m De vastheid van ons vertrouwen jj Opstanden in Slowakije B In Ned.-lndië geïnterneerde Nederlanders GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN I 4 de GR. AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 1 HERFSTMAAND (SEPTEMBER) 1944 GöBBELS SCHRIJFT IN DAS REICH'' Rijksminister dr. Göbbtels constateert in het weekblad „Das Reich" allereerst, dat de vijanden alles in het werk stellen om in dit jaar een beslissing van den oorlog' in hun geest af te dwingen. Daar het inhalen van den technischen voorsprong van den vijand, zoo schrijft de minister, niet zoo snel gaat, dat dit onmiddellijk blijkt, moet het Duitsche volk zijn geheele kracht gebruiken om de enorme moeilijk heden, die uit deze omstandigheden voortvloeien meester te worden. Des ondanks valt het niet te bestrijden, dat Duitschland weder langzaam op komt en dat dit spoedig weer een nieuwen, aanzienlijk gunstigeren oorlogs toestand zal doen ontstaan. Het is niet zoo, dat wij met eenige nieuwe vonderwapens zullen komen, van welke wij alleen een ommekeer van den oorlog verwachten. Men moet het kardinale lotsprobleem, dat de oorlog in het leven der volken vormt, van alle kanten aanpakken en trachten mees ter te worden en mag daarbij noch den eenen noch den anderen kant verwaarloozen. Het zou even qnjuist zijn te willen aannemen, dat de moderne oorlog slechts een kwestie van oorlogsmoreel is, als het onjuist zou zijn te willen aan nemen. dat het slechts een kwestie van techniek is. De leiding van den oorlog moet op de een of andere wijze den stand van de oorlogstechniek en dien van het oorlogsmoreel weer in overeen stemming trachten te brengen, willen, op den langen duur gezien, haar alge- meene moeiten niet mislukken. De krijgsgeschiedenis zal later ongetwijfeld eens moeten vaststellen, dat het ons ge lukt is in de afzonderlijke fazen van dezen oorlog het oorlogsmoreel van ons •Volk via de oorlogstechniek tot de over winning te leiden en aldus ook de oor logstechniek weer die impulsen te ver schaffen, welke zij voor haar rehabilita tie zoo dringend noodig had en heeft. Het komt erop aan In te zien, dat wij in deze geweldige vorsteling strijden voor het lot van ons volk en dat het in overeenstemming is met ue eenvou digste logica van het oorlogsdenken, wanneer wij daarvoor ook onze geheele volkskracht in het geding brengen. De vraag is slechts, hoe dit het doelmatig ste gebeurt. Er kan niet aan getwrfeld worden, dat ons oorlogsmoreel ons te genwoordige potentieel ver vooruit is. Het- Is dus onze taak, onze materieele kracht. en deze wordt in hoofdzaak uitgedrukt in het aantal en de kwali teit van onze ter beschikking staande divisies en wapens zooveel te verster ken, dat deze weer in overeenstemming komt met den stand van ons oorlogs moreel. Verscliuh Ingsproces. In de afgeloopen vier weken heeft zich. afgezien van de vergaande maat regelen, die ter kennis van het groote publiek konden worden gebracht, op dit gebied een verschuivingsproces voltrok ken. dat groote verwachtingen recht vaardigt. Het vergt van onze volksge meenschap op den duur zware offers, doch hier ligt ook de weg naar de over winning, de eenige weg naar de over winning. De eischen, welke de Weer macht aan de burgermaatschappij heeft gesteld wat betreft haar behoefte aan vervanging, zijn zonder uitzondering vervuld. Wij zullen niet moede worden ons volk telkens weer voor oogen te houden, dat alle kansen