De taak van de Duitsche boeren verzwaard Montgomery sprak als een overwinnaar Strijdt in de Waffsn hh mede voor een nieuw Europa KEURINGEN 2 AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG U OOGSTMAAND (AUGUSTUS) 1044 Dr. Göbbels richt zich tct de boerenleiders Rijksminister dr. Göbbels lieert Vrijdag in tegenwoordigheid van Rijksminister Backc de voor een werkbespreking in lierlün aanwezige boerenleiders ontvangen. Naast den arbeid voor de oorlogsproduclic. aldus hobbels in zijn toespraak, hangt liet suc ces van ouzo geweldige krachtsinspanningen hoofdzakelijk af van do bereidheid van den Iiuitsrhen boer om zijn uiterste krachten in to 'spannen om onze voedselvoorziening te waarborgen en zoodoendo de eersto voorwaar de voor het zegevierende einde van dezen lots striid to vervallen. Voorts sprak de minister over de voelbare verliezen aan gebied, die Ihiiisrhlaml in de afgcloopen twee jaar heeft moeten aanvaarden en die vanzelfsprekend ook van invloed zün op de voedselvoorziening, lluitscbiand kan nu niet meer uit een over vloed putten, doch moet veeleer al zün vlijt en zün geheolc organisatietalent in den strüd Werpen om de gestelde taak te vervullen. Voor den Duitschen boer beteekent. dit. den eisoli nasr een nog intensievere grondbewerking dali tot dusver. De eer zucht van de Duitsche boeren moet er op gericht zijn er voor te strijden, dat het front en het werkende vaderland nteojt en onder geen omstandigheden het dagelijksche brood missen. De minister verklaarde, dat het Duit- pche hoerendom in de afgeloopen jaren schitterende prestaties heeft Volbracht- Het geheele volk waardeert dankbaar dat de Duitsche boer in .staat is geweest het dagelijksche brood te waarborgen. Thans komt nog als een verzwaring hierbij, dat in het Oosten groote gebie den verloren gingen. Dit beteekent, dat Duitschland in hoofdzaak nu in zijn Vaderlandsch gebied alles moet produ- ceeren. wat het volk voor zijn voeding noodig heeft. Belangrijke beperkingen bij posterijen in Dnitschlfwid Rijksminister dr. Ohnesorge heeft in liet kader van het totale gebruik der arbeidskrachten voor den oorlog tezamen met den Kijksgevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog dr. Göbbels, een vcreenvoudings- program der Duitsche posterijen uitge werkt en voor uitvoering gereed ge maakt, dat öe Duitsche bewapening en «Ie Weermacht met één slag vele tien- «luizcnden uitstekend geschoolde ar beidskrachten en soldaten ter beschik king stelt. Als onmiddellijk te verwezen lijken maatregelen werden uitgevoerd: 1. Stopzetting van het verzenden van drukwerk, zakelijke papieren, monsters en gemengde zendingen. 2. Stopzetting van het verzenden van pakjes. 3. Ver gaande beperkingen in den pakketdienst, waarbij de verzending van voor de be wapening en anderszins vitale goederen verzekerd blijft. 4. Stopzetting van het bestellen van brieven op Zondag of op een anderen dag in de week. 5. In alle steden wordt het bestellen van brieven beperkt tot eenmaal per werkdag. 6. Ver dere belangrijke beperking van het le digen van brievenbussen. 7. Stopzetting van niet voor den oorlog belangrijke particuliere telefoonaansluitingen, nnar- mate van de plaatselijke cischen. 8. Ver vallen van den boodschappendienst en bepaalde soorten gesprekken. 