PNMSUE CMttNI Felle gevechten m Eindhoven Duilscfie troepen verdedigen rivierovergangen Electricil eitsrantsoen tot de helft beperkt [DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDEftSCHE VALLEI Nieuwe landingen verwacht In Nederl.-lndië geïnterneerde burgers DINSDAG 19 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. Na. 221 uitgave: N.V DRUKKERIJ ONNES 7/U BLANKENBERG Zn. SNOUCKAERTLAAN J AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86 362. Redactie: Tel. 6731, Hoofdredacteur: NIC. LAMAN, SOEST VERDUISTEREN van 17 t.m. 23 Sep- tember van 19 tot 7.30 U. - N.M. 17 September. E.K. 25 September. Ittlerinf. meldt van het Nederlandsche strijdgebied: De gevechten van snel bijeengebrachte alarmeenheden en voor ingrijpen gereed gehouden reserves met de uit de lucht gelande Engeische en Amerikaansehe val schermjagers zijn volledig aan den gang. Talrijke nesten van weerstand wer. den uitgerookt. Drie steden, waarin de parachutisten waren binnengedrongen werden gezuiverd. Belangrijke rivierovergangen, die de geallieerden in bezit wil den nemen, worden door de Duitsehe troepen met succes verdedigd, terwijl tegelijkertijd andere formaties de geallieerde steunpunten geconcentreerd aan. vallen. Tijdens nieuwe landingen leed de vijand, nog voordat hij vasten voet kon krijgen, buitengewone verliezen aan mensehen en materiaal. Ruim 200 vrachtzweefvliegtuigen talrijke wapens en munitie werden buitgemaakt. Alleen in de streek van Eindhoven heeft een vrij groote Amerikaansehe gevechtsgroep door een snel opgebouwde beveiligingslinie kunnen heenbrekeu en in de stad doordringen. Felle gevechten zijn hier aan den gang. Het is den geallieerden tot dusverre echter niet gelukt met deze gevechtsgroep en de uit het bruggen hoofd van Neerpelt naar het Noorden opereerende strydkmchten contact te vestigen. De daartusschen mliggende versperringsgrendel heeft den voorgeno men doorbraak doeltreffend verijdeld. Omtrent de toestand aan de fronten schrijft de militaire medewerker'van het D.N.B. dr. Kruli o.a.: De Britsche luchtlandingsoperatie in het Nederlandsche gebied met het zwaartepunt aan de mondingsarmen van den beneden-Rijn bij Arnhem en Nijme gen heeft den strijd in den Noordelijken sector van het Westelijke front een nieuw aanzien gegeven. Dat de vijand zulke met groote verliezen gepaard gaande operaties waagde, bewijst slechts dat hij er behoefte aan had den stok- kenden aanval aan het Albert- en Maas- Schelde-kanaal te intensifieeren en de hoofdbeslissing te zoeken on een plaats, waar hem in strategische opzicht de ge ografische omstandigheden de gunstig ste voorwaarden schenen te bieden. De jorfcdurende straffer wordende Duit sehe verdediging tusschen Antwerpen en Maastricht had zijn druk in de rich ting van Nederland zoodanig tot staan gebracht, dat hij nog slechts van bui tengewone maatregelen. succes ver wachtte. De stoot in den rug van het Duitsehe front moet hem ontlasting brengen en den weg naar het Noorden vrijmaken. Hoewel de aanval uit de lucht voor de Duitsehe leiding geen ver- ij->g gSWc-SSt, ivctll toch de liCiUiuU— tie van deze onderneming wegens het karakter van het Nederlandsche terrein eenigen tijd vorderen. Het succes zal in sterke mate er van afhangen. In hoe verre het den tegenstander mogelijk zal zijn reeds geïsoleerde contingenten ver sterkingen, wapens, munitie en levens- midelen aan te voeren. Men -mag ver wachten, dat de toestand hem zal dwin gen nieuwe landingen te beproeven. Zondag werden boven Nederland 51 ge allieerde toestellen neergeschoten. Uiterst felle strijd in Letland en Estland Hoofdkwartier van den Fiihrer. 