AMIKFMOTSCK (MttNl Geen vrees voor den buiienlandschen vijand Verbitterde strijd Noordelijk van de Memel Terreuraanvallen op onze bevolking Voorwaarde voor de overwinning: Volkomen veiligheid in den rug „Azië grijnst" MAANDAG 7 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 4 PAG., 58e JAARGANG. No. 184 [DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EM DE G ElDEftSCWE V ALLf I Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENBERG Zll. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administraties Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIO. LAMAN. SOEST. Advertentieprijzen: per m.M. regel f 0.12. Ingez. mededeellng 0.24. „Doelpunten": a. personeel, t.m. 20 woorden 0.55. VERDUISTERING. Ieder woord meer 0.05; b. alle overig® Van 6 tot en met 20 w- /0.66. Ieder woord meer /0.06. max. 12 Aug. van 21.15 u. 50 woorden. Bewijsn. 6 ct. De adm. lic- tot 6.15 u. houdt liet recht adv. zonder opgave va» LK 11 Aug N.M. redenen te weigeren. Abonnementen bij 18 Aug vooruitbetaling: p. kwartaal ƒ2.05; p. post Z2.25; p. mnd. ƒ0.69; p. w, (0.16. Losse nummers 0.06. COiresp. over adv. en abonnementen aan Administratie. Mevrouw Seyss-lnquart in gesprek met een aantal oorlogsgewonden, die dezer dagen de gasten van den Rijks commissaris en mevrouw Seyss-lnquart waren CNF/Meiier/Pax m De Fiihrer spreekt tot zijn politiek leiderscorps BERLIJN, 6 AUG. De National-Sozialistisclie Partei-korrespondenz meldt: Op 4 Augustus zijn de Reichsleiter en de Gouwleiders aan het slot van hun bijeenkomst door den Fiihrer in zijn Hoofdkwartier ontvangen. Reichs. leiter generaal Ritter von Epp maakte zich tot tolk der leidende partij-in stanties, door uiting te geven aan zijn vreugde, den Fiihrer na den snaoden aanslag van 20 Juli in volle gezondheid en werkkracht te zien. Vervolgens sprak de Fiihrer tot zijn politiek leiderscorps. Hij gaf een uiteenzetting van den achtergrond en het verband van de gebeurtenissen van 20 Juli. Bij de beoordeeling van de misdaad mag men, aldus zeide hij, niet vergete*, dat deze verraders in werkelijkheid niet pas sedert 1941, maar reeds sinds het aan het bewind komen van het nationaal-socialisme voortdurend de krachtsinspanning en den strijd van het land gesaboteerd hebben. De clique was in aantal beperkt, maar in invloed aanzienlijk. HET INTERNE VERZET ONTMASKERD De Fiihrer zette uiteen, hoe van deze kringen een permanent verzet tegen maatregelen der regeering uitging, dat groeide tot een openlijk verraad jegens de strijdende troepen en tot directe sa botage der frontvoorziening. De over. welaigende meerderheid, waaronder dui. zenden flinke Duitsche officieren, heeft met deze misdadige clique niets gemeen gehad en keert zic.h met verontwaardi ging en afschuw van haar af. De Führer zeide het als een schikking van het lot en een persoonlijke verlichting te ge voelen, dat thans eindelijk dit interne verzet, dat men tevoren nooit had kun- hèn aangrijpen, ontmaskerd en de mis- dadigersclique uit den weg geruimd kon worden. Thans is het zaak, uit deze ge beurtenissen de consequenties te trek ken. Tenslotte zal men eens inzien, dat deze op het oogenbük zelf zoo smade lijke daad wellicht de meest zegenrijke voor de geheele Duitsche toekomst is ge. veest. Den strijd tegen de buitenlandsche vijanden wees ik niet, aldus verklaarde de Fiihrer. Met hen spelen wij het ten slotte ondanks alles klaar. Ik moet slechts het bewustzijn hebben, dat in onzen rug volkomen veiligheid, een ge- loovig vertrouwen en trouwe medewer king heerschen. Dat is de voorwaarde. De mobiliseering van alle krachten in ons volk, zooals die thans geschiedt, zouden wij niet ten uitvoer hebben kun. nen leggen, als 't misdadige drijven der thans uit den weg geruimde saboteurs had voortgeduurd. Door het gebruik van alle militaire en binnenlandsclie kracht van het land zullen wij alle moeilijk, heden overwinnen. Ik ben. aldus de Führer, het lot, dat mij in het leven liet, -dankbaar alleen omdat ik den strijd kan voortzetten. Want ik geloof, dat