MKFWCTSCBE (MUNT Uiterst feiie strijd in 't Westen en Oosten Kowno en Siedice prijsgegeven Vors Papen waarschuwt Saradzjogloe I Dr. Göbbels over de totale mobilisatie der arbeidskrachten /j DINSDAG 1 OOGSTMAAND («UG.) 1944. 2 PAG., 58o JAARGANG. Mo. 179 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI uitgave; N.V DRUKKERIJ ONNES V/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN 9 AMERSFOORT Administratie; Tel. 5289. Giro 86362 Redactie: Tel 6731 Hoofdredacteur: NIC LAMAN SOEST VERDUISTERING Van 30 Juli tot en net 5 Augustus van 11.30 u. tot 6 u. 4 Augustus V.M.; 11 Augustus L.K. DOORBRAAK NAAR WARSCHAU VERIJDELD rDuitsch Weermachtsberieht.) Hoofdkwartier van den Führer, 31 Juli. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: De vijand breidde in Normandië zijn met groot gebruik van materiaal gevoerden groo- ten aanval gisteren uit tot het geheele front van ten Z.W. van Caen tot aan de Westkust van het schiereiland Cotentin. De gevechten worden aan beide kanten met steeds toene mende verbittering gevoerd. Ten Zuiden van Hottot werden alle vijandelijke aanvallen uit eengeslagen. Aan weerszijden van Caumont kon de vijand een vrij diepe penetratie in ons front bewerken. Eigen tegenaanvallen zijn daar gaande. Noordwestelijk en Westelijk van Torigni-sur-Vire mislukten hevige doorbraak pogingen der Amerikanen. Met buitengewone felheid woedden de gevechten zuidelijk van Sourdeval en Cerenccs. Pantserfcrmaties zijn overgegaan tot den aanval op den ver bin nengedrongen vijand. Uit het gebied ten Noorden van Sour deval baande zich een pantsergevechts groep der Waffen-SS, die tijdelijk van haar verbindingen was afgesneden, een weg naar het gros onzer strijdkrachten. Des nachts vielen formaties gevechts- vliegtuigen scheepsconcentraties voor den mond van Ome en Seine aan. De vij and verloor elf vliegtuigen. In het Pransche gebied werden 97 terroristen in gevechten vernietigd. Duitsche torpedomotorbooten vielen in den afgeloopen nacht een vijandelijk konvooi onder de Engelsche kust ten Oosten van Eastbourne aan en plaat sten torpedotreffers op drie groote schepen. Londen ligt vrijwel ononderbroken on der zwaar vergeldingsvuur. In Italië heeft de vijand zijn grooten aanval op Florence tengevolge van de geleden verliezen gisteren niet voortge zet. Hij deed alleen hevige plaatselijke aanvallen Z. en Z.O. van de stad, die met zware verliezen ineenstortten. In het Oosten duurt de strijd tus schen de Karpathen en de Finsche Golf met de uiterste felheid voort. In het voorterrein der Karpathen mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Bij Sam bor schoot een pantserdivisie 20 van de 30 aanvallende tanks stuk. In verschil lende sectoren wierpen onze troepen den vijand in den tegenaanval terug In het gebied van Warschau werd in zware gevechten een doorbraak van sterke vijandelijke strijdkrachten naar tie stad verhinderd. Na herhaalde Sov„ jetaanvallen op Siedice te hebben afge slagen distanciéerden onze troepen zich daar naar nieuwe stellingen verder naar het Noorden. Tussehcn den middenloop van den Boeg en Olita werd het front gehand haafd. Bij Kowno zetten de bolsjewis ten hun aanvallen voort en konden zich in weerwil van hardnekkigen tegen stand van onze troepen van de stad meester maken. In Letland wordt hevig gevochten om Mitau en bij Birsen. Westelijk van Os- trof werden bolsjewistische aanvallen in hoofdzaak afgeslagen. Op de landengte van Narwa verijdelden onze divisies in samenwerking met' afdeelingen der ma rine ook gisteren alle doorbraakpogin gen van sterke Sovjetstrijdkrachten in zware gevechten De vijand leed buiten