Thuiswerkers voor de Duitsche oorlogsindustrie Poolsche premier Mikolajczyk op weg naar Stalin V. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN J Sportvaria AMlihbrüOni.SUiK COURANT MAANDAG 31 HOOIMAAND (JULI) 1944 REDE VAN Dr. LEY Reichsoi'ganisationsleiter dr. Ley en Rijksminister Speer hebben het woord geveerd op een werkvergadering voor leden van de bewapeningscommissies, van het Duitsche arbeidsfront, van den gemachtigde voor de tewerkstelling als mede voor de bedrijfsleiders van het Duitsche economische leven over het grootere gebruik van thuiswerkers vooi- de oorlogsindustrie. Dr. Ley begon zijn j-ede met te wijzen op de unieke werk lust van het Duitsche volk. In het kader van de mobilisaties van de arbeidsreser ves zal ook het thuiswerk voor de oor logsindustrie in den grootsten omvang wordn uitgebreid Steeds weer zie ik, aldus dr. Ley, bij mijn voortdurende in specties van bedrijven in alle Duitsche gouwen buitengewone arbeidsprestaties. De Duitsche arbeider, evenals de boeren, werken met. een vlijt en uithoudings vermogen. die vroeger niet voor mogelijk werden gehouden. Ondanks het inten sieve werktempo zijn er echter neg her haaldelijk arbeidsreserves aanwezig. Vervolgens sprak dr. Ley over eenige biizonderhcden van het op te voeren thuiswerk voor de oorlogsindustrie in den geest van de totale mobilisatie van het geheele votk. Thuiswerkers cn thuis werksters staan in grooten getale lei- beschikking en nel is nu zaak, dat de bedrijven van deze productiemogelijk heden rijkelijk gebruik maken. Belang rijk en preferent is vooral het tijdig verschaffen, resp. ter beschikking stel len van industrieproducten, die voor thuiswerk geschikt zijn. Ook het hand werk zou bij het thuiswerk voor de oor logsindustrie zeer nuttig zijn. Er be slaan in Duitschland nog ontelbare mo gelijkheden voor liet mobiliseeren van arbeidskrachten, die nu energiek en met beleid worden tewerkgesteld. De grootste reserve der natie is echter het volk in zijn voorbeeldige houding zelf, do Partij en ifi de eerste plaats de Füh- rer, die de garantie biedt, dat de hui dige krachtsinspanningen der natie met de overwinning van de Duitsche wa penen zullen eindigen. Sefcijnarbei«Isovereenkomsten moeten ontbonden worden "In overeenstemming met den Rijks gevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den Oorlog, Rijksminister dr. Göbbels, heeft gouw leider Sauckel als algemeen gevolmach tigde voor het gebruik van arbeids- krachten een verordening uitgevaar digd ten aanzien van de werkzaamheid van arbeidskrachten in schijn-arbeids- evereenkomsten. De verordening heeft betrekking op al die arbeidsplichtigen, die alleen naar den schijn voldoen aan hun arbeidsplicht, d.w.z. die zich met gebruikmaking van familiebetrekkingen o) andere relaties een arbeidsverhou ding hebben verschaft, die hun een ge makkelijk leven mogelijk maakt ver van de gemeenschappelijke oorlogsin spanningen der natie en die slechts naar den schijn voldoet aan de wettelijke be palingen. Alle Duitschers, die zich op het ocgenblik in een dergelijke schijn- Reseermg-BcmQffii in actie tegen het fascisme De Italiaanscii? schijnregeering-Bo- aomi heeft- een opperste gerechtshof in gesteld voor het- vonnissen van militai ren en vooraanstaande persoonlijkheden van het fascistische regiem. Tot com. misse.ris voor de tenuitvoerlegging van de strafmaatregelen tegen fascisten en voor de zuivering van het bestuurs apparaat van fascistsche elementen is benoemd ae voormalige minister van Buitenlandseh? Zaken uit het liberal tijdperk graaf Sforza. Als symbolische daad voor de totale uitroeiing van het fascisme is in Rome het grafmonument voor ce gesneuvelden der fascistische revolutie op het Kapilool vernield. Voorts met toestemming der gealli eerde bezeüingsautoriteiten