Sterke Sovjet-druk ten N.W. van Biaiystok Buitengewoon harde gevechten N,W. van Kreuzburg Verbitterde strijd aan fronten in Letland en Noord-Frankrijk Strijdt in de Waffen hh mede voor een nieuw Europa e DINSDAG 15 OOGSTMAAND (AUG.) 1041. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI SNUUCKAEKTLAAN -» AMERSFOORT Administratie: VERDUISTERING. Van. 13—20 Aug van 21.006.30 u. 1-3 Augustus N.M.: 27 Augustus E.K. Uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENBERG in. Tel 5280 Giro 86362 Redactie: Tel 6731 Hoofdredacteur: NIC LA;vIAN SOEST Hoc'dkwartier van den Fiihrer, 14 Auo Ket Opperbevel van de Weermacht deelt mede: „Aan het Normandische front hield lie sterkt vijandelijke druk aan, zonder dat de vijand noemenswaardige successen kon behalen. In het gebied ten Noorden van Alcngon rukten gepantserde gevechtsgroe pen op tegen den door sterke luchtstrijd krachten gestcuntlen, opdringenden vijand Er onisponnen zich hevige gevechten, die nog voortduren, door luchtdoelgeschut der luchtmacht werden twaalf viermotorige bommenwerpers neergeschoten. De verdedigers van St. Malo sloegen eok gisteren alle vijandelijke aanvallen af. Zuidelijk van het eiland Guernsey beschadigden mijnvegers een vijandelij ken torpedojager door talrijke treffers van het geschutvuur. In het Fransche gebied werden 122 terroristen in den strijd vernietigd. Londen en zijn buiten wijken liggen nog steeds onder zwaar, vergeldingsvuur der V 1. Uit Italië worden geen bijzondere ge vechtshandelingen gemeld. In het voorterrein der Karpathen tot aan den Weichsel werden plaatselijke Sovjet-aanvallen uiteengeslagen, deels in den tegenaanval. Op de Weichsel. bruggenhoofden ten Westen van Bara- not en ten Z.O. van Warka zfjn verbit terde gevechten gaande. N.O. van War schau en Z.W. vail Biaiystok werden talrijke vijandelijke aanvallen afgesla gen en plaatselijke penetraties afgegren deld. N.W. van Biaiystok drongen de bolsjewisten, gesteund door talrijke tanks en slagvliegtuigen, onze troepen in een verbitterden strijd eenige kilo meters naar het Westen terug. Aan het Letlandsche front strandden de met overmachtige strijdkrachten on- Brtiggen bij Nantes en Angers zijn opgeblazen Het zwaartepunt der-gevechten in Nor- mandië lag Zondag alclus meldt Interim'., nog steeds ten N. van Le Mans, waar de Amerikanen met ongeveer vier divisies van Alengon naar het N.W. zwenkten. Het. kwam daarbij tot buitengewoon zwa re gevechten, vooral in het gebied van Carrouges, waarbij de Amerikanen slechts stap voor stap en met zeer zware ver liezen aan menschen en materiaal ter rein wonnen. Aanvallen in de richting van Argentan werden afgeslagen. Ket 1ste Canadeesche leger, dat met buitengewoon sterke strijdkrachten, n.l. zeven infanteriedivisies, twee pantserdi visies en drie pantserbrigades in twee groepen tusschen Ome en Laize in ae algemeene richting van Conde en Fa- laise moest oprukken, beperkte zich nog tot verkenningsaanvallen en tot het op ruimen van. de zeer uitgestrekte mijn- velden in zijn aanvalsgebied. Ten Z. van Vire konden de Amerika nen hun penetratiegebied bij Truttemer iets uitbreiden. In de vestingzónes van Bretagne kwam liet tot zeer zware gevechten bij St. Malo. waar de Amerikanen in vier richtingen, bij Dinard en St. Servan, storm liepen cp de stad zelf en het fort de La Vardo. Def verdsdigingssector Pleurtuits moest worden prijsgegeven. S.P.T. meldt nog: Amerikaansche ver kenningseenheden zijn naar het Zuiden opgerukt, tegen de Loire. De Noordelijke" oever van deze rivier is door de Duitsche troepen ontruimd. De bruggen, bij Nan tes en Angers zijn opgeblazen. dernomen doorbraakpogingen van den vijand op den hardaokkigen tegenstand onzer divisies. In het penetratiegebied ten Z.W. van het meeiv van Fskof duurt de verbitterde worsteling met de verder opgedrongen sovjetstrijdkrachten voort. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten des nachts bommen op Hannover vallen. Luitenant Von Bostel! van een afdeellng stormgeschut heeft zich bij zonder onderscheiden bij de operaties tegen Vijandelijke tanks in liet gebied van Mcdohii. INSPECTIETOCHT VAN MUSSOLINI. Gp een inspectietocht langs de ver schillende frontsectoren heeft Mussolini de laatste dagen verschillende formaties der republikeinsche Weermacht bezich tigd. Tegelijkertijd heeft hij tijdens zijn reis naar het front' cle provinciale regee- ringschefs van Bologna, Pescara, Raven na, Forli en Ferrara, benevens verschei dene hooggeplaatste personen der Partij ontvangen. Ir. E. van Dièrsn benoemd tot Secretaris-Generaal voor Verkeer en Energie 'S-GRAVENHAGE, 15 Aug. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Bij verordening'nr. 40 1944 van 10 Aug. 1944 heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied onderstaande ar beidsterreinen geplaatst onder de be voegdheid van een secretaris-generaal voor Verkeer en Energie": Het tran sportwezen, met name de spopr- - en tramwegen, het wegverkeer, de geheel e binnen- en zeescheepvaart, alsmede de luchtvaart, de electriciteits-, de gas- en de drinkwatervoorziening Op grond van deze verordening heeft de Rijkscommissaris den secretaris-ge neraal van het Dep. van Waterstaat, ir. varider' Vcgte cp diens verzoek onthe ven van het beheer ten aanzien van de zaken, welke th§ns in het Dep. voor Verkeer en Energie zijn overgebracht en gelijktijdig ir. E. van Differ te Rot terdam b'enoemd tot seeretarls-generaaN voor verkeer en Energie. Groote warmte in het Zuiden van liet Oostelijk front Intsrinf. meldt: Het zwaartepunt der bolsjewistische aanvaInactiviteit lag we derom in den Noordelijken sector, waai de bolsjewisten zoowel aan het Letland sche front als aan het Estlandsche trachtten naar hit We-sten terrein te winnen. Zoo vielen zij ten N.W. van Kreuzburg niet minder dan zeventien maal met verre overmachtige strijd krachten aan, waarbij het tot gevechten van buitengewone hardheid kwam. die in hoofdzaak ten gunste van de Duit sche troepen eindigden. Ook ten W. van Pskow weerden de Duitsche troepen zich schitterend. De laatste dagen zijn ten N. van de Duna in totaal 307 bolsjewisti sche tanks vernield. In het bruggenhoofd over clen Weich sel ten N. van Warschau hebben de bol sjewisten met massale pantserstrijdkrach- ten de Duitsche versperringsstellingen •aangevallen om hun' pr. v'otj atiegebiéd' naar' het Westen #it te breiclen. In bui tengewoon verbitterde gevechten werden zij overal afgeslagen. Een plaatsje viel in handen cler Sovjettroepen, In Warschau zelf werden de zuiveringsmanoeuvres te gen de Pcolschc bolsjewisten voortgezet., Ten N.O. van Warschau, tusschen Weich sel en Liwiec vielen de bolsjewisten met steun van eehige tanks aan. docli wer den afgeslagen. Tuèschen Bug en Weich sel trachtten zij in het gebied van Wegerow door de Duitsche linies heen te stooten. Zij bereikten slechts een plaat selijke beperkte penetratie. Bijzonder ver bitterd werd gestreden in het gebied ten N.W. van Biaiystok. waar de bolsjewis ten den vooruitspringenden Duitschen frontboog aanvielen. Steeds weer brach ten zij vcrsche troepen in den slag. In den loop van den nacht werden de Duitsche troepen op den Westelijken oe ver van de Bobr teruggetrokken. Bij groote warmte is liet in clen Zuide lijken sector niet tot belangrijke ge- j rechtshandelingen gekomen. Tusschen San en Weichsel. ten Westen vanSanok. I werden bolsjewistische strijdkrachten in gesloten, die hun vernietiging tegemoet raan. In het bruggenhoofd aan den be nedenloop van den Weichsel is het tot verbitterde gevechten gekomen. Een plaatselijke tegenaanval van Duitsche pantsergreiladiers, maakt goede vorderin gen. Projectiel ontplofte Drie personen uit Oveznnde, die van het werk op het veld huiswaarts keer den, vonden een projectiel, dat zij mee namen. Onderweg werd getracht dit projectiel te demontceren met het ge volg, dat het ontplofte, waardoor een hunner, de 26-iar. C. Koens, vrijwel on middellijk werd gedood, terwijl de beide andere personen, K. en O., licht werden JSgwbnd. E^CI!RIÈvJf*ï-W Hef SS-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Ne- KV C «V I Pt CP5 derlander kan zich aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS (Wiking), SS Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, SS-Pantzer Jagsr-Kempagnie Schevcningen, Landstorm Nederland en Germaan s'che SS in Nederland. 16.8.44 812 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek 17.3.44 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4 18.8.44 812 uur, Utrecht, SS-Ersatz-Kom mando Niederlando, Nebenstelle, Vredenb. 