MKftMTSdlE (OM Zware strijd in Midden-Nederland Nog slechts éénmaal per dag gas Bekendmaking DONDERDAG 21 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARG. - Na. 221 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI W»*». EK Uitgave: N.v, DRUKKERIJ ONNES v/b BLANKENBERG <tt Sn. SNOUUKAKRTLAAN 4 AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86 362. Redactie: Tel. 6731. Hoofdred.: NIC. LAM AN, SOEST (afw.) VERDUISTEREN van 17 t.m. 23 Sep tember van 19 tot 7.30 u. - N.M. 17 September. Amerikanen in Sittard Straatgevechten in Sas van Gent Duitsche luchtmacht bombardeert doelen in Eindhoven Interinf. meldt: Het zwaartepunt der gevechten lag nog steeds in het Midden. Nederlandsche gebied. Tot dusver hebben de Anglo-Amcrikajieii hier ongeveer drie divisies neergelaten: de 1ste Engelsehe luchtlandingsdivisie bij Arnhem, de 83ste Amerikaansche valschermjagersdivisie bij Nijmegen cn de 101ste Ameri kaansche luchtlandingsdivisie bij Eindhoven. Bij de poging, deze strijdkrachten in alle drie de gebieden te sterken en van oorlogsmateriaal te voorzien, leden zij zeer groote verliezen. In totaal werden 23 Britsche en Amerikaansche jagers en jachtbommenwerpers, alsmede 328 vrachtzweefviiegluigen neergeschoten en bijna al hun materiaal buitgemaakt of vernietigd. In het gebied van Arnhem werd een geheele landing'sgroep van de eerste Eng. luchtlandingsdivisie om singeld en na een kort verzet overmeesterd, waarbij 1800 gevangenen werden gemaakt. De pogingen om uit het gebied van Eindhoven met pantserverken, ning door te stoolen naar de bij Nijmegen omsingelde groep Amerikaansche valschermjagers werden evenzeer verijdeld als de poging der Amerikaansche valschermjagers zich meester te maken van de bruggen naar Nijmegen.. Bij de gevechten in het Zuid-Nederlandsche gebied verloren de Amerikanen in de beide laatste dagen 43 tanks. Aan de beneden-Schelde zette het eerste Canadeesche leger de aanvallen op het Duitsche bruggenhoofd met on geveer 200 tanks voort. Deze aanvallen konden over het algemeen worden afge slagen. Enkele kleine penetraties, voor al in het gebied van Sas van Gent, waar hevige straatgevechten ontstonden, kon dien worden afgegrendeld. Aan weers kanten van Terneuzen distancieerden de Duitsche troepen zich stap voor stap. De hierdoor vrijkomende strijdkrachten werden in het zeer zware vijandelijke vuur door eenheden van de marine over de Westerschelde gezet. In het Zuid-Ne derlandsche gebied duurde de verbitter de worsteling ten N.W. van Maastricht voort. Sterke Amerikaansche pantser- strijcikraohten slaagden er met groote verliezen in, Sittard binnen te dringen. In het Luxemburgsche gebied- werd het bruggenhoofd Wallendorf in een te genaanval bijna geheel opgeruimd en Wallendorf heroverd. Duitsche verdediging gaat steunen op de Rijndelta De militaire correspondent va.ii het D.N.3. schrijft, dat de voornaamste ken- iuerkeu van. den oorlog iu Europa op -xigenhlik worden gevormd door de geallieerde poging op hun linkervleugel door een doorbraak naar de Rijndelta het front uit zijn stagnatie los xe ma ken, en de in hooge mate stationnaire gevechtshandelingen aan het Oostelijke front. Tengevolge van de verlichting, die de toestand in het Oosten de laatste we ken lieeft gebracht, is het Duitsche commando ongetwijfeld in staat gesteld, meer de vrije hand te hebben voor het bedwingen van de wederom groeiende moeilijkheden iu het Westen. Deze moeilijkheden zijn vau tweeërlei aard: de weer meer naar voren komende luohtmeerderheid der Anglo-Amerikanen iu