ik voor het land noodig ben, dat het een man noodig heeft, die onder geen omstandigheden capituleert, maar vastberaden de vaan van het geloof en het vertrouwen hoog houdt, en omdat ik geloof dat geen an der dat beter zou doen dan ik het doe. Welke slagen er ook van het lot mogen komen, steeds zal ik als drager dezer vaan pal staan. Juist door den 20sten Juli heb ik een vertrouwen gekregen als nooit tevoren in mijn leven. Daarom zullen wij tenslotte dezen oorlog tot een zegevierend einde brengen. DEMONSTRATIE VAN TROUW Na de toespraak van den Führer be reidden de vergaderde partijleiders hem een demonstratie van trouw en geloo- vig vertrouwen. Reichsleiter en Reichs- arbeitsführer Hierl gaf hieraan uiting met de woorden: „Gij kent uw oude medewerkers en medestrijders, mijn Führer, Gij weet, hoe wij met u ver bonden zijn. Uw leven is ons leven. Ik geloof niet, dat het noodig is. u nog maals onze trouw te betuigen. Die trouw is iets, dat vanzelf spreekt. Die trouw lean niet worden beperkt en ook niet grooter worden. Voor ons, partijgenoo- ten. is er slechts één ware trouw en die sluit alles in zich: strijd en offer, lijf en leven. Leve onze Führer. Sieg Heil". Belangrijke taak voor Geilenberg De rijksminister voor Bewapening en Oorlogsproductie, Albert Speer, heeft Geilenberg, totdusver leider van de hoofdcommissie Munitie, en drager van het Ridderkruis met de Zwaarden van het kruis voor Oorlogsverdienste. zeer belangrijke voor den oorlog beslissende taken overgedragen, waarvoor Geilen berg van den Führer een bijzondere vol macht heeft gekregen. Rijksminister Speer heeft consulgeneraal Dietrich Stahl, totdusver leider van twee specia le commissies van bovengenoemde hoofd commissie, benoemd tot leider van de hoofdcommissie Munitie. In Breiagne wordt hevig om steunpunten gevochten TERREURAANVALLEN OP BRUNSWIJX EN MAAGDENBURG Hoofdkwartier van den Führer, 6 Aug. Het Opperlievel der Weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Caen viel de vijand her haaldelijk, maar tevergeefs aan. Ook in het gebied ten N.0. en ten W. van Vire alsmede ten 0. van Avranches hadden de hevige, door tanks gesteunde, vijandelijke aanvallen ge durende den geheelen dag slechts weinig sue ces. In eenige sectoren zijn tegenaanvallen op de binnengedrongen vijandelijke strijd krachten nog gaande. Uit het penetratiegebied ten Z. van Avran ches dringen gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand verder naar het Zuidoosten door. Hevige gevechten met onze garnizoe nen zijn ontbrand bij Mayenne en Laval. Ook in Bretagne wordt om eenige onzer steun punten verbitterd gevochten. In het Fransche gebied werden we derom 57 terroristen in gevechten ver nietigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd overdag en des nachts voortgezet. In Italië opereerde de vijand tot dus verre slechts met verkenningsafdeelin- gen tegen den geheelen Arno-sector. Een poging om Zuidelijk van Florence de rivier over te steken werd door ge concentreerd artillerievuur verijdeld. Noordelijk van Arezzo bewerkstelligde de vijand een plaatselijke penetratie, doch in een tegenaanval werd hij on middellijk teruggeworpen. Ten Oosten van Warschau werd het sedert 1 Augustus afgesneden derde Sovjet-pantsercorps na harde gevech ten. die verscheidene dagen duurden vernietigd. De bolsjewisten leden zware' verliezen aan dooden en gewonden en verloren 192 tanks en 45 stukken ge schut. Tusschen Weichsei en Memel zette de vijand zijn aanvallen op de zelfde zwaartepunten vooit. Op plaatse lijke penetraties na werd hij in zware gevechten afgeslagen. Noordelijk van de Memel leveren onze troepen een verbit terden strijd met vrij sterke binnen gedrongen sovjetstrijdkrachten. In den sector van een pantserleger werden gis teren opnieuw 62 Sovjettanks stukge schoten; 27 andere tanks werden door slagvliegtuigen vernietigd. Hiervan schoot majoor Rudel alleen elf tanks stuk: hij vernielde zijn 300ste tank door de boordwapenen. In Letland wordt vooral bij Mitau en Birsen verbitterd ge