In Nederl.-lndië geïnterneerde burgers Rector der Tech. Hoogeschool tot een jaar veroordeeld IWowr. Tiothih, GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! 2 AMERSFOORTSCIIE COURANT MAANDAG 7 OOGSTMAAND (AUGUSTUS) 1944 Het Ned. Roode Kruis ontving weder om opgaven van in Ned.-Indië geïnter neerde burgers van Nederlandsehe na tionaliteit. Van de navolgende geïnter neerden konden tot op heden de adres sen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aandui ding omtrent leeftijd en beroep. As. Johannes van, 51,. zonder beroep: Herman. J. K., 52. architect; Janker, C. G 19, student; Joanknecht. W. 46, amb tenaar gemeentehuis: Johan, W. T., 46, inspecteur; Jonasse, F. J., 59. beheerder van een winkel; Jong, C. de, 59, inspec teur: Jong, J. de, 40. fabrieksingenieur; Jong, J. M. de. 19, student; Jong, Leen- dert de, 58, gepensioniieerd; Jong, Louis de, 55, handelsman; Jong, L. F. de, 54, gepensionneerd; Jong, Meyer de, 53, winkelier; Jong, N. de, 53, militair; Jong, Pieter de, 52, tuinman; Jong. Sv- be de. 47, gepensionneerd; Jonge. B. de, 53. ambtenaar; Jonge, Herman de, 25, scheepswerfbedrijfJongh, C O. W. de, 20. student; Jongh, H. de, 35, onderwij zer: Jongh, P. de, 47, houthandel; Jongh, IV. P. L. de, 44, kunsthandel: Jonker, G 44. politie; Jonkman, Rudolf, 53, stuurman: Julsing, C. L., 27, stuurman; Julsing, F. H. F. M., 28, politie; Junge, J L.. 37, werkzaam op een fabriek; Kaal, J. J. te, 56, werkzaam bij arbeids bemiddelingskantoor; Kaerst, C., 51, hool'd a£d. boschwezen; Kakebceke, J. H C.. 34, timmerman; Kamp. Wouter van de, 57, gepensionneerd; Kamp, P. J. T van der. 30, werkzaam bij een bank; Kapetz, A. F. G., 49, directeur van een firma; Kapitz, D. E., 22, chauffeur; Kappers, B., 60, werkzaam bij de politie; Karssen, Jan, 51. ambtenaar; Kas, L. v., 50. handelsman; Keert, W. J.. 46, school hoofd: Kempees, G. A., 47, klerk; Kem pen. Jat van, 41, bij een maatschappij; Kcnten, E. C. de, 51, bij een maat.ij.; Koppel, A. A. van, 51, gepensionneerd; Kerkhol'f, B. H., 18, student; Kerkhoff, C A., 60, beroep onbekend; Kesseler, E. G.. 50, bij een Mij.; Kettler, J. F., 50, gepensionneerd; Keunen, G. J., 61, ge pensionneerd: Keuning, Jacob, 42, scheepskapitein; Keijer. J. H., 54, kok; Keylard, J. J.,41, handelsman; Keyzer, J H., 31, hotelbedrijfKeyzer, M. de, 60, militair; Kieffer, E. J., 46, instruc teur; Kiesbrink, Egbert, 52, zonder De- roep: Kingma, Y. M. J., 51, handels man; Kivit, L. W., 49, fabrieksingenieur; Klassen, E. O. H., 40, planter; Kleef, J. F L. van, 55, electriciteitswerkman; Klemp, C. M., 60, fabrieksingenieur; Klenke, Julien, 61, gepensionneerd; Klerk, L. I. de, 50, gepensionneerd; Kleyn. A. M., 53, werkzaam bij m eik- bedrijf; Kleijn, A. de, 56, hoofd politie station: Kleyn, T. de, 18, student; Kley- ne, W. C., 46, ziekenhuisdienst; Klin- gers, G. J., 53, machinewerkman; Kloos, W J.. 46, militair; Kloost, W. C., 50, bij een Mij.; Kloot, J.. 52, werkzaam bij aannemersbedrijf; Klootwijk, Arie, 57, gepensionneerd: Klybcr, W. de, 37. bij een Mij.; Knaven, J. H., 50, bij een Mij.; Kruever, Jacques, 38. directeur van een rubberonderneming; Poel, A. P. van de, 52, handelsman; Poelgeest, S. van, 43, directeur telefoonkantoor; Poldermans, Frank, 18, student; Polet, G. W., 17, zon der beroep; Polman, Harm, 52, land- bouwconsulent; Poll. B. A. van de, 59, klerk; Poodt, J. T., 44, bouwkundig in genieur: Poortman. K. P. C., 54, hoofd eener school; Popping, G. F., 56, gepen sionneerd; Post, A., 40. werkzaam bij een gevangenis; Postma, Hendrik, 48, politie: Potman. B. J., 47, handelsman; Pottinga, J. H-, 54, Planter; Prins, J. E., 56, kapper; Prins, Wijnandus, 55, loods; Punt, T. W., 18, studönt; P.yl, C. A. van der. 39, werktuigkundige; Pijnappel, J. G. 52. werkzaam op een telefoonkan toor: Pysel, D. H., 56, ingenieur op een Wij leeren autorijden Drie jaren lang zijn wij elkaar, zijn van het Westen naar het Oosten en van het Oosten naar het warme Zuiden ge trokken en vormen met onze gemengde kolonne der N.S.K.K.