gewoon zware verliezen aan menschen en materiaal. Eskaders slagvliegtuigcn stelden bij aanvallen in scheervlucht talrijke vijan delijke tanks en kanonnen buiten ge vecht en vernielden verscheidene hon derden voertuigen. Een formatie Amerikaansche bommen werpers viel gisteren het gebied van Boedapest en eenige andere plaatsen m Hongarije en Kroatië aan. Duitsche en Hon ga arsche lucht verded ig in gsst rij d - krachten vernietigden vijftien vijande lijke vliegtuigen, waaronder elf viermo torige bommenwerpers. Duikbooten hebben drie koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 22.000 ton, twee bewakingsvaartui gen en een nfijnveger tot zinken ge bracht. -- Belangrijk bericht voor f amateur-tabakkers Wij vestigen de aandacht van amateur-tabakkers op een dezer dagen in ons blad verschijnende officieele publicatie ten aanzien van het be- en verwerken der door 'hen geteelde tabak. Het be langrijkste uit deze publicatie is de bepaling, dat thans de moge lijkheid opengesteld is, in plaats van kerftabak sigaretten te doen vervaardigen. Het is niet mogelijk uit één zending .deels kerftabak en deels sigaretten te laten vervaardigen. In Rome is officieel medegedeeld, dat het. Italiaansehe ministerie van Binnen- landsche Zaken besprekingen heeft ge voerd met Scvjet-Russische diplomaten. Het aantal dooden tengevolge van den Anglo-Amerikaanschen terreur a an val, op Nevens in Frankrijk ondernomen, be draagt thans 106. TURKIJE STAAT VOOR EEN ERNSTIGE BESLISSING x ANKARA. 31 JULI. De Duitsche ambas sarieur Von Papen heeft den Turkschen mi nisterpresident Saradzjogioe een bezoek oe bracht in verband met de in omloop zijnda berichten volgens welke Turkije het voorne men heeft de diplomatieke en economische betrekkingen met Duitschland te verbreken De Duitsche ambassadeur heeft den Turk schen minister-president in zeer ernstigen vorm uiteengezet, dat deze onder druk van Engeland voorgenomen verbreking Turkije thans definitief zal berooven van haar ir;j- heid van handelen, die zij als trotsche natie tot dusverre zoo naijverig heeft bewaakt. En geland wil met dezen stap zonder twijfel het door dat land geëischte deelnemen aan den oorlog met alle voor Turkije zoo ernstige con sequenties afdwingen. Aan den vooravond ran belangrijke beslissingen in de buitenlandsche poli tiek van Turkije bespreekt, de Auslands- iulormationsdieust aelueeie problemen van dit land. De Korrespondenz wijst er op. dat men in Berlijn de bijeenkomst van de Turksche nationale vergadering met kalmte tegemoet ziet. „Niet Duitschland zoo schrijft de A.I.D. ver der. „maar Turkije staat voor een ern stige beslissing met groote consequen. ties. Geen Duitsche raadgevingen of waarschuwingen kunnen deze beslissing' bepalen, maar alleen de scherpzinnig heid' der Turksche staatslieden evenals de onveranderlijke belangen van de Turksche natie. In dezen oorlog heeft Turkije zich een ongewoon sterke posi tie verschaft, doordat het zijn onafhan kelijkheid heeft kunnen behouden. Het fundament der Turksche onafhankelijk heid was de Turksche neutraliteit. Die is weliswaar nu en dan al-s nonbellige- rente status geïnterpreteerd of ook wel als status van een bondgenoot van En geland, maar dit Turksch.Engelsche bondgenootschap werd gecompenseerd door het Duitsch-Turksche vriend schapsverdrag. Dank zij dit verdrag kon VOLK IN OORLOG BERLIJN, 31 JULI. Onder voorzitter schap van den chef der Rijkskanselarij, Reichsministcr dr. Lammers, is te Berlijn een bespreking gevoerd door de Rijksministers, de leiders der hoogste Rijksautoriteiten, de chefs van het burgerbestuur in de bezette gebieden en de