AMEKFOMTS(HE (OU De uitzonderingstoestand afgekondigd 8 uur 's avonds niet in de open lucht Bulgarije zal zoo noodig met Duitschland breken Hevige gevechten N. van Bergen en Atrechl Rust en orde bewaren - Vluchten is verboden. - Elk verzet of verstoring van de orde wordt met wapengeweld gebroken Sovjets over breed front aan den Donau DINSDAG 5 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. Ne. 20S [DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GÊLDEftSCWE VALLSI Uitgave: NV DRUKKERIJ ONNES J/h BLANKENBERG Zn. SNOIKJKAKRTLAAN I. AMERSFOOR1 Administratie: Tel. 6289 Giro 86362 Redactie: Tel 6731 - Hoofdredacteur: NIC LAMAN SOEST VERDUISTERING Van 3 Sept. t.m. 10 Sept. van 20 15 u tot 7 u. 9 Sept. L.K 17 Sept. N.M. Overeenkomstig mijn decreet inzake de afkondiging van den uitzon, deringstoestand (nr. 15/44) kondig ik voor het bezette Nederlandsche ge bied den UITZONDERINGSTOESTAND af. De bevolking moet orde en rust bewaren. Een ieder moet in zijn be. roep, zijn ambt of zijn bedrijf op de gewone wijze zijn arbeid verrichten en de op hem rustende taak vervullen. Het vluchten, ook uit door strijd bedreigde gebieden, is verboden. Alle bevelen van militaire instanties en van civiele bureaux der be zettende macht moeten zeer nauwkeurig worden opgevolgd. Eigenmachtig handelen brengt eigen leven in gevaar. Elk verzet tegen de bezettende macht wordt overeenkomstig de aan de troepen gegeven bevelen onmiddellijk en op energieke wijze met ge weld van wapenen gebroken. Elke poging zich met den vijand in te laten of de kracht van het Groot- Duitsche Rijk en zijn bondgenooten te benadeelen of de uitvoering van een militaire opdracht te verhinderen, ieder verzet, iedere verstoring van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidsproces en ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood of zware vrijheidsstraffen. Den Haag, 4 September 1944. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Samenscholingen van meer dan 5 personen worden beschoten Op grond van den op 4 September 1944 door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in overeenstemming met den Wehrmachtbefehlshaber Niederlande alge- kondigden uitzonderingstoestand wordt met onmiddellijke inwerkingtreding de tijd, waarin men zich niet in de open lucht mag bevinden, voor den duur van den uitzonderingstoestand vastgesteld van 20 tot 4 uur. Samenscholingen van allerlei aard, in het bijzonder die welke een demonstratief karak ter dragen, waarbij meer dan vijf personen bij elkaar staan, wGrden door Weermacht, SS en Politie beschoten. Weermacht, SS en politie schieten verder op ieder, die in den verboden tijd niet direct c-p den eersten aanroep blijft staan. 's-Gravenhage, 4 September 1944. De Hühere SS- und Polizeifiihrer Nordwest, (get.) RAUTER, SS-Obergruppenfiihrer und General der Polizei Finsche Rijksdag weer bijeen Motie van vertrouwen in de regeering aangenomen De Finsche Rijksdag was op 4 Sep tember des avonds bijeengeroepen voor twee nieuwe geheime zittingen, waarin, naar T.T. uit Helsinki meldt o.m. de kwestie der delegatie voor Moskou be handeld werd. Van Finsche zijde werd na* de zittingen het volgende communi qué uitgegeven: In de geheime zitting van den Rijksdag op Maandagavond heeft minister-president Hackzell de door de regeering Zaterdag gedane me- dedeelingen en uitgebrachte rapporten over zekere met de vredesonderhandelin gen verbonden maatregelen aangevuld. Nadat deze aangelegenheid overeenkom stig de Rijksdag-agenda aan een nieu we zitting was voorgelegd, nam de Rijksdag een motie van vertrouwen in de regeering aan door met algemeene stemmen goedkeuring te hechten aan een besluit om over te gaan tot de orde .van den dag. Naar Aftonbladet uit betrouwbare bron zegt te hebben vernomen, hebben bij de stemming in den Finschen Rijks dag over het beëindigen van de vijan delijkheden Zaterdag 113 Rijksdagafge vaardigden voor en 43 tegen de politiek der regeering gestemd. Naar T.T. meldt, beweegt zich een stroom vluchtelingen uit Finland naar Zweden. Alleen via de vluchtelingen- quarantaine ümea in N.