op de eindoverwinning in onze eigen handen liggen. Het komt er thans niet meer zoo zeer op aan. waar wij strijden, doch dat en hoe wij strij den. De zorgen en lasten, die nu een maal aan een dergerlijk soort oorlog voering verbonden zijn. mogen ons niet verdrieten. Zij zullen bij een langeren 'duur van den oorlog eerder toe- dan afnemen. Doch ook het vijandelijke kamp kan niet eeuwig oorlog voeren. Oproep aan het Nederlandsche volk. Het Jeugdstorm-frontfonds Zooals reeds bekend is, is ter gele genheid van het a.s. tien-jarig bestaan van den Nationale Jeugdstorm ingesteld het Jeugdstormfrontfonds, welk fonds ten doel heeft te komen tot de op- en inrichting van een Jeugdstormherstel lingsoord, speciaal bestemd voor die jonge Nederlandsche soldaten, die aan de fronten gewond zijn geraakt en her stel van krachten behoeven Alleen al uit de gelederen van den Jeugdstorm staan honderden jonge Nederlanders aan het front, velen zijn ernstig verwond en voor hun leven verminkt, terwijl reeds ruim 150 jonge stormers hun jonge leven gaven voor Europa's vrij heidsstrijd, dus ook voor ons volk en .vaderland. Nogmaals wordt een krachtig beroep gedaan op den offerzin van ons volk om door het storten van een gift op het postgironummer 25000 te toonen, dat het vaderland het front niet vergeet Stort daarom uw bijdrage op 'postgi ro 25000, Jeugdstormfonds, Oorsprong park 8 te Utrecht. Doet uw plicht! Inschrijving van studenten aan de Technische Hocgesclnol De rector magnificus der Techni sche Hoogeschool te Delft maakt in de Staatscour. van 29 Aug. bekend, dat hij tot inschrijving voor het studiejaar '44- '45 zal zitting houden in het hoofdge bouw der Hoogeschool, Oude Delft 95. Op Maandag 18 Sept. uitsluitend voor hen, die zich voor de eerste maal wen- schen te doen inschrijven en wel van 's voormiddags 9.30 tot 12 uur voor hen, Wier familienaam begint met een der letters A tot en met J, en 's middags van 2 tot 4 uur voor hen, wier familie naam begint met een der letters K tot Z: op Dinsdag 19 Sept. 's voormiddags van 2 tot 4 uur voor hen, die reeds een rf meermalen zijn ingeschreven ge- Het heeft er in dezen zomer en herfst op aangelegd ons door operaties over groote gebieden op de knieën te dwin gen, zooals het in den afgeloopen win ter het erop aangelegd had ons moreel door luchtterreur te breken. Het een zal hem precies zoo mislukken als het andere het mislukt is. Hoe woeli ger de tijden worden en hoe hardere eischen zij aan ons stellen, des te trotscher moeten wij ons tegen den storm van den oorlog schrap zetten, op onszelf en op onze eigen kracht ver trouwen en gehoorzamen aan het gebod van den plicht, welke ons onze dage- lijksche taak aanwijst. Wü zullen tenslotte toch winnen, wy zullen geen ademnood hebben, wanneer het tot de eindspurt komt. Ons volk is tot alles besloten. De dreigementen van onze vijanden kunnen ons niet van de wys brengen, wat onze vastheid van vertrouwen betreft, dat niet bouwt op hun zwakte, maar slechts op onze eigen kracht. Bolsjewistische terreur Omtrent de gebeurtenissen in Slowa kije blijkt, dat bepaalde politieke ele menten in sommige deelen des lands geprobeerd hebben onrust onder de Slowaaksche weermacht te stichten, waarbij het hun gelukt schijnt te zijn, eenige garnizoens tot afval te bewegen. In verschillende plaatsen zijn opstanden uitgebroken, die geheel het kenmerk van de bolsjewistische terreur dragen en begonnen