„Waar eens water was, komt het water weer" J AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 14 OOGSTMAAND (AUGUSTUS)' 1944 Jen en blanken 2. 5" i bri Diversen BRANDKASTEN 4 EIBERT DEN HERDER ZEGT: Bracht de Zuiderzee uieer welvaart dan het IJselmeer? (Van onzen spccialen verslaggever) IN de oogen Van Eibert den Herder schittert een fel vuur, wanneer wy zoo praten over dat, wat voor hem naast zijn gewone werk de voortzetting van een soort familietraditie geworden is: de strijd tegen de afsluiting en droogleg ging van de Zuiderzee. Want de Den Herders zijn een geslacht, dat van geeji wijken weet, niet voor het woedende wa ter van de Zuiderzee, wanneer dat hun eeuwenoude bezitting „Koophuizen" tot den laatsien steen wegspoelde, en niet voor de plannen tot Se demping ook al moest Eibert den Herder het beleven, dat het "veertiende plan, dat van Lely en Lorentz, werd aangenomen. „IK ZAL BEWIJZEN1 „Ik zal bewjjzen, dat de Afsluitdijk te laag is", zegt Eibert, en hij trommelt driftig met zijn vingers op de tafel. „De vloed van 1825 vormde de basis van de berekeningen voor de hoogte der dijk, want. zoo zei men, hoog eren vloed heb ben we nooit gehad. Maar in Januari 1933 bereikte het water met een ge woon stormpje -uit Nv-W. zonder spring vloed in Den Helder al een hoogte, die boven die van den vloed van 1825 uit ging En bijna ieder jaar loopen we ge vaar er onder te gaan zoodra er een orkaan uit het Noorden opsteekt mét springvloed, en zoo'n storm kun je twee- a driemaal per eeuw verwachten, dan gebeurdat- ook, ik voorspel het u. Her innert u zich de dijkdoorbraak bij Wer kendam. in dit voorjaar? Een bewijs voor mijn woorden, rifeneer. Want het water uit de Duitsche Bocht kan niet meer in de Zuiderzee geloosd worden, wordt dus langs de Noordzeekust gestuwd en vult de groor-e rivieren. Met daaraan verbon den dus alle gevaren voor een nieuw Biësbosch-, een nieuw Kinderdijkdrama Waar eens water was, komt het water wéér!" „Maar Zuiderzeewerken zou een op lossing geven voor de gevaren, die u voorspelt?" „Men wil de Afsluitdijk- nog hooger maken om te voorkomen dat de dijk wordt weggeslagen. Maar dat is een hal ve maatregel, want dan worden de ge varen voor de Biësbosch grooter, zooals ik zei. Nee, de Zuiderzee was veilig heidsklep en dat moet zij blijven." „Dus u acht afsluiting onmogelijk?" „Dat niet. maar wél tusschon' ''•Wierin- gen en Zürich, waar de dijk nu ligt. De eenige oplossing 'is: de zeegaten weer dicht gooien, waarmee de eilanden heb ben opgehouden te bestaan, en de dui nen weer in hun oorspronkelijken toe stand terugbrengen en zooveel hooger en sterker maken, dat vloed en golven er niet meer over heen kunnen. En de dijken langs de rivieren eveneens enorm versterken. Dan kan de Afsluitdijk blij ven. Mijn raad is: m'aalc ér deuren in, demo vooral de Zui delijke polders niet. en 'zorg zoo, dat het IJsselmeer veilig heidsklep blijft". En Eibert den Herder zakt weer-* terug in den stoel, waaruit hij in het vuur van zijn betoog was opgesprongen. EEN DROGE PUT ,,En dan is er nog een reden, waarom we de Zuiderzee niet moeten dempen," en den Herder veert weer op. „Dat is tv - v voedselpositie. Wanneer we zorgen, a:>dopr sluisdeuren versch water bin- ii: ukogit, krijgen we ook de visch weer terug. Ik bedoel niet de aal. waftt die blijkt buiten de verwachting best te ge dijen, maar de oorspronkelijke Zuider- zeevisch: ansjovis, haring, - bot Ik