de pers ge reorganiseerd, welke reorganisatie 1 Augustus van kracht wordt. Volgens de nieuwe bepalingen wordt de politieke, censuur opgeheven. De militaire cen suur daarentegen blijft bestaan. Krach tens de nieuwe voorschriften zijn in Rome tien dagbladen toegelaten waar onder zes bladen als organen van de zes politieke partijen, die tezamen de regeering hebben gevormd. Voorts vier bladen, die politieke stroomingen ver tegenwoordigen buiten de officieele politieke partijen. Onder de zes poli tieke partijbladen is ook een officieel communistisch orgaan. Op Sicilië zijn drie dagbladen, op Sardinië twee en in de afzonderlijke provincies elk een groot dagblad toegelaten. WAVELL WENSCHT GEEN BESPREKING MET GANDHI Naar United Press uit New.Delhi meldt, heeft Wa veil een tweede verzoek van Gandhi om den toestand in het licht van de jongste aankondigingen" te bespreken, van de hand gewezen. Wa- vell heeft in cbn brief geantwoord, dat hij van meening is. dat er niets nieuws is voorgevallen, wat een ontmoeting met Gandhi zcu rechtvaardigen. arbeidspositie bevinden, worden uitge- noodigd zich aan te melden op de ar- beidsbureaux, die hun een voor den oorlog belangrijke werkzaamheid over eenkomstig hun krachten en hun ken nis zullen verschaffen. Voor 15 Aug. 1944 moeten alle schijnarbeidsposities ontbonden zijn. Na dien termijn worden scherpe strafbepalingen van kracht voor degenen, die geen gevolg geven aan de ze verordening. Aanmeldingsplicht vrouwen thans tot 50 jaar Na de verordening op den schijnarbcid is gisteren een tweede maatregel tot totalisee ring Duitsche oorlogsinspanningen van kracht geworden. In overeenstemming met den Rijks gevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den Oorlog. Rijksminis ter dr. Göbbels, heeft de algemeene gevol machtigde voor het gebruik van arbeids krachten, gouvvieider Sauckei, een verorde ning uitgevaardigd, die den leeftijd van de aanmeldingspiichtige vrouwelijke werkkrach ten verhoogt van 45 op 50 jaar. Duitsche bisschoppen komen bijeen te Fulda Boodschap van den Paus Ondanks de als gevolg van den oor log onlangs noodzakelijk geworden ver- keersbeperkingen, hébben de bevoegde Duitsche autoriteiten aan de leden van het Duitsche episcopaat de mogelijkheid gegeven, de conferentie in Fulda te la ten doorgaan. De katholieke bisschop pen zullen binnenkort in de stad der conferentie aankomen. De beraadslagin gen zullen drie dagen duren. Vernomen wordt, dat de voorlezing van een bood schap van den Paus het hoogtepunt van de conferentie zal vormen. Een an der punt van de agenda betreft de maatregelen tot liet- verleenen van huis vesting aan hen die slachtoffers zijn van bombardementen. In den vorm van een herderlijk schrijven zullen de bis schoppen van de weinig of in het ge heel geen gevaar loopende gebieden hun geloovigen opwekken, nog meer dan tot dusver de evacuatiemaatrcgelen van de regeering te ondersteunen en geen moeite te sparen om de slachtoffers zoo veel mogelijk een nieuw tehuis te ver schaffen. Jn de diocesen werd Zondag 30 Juli een ..woord van dank voor de redding van den Führer" voorgelezen. Geallieerde hoofdkwartier van Algiers naar Napels De correspondent van het blad ABC. meldt uit Noord.Afrika, dat de Engel- schen en Amerikanen hun hoofdkwar tier in de Middellandsche Zee van Al giers naar Italië, waarschijnlijk naar Napels verplaatst hebben. Ook De Gaul le heeft dringend behoefte. Algiers te verlaten. Het blad beweert, dat zijn po. sitie bij de Sovjet-Russen is verzwakt door zijn reizen naar Londen en Washington. Generaal Bullock is tot leider van het Britsche inlichtingenbureau voor het Nabije Oosten benoemd. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Stalin thans Mikolajczyk formeel uitgenoodigd naar Moskou te komen. Een vliegtuig is voor de reis beschikbaar gesteld. Volgens den „Observer" zou Miko- layczyk bereid zijn op het stuk van de grensbepaling aan de Sovjet-eischen tegemoet te komen. Er zijn aanwijzin gen, dat de Poolsche vertegenwoordi gers te Londen thans veel meer dan vroeger geneigd zijn Sovjet-gezinde elementen in de regeeringscoalitie op te nemen. Nader wordt gemeld, dat de Poolsche minister-president Mikolajczyk te Cairo besprekingen voert met een speciale de legatie van de ondergrondsche beweging in Polen. Aan het hoofd van deze dele gatie staat Tomas Arciszewski, de hoog bejaarde leider van de socialistische partij in Polen en van de Poolsche vak- vereenigingen, die tevens leider is van de arbeiders, aangesloten bij de onder grondsche beweging in Polen. Deze spe ciale delegatie heeft pas enkele dagen geleden Polen verlaten. De Poolsche vereenigingen in den staat New*York hebben zich tot minis ter Cordell Huil gericht met het ver zoek in Moskou stappen te ondernemen, dat de Sovjets zich niet zullen mengen in binnenlandsche Poolsche aangelegen heden. Telegram van den Führer aan den Duce Hoofdkwartier van den Führer, 29 Juli. De Führer heeft den Duce op zijn verjaardag het volgende geluk- wenschtelegram gezonden. ..Duce. Ter gelegenheid van uw ver jaardag feliciteer ik u, mede namens het Duitsche volk, in oude trouwe kameraad schap van ganscher harte. Ik knoop hieraan mijn innigste wenschen vast voor uw persoonlijk welzijn, alsmede voor een gelukkige toekomst van het Itaiiaansche volk. dat na zoo zware sla gen van het lot thans bereid is in deze historische beslissende uren schouder aan schouder met de Duitsche soldaten weer te strijden voor het eigen vader, land." LUCHTAANVALLEN OP DUITSCHE PERSONENTREINEN Bij de overdag uitgevoerde aanvallen van Amerikaansche bommenwerpers op plaatsen in Midden-Duitschland hebben de begeleidende Amerikaansche lange afstandsjagers weer verscheidene aan vallen gericht op personentreinen in het gebied van Weissenfels, Munster en Kas sei. De Amerikaansche vliegers kwamen in scheenTucht neer bij de treinen en namen ze in herhaalde vluchten met boordwapcns onder vuur. Daarbij wer den verscheidene reizigers, o.m. eenige vrouwen, gedood en andere gewond. Ongeveer 300 geallieerde bommenwer pers en jagers hebben een aanval on dernomen tegen de Palau-eilanden. -In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Johan Evcrtsen 1600/4-8-1666. Slag bij Kochelle 1625, W.-Jn- dië 1626, Slaak 1631, Duinker ken 1636, Vice-Adm. 1637, slag bij Duins 1639, Sas van Gent 1647, Dover 3-daagsche zee slag, Ter Heijde 1653, Sont 1658. Sneuvelde 4 Aug. 1666 bij, Schooneveld. O-H/P m Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de ICriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marineannahmsteile West Zweiostelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen en Ortskonimandanfuren en bij de Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Slijkhuis vestigt Ned. record op de 5000 M. Bührmann tweede op de 400 M. horden Wim Slijkhuis heeft tijdens de natio nale athletiekkampioenschappen in het Olympisch Stadion de beste prestatie geleverd. Hij vestigde op de 5000 m. een nieuw nationaal record in 14 m. 50 sec. Dit beteekende een verbetering van het sinds 25 Juli 1943 op zijn naam staande record met niet. minder dan 7.3 sec. De andere nummers brachten geen dave rende verrichtingen, doch wel enkele verrassende uitslagen. Zoo zag Blok zich o.a. op de 400 m. van de troon gestooten door den A.A.Ca'er Bakels en werd me vrouw BI ankersKoen bij het hoog springen overtroffen door Nel van Ba lenBlanken. Onze stadgenoot Bühr mann boekte een uitstekend resultaat; hij werd tweede op de 400 M. horden. De uitslagen der finales waren: 400 M. horden heeren: W. Kaan, Haar lem, 59.9; 2. W. F. Bührmann, A.A.V. 60.5; 3. H. P. Sint, Minerva, 60.7. Verspringen dames: F. Blankers Koen 5.51 m. Polstokhoog heeren: J. Verkes, Haar lem, 3.60 m. Speerwerpen heeren: L. Dammers, Zeeburg, 55.19 m. Discuswerpen dames: A. Niesink, Sa- gitta, 40.17 m. Kogelstooten heeren: A. G. J. de Bruyn, V. en L. 13.96 m. 100 M, dames: F. BI ankers-Koen, 12.2. 