Onbeschrijfelijke nood in brandend Warschau in Frankrijk blijft de vijand opdringen Duitschlands totale oorlogsinspanning Weicldnieuwb Reeds 81 dooden DONDERDAG 24 OOGSTMAAND (AUG.) 1944. 2 PAG- 58e JAARGANG. No. 190 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE URUKKERiu ONNEb J' D dL.ANK.LNb LRU 'H <Sn Tel 5289 .Giro 86362 Redactie: Tel 6731 - Uitgave: N.V Administratie: GELDERSCHE VALLEI 5NUUUKALK1 LAAN AMERSFOORT Hoofdredacteur: NlC LAMAN SOEST. VERDUISTERING Van 21 Aug. tot en met 26 Aug. moet verduisterd worden van 20.45 uur tot 5.30 uur. 27 Aug. E.K.. 2 Sept. V.M., 9 September L.K.. 17 Sept. N.M. Sovjets tusschen Bceg en Marew opnieuw aanvallend Hoofdkwartier van den Führer, 23 Aug. Het Opperbevel van de V/eermacht maakt bekend: Ten westen van den Benedenloop van de Seine volgt de vijand onze distancieeringsbe wegingen naar den Tcuques-sector aan weers kanten van Lisieux snel. Bij en ten Westen yan Evreux alsmede tusschen Eure en Seine b eden onze divisies taai verzet tegen den met sterke strijdkrachten in Noordelijke rich ting aanvallenden vijand. Hij kon ten koste van zware verliezen slechts geringe terrein winst behalen. Onze tegenaanval op het vijan defijke bruggenhoofd ten N. van Mantes wierp den vijand na zware gevechten verder naar de rivier terug. Ten Zuiden van Parijs viel de vijand onze vooruitgeschoven beveiligingen met sterke strijdkrachten aan en drong deze tot de Seine terug. Verder Zuidelijk wordt aan de Yonne gestreden. In Zuid-Frankrijk houdt de bezetting van Toulon in verbitterde gevechten stand tegen den aanvallenden vijand. Ten Z. van de Durance distancieerden onze divisies zich onder krachtigen vij andelijken druk overeenkomstig het be vel verder naar het Westen. Op de pas wegen aan de Fransch-Italiaansche grens werden verscheidene groepenter- róristen met zware, bloedige verliezen teruggeworpen en voor het grootste deel vernietigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen net vijandelijke overzetverkeer over de Seine ten N. van Mantes met goede uitwer king aan. Verscheidene pontonbruggen en volgeladen veerbooten werden ver nield. In het zeegebied ten N. van I.e Havre brachten mijnenvegers en duik bootjagers drie Britsche motortorpedo- booten tot zinken en beschadigden zij nog drie andere. Op het voor St.. Malo gelegen eiland lie de Oecembre sloegen de nog steeds hardnekkig verzet bieden de marinebatterijen den aanval van een formatie vijandelijke torpedojagers af. Beveiligingsvaartuigen der marine scho ten boven de Fransche kust van den Atlantische n Oceaan zeven vijandelijke bommenwerpers lYeer. i wee eigen vaar tuigen gingen na bomtreffers verloren. Het vergelding,svuur der V 1 op Londen duurt voort. In Italië hervatte cle vij and zijn doorbraakpogingen in den sec tor van de Adriatische kust gisteren niet. In Zuid-Bessarabië en in Moldavië bleven de Sovjets met sterke pantser en gemotoriseerde strijdkrachten aan vallen. Duitsche en Roemeensche for maties brachten de vijandelijke aanvals- voorhoede na diepe penetraties op ver scheidene plaatsen tot staan. Ten N.W. van Baranof sloegen onze troepen, door artillerie en granaatwerpers prachtig gesteund, vrij sterke Sovjetgevechts groepen uiteen. Ten Z.O. van Warka en ten N.O. van Warschau werden her nieuwde doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld. Een pantserdivisie schoot al leen bij deze gevechten 52 vijandelijke pantserwagens stuk. Tusschen Boeg en Narew gingen de Sovjets opnieuw tot den aanval over, waarbij zij sterke pantserstrijdkrachten en slagvliegtuigen in den strijd wierpen. In