vochten. Hierbij werden in een sector 40 van de 50 aanvallende vijandelijke tanks stukgeschoten. Tusschen de Duna en het meer van Pskof werden de op eenige plaatsen binnengedrongen Sov jets in den tegenaanval opgevangen. Op de landengte van Narwa misluk ten vrij zwakke vijandelijke aanvallen. Slagvliegers brachten in de baai van Narwa een Sovjet-tankschip van 2000 ton en ttvee transportschepen tot zin ken. Twee andere schepen werden zwaar beschadigd. Formaties vijandelijke bommenwer pers ondernamen terreuraanvallen op plaatsen in Midden-Duitschland. Voor al in Maagdenburg en Brunswijk ont stonden verliezen aan menschenlevens en schade aan gebouwen. Door lucht verdedigingsstrijdkrachten werden 36 vijandelijke vliegtuigen vernield. In den afgeloopen nacht lieten afzon derlijke vijandelijke vliegtuigen bom men vallen op het Rijnlandsch-West- faalsche gebied en op Oost-Pruisen." DE VLAAMSCHE VRIJWILLIGER REMI SCHRIJNEN ONDERSCHEIDT ZICH In aanvulling op het Weermachtbe- richt van 5 Aug. wordt gemeld: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben zich twee gevechtsgroepen van de 23ste pantserdivisie onder bevel van kapitein Rebentisch en luitenant Ohmstede bijzonder dapper geweerd. In het gevechtsgebied ten Z.W. van Kau nas heeft zich de Silezisch-Sudetendult- sclie 5e pantserdivisie onder bevel van luitenant-generaal Decker door een schitterenden aanvalsgeest onderscheiden. In de gevechten van ile afgeloopen dagen bij Narwa heeft zich de Vlaam- seiie SS-Nturmmauii Remt Schrijnen van de Ss-vrijvviiligers-paiitsergrenadierlirlga- de „Nederland" door liet stukschieten van zeven pantserwagens bijzonder on derscheiden. VON DRABISCHWaCHTER GESNEUVELD Bij den strijd tegen een afdeeling Britsche tanks, die tusschen Vire enOr- ne de Duitsche stellingen was binnen gedrongen, is luitenant-generaal Von DrabischWachter in een gevecht van man tegen man zwaar gewond. Luite nant-generaal Von Drabisch.Wachter, die tot tweemaal toe op de beslissende plaats de Duitsche grenadiers een te genaanval heeft laten ondernemen, is op weg naar de verbandplaats aan zijn verwondingen bezweken. Terreuraanval op Berlijn en Mantua Sterke Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben gistermiddag een terreuraanval o.m. op het stedelijk ge bied van Berlijn ondernomen. Duitsche formaties jagers bestreden hen reeds bij het naderen. Boven N.W.-Duitsch- land en de Mark Brandenburg werden verscheidene felle luchtgevechten gele verd. Deelen der Amerikaansche forma ties vlogen in Oostelijke richting door. Bij een terreuraanval op Mantua heb ben de Anglo-Amerikanen verschillen de deelen der binnenstad gebombar deerd waardoor belangrijke kunsthis torische gebouwen, waaronder ook de beroemde kerk San Andrea, zwaar be schadigd werden. Na het bombardement beschoten zij in schcervlucht de straten en pleinen alsmede de toegangswegen tot de stad. HET Meer dan .jliiolfers in twee dagen tijd 's GRAVENHAGE, 7 Aug. Op 4 en 5 Augustus hebben Anglo-Ame- rikaansche vliegers weer in verschil, lende deelen des lands van vlakbij met boordwapenen aanvallen gedaan op rijdende personentreinen, op auto's en wandelaar. Den 4en Augustus werden drie Nederlanders gedood en veertien zwaar gewond. Zaterdag was het aantal slachtoffers nog veel grooter. Volgens de totnutoe binnengekomen berichten vielen op 5 Augustus als Nederlandsche slachtoffers der An glo Amerikaansche aanvallen 53 doo den, 51 zwaargewonden en 103 licht gewonden. bolsjewisme werd geboren in hel gistende tsaristische Rusland, het haast oneindige grensland tusschen Azië en Europa, dat aan zijn tweeslach tigheid te gronde ging. In dit gewel dige rijk, met zijn tientallen verschil lende volksstammen, met de ten hemel schreiende verschillen tusschen 'over, daad en bitteren nood, kon een bolsje. wistisch stelsel vasten voet vatten, dat met zijn naar beneden nivelleerende tendenz zich voedde uit de afgunst van de bezitlooze. ontwortelde arbeiders massa's der industriecentra De inspanning der viei oorlogsjaren had de