operatief opzicht en de ontwikkeling van het geallieerde offensief tegen het gebied om Eindhoven. De stoot tot de verandering, .welke'zich af teekent, is on getwijfeld gegeven door de omvangrijke luchtlandingsacties. Hec Nederlandsche gebied met zijn tallooze waterwegen, die de beweging van gemotoriseerde troepen slechts mogelijk maken, als men er in slaagt, de vele bruggen bijtijds en in goeden staat in handen te krijgen, is het ideale terrein voor liet ondersteu nende gebruik van luchtmachttroepen. Het moment van verrassing heeft niet gefunctioneerd. De Duitschers, die zich juist in het Nederlandsche gebied reeds bij den* bouw der eerste versterkings- werken in den herfst van 1940 en gedu- ren.de 1941 op dergelijke acties hadden ingesteld, zullen hier dus nog in staat zijn tot een tegenstand, die zelfs bij een toenemende hevigheid der gevech ten van aanzienlijke beteekenis zal zijn. In tusschen kan niet ontkend worden, dat de Duitschers zich op den uitersten Noordelijken vleugel gedwongen zien, hun verdediging meer te doen steunen op de Rijndal ta. In leder geval kan men duidelijk zien, dab hefc geallieerde commando de be slissing zoekt op de plaats, waar het eens de zee beheerschende Engeland tot dusverre zijn militaire en politieke posi tie in Europa verankerdein het Noord- Europeesche kustgebied in België en Nederland. Be strijd in Italië bereikt zijn hoogtepunt Sovjets trachten bij Warschau den Weichel over te steken Hoofdkwartier van den Fiihrer, 20 Sept. Het Opperbevel van de Weer macht maakt o.m, bekend: Ten N.W. van Aken kon de vgand zyn penetratie uitbreiden. Z.W. van de stad werden alle aanvallen afgeslagen. De eigen tegenaanval wint langzaam ter rein. In het gebied Nancy-Luneville zware en onoverzichtelijke gevechten. Nancy giug verloren. In Ltmevilie wordt ver bitterd gevochten. - Het V 1-vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië bereikten de zware afweer- slagen aan de Adrlatische kust hun hoogtepunt. Het gelukte hier, ten deele in nieuwe stellingen, de vijandelijke doorbraak t verhinderen. In Zuidelijk Zevenburgen en aan den punt van Szelclen mislukten aanvallen der bolsjewieken. Bij Warschau probeerde de vijand, on der bescherming van kunstmatigen ne vel, op verscheidene plaatsen over den Weichsel te trekken. De overzetpogin- gen werden verijdeld, enkele op den Westelijken oever doorgedrongen ge vechtsgroepen werden afgesneden. In Letland en Estland werden de hevi ge aanvallen afgeslagen of opgevangen. Onze grenadiers vernietigden in den sector van Kandalaksja twee bruggen hoofden. Dinsdagmiddag ondernamen Ameri kaansche bommenwerpers aanvallen op plaatsen in N. en N.W.-Duitschland. Daarbij ontstonden vooral in Koblenz verliezen en schade. Dinsdagnacht richt ten terreuraanvallen zich op München- Gladbach en Boedapest; 37 vliegtuigen werden omlaaggeschoten. In het Kanaal en in den Indischen Oceaan brachten duikbooten vier schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 26.000 brt. alsmede twee fregatten. Drie andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Ontploffingen en branden in Eindhoven Naar Interinf. meldt, werd de sterke Duitsche luchtactie in het Nederlandsche luchtlandigsgebied ook Dinsdagnacht met goede uitwerking voortgezet. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen en des nachts opereerende slagvliegers richtten aanvallen op Anglo-Amerikaansche troe pen en tanks in het gebied van Maas tricht. Zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen bestookten Anglo-Amerikaansche ravitailleeringssteufipunten in het stads gebied van Eindhoven met bommen van zwaar kaliber. Hoewel de afweer zeer krachtig was, wierpen de Duitsche ge vechtsvliegtuigen hun bommenlasten van geringe hoogte op het stadsgebied neer. Er ontstonden ontploffingen en branden, die afkomstig, waren van getroffen mu nitie-opslagplaatsen. LAATSTE NIEUWS In de Ned. gevechtszone werden con centrische aanvallen op de gelande troe pen dag en nacht voortgezet Daarbij gelukte het den Duitschen reserves de aansluiting der ten Noorden van de Rijn gelande strijdkrachten te verhinderen en talrijke nesten van verzet te liquideeren. Een vrij groote gevechtsgroep gaat haar vernietiging tegemoet. Kleinere lan dingsacties gistermiddag ondernamen bij de oude landingsplaatsen, kostten hem aanzienlijke verliezen. De versterk te Duitsche luchtafweer schoot talrijke vrachtzweefvliegtuigen omlaag. Nieuwe groepen valschermjagers hebben zich overgegeven. Tusschen Eindhoven en Nijmegen, waar de geallieerden probeer- denden een smallen aanvalswig vooruit te drijven, vielen sterke Duitsche for maties van drie kanten aan. Ook des nachts duurden zware gevechten voort. Pavelitsj bij den Führer De Führer heeft op 18 September in zijn hoofdkwartier den staatschef van den onafhankelijken staat Kroatië, dr. Ante Pavelitsj ontvangen. De Führer had met Pavelisj een vrij langdurig on derhoud over den gemeenschappelijken strijd en over de problemen der defen sie van de Kroatische ruimte. Trouw aan het bondgenoodschap van het drie- mogendhedenpact zal de Duitsche Weer macht aan de zijde van de Kroatische soldaten en Oestasjas de vrijheid en zelfstandigheid van Kroatië verdedigen. De communistische partisanen hebben den zoon van generaal Mihailowitsj ge vangen genomen. Te Parfls zijn Rood-Spaansche politi ci aangekomen. Men spreekt over hun voornemen, een regeering op te richten, die op het geschikte oogenblik in func tie zou treden. Indrukken uit het Duitsche Hoofdkwartier De leider van de persafdeeling, gezant dr. Schmidt heeft op de buitenlandsche persconferentie een overzicht van den toestand gegeven op grond van de in drukken, welke hü in het Hoofdkwar tier van den Führer, waar hij enkele dagen heeft vertoefd, heeft opgedaan. Dr. Schmidt meent de opvatting, die ter meest competente Duitsche plaatse be staat, het best te kunnen weergeven door dezen oorlog een revolutionairen oorlog te noemen, die in geen geval met oorlogen uit andere tijden kan wor den vergeleken. De afmetingen, welke de oorlog heeft aangenomen, leiden automatisch tot de conclusie, dat hij slechts met de oevrwinning of den on dergang van de revolutionaire partij kan eindigen. Militaire maatstaven kun nen niet meer uitsluitend worden aan gelegd ter beoordeeling van de kansen op de overwinning. Het politieke inzicht zegt: Duitschland moet overwinnen, daar het Rijk anders ten onder gaat. De militaire en economische realiteit luidt: Duitschland kan overwinnen. Het natio nale en geestelijke bewustzijn zegt: Duitschland zal overwinnen. Dittmar over den toestand De militaire spreker van de Groot- Duitschen Omroep, lt.