zware gevechten werd de vijand in de achterwaartsche linies opgevangen. In liet pene tra tiegebied ten W. van Modohn werden de bolsjewisten in een tegenaanval na harden strijd terugge worpen. Ten W. van het meer van Pskof mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen mengden zich op de zwaartepunten doel treffend in den strijd te land en ver nielden in aanvallen in scheervlucht talrijke vijandelijke pantserwagens, stuk ken geschut en verscheidene honderden voertuigen. Door jagers en luchtdoelar- tillerie van de luchtmacht verloren de Sovjets aan het Oostelijke front giste ren 62 vliegtuigen. De Neder-Saksische 19e pantserdivisie onder bevel van lt.-gen. Kallner heeft zich in de zware gevechten ten Z.O. van Warka door onwrikbare standvastigheid en schitterenden aanvalsgeest bijzonder onderscheiden. In de harde afweergevechten bij Wilko- wisjken heeft zich een gevechtsgroep van de pantsergrenadier-divisie Feld- herrnhalle door bijzondere dapperheid onderscheiden. Bij een luchtaanval van Britsche vliegtuigen op een Noord-Noorsch steun punt schoten beveiligingsvaartuigen nog zeven bommenwerpers neer Vier hiervan werden alleen door een patrouillevaar tuig neergehaald. In de Noordelijke IJszee viel een van onze duikbooten een kruiser van de Dido-klasse aan. Na drie torpedotreffers brak de kruiser in tweeën en zonk. Amerikaansche bommenwerpers vielen het gebied van Ween en en enkele plaat sen in Opper-Silizië aan. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigingsstrijd krachten schoten 57 vijandelijke vlieg tuigen neer, waaronder 51 viermotorige bommenwerpers. In den nacht werden boven West-Hongarije nog drie vijande lijke bommenwerpers neergeschoten. Zware strijd in het Oosten Ten W. van Bialystok gingen de bol sjewisten tusschen Boeg en Naref na een urenlang artillerievuur en onder voortdurend gebruik van slagvliegtuigen tot den verwachten grooten aanval over, zoo meldt Interinf. Daarbij ontstonden den geheelen dag aan het geheele aan valsfront buitengewoon zware wisselval lige gevechten, die tenslotte leidden tot het achteruit leggen van de Duitsche linie met ongeveer 3 km. Het tijdelijk ontstane gevaar, dat vrij sterke eenhe den omver geloopen en afgesneden zou den worden, kon door den tegenaanval van een afdeeling Duitsche „tijgers" voorkomen worden. Het gelukte het den Duitschen troepen, zich al strijdende en met medevoering van alle wapens naar* een nieuwe hoofdgevechtslinie terug te trekken. Van daaruit werden alle ver dere doorbraakpogingen op bloedige wij-! ze afgeslagen. Amerikanen geland bij Fransch-Spaansche grens Met steun van Fransche vrijscharen hebben de Amerikanen 22 Augustus na zware beschieting met scheepsartillerie een kleine groep strijdkrachten bij Sint Jean de Luz nabij de Fransch-Spaansche grens (bij Biarritz) aan land gezet. Een poging deze groep onder bescherming van een aanvallende vlootformatie ver der te versterken, mislukte door het vuur van kustbatterijen der Duitsche marine. Nieuwe Hongaarsche gezant in Bukarest De Hongaarsche Rijksregent heeft Mando Hertelendy, tot dusver gezant van Hongarije in Bukarest, van zijn functie ontheven en den gezant Zontan Mariassy belast met de leiding van het Hongaar sche gezantschap te Bukarest. Voorts werd de gezant Ladislaus Nagy von Galantha benoemd tot Hongaarsch ge zant in Sofia. Eerste Noorsche vrijwilliger voor de eenman-torpedo Naar Aftonposten verneemt, heeft zich cle eerste Noorsche vrijwilliger aange meld bij de Duitsche marine voor het be sturen van de eenman-torpedo. Het is de 18-jarige Johan Aaien uit Stavanger. De Braziliaansehe minister van Bui- tenlandsche Zaken, Oswaldo Aranha, is afgetreden. ZONDER AANZIEN DES PERS00NS WORDT ER GEMOBILISEERD De A.N.P.