AMEKFMNS(HE (MUNT Dustschland bundelt de volkskracht Tegenaanvallen bij Warka en Wilkowisjken Sepp Dietrich door den Führer onderscheiden Strijdt in de Watten hh mede voor een nieuw Europa K E UI R I N G fr N SS-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Ne- derlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS (Wiking), SS Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, SS-Pantzer Jager-Kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaan sche SS in Nederland. Vanaf 15 Aug. aflevering van inmaakglazen en rubberringen VRIJDAG 11. OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 2 PAG.. 58e JAARGANG. No. 188 VERDUISTERING. Van 6 tot en met 12 Aug. van 21.15 u. tot C.15 u. L.K. 11 Aug. N.M. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCWE VALLEI 18 A«e Uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENBERG in. SNOUCKAERTLAAN AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289 Giro 86362 Redactie: Tel 6731 Hoofdredacteur: NIC LAMAN. SOEST. Dr. Göbbels treft nieuwe regelingen voor het totale gebruik van arbeidskrachten BERLIJN, 10 Aug. De Rijksge- vol machtigde voor het totale ge bruik van arbeidskrachten voor den oorlog. Rijksminister dr. Göbbels, deelt o. m. mede: Nadat de vorige week reeds door het verhoogen van den arbeidsplicht voor vrouwen tot vijftig jaar en door het de creet tegen den schijnarbeid aanzienlijke arbeidskrachten vrij gemaakt zijn, die thans door de arbeidsbureaux overge bracht worden naar de voor den oorlog belangrijke bewapeningsproductie, zijn de verdere maatregelen voor de totali seering van het gebruik van Duitsche arbeidskrachten voor den oorlog getrof fen. respectievelijk worden zij voorbe reid. Zin en doel van deze maatregelen is arbeidskrachten vrij te maken voor de bewapening en oorlogsindustrie en soldaten voor het front. Binnen het be stek van deze maatregelen zijn de vol gende regelingen reeds getroffen: 1. Alle vrouwelijke hulpkrachten in huishouding en bedrijf van andere dan Duitsche nationaliteit zullen in de be wapeningsindustrie te werk worden ge steld. De op het oogenblik nog haar beroep als personeel in huishouding en bedrijf uitoefenende Duitsche arbeids krachten zullen voor een deel tewerk worden gesteld bij de bewapening, voor een deel werk toegewezen krijgen in huishoudingen waar zij dringend noo- dlg zijn. 2. Een heele reeks lichtingen onont beerlijk verklaarden, waaraan het front bijzonder dringend behoefte heeft, wor den uit het geheele openbare leven en na overleg met den Rijksminister voor Bewapening en OorlogsproductieAlbert Speer, voor een groot deel ook uit de bewapeningsindustrie genomen. 3. De kringen der bevolking, die tot- dusverre weinig gelegenheid hadden tot deelneming aan de gemeenschappelijke oorlogsinspanningen zullen door zoo groot mogelijke intensifieering van den Inlichtingen over de Waffen-SS Het SS-Ersatzkommando Korte Vij verberg 5, Den Haag, deelt ons mede: Gehoor gevende aan de vele verzoeken is het SS-Ersatzkommancio er toe over. gegaan, overal in Nederland inlichtin- genbureaux op te richten, waar men alle inlichtingen over de Waffen-SS verkrij gen kan. Ook te Utrecht is een bureau geopend. Men kan zich dagelijks van 9.0012.00 uur, van 14.0017.00 uur en van 19.0021.00 uur tot dit kantoor wen den, waar alle mogelijke vragen zonder eenige verplichting beantwoord kunnen worden. Het bureau is gevestigd: Vre- denburg 19, Utrecht. thuisarbeid dienstbaar gemaakt worden aan de wapenproductie. 4. Het cultureele leven in al zijn ver takkingen wordt belangrijk beperkt. De desbetreffende afzonderlijke maatrege len zijn reeds ter hand genomen. O.in. zal reeds in de eerstvolgende dagen de geheele Duitsche opleiding voor film en theater worden gesloten, terwijl de jon ge acteurs en actrices naar de wapen industrie worden overgeheveld. 5. Verdere belangrijke krachten sbe- sparende maatregelen op het gebied van het algemeen binnenlandsche bestuur, de spoorwegen, de posterijen en het cul tureele leven zijn aan den gang of wor den voorbereid. 