lMEKfOOOTSME ÏOIIMNÏ WERKEN EN STRIJDEN Valschermlrcepen geland ten 0. van de Seine X ln N.-Frankrijk wijken Duitsche troepen terug MAANDAG 21 OOGSTMAAND (AUG.)" 1944. 4 PAG.. 58e JAARGANG. N«j. 198 [DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI Uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENBERG <Sz Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289 Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAM AN. SOEST. VERDUISTERING Van 21 Aug. tot en met 26 Aug. moet verduisterd worden Van 20.45 uur tot 6.30 uur. 27 Aug. E.K., 2 Sept. V.M., 9 September L.K., 17 Sept. N.M. Advertentieprijzen: per m.M. regel fO.lt. Ingez. mededeeling 0.24. „Doelpunten": a. personeel, t.m. 20 woorden 10.55. Ieder woord meer 0.05: b alle overig® 20 w. ƒ0.66. Ieder woord meer ;'0 06 max. 50 woorden. Bewijsn 6 ct De adm be houdt het recht adv. zonder opgave van redenen te weigeren. Abonnementen bij vooruitbetaling: p. kwartaal '2.05; p. post 2.25; p. mnd. 0.69; p w 0 16. Losse nummers 0.06 Corresp. over adv, en abonnementen aan Administratie. Duitschland zal den arbeidsslag winnen 1ÏTIE weet niet mat woorden het beeld te schilderen, dat de groote democratieën eertijds te zien gaven? Namelooze ellende, ten gevolge van een hemeltreiterende werkloos heid en van voortdurende economische stuipen, geestelijke en lichamelijke nood door de ver scheurdheid en de verdeeldheid van het volk verwording en nihilisme als gevolg van jaren lange misdadige oorlogsophitsïng dat is het beeld der groote geheiligde democratieën van vroeger en van heden. En dit obscure schilderij past in do omlijsting van malaise, wereldcrisis, economische machteloosheid en magere iaren. Pogingen om deze noodlijdende volkeren deor het kapitaal, door het drukken van bankbiljetten en het op eenlioooen van haar goud, eenigszins welva rend te maken, mislukten grandioos. Een won der! Daar in die groote democratieën vergat men immers één ding en wel het voornaam ste. n.l. dat slechts arbeid nkomen schept. Kapitaal is alleen dan belangrijk wanneer het in dienst staat van den arbeid het is daarentegen de doodkist van een volk, wan neer het ligt in de brandkasten en de onder- aardsche kluizen van volksvreemde en van het volk vervreemde beurshyena's. En aan deze parasitair» Talmoedisten heeft geen en kele democratische staat gebrek! Het valt dan ook niet te loochenen, dat de plutocratieën op democratischen grondslag in de iarei. '39'40 voor haar algeheele bank roet standen. Enkel en alleen een oorlog, een nieuwe wereldbrand, konden deze stelsels zij het slechts tijdelijk redden van den zekeren ondergang. Dit uitstof van executie maest echter worden gekocht met het bloed van ontelbare onschuldige mannen, vrouwen en kinderen en met de vernietiging van ont- reerend-schoone natuurmonumenten. Doch geen prijs was den pionnen van het internationale jodendom en den handlangers der Moscoviti- scho bandietenbende te hoog. in September '39 verklaarden Engeland en Frankrijk het natio- ■wal-soeiaiistisciie Duitscmana Oen oorlog piet omdat het lot van Paien den democra ten aan het hart ging, doch wijl de kwestie Danzig het startschot was om den wedloop naar het wereldslagveld te beginnen. In vele artikelen op deze plaats hebben wii Het licht laten vailen op het voorspel van deze tragedie welker opvoering eerstdaags reeds vijf jaren duurt. Een nadere beschouwing over de ongo- lukspolitiek der democratische oorlogskliek is derhalve overbodig. Vijf jaren lang wordt een groot deel der wereld omspoeld door de getijden van het volkeronleven en hoog slaat thans da branding op tegen West- en Oost- Euro-a, waar kapitalist en proletariër eens gezind verbroeden voor de belangen van Juda. En daarmede hebben wij, levende in het he den, allereerst rekening te houden. in MET voorbijgaan van alle voorspellingen van binnen- en buitenlandsche politieke nullen, die dezen tragischen oorlog weldra zien geëindigd met een dubbel roode zege, deelen wij hier bij uitzondering de meening van den hypocriet Roosevelt, die onlangs verklaarde het einde van zijn oorlog nog niet te zien. De tijd, waarin deze door het jodendom gestichte wereldbrand zich laat blusschen valt inder daad niet vast te stellen. In de