zeg u zonder de afsluiting zou onze voed selpositie nu heel wat beter zijn. Denk maar aan den vorigen oorlog, toen we niet alleen visch volop hadden, maar nog exporteerden bovendien. Van land bouwgronden. zooals men zich voorstelt van de twaalfde provincie te maken, kan men hoogstens tweemaal per jaar oog sten. Maar van de zee oogsten we eiken dag! En zonder kosten Voor bemesting, bezaaiing, bewerking, enzoovoort. Die oogsten zijn we nu kwijt, meneer! Nu hebben we geen visch, maar wel mug gen eii spinnen. Het IJselmeer* is een droge put, waar voor de visschers geen bestaan meer in zit. Vroeger bracht de visch welvaart dc afsluiting bezorgt den visscherman armoe en ons volk als geheel enorme kosten en overstroomings- gevaren. Laat men mijn raad opvolgen en alle partijen zijn gebaat, zooals ik al in negen brochures heb uiteengezet." Keert tóe Zuiderzee weer II BURGERLIJKE STAND Amersfoort 14 Augustus Geboren: Adoipliina Augustina. d. v. H. Huisman, en T. J. van der Raadt Cornelia. d. v. H. J. op 't Hof en P. Ouwerkerk. Johanna Geertruida, d.v. H. L. Peterse en G. F. van Loenen. Jan. z. v. G. Mazanier en L. Smink. Wilhelmina Jantlna, d.v. J. H. Slootmaker en J. Botter. Johannes Leonardus. z. v. J Verwater en J. C. van Leeuwen. Evertje, d. v. G. Doktor en E. van Nor den. - Gehuwd: E. van. Grol en M. H. Hoogers. Overleden: G. J. H. Benders oud 62 jaar, echtgenoot van C. J. Paats. - G. Marcus oud 43 jaar, echtgenoote van B. Snel. A. de Vries, oud 8 maanden, vr. M Timmermans, oud 62 jaar, E.H. duwnaar van C.H. Vermeulen. E. H. Wijtnau. oud 4 jaar, vr. Uit volle overtuiging spreekt den Her der deze woorden en men raakt bekoord door den gloed, waarmee deze eenvou dige, wilskrachtige man zijn meening, die hij een levenlang ondanks wanbe grip en tegenkanting steeds weer naar voren bracht en nog brengt, weet te verdedigen. Zelfs al zou men het met hem niet eens kunnen zijn. In Ned. Indië geïnterneerde Nederlanders Het Ned. Roode Kruis ontving weder om opgaven van in Ned.-Indië geïnter neerde burgers van Nederlandsche na tionaliteit. Boele, Arie, 53, gepensionfteerd; Boer, C. E. de, 54, gepensionneerd; Boogmans, A. B.t 43, handelaar; Bootsman, H. L. W., 44, werkzaam op fabriek; Bordes, G. F., 39, werkzaam bij maatschappij; Bosman, Theodoor, 18, zonder beroep; Bouwmeester, H., 47, bouwkundig inge nieur; Boxhoorn, Jacobus, 52, gepen sionneerd; Brakker, J. J. P., 35, onder inspecteur van politie; Braspot, M. D., 49, directeur gevangenis; Breuil, C. W. du, 53, onderin^pecteur van politie; Brink, Abel, 52, politie-inspecteur; Brit- tyn, Hubertuf, 59, werkzaam Departe ment van Financiën; Broekman, P. H., 46, politie-inspecteur; Brom, A. van den 55, werkzaam in ziekenhuis; Brouwer, S. P., 45, schoolhoofd; BruineGroene- veldt, Arnoud de, 43, inspecteur; Bruyn, Abraham de, 18, zonder beroep; Bruyn,. Gijsbert, 50, leeraar; Bruyn. H. M., 37, werkzaam bij maatschappij; Bruyn, Wil lem, 43, stuurman; Buitendijk, F. W., 46, restaurant-beheerder; Bulthuis, Harm, 46, gepensionneerd; Burer, J., 30, onderinspecteur vaA politie; Burger, C., 52, werkzaam bij maatschappij; Burgh, Andreas van der 47 Burken, M. van, 48, ambtenaar; Busscher, G. L., 44, amb tenaar; Canninga, A. C., 44, ambtenaar; Carlquist, Marinus, 34, inspecteur; Charldo'rp, Jqhannes van, 53, inspecteur v. politie; Cla^ssens, J*. H. C., 37, onder wijzer; Clercx, P. A., 40. ambtenaar; Co- lose, B. M., 38, werkz. bij maatschappij; Dam, Jacob v., 43, werkz. bij politie; Da vidson, M., 55 directeur van een maat-, schappij; Jong, J. J. de, 49, handelsman; Jong, J. J. de, 50, gepensionneerd; Klok, J. W.t 57, werkzaam bij maatschappij; Ptasnik, J., 48, employé bij maatschap pij; Reindersma, S., ambtenaar; Rensse van Duivenbode, J. H. A. 