MKFMOT$(IE (MUNT Landingsformaties op Nederlandschen bodem bij Tilburg, Eindhoven en Nijmegen Duitschland zal spoedig het offensief hervatten Bekendmaking Concentratie bakkerijen MAANDAG 18 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. i 58e JAARGANG. No. 220 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLSt Septcm,><:r' EK 23 uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES 7/h BLANKENB 8SRU tl in. SN O U OKAERTEAAN J AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 83 362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOESV VERDUISTEREN van 17 t.m. 23 Sep tember van 19 tot 7.30 u. - N.M. 17 September. BERLIJN, 17 SEPT. Nadat de Anglo-Amerikanen de laatste dagen tever geefs geprobeerd hadden, de Duitsche versperringsgrendels tusschen den mondt van de Schelde en de Maas te verbreken, lieten zij, naar het D.N.B. verneemt, Zondagmiddag in de gebieden van Tilburg, Eindhoven en Nijme gen sterke landingsformaties neer uit de lucht. De Duitsche troepen begon nen terstond met de bestrijding van de gelande vijandelijke strijdkrachten. Interinf. meldt: De geallieerden hebb enWestelijk van de Nederlandsch Duitsche grens op den Noordelijken Rijnoever, onder vorming van een groot luchtscherm, sterke formaties uit de lucht neergelaten. De in die gebied staande Duitsche troepen hebben onverwijld den strijd opgenomen, de ge lande formaties omsingeld en reeds aanzienlijke deelen vernietigd. De ver liezen der gealleerden zijn groot. De geallieerde troepen maken deel uit van het eerste geallieerde luchtlandingsleger. Naar liet D.N.B. verder verneemt, hebben de geallieerden hun op Neder landschen bodem neergelaten val schermjagers en formaties luchtlan dingstroepen verder versterkt. Duitsche beveiligirgsstrydkrachten hebben de jacht op de vijandelijke formaties voort, geaet en totdusver de aaneensluiting van den vijand tot grootere gevechtsgroepen verhinderd. Een vliegveld werd door tweehonderd Britsche valschermjagers aangevallen. Duitsche luchtdoelartille risten sloegen de gevechtsgroep uiteen en aetten de achtervolging in. De Brit ten pogen zich thans in de bcsschen aan den aanval te onttrekken. Duitsche troepen gingen ln het mondingsgebied' van den Rijn over tot tegenaanvallen. Zij grendelden de landingsplaatsen af en verhinderden de aaneensluiting van de op vele plaatsen verspreid neergela ten valschermjagers. Concentrische aan vallen tot opruiming van de omsingelde landingsplaatsen zijn aan den gang. Duiteche luchtdoelartillerie schoot een aantal volgeladen vrachtzweefvliegtui gen neer. voordat zij geland waren- Hevige luchtgevechten entstonden vooral boven de landingsgebieden der vraohtzweefvlieg tuigen. Doorbraakpogingen hij Aken en Bourgondische Poort SQyjET-OFFENSIEF IN HET NOORDEN Hst Opperbevel van de Weermacht maakte Zondag hekend: Aan weerkanten van Aken heeft de vijand ziin krachtige pogingen, ons front te door breken, voorgezet. Er werd vooral verbitterd gevochten bij Stolberg. Succesvolle tegenaan vallen worden ondernomen tegen den vijand, die N.W. van Echternach over de Sauer is getrokken. Aan weerszijden van Nancy du ren de harde gevechten voort. Aan de Bour gondische Poort hebben onze divisies na suc cesvollen afweer van aüe doorbraakpogingen der Amerikanen, een samenhangend front ge vormd tusschen Spinal en de Zwitsersche grens. Het V 1 vuur op Londen werd voort gezet. In Italië zetten de Anglo-Ameri kanen hun groote aanvallen voort. De Monte Vcruca werd weer aan den vijand ontrukt. Aan de Adriatische kust be lemmerden onze dappere