Staatssecretarissen der Rijks ministeries, in het middelpunt van welke be sprekingen uiteenzettingen stonden van der Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, Rijks minister dr. Göbbels. In uiteenzettingen, die meer dan een uur duurden en diep op het onderwerp ingingen, waarbij hij ook talrijke belang rijke afzonderlijke problemen belichtte, gaf Rijksminister dr. Göbbels een over. zicht over de beginselen en methodes, waarmede hij voornemens is zijn op- dracht als Rjjksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog ten uitvoer te leggen. Hij zeide o.m.: „Onze vaste wil om den huidigen oorlogstoestand meester te worden dwingt ons ertoe ingrijpende maatregelen te nemen. Moedig en zon der voorbehoud moet er een begin mee gemaakt worden het geheele staatsap paraat uitsluitend op de oorlogenood- zaak in te stellen. Werkzaamheden die niet rechtstreeks met de oorlogsbehoef ten in verband staan, moeten stopgezet worden. Ook met de stopzetting van heele arbeidsgebieden van den openba. ren dienst moet rekening gehouden wor den. aangezien vooral door zulke diep ingrijpende maatregelen groote kracht, reserves voor het rechtstreeksche oor- logsoptredcn aan het front en in de be wapening worden vrijgemaakt." Aan liet. slot van zijn uiteenzettingen richtte hij een bijzonder beroep op alle chefs der hoogste Rijksinstanties om met eigen initiatief voort re gaan in de ontwikkeling van Duitschland tot een waar „volk in den oorlog". Wij hebben, zoo zeide Rijksminister dr. Göbbels na drukkelijk, de doeltreffendste panden der overwinning in de hand. wanneer wij ze slechts volslagen mobiliseeren. Ik hen ervan overtuigd, dat wij ook het nieuwe, door den Führer aangegeven doel hereiken en dat dit In den waren ziji van het woord beslissend voor den oorlog zal zijn. Felle strijd om Avranches Ook gisteren werd de groote Anglo- Amerikaansehe aanval op het Duitsche verdedigingsfront in het gebied tusschen Caumont en de Westkust van Norman dië met onverminderde hevigheid voort gezet. Het zwaartepunt lag daarbij op den Westelijken vleugel, waar om Avranches hevige gevechten worden ge voerd. In de naar het Oosten aanslui tende gevetihtssectoren konden de Duit sche divisies bij afweer en tegenaanval goede resultaten behalen Ten Zuiden van Caumont werden krachtige Brit. sche doorbraakpogingen verijdeld en in tegenaanval enkele plaatsjes heroverd. Opperbevel Britsclie Oostelijke vloot. - Reuter meldt, dat admiraal Bruce A. Fraser als opvolger van admiraal James F. Somerville benoemd is tot opperbe velhebber der Oostelijke vloot. Somer ville zal binnenkort een nieuwe functie krijgen. Turkije buiten het Duitsch-Russische conflict blijven en zijn prestige als lei dende mogendheid in het Nabije Oosten nogmaals vergrooten." De A.I.D. gaat vervolgens in bp een verkeerde beoordeeling van de huidige militaire positie, die de Turken zou kun nen bewegen tot het verbreken van de betrekkingen met Duitschland en schrijft: „Het verloop van den oorlog is nog op geen enkele wijze beslist, hoe wisselval lig het beeld aan de fronten ook moge zijn. Het potentieel van Duitschland is ongebroken en bekwaam tot een op voering. die de wereld al spoedig ver baasd zal doen staan Maar aangeno men, dat Britsclie voorspellingen over het verloop Van den oorlog juist zou den zijn, dan zou het voor Turkije des ondanks een verkeerde politieke con clusie zijn om krachtiger aanleuning te zoeken bij Groot-Brittannië. Het lot van Polen, de Baltische republieken, de dis cussie over de Finsche kwestie, die over de Balkanlanden hebben voldoende be uezen. dat Groot-Brittannië's macht aLs