-Zweden zijn thans reeds meer dan 2.000 Finsche vluchtelingen naar Zweden gegaan. De Führer ontving- den Japanschen ambassadeur Hoofdkwartier van den Führer, 5 Sept. De Führer heeft gisteren den kei zerlijk Japanschen ambassadeur Osjima ontvangen voor een vrij langdurig on derhoud over actueele problemen der gemeenschappelijke oorlogvoering van de beide volken. Aan de besprekingen bij den Führer heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, deelgenomen, die met den ambassadeur. Osjima, tevoren een vrij langdurig on derhoud had. „Collaborateurs" mogen niet meer worden geschoren Het Amerikaansche nieuwsbureau ..Uni ted Press" meldt uit Parijs, dat Fran- sche mannen en vrouwen, die met de Duitsche bezettende macht hebben sa mengewerkt, in de toekomst niet meer door andersgezinde Franschen mogen worden kaalgeschoren. (S.P.T.) De communisten in Zweden Bij de stemming over het aantal ge delegeerden van de vakvereeniging voor metaalbewerkers te Stockholm, de groot ste vakvereeniging van Zweden, voor de beclrijfsconferentie, kregen de commu nisten 18 zetels. De communisten kre gen 4862 stemmen, de sociaal-democra ten 3298. Toelichting 's-GRAVENKAGE, 4 Sept. Ter toe lichting van de bekendmaking van den Rijkscomfnlssaris betreffende de afkon diging van den uitzonderingstoestand worden nog onder de aandacht gebracht art. 3 van het Decreet van den Rijks commissaris betreffende den Uitzonde ringstoestand (no. 15/1944), hetwelk luidt: „Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een .gerecht, een andere overheidsinstantie, een open baren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrichting of bureau, alsmede van een niet-openbare instelling of in richting of van een niet-openbaar be drijf. waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog be langrijke opdrachten moeten worden uit gevoerd, iedere arts en apotheker, iedere vroedvrouw en iedere dierenarts moeten de werkzaamheden, die hun beroep of liun dienstbetrekking medebrengen, vol gens de hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzondere be schikkingen van de bezettende macht, verder uitoefenen en, Indien deze door overmacht zijn onderbroken, dezelve terstond na opheffing van de belemme ringen hervatten. Hij, die hieraan niet voldoet, wordt gestraft met den dood." En voorts op art. 6, hetwelk luidt: „Alle Nederlandsche overheidsinstan ties. diensten, instellingen, bureaux, in richtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter voeren de aan wijzingen uit, die door militaire instan ties of door militaire commandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen." Verder wordt er de aandacht op ge vestigd. dat in art. 2 de doodstraf wordt bedreigd tegen iedere benadeeling van het arbeidsproces, waaronder o.m. te verstaan is het willekeurig wegblijven uit kantoor, werkplaats of fabriek. Er wordt tenslotte op gewezen, dat niemand iets te vreezen heeft, die nor maal zijn werk verricht doch dat leder, die niet werkt en saboteert, zicli aan de strengste straffen blootstelt. De Rijks commissaris zal de uiterste maatregelen nemen ter verzekering van de volstrekte orde en verhinderen, dat zich hier toe standen ontwikkelen gelijk die in Parijs. Amnestie aan tegenstanders van de dictatuur De nieuwe Bulgaarsche premier, Moe- ravieff, heeft gisteravond voor de radio een regeeringsverklaring voorgelezen. De nieuwe regeering. zoo zeide hij o. m. heeft alle krachten om zich heen verza meld, welke gekant zijn tegen deelne ming van Bulgarije aan dezen wereld oorlog. Zij streeft er naar de grondrech ten en grondvrijheden van het land te herstellen. Zij zal verdraagzaamheid in het leven roepen jegens alle Bulgaarsche burgers zonder onderscheid van geloof en nationaliteit. De constitutioneele rechten en vrijheden zullen worden her steld en een algeheele onvoorwaarde lijke amnestie voor alle tegenstanders der dictatuur en voor de tegenstanders