MEKFMNSHE tMMNI r Geallieerden rukken over een breed front op naar de Maas. Verdun is ontruimd Roode brigade teistert Frankrijk Eierschaaischepsn in gebruik genomen J De nieuwe bonnen VRIJDAG t HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 4 PAG., 58e JAARGANG. Ne. 20S >AGBlAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI 17 September N.M. Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES 7/ü BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN 9. AMERSFOORT Administratie: TeL 6289 Giro 86362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIO. LAMAN SOEST. VERDUISTERING Van 27 Aug. t.m. 2 Sept. v. 20.30 u. tot 6.45 uur. 2 September V.M.; Sovjei-zomeioffensief thans geheel opgevangen Hoofdkwartier van den Führer, 1 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt be kend: In Noord-Frankrijk zijn onze troepen on der sterken vijandelijken druk verder naar het Noordoosten in de richting van de Som- me teruggegaan. Na harden strijd stelde de vijand zich in het bezit van Amiens en drong vandaar naar het Noordoosten en Noorden door. Tegenaanvallen worden ondernomen. Ook uit het gebied Laon-Rethel duurt de sterke vijandelijke druk naar het Noorden voort. In den opmarsch uit het gebied Chalons-sur- Marne en naar het Oosten heeft de vijand het Zuidelijke deel van de Argonnen doorstooten en is hij over een breed front naar de Maas opgerukt. Bijzonder hevig waren de gevech ten in het gebied van Verdun, dat in de mid daguren door onze troepen werd ontruimd. Het strijdgebied van Brest ligt, nadat de eerste vijandelijke groote aanval was mislukt, onder permanente zware vijandelijke beschie ting. Hernieuwde aanvallen op onze stellin gen in het voorterrein mislukten. Bijzonder verbitterd waren de ge vechten op het schiereiland Armorique. De onder bevel van den eersten luite nant der marine-artillerie van de reser ve Seuss voorbeeldig vechtende bezetting der marinebatterij Cecembre blijft, on danks bijna onafgebroken beschieting, waaraan ook een slagschip deelneemt, den toegang tot de haven van St. Malo versperren. In het Rhönedal duren de zware afweergevechten van onze troepen in het gebied van Valence voort. In België en Noord-Frankrijk werden in den tijd van 10 tot 20 Augustus 1950 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. Aan de Adriatische kust moesten onze troepen den geheelen dag aan zeer sterke, vijandelijke aanvallen het hoofd bieden, waarvan de kracht steeds meer toenam. Tijdens de verbitterde gevech ten kon de vyand weliswaar op enkele plaatsen onbelangrijke penetraties in ons front- tot stand brengen, de beoogde doorbraak kon hij evenwel niet ioreëe- ren. De plaatselijke penetratleplekken werden afgegrendeld, 51 tanks werden stukgeschoten. Aan liet Oostelijk front is het thans gelukt het bolsjewistische zomeroffen- sief voor een aaneengesloten front tus- schen tie Oostelijke Karpathen en de Finsche Golf op te vangen. Ook de laat ste dagen zijn alle pogingen van den vijand zich door krachtige aanvallen Moord en plundering Atnerikaansche bladen toonen groote bezorgdheid voor de ontwikkeling van zaken in Frankrijk. De toenemende agitatie der communisten en de min of meer omvangrijke burgeroorlogen, die in verschillende deelen van het land uitgebarsten zijn, past niet bü de bevrij ding, zooals de Amerikanen zich die voorgesteld hadden. Men leest in Ameri- kaansche bladen over den „broeder oorlog in Savoye en over moordende en plunderende communisten in Opper- Savoye, Parijs en andere gebieden". In het gebied van het meer van Genève is een „internationale bri gade" bezig te plunderen en te rooven. In Parijs is Taitinger, de voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, die aan de zijde der Anglo-Amerikanen stond en trachtte de orde te bewaren, ver moord. Het Parijsche gepeupel tracht zich op kosten der burgerij te verrijken. De Amerikanen hopen, dat de Gaulle er alsnog in slagen zal Frankrijk van de communistische boevenwereld te red den. In Oost-Frankrijk liggen de fabrieken stil bij gebrek aan grondstoffen. Honger, nood, ellende, verwoesting en moord doen hun intree met de „bevrijders". Het Zwitsersche blad ,Le Revue" ontving van een