9 Verzen den van telefoonrekeningen met tus- echenpoozen van drie of meer maanden. IC. Opheffing van bepaalde soorten te- leprammen. De verschillende "maatrege len worden reeds in de eerstvolgende dagen van kracht. Ik ben er zeker van, aldus dr. Göb- bfcls. dat het. Duitsche landvolk evenals totdusver ook in de toekomst deze groote taak met oude beproefde daad kracht zal weten op te lossen. Sprekende over de krachtsinspannin gen voor de totale oorlogvoering ver klaarde dr. Göbbels, dat Duitschland ge. dwongen is in de komende weken en maanden van het Duitsche volk groote offers te vergen. Ik, als rijksgevolmach tigde voor de totale oorlogsinspanning, ben vastbesloten om voor het oplossen van deze taak van de mij ter beschik king staande volmachten een dienover eenkomstig gebruik te maken. Thans wordt in het Duitsche volk maar één stem gehoord, zoo verklaarde dr. Göb bels tenslotte, nl. alles te doen en te ge bruiken om dezen oorlog snel en zege vierend te beëindigen. DUITSCHE JUSTITIEAMBTENAREN VCOR DE OORLOGVOERING 1 Tienduizend ambtenaren der Duitsche justitie zullen ter beschikking worderw gesteld van de oorlogsindustrie of weer macht. De ingrijpende veranderingen, die tot deze afvoer van ambtenaren ge leid hebben, zijn in zeer korten tijd door den Rijksminister dr. Thierack bewerk stelligd. (S.P.T.) Roosevelt ziet nog geen einde van den oorlog Rcosevelt heeft, Zaterdagavond ln de haven van Seattle aan boord van een daar voor anker liggenden torpedoboot- jager een radiorede uitgesproken, waar in hij, sprekende over zijn reis op den Stillen Oceaan, zeide niet te kunnen voorspellen, wanneer de oorlog ln het Verre Oosten of in Éuropa zou eindi gen. Ruim een millioen Amerikaansche soldaten strijden heden op het, oorlogs- tooneel van den Stillen Oceaan. „Het Japansche gevaar", moet uit den weg geruimd worden. Dan pas zal er gele genheid bestaan yoor een economische ontwikkeling en bevordering van een omvangrijke handel met China en het gebied van den Stillen Oceaan. In zijn rede wees Roosevelt verder op de beteekenis van de betrekkingen tus- schen de Ver. Staten en Canada en vermeldde, dat de groote verkeersweg, die van de Ver. Staten over Canadeesch gebied r.aar Aljaska leidt-, practisch ge reed is. Voorts verklaarde hij, dat "de nieuwe voorposten in het gebied van den Stillen Oceaan tevens voor cle be scherming van den handel van belang zijn, aangezien zij gelegen zijn op den weg naar Australië, Nieuw Zeeland en ander naties die zich ontwikkelen. Mid den en Zuid-Amerika moeten „veiiig gemaakt worden tegen een aanval uit het Zuiden van den Stillen Oceaan", evenals de Ver. Staten veilig moeten zijn tegen de agressie uit het Noorden der Stille Zuidzee. Brood en meel in Roemenië zonder bon Zwart- en wittebrood zijn vanaf 16 Aug. in Roemenië bonvrij. Het staat den stadsbesturen vrij in geval van achter uitgang der voedselvoorziening weer een vcorloopige distributie in te voeren. (S.P.T.) Ban.-fnen worden verbrand! Naar de United Fruit Co. volgens Fol. ke.ts dagblad uit Londen meldt, moet als gevolg van tonnage, en afzetmoei- lijkheden drievijfde deel van den West. Indisohen bananencogst van dit jaar verbrand worden. En cp welke gronden De, t.N.P.