18 Sept. Het ópperbevel 'van de Weer macht maakt bekend: ..in het Nederlandsche gebied liet de vijand gistermiddag, na voorafgegane sterke luchtaanvallen, valschermjagers en luchtlandingstroepen achter ons front met het zwaartepunt in het gebied van Arnhem, Nijmegen en Eindhoven neer. Des middags ging hij tusschen Antwer pen en Maastricht tot den aanval over, om de verbinding met zijn neergelaten formaties tot stand te brengen. Vooral in het gebied van Neerpelt ontwikkelden zich daarbij hevige gevechten. In het verloop waarvan de vijand geringe ter reinwinst naar het Noorden kon behalen. Tegen dc vijandelijke luchtlandingsstrijd krachten worden geconcentreerde tegen aanvallen ondernomen. Tusschen Maas tricht en Aken, alsmede in het gebied van Nancy, staan onze troepen nog al tijd in zwaren afweerstrijd. De in Lunevllle binnengedrongen vij and werd verdreven. Ten Z. van de stad Arrestaties en zelfmoorden in Bulgarije Volgens Reuter duren de arrestaties lu Bulgarije nog steeds voort. Onder de gearresteerden bevinden zich de minister van Transport, Wasileff en de voorma lige minister van Buitenlandsclie Zaken Sjisjmauoff. De vroegere regent Filoff Is op een buitenlandsch gezantschap ge arresteerd. Hij deelt zijn cel met den vroegeren minister-president Bosjlloff en den vroegeren burgemeester van Sofia Iwanoff. Een reeks persoonlijkheden, journalisten, generaals, artsen en poli tici heeft zelfmoord gepleegd. Volgens Reuter bevinden zich onder hen prof. StaniUjeff, de voormalige minister van Blnnenlandsche Zaken in het kabinet Bagrlnoff, verder generaal Straimoff met zUu vrouw en de bekende journalist Kiapsjeff. Ook de vroegere minister voor Publieke Werken. Radoslawoff en de di- rechter der Bulgaarsche spoorwegen, Kol tsJeff, hebben zich het leven beno- meo. - maakt onze tegenaanval goede vorde ringen. In de pufnhoopen van Brest handhaaf de de heldhaftige bezetting zich nog steeds. Ook om de vesting Boulogne woeden zware gevechten. Het V 1-vergeldingsvuur op Londen werd voortgezet. Ten N. van Florence werden ale door braakpogingen verijdeld. Aan de Servisch-Bulgaarsche .grens plaatselijke gevechten; tien Bulgaarsche tanks werden stukgeschoten. In Zuidelijk Zevenburgen zijn vijande lijke aanvallen mislukt. Evenzoo bij Sanok en Krosno. Penetratieplekken ^werden afgegrendeld. In Letland en Estland wordt met uiterste felheid gevochten. De groote aanval der bolsjewieken, die zich ook tot het gebied van Dorpat uitstrekte, werd in zware gevechten opgevangen; 75 Sov jet vliegtuigen werden neergeschoten. Amerikaansehe bommenwerpers on dernamen een terreuraanval op Boeda pest. Des nachts vielen bommen op Bre men, in het gebied-van Dortmund en op Debreczen in Hongarije." Sovjets over de Embach Ten Z.-W. Mi ten hebber. Duit sehe pantserformaties Tiet bolsjewisti sche stellingsgebied open gescheurd en zijn zij 10 K.M. diep doorgescooten. De bolsjewistische infanterie werd in tal rijke kleine groepen versnipperd. In het penetra tiegebied ten N. van Bauske probeerden de bolsjewisten naar de Du- na door te stooten. Duitsehe reserves hielden hen zoo lang op tot een hecht afgrendelingsfront kon worden gevormd. Ten W. van Modohn werden hardnekki ge doorbraakpogingen afgeslagen: ten N. van Walk een vrij groote penetratie af gegrendeld. - Zware gevechten woeden ten Z. van het Wirzmeer, waar de