6. Wat den stijl van het openbare le ven betreft, deze moet thans principieel worden aangepast aan den totalen oor log. Ni?t het uiterlijke vertoon vsn een plechtigheid zal in de toekomst gel den als maatstaf voor haar beteeke- riis, maar haar eenvoud en doelmatig heid. Alle openbare plechtigheden, wel ker aard niet door den oorlog bepaald wordt, zooals recepties, installaties in functies, feest- en schouwburgweken, muziekdagen, opening van tentoonstel lingen herdenkingsplechtigheden c'.ie niet dienstig zijn aan de onmiddellijke bevordering der gemeenschappelijke oor logsinspanningen moeten achterwege blijven. WEER SCHEERMESJES Bon R 09 van (le tafcakskaart volgende week inleveren In den loop van de maand September wordt- wederom een aantal scheermesjes beschikbaar gesteld voor mannelijke personen, die een tabakskaart bezitten. Men dient daartoe bon R 09 van de ta bakskaart tusschcn 14 en 19 Augustus a.s. in te leveren bij zijn leverancier (détaill.) Het is daarbij niet noodig oude scheermesjes in te leveren. De leveran cier geeft voor de in ontvangst geno men bonnen een ontvangstbewijs. Het aantal scheermesjes, dat men per bon ontvangt, wordt nader bekend gemaakt. In afwijking van de voorgaande distri- butièperiodeii mag de winkelier niet eerder overgaan tot aflevering van scheermesjes tegen inlevering van het ontvangstbewijs vóór een bepaal den, nog nader bekend te maken da tum. Het ontvangstbewijs dient men zorgvuldig te bewaren, daar men slechts onder inlevering daarvan de scheermes jes zal kunnen verkrijgen. Op verzoe ken om beschikbaarstelling van scheer mesjes in gevallen, dat het ontvangst bewijs is verloren gegaan, dan wel, dat men verzuimd heeft zijn bon tijdig in te leveren, zal niet kunnen worden in gegaan. In het belang van een zoo vlot mogelijk verloop van de distributie le- vere men de bonnen in bij winkeliers, die dit artikel regelmatig verhandelen. ZWARE STRIJD BIJ VIRE EN LE PLESSIS IN NORMANDIë Hoofdkwartier van den Führer, 10 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Zuidelijk van Csen zette de vijand zijn he vige aanvallen voort en breidde hij zijn pene- tratiegebied naar het Zuiden en Zuid-Gosten uit. Onze tegenaanvallen vingen echter de vijandelijke gevechtsgroepen op en brachten haar tot staar.. Van 7 tot 9 Augustus ver loor de vijand ten Z. van Caen en ten VV. van de Ome 278 pantserwagens. Ook aan de rest van het front zette de vijand zijn hevige aanvallen op dezelfde zwaartepunten voort. Hij kon echter alleen Zuidelijk van Le Plessis en Vire terrein win nen. De zware gevechten duren ^/ccrt. In Bretagne werden door tanks ge steunde aanvallen der Amerikanen in het gebied van St. Nagaire, Lorient en Brest afgeslagen, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. De dappere verdedigers van St. Malo leveren een zwaren strijd tegen den van alle kanten aanvallenden vijand. In het Fransche gebied werden 128 terroristen in den strijd vernietigd. In de wateren ten W. van Brest werd een groote vijandelijke, torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. Door spe ciale strijdmiddelen der marine verloor de vijand in de Seinebaai wederom zes volgeladen r&vitailleeringsschepen met hl gezamenlijken inhoud van 25.500 ton. een torpedojager en een bewakingsvaartuig. Zuidelijk van het eiland Jersey brachten bewakingsvaartuigen van een Duitsch konvooi twee Amerikaansche torpedo- motorbooten tot zinken, waarvan een door haar te rammen. Londen ligt onder zwaar storingsvuur. In Italië hervatte de vijand aan de Adriatische kust zijn aan vallen met /sterke strijdkrachten. Zij stortten met zware verliezen ineen. In het Oosten zijn bij Sanok en Miclce hevige gevechten met binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten gaande. N.W. van Baranof werden herhaalde vijande lijke aanvallen uiteengeslagen en de Sovjets in een tegenaanval teruggewor pen. In de periode van 6 tot 9 Augustus werden hier in de zware gevechten 108 vijandelijke tanks stukgeschoten. Z.O. van Warka wint de tegenaanval onzer pantserformaties tegen hardnek- Jij onze vrijwilligers. Goed gecamoufleerd, bo^n!