19 18.8.14 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durcb- gangslager, Leusdcrweg. Tijdens <ïc keuringen worilen alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding,' extra levensmiddelen, kolen «te. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeklingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende de ver bintenis van de tewerkstelling vrijge steld. Officier in de Waffen SS kan ie der worden, die na tenminste een jaar dtjjd zijn geschiktheid voor de offi- iersopleiding heeft bewezen. Zijn lioolopleiding is niet doorslaggevend, ssliêsend voor bevordering zijn: ge- ag. karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de na-w volgende Nebcnstellen der Waffen Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Utrecht. V rodenburg 19; Heerlen, Saroleastraat 25: Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé,- licngelosche- straat 30 en eveneens bij het SS-Ersatz- Kommando Niederlando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Be Jap-msche luchtmacht vernielde >r Juli 1030 vijandelijke vliegtuigen en ver loor zeil 139 toestellen. Tijdens den veldtocht in Hoenan van 27 Mei tot S Aug. verioor Tsjoengking 66468 man aan rioooen en 27477 -aan gevangenen, als mede 355 kanonnen. De Japansche ver liezen bedroegen 5343 dooöcn. Roosevelt heeft de Midwestern Truck Companies in beslag doen nemen. Van' dit concern waren 20000 arbeiders in staking gegaan wegens een locnconflict. Tevens heeft Roosevelt gelast vijf fa brieken in San Francisco, waar gestaakt wordt, veer de Amerikaansche regcerin* over te nemen. Onder slechte weersomstandigheden heb- ben de Amerikanen gistermiddag terreur- aanvallen ondernemen cp Mannheim en Trier. Woongebieden, randgemeenten en cultuurmonumenten we/den zwaar getrof fen door lukraak uitgeworpen bommen. Lord Halifax heeft na zijn terugkeer ta Washington verklaard, dat te Londen ge middeld 700 huizen per uur dGor de vlie gen.,'e bommen worrier beschadigd. O In Turkije zijn de verduisteringsmaat regelen uitgebreid. Thans moeten 31 pro vincies verduisterd worden, tot nu tea slechts de steden Ankara. Istanboel en l'rpi-. Bij onze Vrijwilligers. Zeer belangrijk is hof werk van de mannen, die steeds zorgen, dal da verbindingen in orde 'zijn. SS l'K Jarulim/0/II F. m i ten uitgereikt. Nadere regeling van de belasting cp bier Vanwege hst Dep. van Financiën werdt het navolgende ter kennis van belanghebbenden go bracht Met ingang van 15 Aug. 1944 wordt bij invoer van bier een accijns geheven van f 10 per hectoliter. H;'t specifiek invoerrecht op bier. ander dan Duitsch bier. bedraagt van 15 Aug. 1944 af .1 4.50 per hectoliter. Voorts worden van eenn-mden datum af 100 opcenten geheven op den accijns voo: bier. dat hier te lande wordt ver vaardigd dan wel uit het buitenland wordt ingevoerd. Ten aanzien van hoeveelheden bier. met inbegrip van nog niet geheel af gewerkte brouwsels, welke bierbrouwers op 15 Aug. 1944 Voorhanden hebben, wordt nagevorderd en wel ten bedrage van 5.60 per hectolitergraad wort, dat voor de bereiding van die hoeveelheden is gebezigd. De bierbouwers zijn ver. plicht van die hoeveelheden voor 19 Aug. 1944 schriftelijk aangifte te doen bij dsn ontvanger der accijnzen onder wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Overtreding van de desbetreffende bepalingen zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 1000. Voor nadere bijzonderheden tvordt verwezm naar het besluit en naar de beschikking tot nadere regeling van de belasting op bier. welke zijn opgenomen in de Ned. Staatscour. van 11 Aug. 1944. Desverlangd kunnen te dezer zake na dere inlichtingen worden ingewonnen bij de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen en bij de cntvangerAjer ac cijnzqn. „ZEEP VOOR BÈïif" Aan de huisvrouwen te Delft, Den Haag en Utrecht is een genoegen ge daan door tegm inlevering van 5 of 2 kg. beenderen zeep of waschpoeder be schikbaar te stellen. Deze proefneming heeft aan de gestelde verwachtingen voldaan. Daarom is besloten deze door het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen verzorgde regeling uit te breiden tot de prov. Z.-Holland, Utrecht en N.