AMECSrOOKISCME COIIMNI X Zeer hevige gevechten ten N. van Alengon Groote omsingelingsoperatie in N.-Frankrijk Fatale politiek AMERSFOORT Geldersche Vallei MAftNOftG Tl OWSfMKYflg ffPGJ im 4 PUG.. m JAftRGftNfi. Na. 190 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EH DE 6ELDE&SCHE VALLEI Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN AMERSFOORT Administratie: Tel.' 6289. Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIO. LAMAN, SOEST. VERDUISTERING. Van 1320 Aug. van 21.006.30 u. 18 Augustus N.M.; 27 Augustus E.K. Advertentieprijzen! per m.M. regel ƒ0.12. Ingezr mededeellng 10.24. „Doelpunten": a. personeel, t.m. 20 woorden 10.55. Ieder woord meer 0.05; b. alle overige 20 w. ƒ0.66. Ieder woord meer f0.06 max. 50 woorden. Bewij?n. 6 et De adm be houdt het recht adv. zonder opgave van redenen te weigeren. Abonnementen bij vooruitbetalingv p. kwartaal '2.05; P. post f 2.25; p. mud. '0.69; p w. '0 16. Losse nummers 0.06. C'orresp. over adv. en abonnementen aan Administratie. DE New-Yorksche aartsbisschop Spellman is kortgeleden bij Paus Pius XII ge weest teneinde het contact tusschen Rome en Moskou tot stand te brengen. Deze po ging kan men echter als mislukt beschou wen de Paus Wijst ten eenen male ieder contact met het activistisch-marxistische bolsjewisme van de hand. Doch hiermede is de nood der Italiaansche Christenheid nog niet gelenigd. Integendeel. Het door de Anglo- Amerikanen bezette Zuid- en Midden-ltalië wordt, met of zonder goedkeuring van het Vaticaan, gebolsjewiseerd. Wat dit wil zeg gen, vermelden eenige te Madrid ontvangen berichten, welke gewag maken van een teu- gellooze agitatie der bolsjewistische godloo- zenbeweging daar in de bakermat van het katholicisme. Priesters worden vermoord, Gods altaren geschonden, reliquieën en offer blokken geroofd, kruizen en Madonna's ver brand en kerkgangers gemolesteerd. Zoover is het thans in het Roomsche Italië geko men, dat Christus er openlijk wordt bespot, ja, zelfs in Rome, in de Eeuwige Stad, klinkt de kreet van het roode gespuis: „Er is geen God!" In Sovjet-ltalië zullen geen kerken bestaan en wanneer de vrienden van Stalin Rome hebben veroverd, aldus heet het in de rijkelijk uitgedeelde pamfletten, dan zal de zoogenaamde Heilige Vader evenals Gods Zoon den kruisdood sterven. Zoo is het door de democratische Chris tensoldaten bevrijde Italië ten prooi gevallen aan de verdelgers van het Christelijk geloof En deze gang van zaken was te voorzien door ieder, die met een helder verstand de ontwikkeling der internationale machtsver houdingen heeft gevolgd. Voor diengene was het duidelijk, dat de democratisch-kapitalis- tische machten in een nieuwen wereldoorlog zouden moeten bukken voor het bolsjewisme en dat dientengevolge het laatste onbeperkt zijn wil zou vermogen dicteeren aan die volkeren, welke eens in den greep der geal lieerden zouden geraken. Er is echter nog meer. dat zich reeds jaren tevoren liet voorspellen. Vooruit was te voorzien, dat het hun, die uit politieke overwegingen hun heil zochten bij de internationale democratische oorlogsdrijvers eens duidelijk zou worden, dat zij zicji door dit bandgenootschap aan den duivel zélf verkochten. Dit geldt dan in hoofdzaak voer het politiek katholicisme, dat' met de niapomierie en het wereldjodendom dezen oorlog op zijn naam heeft staan. Reeds bij de verkiezing van kardinaal Eugenio Pacelli tot Paus in het voorjaar van 1939 trachtte men in het kamp der in ternationale oorlogskliek den Heiligen Va der én zijn wereldlijke politiek openlijk in een der twee ideologische stroomingen te fleuren. Met meer moed en hoop poogde men dit, wijl de politiek van Kardinaal Pacelli, in diens .functie van