De Führer verleent Mannerheim het Eikenloof EXTRA KEURINGEN V00r ^a^en*^ (Wiking), SS-Wachtbataillon, Landstorm Ne- AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 21 OOGSTMAAND (AUGUSTUS) 1944 Weerniachtbericht Zaterdag Strijd bij Mantes en Vernon Het Opperbevel der Weermacht maak te Zaterdag bekend: In Normandië moeten de beraamde distaneieeringsbewegingen over Orne en Dives naar het Oosten op den vijand bevochten worden, die van het Noorden tot in de ruimte van Trun is doorge- stooten. Daar zijn gisteren zware pant sergevechten geleverd. In het gebied ten N O. van Chartres zijn vijandelijke aan vallen tot staan gebracht. Ten N. daar van strijden onze beveiligingen aan de Seine bij Mantes en Vernon met de voor ste Amerikaansche verkenningstroepen. In Zuid-Frankrijk heeft de vijand zich in het landingshoofd versterkt. Verschei dene door tanks gesteunde aanvallen op het landfront van Toulon werden uit eengeslagen. De vijand verloor gisteren in luchtgevechten boven Normandië en boven de bezette Westelijke gebieden 22 vliegtuigen. In de wateren voor het Zuid-Fransche bruggenhoofd is een vij andelijk transportschip van 6000 brt. door gevechtsvliegtuigen zwaar bescha digd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië is gisteren de gevechtsactivi teit vooral in den sector aan de Adria- tische kust opgeleefd. Verscheidene door tanks gesteunde aanvallen van den vij and werden daar afgeslagen. Aan den benedenloop van den Dnjestr zijn herhaalde pogingen der bolsjewie ken om "over te steken uiteengeslagen. In het voorterrein der Karpathen heb ben Hongaarsche troepen ten Z.W. van Delatyn een domineerend heuvelterrein ingenomen. In het bruggenhoofd aan den Weichsel ten W. van Baranof is de weerstand van den vijand voor onze aanvalsgroepen aanzienlijk verstard. Ten N. O. van Warschau is de vijand, gesteund door tanks en slagvliegers op een breed front tot een aanval overgegaan, doch heeft tengevolge van onze taaie verdediging en de terstond aanvangende tegenaan vallen slechts geringe successen kunnen bereiken. Ook ter weerszijden van Wilkowisjken hebben de bolsjewieken hun doorbraak- aanvallen met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten voortgezet. Ook deze mislukten onder zware verliezen .voor den vijand. Eenige penetraties wer den afgegrendeld. In den sector Modohn aan het Let- landsche front stortten hevige vijande lijke aanvallen ineen. Tegen eenige penetraties zijn tegenaanvallen aan den gun g. In Estland duren de zware, wissel vallige gevechten ten Westen van het meer van Pskow voort. Doorgebroken bolsjewistische gevechtsgroepen werden in een tegenaanval vernietigd. Beveiligingsvaartuigen van een Duitsch konvooi hebben in Noord-Noorsche wa teren twee Sovjet-Russische motortor- pedobooten tot zinken gebracht en een derde zwaar beschadigd. AmerikaansclTC bommenwerpers heb ben Ploesti opnieuw aangevallen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Een betrekkelijk zwakke vijandelijke formatie bommenwerpers heeft gisteren het stedelijk gebied van Metz aangevallen. Des nachts was Bremen het doel van een Britschen terreuraanval. Er ont stond schade aan gebouwen en verlie zen aan menschenlevens. Vrij zwakke vijandelijke formaties wierpen bommen op Rijnsch-Westfaalsch gebied en op Berlijn. In de zware verdedigingsgevechten in de groote bocht van den Weichsel heb ben zich de onder bevel van den gene raal der infanterie Recknagel staande Frankisch-Sudetenduitsche 88ste infan teriedivisie onder generaal-majoor graaf Von Rittberg en de Hessisch-Moezel- landsche 72ste infanteriedivisie onder ge neraal-majoor Hohn door onwrikbaren moed en vermetelheid onderscheiden. Vrij groote luchtaanval