ontzettende volkerenworsteling van het oogcnblik zijn machten aanwezig, wier krachten zich voorals nog niet laten meten. Dit geldt voor beide oorlogvoerende partijen. Bepalen wij ons hier tot den strijd op ons werelddeel, dan zien wii dat Duitschland in het defensief is gedrongen. In Italië rukten de geallieerden in één jaar tijd op iet voor de boorden der Po, in Noord- en Zuid-Frankrijk wisten zij ten koste van ongehoorde offers aan menschen en materiaal successen te boe ken en het is overigens in het geheel niet uit gesloten, dat zij al bloedende de Duitsche troe pen varder zullen terugdringen. Reeds ir er sprake van, dat de Fransche regeering mei "t oog op de militaire gebeurtenissen den reges ringszetel uit Vichy naar een andere Fransche stad zal verplaatsen. Aan het Oostfront valt met een nieuw Sovjet-offensief rekening te houden. Doch wie in deze factoren de zekere vernietigende nederlaag van Duitschland be speurt, miskent de historie en onderschat de door God aan het Duitsche volk hergeven le venskracht. Wii wiilen niet vervallen in de fout van hen, die wij bestrijden, door hier een reeks voorspellingen ep militair gebied ten beste te geven, maar één ding staat ondubbelzinnig vast, nl., dat de Duitsche legerleiding ap '.iet juiste oogenblik met nieuwe wapenen en nieu we troepen verrassend zal optreden. Dat juis te oogenblik bepaalt echter niet de vijand, maar Adolf Hitler. Duitschland zal toe slaan hard, onbarmhartig, radicaal en dus beslissend. Voor velen moge dit geloof in de oerkracht van het Duitsche volk onbegrijpe lijk zijn. Het zij zoo. Wie echter gelooft aan de almacht van het verratte demo-kapitalisme en vertrouwt oo de woorden van een nog nim mor iets goeds gepresteerd hebbend gezel schap profiteurs en provocateurs van marxis tische allure, geeft blijk niets te hebben ge leefd uit de achter ons liggende vijf jaren so cialistische revolutie. OET is reeds tot verveling toe gezegd en geschreven, dat deze rorlag wordt ge streden tusschen goud en arbeid. Het kapita listische verrottingsproces moest worden voorkomen door het tot antwakan gekomen so cialistische Europa te knevelen de afster vende democratische machten staan in wan hoop aangelreden tegen een cultuurdragend werelddeel in opstanding. Zéé is het beeld van het vijfde oorlogsjaar, dat zich weldra bij het verleden zal voegen. Welk een groote menschenmacht en welk een overstelpende hoeveelheid materiaal de goailieerden ook in den strijd zullen werpen, het Duitsche volk en de met hei Riik van den Fiihrer verbanden Europeesche volkeren zul len met opeengeklemde tanden den strijd voor Europa volhouden en de oorlogshitsers met de nieuwe, door hst thuisfront gesmede wapenen tuchtigen en wel zéé lang, dat het geheele voozc, vermolmde kapitalistische bouwwerk in eenstort. Werken en strijden wachtwoorden van nationaal-socialistisch Duitschland in dit aan beproevingen zoo rijke heden. Doch het genie van den groeten Germane.nleider Adolf Hitler staat er borg voor, dat Duitschland den ar beidsslag wint. Daarna, na dezen waanzinni gen oorlog, zal de nationaal-socialistische één wording zich over geheel ons werelddeel vol trekken. Gaslagen, maar ongeschonden, bloe dend, doch gelouterd, zullen de Germaansche leiders-volkeren hun positie in de wereldhis torie hernemen, tot heil der thans reeds vijf iaren en langer door het kapitalis me getrapte menschheid. berg' uppen/ührvr en General der Wallen-^», Felix Steiner, kom- mandierender General des 3. (Germ.) ^-panzerkorps, dia door den Fübrer met het Eikenloof met de zwaarden behoorende bij het Ridderkruis van bet Uzeren Kruis onderscheiden is Hoffmann/Stapf/Pax m De Haofd-lnspectie voer de Lucht bescherming vraagt: „Hebt u alle voorzorgsmaat regelen op het gebied van de zelfbescherming ia uw huis getroffen?" 9 Tienduizenden patiënten zijn uit de Lon- densche ziekenhuizen naar veiliger plaat sen overgebracht, aldus meldt Stockhoims Tidningen. Men is voornemens alle in do ziekenhuizen opgenomen patiënten uit Lon den weg te halen. Reuter meldt, dat in de uitgeweken Griek- sche regeering vijf nieuwe leden opgeno men zijn, allen communisten, aangezien de Grieksche communisten besloten hebben aan de regeering deel te nemen. 