-rorrcsponuent meldt Montgomery licoft Vrijdagmiddag liet woord tot zijn in frankrijk vcchlende Irocpcn gericht en daarbü een terminologie gebezigd, welke niet anders dan verbazen kan. Do Britsche generaal beeft nl. gesproken als een overwin naar en men zal moeten toegeven, dat bij nog jang niet overwonnen beeft. Hij schijnt dit zelf trouwens ook in te zien. want hii spreekt tus- scben alle moedgevende zinswendingen door over i!o „niet Ie onderschatten machtige Duit sche troepen die nog vernietigd moeten wor den en dat totnutoe veel geduld en vertrou wen noodig is geweest, om niet te versagen Ter vertroosting voegt hy er welis waar een paar opwekkende woorden aan toe. b.v. dat het gros der Duitsche troepen in N.Y/.Eui'opa zich in een moeilijke positie bevindt, doch deze be wering is even aanvechtbaar als die. dat de geallieerde overwinning voor de deur staat. Een uitspraak echter, welke ge volgd wordt door de veelzeggende toe voeging „zoolang wij enze inspanningen niet verminderen", waarvoor volgens Montgomery hernieuwde, nog grootere daadkracht noodig zal zijn. Over. liet al gemeen maakt de boodschap den indruk, dat de Engelschc troepen in Frankrijk oen hartig woord hard van 1100de heb ben. Het is ongebruikelijk, dat een gene raal midden in een slag zijn troepen lof toezwaait in een vorm, zooals Montgo. mery dit gedaan heeft. De Britsche ge neraal moet c!us bepaalde redenen heb. b 11 gehad, die hem noodzaakten zijn troepen op te monteren en zich in de kaart te laten kijken. In de eerste plaats staat het wel vast, dat de rivali teit tussehsn Engelschen en Amerika, non vooral na de Amerikaansche suc cessen bij Avranches veel kwaad bloed gezet hebben. In de tweede plaats heb ben de Engelsche troepen reeds weken achtereen bij Caen stormgeloopen zon der tot beslissende resultaten to kunnen komen. In de derde plaats spelen de nooden van het Engelsche moederland onder list geweld van de V 1, welke Montgomery ook terdege noemt, evenals met de door hem gememoreerde „andere tekortkomingen" stellig een rol van be. tsekenis en in de vierde plaats schuilt .hij zich welbewust te zijn. dat van Duit sche- zijde nog andere verrassingen ver wacht moeten worden. Een val, een nik.... Een SS-valschcrmbaiaillon stort zich op Tito's hoofdkwartier De Vlaamscbe SS-oorlogsversIaggever Callewacrt maakte den eersten inzet der SS-valschermjagers mee, sprong met zijn kameraden uit het vliegtuigen beschrijft in een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst spannende reportage van den eersten inzet der SS-valschermjagersbn, gepubli ceerd in Storm-SS van 21.7.44 en in vele andere Nederlandsche dagbladen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen nemen bij deze jongste af- deeling der Waffen-SS. Thans deelt heb Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstname moge lijk is en zich iedere gezohcle Nederlan der in den leeftijd van 37 tct 45 jaar kan melden als SS-valschermjager. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkom- mando, ,Den Haag, Korte Vijverberg 5 en de navolgende nebenstellen der Waf fen-SS: Amsterdan, Dam 4, Alkmaar, Lange- straat 56, Utrecht, Vredenburg 19, Heer len, Saroleastr. 25, Groningen, Heeren straat 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30. Sportvaria Nat. zwemkampioenschappen De nationale zwemkampioenschappen welke Zaterdag en Zondag in het zwem bad Crailoo te Hilversum werden ge houden leverden weinig verrassende re sultaten op. Verschillende kampioenen van verleden jaar wisten zich te hand haven, terwijl liefst drie kampioen schappen voor dames in Hilversum te recht kwamen. Jammer was, dat twee kampioenen van verleden jaar thans niet in de gelegenheid waren den titel te verdedigen. Zoo ontbrak Iet van Feg- gelen ep de 100 meter rugslag en op de 200 meter schoolslag Nel van Vliet. Het programma, werd besloten met een polowedstrijd tusschen het Ned. jeugdzevental en de rest 'van Neder land. De rest won met 43. 