-correspondent meldt: De totale mobilisatie van werkkrach ten voor de wapenindustrie en de daar uit voortvloeiende mobilisatie van re serves voor leger, vloot en luchtmacht begint haar stempel op het openbare leven in Duitschland te drukken. Diegenen, die tot voor kort nog een rustig leven in hun woningen sleten en den oorlog slechts in den vorm van luchtbombardementen beleefden, zijn thans .dooi cle harde hand ueï in.oü/.o- kelijkheid uit hun gezapige rust opge schrikt. Zonder aanzien van persoon wordt van hoogerhand gemobiliseerd. In recordtempo zijn de beschikbare krach ten opgeroepen en aan het werk gezet. Wie vandaag nog in het Augustuszonne tje zijn tuinhek verft, staat morgenoch tend om 5 uur in een fabriek achter een draaibank of een fraismachine, bezig met het vervaardigen van munitie of wapenonderdeelen en de man, die van daag nog als vakarbeider in de fabriek werkt, hoort den volgenden morgen reeds de bevelen van een onderofficier aan. Honderduizenden nieuwe arbeids krachten stroomen door de poorten der fabrieken naar binnen en aan den ande ren kant verlaten honderdduizenden hun vroegeren werkkring om met de wapens in de hand volk en land te dienen. Ja, er is veel veranderd in de laatste weken. Mijn hospita vermaakt zich te genwoordig met het produceeren van onderlegplaatsjes voor machinegeweer sloten; de conducteur, die drie jaar achtereen mijn kaartje aan het kleine station der S-Bahn knipte, is plotseling verdwenen en veldwachter geworden. De man, die de krant bracht, is door zijn echtgenoote vervangen, maar ook zij zal verdwijnen, want ook haar wacht werk in een fabriek. Dienstmeisjes zijn ner gens meer te bekennen en het aantal kellners in de restaurants is tot een mi nimum beperkt en voor de rest door kellnerinnen vervangen. Het aantal vrouwelijke stationschefs is aanmerke lijk gestegen, ja, men krijgt den indruk, dat het geheele openbare verkeer in han den van de vrouw is overgegaan. Alleen de Berlijnsche politieagent, de Schupo, is ons nog trouw gebleven, ook Eikenloof voor it.-kol. Siggel De Führer heeft het eikenloof behoo- rende bij het Ridderkruis van het IJze ren Kruis verleend aan luitenant-kolo nel Hermann Siggel, commandant van een Pommersch-Mecklenburgsch regi ment grenadieren. Luitenant-kolonel Hermann Siggel is de 552ste soldaat van de Duitsche weermacht, aan wie deze onderscheiding is verleend. al is het aantal sterk verminderd. Het opmerkelijke bij dit alles is, clat de goede orde gehandhaafd blijft. Het ver keer van treinen en trams verloopt punc tueel. Ook de levensmiddelenvoorzie ning heeft onder de nieuwe maatregelen tot dusverre nog niets te lijden gehad. Het reizen met de spoorwegen echter is niet aangenamer geworden, daar vele treinen en aansluitingen zijn uitgevallen. Wat een half jaar geleden nog parool was. is thans werkelijkheid geworden. Duitschland reist niet meer. maar werkt en vecht. Duitschlands militaire strate gie is thans gericht op het winnen van tijd, want deze tijd zal de nieuwe wa- pens leveren,- Do Daily Mail meldt, dat Churchill en Roa> sevelt elkaar volgende week voor een be spreking wanschen te ontmoeten, ditmaal op Franschen bodem, aangezien Zuid-Enge- land door I-et V1-vuur niet veilig geacht wordt. De toestand van Menemendzjogloe, voorma lig Turksch minister van Buitenlandsche Zaken, die bij een engeval een sleutelbeen- fractuur beeft opgeloopen, is zeer verergerd en wekt bezorgdheid. De buitengewone zitting van het Bulgaar- sche Sobranje is gesloten. Be verklaringen van Bagrianof en Draganof werden goed gekeurd. Be president van het Albanecsche Roode Kruis heeft bij het Int. Roode Kruis gepro testeerd over het onmenschelijk bombarde ment van de open stad Peja, waarbij de stad geheel verwoest, 3000 personen ge dood en 4000 gewond werden. 