100 H. heeren: Osendarp, Trekvogels, 10.9; 2. Zwaan, A.A.C., 10.9 s. 800 M. heeren: S. Bouman, A.A.C., 1 m. 57.7 s. Verspringen heeren: A. F. Weller- dieck, Hellas, 6.69 m. Hoogspringen dames: N. van Balen Blanken, Sagitta, 1.60 m.: 2. F. Blan kersKoen, Sagitta, 1.55 m. Discuswerpen heeren: A. G. J. de Bruyn, V. en L. 41.32 m. 400 M. heeren: Bakels, A.A.C., 50,-2 s. 5000 .M. heeren: Slijkhuis, Holland 14 m. 50 s. (nieuw Ned. record); 2. F. Pluymakers, N.A.U. 15 m. 53.8 s. 110 M. horden: W. Kaan, 15.5 s. 200 M. dames: F. BlankersKoen, 25 s. 200 M. heeren: Osendarp, 22 s.; 2. Zwaan, 22.5 s.; 3. v. Osta, 22.5 sec. Athletiek. Frits de Ruyter is er op de Zaterdag te Amsterdam gehouden athlet-iekwedstrijden in geslaagd onbe dreigd kampioen te worden op de 1500 m. Hij heroverde zijn titel op zeer fraaie wijze en maakte zonder noemens- waardigen tegenstand een tijd van 3 m. 59.8 sec. De kampioen van het vorige jaar, H. W. v. Olffen eindigde op de vijfde plaats. Fanny Blankers legde beslag op het kampioenschap op den 80 m. horden en gat Nel van Balen-Blankers geen schijn van kans. Ook deze eindigde op de vijf de plaats. Fanny Blankers maakte een tijd van 11.7 sec. Het kampioenschap hink-stap-sprong was voor Takken van de A.V. '23 met 13.66 m. De titelhouder van het vorige jaar, M. Oosterhof, die toen 13.69 m. bereikte, kwam nu niet verder dan 13.35 m. Ans Niesinke van Sagitta behaalde het Ned. kampioenschap kogelstooten dames. A.Z. P.C. won jeugdtournooi. Op het Zaterdag en Zondag j.l. door de Sportvereeniging „Hillegersberg" ge organiseerde waterpolotournooi voor Jeugdploegen wist de A. Z. en P. C. be slag te leggen op den W. A. M. Korink Wisselbeker. In den eersten wedstrijd tegen U.Z.C. wist G. Mosterd kort voor het einde met een goed schot A.Z. P.C. de leiding te geven. Zondag werd gespeeld tegen Neptunus, welke ont moeting een 21 overwinning voor A.Z. l P.C. opleverde en waardoor de ploeg in de finale tegen de Robben uit Hilversum kwam. Door te zwaar spel van de Jongh wisten de Robben door een strafworp de leiding te nemen Spoedig maakte G. Mosterd gelijk. Door fraai opzwemmen van W. Jansen kwam de stand op 21, waarna Mosterd en Droog nog tweemaal scoorden. Met een 41 overwinning kwam de A.Z. P.C. Jeugd als eerste uit den strijd, en won hierdoor voor de eerste maal den zilve ren wisselbeker. Nenijto-tennistournooi. Hughan sl. Krijt 06, 61, 64, v. d. Kruk sl. Kartsten 6—2, 6—2. Eindstrijd: Hughan sl. v. d. Kruk 46, 64, 61. Mej. v. d. Wal sl. mej. Liebergen 7—5, 6—2, mej. Hermsen sl. mej. Godefroy 64, 16, 97. Eindstrijd: mej. v. d. Wal sl. mej Hermsen 64, 62. Mej. Hermsen en Krijt slaan mej. v. d. Wal en v. d. Kruk 64, 64. Mej. v. d. Wal en mevr. v. d. Kruk slaan mevr. Jonquiere en mej. Godefroy 16, 61, 63. Arol-tcurnooi. Aan het traditio neele Arol-tournooi van A.F.C. op 27 Aug. en 3 Sept. zullen dit jaar deelne men: D.W.S., Zeeburgia, H.B.S., E.D.O., U.V.V., A.G.O.V.V., Frisia en A.S.C. ZEILWEDSTRIJDEN TE NIEUW-L00SDRECHT Het bestuur van de W.V. „Het Witte Huis" heeft besloten dit jaar, in ver band met de vele moeilijkheden, geen officieele Nieuw-Loosdrcchtweek te houden. Wel zal op 12 en 13 Augustus worden gestart, doch het programma is sterk vereenvoudigd. In plaats van wisselbekers zullen oorkonden worden uitgereikt Er wordt gestart: Zaterdag 12 Augus tus te 14.30 uur en Zondag 13 Augustus te 10 uur en 15 uur.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2