Kardinaal- staatssecretaris in het Vaticaan in flagrante tegenstelling stond met die der nationaal- socialisiische en fascistische mogendheden. Deze speculatie der oorlogshitsers is echter fout gebleken. De vredeswil van Pius XII liet zich noch door Londen, noch door Parijs of Washington ombuigen tot een partijdige uitspraak over den dreigenden oorlog. En toen men dit zag, begon men reeds terstond de vredesacties van den nieuwen Paus te saboteeren. Aan dit werk deed niet in het minst het Vaticaan zélf mede. Onder het Va ticaan versta men: ~de Monsignori, de verpo litiekte hooge geestelijkheid, die zich open lijk in haar spreekbuis, de „Osservatore Ro mano" uitsprak tegen de autoritaire staten en haar sympathie betuigde met de demo- plutocratische machten. Terwijl ondubbelzin nig bleek, dat Paus Pius XII slechts den vrede wilde dienen, verbond het politiek ka tholicisme zich met de vrijmetselarij en het wereldjodendom, de duistere machten ach ter de schermen, welke in September 1939 Duitschland den oorlog verklaarden en later den marionet Roosevelt aanwezen om dien Europeesclien strijd tot een wereldbrand uit te breiden. Terzelfder tijd dat Adolf Hitler zijn vredesvoorstellen zag versterkt door het Pauselijke vredesinitiatief plaatste het Va ticaan, het politiek katholicisme, zich in woord en geschrift in het oorlogsfront aan de zijde der Loges. Wie dit loochent, doet de waarheid willens en wetens geweld aan en vergeet, dat zelfs de ongelukzalige demo cratische geschiedenis van ons eigen vader land een Roemsch-roode coalitie heeft gekend. WIJ zouden dit tragische verleden van het politieke Christendom niet oprakelen, ware het niet, dat het een ernstige histori schs waarschuwing vormt voor allen, die zich geroepen voelen de meineedlge democra tieën trouw te moeten blijven. Wie dit doet, bedrijft een fatale politiek, daar de democra' tie, welke zegt de onaantastbaarheid van den menschelijken geest en de broederschap der menschheid tegen de geestelijke slavernij in Doorbraakpogingen van de Sovjets opgevangen Hoofdkwartier van den Führer, 13 Aug. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: Aan het front ter weerszijden van de Orne en ten Zuiden van de Vira heeft de vijand tal rijke, afzonderlijke aanvallen uitgèvoerd, die tot verbitterde gevechten leidden en die groo tendeels afgeslagen werden. Om verscheidene pcnetraticplekken wordt nog gestreden. De gevechten in het gebied van Alencon hebben zich nog meer naar het Noorden ver plaatst en zijn toegenomen in omvang en fel heid. Na krachtige luchtaanvallen zijn de Ame rikanen opnieuw overgegaan tot den aanvat-op St. Malo. Wederom werden zij na felle ge vechten, waarbij onze kust- en luchtafweer- artillerie doeltreffend ingreep, bloedig afge slagen. In de stad doorgebroken vijandelijke troepen werden in een tegenaanval terugge worpen; gevangenen werden binnengebracht. Beveiligingsvaartuigen dei- marine heb ben in de wateren ten Westen van Le Havre een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht en een tweede zwaar beschadigd. Marjne-afweergeschut en beveiligingsvaartuigen hebben boven de kust van West en Zuid-Frankrijk vijftien vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In het Franse lie achter land werden 102 terroristen in den strijd gedood. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië zijn geen gevechtshandelin gen van grooteren omvang voorgekomen. In het Oosten zijn tusschen het brongebied van de Proeth en de groote booht van den Weichsel verscheidene aanvallen der bolsjewieken afgeslagen, waarbij talrijke tanks werden vernield. Formaties slagvliegers ondernamen ten Westen van Baranow doeltreffende aan. vallen op bolsjewistische tanks en co lonnes voertuigen. Ten N.W. van Bialy. stok werden nieuwe doorbraakpogingen van ruim tien bolsjewistische divisies infanterie in harde gevechten opgevan gen. Aan het Letlandsche front heeft de vijand ook gisteren weer op talrijke plaatsen tevergeefs aangevallen. Alleen ten Z.W. van het meer van Pskof kon hij zijn penetratiegebied uitbreiden. Zware gevechten durên hier voort. Na een aanval overdag van Ameri. kaansche bommenwerpers op de stad Metz hebben vrij zwakke Britsche for maties vliegers in den nacht bommen geworpen op Brunsw-ijk, Hildesheim, Rüsselsheim en KielDcor nachtjagers en afweergeschut werden 58 terreurbom. menwerpers neergeschoten. TERREURAANVALLEN OP STRAATSBURG. MüLHAUSEN, SAARBRüCKEN EN BERLIJN Het Opperbevel van de Weermacht deelde Zaterdag mede ..Ten Z.O. van Caen en aan weerszij den van de Orne werden krachtige plaatselijke aanvallen met groote ver liezen voor den vijand afgeslagen. In den sector ten Zuiden van VireMor- tain zette de tegenstander zijn door braakpogingen den geheelen dag voort. Door onze onmiddellijk ondernomen te genaanvallen kon hij echter op geen enkele plaats belangrijke terreinwinst behalen. Hevige gevechten zijn nog gaande. Ten Noorden van Le Mans heeft de vijand zich versterkt en streeft hy er naar door aanval naar het Noorden in den rug van ons hoofdfront te stooten. Om Alencon zijn hevige gevechten ont brand. Het dappere garnizoen van St. Malo sloeg ook gisteren weer alle vij.- andelijke aanvallen lil verbitterde ge vechten met groote verliezen voor den tegenstander af. Duikbooten brachten voor de kust van het invasjegebiod en in andere zeege bieden vier vrachtschepen van tezamen 22.000 bi't. en twee mijnenvegers tot zin ken. Drie andere schepen en een torpe dojager werden getorpedeerd, drie vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Het gebied vah Groot-Londen ligt dag en nacht onder zwaar vergeldings vuur van de V 1. Uit Italië wordt geen melding ge maakt van gevechtshandelingen van be- beteekenis. In het Oosten werden hernieuwde aanvallen der Sovjets bij Sanok en Mlelec na harden strijd evenzeer uiteen- haar banier te hebben staan, de voorloopster is van het bolsjewisme, dat den menschelij ken geest verminkt en de broederschap ver bindt met deTi geesel van den klasse- en godsdiensthaat. Italië, het meest ongeluk kige land der wereld, i3 hiervan het voor beeld. Vóór en tijdens den oorlog schakelde het politiek katholicisme van Rome zijn be langen gelijk met die der groote democra tieën. Welnu, 1944 brengt daar in Zuid- en Midden-ltalië de overwinning dier democra tieën, maar het Vaticaan meet machteloos toezien hoe de Bruid van Christus wordt aangerand door de leden der bolsjewistische godloozenbeweging, die hun bevelen uit de joodsche centrale van het Kreml ontvangen. En de democratische bevrijders? Wel, zij verklaren geen pelitie-apparaat te bezitten om tegen deze roode uitwas sen op te tredenI geslagen als in de groote bocht van den Weichsel ten W. van Baranof en ten Z.O. van Warka. Een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stukge schoten. Ten N.W. van Bialystok werden hernieuwde doorbraakpogingen der Sov jets door onze pantserformaties ver ijdeld. In een penetratieplek zijn de ge vechten nog- aan den gang. Aan het Letlandsche front werden voortdurende anvallen der bolsjewisten, die door pantserwagens en slagvliegtui gen werden gesteund, in hoofdzaak af geslagen. Plaatselijke penetraties wer den afgegrendeld. Ten Z.W. van het meer van Pskof kon de vijand na ver bitterde gevechten, die met groote ver liezen gepaard gingen, eenig te«-ein' winnen. Aan het Narwafront bleven aan ballen der Sovjets zonder succes. Amerikaansche bommenwerpers on dernamen terreuraanvallen