AMERfCenStBE tOIIRNT Felle Duitsche aanvallen bij Arnhem-Nijmegen In ons eigen belang ZATERDAG 23 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. PAG.. 58e JAARC. Ni. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDÊftSCHE VALLEI Uitgave: N.V DRUKKEKJd ONNES V/b BLANKENBERG Zn. SNOUOKAERTLAA.N 4 AMERSFOORT Administratie: Tel. 5289. Giro 86362. Redactie: Tel 6731. Hoofdred.: NIC.LAMAN. SOEST VERDUISTEREN van 17 t.m. 23 Sep tember van 19 tot 7.30 u. - N.M. 17 September, E.K. 25 September. In Nijmegen verbitterde gevechten in straten en huizen en aan spoorwegovergangen. - Geallieerden geven toe, dat de Britsche troepen zich bij Arnhem in „tamelijk kritieke situatie'' bevinden. - Georganiseerd verzet ten Noorden van de Lek vrijwel opgehouden. Iti hot gebied van ArnhemNijmegen is, naai- het D.N.B. verneemt, door de succesvolle aanvallen der Duitsche troepen de positie voor de overblijf selen van de eerste Britsche luchtlandingsdivisie Vrijdag nog wanhopiger geworden. Afgezien van enkele egelstellingen ten Westen van Arnhem, heeft het georganiseerde Verzet ten Noorden van dé Lek opgehouden. Ten einde de resteerende groepen te steunen, hebben de Engelschen in het ge bied ten Zuiden van Arnhem ongeveer 1000 valschermjagers neergelaten, die met de aan de bruggen over de Waal bij Nijmegen aanvallende tanks hulp moesten brengen aan de ingesloten strijdkrachten. Voor het afweren van deze stootgroepen werd de verkeersbrug bij Nijmegen opgeblazen. Om den spoorbrug werd den geheelen dag hevig gevochten. Door Duitsche tegenaanvallen is, naar liet D.N.B. verneemt, het vijandelijke bruggenhoofd bij Aart aan het MaasScheldekanaal, van waaruit de En gelschen in Noordelijke richting aanvallend hun in Zuid-Nederland gelande luchtlandingsformaties steun wilden verleenen, opgeruimd. Interinf. meldde tevoren, dat in het gebied van Arnhem het aantal gevan genen gestegen is tot ruim 4000. Het Britsche voornemen, den lang gerekten aanvalswig in het gebied van Eindhoven te verbreeden, is door Duitsche tegenaanvallen verijdeld. Interinf. meldt over de nieuwe lan dingspoging in het gebied van Arnhem, dat de Duitsche jagers de transport- vloot van alle kanten aanvielen en in totaal 32 toestellen neerschoten. Een deel van de transportvliegtuigen werd ver drongen of gedwongen zoo laag te vlie gen, dat de valschermjagers niet meer konden uitstappen en met de toestellen op den grond verbrandden. Van vele parachutisten gingen de parachutes niet open, zoodat zij te pletter vielen. Drie viermotorige toestellen landden evenals talrijke zweefvliegtuigen binnen de Duit sche linies. De bemanningen, gaven zich over zonder verzet. Bij de totaal misluk te landingspoging verloren de Engel schen 164 man aan vliegend personeel en meer dan 460 valschermjagers. Narwafront teruggenomen Duiisch Weermachtsbericht. Hoofdkwartier van. den Führer, 22 Sept. Het Opperbevel van de Weer macht meldt o.m.: „In het gebied van Arnhem werden de eigen aanyalïen ter vernietiging van de daar opgesloten resten der eerste Engelsche luchtlandingsdivisie voortge zet. De via Nijmegen naar het Noorden aanvallende vijand werd ten Noorden van de stad opgevangen. Ten Z. van Nij megen winnen eigen tegenaanvallen langzaam terrein. Ton Z.O. van Aken wordt de vijande lijke druk sterker. Bij Pont k Mousson en Nancy-Luneville werden aanvallen afgeslagen, waarbij de vijand zware verliezen leed. Plaatselijke penetraties werden gezuiverd. De zware gevechten om, Remiremont duren voort. Ten N. van Florence mislukten tal rijke aanvallen. Een plaatselijke pene tratie werd afgegrendeld. Aan de Adri- atische Zee zette de vijand zijn door- braak-aanval niet voort. Op 20 Sept. werden 106 tanks vernietigd. In Z.W. Zevenburgen zijn Hongaar- sche troepen in strijd gewikkeld met vijandelijke aanvalsspitsen. In den af- weerslag bij Sanok en Krosno duren de zware gevechten met versch aangevoer de strijdkrachten der bolsjewieken voort. Bij Warschau is een nieuwe overzetpo- ging van den vijand mislukt. Onze gepantserde aanvalsgroepen wonnen Z.W. van Mitau nieuw terrein. In Letland en Estland zijn hernieuwde Tevergeefs gewaarschuwd Rijksminister dr. Göbbels schrijft In .