^ yerscholen achter struiken en bloemen, word. werden herhaalde aanvallen der bolsje- ftet terrein afgezocht naar den vijand. wisten afgeslagen of opgevangen. Bij SS PK Apfcl/0/H P. ra. Wilkowisjken zijn tegenaanvallen onzer 14.8.44 812 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan No. 1. 14.8.44 1618 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15.8.44 812 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15.8.44 1618 uur, Arnhem, Café Royal. 16.8.44 812 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17.8.44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18.8.44 812 uur, Utrecht. SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Nebenstelle, Yredenburg 19 18.8.14 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslagsr, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diansttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle* verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen dar Waffen SS Amsterdam, Dam 4: Alkmaar, Langestraat 5C; Utrecht, Vredenburg 19; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Hccrenstraat 46; Enschedé. Henceloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. troepen gaande. Noordelijk van de Me mel mislukten in het gebied van Rasei- nen hernieuwde doorbraakpogingen der Sovjets met zware verliezen aan dooden en gewonden; 52 vijandelijke tanks wer den stukgeschoten. In Letland bleven talrijke aanvallen van den vijand tus schen Mitau en het meer Pskof zonder resultaat. Formaties slagvliegtuigen vielen vooral in de groote bocht van den Weichsel en in het gebied ten W.,.- van Kofno gereed staande Sovjettroepen en tankconcentra ties met goed gevolg aan. Des nachts wa ren vijandelijke troepenconcentraties N.W. van Baranof en Z.O. van Warka het doel onzer gevechts- en nachtslagvliegtuigen. De vijand verloor gisteren 41 vliegtuigen. Vijandelijke bommenwerpers lieten over dag bommen vallen op het gebied van Boedapest. Des nachts viel een vrij zwak ke formatie vijandelijke bommenwerpers het gebied van Ploesti aan, waarbij hij 14 vliegtuigen verloor. In W.- en Z.W. Duitschland werden vooral Saarbrücken, Karlsruhe. Pirma- sens en Luxemburg aangevallen. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 33 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 31 viermotorige bommenwerpers vernield. De Communistische partij in Colum- bië heeft besloten haar naam te veran deren in soc.-democratische partij. Door reevers doodgeschoten In den afgeloopen nacht heeft te Ge- mert (N.-B.) in de kom van het dorp een roofoverval "laats ehad, waarbij de ruim 30-jarig -n. Verstappen door een revolverschot gedood werd. Omstreeks twee uur drongen vier mannen de sla gerij van de gebrs. Verstappen aan de achterzijde binnen. De drie bewoners stonden tegen de met revolvers gewa pende mannen machteloos en moesten zich laten knevelen. Een hunner ver zette zich hierbij evenwel, waarop hij pardoes werd neergeschoten. De indrin gers namen daarop de wijk. 'Weteldnieu w* Roosevelt heeft eind Juli drie daoen on Honoicclce gecorffcreerd met Mac Arthur, Nimitz. Ifalsey Leahy over de a.s ow* lagsphases op den Stillen Oceaan. 9 De Finsche troepen hebben bij llomantsi de 173e en 289e divisie van de Sovjets verslanen en grootendeels vernietigd. De Finsche verliezen waren betrekkelijk ge ring. 6 Maarschalk Mannerheim hseit den afge treden minister-president Linkomies het Vrijheidskruis eerste klasse verleend. S.P.T, meldt, dat er teekenen zijn welke er cp wijzen, dat de geallieerden van plan zijn in Italië een nieuwe verrassende lan ding te ondernemen. O Mikolajczyk is van zijn reis naar Moskou in Londen teruggekeerd. Stalin heeft van hem geëischt, dat Polen van zijn garantie verdragen met Engeland afstand moet deen. De