troepen het op dringen van den vijand naar Rimini, Britsche jachtkruisers vielen op lo Sept. aan de Adriatische kust het Duitsche lazaretschïp „Bonn" aan. In. Zuidelijk Zevenburgen sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen bij To renburg en Neumarkt hevige aanvallen van de bolsjewieken af. Door luchtaan vallen werd het vijandelijke ravitaillee- rtngs verkeer zwaar getroffen. Tusschen Sanok en Krosno zette de vijand zijn aanvallen voort. N.O. van Warschau werd een volledig afweersucces behaald. Z.W. van Mitau drong een gepantserde aanvalsgroep in de vijandelijke stellin gen en rolde ze op. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front woedt de verbitterde afweerslag verder. De aanvallen der bolsjewieken werden in hoofdzaak afgeslagen. Ten N. van Baus- ke zijn tegenaanvallen aan den gang. De laatste drie dagen werden hier 234 Sov jet-tanks vernietigd. De bolsjewieken verloren Zaterdag 96 vliegtuigen. Overdag wierpen afzonderlijke vijan delijke vliegtuigen bommen op Bremen- Kloppenburg, des nachts in de gebieden Brunswijk en Rheine en op Hongaarsch gebied in de streek van Debreczen. ONVERVULBARE EISCH Het operbevel van de weermacht deel de Zaterdag mede: „Toen Finland in den nacht van 2 op 3 Sept. aan Duitschland op verrassende wijze den eisch richtte de Duitsche troe pen tot en met 15 September uit Fin land terug te trekken, lagen de Duit sche divisies, die totdusver Midden-Fin- Land verdedigd hadden, bijna 400 Km. van de havens aan de Botnische golf en meer dan 600 Km. van de Noord-Finsche Noorsche grens verwijderd. Reeds de marschtijd alleen vergde zonder belem meringen door den vijand naar de Bot nische bocht 20 en tot de Noorsche grens minstens 30 tot 35 dagen. De vijand, die dezen eisch gesteld en het Finsche op perbevel. die dezen eisch aanvaard heeft, wisten, dat hij onvervulbaar was. Het Duitsche leger in Finland zal zich der halve ook na 15 September alleen laten leiden door het standpunt van zijn eigen veiligheid tegen iederen aanvaller. Naar Interinf. verneemt, naderden Duitsche formaties op 15 Sept. het in de Finsche golf gelegen eiland Hogland, dat door Finland aan de Sovjet-Unie moest worden afgestaan. Van Duitsche zijde achtte men het ge- wenscht, met het oog op de belangen van het tot dusver verbonden Finland alsmede met het oog op een versper ringsgordel ter bescherming van de Est- landsche bevolking, dit eiland in bezit te nemen. Tegen de verwachtingen ont zegde de Finsche bezetting echter met geweld van wapens den Duitschen for maties den toegang tot het eiland. Dr. Götjbels: de nieuwe wapens zullen een sensatie vormen In een interview aan het J&pansche blad Mainitsji Sjimboen verleend, ver klaart dr. Göbbels o.a.: Het is voor ons het belangrijkste te putten uit eigen volkskracht en ervoor te zorgen, aat de enorme reserves, die nog in het Duit sche volk aanwezig zijn üi den strijd worden geworpen. Daardoor zullen wij ,ook weer tot het offensief kunnen over gaan. De minister verklaarde met klem. dat alle maatregelen tenslotte het aan tal divisies opleveren, dat Duitschland noodig heeft om den oorlog weer offan. sief te kunnen voeren. Het bewapenings. potentieel is ruimschoots voldoende voor het uitrusten van deze divisies. De door gen.