met het vermoorden van priesters en de mishandeling en ver krachting van vrouwen enz. In Berlijn gelooft men te kunnen voorspellen, dat zeer spoedig het bedwingen van den opstand en de bestraffing der verant woordelijken gemeld zal. worden. In de Wilhelmstrasse werd verklaard, dat de opstandige beweging in verschil lende deelen van Midden- en Oostelijk Slowakije te wijten is aan de actie van Tito-partisanen en Tito-agenten. Een oproep, welke Tito tot de soldaten en boeren heeft gericht, toont vrij duidelijk aan, van wien de actie uitgaat. Donald Nelson, de leider van den. War Production Board der Ver. Staten, is te Moskou aangekomen. IJ die Volksche w J J I i in dezen n Uitgeverij ..West- V V3I\ 00061 06 l66Sl3ITip J de auteur een be- i" Amsterdam sahryving van het Duitsohland ten tijde wiu^elZS- f1'ederik Barbarossa, toen het Heilige Ryk door onderlinge oorlogen en krijgstochten tegen naburige landen geheel werd versplinterd. De hoofdper soon. Hertog Hendrik, bijgenaamd De Leeuw, voert zijn geheele leven een harden strijd om de Noord-Duitsche sta ten onder zijn krachtig bewind te hou den, maar moet toch tenslotte het on derspit delven. Zijn leven is één aan eenschakeling van groote overwinningen en roem, maar ook van tegenslagen, ge voelige verliezen en diepe vernederingen. Treffend is de verhouding weergegeven tusschen den hertog en zijn neef. keizer Frederik. De eeuwige strijd tusschen kerkelijke en wereldlijke maoht laat de schrijver in zijn boek sterk naar voren komen. In dezen roman, geeft land" te Amsterdam zijn onlangs diie, door Henri Broekman uitstekend uit het Duitsch vertaald, romans verschenen van de hand van Werner Jansen. „Robert de duivel" is een kruistocht roman, welke ons terugvoert naar de Middeleeuwen en op spannende wijze verhaalt van het bruisende, stormachti ge leven van den jongen stoeren Hertog van Welingen, ontsproten uit een Ger- maansch vorstengeslacht. Na zijn ver meenden doodslag op zijn schoone vrouw trekt hij. dooi- gewetenswroeging gedre ven, de monnikspij aan van zijn, tot op dien dag onbekend gebleven bastaard- broer, zijn evenbeeld en gelijke in uiter lijk en kracht en gaat ter kruisvaart, terwijl de bastaardbroer zijn plaats als hertog inneemt. Vele avonturen en won derbaarlijke reddingen beleeft de pseu- do-monnik dan in het Morgenland, tot dat hij eindelijk, met een afgeleefd, ver minkt lichaam, maar met een gelouter de ziel naar zjjn geboortegrond terug keert. Het rauwe en primitieve leven dier dagen wordt in dit boek op leven dige wijze geschilderd, hetgeen nog wordt geaccentueerd door den ik-vorm, waarin het geheel is gehouden. „Hendrik de Leeuw", een Welfen- roman, is de titel van den tweeden roman van Werner Jansen, welke in het Nederlandsch het licht heeft gezien. „Gieren boven den Mariënburg", van denzelfden schrijver is een roman, die zich afspeelt tijdens het verval van de Duitsche orde. De domineeren. de figuur in dit werk is grootmeester Hendrik van Plauen en het boek be handelt den vergeefschen strijd van dezen rechtschapen en vaderlands. lievenden edelman tegen sloopende machten als corruptie en zucht naar weelde in den boezem dér ridder orde. Van de navolgende geïnterneerden konden door het Ned. Roode Kruis tot op heden de adressen der naaste fami liebetrekkingen of van andere belang hebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Klumper, H. J. A., 49, hoofdinspec teur van