bijzonderen correspon dent uit Savoye het volgende bericht: „Op het oogenblik, dat ik Evians ver laat, zie ik, dat daar de Sovjetvlag naast de Fransche'en geallieerde vlaggen ge- heschen wordt. De roode brigade, die uit plunderaars, dieven en moordenaars uit alle landen is samengesteld, heeft de stad bezet en deze na het plunde ren der winkels zoojuist verlaten. Het bloed liep nog langs de straten." Sacha Guitry gearresteerd Associated Press meldt uit Parijs, dat Sacha Guitry, die eenigen tijd geleden met andere prominente kunstenaars te Algiers buiten zijn tegenwoordigheid is ter dood veroordeeld, in verband met zijn pro.Duitsche gezindheid is gearres teerd. (S.P.T.) nieuwe vrijheid van beweging tc ver schaffen. mislukt door de taaiheid van onze infanterie en door succesvoile te genaanvallen van onze pantserformaties. Hierbij werden moer dan 4200 vijande lijke tanks en rond 5.000 stukken ge schut vernietigd, alsmede meer dan 13.000 gevangenen gemaakt. Aan de Zui delijke en Oostelijke karpathen hebben Duitsche en Hongaarsche formaties gis teren talrijke, ten deele door tanks on dersteunde aanvallen van de bolsjewie ken uiteengeslagen. In het bruggen hoofd van den YVeichsel ten W. van Ba- ranof zijn onze troepen tijdens den aan val diep de vijandelijke stellingen bin nengedrongen. Ten W. van Annapol werd een Sovjet-Russisch bruggenhoofd op den Westelijken oever van den Weichsel vernietigd. De daar opgestelde 106e bol sjewistische divisie infanterie werd bij deze gevechten volkomen vernietigd. Ten N.O. van Warschau alsmede tus- schen Boeg en Naref zijn nieuwe door tanks en siagvliegers ondersteunde aan vallen der bolsjewieken in harde ge- vechte ineengestort. In Estland hebben onze grenadiers een vijandelijke ge vechtsgroep in verbitterde boschge vechten ten N.W. van Dorpat over de Embach naar het Zuiden teruggewor pen. In luchtgevechten en door lucht doelartillerie van de luchtmacht hebben de Sovjet gisteren aan het Oostelijke front 56 vliegtuigen verloren. Luitenant Schall, vliegtuigbestuurder in een es kader jagers, heeft gisteren 13 bolsje wistische vliegtuigen neergeschoten en heeft daarmede het aantal van zijn in de lucht behaalde overwinningen tot 106 verhoogd. Inwoners van Sofia moeten om 8 uur binnen zijn De inwoners van Sofia hebben bevel gekregen, dat zij 's-avonds voortaan om 8 uur binnen moeten zijn. Een uur eer der dan tot dusverre het geval was. Officieel wordt de eerder invallende duisternis als motief voor dezen maat regel opgegeven. Bulgarije in contact met de geallieerden Reuter meldt, dat een Bulgaarsche delegatie te Cairo is aangekomen voor het in ontvangst nemen van de voorwaarden der geallieerden. Van onderhandelingen kan geen sprake zijn. Kroatisch kabinet gewijzigd Naar officieel is medegedeeld, heeft de Poglavnik den Kröatischen. minister van Binnenlandsche Zaken, Lorkovitsj, den- minister van Oorlog Vokitsj, den hoofd directeur voor Openbare Orde en Veilig heid, Joertsjitsj en den politiepresident van de stad Agram, Vragovitsj van hun ambtsplichten ontheven. Tegelijkertijd heeft de Poglavnik den kolonel der Oes- jtasja, Frkovitsj tot minister van Bin nenlandsche zaken, den vice-admiraal Steinfel tot minister van Oorlog, het lid van den raad van state Doemandzitsj tot minister van Verkeer, den kolonel der Oesjtasja, Lisak tot hoofddirecteur voor openbare Veiligheid en den majoor der Oesjtasja, Kirin tot politiepresident van de stad Agram benoemd. Het verkeers- ministerie ressorteerde totdusver onder dat van Oorlog. Verder werd luitenant- generaal Tsjanitsj ontheven van zijn plichten als opperbevelhebber van de Kroatische weermacht. Deze functie wordt voortaan door den minister van Oorlog in iijn hoedanigheid van vice- admiraal uitgeoefend. De V 1 past zich aan bij den bewegingsoorlog Het Duitsche V 1-wapen is, naai' het D.N.B. verneemt, niet aan vaste bases gebonden, doch het pa~f zich bij den bewegingsoorlog aan. Kazematten en stellingen onder den grond, waarin, naar de Engelschen en Amerikanen na de bezetting van Fransche gebiedsdeelen vermoeden, bases van het V 1-wapen gevestigd zijn geweest, zijn volkomen leeggehaald. Slechts leege ruimten vie len den