0 Bij Preston in Lancashire is een Ameri kaansche bommenwerper op een school ge vallen, waarbij 35 kinderen en de beman ning van het vlieg »ig omkwamen. 0 Dr. Ley heeft verklaard: De dag zal komen, waarop wij weer aan bod zijn. Duizenden arbeiders stroomen naar de fabrieken en Weermacht cm de Duitsche pantservuist voor de beslissende ronde zoo sterk te ma ken, dat de eindoverwinning ons is. Arbeidsdienstplicht voor Japansche vrouwen Op grond van artikel zes van de in 1941 uitgevaardigde wet tot aigemeene mobilisatie van het Japansche volk is de reeds bestaande arbeidsdienst voor vrouwen bij regeeringsbesluit verplicht gesteld voor alle ongehuwde vrouwen van 12 tot 40 jaar. De duur van den dienstplicht is op een jaar gesteld. Als inleiding tot de buitengewone zit ting van den Rijksdag, die begin Sep tember zal worden gehouden, is een bui tengewone bijeenkomst van den gouver neur der 48 Japansche prefecturen bij eengeroepen. De ministerpresident, Koïso, heeft zich in een verklaring gekeerd tegen cle tot dusver gevolgde bestuursmethoden, wel ke hij ten deele verouderd en bureau cratisch noemde. De vijand is er in ge slaagd door te dringen tot aan de Ma- rianen. Daardoor zijn veelduldige lucht aanvallen en zelfs landingen in Japan binnen het bereik der mogelijkheden ge komen. De premier vertrouwt, dat alle Japansche volksgenooten, onverschillig op welke plaats zij staan, zich als sol daten van het land zullen gevoelen en het uiterste voor het behoud van het volk zull°n willen geven. OPSTAND ONDER LEIDING VAN GEN. BOR ACHT MEN MISLUKT De A.N.P.-correspondent meldt: Van den toestand te Warschau, waar de bij de nadering van het Sov jet-Russische front ontketende op stand door de Duitsche tegenmaatre gelen een ontijdig einde heeft ge vonden, geeft een te Krakau ver schijnend Poolsch blad een aangrij pend beeld. De leider der opstande lingen is generaal Bor, achter welk pseudoniem zich de gewezen ritmees ter van het Poolsche leger Komo- rowski, voor den oorlog een bekend ruiter, verbergt. De pogingen zijner aanhangers, de burgerbevolking aan den opstand te doen deelnemen, acht men mislukt. De onbeschrijfelijke nood, die de bran dende millioenenstad als gevolg van het gebrek aan water en levensmiddelen doormaakt, heeft onder de bevolking een wanhopige stemming doen ontstaan. Alleen de opstandelingen beschikken in hun gebarricadeerde schuilplaatsen nog over levensmiddelen, waarvan slechts diegenen, die hen bij het bouwen van barricaden of het vervoer van munitie helpen, een klein deel ontvangen. De verliezen der burgerbevolking zijn hoog en ontelbare gezinnen hebben have en goed verloren. Op de binnenplaatsen en in de tuinen van verlaten of verwoeste huizen liggen lijken van burgers, waar van de teraardebestelling onmogelijk is. De weerzinwekkende lijkenlucht ver mengt zich met den rook der steeds op nieuwe plaatsen uitbrekende branden, die tengevolge van watergebrek niet be streden kunnen worden en waarvan de FYTPA YFIIPINfiFN voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wachtbataillon, Landstorm Ne- lAiïxH IXCUIXIITUUt derland, Germaansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra-keuring worden gehouden op: Vrijdag 25 Aug. 