politie; Klijn, F., 29, werk zaam in transportbedrijf; Knibbeler, H. A., 51, schoolhoofd; Koek, August, 33, machinist; Koenders, J., 52, reiziger; Koenen, C. J. C., 61, employé; Koerts, P J. G., 45, hoofd kantoor emigratie; Kolder, B., 48, hoofd politiekantoor; Kollenhoven, H., 25, schepeling; Kom men, Pieter, 49, onderinspecteur van po litie; Koneynenberg, Johannes, 50, in genieur telegraafkantoor; Koning, K. A., 47, werkzaam bij politie;. Koning, Cor- nelis de, 39, ambtenaar; Koning, M. de, 51; Kooistra, Martinus, 51, onderwij zer; Kooperstrock, A. M.. 40, onderwij zer; Koppen, G., 39, administrateur; Koppers, Johan, 19, fabrieksemployé; Korte, Antoine, 53, werkzaam kantoor boschwezen; Kottier, A. M., 44, hoofd kantoor openbare werken; Kraamer, G. M., 50, assistent gemeentehuis Soerabaja; Kramer, A. J., 60, gepensioneerd; Kra mer, Egbert, 51, inspecteur boschwezen; Kramer Perenie, 47, rechter; Kruyff, J. F. N. van der, 36, directeur maatschap pij; Kruyswijk, W. P., 49, ingenieur; Kuip, A. C. van der, 48, hoofdinspecteur boschwezen; Kuiper, D., 55, hoofdpoli tieagent; Kuyp, L. W. van de, werkzaam bij importfirma Lehman; Lange, W. C. A. de, 51, directeur importmaatschappij; Langenberg, E., 69, verkooper medicij nen; Lanser, F., 57, werkzaam bij ho- telbedrijf: Laurense, Leonardus, 46, amb tenaar; Laverge. A., 32, werkzaam bij scheepvaartmij; Leeuw. Hendrik, 48, on derinspecteur van politie; Leeuwen, P. In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Pieter Florisz. 1658. Vice-ad- miraal van Holland en West. Friesland. Streed in den eer sten Engelsehen oorlog. Werd vice-admiraal in 1653. Sneu velde in 1658 in de Sont. Graftombe in de Groote Kerk te Hoorn. O/H P. m. Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O H P.m Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iedoren Nederlander van 17—45 jaar en kan geschie den bij de Marine Annahmestelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnen weg 98100, bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de marine als bij de Waffen SS. worden aan bovenstaande adressen verstrekt. „J Q. J„ 49, professor te Malang; Leeuwen, H. J. van, 40, boekbinder; Leeuwen, T. van, 44, leeraar; Lenden, H. A. van 'der, 51, planter; Let, Lipke van der, 49, fa- briekschef; Ligthelm, C. L. J., 48, werk zaam bij importfirma; Limvers, Abra ham, 45, leeraar ambachtschool; Linde, J. van der, 55, hoofdpolitieagent; Lint, P. E. de. 39, zonder beroep; List, H. W., 45, hoofd douane; Lochtenberg, J. M., 41, directeur Staalinvoermij.; Lochten berg, J. B. M., 43, ambtenaar; Locn- hout, C. J. van, 40, werkzaam bij poli tie; Logeman, N. F. P., 47, leeraar; Logt, Theodorus van der, 48, architect; Loo, J. J. van der, 50, inspecteur P.T.T.; Luyt, J., 51, ambtenaar; Made, D. G. van der, 63, zonder beroep; Mahieu, Francois le, leeraar; Maree, Gerardus. 45, werkzaam bij politie; Meenen, M. J. L. van, 43, onderinspecteur van politie; Meerveld, W. van, 51, gepensioneerd; Meinders, J. G., 53, accountant; Menke, Hendrik, 43, werkzaam bij politie; Mens, J. J. van, 57, zonder beroep; Merr, E. S. L. ter, 38, handelsman, Merwe. J. van de, 36, geestelijke; Mes, Pieter, 58, werk zaam bij maatschappijMeurs, Johan- nus, 48, werkzaam, rubberonderneming; Meijan, H. P. J., 42, hoofdagent van po litie; Meyer, W. B. H., 51,. hoofdinge nieur radiokantoor; Meyer, W. F., 33, chauffeur; Meijsen. J. A. J., 47, inge nieur