op Z.W. Duitschland. Vooral in de steden Straatsburg. Saarbrücken en Mülhausen ontstond schade in woonwijken en aan cultuurmonumenten. De Straatsburger domkerk werd beschadigd. Des nachts viel een vrij zwakke for matie vijandelijke storingsvliegtuigen de Rijkshoofdstad aan. Elf terreurbommen- werper3 werden neergeschoten. De bewakingsformaties, die onder be vel van den kapitein-ter zee Rehm de Italiaansche Westkust beveiligen, heb ben zich bij den afweer van vijande lijke aanvallen ter zee en uit de lucht bijzonder onderschelden. In de afge- loopen drie maanden hebben deze for maties een corvet en veertien motor- torpedobooten tot zinken gebracht-. Een duikboot en 21 motortorpedobooten weiden zoo zwaar beschadigd, dat het waarschijnlijk is. dat een deel van deze schepen verloren is gegaan. Bovendien werden talrijke vliegtuigen neergescho ten. In de groote bocht van den Weichsel heeft zich luitenant Wlttrock van een eglment grenadiers door voorbeeldige dapperheid onderscheiden. ONDERSCHEIDINGEN DOOR DEN FüHRER De Führer heeft het Ridderkruis van het kruis voor Oorlogsverdiens te ver leend aan den leider van de hoofdaf- deeling Tewerkstelling. Mlnisterialrat dr. Timm. den lasthebber van den alge meen gevolmachtigde voor de Tewerk stelling voor de bezette Oostelijke ge bieden en voor den Landbouw. Landes- bfluern-führer staatsraad Peuckeit en aan den afdeelingsleider bij den alge meen gevolmïrchtigde voor de Tewerk stelling minlsterialrat dr. Hildebrandt. Dr. Gördeler gearresteerd De voormalige burgemeester Van Ko ningsbergen en daarna eerste burge meester van- Leipzig b. d. dr. Gördeler die sedert den 20sten Juli door de Duit- sche politie wegens medeplichtigheid aan den aanslag op Adolf Hitler gezocht werd, is Zaterdag gearresteerd. Dr. Gör deler werd sedert weken door de Duit- sche politie in samenwerking me# het ge" heele Duitsche volk gezocht. Het was bekend, dat hy de Duitsche grens niet overschreden had. Eenige dagen geleden vond de politie een spoor, dat door an dere aanwijzingen gecompleteerd werd. Dit spoor leidde tot de arrestatie van den gezochte, welke in Oost-Pruisen niet ver van de grens verricht- werd. STAATSEXAMEN. Geslaagd voor A: mej. J. H. Pauw van Wieldrecfit. en de heer en Y. G. Olthammers, B. J. Knie- se, A. P. v. d. Made en J. C. J. stal. Verder slaagden voor A: Mej. M. A. M. van Brink en de heeren: C. Goeman, H. Luyken, H. L. Rieffe, J. M. Reinders, G. Stellinga, W. Schats, C. H. E. de Wit, H. J. Wielinga, P. Richardus. Voor B A. Spoor. Rijwieldiefstal. Aangifte is gedaan van dieftal van twee rijwielen. Inbraak. In een perceel aan den Ar 21 he mee he weg is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken. De da ders zijp. aan de achterzijde van het» huis binnengedrongen. De politie stelt een onderzoek in. ..Zwart fruit. Een koopman werd. bekeurd, omdat hij fruit tegen zwarten prijs verkocht. Het fruit is in beslag ge nomen en onder politietoezicht tegen normalen piijs aan het publiek ver kocht-. Pavolini gewond De secretaris der republikeinsch-fas- cistische partij, minister Pavolini, is bij de actie van een „zwarte brigade" tegen bandieten in Piemont gewond. Hij kreeg een sohot in zijn bovendij. Zijn toestand is na operatief ingrijpen bevredigend. Churchill ontmoet Tito Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Churchill te Rome een ontmoe ting gehad met Tito. Nianwe Duitsche troepen naar het Oostfront Naar het D.N.B. verneemt, hebben de thans uit het binnenland toevloeiende nieuwe Duitsche strijdkrachten klaar blijkelijk een verdere consolidatie van den toestand bewerkstelligd. Zoo bleven ook Zaterdag alle aanvaïspogingen der Sovjets, die deels met krachtigen steun van tanks en slagvliegtuigen onderno men werden, zonder resultaat. Boven dien ondernamen de Duiischers overal met succes tegenaanvallen, om op do brandpunten de bolsjewisten terug t» werpen of plaatselijke penetraties on verwijld op te heffen. Petroleum voor kookdoeleinden Van 15 Aug. tot eft met 2 Sept. 1944 geeft elk der bonnen .,30" van de bon kaart U 403 voor kookdoeleinden recht op het koopen van een liter petroleum. STAATSLOTERIJ. ƒ5.000 6781; ƒ2.000: 18984; ƒ1.500 2634; ƒ1.000: 6214, 10081, 14211. 