geuicht tegenover Russische eischen zoo licht weegt als een veer." Actieve deelneming van Turkije aan den oorlog niet uitgesloten. De Duitsbhe pers wijst op clen sterken druk, die Londen en Washington teza men met Moskou jeeds langen tijd op de Turksche regéering hebben uitge oefend en die thans in de eerste plaats een wijziging van de overeenkomst van Montr eux ten doel schijnt te hebben in dien zin, dat de Sovjet-Unie mede zeggenschap verkrijgt met betrekking tot de "controle op cle Dardanellen. Voorts zouden de geallieerden de beschikking willen hebben over lucht- en vlootbases op Turksch grondgebied, hetgeen slechts de inleiding zou zijn tot een actieve deelneming van Turkije aan den oorlog. Zou Turkije zijn neutrale houding la. ten varen, aldus de Duitsche commen taren. dan brengt dit ook de positie^an Bulgarije in het geding zooals trouwens' de geheele situatie in Oost-Europa in dit geval een wijziging ondergaat. De be trekkingen tufiscnen Bulgarije en de Sovjet-Unie zijn het onderwerp van tal rijke geruchten die ten deele uit Mos kou afkomstig zijn, doch men laat hier de vraag in het midden, in hoeverre deze een onderdeel ^an den zenuwen oorlog vormen. Florence is open stad De geallieerden verantwoordelijk voor alle schade Het Duitsche Opperbevel in Italië heeft al lang geleden Florence tot open stad verklaard en steeds als zoodanig behandeld. In de stad" bevinden zich geenerlei Duitsche troepen, staven of commandoposten. De stad en haar in stallaties worden door cle Duitsche troe pen op geenerlei wijze militair gebruikt. Desondanks hebben de Anglo-Amerika- nen den laatsten tijd meer dan eens bomaanvallen bij voorkeur op de bin nenstad gericht en onvervangbare cul tuurwaarden ïiooit weer te herstellen schade toegebracht. Terwijl de Duit- schers bewust hebben afgezien van het militaire gebruik van alle installaties en inrichtingen der stad willen de Anglo- Amerikanen cleze, blijkens een oproep tot de bevolking, zonder verwijl gebrui ken in den strijd tegen de Duitschers. Het geallieerde opperbevel neemt daar door de verantwoordelijkheid op zich, wanneer Florence wordt blootgesteld aan bombardementen en straatgevechten. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft haar terreuraanvallen gisteren op verscheidene steden in de Italiaansehe provincie Emilia gericht. Er gingen we derom talrijke onvervangbare kunstwer ken en kostbare bouwwerken verloren. In Ferrara werd o.a. het Palazzo dei Diamanti, dat zijn naam dankt aan de 12.600 siersteenen, waarmede de gevel is ingelegd, geteisterd. De Poolsche „Premier" Stanislau Mi- kola jezyk is begeleid door den minister van Buitenlandsche Zaken, Romer, in Moskou, aangekomen. In Juli verloren de geallieerden door ut- derzeebooten en éénmansforpedo's voor de kust van het invasiefront 22 transport schepen of 12000 brt te om Florence wordt vooral 'dj* v'/ aan dc« stad, bij Empoii. hevige 'fcf.«sji!tc.i. Empnli was Zondagavond nog iii Diïft&hc handen. De aanvallers gebrui ker; phosphergranaten; tot in don verren omtrek staan do bosschen in brand De Engelschen streven er zeer stelselma tig naar het eiland Sicilië door verleenipg eener schijn-autonomio van Italië los te maken en bij het Dritsche Rijk in te lü- ven, om zoodoende met Cyprus en Malta de Middellandsche Zee te kunnen bebeer- scben. Zelfs in het kamp der regecring Bonomi zou tegen dit streven een sterk verzet merkbaar zijn. De Duitsche pc-rs herdenkt vandaag den Isten Aug. 1914 en spreekt over de laat ste dertig jaren als van „dertig jaren oorlog", daar de tijd tusschen de beide wereldoorlogen slechts als schijnvrede word* beschouwd. O