P.T.T.; Mierden. L. van, 57, zon der beroep; Mol. J., 54; leeraar; Mollen- kamp, J. B., 46, schoolhoofd; Mollet, M. M., 56, agent van politie; Moorman, J. A., 50, schoolhoofd; Moosdijk, W. J. van de, 43, gouverneur; Morsink, J. M. J., 42, ass. resident.; Mos, Michel de, 37, bouwkundig ingenieur; Mossel, G. W.', 56, rechter: Muhlstaff, H„ 52, gepen- sionneerd; Mulder, J. C., 40, agent van politie; Mulder, Willem, 57, schepeling; Mulock Houwer, P. A. W., 59, professor; Mussche, Johan, 30, douaneambtenaar; Nabarroo, David, 50. lector; Nahuijs, P. M. R. L.. 25, autoreparateur; Van- autalemke. W. R., 53, hoofd berichten- kantoor; Nelissen, H. B., 27, accountant; Nes, A. G. van, 49, inspecteur; Nes, H. F. van, 38, werkzaam bij maatschappij; Niet, Maarten de, 39, professor; Nijhuis, G, W.. 58, advocaat; Noord, H., 54, werkzaam bij drukkerij; Noorlander, A. P., 45, werkzaam bij suikerraffinaderij; Obwurzer, E. A. J. M., von 53, inspec teur dep. V.B.B.: Ockhuysen. Anton, 40 werkzaam in ziekenhuis; Odink. H. J„ 51, werkman: Oest, H. B. van der, 46, werkzaam bij drukkerij: Oltmans, Jo hannes, 47, ingenieur P.T.T.; Oomen, M. 49, schoolhoofd; Oost, F., 41, onder inspecteur van politie; Oosten, Abra ham van, 31, inspecteur. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de vijfde afdeeling van het Informatiebureau van het Ned, Roode Kruis. Juliana van Stolberglaan 27-29 te 's Gravenhage. „Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar" Die woorden, in Je eigen landstaal cot je gesproken, duizenden kilometers van je geboortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden ha len je er bovenop. Die woorden doen Je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bols jewistische gevaar, voor een veilig Euro pa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzus ter bij het SS-Ersatzkommando Nieder lande, Den Haag. Korte Vijverberg 5. of bij de navolgt nebenstellen: Am sterdam, Dam Ikmaar. Langestr. 56; Heerlen, Saro! aat 25; Groningen, Heerenstraat 4.6; Enschede. Hengelosche- straat 30; Utrecht, Vredenburg 19. TEENEN AFGEREDEN. Te Hilver sum is een 19-jarige hulparbeider der Ned. Spoorwegen door een passeeren- den trein aangereden. Hem werden eenige teenen afgereden, terwijl hij ook inwendige kwetsuren opliep. FELLE BRAND TE MEPPEL. In de bakkerij van den heer H. Bakker aan de Woltstraat heeft een felle brand gewoed. Ook het aangrenzende perceel van den heer Appelmelk is uitgebrand. De oorzaak wordt gezocht in het stoken van heide in den oven van de bakkerij. De Direc Nederl Technic te Arnhem, vóór 1 O géén nieu sisten kun den inges< Een verschil als dag en nacht maakt het, c gaat versch is onze eigen a zen geweldige ben wij het i ons kbffiesui vcrsch te leve: DE koffiezaak Hebt Indien U voorkeur een der bevoegde kerf bedrijven voor van Uw tabak dai vermelden bij de Uw naam en adres Bureau voor de Kerl Afd. Amatci Rokin 93 - Arr Shag - rook- ol Indien de afstand tussct U gekozen bedrijf niet gaarne aan Uw wensch Vakkundige bewerking geur en kleur aan Uu IK WEET IK WEET wat jij niet Heeft iemand 'n gi Ontwikkeling Dan alles meepraten, dai dieper kijk dan meni. geeft een Algemene cursus, aansluitend derwerpen! 1 Les p per maand. Schrijf DE AO CURSUS INST. v. INDIVIDUEE Westeinde 13*15 Driedubbei-sterk van een el Dat doet aan BEVA denken: ook die h aan de eischen van en zijn wei

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 2