Anglo-Amerikanen in handen. De kern van de toestellen en het ge heim van het V 1-wapen konden door de Anglo-Amerikanen nergens buitge maakt worden. De chef van een Duitsche V 1-afdee- ling verklaarde aan een oorlogsverslag gever: „De constructie en opbouw van het Duitsche V 1-wapen zijn zoo ver eenvoudigd, dat een verplaatsing van zijn bases ieder oogenblik mogelijk is, hetzij van Normandië uit, hetzij diep uit het vasteland. Onverstoorbaar en zeker vliegt de V 1 naar de bevolen doelen. Bulgarije en Turkije onder grocieren Sovjet-druk Assocfatcd Press wjist cr iu een bcricLt uit Moskou op, dat de Sovjet-Unie ondubbelzin nig bosloten is baar ntililaire offensief iu Roemenie te combineeren met een groote ren miliiairen en politiekcn druk op 3ul garb'o en Turküe, die gedwongen mootcn worden ertoe bü te dragen, dat do Duitsche legers het Balkanschiereiland ontruimen. Do Bulgaren en de Turkon hobben, zoo vorvolgl bet bericht, roods buu waarschuwing gekre gen. De Moskousehe „Prawda" schrijft, dat de Sovjet-Unie aan Bulgarb'e hoeft medege deeld, dat zü met oen passieve houding van Bulgarüe niet tevreden is. Poolsche emigranten buigen voor Moskou Naar de diplomatieke correspondent van Reuter meldt, heeft de minister president der uitgeweken Poolsche re geering, Mikolaczyk, verklaard, dat in. het memorandum, dat naar Moskou ge zonden is, de vorming van een nieuwe regeering met deelneming der commu nisten en het sluiten van een Poolsch- Sovjet-Russisch bondgenootschap wor den voorgesteld. Helmut Göring gesneuveld Naar het D.N.B. verneemt, is luite nant Helmut Göring, een neef van den Rijksmaarschalk, in Normandië als jachtvlieger in een luchtgevecht ge sneuveld. Hij is de vijfde neef van den Rijksmaarschalk, die in dezen oorlog zijn leven voor Duitschland heeft ge geven. Duiische gezantschap in Boekarest blijft omsingeld De toestand in Roemenië is nog steeds ondoorzichtig. Over het lot van het Duitsche gezantschap in Bukarest is niets bekend. De jongste betrouwbare inlichtingen, die afkomstig zijn van een Duitsche persoonlijkheid, die Hongarije heeft kunnen bereiken, luiden, dat het gezantschap door troepen van koning Michael is omsingeld en blijkbaar ook omsingeld blijft. Van den Duitschen ge zant zelf zijn geenerlel berichten meer ontvangen. De „Berliner Börsenzeitmig" heeft opgehouden te verschijnen als zelfstan dig blad. Gedurende den oorlog wordt het blad vereenlgd met de ..Deutsche Allgemeine Zeitung". OOK EEN NIEUW TYPE VLIEGTUIG De Völkischer Beobachter publiceert een foto van een Duitsch vliegtuig van nieuw type tijdens een verkennings vlucht. Naar uit het onderschrift blijkt, betreft het hier een nieuw toestel, dat voor verscheidene doeleinden kan die nen, de ME 210, die bij de gevechten aan alle fronten den laatsten tijd uit stekend is gebleken en een nieuw, krachtdadig strijdmiddel van het Duitr sche luchtwapen vormt. De groote snel heid en de sterke bewapening, aldus het onderschrift, geven een waarborg voor de succesvolle uitvoering der op drachten, ook onder moeilijke omstan digheden. Voorts publiceert hetzelfde blad een foto van een „eierschaalschip". Naar het onderschrift bij deze foto verklaart, zijn op een werf van de O.T.-schepen van 1000 ton uit gewapend beton ver vaardigd voor do transporteenheden van Speer. Het schip is meer waterdicht dan andere schepen, behoeft niet ge verfd te worden, kan roesten nog ver teren, en voor den bouw kan gebruik gemaakt worden van ongeschoolde ar beidskrachten. Het schip wordt ge bouwd met de kiel naar boven De bui tenwand wordt met electrische machi nes glad geslepen. Met de kiel naar boven wordt het schip te water gelaten en dan pas gekeerd. Tweede Nederlandsehe Ridde-' ruisdrager 0e Führer heeft den SS-Roiienfiihrer Derk Eisko Bruins, geb. op 20 Maart 1923 in Vlagtwedde, voor zijn bijzon der dapper gedrag in de gevechten bii Narwa als tweeden Nederlander het Ridderkrpis van het IJzeren Kruis ver leend. SS.-Rottenführer Bruins is sedert 1941 lid van dc N S B. In Apri' 1941 heeft hij zich, gelijktijdig met don eersten Noderlandschen ridder - kruisdrager, Gerardus P'aoyman, als vrijwilliger voor de Waffen-SS aange meld. Laatstelijk behoorde hij tot de SS-pantsergrenadier-brigade Nederland. Het „eierschaal-schip" wordt voor de binnenscheepvaart op de groote water wegen van Midden-Europa gebruikt. De foto toont ons de te waterlating van zulk een O.T.