-veldmaarschalk Keitel gewaagde divisies zijn altijd geleverd. Spoedig zul len de divisies zijn opgesteld, waardoor Duitschland in staat zal zijn ,het offen sief te hei-vatten. In het productiepro ces is geen stagnatie ontstaan, door de luchtaanvallen. Dr. Göbbels was er zeker van, dat in betrekkelijk korten tij.i het beeld van den oorlog een belangrijke wijziging zal ondergaan ten gunste van Duitschland. De nieuwe wapens zullen een sensatie vormen. Amerikanen geland op Palau- eilanden en Moiukken Het Japansche Hoofdkwartier deelt mede, dat een sterk eskader vijandelijke slagschepen op 6 Sept. in de wateren van de Westelijke Carolinen is versche nen. Het eiland Jap. de Palau.eilanden, de Philippijnen, de Celebes-eilanden en de Moiukken werden aangevallen. Op 15 September begon de vijand met lan. dingspogingen op de Palau-eilanden en de Moiukken. De Amerikanen slaagden er in vasten voet te krijgen op Piülioe. Hevige gevechten zijn op het eiland Mo- rotai gaande. Dit landingsoffensief is kennelijk be. doeld om een springplank op te richten voor aanvallen op de Philippijnen. Zou de vijand in staat zijn. de operaties met succes uit te voeren, dan zou zulks een aanzienlijke verhooging der bedreiging van de Philippijnen beteekenen. Zondagmorgen hebben, vijandelijke marinestrijdkraohten geprobeerd te lan. den op het eiland Angaur, Z.W. van het eiland Pililioe. De Japanners onderrie men hevige tegenaanvallen. Verklaring van Churchill en Roosevelt Naar Reuter meldt, hebben Churchill en Roosevelt een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven over de conferen. tie van Quebec. Hierin wordt gezegd, dat in een reeks van bijeenkomsten alle aspecten van den oorlog tegen Duitsoh. land en Japan besproken zijn. Belde staatslieden hebben zich verplicht, zoo dra de oorlog in Europa is afgeloopen, tot een vernietigenden aanval op Japan over te gaan. De höhei'e SS- und Polizeiführer „Norcl- west" deelt mede: De Duitsche SS- en Politieformaties met inbegrip van den Arbeits.Kontroll. dienst en de geheele Nedeiiandsche po litie hebben opdracht gekregen in ste den en dorpen, op straten en pleinen 16 tot 50-jarige Nederlanders, die daar rondhangen, die kennelijk niets om han den hebben en hun tijd zoekbrengen met lanterfanten en lummelen, onver, wijld te arresteeren en naar het tewerk, stellingskamp te Amersfoort over te brengen. Vandaar zullen zij ter beschik king gesteld worden van de arbeidsbu- reaux in Duitschland. Verzending van kerkelijke bladen beperkt Beschikking van den Generalkommls- sar für das Sichcrheitswesen betreffende de verzending van religieuze bladen aan Nederlanders, die in „Arbeitseinsatz" werken. 's-Gravenhage, 16 Sept. Op grond van par. 14 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied betreffende de bescherming van de orde no. 138/41 wordt beschikt: 1. De verzending van kerkelijke bla den aan Nederlanders, die in den Ar beltseinsatz werken heeft tot velerlei misbruiken geleid. De verzending van deze talrijke afzonderlijke bladen wordt derhalve terstond verboden. 2. Van dit verbod zijn uitgezonderd het maandblad „De Kerkpost", uitgege ven door de samenwerkende protestant- sche kerken in Nederland voor de be hoeften der evangelische Nederlanders in den - Arbeitseinsatz en een dienover eenkomstig. door mij nog goed te keu ren katholiek maandblad, welks oprich ting wordt overgelaten aan de R.K. kerk. De toegelaten maandbladen voor Nederlanders in den „Arbeitseinsatz" mogen zich alleen bezig houden met aangelegenheden, louter de zielszorg be treffende. 