-gen. Dittmar heeft verklaard, dat een spannende wedloop aan den gang is tusschen den opmarsen der Anglo-Amerikanen en de Duitsche tegenmaatregelen, van welker succes al les afhangt. Het front in het Oosten kan men voorloopig als gestabiliseerd be schouwen. Het verloren gegane even wicht aan het Oostelijke front is in hoofdzaak hersteld. Sovjets over Finsche grens De Duitsche troepen in het hooge Norden hebben thans de Finsche grens, die zij drie jaren lang' tegen alle aan- valen uit het Oosten beschermd hebben, op vele plaatsen overschreden. Daar mede is de strijd tegen den doodsvijand van Europa en van het Finsche volk naar Finschen bodem overgebracht. Ook 'de Sovjettroepen hebben de Finsche I grens overschreden en rukken verder op j De hoop van zekere Finsche kringen, dat de erfvijand in het Oosten aan de gren zen zou blijven staan is aldus bitter te- j leurgesteld. F1NSCH WAPENSTILSTANOSVERDRAG MET DE S0YJET-UNIE De plv. minister-president van Fin land heeft de voornaamste bepalingen van het wapenstilstandsverdrag met de Sovjet-Unie bekend gemaakt. Deze zijn: onmiddellijk terugtrekken der Finsche troepen op de grens van 1940, hetgeen het verlies van Karelië beteekent; af stand van het gebied van Petsamo, ver pachting van Porkkala-Udde aan de Sovjet-Unie voor vijftig jaar; tijdelijk beschikbaar stellen van vliegvelden voor de geallieerden; beschikbaar stellen van de koopvaardijvloot voor de geallieer den; ontwapening der Duitsche strijd krachten in Finland en haar uitlevering aan de geallieerden. Voorts betaling' van een oorlogsschadevergoeding van 300 millioen dollar. 660 Fransche bladen moeten zich rechtvaardigen De Tribune de Genève meldt uit Lyon, dat het Fransche .ministerie van Voor lichting de houding van alle bladen, die tijdens den tijd der bezetting zijn blij ven verschijnen, aan een onderzoek zal onderwerpen. In totaal zullen 660 bla den zich moeten rechtvaardigen, waar van 280 in het bezette gebied incl. 56 dagbladen, en 380 in het onbezette ge bied incl. 50 dagbladen. In totaal zijn van de 1252 bladen, die in 1939 in Frankrijk verschenen, 974 verboden of hebben het bedrijf uit eigen beweging gesloten. Koning van Thailand 19 Jaar. Naar aanleiding van zfjn 19den verjaardag op 20 Sept. heeft de koning van Thailand een gelijkwenschtelegram van den Tenno ontvangen. Estland. Associated Press meldt uit Moskou, dat in Estland de wetten dei- Sovjet-Unie weer worden ingevoerd. Hooge onderscheiding. De Führer heeft de nlieldhaftigeii verdediger van BrestEernhard Ramcke het Eikenloof met- :js zwaaiden en briljanten behoo- renda bij het Ridderkruis van het IJze ren Kruis verleend. Ter dood veroordeeld. Het Gaullis tische standgerecht heeft in Grenoble weer vijf aangeklaagden, onder wie twee vrouwen, ter dood veroordeeld. Spanje en de V.S. De roep naar verbreking der diplomatieke betrekkin gen van de Ver. Staten met Spanje wordt te Washington steeds luider. Treinbotsing. Nabij Terre Haute in Indiana is de expresstrein Chicago-Flo rida in botsing gekomen met een perso nentrein. Ongeveer honderd personen meest soldaten kwamen om het leven. Ingaande 22 September alleen van 1719.30 uur 's-Gravcnhagc, 21 (Sept. |>e Seer.- Gen. van het «iep. van li.. N. en S. maakt bekend, dat de verdere achteruitgang van iie kolen pus it.ie hij de gas! abricken en de wensche-Jijkhehl de güttvoor/Jon mg zoo lang mogelijk voortgang ie doen liebhen, het noodzakelijk maken het aantal uren, waarop gas hesrhikba.u mag worden gesteld, te beperken. In verband hiermede is bepaald, dat de gasbedrjjveii* met ingang van Vrijdag 22 dezer. tot. nader order slechts In den namiddag van il tot 19.30 uur gas zul len mogen afleveren, terwijl, indien do kolen posit ie van een gasbedrijf dit nood* zakelijk maakt, dit bedrijf liet aantal uren nog tot een geringer aantal /-.tl kunnen verminderen. Elektriciteit De aandacht wordt er op gevestigd, dat, aangezien de kolen positie van de electriciteitshedrijven even zorgelijk