De Ver. Staten hebben aan Argentinië de navicerts geweigerd, benoodigd voor den invoer van papier uit Zweden, teneinde de als pro-Duitsch gekwalificeerde propa ganda in Argentinië onmogelijk te maken De Paus heeft den cartbisschop van West minster, Griffin, in particuliere au'iëntie ontvangen. O In Noord-Zweden is reeds de eerste sneeuw gevallen. Na een korte hittegolf in begin Juli schijnt de zomer reeds nu aan Zweden den rug te gaan toekeeren. Het Japansche Hoofdkwartier meldt, dat de vijand er op 23 Juli in slargde de laatste verdedigingslinie der Japanners op het eilar.d Tinian binnen te dringen. De Japansche bezetting van het eiland Rota heeft dagelijks bombardementen te verdu ren. Tot nu toe werd elke landingspoging verijdeld. PLECHTIGE BIJZETTING STOFFELIJK OVERSCHOT KOL.-C-ENERAfiL KORTEN Tezamen met leidende figuren van Partij, Staat en Weermacht, heeft- de Rjjksmaair'sehalk .en opperbevelhebber van het Luchtwapen. Hermann Göring, in een officieele plec-htighsid van het monument van clen Tannenberg af. scheid genomen van den chef van zijn generalen staf. kol.-gen. Günther Kor ten, die om het leven is gekomen bij den moordaanslag.op den É&hrer. Uit het Hoofdkwartier van den Führer was een delegatie verschenen, met aan het hoofd generaal-veldmaarschalk Keitel en de opperbevelhebber der marine, groot-admiraal Dönitz. Na de officieele plechtigheid, waarbij Rijksmaarschalk Göring eei; herden. kingsrede uitsprak, werd de kist met het stoffelijk overschot van kol.-gen. Korten naar het station Hohenstein en van daar per specialen trein naar Berlijn gebracht. Voor de 'ciematie van den doode bracht de staatssecretaris der luchtvaart, gen..veldmaarschalk Milch, nog de laatste af sche iösgroet van den FUhrer. CBOEREN, DE TIJD DRINGT l~N SCHEURT VócR 10 AUGUSTUS. I UW VOLK BEHOEFT VET. i MeSkboimen inleveren op Vrijüsg en Zaterdag Zooals bekend, kan met ingang van de distributieperiotie. die op 6 Augustus a.s. begint, het puDliek eerst des Maan dags op de nieuwe melkbonnen melk betrekken in plaats van, zooals tot nu toe, reeds des Vrijdags en Zaterdags. Het is gebleken, 1 dat de meening heerscht, dat men nu ook eerst des Maandags de nieuwe melkbonnen aan den melkslijter moet afgeven. Dit is echter onjuist. De melkbonnen zijn nl. bestelbonnen, d.w.z. dat de melkhande laar eerst, dan melk van de fabriek kan krijgen, wanneer hij daarvoor van te voren bonnen heeft ingeleverd. Indien men des Maandags en volgende dagen melk wenscht te betrekken, dient men op den daaraan voorafgaanden Vrijdag of Zaterdag de bonnen bij den melk handelaar in te leveren In Nonnandië zijn drie auto's van liet Fransehe Roode Kruis door Anglo-J.me- rikaansche vliegtuigen eenige malen aangevallen. Tien vluchtelingen we den gedood, negentien personen gewond Zwitsersclie neutraliteit geschondc.i. - Het Zwitsersclie souvereine gebied ls gistermiddag boven den grcnssector RheineckRodersdorf door verscheidene Amerikaansche bommenwerpers geschon den. Twee toestellen moesten ln Düben- dorf noodlanden. DlilEL WORDT MAASDRIEL. Bij besluit van den Secr.-Gen. van Bimien- landsche Zaken is met ingang van 1 Aug. 1944 de naam der gemeente Driel gewijzigd lil Maasdriel. TRAGISCH. Do 14-jarige P. van Vlijmen, die met zijn moeder per trein van Vlissingcii naar Kapello reisde, stond voor een coupéraampje te kijken, toen een goederentrein passeerde. Van een der wagons stond een deuv open. waar van de knaap een klap tegen liet hoofd kreeg. Toen de jongen naar het zieken huis te Goes was overgebracht, bleek hij reeds te zijn overleden.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1