-Gruppe een hecht blok van kameraden en een voorbeeld der loekomstige lotsgcmeènschap van Europa. Duitschers, Vlamingen en Hol landers vormen de kolonne en mogen zich na het afleggen van bijna onmete lijke afstanden achter het stuurwiel met recht noemen: vrachtrijders van Europa! Stuk voor stuk dachten wij bekwame chauffeurs te zijn, nu reeds drie jaar geleden. Doch nu we Russischen mod der en Ttaliaansche bergwegen, met bomkraters doorspikt, de baas geworden zijn. mogen we wel zeggen: wij hebben bij het N.S.K.K. auto-rijden geleerd! Maar wij leerden gelukkig nog meer! Wij loerden het bolsjewisme kennen in het Oosten, zonder masker; thans ech ter ook door de verhalen der Italiaan- sche vluchtelingen, die ons van de gru welijke folteringen vertellen, van de massale moorden op hun mannen en van vele kinderen, die door de bolsje wieken uit Zuid-Itaiië naar de Sovjet- Unie worden gedeporteerd.... Als wij dien grauwen, troosteloozen vluchtelin gen troon dezer wanhopigen zien, dan weten wij dat overal het bolsjewisme Europa bedreigt. Dan wilden wij vanuit fuize vrachtwagens de jonge kerels in Holland toeroepen: ook gij hoort bij ons' Meldt u bij de N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe, Ersatzdienststelle, Den Haag, Lar.ge Vijverberg 10. fabriek; Quinze, J. H. J. de, 52, werk zaam bij cultures; Randwijk, L. A, van, 47, bouwkundig ingenieur; Rasij, S. van 55, ambtenaar; Rath, J. H., 61, gepen sionneerd; Rauwerda, Willem, 60, direc teur van een handelshuis; Ravensteijn, J. W. van, 64, employé* onderneming; VriesHumel, J. H. de, 53, auteur; Woudenberg, Hendrik, 50, werktuig kundig ingenieur. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5c afd. van het Infor matie-Bureau van het Ned. Roode Kruis, Jul. v. Stolberglaan 2729, te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, be roep, werkgever en laabvbTkende adres der geïnterneerden. Op 22 Juni j.l. gaf de rector-magnifi- cus der Technische Hoogeschool, prof. ir. j. Muysken, door middel van aan plakking in de gebouwen dezer Hooge- scihool te Delft bekendheid aan het be sluit van den Senaat van 19 Juni j.l., waarbij deze aan den Secr.-Gen. van Opvoeding, Wetenschap en Kultuur. beschermmg voorstelde de taak van de Technische Hoogeschool te beperken en liet onderwijs aan liet einde van den loopenden cursus stop te zetten. Naar aanleiding van bovenbedoelde bekend making had prof. M. zich voor het Ober- gericht te verantwoorden. De aanklacht tegen prof. M. luidde, dat hij als reetof magnificus der Hoo geschool heeft getracht, de taak van dit publiekrechte]ijke lichaam te bemoei, lijken of onmogelijk te maken. De Ge- neralstaatsamvalt zag daarin een ver grijp tegen art. 1 van de Verordening betreffende de plichten der ambtenaren van 15 Mei 1943 en hij ging in zijn aan klacht uit van het standpunt, dat de be kendmaking van 22 Juni het doel en de strekking had onrust onder de studen ten te veroorzaken. Prof. M. verklaarde, aan het besluit van den Senaat in de gebouwen der T. H. bekendheid te heb ben gegeven, omdat hij deze wijze van handelen beter achtte dan af te wach ten of langs illegalen weg geruchten omtrent het besluit van den Senaat tot de studenten zouden doordringen. Poli tieke bedoelingen hebben bij hem niet voorgezeten. De Generalstaatsanwalt vorderde een jaar gevangenisstraf, plus betaling van de kosten van het geding. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom pleitte vrijspraak. Het Obergericht veroordeelde prof. M. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van den sedert 23 Juni in preventief doorgebrachten tijd. In z,ijn toelichting zeide de president o.a.. dat de indruk, dien de bekendmaking van het Senaats- bes'uit op de studenten zou verwekken, den rector duidelijk voor oogen moet hebben gestaan te meer, omdat kort te voren, nl. op 6 Juni, de invasie was be gonnen, waarvan velen hier te lande een spoedige beëindiging van den oorlog en terugkeer van de vroegere verhoudingen meenden te moeten verwachten. A-sociale meubelliandelaar krijgt een ton boete De Arnhemsche inspecteur voor de Prijsbeheersching .heeft de firma Sma- rius, meubelhandei te Nijmegen, een boete van honderdduizend gulden opge legd. Uit een voorraad, waarmede de plaatselijke oorlogsslachtoffers geholpen moesten werden, leverde de bedrijfslei der J. W. v. d. Akker aan een boer een huiskamerameublement, waarbij hij voor de ontbrekende vergunning driehonderd vleeschrantscenen bedong en den prijs bijna zeshonderd gulden boven het ge oorloofde stelde. Dit feit kwam v. d. Ak ker op een boete van 10.000 te staan, terwijl den eigenaar A. P. J. B. Sma- rius. die reeds eerder wegens prijsover. tredingen zwaar werd gestraft, de hier boven genoemde boete werd opgelegd. Tevens werd h.ij veroordeeld tot betaling van 10.000 proceskosten. Zijn zaak is voor den tijd van vijf jaar gesloten, ter wijl hem verboden is gedurende dezen tijd in den meubelhandei werkzaam te zijn. GEXÉKALOBERST LINDEMANN Op de lijst van generaals, die uit het leger gestooten zijn, komt o.a. de naam van generaal Lindemann als deserteur voor. In politieke kringen te Berlijn wordt er de nadruk op gelegd, dat dit niet de opperbevelhebber van de Duit sche troepen aan het Narwa.front is. Dat is nl. Gene'raloberst Lindemann. Begrafenis minister Jordana Het stoffelijk overschot van den Spaansclien minister van Buitenland- sche Zaken, graal' Jordana, is Zaterdag avond op een affuit van het ministerie van Buitenlandsche Zaken overgebracht naar het Aimudens-kerkhof, waar het is bijgezet. Japan. Ondanks de intensieve vij andelijke aanvallen is Myitkiyna, naar Domei meldt, nog steeds lieaht in Ja. pansche handen. Amerikaansche slagvloot de Bonin-eilaiulen Naar de meening van de militair# kringen te Tokio duidt een plaatselijke operatie van krachtige vijandelijke vlootformati-es in het midden van den Stillen. Oceaan, op een offensief tegen de Bonin-eilanden en het openen van luchtaanvallen op het Japansche moe derland. De eerste aanwijzingen voor de concentratie van vijandelijke vlooteen- heden in de wateren der Bonin-eilan den waren een drietal luchtaanvallen op het Vader-.eiland (Tsjitsjigama) en een tweetal aanvallen op het Sulphur- eiland (Yiojima) in den ochtend van den 4den Augustus: Al deze vluchten werden uitgevoerd door van vliegkamp schepen opgestegen toestellen. Tevens werd een vijandelijke vlootformatie, be staande uit meer dan tien kruisers en torpedojagers, ten Oosten van het Va- der-eiland waargenomen. Alles duidt er op, aldus de frontberichten, dat een sterke vijandelijke slagvloot in dit ge bied opereert. Engelsche kruiser zonk "n vier minuten Volgens voorloopige berichten bedra gen de verliezen der geallieerde invasie- vloot tengevolge van óe catastrofe in den nacht van 2 op 3 Augustus 3400 man en ongeveer 400 tanks. Aan de kusttus. schen kaap de La Heve en kaap d'Anti- fer drijven nog steeds wrakstukken van tot zinken gebrachte schepen aan land. Van de ongeveer 30 afgeschoten torpe do's hebben niet minder dan 21 haar doel doodelijk getroffen. De kruiser der Fijiklasse zonk. in den recordtijd, van 4 minuten, waarbij het grootste deel der bemanning om het leven kwam. Vergeef scli e aanval op Duitsch konvooi In de wateren ten Z. van Bretagne heeft Zondagochtend een gecombineerde formatie vijandelijke bommenwerpers te zamen met torpedobootjagers een Duitsch konvooi verscheidene malen aangevallen. Er werden verscheidene artillerietreffers geplaatst op vijandelijke torpedobootja gers. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden, behalve dat eenige beschadigingen ontstonden. De beman ningen leden eenige verliezen aan doo- den en gewonden. Talrijke Parijsche bars gesloten Dezer clagen heeft de politie een raz zia in de Parijsche bars gehouden. Twee honderd zgn. „American bars", die geen verantwoording konden afleggen over de drink- en eetwaren, werden onmid dellijk gesloten. In totaal werd voor een waarde van 500 millioen francs in be slag genomen. Wat aan verderf onderhe vig was. werd ter beschikking gesteld van de hulporganisaties voor de door bombardementen beschadigde gebieden. De chef van de economische politie heeft verklaard, dat deze actie nog slechts een begin beteekende. Zij zal veel verder om zich heen grijpen. Zoo werden o.a. gesloten: Butterfly bar, Til- boury. Yaerling, Draker. Washington bar, Hollywood bar. Uppercut. Oiseau Bleu. Cabana Cubaine, Ramentscho en Clipper. Tevens werd een aantal perso nen uit zwarte handelaarskringen in hechtenis genomen. Ontnuchtering Strijd in het Oosten Terreuraanvallen op Nederland Een moeder verliest haar zoon Een vrouw haar man Een meisje haar verloofde En velen een vriend of vriendin.... Zéér tragisch, doch nóg tragischer is het dan wanneer deze personen 's avonds de krant nemen in dit geval „Het Nationale Da$- blad" en de volgende advertentie het oog trekt: HEEFT U een huivriend of vriendin verloren, kom dan tot ons, wij vervangen dit of dat schitterend door levering van een hond of hondje vanaf 15. hetzij door een poes of poesje vanaf 2,50. Witte of gekleurde muizen enz., ent. Alles onder garantie. OIEHENPALEIS HIMPIE (Voor hen, die nog niet precies weten wat „Amerikanisme'' beteekent, zij medegedeeld, dat onder dien verderfelijken geest het bo venstaande wordt verstaan.) Turksch schip met joodsehe vluchtelingen vergaan Naar uit Ankara wordt gemeld, is het Turksche schip ..Merkuredat met 250 joodsehe vluchtelingen uit Constantza naar Turkije onderweg was, Maandag in de Zwarte Zee gezonken. Daarbij zjjn op vier na alle passagiers verdronken. Markt Nijkerk Eierprijs f 1.32f 1.37 per kilo; eenden eieren f 7f 8 per honderd. 36 Schram men en dertig biggen taxatieprijs. B.S. V.V. heeft overgenomen: 49 stuks rund vee; aangevoerd op de taxatie-markt elf runderen. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. 6 Aug. Geboren: Hendrika Willielmina Alberta, v. H. W. Pothoven, en J. E. Meskes. Everar- dus. z. v. B. H. Re winkel en A. Poort. Marianne Brunetta, d. v. G. Sluiter en B. J. Christ. Wilheimina Theodo ra, d. v. J. v. Bekkum en W. T. v. Zui len. Nicolaas Emmanuel, z. v. N. G. Pieters en E. H. v. Druten. Hendri- kus. z. v. G. J. Sleeking en A. v. Schoon- horst. Casparus Andries, z. v. P. Pau- lusma en E. B. J. v. Nieuwkerk. A11- naeus Theodoras, z. v. A. Jansen en H. Andreae. Robert Wilhelmus, z. v. H. W. Vonk en A. J. Langras. Maria An- tonia, d. v. E. A. Berghuizen en C. Voigt. Gehuwd: H. G. A. Baan en A. J. v. Eek. Overleden: L. de Jonge, 75 jr., echtgenoote v. O. Spoelstra. J. v. Soeren. 11 jr. (m.) J. v. <1. Sluis, 63 jr., echtgenoot v. G. Seep. J. Mun sterman, 71 jr., echtgenoote v, R. Ber kenbosch. T. Juffer, 3 jr. (m.) A. de Wit, 73 jr., echtgenoote v. J. C. Eijgelsheim. -In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Jochem Hendrick Swarten- hontlt 1566/1627. Blokkade Duinkerken 1588, tocht met v. d. Does naar Spanje 1599, vice admiraal 1603. Tocht Mid- dellandsche Zee 1620. Lt..ad- miraal 1621. Slag bij Gibral tar 1622. (O/H Pm) Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O/H P.m Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschie den bij de Marineannabmstelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Watten SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2