Zeven doodvonnissen Duitsehe pantsers doorbraken versperringsrïng Zeer zware gevechten in Zuidelijken sector Vijandelijke druk tusschen Eure en Seine *Weid£nkuios DINSDAG 22 OOGSTMAAND (AUG.) 1044. 2 FAG., 58a JAARGANG. No. 197 VERDUISTERING Van 21 Aug. tot en niet 26 Aug moet verduisterd worden van 20.45 uur tot 6.30 uur. 27 Aug DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI EK 2 sept. vu' Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES ?/ll BLANKENBERG Zn SNUUUKaERTLAAN AMERöFOOR'l Administratie: Tel. 5289 Giro 86362 Redactie: Tel 6731 Hoofdredacteur: NIC LAMAN SOEST. 9 September L.K.. 17 Sept. N.M. AANVALLEN OP AFWEERFR0NT AAN DIVES EN VIRE AFGESLAGEN Sterke bolsjewistische aanvallen Z. van Tiraspol en N.VV. van Jassy Hoofdkwartier van den Fiihrer, 21 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië hebben onze divisies in het gebied ten Noorden van Argentan na een ver bitterde worsteling den vijandelijken versper- tingsgrendel in N.O. richting doorbroken en de verbinding met een haar tegemoetkomende pantsergroep tot stand gebracht. Sterke vij andelijke aanvallen O" ons afweerfront aan de Dives en Vire-secto.' werden afgeslagen. In enkele sectoren zijn eigen tegenaanvallen nog gaaande. Tusschen de Eure en de Seine oefent de vijand druk uit in Noordelijke richting. Daar werden bij Pacy-Vernon vijandelijke aanvals- voorboeden uiteengeslagen. In het gebied ten Oosten en N.O. van Chartres houdt de druk van den vijand op den middenlcop van de Seine aan, zonder dat hij er in slaagde nieu we vorderingen te maken. in het bergterrein ten Noorden van Toulon valt de vijand met sterke strijdkrachten in Westelijke en N.W. richting aan. Hevige ge vechten zijn gaande. Kustbatterijen van de marine schoten Yoor Toulon een vijandelijk slagschip en een kruiser in brand. Een tor pedojager en twee torpedobcoten werden be schadigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd overdag en 's nachts voortgezet. In Italië zette de vijand ook gisteren in den sec tor van de Adriatische kust zijn aan vallen den gelreelen dag voort. Het aan vankelijk verloren gegane heuvelterrein rondom Cerasa werd in een tegenaanval heroverd. In het Oosten breidden de bolsjewis ten hun aanvallen nu ook uit tot den Zuidelijken sector. Met krachtig gebruik van slagvliegtuigen gingen zij ten Z. van Tiraspol en ten N..W. van Jassy_tot den aanval over. Verbitterde gevechten zijn in beide sectoren gaande. In her, voorterrein van de Karpathen ten Z.W. van Mielec, in de bruggen, hoofden over den Weichsel ten V/. van Baranof, ten W. van Lublin en ten Z.O. van Warka werden de bolsjewistische aanvallen na hevigen strijd afgeslagen of opgevangen. Ten N.O. van Warschau werden de doorbraakaanvallen der Sov jets in de richting van den Boeg in de diepte van onze stellingen opgevangen. Ten Z. van Wilkowisjken en bij Schaken duren de harde afweergevechten voort. In Letland herstelden Duitsehe pant serformaties via Tuckum aanvallend, de tijdelijk verloren gegane verbinding met de in Koerland strijdende formaties van het leger. Een Duitsehe vlootformatie mengde zich ter ondersteuning in deze Anglo-Amerik. aanvallen op Brussel, Rijssel en Gent Naar Interinf. verneemt, hebben Anglo- Amerikaansche bommenwerpers de ste den Brussel, Rijssel en Gent aangeval len. De Anglo-Amerikaansche vliegtui gen wierpen lukraak hun bommen in dicht bebouwde stadswijken. Ook op het stadspark van Brussel, in de nabij heid waarvan zich geenerlei militaire doelen bevinden, werden bommen ge worpen. In het druk bezochte park