-schlp OT/ PK G uthausen/Transo/Europr/Pm Voor de periode 3 t.m. 15 Sept. geven da bonnen 37 en 38 recht op het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en vleesch. Voorts zijn voor die periode aangewezen 217 en 218 bloem, 219 voor 250 gram rog- gevlokken, havermout, gort e.d.. 073 even eens 250 gram roggevlokken, havermout, gort e.d., E73-250 gram kindermeel of voedings suiker, 220-100 gram vermicelli, 37A een half rantsoen boter, 37B een haif rantsoen margarine, 221-100 gram 20p!us of magera kaas, 222-250 gram suiker, 223-250 gram jam, 37-150 gram versnaperingen en 37 voor een rantsoen sigaren, tabak of sigaretten. Voor de periode t.m. 30 Sept. zijn aangewe< zen bon 224 een rantsoen eenheidstoiletzeep, 225 een rantsoen waschpoeder, C74, 074 en E74 een rantsoen waschpoeder en E75 een rantsoen toiletzeep. J3on R10 van de tabaks- kaart is t.m. 6 Jan. geldig voor het koopen van 45 gram scheerzeep. Bijzondere rantsoe nen zijn B76, C76, 076 en E76, elk voor een half rantsoen boter. TOELICHTING Van 3 tot en met 16 Sept. geeft bon „Algemeen 219" recht op het koopen van 250 gram roggevlokken, havermout e.d. of gort e.d. Ook op bon „Reserve D73" voor kinderen, geboren in de jaren 1940 of 1911, zijn thans behalve gort e.d. ook roggevlokken, havermout e.d. ver krijgbaar. Zooals reeds werd medege deeld, wordt ditmaal geen onderscheid gemaakt tusschen havermout e.d. eener- zijds en gort e.d. anderzijds. Op bon „Boter 37A" is 125 gram bo ter verkrijgbaar en op bon „?7B Boter" 125 gr. margarine; voor personen gebo ren in 1926 of later, wordt een bijzonder rantsoen van 125 gram boter op dc bon nen Reserve B76, C75, D76 en E76 be schikbaar gesiclü. in verband met de verlaging van bet tabaksrantsoen wordt voor de eerstvol gende veertien dagen slechts éen bon aangewezen. Van 3 tot en met 16 Sept. geeft bon ..Tabak 37" recht op het koopen van één rantsoen sigaren, sigaretten of ta bak; men dient genoegen te nemen met hetgeen de winkelier in voorraad heeft. Wederom Hongaarsche bloem Van de, door bemiddeling van het Roode Kruis, geïmporteerde Hongaar sche bloem kan nogmaals een extra rantsoen beschikbaar worden gesteld voor kinderen, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet men den bon „Reserve B 77" of „Reserve C 77" voor 10 Sept. a.s. tegen ontvangst bewijs bij den détaillist inleveren, Tus schen 1 en 28 Oct. a.s. zal men vervol gens cp dit ontvangstbewijs 500 gram bloem per bon ontvangen. Men houde er rekening mede, dat deze bloem voor langdurige bewaring .ongeschikt is. Thans geen pijp- of shagtabak Daar dezen keer maar één bon voor tabak is aangewezen, dienen zij, die pijp- of shagtabak wenschen te koopen, te wachten tot de volgende bonaanwij zing (15 Sept. a.s.). Zij kunnen dan op den ouden en nieuwen bon gezamen lijk op 15 en 16 Sept. de pijp- of shag tabak koopen. Na 16 Sept. is de bon, die thans is aangewezen, uit den aard der zaak niet meer geldig. Vette kaas op bon 22S Van 1 tot en met 14 Oct. as. zat wederom 100 gram 40+ en/of volvette kaas ter beschikking worden gesteld. Ten einde hiervoor in aanmerking te komen moet men bon „Algemeen 226" voor 10 Sept. a.s. bij zijn leverancier inleveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op dezen bon in vele ge vallen 40+ korstlooze of smeerkaas zal moeten worden verstrekt. De eerste vier distributie perioden 250 gram suiker Met de inhouding van het kilogram suiker, dat onlangs als voorschot is ver strekt, zal, te beginnen niet de periode 3 t.m. 16 Sept. a.s.. een aanvang worden gemaakt. Gedurende deze en de drie daarop volgende tweeweeksche perioden zal in plaats van een bon voor 500 gr. suiker op de dan aan te wfjzen suiker-, bonnen slechts 250 gram per bon be schikbaar worden gesteld. BJj het ge bruik van liet suikerrantsoen houde men met het bovenstaande rekening. Van 3 t.m. 16 Sept. a.s. geeft bon „Algemeen 222" rcclit op het koopen van 250 gram suiker.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1