1500 m.: A. Ruimschotel (H Z. en P.C.) 22.34.4. 4 X 200 m. borstcrawl heeren: H.P.C. 4 X 100 m. borstcrawl dames: R.D.Z. 100 m. borstcrawl heeren: 1. S. Moole- naar, Y. 1 min. 3,8 sec. 100 m. borstcrawl dames: B. van Schaik, Meeuwen. 1 min. 9.4 sec. 100 m. rugcrawl heeren: 1. F. de Geest, H.P.C., 1 min. 13.8 «sec. 100 m. rugcrawl dames: 1. Veldhuyzen, Rebben, 1 min. 20.3 sec. 200 meter schoolslagheeren: 1. W. Seton, Roode Haan, den Haag, 2 min. 51.2 sec. 200 meter schoolslag dames: W. Haver- lag, Robben, 3 min. 2.7 sec. 400 m. borstcrawl heeren: 1. F. de Geest, H.P.C. 5 min. 20.6 sec. 400 m. borstcrawl dames: 1. Veldhuy zen, Robben, 5 min. 47.6 sec. Schoonspringen dames; M. Muytjens, A.D.Z. 100.47 punten. Schoonspringen heeren: C. de Goede, A.Z.70 111.6 pnt. A.A.V.-SUCCESSEN TE HILVERSUM Op de sintelbaan van het sportpark te Hilversum werden de kampioen schappen van liet district Utrecht ver werkt? 100 M.: C. Steenmeyer (G.A.C.) 11.2 sec.; 200 m.: C. Steenmeyer (G.A.C.) 23,7 sec.; 400 m.: I. de Visser (A.A.V.) 53 sec.; 800 m.: A. Kist (G.A.C.) 2 min. 9.2 sec.; 1500 m.: J. Veuger (G.A.C.) 4 min. 28.6 sec.; 3000 m.: J. van Asch (G.A.C.) 9 min. 25.5 sec.; 4 x 100 m. est.: 1 G.A.C. 46.5 sec.; 110 m. horden: I. L. Krjjnen (G.A.C.) 17.2 sec.: kogel- stooten: 1. A. Preuser (Fit) 11.79 m.; hoogspringen: 1. J. Wiegmink (A.A.V.) 1.75 m.; discuswerpen: 1. A. Preuser (F.I.T.) 31.53 m.; pol^tokhoogspringen 1. J. Stellema (Hllv. P.S.V.) 3.20 m.: speerwerpen: 1. B. Jonch (Hellas) 42.59 m. Dames: 100 m.: 1. J. de Lange (Fit) 13.2 sec.; 200 m.: 1. J. de Lange (Fit) 27.4 sec.; 4 x 100 m. est.: 1. Fit 45.5 sec.; discuswerpenX. C. Driessen De Gans (A.A.V.) 24.92 m.; hoogsprin gen: 1. G. de Vree (G.A.C.) 1.37 m.: kogelstooten: 1. E. Los (Fit) 9.24 m.; verspringen: 1. J. de Lange (Fit) 4.85 m. Voetbal. NOORDELIJKE COMPETITIE GESPLITST Het bestuur vail den N.V.B. heeft het voorstel van het bestuur van afdeeling 5, dat o. m. inhield de competitie in liet Noorden in het nieuwe seizoen ln twee gedeelten te splitsen, ongewijzigd aangenomen. WIELRENNEN giMPIOENEN ONTMOETTEN ELKAAR De interessante wielerwedstrijden, die gistermiddag in het Utrechtsche Stadion zijn verreden, stonden in het teeken van de sprintkampioenen. Had zijn schor sing 'niet tusschenbeide gekomen, onze wereldkampioen Arie van Vliet zou dit jaar ontegenzeggelijk zijn nationalen titel als sprintkampioen dien hij verleden jaar aan Jan Derksen moest afstaan, weer heroverd hebben. Zijn rijden was gistermiddag perfect. Hij toonde zich de beste sprinter, al legde Derksen hem het vuur na aan de schenen Kropman, die dit jaar beslag legde op den natio nalen titel in den sprint kon het tegen Van Vliet niet bolwerken. Sprintwed strijd over 500 m.: 1. Van Vliet, 3 p., 2. Derksen, 4 p., 3. v. d. Vijver, 5p., 4. Kropman, 6 p. De uitdagingswedstrijd over vier K.m. tusschen Pronk en Remkes werd, even als in Amsterdam, een overwinning voor Remkes, die Pronk 30 m. achter zich liét. De clou van den middag was de 50 K.m. koppclwedstrija, die, vooral in den sprint, een zeer spannend verloop had. Het koppel Van Vliet-Boeyen was favo riet al wist het koppel Groenewegen- De Best