9 Te Dumbarton Oaks bij Washington begint heden de viermogendhedenconferentie, dia zich zal bezig houden met de problemen dar beveiliging van den vrede daar een mach tige organisatie van de volken. Vertegen woordigd zijn Amerika, Engeland, de Sov jet-Unie en China. 9 Roosevelt heeft medegedeeld, dat de ftme- rikaansche gen.-majaor Hurley en Barald Nelson naar ïsioengking zullen gaan. om bij Tsjang Kai Sjek militaire en economi sche vraagstukken te bespreken. Men ver wacht, dat Tsjoengking binnenkort tot een offensief met twintig divisies zal overgaan, om een verder opdringen der Japanners te verhinderen. 9 De Braziliaansche prins Peter van Orleans en Braganza heeft zich verloofd met prin ses Maria de la Esperanza van Bourbon. De prinses is een dochter var prins Karei van Bourbon en een zuster van prinses Man* Mercedes, die gehuwd is met den Spazn- schen troonpretendent Juan. Oe prins is een zwagor van den graaf van Parijs en van dan Portugeeschen traenpretendent Duartr Kuno. Verbitterde worsteling Interiuf. meldt: In Norraandië moesten de Duitsche troepen zich vooral in het gebied ten "Westen van Talaiza. doch oak ia het ge bied- van Argentan verzetten tegen he vige aanvallen mee overmachtige tank- strijdkrachten der Anglo-Amerikanen, die voor het grootste deel met zware verliezen voor de aanvallers afgeslagen konden worden. De verbitterde worste ling. in het gebied van Truii en ten Zui den hiervan duurde den geheelen d-ag voort, waarbij na heen. en weergolvende gevechten, die beide partijen vele ver liezen kostten, de aanvallers in het ge bied van Tourna! tot staan konden wor den gebracht, zoodat ten Westen van Argentan de uit Z.W richting opruk kende Amerikaansche tanks en gemoto riseerde formaties geen noemenswaar- Felle strijd N. van Toulon STERKE DRUK VAN DE SOVJETS IN LETLAND EN ESTLAND Hoofdkwartier van den Führer, 20 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Normandië gaan onze divisies al strij dende uit het gebied ten Noorden van Argen tan, ondanks harden tegenstand en het afwe ren van voortgezette vijandelijke ftankaanval- len, verder naar het Oosten terug. In het ge bied ten N.O. en ten N. van Ghartres leve ren enze versperringsfarmatics strijd met aan- vallende vijandelijke strijdkrachten, die uit Z.W. richting versterkingen ontvangen. In Zuid-Frankrijk probeert de vijand thans door sterke pantserstrijdkrachten in den strijd te werpen zijn bruggenhoofd aan de kanten en in Noordelijke richting uit te breiden. Vooral in de bergdalen ten Noorden van Toulon wordt hevig gestreden. Luchtverdedigingsstrijd krachten schoten boven Fransch gebied 48 vliegtuigen neer. In den strijd tegen lichte vijandelijke vlooteti-ijdkrachten beschadigden beveili gingsvaartuigen. van de marine ten N. van Le Havre een torpedojager en scho ten zij twee motortorpedobooten lil brand. Een eigen vaartuig ging verloren. Londen en de buitenwijken van Londen liggen nog steeds onder het zware vuur der V 1. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraakaanvallen in den Adriatisclien kustsector. Zware gevechten duurden den geheelen dag voort. In het verloop waarvan de vijand met zware verliezen slechts geringe terreinwinst kon behalen. In het Zuiden van het Oostelijke front deed de vijand na krachtige voorbe reiding door de artillerie tusschen den Dnjestr en de Sereth talrijke vergeef sclie aanvallen. In het bruggenhoofd over den Weich- sel ten Westen van Baranof leverden onze divisies den geheelen dag zware afweergevechten. waarbij zij zich door snelle tegenaanvallen lucht verschaften. In het bruggehoofd ten Z.O. van Warka werden vijandelijke door tanks en slag- vliegtuigen gesteunde aanvallen in har. de gevechten afgeslagen. Ten N.O. van Warschau konden de bolsjewisten ook gisteren ondanks het in den strijd werpen van nieuw aange voerde strijdkrachten slechts geringe terreinwinst behalen. De verbitterde ge. vechten duren voort. Aan weerszijden van Witkovlsjken. alsmede ten Zuiden van Schaken, werden nieuwe doorbraak pogingen der Sovjets verijdeld; enkele penetraties werden afgegrendeld. Aan het Letlandsche iront woeden ten Westen van Modohn verbitterde ge vechten met binnengedrongen Sovjet, gevechtsgroepen. In Estland hield de sterke bolsjewis tische druk ten. Westen van het meer van Pskof aan zonder dat de vijand erin slaagde een groote terreinwinst te behalen. In het hooge Noorden werd een krach tig versterkte heuvelstelling der Sovjets door een gevechtsgroep van onze berg- jagers stormenderhand veroverd. Een vrij zwakke formatie Amerikaanse!.e bom menwerpers viel het gebied van Ploesti aan. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Thans ook hevige strijd bij Bessarabië Interiuf meldt: In den Zuidelijken sector zijn thans ook de verwachte ge vechten aan het Bessarabische front be gonnen, waar de bolsjewieken tusschen Tiraspol .en Tigliina tot den aanval overgingen. Tegelijkertijd zetten zij hnn doorbraakpogingen ter weerszijden van Jassy voort. Wel werden eenïge penetra ties bewerkstelligd, doch de nagestreef de doorbraak kon worden verhinderd. Aan het Letlandsche front wist een Duitsche gevechtsgroep ten N.W. van Mi- tau diep in de Sovjet-Russische linies te penetreeren en Toekoem. te heroveren. Vandaar keerden de Duitsche tank- strijdkrachten naar het Oosten en strij den thans tegen de tusschen Mltau en Riga staande bolsjewisten, die tegelijker tijd uit het Oosten worden aangevallen, dige terreinwinst vermochten te beha len. Ten Westen van Caen zette de Ca- nadeezen hun pogingen voort om aan cie monding van de Dives in Oostelijke en Z.O. richting terrein te winnen. Ondanks, hun aanzienlijke numerieke cvji :uacL~ vooral aan tankstrijdkrachten brachten zij niet meer dan enkele penetraties cofc stand, die bij Goustranville tot een te rugtrekken der Duitsche linies leidden. Van het front aan de Loire worden geen gevechtshandelingen gemeld. De uit het gebied ten N.O. van Chartres en ten Oosten van Dreux komende aanvallen van Amerikaansche tankformaties werden opgeveer op de linie Houdan-Rambouillet- Arpajon-Etampes-Pithiviers opgevangen en ae tusschen Mantes en Vernon tot aan den benedenloop van de Seine aanval lende tank voorhoede werd in het ge bied - van Vernon teruggeworpen. Pacy ten Z.W. van Vernon, werd door Duit sche pantserstrijdkrachten heroverd. Krachtige formaties Duitsche jacht bommenwerpers. beschermd door jagers mengden zich overdag en *s nachts in de zware gevechten in het gebied van Falaise en Argentan. Zeer sterk was ook het optreden der luchtmacht in het gebied van Chartres, Dreux en Pady. Het D.N.B. meldt, dat de vijand tus schen Verdon en Mantes den midden loop van de seine heeft bereikt. Daar zijn eerste poging om op den Oostelijke» oever een bruggenhoofd te vormen mis lukte, zette de vijand ten Oosten van de Seine valscherm- en luchtlandingstroe. pen aan land en bracht onder bescher ming van deze troepen tanks over de ri vier. Het vijandelijke bruggenhoofd en do vanuit de lucht gelande strijdkrachten werden door Duitsche formaties onver wijld aangevallen. Zware gevechten zijn gaande. ZUID-PR ANKR1JK Ook aan de Zuid-Fransche kust was de vijand zeer actief. Door krachtig» aanvallen slaagde hij er na verbitterd© gevechten in om zijn landings hoofd tus schen Toulon en Cannes in N.W. rich ting uit te breiden. Aan weerszijden van de Argens oprukkende, viel de vijand over een breed front tusschen Hyeres en cie Verdon, een Imkerzijrivier 'van de Durance, aan. Om enkele plaatsen in de dalen van dit bergland, zoo o.a. om Rocquebrissanne, Brignolles en Barjol.s werden zware heen- ën weergolvende ge vechten gevoerd. Bijzonder hevig werd de vijand door den Duitschen afweer ten Noordwesten van Hyeres getroffen, waar hij tevergeefs probeerde dm Toulon to naderen. Verwoestende aanval op Peja Meer dan duizend dooden AngLo-Amerikaansche vliegtuigen heb ben den 18 Augustus talrijke zware bom men geworpen op woonwijken van cie stad Peja in Noord-Albanië. Twee Mo- hammedaansche woonwijken werden vol komen vernield en bijna alle openbare gebouwen verwoest. Het eenige groota ziekenhuis is nog slechts een puinhoop, waaronder alle zieken en het geheele personeel den dood vonden. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt naar tot nu toe kon worden vastgesteld meer dart duizend dooden en tweeduizend gewon den. In alle steden en dorpen van Albanië waaien de vlaggen halfstok.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1