wereld van het Westen uitge mergeld. Deze fatale jaren van uitput- tenden strijd tusschen de hoogstontwilc. kelde blanke volkeren der aarde, had den gedurende de vijftienjarige periode na 1918 als reactie een zoodanige de moralisatie, zoodanige ontworteling en ontwording ten gevolge, dat van een eensgezinde houding tegenover het weergaloos verschijnsel van een georga niseerde, systematisch moordende en brandschattende proletariërs-dictatuur, laat staan van een doeltreffend geza menlijk optreden daartegen geen sprake kon zijn. Een onderling verdeeld Euro pa zonder bezielende gedachten rolde sedert 1918 via de eene sociale of eco nomische crisis naar de andere via do eene onvruchtbare internationale con ferentie naar de andere, zijn ondergang tegemoet, totdat met de wedergeboorte van een sterk Duitschland H. C. VAN MAASDIJX onder Adolf Hitler de Eu. schruft in „De Waag ropeesche menschheid ':i S kans kreeg, do verlammende geestelijke lethargie, dj wereldondergang.stemming, van zicii af te werpen en zich te wijden aan de ver. nieuwing zijner gemeenschap. Maar een stortvloed van negatieve propaganda over het nieuwe Duitsch land. gebruik makend van het ingebo ren en eeuwig verzet der massa's tegen het baanbrekend nieuwe, vermocht de sterke regenereerende krachten van de nationaal.socialistische revolutie, dia niet slechts door de jeugd, maar d-oor breede kringen der idealistisch gezinden in Duitschland gedragen werd, als levensgevaarlijk voor de wereld te dood verven. Deze propaganda, bedreven door een onder sterken joodschen in vloed staande wereldpers, gesteund door kortzichtige politici in alle landen, dia onder geen beding een sterk Duitsch. land wenschten te zien opstaan, slaag de er in de aandacht af te leiden van de oergezonde reactie tegen een ziek geworden gemeenschap. Thans staan wij in den zomer van het jaar 1944. De Duitsche en verbonden legers hebben in de jaren 1941 en 1942 de hermetisch gesloten grenzen van de Sovjet-wereld opengebroken. Bij de snelle verovering van uitgestrekte ge. deelten der Sovjet-Unie bleek steeds duidelijker, hoe juist het hem zelf zon der twijfel zoo zwaar gevallen besluit van Adolf Hitler geweest is de voor. bereidingen der Sovjets te doorkruisen en zelf tot den aanval over te gaan, voordat de gemotoriseerde roode legere naar het Westen konden oprukken. Maar tijdens deze geweldige inspanning van Duitschland. konden Amerikaan sche legers naar Engeland worden over gebracht. konden de talrijke Amori. kaansche en Engelsche bombardements vliegtuigen gebouwd worden en konden de menschonteerende terreuraanvallen op Duitschlands groote steden worden geïntensiveerd. Duitschland verdedigt zich in West en Zuid-Europa met taaie verbetenheid tegen het aanstormend geweld, dat door twee sterke wereldmachten wordt ont ketend, moet krachten aan het Oost front onttrekken er. alleen daardoor aan de roode legers gebieden prijsge ven, die sedert eeuwen het stempel der Europeesche kuituur dragen, gebieden, die Europa naderhand weer met heb zwaard zal moetefl terugveroveren. Groeit tn dit uur Europa's eendracht?. Groeit in ons volk, het volk van Neder land, begrip voor de lotsgemeenschap, die de Europeesche volkeren deelen? Begrijpt het in zijn breede lagen den waren toestand waarin Europa ver keert? Is het zich bewust, dat slechts de Duitsche legers en de in het Oosten, Zuiden, Westen en Noorden van Europa door Dmtschland beheerschte orde ons allen voor het grootste drama der we. reldgeschiedenis behoeden, een drama, dat uiteindelijk en onherroepelijk heb logisch gevolg van een doorbraak der Sovjet-legers zoude zijn? Men zoude aan hen, die meenen met een Duitsch-vijan. dige houding hun volk te dienen, aan hen. die op een wonderbaarlijke redding! uit het Westen hopen en die meenen afzijdig te moeten staan totdat een dui delijke beslissing aan de fronten is ge vallen, aan hen allen een spiegel willen voorhouden: hoonend grijnst, over hun schouder de Aziaat hen aan.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1