eener deelneming van Bulgarije aan den oorlog, zal worden afgekondigd. Moera- vieff deelde voorts mede. dat de regee ring besloten heeft de Sobranje te ont binden, aangezien dit lichaam de groot, ste verantwoordelijkheid draagt voor de deelneming aan den oorlog, op het ge bied van de buitenlandsche politiek wordt een onvoorwaardelijke neutrali teit nagestreefd. Mocht Duitschland daarbij moeilijkheden in den weg leg gen, dan zal de Bulgaarsohe regeering de betrekkingen met Duitschland ver breken. Het Driemogendhedenpact is voor Bulgarije buiten kracht gesteld en het anti-kominternpact wordt opgezegd. De regeering hecht goedkeuring aan alle maatregelen, die in staat zijn om den vrede met Gr.-Brittannië en Ame rika te herstellen. Voorts zal Bulgarije De Bulgaarsche delegatie te Caïro Exchange Telegraph meldt uit Cairo, dat de vertegenwoordigers van Gr.. Brit- tannië en de Ver. Staten een antwoord gezonden hebben op de mededeeling van de nieuwe Bulgaarsche regeering, dat zij bereid is, eenige van haar vertegen woordigers voor de wapenstilstandsbe sprekingen terug te roepen en door an deren te vervangen, die haar geschikter leken. Dit antwoord luidt, dat met geen enkele, hoe ook gezinde, Bulgaarsche delegatie onderhandelingen zullen wor den gevoerd, en dat het niet noodig is, persoonswijzigingen aan te brengen in de delegatie. Italië Onder voorzitterschap van den Duce is de Italiaansche minister raad op 31 Aug. In voltallige vergadering bijeengekomen. Op deze vergadering talrijke maatregelen besproken en aan genomen. De nieuwe Turksclie ambassadeur in Ja pan, dr. Moetsasser Voker, Is op weg er naar streven de betrekkingen met Turkije verder te verdiepen en een goe de verhouding met alle nabuurstatèn te herstellen. De eerste zorg der nieuwe regeering is echter een verhouding vol vertrouwen tot stand te brengen met „het broeder lijke Rusland", welke verhouding overi gens reeds bestaat en verder ontwikkeld v/ordt tot dë beste vriendschap. Duitsche troepen trekken van ilen Arno terug Hoofdkwartier van den Führer, 4 Sept. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: N.W. van Atrecht z:jn onze troepen voor hevige vijandelijke aanvallen eenige kilcme- ters naar het Noorden uitgeweken. Ander® aanvallen van de Engelschen en Canadeezen stortten ten N. van Atrecht voor onze ver- sperringsgrendels ineen. In het gebied ten M. van Bergen zijn hevige gevechten met vijan delijke pantserstrijdkrachten aan den gang. Op de Westelijke hellingen van de Ardennen en aan de Maas ten Z.O. van Sedan sloegen onze troepen talrijke vijandelijke aanvallen af. De verdedigers van Brest sloegen ook gisteren weer alle aanvallen der Ameri kanen die door zeer sterk artillerievuur, tanks en luchtstrijdkrachten werden on dersteund, uiteen. De vijand leed vooraA door het geconcentreerde afweervimr van ens marineluchtdoelgeschut en legere kustbatterijen zware bloedige verliezen,, Plaatselijke penetraties in het voorter rein van de vesting werden in een te genaanval na harden strijd afgegrendeld In den Westelijken en Centralsn sec tor van het Italiaansche front z,ijn onze divisies van den Arno gedistaneiserd. Nakomende vijandelijke verkennings formaties werden bloedig afgeslagen, In. den Adriatischen kustsector viel de vij and ook gisteren met versch aangevoer de strijdkrachten en met zeer sterk ge bruik van materiaal aan. Onze troepen' verijdelden in gevechten die met groote verliezen gepaard gingen, de vijande lijke doorbraakpogingen. In de Zuidelijke en Oostelijke Karpa ten mislukten Sovjet-Russische aanval len. In het bruggenhoofd van den Weich- sel ten W. van Baranof werd gisteren, weer hevig gestreden. Ten N.O. van, Warschau bleven vrij zwakke aanvallen der bolsjewieken vruchteloos. Tusschen Boeg en Naref vielen de Sovjets opnieuw met gebruik van massale infanterie- en pantserstrijdkrachten alsmede met ster ke formaties slagvliegers aan. In zware gevechten werden de vijandelijke door braakpogingen door tegenaanvallen op gevangen, waarbij 35 tanks werden stuk geschoten. In Littauen en Estland zijn verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewieken mislukt. Slagvliegers ver nietigden op een vliegveld wederom vijf tien geparkeerde vliegtuigen en bescha digden talrijke andere machines Twee vliegtuighangars en een opslagplaats van materiaal werden verwoest. Vijandelijke bommenwerpers ondernamen gisteren on der bescherming der wolken terreuraan- vallen op Mannheim en Ludwigshafen, Vijandelijke jachtvliegers drongen door naar W.