'van, 25, ass. politic-inspecteur; Richart, - H. A., 40, employé bij boschwezen; Riel, Evert v„, 18, zonder bëroqpnRiel, W. F. van, 51, leeraar; Riemersma, M. F., 38, hoofd po- VAN HET WITTE DOEK - HET is typisch, dat da veelal met ophef aan gekondigde films men denke slechts aan „De gouden stad" door gaans minder' in den smaak vallen bij den bios coopbezoeker dan die, welke geruischloos de theaterwereld binnenko men. Tot de laatste cate gorie behoort ongetwijfeld de vacantle-film „Het pleegkind", -waarin naast Hans Moser Lizzi Holz- chulh en de beide jon gens Paszier en Rek de hoofdrollen vertolken. De ze film, vervaardigd naar het verhaal van K. Hr Leiter, verplaatst ons naar het bergland en is in veie (rennen, wijl deze jongen uit een den grootvader onwelgevallig huwelijk van diens dochter is ont sproten. Deze niet-erken- 3e kleinzoon komt echter tóch tot den ouden heer, maar zonder dat beiden ie familieverhouding ken nen hij komt namelijk als vacantie-kind, uitge- constateert men hier, dat zonden door een kinder de doorgaans zwoele so- kolonie. Na een reeks lot- ciety-romantiek, de weel- gevallen wordt de groot- derige en wereldsche in- vader echter met de Iden- slag en de vaak gepeper- titeit van den jongen be de liefdes-affaires, de kend gemaakt .en dan kenmerken van de mees- keert alles ten goede. te nieuwe klatergoud- films, het veld hebben Dit wordt den toeschou wer voorgespeeld door moeten ruimen voor de een Hans Moser, die ook' oprechtheid van een fris- in deze buitennissige rol sche jeugd, de schoonheid van grootvader volkomen zichzelf is gebleven én door een troep eerlijke kwajongens, die door hun van de natuur en de trouw, welke aan de stem van het bloed ten grond slag ligt. „Het pleegkind" levenslust uitermate sym- is hierdoor een film ge- tpathiek aandoen. Alles in worden, welke eenig in deze film is verfijnd haar soort kan worden nergens een goedkoop et- genoemd. De geschiede- fect: de ontroerende scè- nis, welke dit draaiboek nes gelukkig gering in weergeeft, -laat zich moei- aantaL en de spranke opzichten volksch te noe- lijk in een enkel woord lende humor van Moser men. Zij onderscheidt zich beschrijven; het hoofdthe- wisselen elkaar af op den in hooge mate van de mo- ma omvat o.m. Een juisten tijd. Al bij al een derne iilms door haar on- eenigszins zonderlinge film, welke door jong en gekunsteldheid ep haar grootvader wenscht zijn oud zal worden gewaar- eenvoud. Met vreugde kleinzoon niet te leeren deerd. Majo. litiekantoor; Rietveldt, J„ 50, werkzaam op fabriek; Roda-Wessel, Marinus, 47, loods; Roering, Leonardus, 51, werkzaam op postkantoor; Romondt, C. C. M. van, 49, directeur gevangenis; Ronchetti Ka- rel, 25, schepeling; Ronde, F. L. A. de, 49, ass.