werden vijftig personen, onder wie 32 kinderen, onmiddellijk gedood. Boven dien werden dertig personen, van wie twintig zwaargewonden, naar de zieken huizen gebracht. Ook talrijke woonhui zen werden beschadigd. Het Finsche Weermachtbericht Het Finsche weermachtbericht luidt: „Op de Karelische landengte viel de vijand na hevige voorbereiding door de artillerie twee eilanden in de baai van Viipuri, alsmede onze stellingen ten Z.W. van Ihantala en ten N. van Karisalma aan. De aanvallen werden, afgeslagen: de vijand leed aanzienlijke verliezen. Onze zware wapens beschoten met succes vij andelijke afdeelingen, die zich in enkele sectoren hadden gegroepeerd, alsmede andere doelen. Van de andere fronten valt niets bijzonders te melden." gevechten te land. Alle pogingen der Sovjets om hun penetratiegebieden ten W. van Modohn en ten W van het meer van Pskof uit te breiden, werden dooi den taaien tegenstand van onze divisies afgeslagen; een vrij groot aantal vijan delijke pantserwagens werd stukgescho ten. De luchtmacht mengde zich in de ge bieden der zwaartepunten op doeltref fende wijze in de gevechten te land en bracht den bolsjewisten zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Jn luchtgevechten en door luchtdoelartille rie verloor de vijand gisteren aan het Oostelijke front 41 vliegtuigen. Formaties vijandelijke bommenwerpers vielen overdag enkele plaatsen in Z.O.- Duitschland en in Hongarije aan. In den nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer in het gebied van Opper-Donau. Door luchtverdedi gingsstrijdkrachten werden bij dezen aanval vijftien terreurbommc-nwerpers neergeschoten. Bij de afweergevechten ten W. van Bialystok hebben zich het eerste pant- sergrenadierregiment 25 onder bevel van kapitein Blancbois en de pantserverken- ningsafdeeling 12 onder bevel van kapi tein Ibach door bijzondere hardheid en dapperen aanvalsgeest onderscheiden. liet bureau van .den Wehrmaeht- fcefehlshafcer in den Nisderlanden deelt mede: Door het Kricgsgerieht zijn ter deed veroordeeld: 1. wegens poging tct oprichting en bewapening van een illegale verzet.orga. nisatie Gerrit van den Eoogerd, cand. notaris, geboren 22 Augustus 1908 en Antonius Frcdericus Slot, smid. geboren 11 September 1918; 2. wegens het maanden lang verb er. gen van neergeschoten vijandelijke pilo ten en poging dezen bij de vlucht te hel pen Martinus Lelivelt, timmerman, geb. 18 Januari 1896; 3. wegens spionnage Gusfav Karei Fikkert, kantoorbediende, geb. Januari 1906; Edzard Horrix, kantoorbediende, geb. 24 September 1908; Franziskus Ja cobus Ludwig Tempel, musicus, geb. 20 Maart 1898; Friedricli Fritz Vvillemsen, kantoorbediende, geb. 30 Mei 1921. De beklaagde Willemsen heeft in het bijzonder het in hem door de Duitsehe Weermacht, die hem als kantoorbedien de in dienst had genomen, gestelde ver. trouwen op grove wijze misbruikt. Alle doodvonnissen zijn na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrok, ken. Verbinding met verbitterd strijdende troepen Z.O. Trim BERLIJN, 21 AUG. (Interinf.) De belang rijkste gebeurtenis van den strijd in Norman dië is de doorbraak van Duitsehe pantserwa gens en gemotoriseerde formaties door den sterken Amerik.