij en wel Huisman en Swolfs door deelneming aan aanslagen op verkeersinstallaties en installaties der Duitsche Weermacht, van den Burgh door het doorgeven van vuurwapenen. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. Loonvoorschriitovertreders Aanstonds na de afkondiging van het besluit Administratiefrechtelijke Straf procedure Loonvoorschriften heeft de Gemachtigde voor den Arbeid een ap paraat in het leven geroepen voor de berechting van overtredingen der loon- oorschriften. De eerste zitting werd dezer dagen gehouden in het raadhuis te Wieringerwerf, waar een hiertoe door den Gemachtigde voor den Arbeid aan gewezen ambtenaar een zestal strafza ken heeft berecht. Het ging hierbij vnl. om te hooge loonen voor het vlas trek ken. Het bleek, dat bedragen van 180 en meer voor het trekken van één ha. vlas niet tot de uitzonderingen behoor den. Het gemiddelde weekloon bedroeg dan ook ƒ60 a ƒ90. In vele gevallen, kregen de arbeiders bovendien nog tar we, koolzaad, e.d. boven het loon. De boeten varieerden van 300 tot 800. Voorts heeft de Gemachtigde in Den Haag loonovertredingen, door uitvoer ders van zgn. Weerrnachtswerken be gaan, doen berechten. Uit de verhooren bleek, dat aan arbeiders (geen vaklie den) loonen van 60 tot 80 werden uitgekeerd. Aan den aannemer \V. B. te De Steeg, die in zes weken tijcis ten minste 3000.te veel aan loon hai uitgekeerd, werd een boete van 20.00® opgelegd. In de tweede zaak werd het te veel betaalde geschat op minstens 15.000. Deze verdachte, de aannemef J. Z. V. te Scheveningen, kreeg eert boete van 45.000. De veroordeelden moeten deze boete bedragen, welke in 's Rijks kas vloeien, binnen een nader te bepalen termijrt voldoen

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1