Sovjet-Unie duldt geen vreemd veiligheidssysteem in gebied, dat tot haar invloedssfeer behoort. Van 15 Aug. af mogen winkeliers in maakglazen en rubberringen afleveren. Ieder, die van 28 Juni t.m. 7 Juli on bruikbare rubber inmaakglasringen heeft ingeleverd, kan bij zijn winkelier zes glazen met ring betrekken, alsmede evenveel extra nieuwe ringen als oude zijn ingeleverd, tot ten hoogste honderd extra ringen. Zij, die voor 15 Juli j.l. bij het Rijks bureau voor Glas, Keramiek en Hout productie een aanvraag voor inmaak glazen hebben ingediend, ontvangen, voor zoover niet afwijzend is beschikt, een leveringsvergunning. Ziekenhuizen, stichtingen, rusthuizen, pensions en slachtoffers van bommen ontvangen eveneens leveringsvergunningen. Op de ze vergunningen' kan men bij den leve rancier, die er op vermeld staat, glazen en ringen betrekken. Zij, die na 15 Juli hun aanvrage voor inmaakglazen heb ben ingediend, zullen een eventueele te verstrekken leveringsvergunning eerst la ter ontvangen. De bevoorrading van den handel vindt regelmatig voortgang. Het kan echter voorkomen, dat een winkelier nog niet van inmaakglazen is voorzien. Men zal dan met het betrekken van de glazen moeten wachten, totdat dit wel het ge val zal zijn. Over de verleende vergun ningen of af wijzigingen kan met hel Rijksbureau geen correspondentie wor den gevoerd. ZS-proceduie voor banken Van bevoegde zijde wordt medege deeld: Enkele Kamers van Koophandel hadden aan credietinstellingen enz. bij vergissing afdrukken (toelichtingsvellen en aanvraagformulieren) uitgereikt, wel ke bestemd waren voor het gebruik door de industrie. Voer de leden der hoofd groep Banken zijn speciale formulieren vervaardigd, welke in de komende da gen bij de Kamers van Koophandel ver krijgbaar zullen zijn. Men wordt daarom verzocht bij het indienen der aanvragen voor de Z.S.-procedure er goed op te letten, dat de juiste formulieren worden gebruikt. Voor zoover aanvragen reeds op andere formulieren aan den Beauf- tragt3 voer de Nederlandsche Bank ver zonden werden, worden deze aan de af zenders teruggegeven. Tevens wordt er nog cp gewezen, dat ingeval de achter zijde van het aanvrage-formulier niet voldoende ruimte biedt voor het vermel den der employé's, moet worden verder gegaan op speciaal hiervoor vervaardig de vervolgformulieren, welke aan weers* kanten zijn voorzien van de tabellen. f 1>0EREN, uw volk vraagt broed, vel en aardappelen: Scheurt graslandJ Hoofdkwartier van den Führer, 10 Aug. De Führer heeft het eikenloof met zwaarden en briljanten bij het Rid derkruis van het IJzeren Kruis verleend aan SS-Oberstgruppenführer, comman- deerend generaal van het SS-pantser- corps „Leibstandarte SS Adolf Hitler", Sepp Dietrich, als zestienden soldaat der Duitsche weermacht. De Führer heeft de onderscheiding persoonlijk overhan digd. SS-Oberstgruppenführer en kol.- generaal der Waffen-SS, Sepp Dietrich heeft met het eerste SS-pantsercorps Leibstandarte in gevechten van twee maanden in het gebied van Caen beslis send de steeds weer met uiterst sterke strijdkrachten uitgevoerde aanvallen der Engelsch-Canadeesche troepen gestuit cn den voorgenomen doorbraak ver ijdeld. Radiopraatje over kinderuitzending Dc Ned. Omroep zal hedenavond van 20 tot 22 uur een programma uitzenden „Van allemans gading", waarin o.a. een praatje zal worden gehouden tusschcn ccn radioverslaggever cn het hoofd van de afd. Kinderuitzending van den Ned. Volksdienst. Dit praatje zal uitsluitend gaan over het transport van Nederland sche kinderen naar Böhmen/Mahren, dat op 30 Juni jl. is vertrokken. O.a. zullen ongeveer twintig Ned. kinderen per ra dio een groet aan hun ouders brengen. t/j Oberstgruppenführer Sepp Dietrich en de commandeerende generaal vani een infanterie-diYlsis arriveerden tri het hoofdkwartier van den opper bevelhebber der pantsergroep West# tot het Yoeren van een bespreking PK JesWAtl.-H/P m

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1