-Canadeeschen versperrings- grcndel in het gebied van Falaise-Argentan. waardoor het gelukt is de verbinding tot stand te brengen met de ten W. van deze gebieden in de omgeving van St. Lambert sur Dive en ten Z.O. van Trun in zware gevechten gewikkelde Duitsehe formaties. In buitengewoon zware gevechten, die den geheelen dag met greote verbitte ring werden gevoerd, konden sterke Amerik. Canadeesohe eenheden vernie tigd worden. Ook de Duitsehe verliezen bij deze succesvolle onderneming waren natuurlijk niet onaanzienlijk. Evenals bij de gevechten in Zuid-Italië hebben ook hier Duitsehe valschermjagers door hun strijdlust en taaiheid tot het opmerke lijke succes bijgedragen. Het gros van de Duitsehe strijdkrachten, die totdusver ten O. van de lijn Argentan-Falaise wa ren ingesloten, staat thans ten W. van de Seine en heeft daar ingegrepen in de verbitterde afweer, en aanvalsgeveehten De Amerikaansche gemotoriseerde en tankstrijdkrachten, die naar de Seine oprukken, opereerden gisteren hoofdza kelijk met sterke formaties in het gebied van Vernon en Mantes, waar zij met in fanterie kleine bruggenhoofden op den Noordelijken oever van de Seine poog den te vormen. In het gebied van Vernon Vrij krachtige Amerikaansche aanval len in het gebied van Vernon werden afgeslagen en het binnendringen in de stad verhinderd. Overigens beperkten de Amerikanen zich ertoe de tusschen hun aanvalswiggen liggende Duitsehe verzetgroepen uit te schakelen en zich de noodzakelijke dekking in den rug voor verdere operaties te verzekeren. Tot dat doel voerden zij vrij sterke gemotoriseerde formaties aan, die thans in het geheele gebied tusschen Orleans en Dreux met de ook van Duitsehe zijde aangevoerde versterkingen in levendige gevechten gewikkeld zijn1. Pogingen der Amerikanen om met afzonderlijke pant serwagens van het Zuidwesten uit het gebied van Parijs te bereiken, werden opnieuw, vooral in het gebied van Ram- bouilet, verijdeld. Aan het Loire-frönt bleef het rustig. Pogingen van Amerikaansche pantser wagens om het voorterrein van de vesting Brest te naderen werden weder om door goedgerichte salvo's der Duit sehe batterijen verijdeld. Landingshoofd uitgebreid Tusschen Cannes en Toulon oefenden dg Anglo-Amerikanen Zondag van hun landingshoofd uit in Noordelijke rich ting druk uit op de rivier de Verdon en in Westelijke richting langs de Are op Aix. Bij Hyères mislukten nieuwe aan vallen op het gebied voor Toulon. Ook ten N. van Cannes kon de vijand op de Zuidelijke hellingen van de Zee.AIpen geen nieuwe vorderingen behalen. Het geheele bruggenhoofd is ondanks hevige Duitsehe tegenaanvallen en taai verzet van de afzonderlijke Duitsehe steunpun ten in de afgeloopen dagen in N.W.- richting naar de Dourande uitgebreid. De door terroristen gesteunde vijand probeert door bindingsoperaties tegen de Duitsehe kustverdediging zijn bewegin gen te vergemakkelijken. Zwaar vuur en luchtaanvallen lagen o.a. op La Ciotat. Batterijen van de Duitsehe marine beantwoordden het vuur en dwongen de vijandelijke oor logsschepen na talrijke "zware treffers den steven te wenden. De productiecijfers der Engelsche wapen industrie zijn als gevolg van de aanvallwi met de V 1 gedaald, zoo meldt het Zweed- sche blad Nya Dagligt Allehanda. 3 Op de internationale veiligheiasconferenfi» te Dumbarton Oaks heeft de Amerik. mi nister van Buitenl. Zaken Huil verklaard, dat voor het behoud van den vrede na den oorlog zoo nocdig geweld moet worden ge bruikt, aldus meldt Reuter. Uit Kaapstad wordt bericht, dat de moei lijkheden van de regeering-Smuts toene men. Met name de kosten van levenson derhoud zijn enorm nestegen. In kringen der regeeringsaanhangers spreekt men er reeds over, dat de leiding van het land zoo spoedig mogelijk aan een andere partij moet worden overgedragen. Duitsehe beveiligingsvaartuigen vernietig den in den nacht van Zondag op Maandag in de Seinebaai