het eerst een ronde te nemen. Er werd fel gestreden en hier spraken de sprintesrcapiciteiten van Van Vliet een hartig woordje mee. De koppelwed- slrijd werd gewonnen door Van Vliet- Boeyen in een tijd van 1 u. 07.24 voor Groenewegen-De Best. De Ronde van Apeldoorn. Bij de Zaterdagmiddag gehouden Ronde van Apeldoorn verschenen 120 renners (nieu welingen, veteranen en amateurs) aan den start. Winnaar bij de nieuwelingen werd P. Sieveking uit Amsterdam, tijd over 35 K.m. 1 u. 1.3.6 sec. Bij de amateurs werd W. Grift uit Soest tweede, achter H. Vinken uit Ge leen. Nationale degenkanipioenschap. In het Natuurbad „Biltschc Duinen'-» te Bilthoven hadden* wedstrijden om het Nationale degenlmmpioenschap plaatsv De Hagenaars Zoet en Ter Weer won nen ieder zes partijen. Na barrage be haalde Zoet clen Nationalen titel. Tennistoernooi te Tilburg Het tennistournooi te Tilburg is gis teren beëindigd. Een verrassing in den hal ven eindstrijd was de nederlaag^ van mevr. v. d. Griendt tegen mej. Lfeber- gen (46, 36). Een tweede verrassing was de nederlaag van van Meegeren Jr. en Lathouwer tegen mr. Pieters en van Heeswijk. Nog wel in twee sets. In het heeren enkelspel won van Meegeren- Jr. van Timmers (61, 61) en mr. Ta- miniau van mr. Pieters met 61 G3. In de finale kreeg Taminiau teg van Meegeren geen schijn van kans. De uitslagen luidenvan Meegeren Jr. si. mr, J. Taminiau 63, 61; mevrouw Jonquiere sl. mej. Liebergen 60. 75; Adema van Scheltema en Ketjen sl. mr. Pieters en v. Heeswijk 64, 36, 6—4; mevr. Jonquiere en mej, Godefroy sl. me vrouw v. d. Griendt en mej. Irnhoff 6-2, 6-0. Mevr. Jonquiere en. v. Meegeren Jr. mej. Godefroy en van Meegeren Sr.: Ie set: 60, (wordt later afgespeeld). TENNISTOURNOOI VAN H1LVERHEIDE „Hilverheide" organiseert van 13 tot en met 20 dezer een A-. B- en C-tour- nooi, waarvoor 600 inschrijvingen kon den worden geaccepteerd, terwijl er nog ettelijke honderden moesten worden af gewezen. Bij de heeren zijn o.a. L. v. Meegeren jr., L. Krijt, G. W. Holst en J. G. van'Oost geplaatst, bij de dames, mej. J. v. d. Wal, mevr. Jonquiere, mej. P. Hermsen en mej. Godefroy. Eindstrijden B tennis-tournooi Hilfertsheem Singles: Meyer Mattern sl. Witkamp 61, 57, 61. Mej. M. Goossen sl. S. Ras 62, 62. Lidth de Jeude en Smolders sl. Erwig en Langeveld 6—1, 68, 64. Mevr. Koers en mej. Ban- nlnk sl. mei. Goossen en mej. Smolders 46, 63, 63. Mej. J. Pet en Meyer Mattern sl. mej. M. de Vries en de Vlet ter 6—3, 7—5. Bij or.ze Vrijwilligers. Onze mannen onder zoeken een kapotgeschoten vijandelijken pantser. SS I'K Büschel/O/U P. m. Het SS-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS (Wiking). SS Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, SS-Pantzer Jagcr-Kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaan- sche SS in Nederland. 15.8.44 812 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15.8.44 1618 uur, Arnhem,. Café Royal. 16.8.44 812 uur. Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17.8.44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18.8.44 812 uur, Utrecht. SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Nebenstclle, Vredenburg 19 18.8.14 1517 uur, Amersloort, Pol. Durchgangslagor, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Utrecht, Vredenburg 19: Heerlen, Saroleastraat 25: Groningen, Heerenstraat 46: Enschedé.' Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2