op het Japansche moederland Gisteren is door het keizerlijke Japansche Hoofdkwartier medegedeeld, dat de eerste vrij groote luchtaanval op het Japansche moeder land, waaraan ongeveer 60 bommenwerpers deelnamen, is uitgevoerd. De Amerikaansche vliegtuigen verschenen, komende van Tsjoeng- king-China Zondag omstreeks 17.00 uur in verscheidene golven boven Kioesjoe en het V/cstelijke deel van het bezette eiland Sjoe gekoe. Meer dan tien vliegtuigen werden door den Japanschen afweer neergeschoten: drie hiervan door rammen van Japansche jagers. Een aantal Amerikaansche piloten, dat zich met behulp van parachutes wist te redden, werd gevangen 'genomen. Er ontstond eenige schade aan gebouwen. Verdere bijzonderheden zijn door het Japansche Hoofdkwartier nog niet medegedeeld. Vrijlating van Italiaansehe krijgsgevangenen De leden van de Italiaansehe weer macht, die als gevolg van het verraad van Badoglio in September 1943 ontwa pend en sedertdien in Duitschland ge ïnterneerd waren, zijn dezer dagen ont slagen om als vrije arbeiders in Duitsch land te werken. Bij deze gelegenheid werd in een interneeringskamp in de hoofdstad een plechtige bijeenkomst ge houden in tegenwoordigheid van tal rijke eeregasten van Partij, Staat en V/eermacht en van het fascistische Italië. Aanwezig waren o.a. de algemeen ge volmachtigde voor de Tewerkstelling, gouwleider Sauckel, generaal Wanger, commandant.van de krijgsgevangenkam pen in Duitschland en kolonel Breyer, commandant van het interneeringskamp. Van Italiaansehe zijde waren o.a. aan wezig de Italiaansehe ambassadeur te Berlijn, Ar.fusio en de staatssecretaris van Buiteniandsche Zaken, Mazzolini. Amerikanen verloren tot Aug. 112.673 man aan invasiefront Efe meldt uit New York, dat de olfi- eieele Amerikaansche verliezen aan het Fransche invasiefront tot 6 Augus tus worden opgegeven als 112.673 sol daten. Hoofdkwartier van den Führer 20 Aug. De Führer heeft den opperbevelheb ber van de Finsche Weermachten maar schalk van Finland. Carl Gustaf baron Mannerheim. het- Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Voorts heeft de Führer aan den chef van den generalen staf der Finsche Weermacht, generaal der Infanterie Axel Erich Hemrichs het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend. De hooge onderscheidingen wer den den maarschalk van Finland en zijn chef van den generalen staf door den chef van het opperbevel der Weermacht, generaal.veldmaarschalk Keitel, ter ge legenheid van een bezoek aan hét Fin sche hoofdkwartier namens den Führer persoonlijk overhandigd. In het verleenen van deze onderschei dingen komt levens ten groote waar deering tot uiting voor de Finsche Weer macht, die onder leiding van haar maar schalk den jongsten stormloop der bol sjewisten, die zeven weken aanhield, heelt afgeslagen en uit zware afweer de vechten zegevierend tevoorschijn is gekomen: Generaal Heinrichs heeft daarbij ongemoeid den maarschalk ter zijde gestaan en hem bij de leiding der Weermacht daadkrachtig gesteund. Na het bombardement van Maastricht Een verbijsterend beeld van verwoesting en ellende In de late namiddaguren van Vrijdag is. zooals gemeld, Maastricht het doelwit geweest van een luchtaanval van vijan delijke vliegtuigen, die boven de stad een aantal brisantbommen neerwier pen, welke vooral in de dichtbewoonde arbeiderswoonwijken groot onheil aan richten. Daarbij vielen vele dooden en zwaargewonden; tallooze huizen werden vernield of zwaar beschadigd en door de geheele stad waren de sporen van dezen aanval merkbaar. Honderden gezinnen zijn nu door de. zen aanval, den zwaarslen, dien Maas tricht tot nu toe te verduren had, dak. loos geworden. Zware rookwolken hingen