tijdens een verbitterd ge vecht drie Britsche torpedomotorbooten, terwijl drie andere zwaar werden bescha digd. Tijdens aanvallen op doelen in het Oosten van Hongarije werden volgens nog onvolle dige berichten drie viermotorige Amerik. bommenwerpers neergeschoten. Het Slowaaksche persbureau meldt, dat Zondag verscheidene formaties vijandelijke vliegtuigen boven West- en Midden-Slowa- kije bommen hebben geworpen. Er zijn ver liezen aan menschenlevens en schade ge meld. Na een onderbreking van vier maanden is het telegraafverkeer tusschen Turkije en Bulgarije hersteld, aldus meldt S. P. T. GEALLIEERDE VERLIEZEN TER ZEE In zware gevechten met beveiligings vaartuigen van vijandelijke konvooien en bij aanvallen op alleenvarende handels schepen hebben Duitsehe onderzeeboo- ,ten, zoo verneemt Interinf., in verschil lende wateren zeven handelsschepen, tezamen 40.000 ton, tot zinken gebracht. Zij vernietigden verder drie bewakings vaartuigen en een motorkanonneerboot. In de gevechten met de ter bewaking in den strijd geworpen vijandelijke vlieg tuigen heeft een onderzeeër een machine neergeschoten. De Hoofd-lnspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt U zand en tvater en ver der bhischmateriaal op alle verdiepingen gereed staan? FXTRA KFIIRIWfiFM voor Waffen"ss (Wiking), SS-WachtbataiIlanP Landstorm Ne- lAIixH iXEUKmVJEn rferland, Germaansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zai nog een extra-keuring worden gehouden op: wezen. Zijn schoolopleiding is niet door slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-WaelitbatailIon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgen de Nebcnstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, I.angestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé. Ilengelo- schestraat 30 en Utrecht, Vredenburg i9. Eveneens bij het SS-Ersatzkonunando Niederlande, Den Haag, Korte Vijver berg 5 en Marine-annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Donderdag 24 Aug. 813.00 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Vrijdag 25 Aug. 813.00 uur, Amster dam, Dam 4, waar iedere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keurin gen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingspliclitlg zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waf- fen-SS kan ieder worden, die na min stens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bc- B0LSJEWISTEN TRACHTEN DJNESTR- STELLING TE DOEN INEENSTORTEN BERLIJN, 21 AUG. (Interinf.) Zooals ge meld, werd de Zondag gekenmerkt door het hervatten van de groote bolsjewistische aan vallen op den Zuidelijken vleugel van het Oos telijke front en de voortzetting daarvan in het gebied van Baranof en ten Z.O. van War schau. Verder was hij opmerkenswaardig door succesvolle Duitsehe actie in het gebied ten N. van Schaulen en het herstel van de ver binding met den Duitschen Noordelijken vleu gel, alsmede door succesvolle afweergevechten bij Modohn en ten Z. van Dorpat. In den Zuidelijken sector ontwikkel den zich zoowel aan den benedenloop van den Dnjestr als ten N. van Jassy buitengewoon zware en wisselvallige ge vechten. De groote bolsjewistische aan vallen hebben hier ten doel de geheele Dnjestr-stelling te doen ineenstorten. De Duitsehe en Roemeensche divisies bieden overal hardnekkigen tegenstand. In totaal verloren de bolsjewisten aan het Dnjestr-front en in het gebied ten N.O. van Jassy volgens totdusver nog onvolledige rapporten 43 tanks. Nog negen gevechtswagens werden door vliegtuigen der Duitsehe luchtmacht in scheervlucht