3. Overtredingen van deze beschik kingen worden volgens par. 14 der ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied n. 1/1943 (ver ordening op de bescherming van de or de) gestraft. Maatregelen der Sicher- héltspolizrei blijven voorbehouden. s.g. de Generalkommissar für das Sicherheitswesen RAUTER SS - Obergruppenführer und General ut-r Poli zei. Levensverzekeriagsgelden tlitkeering bij actieven oorlogs. toestand in Nederland In onderscheidene polissen van levens verzekeringmaatschappijen is de bepaling- opgenomen. dat de ultkeeringen tot 90 procent worden teruggebracht, indien in Nederland een actieve oorlogstoestand aanwezig is, d.w.z. in een gedeelte van ons land gevechtshandelingen plaats vinden. Aan de Verzekeringskamer is opgedragen dit te verklaren. Het betreft een veiligheidsmaatregel om te voorko men, dat de maatschappijen teveel heb ben uitgekeerd, indien achteraf blijkt, dat er als gevolg van den oorlog extra schade van beteekenis heeft plaats ge vonden. In 1940 hebben de maatschap pijen echter, toen bleek, dat de schade beperkt was. achteraf de volle 100 pro cent uitgekeerd. Dit ligt ook thans in de bedoeling. Men make zich derhalve niet noodeloos ongerust. De Verzeke ringskamer heeft verklaard, dat te re kenen van 15 September 1944 te 0 ure in Nederland een, actieve oorlogstoestand bestaat. Duitschs Zomertijd eindigt op 2 October Op 2 October-des ochtends om drie uur eindigt de Duitsche zomertijd. Op dat tijdstip worden de klokken een uur, d.w.z. van 3 op 2 uur terug gezet, waarmede de normale tijd voor den winter 1944'43 weer begint. Nieuw Duitsch strijdmiddel Een marinedeskundige heeft een uit eenzetting gegeven over een nieuw Duitsch strijdmiddel, de vernietigings boot. Deze boot, welke in vorm overeen komt met een renboot, wordt van een commandoboot uit radiografisch be stuurd, zoodra zij gebracht is naar de plaats, waar zij meet optreden. Ook de ze boot heeft slechts een man aan boord, welke zich door een druk op een hefboom, op een afstand van ongeveer 220 meter van het doel en nadat hij de ontsteking heeft ingesteld door mid del van een slingerapperaat uit de boot laat werpen. Met het nieuwe strijdmid del zijn totdusver 35 Anglo.Amerikaan- sche transportschepen van tezamen on geveer 225.000 brt. getorpedeerd. Tegenaanval Z.O. van Aken Ten Z.O. van Aken zijn Duitsche troepen tot deu tegenaanval overgegaan. Zij hebben de voorste linies van den binnengedrongen vijand doorstooten en daarbij elf tanks vernield, terwijl ruim 100 gevangenen werden binnengebracht. Onderscheiden. De Führer heeft liet Eikenloof bij het Ridderkruis va-n he IJzeren Kruis verleend aan den com mandant ter zee van de vesting Brest, schout-bij-nacht Otto Kiihier, Bereiding: van biscuits, gebak, ijs, en bier onmiddellijk staken De Secr.-Gcu. van liet Dep. van Land bouw en Visscherij deelt mede. dat maatregelen zijn genomen moeten wor den ter besparing van grond- én brand. stoffen. Volgens deze maatregelen zal een concentratie van bakkerijen tot stand moeten komen. De bakkerijen, die de bereiding van brood mogen voortzet, ten, zullen worden aangewezen. Bakke rij-bedrijven. die dooi dezen maatregel stil komen te liggen, worden bij den ver koop van brood ingeschakeld. Verder is met onmiddellijke inwer kingtreding de bereiding van biscuits, vermicelli, macaroni, spaghetti, bakke rijgrondstoffen cn zelfrijzend bakmeel verboden, terwijl ook de bereiding van bier, y spoed er en consumptie-ijs ter stond moet worden gestaakt. De be, schuitfabrieken mogen geen beschuit meer vervaardigen. Met ingang van Woensdag 29 Septem ber 1944 is verder het bereiden, afleve ren en ontvangen van alle soorten ge bak verboden. Koekjes, banket, specu laas, cake. poffertjes wafels, gebakjes, taart, gevuld kerstgebak, toast, of wesr- ter-beschuit, paneermeel c.d. mogen dan niet meer worden bereid. P.T.T. MOET BEPÏÏBEEN In het postverkeer moet voorloopig op groote vertraging worden gerekend. Postpakketten en aangeteekende zen dingen worden voorïoopig niet meer aangenomen. Xïct telegraafverkeer is stopgezet. Het intesrlccale tclefconver. keer is sterk Inperkt moeten worden. Noodrautsoenbannza vleeseh De Secrt.