16437; ƒ400 2037, 5285, 22707; 200: 12519 13011; ƒ100: 1155, 12764, 13467, 20324, 24310, 25111. Markt Nijkerk Eierprijs f 1.32f 1.37 per kilo. Aange voerd veertien schrammen en 43 biggen taxatie-prijs. B.S.V.V. heeft overgeno men 91 stuks rundvee en zeventien run deren aangevoerd op de taxatie-markt. DE AMERIKANEN DRAGEN ÖEN VOORNAAMSTEN EAST Interinf. meldt: De groot opgezette omsingelingseperatie van het geallieer de opperbevel in Normandië in het ge. bied tusschen Caen en Le Mans teekent zich steeds duidelijker af. De Amerika nen, die met verscheidene gemotori seerde en tankformaties uit Le Mans verder naar het Noorden oprukken, moesten ook Zaterdag, zooals reeds voortdurend in de laatste dagen, den voornaamsten last van den strijd dra gen. Het eerste Canadeesche leger, dat ten Oosten van de Ome naar het Zui den in de richting van Falaise moest doorbreken, heeft Zaterdag, afgezien van eenige plaatselijke aanvallen, hergroe peeringen in zeer grooten stijl uitge voerd, welke in de eerste plaats wel veroorzaakt zullen zijn door de zware verliezen aan tanks, maar ook aan man schappen gedurende de voorafgaande dagen. Nadat de tot dusver ondernomen door braakpogingen alle met verliezen mis lukt waren, kon thans een bijzonder sterke concentratie van aanvalswapens van allérlei aard, talrijke tankformaties en de opstapeling van artilleriewapens waargenomen worden, zoodat de hervat ting der Canadeesche groote aanvallen in den allernaasten tijd verwacht moet worden. Tegenover deze voornaamste zwaartepunten spelen de gevechten aan den langen, naar het Zuidwesten loo penden flank tot in het gebied van Mor- tain slechts een ondergeschikte rol. Daarentegen komen aan den uitersten Westelijken top van den Duitschen wig weer levendige gevechten tot ontwikke ling. De hier staande Duitsche formaties werden naar een eenige kilometers ver der naar het Oosten liggende linie ver plaatst, zonder dat de Amerikanen deze beweging konden storen. Ook aan het front van de Loire beperkten de ge vechtsondernemingen zich tot weder- zijdsche activiteit van verkennings- en stoottroepen, waarbij opnieuw uitgebrei de schanswerken waargenomen worden, die in zeer sterke mate met gebruikma-* king van de burgerbevolking zijn opge worpen. Deze schanswerken liggen onder het levendige vuur der Duitsche artille rie en het bombardement van de ge vechtsformaties van het Duitsche lucht- wapen. SOEST. Geslaagd. Mevr. J. de Ruiter— Kraaikanip, onderwijzeres alhier, be haalde de acte Fransch L. O. .\pollo zingt. Onder leiding van. haar dirigent Wim ter Burg gaf de Mannenzangver. „Apollo" een uitvoe ring voor de patiënten van het Sanato rium „Zonnegloren", hetgeen zeer op prijs werd gesteld. NIJKERK. Gevonden: oud heerenrijwiel. Verlo ren: donkerbruine portemonnaie, inh. 1.zadeldekje, vulpen, ceintuur van japon. Inlichtingen marechaussee-kaz. Jubileum. Op 16 Aug. is het 23 Jaar geleden, dat de Opperwachtmeester K. Zwart bij de politie in dienst trad. NIJKERK 65 jaar getrouwd. Heden 14 Aug. herdenkt het echtpaar W. v. d. Hasel en J. Versteeg, Domstraat F 393 NiJ ker kerveen, den dag. waarop zij voor 65 jaar in het huwelijk traden.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1