urenlang boven het geteisterde stadsdeel, dat een verbijsterend beeld van verwoesting en menschelijke ellende gaf. Onmiddellijk kwam de Luchtbeschermingsdienst met al zijn hulpdiensten in actie en tal looze vrijwilligers van de blokploegen meldden zich voor het bieden van de eerste hulp bij het vervoer en het ber gen van lijken en zwaar gewonden. De Technische Noodhulp en verscheidene andere hulporganisaties werden inge schakeld en de Maastrichtsche politie, alsmede leden van de Duitsche Weer macht werkten hard mede aan het scheppen van eenige orde in de verwar ring. waarin de ontstelde en verbijster de getroffenen het eerste uur na deze ramp verkeerden. Spoedig trad ook de Ned. Volksdienst in actie, terwijl inden loop van den avond en den nacht de administratieve en évaeuatiediensten in touw kwamen om den honderden, die niet bij familie, kennissen of bij stad genotsn in de buurt een veilig onder dak konden vinden, hulp te verleenen en eten te verschaffen. In den loop van den avond was het aantal dooden reeds tot 71 gestegen en nog steeds is men bezig met het bergen van nieuwe slachtoffers uit de puinhoo. pen. De zwaargewonden werden in ver schillende deelen van de stad ter ver pleging opgenomen. De brandweer wist enkele uitgebroken branden vrij spoe dig meester te worden. Sportvaria Tennis. Hilverlieide-tournooi. De eindstrijden luidden: A-tournooi: L. v. Meegeren Jr. sl. Krijt 26, 61, 61; mej. Godefroy sl. mevr. Jonquiere 6—1, 64; mej. Godefroy en mevr. Jonquiere si. mej. Hermsen en mej. van Liebergen 63. 60; Krijt en Helst sl. van Mee geren Jr. en v. Oort 46, 75, 64. Mej. Hermsen en Krijt sl. mej. Godefroy en v. Meegeren Jr., 64, 64. B-tour- rooi: Meier Mattern sl. A. van Kalken 60. 63; mej. R. Kamps sl. mej. I. Nijhcf 75, 63. Meier Mattern en M. van der Veer sl. W. Bensdorp en van Og- tlop e3, 6—3. Mej. I. Nijhof en mej. R, Kamos sl. mej. D. Nijhof en mej. W. Broers 6, 10—8; mej. L. Dutihl en M. van der Veer sl. mej. C. Dutihl en A. Ruys 3—6, 6—3, 6—0. Voetbal. Anif. BoysII.V.C. 16. De vriendschappelijke wedstrijd tusschen Amersf, Boys en H.V.C., die gisteren middag op het terrein aan de Rubens straat werd gespeeld, is met 61 door H.V.C. gewonnen. Voor de rust nam de nieuwe H.V.C.-middenvoor Huizer, vroe ger Westerkwartier te Den Haag, drie doelpunten voor zijn rekening. Iii de tweede helft bracht dezelfde speler den stand op 40, waarna Malestein er 50 van maakte. Na het zesde H.V.C.-doel punt wist Amersf. Boys de eer te redden. Wielrennen. E. Grift wint de eer ste Ronde van Soest. Door de A.R. en T.C. ..De Adelaar" te Hilversum werd voor de eerste maal de Ronde van Soest" georganiseerd op een 1200 meter lang traject in Soest-Zuid. De belang stelling voor dezen wedstrijd, waaraan amateurs en nieuwelingen deelnamen, was vrij groot. Aan spanning heeft het, vooral bij de amateurs, niet ontbroken. Door bandenpech was het veld der ren ners spoedig gedund: Cornelissen van „De Pedaalridders" gaf na dertig ronden den strijd op. De Soester renners E. en W. Grift hielden geruimen tijd den kop en wisten, gevolgd door den Limburger Pepels. een ronde te nemen. Laatstge noemde kreeg tegen het einde van de course een inzinking, die hem bijna noodlottig werd. Hij spande echter al zijn krachten in en toen W. Grift in 't gezicht van de haven strandde (er wa ren nog zes ronden te rijden) hand haafde Pepels zijn goede kans op de tweede plaats. De uitslagen luidden: Amateurs: 1. E. Grift, 80 km.. 2 u. 18 m. 14 sec.: 2. L. Pepels, Esloo; 3. M. Snel ler, Hoensbroek: 4. H. Vinken, Geleen: 5. J. Harmans, Valkenburg; 6. J. Kette- nis, Den Haag. Nieuwelingen: 1. J. Sta kenburg. 