„Das Reich" dat Engeland en de Ver Staten den oorlog hebben gebruikt om. liet Kremlin, hulp te .-verleenen. De ge-' volgen daarvan worden thans zichtbaar. De roode anarchie marcheert rondom Europa op. Wij hebben de volken van Europa gewaarschuwd waar zich maar een gelegenheid daartoe voordeed: he laas meestal tevergeefs. Onze vijanden geven zich aan bedrieglijke illusife over, wanneer zij hopen, dat wij den een of anderen dag toch zwak zullen worden en de witte vlag hijschen. Niemand in Duitschland denkt ook maar daaraan. Wij zijn, ondanks alles, op den juisten weg, dat zal de toekomst bewijzen. Distancieering in Estland De Duitsche troepen hebben in het Oostzeegebied het plaatsje Walk prijs gegeven. Dit feit staat volgens uitlatin gen van Duitsche militaire deskundigen schijnbaar in verband met de aan den gang zijnde Duitsche distancieeringsbe- wegingen in Estland. doorbraakpogingen ook op den achtsten dag van den siag uiteengeslagen. Don derdag zijn 103 tanks vernietigd of buit gemaakt. In Noordelijk Estland zijn de bevolen uitwijkbewegingen uit den sec tor Narwa volgens plan verloopen. Bij terreuraanvallen op West-Duitsch gebied ontstond schade vooral in Mann heim, Ludwigshafen, Koblenz en Mainz. Vlammen en rook boven Arnhem SS PK. Op den straatweg kort voor het dorpje Velp kwamen wij reeds de eersten tegen: Engelschen met rcode basken-mutsjes eii khaki uniformen, pa rachutisten, die op een van de belang, rijkste punten in den strijd waren ge worpen. Hun altijd riskante -- af sprong uit de luciht was goed gelukt, maar zij keken verre van vrcolijk, want reeds kort daarna waren zij ontwapend en nu aanvaardden zij den marsch naar achteren onder bewaking van SS-man. nen Wij hebben ze even gesproken, zij waren ontgoocheld. Deze laatste sterk opgehemelde aanval op den Nederland schen verdedigingsgordel was hun lang niet meegevallen. ,Too many tanks" zei er een tegen ons. en haalde zijn schou ders op. Arnhem brandt aan vele kanten, dik ke rookwolken hangen boven de stad. huizen zijn ingestort, schoten knallen neg hier en daar. de bevolking vlucht, ruiten zijn aan scherven gevallenen geslagen, want tusschen het rumoer van den strijd plundert het gepeupel de ver laten winkels en villa's. Dit is het beeld, dat ons de mooie Geldersche stad toont, nu het strijdtooneel korten tijd haar straten en parken beheerschte. Slechts kleine verspreide greepjes van den vij and houden in enkele stadsgedeelten nog stand, maar in weinige uren zal hier die strijd beslist zijn en slechts rookende puinhoopen zullen herinneren aan deze „bevrijdingsactie". SS-oorlcgsverslaggever Schuilei- tot Peursum. Nieuw Finsch ministerie Maarschalk Mannerheim heeft, na het aftreden van de regeering Hackzell, den president van het opperste Finsche administratieve gerechtshof. Castren, tot minister-president benoemd. Deze heeft een nieuw ministerie gevormd, waarin Enckell minister van Buiten, landsche Zaken is. De capitulatievoor. waarden der bolsjewisten hebben in ge. heel Finland groote ontsteltenis gewekt. Men vraagt algemeen: „als dit de wa penstilstandsvoorwaarden zijn. hoe zal dan de vrede er uitzien?" Bijzonder ont- eerend acht men de bepalingen, volgens welke alle nationaal gezinde Finnen aan Moskou moeten worden uitgeleverd en oorlog moet worden gevoerd tegen de vroegere wapenbroeders. PRINS KAREL REGENT VAN BELGIë Prins Karei is, volgens een bericht van Reuter, door het Belgische parlement tot regent benoemd. Gisteren treeft hij