- en Z.W.-Duitschland en schon den herhaaldelijk Zwitsersch rechtsge bied. Bij den zwaren strijd om de ves ting Brest heeft zich de derde brigade marine-luchtdoelartillerie onder bevel van den kapitein ter zee Richter in den strijd tegen vijandelijke luchtstrijdkrach ten en tegen aanvallen van laiid uit herhaaldelijk bijzonder onderscheiden, In het Rhónedal heeft zich de ter be- scherming van onze distancieerirgs be wegingen opgestelde elfde pantserdivisie onder bevel van den luit.-generaal von Wietersheim in aanval en verdediging voortreffelijk geweerd. Gevechten in België Het zwaartepunt van de afweerge- vechten aan het Westelijk front lag Zondag in het Fransch-Belgische ge bied. De Britten versterkten huil druk in N.O. richting naar de Belgische grens. Onder voortdurende luchtaanval, len langs den hoofdweg en onder on afgebroken tankaanvallen wonnen zij ter rein naar 't O., waarbij Belgische terro risten, die door het in massa uitwerpen van machinegeweren, geweren en muni tie waren bewapend. Ook de zijwegen voor de verkennende Britsche pantser, spitsen openden. Gelijktijdig ontwikkel de de vjjand groote activiteit in de rich ting van den stedendriehoek Valencien nesBergenMaubeuge. Hij dreef een tankwig naar het Noordoosten België binnen en een tweeden tankwig stroom opwaarts de Sambre. Verbitterde ge vechten zijn aan den gang met den langzaam terreinwinnenden vijand aan de talrijke kanalen tusschen Dandre en Sambre. Ten Noorden van Charleville hebben de Duitsche troepen zich gelei delijk gedistancieerd en den nakomen den vijand hier zoowel als aan den bree. den, ten Zuiden van Sedan langs de Maas opgebouwden versperringsgrendel, bloedig afgeslagen. In het penetratie- gebied aan de Maas concentreerden de Amerikanen nieuwe strijdkrachten en verrichtten verkenningen in de richting van het bekken van Lotharingen. In Zuid.Frankrijk gingen de bewegingen van de Duitsche troepen volgens de plannen verder stroomopwaarts de Saone. In Roemenië. Op Roemeenschen bodem hebben, de bolsjewisten thans met sterke contingen ten den Noordelijken oever van den Do nau over een breed front bereikt. Het is mogelijk, dat zij met de volle kracht dezer formaties naar het Westen willen trekken in de richting van de IJzeren Poort. Bepaalde teekenen duiden er ech ter ook op, dat ten minste aanzienlijke naar Tokio in Mandsjoeli aangekomen, strijdkrachten gereed gehouden worden, om volgens de politieke bedoelingen van Moskou op te trekken naar tie Bul- gaarscii-Tui ksehe grens. Intusschen gaat de bolsjewiseering van Roemenië ver der. De ontwapende Roemeensche sol daten worden met hun officieren naar Sovjet-Rusland vervoerd, doch ook zijn zij er reeds toe overgegaan de burger bevolking. voornamelijk uit. Transnist-rift en de gebieden ten Westen van den Proeth, te deporteeren. De gevechten om de Karpatenpassen. vooral in het B:s- tritza-dal. duurden met onverminderde hevigheid voort, Roemenië en Hongarije breken met elkaar BERLIJN, 5 Sept. (A.N.P.) Van gewoonlijk welingelichte zijde ver luidt, dat de betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië zijn afge broken. De bevolking van Oosl-Pruisen geeft een lichtend voorbeeld. Ook de oud sten helpen mede nu het erom gaat, het vaderland te verdedigen. De een tracht bij zijn prestaties den ander t« overtreffen. Het geheele volk is op gestaan. Zijn gemeenschapszin komt in een enorm prestatievermogen tot uiting PK Engel/O/H/P m

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1