is, de vermindering van liet aantal gasmen in geen geval tot een stijging van hefc 'elektriciteitsverbruik mag leiden. Het etectriciteitsverhrulk mag derhalve, afge zien nog van plaatselijk gegeven verder gaande voorschriften, hoogstens 50% van het tot voor kort toegewezen rantsoen bedragen. Slechts indien allerivege het eleetriciteitsverbmik tot een minimum wordt beperkt, zaJ het nemen van maat regelen ten aanzien van de electriciteits- voorziening voorloopig achterwege kun nen blijven. (Voor hefc gebruik van wafer verwij zen wij naar de rubriek stadsnieuws! 's-GRAVENHAGE. 21 Sept. De hö- here SS untl Poiizeifüluer Nor3west en General kom missar fiir das Sicherhelts- wesen maakt bekend: In overleg met de bevoegde hooge commando-instanlies van de Duitsche Weermacht gelast ik met onmiddellijke inwerkingtreding bet volgende: 1. Het betreden van spoorlijnen incl. een 15 m. breede strook links en eet» 15 m. breede strook rechts van de rails is voor burgers verboden, met uitzonde, ring van het personeel der Ned. Spoor wegen. die belast zijn met de controle van de spoorlijn en zich als zoodanig kunnen legitime eren. Het verbod vau betiedejr geldt niet voor: spoorwegsta tions. spoorwegovergangen en spoor, wegtimiiels, die voer het gebruikelijke openbare verkeer dienen. 2. Het blijven staan op en bij brug. gen, bruginriclitingen van allerlei aard, wegtnnnels en het blijven staan bij alle Duitsche dienst, en commando-instan ties en bij bewaakte objecten van aller lei aard, is in ecu omtrek van 109 m, van deze inrichtingen verboden. Op personen, die dit voorschrift overtreden, wordt wanneer zij eenmaal zonder resultaat zijn gewaarschuwd ter stond geschoten. w.g. RAFTER. SS - Obergruppeni'h rer eu Generaal der Polizei. uitreiking van bciïkaariew en iioodkaarten De Secr.-Gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat personen, die door omstandigheden ge dwongen zijn tijdelijk in een andere dan hun gemeente van inwoning verblijf te houden, de levensmiddelenkaarten voor de elfde en twaalfde periode (Ka tra Ke 411412), alsmede de noodkaarten, mo gen afhalen bij de distributiediensten in hun tijdelijke woengemeente, indien aan nemelijk kan worden gemaakt, daj, zij niet in slaat zijn tijdig deze kaarfeft in hun gemeente van inwoning te gaan af halen of te doen afhalen. Groentebon inleveren De Secr.-Gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij deelt mede, dat in woners der gemeenten, waar klanten binding voor groente geldt, de bonnen .Groente elfde periode 1944" van 18 t m 23 Sept. a.s. dienen in te leveren bij den handelaar van wien zij van 1 Oct. tot en met 8 Oct. 1944 groente en fruit weu- schen te betrekken. Beschuitbonnen De Secr.-Gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat behalve kindermeel of voedingssuiker op de bonnen beschuit 40 ook 100 gram brood of 70 gram tarwebloem en op de bonnen reserve E78 ook 300 gram brood of 210 gram tarwebloem mag worden gekocht. Op rantsoenbonnen beschuit mag behalve biscuit ook beschuit voor zoo ver voorradig worden betrokken. DE NACHTWACHT VAN REMBRANDT IN MAASTRICHT GEVONDEN United Press deelt uit het geallieerde hoofdkwartier mede, dat in Maastricht een schuilplaats is ontdekt, waarin zich een groot aantal schilderijen van Neder landsche meesters bevond, o.a. do Nachtwacht van Rembrandt. (A.N.P.) Roemenië Naar de Londensctie cor respondent van de Basler Nachrichten meldt, zijn de meeste Roemeense h« spoorlijnen reeds op Russische breedte gebracht.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1