-politie-inspecteur; Ronde, L. de, 53, werkzaam bij maatschappij; Roon, J. van, 44, administrateur onderneming; Roose, J. J„ 44, zonder beroep; Rose- velt, H. W. F. van, 54, chauffeur; Roth- krans, J. H„ 48, politie-inspecteur; Rot huizen, Wilhelmus, 41, ass. politie-in specteur; Rozenraad, Arnold, 57, werk zaam op fabriek; Ruygrok, H. W„ 29, werkzaam bij maatschappij; Ruy ten- beek, A. W. van den, fabrieksemployé; Rijke, J. T. M„ 44, ambtenaar; Rijne- tfeld, M. A„ 42, bouwkundig i'-ig.; Salari, Antonius, 37, handelsman; Samkalden, Ivo, 31, inspecteur; Sanders, J., 38, di recteur van een maatschappij; Santen, J. van, 35, werkzaam op fabriek; Schaepman, Gerardus, 59, kruidenier; Schafer, K. E. H., 50, inspecteur van po litie; Schagen, K. A. van, 52, hoofdop zichter bureau voor industrie; Schaik, J. F. van, 50, geestelijke; Sc'narroo, A., 60, werkzaam bij publieke werken; Schat- zinger, L., 60, employé maatschappij; Scheffelaar, H. J', 53, werkzaam bij zaam bij mij.; Schell, P. J. M., 52. ass. zaam bij mij.; Schelll, P. J. M., 52, ass. inspecteur vim politie; Scheltema, A. M. P. A., 50, secretaris econ. zaken; Schel ven, Cent van, 49, werkzaam op ge meentehuis; Schepers, Cornells, 22, schil der; Schilden, Teunis van der, 46, in specteur belastingen; Schilperoort, W,, 42, ambtenaar; Schilte, J. B. M., 38, jour nalist; Schimmel, G. J., 46, hoofd kan toor-economie; Schoemaker, W. A. G., 34, leeraar; Scholten, P. F., 45, inspect, v. pol.; Schonherr, N. A„ 51, Douane beambte; Schot, Hendrik, 33, civielinge- nieur; Schouren, P. S„ 48, ambtenaar; Schouren, J. J., 49, ass.-inspecteur van politie; Schrieder, P. S., 48, ambtenaar;» Schuppers, Johannes, 52, leeraar; Schut- gens, H. M. J„ 47, onderwijzer; Schuur- mans, G. J., 48, commissaris van politie; Severynse, Barend, 54, zonder beroep: Silverenberg, Manuel, 50, inspecteur van politie; Sinonis, F. J. P., 39, werkzaam, in hotelbed*ijf; Sluijter, Israel, 38, leer aar; Sluijter, W. J. M., 46, ass. inspec teur van politie; Slijt, J. G., 52, hoofd politie-kantoor; Smits, A. M., 49, elec- trotechnisch-ingenieur; Smits, Gijsbert, 33, fabriekshoofd. O "8 ë- N KI. Advertenties alleen bij vooruitbetaling, maximaal 50 woorden. Zakenadvertenties komen niet in deze rubriek. Brieven onder No. 10 ct. verbooging. Brieven thuisbezorgd 10 cent extra Personeel gevraagd O Net MEISJE gevr. v. d. en n. of v. den dag. of 2 d. in de v/eek een werkster. Goede kost. Gerritsen, Vlasakker- weg 58b, Amersfoort. 132 O MEISJE voor heele of hal ve dagen. Van Laer, Utrecht - sche weg 97. 133 O Net MEISJE voor heele of halve dagen als hulp i. d. huish., groote wascli buitens huis, goed loon. Mevr. Broek huizen, Borgesiusl. 15. 134 Mevr. Dr. Kolk, Utuecht- sc^eweg 9, vraagt met 1 Sept. een net MEISJE v. d. dag of v. d. en n. Zelfstandig kunn. werken en kooken. Aanmel den elkeh avond tuss. 7 en 8 136 Flink MEISJE voor dag of d. en n. Wasch buitenshuis, goede kost en goed loon. Slaap, P. Bothlaan 6. 138 Te huur gevraagd O Nette jongeman -zoekt KOSTHUIS in Amersfoort. Br. no. 1473 bur. Amf. Crt. 137 Te huur aangebeden O1 Groote gem. ZIT-SLJAPK. met pension voor één of twee heeren. Houten _h.iüs, 3 gem. kamers, str. water, electr licht. P. Smits, Ami.- st raat weg 95a. 128 Te koop gevraagd VLOERKLEED en 2-pers. bedstel met kussens. Scheur water. Veldweg 2a, Soest. 125 O POPPENWAGEN v. meisje van 4 jaar. Vink, Beetzl. 42. Soest. 126 O SCIIOOLATTas der gehee ls aarde door P. R. Bos, 33e of latere druk. Petram, Cel- siusstraat 36. 129 O Oude G KAM OPIIUON PLA TEN. F. H. Lomans, Utrecht- schestr. 15, Tel. 3488. 305 Ruil 1 Pr. voetbalsch. (m. 44) tegen behoorlijke JliXMS- BALLEN f~6 stuks). Gr. van Priastererlaan 5. 127 O Nieuwe 1ste jaars baby pantoffels voor SLOFJES, m. 28,. Cartesiusstraat 17. 