813.00 uur, Amster dam, I)am 4, waar iedere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keurin gen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding-, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Officier in de Waf- fen-SS kan ieder worden, die na min stens een jaar diensttijd z.yn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding Is niet door slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en* te rugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgen de Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroieastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelo- scliestraat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Eveneens bij liet SS-Ersatzkommando Niederlande. Den Haag, Korte Vijver berg 5 en Marine-annalimestelie West, Utrecht, Plompctorengracht 24. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. Het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burgerbevolking als gevolg van den Anglo-Amcrikaanschen luchtaanval op Maastricht op 18 Augustus is intusschcn gestegen tot 81 dooden, 72 zwaar- en meer dan 200 lichtgewonden. Er moet helaas rekening mede gehou den worden, dat nog een aantal zwaar gewonden aan hun verwondingen zal be zweken. Max Blokzijl tot de positieve jeugd „Max Blokzijl spreekt Donderdagavond te 6.45 uur over den zender Hilversum I tot alle vrienden en vriendinnen van on ze positief gerichte Nederlandsche jeugd. Zijn radiopraatje zal door muziek wor den omlijst." uitbreiding door het langdurige warme weer nog begunstigd wordt. De aigemeene stemming der bevolking is vertwijfeld en niemand verwacht, dat de revolte van Komorowski zal slagen. Duizenden inwoners van Warschau trachten door de vlucht aan de hel te ontkomen en aan de uitvalswegen van de stad spelen zich onbeschrijfelijke too- neelen af. Ten deele in lompen gehuld, bemodderd en het gezicht zwart beroet, trekken de vluchtelingen met het wei nige, dat zij hebben kunnen redden, weg van de stad. Sommigen zijn van mee ning, dat deze tragedie wcleens met de volledige verwoesting der grootste Pool sche stad zou kunnen eindigen. De Hoofd-lnspectie voor de Lucht bescherming vraagt: Hebt water in potten, pan nen, de niet-gebruikte emmers en het bad klaar staan Weer drie kg. aardappelen Van 27 Aug. tot en met 2 Sopt. a.s. kan men op elk der bonnen Aardappelen 36 11/, kg. aardappelen koopen. Op den bon Toeslag 36 Is 1 kg. aardappelen ver krijgbaar. Op deze bonnen mag reeds op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Aug. worden gekocht. Drie boerderijen afgebrand Door kortsluiting bij den motor van een dorschmachine ontstond te Asten (N.B.) brand in een schuur. Het vuur sloeg over naar de boerderij, die geheel in vlammen opging. Nog twee andere, in de nabijeid staande boerderijen, be nevens een aantal schuren werden even eens in de asch gelegd. Verscheidene varkens kwamen in de vlammen om, terwijl de geheele oogst, die in de schu ren lag opgeslagen, berloren ging. Heropende jeugdherbergen Naar de Ned. Jeugdherberg-centrale ons mededeelt, zijn de jeugdherbergen te Blaricum, Soest, Oldebroek en Zwolle weer voor het trekkersverkeer openge steld. DOODGEVALLEN. Te Amsterdam is een 61-jarige glazenwasscher van een derde étage gevallen. De mail was op slag dood. VERDRONKEN. Te Nijmegen is do 15-jarige Peters, die met zijn broer in de Waal was gaan zwemmen, verdronken. HONDERDJARIGE. De heer J. van Engelenburg in het Hervormde Oudelle- denhuLs te Harderwijk hoopt 31 Aug. a.*- den 100-jarigen leeftijd te bereiken.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1