onschadelijk gemaakt. Deze toestellen brachten ook verscheidene Sovjetbatterijen tot zwijgen. Verbitterde strijd. In het voorterrein der Karpathen bleef het rustig. Daarentegen kwam het in het gebied van Krosno tot plaatselijk begrensde gevechten. In het penetratie- gebied van Baranof ontstonden evenwel wederom verbitterde gevechten met de hier in den strijd gebrachte vier bolsje wistische gardepantsercorpsen, die de laatste dagen nog versterkt waren met gemotoriseerde strijdkrachten. De Duit sehe grenadiers en formaties SS-Vrij willigers handhaafden den in het zwaar tepunt liggenden Zuidelijken versper ringsgrendel van het penetratiegebied. In het overige penetratiegebied konden de groote Sovjetaanvallen uiteengeslagen worden. De beteeken is van deze groote bolsjewistische aanvallen blijkt uit het feit, dat de Sovjét-generaal Sjoekof cle operaties, die een doorbraak naar het Westen naar Krakau en naar het Noord westen in de richting van Kielce ten doel hebben, zelf leidt. Aan den Noordelijken vleugel van het penetratiegebied staakten de bolsjewis ten, wegens de groote bloedige en raa- teriecle verliezen, hun pogingen om het contact met de uit een tijdelijke om singeling bevrijde Duitsehe gevechts groep opnieuw te verbreken. De Duit sehe gevechtsgroep wierp tezamen met ,.de tot haar doorgedrongen gemotori seerde formaties de bolsjewisten tot aan den Weichsel terug. Ook ten N.W. van Szczucin werden de bolsjewisten, on danks krachtlgen steun van pantserwa gens en slagvliegtuigen, overal terug geworpen. In den Centralen sector In de vroege ochtenduren van den 20sten Aug. gingen de bolsjewisten in den centralen sector van het Oostelijke front met ongeveer vijf infanterie-divi- sies, na krachtige artillerievoorberei ding, over tot den aanval op het brug genhoofd ten W. van Kazimierz naar het Noorden en Noordwesten. Den ge heelen dag werden hevige gevechten ge voerd.. De meeste bolsjewistische aan vallen werden opgevangen, afgegrendeld of afgeslagen. Ook van het bruggenhoofd van Warka uit zetten de bolsjewisten hun door braakpogingen voort, evenals ten N.O. van Warschau. De gevechten duren voort. Aan het front in Z.-Litauen zetten de bolsjewisten hun aanvallen in Westelij ke richting voort. De Duitsehe hoofd gevechtslinie kon in hoofdzaak overal gehandhaafd worden. AANVALLEN OP JAPAN VOORTGEZET TOKIO, 21 Aug. (D.N.B.).Een twee de groep vijandelijke bommenwerpers heeft getracht de aanvallen van overdag cp het Japansche moederland voort te zetten en viel gisternacht N.-Kioesjioe, alsmede het Westelijke deel van Sjoego- koe aan. De aanval werd echter doel treffend afgeslagen en de vijandelijke vliegtuigen moesten omkeeren zonder veel schade te kunnen aanrichten. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwamen opnieuw vijandelijke vliegtui gen en ondernamen afzonderlijke aan vallen. De schade is gering. Vliegtuigverliezen, Uit de mededeeling van het Keizer lijke Hoofdkwartier over de beide lucht aanvallen van Zondagmiddag en Zon dagnacht blijkt, dat 23 vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten. De Ja pansche verliezen bedragen twee toe etellen, die zich op het vijandelijke doel stortten, resp. de vijandelijke vliegtuigen ramden. Groentebon 10e periode Inwoners van gemeenten, waar klan tenbinding voor groente geldt, dienen bon „Groente tiende periode 1944" van 22 tot en met 26 Aug. a.s. in te leveren bij den handelaar, van wien zij van 3 tot en met 30 Sept. groente en fruit wenschen te betrekken.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1