bolsje wisten geringe terreinwinst konden be halen. Bij Dorpat zijn de bolsjewisten tot den verwachten grooten aanval over gegaan. Ten N.W. van de stad werden zij bedwongen. Ten Oosten van de stad konden zij de Embach oversteken en vrij diepe penetraties tot stand bren gen. In totaal verloren de bolsjewisten 77 vliegtuigen. Geallieerde protestnota's aan Zweden De Amerikaansehe staatssecretaris Cor- cell Huil heeft volgens een Reuterbe- richt bekend gemaakt, dat door de Brit sche, de Sovjet-Russische en Amerikaan sehe regeering scherpe protestnota's aan Zweden zijn gezonden. De op elkaar af gestemde nota's houden zich In hoofd zaak bezig met de leveranties van Zwe den aan Dultschland. Sedert eenigen tijd reeds bestaat ten aanzien van dit punt een voortdurende uitwisseling van nota's. Dezelfde kvesti edoet zich voor, zoo ging Huil verder, ten aanzien van Span je. dat nog steeds materieele hul pgeeft aan Duitschland. Wederom vliegende bommen Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn Zuid-Engel and en het gebied van Groot-Londen in den afgeloopen nacht wederom met vliegende bommen be stookt. Er werd schade aan gebouwen aangericht en er vielen slachtoffers. Verkiezingen in Zweden De voorloopige uitslag der verkiezin gen voor de Zvveedsche Tweede Kamer luidt: Sociaal-democraten 115 (.19), Rechtsohe party 39 (-3), Boerenbond 36 (+8). Volkspartij 25 (+2), communis ten 15 (4-12). De Soc.-dem.'meerderheid in de Kamer blyffc bestaan. In de Eer ste Kamer bestaat reeds een soc.-dem. meerderheid. PARIJSCHE GEMEENTERAAD ONT30NDEN Het Parysche bevrijctlngscomité beeft besloten tot ontbinding van den ParlJ- schen gemeenteraad en zal zich met zijn functies belasten. De vroegere minis ter Plandin, Peyroutou en Ttaler Vlg- nancourt zijn uit Algiers naar Parijs gebracht om berecht te worden. Fiasclie Rijksdag plotseling bijeengeroepen Om vijf uur Finsohen tijd zijn Dins dagochtend vroeg de afgevaardigden van den Finschen Rijksdag gealarmeerd en bijeengeroepen voor een buitengewo ne zitting van den Finschen Rijksdag, die om 6 uur 15 bijeen zou komen. De zitting' duurde anderhalf uur. Aan deze zitting nam de geheele Finsche regee ring deel. De in de Finsche hoofdstad verschijnende dagbladen hebben in structie gekregen zich gereed te houden om extra edities uit te geven, zoodra het officieele communiqué omtrent de ge heime zitting uitkomt. Finnen vluchten naar Zweden. Naar gemeld wordt, hebben tot dus ver 5360 Finsche vluchtelingen met 3000 huisdieren de Finsch Zweedsche grens overschreden. De plaatselijke Duitsehe bureaux leggen den evacuees geen moeilijkheden in den weg. Antonescu gearresteerd De Sovjetberichtendienst meldt, dat het commando der Sovjettroepen in Roemenië de volgende Roemenen heeft gearresteerd: maarschalk Antonescu, den oud-minister van Buitenlandsche Zaken. Mihai Antonescu. den oud-minis ter van Oorlog, generaal Panta^i, den vroegeren inspecteur-generaal der gen darmerie. Vasiliu en den oud-prefect der politie te Boekarest. Eleftreseu. Eischt Sovjet-Unie demilitarisatie eter Dardanellen? In diplomatie kringen te Londen ver luidt, dat de Sovjet-Unie op het punt staat van Turkije de demilitarisatie van de Dardanellen te eischen evenals de opening van dezen waterweg voor alle vaartuigen der geallieerden. Men is te Londen van meening', dat deze actie var- de Sovjet-Unie gesteund wordt door de Engelsohen en de Amerikanen. Processen tegen collaborateurs In Parijs zijn tot nu toe 5000 colla borateurs en ..verraders" gearresteerd, aldus bericht Svenska Dagbladet uit Londen, een getal dat echter nog be langrijk zal stijgen. Deze Pranschen zul len zoo spoedig mogelijk voor een spe ciaal gercchtshox woJKieu gebracht, dat zat bestaan uit een rechter en vier ge zworenen. Zij zullen ter dood. tot ge vangenisstraf of tot ..Nationale degra datie" worden veroordeeld. Onder deze laatste straf verstaat men het intrek ken van alle burgerlijke rechten. Boedapest bestookt Boedapest heeft Zondag 41 uur luchialarm gehad. Sterke terreurforma- ties hebben in. vier golven de. stad aan gevallen. Er ontstond uitgebreide mate rieele schade en de civiele bevolking leed verliezen. Orkaan boven New York Naar Reuter meldt, heeft boven de stad New York een orkaan gewoed, waarvan de windsterkte 120 k.m. per uur bedroeg. De wolkenkrabbers trilden op .hun fundamenten en tallooze boomen zijn ontworteld. De straten staan vol water, dat als een kleine waterval den ondergrondschen spoorweg binnen stroomt. Op enkele plaatsen heeft het water zelfs een hoogte van meer dan anderhalve meter bereikt. Voor de At lantische kust stond een hooge zee en een groot vrachtschip is door de orkaan op het strand gezet. De Ve afdeeling van het Roode Kruis De aandacht wordt erop gevestigd, dat de Ve afdeeling van het Informatiebu reau van het Ned. Roode Kruis is ge vestigd aan de Juliana van Stolberg laan 27-29, 's-Gravenhage, telef. 772113. Het komt namelijk herhaaldelijk voor dat de voorzitter der afdeeling 's-Gra venhage van het Nederl. Roode Kruis, de arts P. J. Ph. Dietz, Juliana van Stolberglaan 37, tel. 770945 wordt opge beld voor zaken de Ve afdeeling be treffend, hetgeen onnoodige overlast veroorzaakt. TIJDSCHRIFTEN De afd. Perswezen van het Dep. van V. en K. deelt mede, dét alle beschikkingen betreffende het al dan niet verschijnen van tijdschriften of de verschijningswijze daarvan onver anderd van kracht blijven. Tegen over treding dezer beschikking zullen maat regelen worden genomen. Ver. Staten. Het aantal door den staat in beslag genomen mijnen bedraagt in Pensylvanië thans 45, daar Roosevelt opdracht heeft gegeven nog twaalf mij nen in beslag te nemen. De Engelse he nieuwsdienst meldt, dat Churchill pe rtrein met onbekende be stemming uit Quebec is vertrokken. BulgarUe. Naar de zender-Moskou meldt, zijn Zaterdag de Sovjettroepen Sofia binnengetrokken, üahy-nijlpaard. Voor de tweede maal in de geschiedenis van de diergaarde „BUJdorp" is er een nijlpaard geboren. Spoorwegstaking NU de vlaiu van den oorlogsbrand ook tutu ons land overgeslagen is, geldt voor 'ons geilede Ncderlandsclis volk moor dan ooit de waarschuwing, om liet hoofd koel te lmu, den en geen onbezonnen daden Ie plegen. Men dicne to beseffen'1, dat Nederland geen zoogenaamde bevriiding tegemoet gaat, wel- ke alleen maar terugkeer van oude licerlük- beden, feestelijke intochten, verlichte stralen, thee, spek en chocolade met zich brengt, maar dat er gevochten zal worden op allo punten, die van militair en slrategisch belang zijn, Telkens weer bljikt. dal velen zich oen vol komen verkeerd denkbeeld van den toestand gevormd hebben. Men waant*zich in een over gangstoestand van korten duur. welke .spons dig zal resuliceren iu een aftocht van de be zettingstroepen. Waarom, zoo redeneerl men, zullen wü daaraan niet kunnen medewerken door het werk erbij neer te leggen? Wü Irbben hierbij in de eersle plaats hot oog op de spoorwegmannen. die de bevriiding willen helpen door een staking. Beseffen zij