30 km., 52 min. 11 sec,; 2. H. v. d. Elshout. Made: 3. K. Vet, Amster dam: 4. P. Verwijmeren, TerHeijden; 5. B. Huypen, Amsterdam: 6. M. Roder- mond. Amsterdam; 7. M. Borg, Soest. Winnaar van den prestatïeprijs werd E. Grift. De burgemeester reikte de prijzen uit. Groote prijs van Amsterdam voor Ma- tena. De groote prijs van Amsterdam, een wisselbeker van de directie van het Olympisch Stadion, is niet gewonnen door Schulte of van Amsterdam, maar door.Materna uit Den Haag. Deze veteraan, die jaren geleden al met Hes- linga in zesdaagschen uitkwam, ging na de 60 km. als eerste over de streep, ge volgd door Cor de Best, Henk Lakeman, Jan Lust en Cor Bakker. Helaas had ook deze wedstrijd een onregelmatig slot. Ditmaal nam de wedstrijd-commissie de renners, die een ronde achter waren, niet uit de baan. Het, gevolg was een onzui vere sprint. Van der Voort gaf Matena Ijfj-Gtuppenführer en Generalleulnanl der Waffen-^, Fritz von Scholz, kom- rnandeur der ^r-Freiwilligen-Panzer- grenadier-Division „Nordland die door den Führer met het Eikenloof met de zwaarden behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden is. De foto toont Fritz von Scholz nog als Brigadeführer Hoffmann/Stapf/Pax m Donderdag 24 Aug. 8—13.00 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Vrijdag 25 Aug. 813.00 uur, Amster dam,' Dam 4. waar iedere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keurin gen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aan meldingsplicht ig zijn \oor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van de tewerk-, stelling vrijgesteld. Officier in de Waf fen-SS kan* ieder worden, die na min stens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft toe- derland, Gormaansche SS in Nederland. Wegens de zeer veis aanmeldingen zal nog een extra-keuring worden gehouden op: wezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zigli op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgen de Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Iïengelo- schestraat 30 en Utrecht, Yredenburg 19. Eveneens bij het SS-Ersatzkommando Mederlande, Den Haag, Korte Vijver berg 5 en Marinc-annahinestelle West, Ltreclit, Plompetorengracht 24. een 150 m. vóór de eindstreep een mach tigen duw, waardoor hij zelfs cle Best, voor wien Remkes (de kampioen kan dit blijkbaar niet laten!) den sprint aan trok, kon passeeren. Remkes en van der Voort kregen wel elk 100 boete, doch Matena en De Best behielden resp. hun eerste en tweede plaats. Atliletiek. De elubkanipioenschap- pen in atliletiek voor dames hebben weinig fraaie resultaten te zien gegeven. Het stemde evenwel tot voldoening, dat bij de heeren Frits de Ruyter erin slaag de zijn eigen record op cle 1000 m. te verbeteren en van 2 min. 29.6 sec. op 2 min. 29.4 te brengen. De ploeg van Sagitta slaagde er bij de Relay-race in, het eigen record van 55.8 op 55.3 sec. te brengen. Van de overige nummers noe men wij nog de Olympische estafette voor heeren, waarbij cle ploeg van A.P. G.S. erin slaagde het politierecord van 3 min. 49 sec. te brengen op 3 min. 43.5 Voetbal. L.V.V.-tournooi om den nieu wen clagcup. Hieraan namen 16 vereeni- gingen deel. De uitslagen luiden: 't GooiOlympia 10, De Zebra'sL.V.V 20 HilversumS.D.O. 30. 's Grave- land—Groen-Zwart 0—3, Leonidas— E.M.M. 0—5 (regl.)The VictoryDonar 09; VictoriaLaren 07. Volgende week wordt de tweede ronde gespeeld. Voetbal. Vriendschappelijk. Quick won gisteren op het Zwaluwen Vooruit- tournooi met 41 van Rodi uit Amster dam. H.V.C. 2 klopte in Driebergen C.D.N. met 42. Een H.V.C.