-HoUand. De behoefte aan grondstoffen voor onze btenderenver- werkende industrie ten behoeve van de vervaardiging van houtiijm. gelatine, beenzwart, beenderenmeel, vetzuur e. d. is zoo groot, dat tot den bijzonderen maatregel is besloten, dat behalve tegen inlevering van bonnen ook zeep beschik baar wordt gesteld tegen inlevering van een zekere hoeveelheid beenderen. Reeds voor een halve kg. beenderen wordt een spaarzegel verstrekt. Het doet er niet toe. of de beentjes reeds flink zijn afge kookt; toch bevatten deze voor de fa brieken nog voldoende waardevolle "be I standdeelen. In de drie genoemde pro. vincies kap m=n thans in de grootere plaatsen., ajwaar een en ander per strooibiljet, advertentie en bij cle slagers- opgehangen aanplakbiljetten is bekend gemaakt, beenderen inleveren. Geleide lijk zullen meer gemeenten in de rege ling worden betrokkefiDe huismoeders doen verstandig cok kleinere hoeveel heden beenderen te bewaren. Desnoods leggen enkelen „botje bij botje" om ts. zamen het zoo welkome stuk zeep of pak waschpoeder te kunnen verkrijgen. Op de inzameiplaatsen wordt de z;ep tegen 0.25 en de waschpoeder tegen 0.14 en tegen inlevering van de beenderen of zegels zonder cènige verdere formalitei. Muizenplaag in Eeinnesser Maatpolder De Maatpolqer te Eemr.es wordt den laatsten tjjd Ojfetóterd door een muizen, plaag van gristen omvang. Zoowel van grasland als bouwland worden geheele perciclen pleksgewijze kaalgevreten ter wijl talrijke gaten en gangen door tie muizen in het land worden gegraven. De schade is dan ook groot. De Plan- tenziektenkundige Dienst en de Rijks. landbcuwvcorlichtingsQienst stellen po gingen in hst werk orn akn deze plaag een einde te maken. Men vangt daartoe muizen, die geënt worden met een ty- plius.praeparaat teneinde een typhus- epidsmie bij de muizen te verwekken. De entingen worden door den Rijksland. bouwvoorlichtir.gsdienst kosteloos ver richt, het serum wordt tegen een zeer gering bedrag beschikbaar gesteld. KOORDDANSER VIEL. De Rmatei:r- koorddanser Dupont viel te Geertruiden- berg van een 9 meter hcoge staalkabel, die twee hljschmasten verbond. In zorg- vekktatien toestand moest de man wor den opgenomen. N Strijd tegci. den zwarten handel BRIEF VAN DE BISSCHOPPEN OVER DE VOEDSELVOORZIENING In verschillende diocesen in Neder land is Zondag j.l. een herderlijk sehry. ven der bisschoppen voorgelezen, waar. in dc vroegere opmerkingen inzake de ontoelaatbaarheid van den zwarten handel en den daaruit voortvlceienden woeker herhaald worden en de boeren en andere landbouwproducenten op nieuw aangespoord worden de door ben geoogste producten ter beschikking te stellen van de daartoe bevoegde N'eder- landsche instanties. Slechts deze insian- ties zijn in staat, zoo wordt in het her. dcrlijk schrijven gezegd, een eerlijke en rechtvaardige verdeeling van de drift, ge lid noodzakelijke levensmiddelen voor de geheele bevolking van het land. in het bijzonder ook voor de minder be middelde inwoners der steden, tol stand te brengen. Zooals bekend ligt de levensmiddelen. [Voorziening van het Nederlancscne volk itsluitend in handen van de Neoer. landsche instanties. Evenzeer is het be kend dat de in Nederland geproduceer de levensmiddelen in vollen omvang be schikbaar zijn voor de voorziening van de bevolking en bovendien uitsluitend voor de voorziening van de bezetting. Het Duitsche Rijk stelt zelfs ;nj groote hoeveelheden graan beschikbaar waar. voor een overeenkomstig kwantum groenten en andere speciale producten naar het Duitsohe Rijk gaat. Wanneer derhalve levensmiddelen in rit-n zvar. ten handel komen, worden deze slechts onttrokken aan de normale -oorzlenlng van de Nederlandsche bevolking, Vcüotea Zioakske SIGARETTENPAPIER Tegenwoordig glundert, menig man van plezier, Bij het zien van een pakje sigaretten* f papier Want, geen vloeitjes bij dc shag Dat maakt een man toch immers gek? Thans gaat het praatje door Amersfoort. ..Zeg, heb je het al gehoord?" Een nieuwe halve gare, Is verschenen in de wereld der Zwart- Kandelaren. Ket is een zielige figuur. Zittend bij het station, tegen een muur. In Z'.jn hand houdt hij het begeerde, En zeurt „Eén gulden vijftig, mijne [hèere!" Fiijsbeheersching en controle-dienst, ik gis. Dat hier werk aan den winkel is. Arresteer, bij 't uitoefenen van je plicht. Dan ook dezen man met z'n dom gezicht. Het lijkt, of hij geen tien kan tellen, Maar het volk weet bii tot het hemd [toe af te pellen!

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1