124 2 Wollen kinderjurkjes, lft. 1 jr. voor JONGENS PAKJE, zelfde leeftijd. Te vens gevr. wandelwagentje. - Te Kulve, Geulstr. 59. 131 0 1 Pr. witte schoenen, pl. hak, m. 38, 1 pr. witte schoe nen, 3/4 hak, m. 39, beiden prima zolen voor 1 lichte ZOMER JAPON, m. 42; 1 uw. wollen heerenbadpak voor 1 beerenborströk, korte m. Br. no. 1590 bur. Amf. Crt. 123 Lessen O RADIOTECHNIEK. Avondr cursus -door academicus, 6 per mnd. Vr. inl. no. 1474 bur. A-mersf. Courant. 135 MIDDENSTANDSDIPLOMA Volgt onze Septembercursus. Examen 1945. Inlicht. Hob- bemastraat 7. 659 O MODEVAKSCHOOL. Aan gifte van leerlingen. Leert nu van oud nieuw maken, ook yoor beginnelingen. Ge diplomeerd leerares Mevr. Brink-Boom, Vermeerstr. 138 903 O VEREEN. VOOR FACULTA TIEVE LIJKVERBRANDING. S^cr. afd. A'foort, B. Wuy- tierslaan 158. Minimum con tributie ƒ1.50; crematiekos ten léden 89.-: niet-leden 1177.-. Vraagt inlichtingen. O R.K, jongedame, 37 jr., g. versch., uit z. besch. milieu, zoekt KENNISMAKING met intell. ontw. heer, g. positie. Alleen ser. br. m. voll.' inl. no. 1589 bur. Amf. Crt. 130 O VERLOREN: Zaterdag avond tusschen 8.308.45 gebloemde zijden japon met lapjes roze zijde. Gaande Bisschopsweg. Randenbroe- kerweg. Kruispunt Hoevela ken. Tegen goede belooning terug te bezorgen. H. Vas- tenburg, Kruispunt Hoeve laken, café „De Struik". 142 GEVONDEN: bruin lede ren poftemonnaie, inhou dende 0.30. Tegen adver tentie-kosten terug te beko men. C. Worst, Baroeveld- scheweg 25, Nijkcrk. 144 VERLOREN te Hoevelaken persoonsbewijs in étui met notitieboekje. G. v. d. Kolk. Zwartebroekerweg 191, Post Terschuur. 140 VERLOREN. Laten liggen Zondagavond' in" Birkhoven d. bl. meisjesmantel (leeft. 6 Jr.) Terug te bezorgen te gen 10.belooning. L. Mosterd, Papaverstraat 27. 141 VERLOREN Zond .middag 23 u. gaande m. fiets langs Kanaal, Hamersv.weg, Zwar- teweg, Heiligb.weg, langs sportveld naar J. v. d. Heij- denst-r. 15, heeren badpak, bl., met nwe bandhanddoek. Belooning voor terugbez. 147 O VERLOREN: 1 Pr. ZW. kindersch. m. 25, gaande v. Bloemend .straat naar Plant soen. Tegen bel. ter. te be zorgen: Bloemend.str. 52. 143 O Wie heeft Vrijdagmorgen j.l. oinstr. half twaalf gezien dat vermoedelijk op De Hof of Langestraat een bruine actetasch GEVONDEN werd. Inhoud o.a. alle distr. besch. van gezin 5 pers., kantoor bescheiden etc. Inlichtingen Piersonlaan. 2 of Politiebur. Goede belooning. 146 O VERLOREN: Omg. Leus- derweg beige mantelceintuur (gesp gebroken), tegen bel. terug te bez. Pasteurstr. 20. 139 O VERLOREN: Zwarte sjerp ceintuur, gaande Hendrik v. VlandenstraatBernulfusstr. Draagster gedupeerd.. T.b.z. Bernulfusstraat 9. 145 Vraagt premie-opgave óók voor tijdelijke bewaking tijdens yT vacantie. A N v Amerjfoortsche Nacht-VeilighewUdieiut Borgetiusl&aa 9 Telsfaoo 6000 eo 6940 Een sportieve regenjas of -mantel, uil 2 lakens, merk Ai- lanta d.w.2.: vlot te modellen, keu rige pasvorm, ile- gelijke afwer king. Vraagt ons inlichtingen. Fa. B. RUITENBERG Hzn., Utrechtschestraat 26, Amersfoort Leert DUITSCH of ENGELSCH in 8 maanden. Nieuwste schriltelijke leiding f 2.05 per maand Ervaren M.O.-leeraren be antwoorden wagen. Middenstandsdiploma (atg. ontwikte.) f 2.8S per maand. Nedtrl Taal en Corresp. I 130, Boekhouden f 1 NED. TALEN jNST. ROTTERDAM ■n- en verkoop. VEENINGA, Krui sing Rozengracht—Marnixstraat No. 243, Amsterdam, Tel. 40093.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 4