-combinatie speelde Zaterdagmiddag in Spakenburg tegen Wind vogels en won met 63. Voetbal. Om den zilveren bal. Gis teren zijn weer te Rotterdam de jaarlijk- sche wedstrijden om den zilveren bal ge houden. De uitslagen waren: R.F.C. S.V.V. 10; 'tGooiOvermaas 01; Xerxes—Quick 12; SpartaEnschede 01; FeyenoordH.V.V. 43. Propaganda-wedstrijden Nat. Jeugd storm. Zaterdagmiddag hadden op het terrein van den A.B.v.L.O. aan de Ru bensstraat, als sluitstuk van cle gehou den volksspelen, eenige propaganda-wed- strijden plaats van den Nat. Jeugdstorm. Deze werden o.a. bijgewoond door den Burgemeester, wethouder Wendling en hoofdhopman J. Vis, leider van het Ge west 't Sticht van den Nat. Jeugdstorm. Gedemonstreerd werden 100 meter harcl- loopen, waarbij cle Jeugdstormer Ver- poorten dezen afstancl liep in- 12 sec., tweede werd Urban van de H. J., tijd 12.2 sec. De Jeugdstormkampioen Wou ters verbeterde het op zijn naam staan de Jeugdstormrecorcl knotswerpen met negen meter en wierp thans cle knots over een afstand van 71.60 m. Een pro paganda roofbalwedstrijd (rugby) tus schen vijftien leden van het Wachtbat- taljon Leusden en vijftien leden van den Nat. Jeugdstorm uit Amersfoort wercl door het Wachtbataljon met 2—0 ge wonnen. Na afloop had een eenpans- maaltijd plaats, waarna in optocht naar Amicitia werd gemarcheerd, waar de Burgemeester de prijzen, o.a. ook van de volksspelen uitreikte. Tot slot van dit sportfestijn werden eenige Jeugdstorm films vertoond. Bekendmaking N.A.D. De commandant van den Nederland. sclien Arbeidsdienst deelt mede, dat Ar- beidsdienstplichtigen krachtens artikel 4 van het Arbeidsdienstplichtbesluit, ge boren tusschen 31 Dec. 1924 en Jan. '26, die nog niet voor de vervulling van hun Arbeidsdienstplicht werden opgeroepen, daarvoor niet meer in aanmerking zul len worden gebracht. Reeds ingediende verzoeken tot ver lenging van uitstel van opkomst worden in verband met liet vorenstaande niet meer in behandeling genomen. Het bo venstaande is niet van toepassing op: a. Degenen, die in eenig studiejaar ais student wenschen te worden ingeschre ven. ol eenig examen wenschen al te leggen aan een universiteit of hooge- school, voor zoover zijn hun arbeids- dienstplicht nog niet hebben vervuld, b Degenen, die een functie in overheids dienst. of bij het bijzonder onderwijs be- kleeden, resp. voor een functie in over heidsdienst of bij het bijzonder onder wijs in aanmerking wenschen te komen, voorzoover zij hun Arbeidsdienstplicht nog niet hebben vervuld. Een val, een ruk Een SS-vaischermbataillon stort zich op Tito's hoofdkwartier De Ylaamsche SS-oorlogsverslaggever Caliewaert maakte den eersten inzet der SS-valschermjagers mee, sprong met zpn kameraden uit het vliegtuig en beschrijft in een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst spannende reportage van den eersten inzet der SS-valschermjagersbn, gepubli ceerd in Storm-SS van 21.7.44 en in vele andere Nederlandsche dagbladen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen nemen bij deze jongste af- deeling der Waffen-SS. Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstname moge lijk is en zich iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan melden ais SS-valschermjager. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkom- mando, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en de navolgende nebenstellen der Waf- fen-SS: Amsterdan, Dam 4, Alkmaar, Lange straat 56, Utrecht, Vredenburg 19, Heer len, Saroleastr. 25, Groningen, Heeren straat 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30. Carl Schuriclit wordt dirigent te Dresden De ook in ons land bekende en gelief de dirigent Generalmusikdirektor Carl Schuricht te Wiesbaden is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot eersten leider van de Dresdner Philharmonie.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2