wel, daardoor bezig te zijn een ramp over hun gezinnen, hun stad- en landgenoolen te' brengen? Wij nemen aan. dat iu verband inel de beschieting van treinen, eigen veiligheid een belangrijke rol speelt, en ook. dat de spoonvn„mannen tot deze actie opgeroepen' zün, teneinde de bezettende macht zooveel mogelijk te benadeeleu. Maar juist van dien kant wordt er met klem op gewezen, dat stilstand van de spoor wegen stilstand van liet levensmiddelenvnN voer bstcekcnt. Niét evbler voor de bezet tingstroepen. ongezien deze over genoeg middelen gesrhikken. om zicit van het noodige te voorzien. Spoorwegstaking beteckent voor het eigen volk gebrek, als zij langer duurt en hongersnood, als zti aanhoudt. De oorlog in Nederland kan nog weken duren, de gedachte, dat bij slechts een kwes tie van een paar dagen is, zal foutief blij ken. En tevens noodlottig voor ons alien. Vandaar van Duitsehe zijde de oproep: Hor vat bet werk, iu aller belang. Electriscbe verlichting alleen gedurende verduisteringsuren De S«cr..-Gen. van het Dep. van H,# N. en S. maakt bekend, dat het met ingang: van heden verboden is buiten de uren, waarop officieel verduisterd moet worden, electririteit voor verlich ting te gebruiken. Indien afwijking van dit voorschrift wordt geconstateerd, zal zonder meer tot afsluiting worden over gegaan. Voorts is bepaald, dat eveneens met onmiddellijken ingang de tot op heden toegewezen electriciteitsrantsoeneii tot de helft zijn verminderd. Belegen kaas duurder Het Rijksbureau voor de Vcedselvoor. ziening deelt mede, dat evenals vorig jaar binnenkort kaas uit voorraden van. het In- en Verkoopbureau voor Zuivel zal worden vrijgegeven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den détaillist en aan den consument geldende prijzen worden verhoogd, en wel voor volvette boerenkaas en 40plus kaas met ten hoogste 0.45 per kg., voor 20plus Kanter en 20plus boeren Leid. sche kaas met ten hoogste 0.40 per kg. en voor de overige 20plus kaas (dus Goudsche en Edammer) met ten hoog. ste 0.35 per kg'. Voor alle andere kaas, onverschillig of deze belegen of oud is, mag deze venhooging niet worden toe gepast. Postverkeer met Roemenië en Frankrijk gestaakt Het geheele postverkeer met Roemenië en Frankrijk is gestaalit. Alleen zendin gen bestemd voor krijgsgevangenen kun nen als voorheen worden aangeboden, Wielinga, H., 32 inspect.; Wijk, M. I. S. S. van. 26,-zonder beroep: Wijmenga, Ro bert, 17, zonder beroep: Wilcle, C. H. de, 51, hoofd kantoor irrigatie; Wilde, J. B. de, 46, ambtenaar; Willems, Hendrik, 53, politie; Winkelman, A. J. M., 45, reparatiebedrijf; Wint, Rudolf van de, 47, werkzaam op gemeentehuis; Win- tei-kamp. H., 39, onderdirecteur van ecu drukkerij; Wissekerke, S. A., 58, zonder beroep; Wisselink. D. B. A., 33, ambte naar; Witte, B., 36, inspecteur van po litie; Wolzak, J 27, werkzaam bij een, maatschappij; Woudstra, T. G., 38, zon der beroep: Wuck, H. O., 51, ass. inspec teur politie; Zaalberg, A., 49, hoofd kantoor Boschwezen; Zand, S. W.. 45, werkzaam in een ziekenhuis; Zeben. R. J. E. van, 54, schoolhoofd; Zeylemaker, P. M. J., 53, leeraar hoogeschool; Zijl, J., 56. werkzaam bij gevangenis; Zoest, L. W. A., 46. ambtenaar: Zuur. J. J. P., 55. onderwijzer; Zweekhorst, W. G.. 41, onderwijzer. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5e afdeeling van het In formatie-Bureau van het Ned. Rood® Kruis. Jul. v. Stolberglaan. 27-29 t« 'a-Gravenliage.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1