-Gen. van het Dsp. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Maandag 18 Sep tember aan zieken en aan donors, ?g. noodrantsoenbonnen voor vleeseh zullen worden verstrekt. Op deze noodrantsoen- bonnen zal bij voorrang vleeseh door de slagers werden afgeleverd. Eerst daarna zal aan de houders van genummerde bonnen vleeseh van de bonkaarten van voedingsmiddelen en aan houders van de reeds bestaande rantsoenbonnen vleeseh worden verstrekt. Zieken, die in het bezit zijn van rantsoenbonnen voor vleeseh, kunnen deze bonnen met in gang van heden bij den distributie- dienst tegen noocirantsoenbonnsn in wisselen tot een hoeveelheid van tea hoogste voor een periode van vier we ken verstrekt extra rantsoen. Geen waschgoed meer naar de wasscberij Aan witwasschcrijen cn chemische wasscherijen en ververijen is het met ingang van 13 September verbo.den goe deren ter behandeling in ontvangst ta nemen. Ten behoeve van ziekenhuizen, klinieken, sanatoria, weermachtsonder- deelen en andere groote instellingen zullen' bijzondere maatregelen worden getroffen. Kinderen zooveel mogelijk naar school sturen Den Secr.-Gen. van het Dep. van O. W. en K. komt het gewenscht voor, dat de scholen, die thans nog gesloten zijn, zoo spoedig mogelijk het werk hervat ten, ten einde de kinderen van de voor hen zoo gevaarlijke straat te houden. Mochten de plaatselijke omstandighe den of het feit, dat de school niet be schikbaar is, een hervatting van het werk belemmeren, dan wordt er bij het onderwijzend personeel ten zeerste op aangedrongen, dat zij contact met hun leerlingen zoeken en deze door het op geven en nakijken van taken tot nuttige bezigheid brengen. Bonaanwijzing smeermiddelen Van 1 September 1944 tot en met 31 Januari 1945 geeft elk der bonnen periode F recht op het koopen van het op de bonnen vermelde aantal eenheden smeermiddelen. Weer 300 gr. tomaten per hoofd Vandaag is de bevoorrading begon nen van de groentewinkeliers met' 300 grant tomaten per klant. ARRESiAT.'ECEVEL TEGEN PéTAIN Radio-Brazzaville heeft gemeld, dat van Gaullistische zijde een arrestatie bevel is uitgevaardigd tegen maarschalk Petain, die zich met zijn gevolg op Duitsch gebied bevindt. GEZANT YON KHUNGER GESNEUVELD Naar in de Wilhelmstrasse is mede gedeeld, is de Duitsche gezant in Buka- rest, Von. Killinger, bij de poging van. Roemeehsche militietroepen om he' ge zantschapsgebouw te bestormen en den. gezant met het personeel aan de bols jewisten uit te leveren, gesneuveld. VRGUWEN VAN N.S.K.K.-VRIJWILLIGERS De afdeeling perswezen van het Dep. van V. en K. deelt mede: De vrouwen van N.S.K.K.-vrijwilligers Gruppe Luft waffe. die zijn geëvacueerd, worden ver zocht haar nieuwe adres onmiddellijk door te geven aan de N.S.K.K.-Führer - schule te Almelo. De vrouwen vau vrij willigers „N.S.K.K. Staffel des W.3.N." (ook van de Transportactiedienen im.ur eventueele evacuatie-adres onmiddellijk door te geven aan de korpsleiding N S. K.K.- te Zeist. Generaal Eisenhower heeft het com- cando over het 7de leger van lt. gene raal Alexander Patch overgenomen. Hierdoor zijn thans alle geallieerds strijdkrachten ln West-Europa 'onder het commando van Eisenhower gesteld.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1