de eed op de grondwet afgelegd. Van de 264 stemmen werden er 210 vóór hem uitge bracht. Bulgaarsche regentschapsraad Het Sovjet-Russische commando in Bulgarije heeft de leden van den vroe- geren Bulgaarschen regentschapsraad ptof. Piloff, prins Cyril en It., generaal Michoff gearresteerd, evenals de vroe gere Bulgaarsche premier Bosjiloff en de vroegere Bulgaarsche minister Wa- zilieff. Ook een reeks Duitsche en Ita- liaansche persoonlijkheden ts in arrest gesteld. Spoorwegstaking en haar gevolgen 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. Naar aanleiding- van de ernstige stremming in het verkeer, veroorzaakt door de spoor, wegstaking. heeft het A.N.P. zich tot bevoegde autoriteiten gewend om inlich tingen over de voedselvoorziening. Algemeen ziet men den toestand zeer somber in. vooral voor de honderddui zenden menschen in de steden. Er lig gen hier en daar voorraden doch deze zijn slechts voor korten tijd voldoende om in de behoeften te voorzien. Wan neer het personeel der Spoorwegen niet zeer spoedig het werk hervat, wordt een groot deel der N-ederlandsche be volking, waaronder ook de gezinnen van talrijke spoorwegmannen met hon gersnood bedreigd. Algemeen sprak men den wensch uit. dat de stakers thans tot bezinning ko men om te voorkomen, dat de reeds ernstige moeilijkheden bij de voedsel voorziening niet tot een algemeene ca tastrophe leiden. Optreden van de Landwacht Naar aanleiding van een vraag over het optreden van de Landwacht schrijft het weekblad „Volk en Vaderland": Er heerscht in Nederland thans oor logstoestand en dit .heeft tot gevolg, dat men zich niet altijd kan beroepen op formeele bevoegdheden. De vraag of de Landwacht als politie-organisatie al of niet de bevoegdheid heeft fietsen te vor deren, is cp zichzelf dan ook niet zoo belangrijk. Maar van grcot belang is wel of de Landwacht bij deze vordering correct optreedt. Zoo dient steeds een ontvangstbewijs te worden afgegeven in verband met de betaling. Een huis bin nenvallen om een fiets te vorderen, is natuurlijk niet geoorloofd. Het is even wel gebleken, dat in de rij der Land wacht enkele onverantwoordelijke ele inenten zijn geslopen, die zich aan machtsmisbruik hebben schuldig ge. maakt. Tegen hen zijn reeds maatrege len genomen. Mussert in Den Haag, Rotterdam en r'. De persdienst van de N.S.B. meldt: DEZE week zijn in ons blad eenigo kennisgevingen gepubliceerd, welks rechtstreeks betrekking hebben op onze stad en in het belang zijn van al le Amersfoorters. Het betreft hier be palingen welke geenszins een militair of politie kkarakter hebben, doch uitslui tend gericht zijn op een zoo lang moge lijk. redelijk functioneeren van den plaat- sèlijken gang van zaken Wij leven ïu moeilijke dagen en het behoeft geen naderen uitleg, wanneer wij"het: vermoe den uitspreken .dat nog veel hoogere eischen van ons weerstandsvermogen ge steld zullen worden. Eens te meer gelde thans voor ee nieder. om het hoofd koel te houde nen samen te werken. Het electrieiteifcsrantsoen is drastisch be perkt. Het staat er duidelijk: betracht maximale zuinigheid, anders zitten wij over een week absoluut zonder stroom. Door de directies wordt ronde taal ge sproken, wij weten waaraan wij toe zijn. Zulks geldt ook voor het gas- en wa terverbruik. Laat onze burgerij haar taak begrijpen en naar eer en geweten han delen, elke zichzelf opgelegde besparing? komt het gemeenschappelijk belang van onze stad ten goede. Verder wijzen wij op de bekendmaking inzake onbeheerde woningen. Het eigen rechter willen spelen over eigendommen van een ander Is nimmer te rechtvaar digen. Laat daarom deze huizen met rust. Een ieder dient er voor te waken, dat geen onbezonnen en eorloóze daden gepleegd worden cl dor menschen. bij v/i© het begrip mijn en dijn ontbreekt. Op plunderen staan de strengste straffen en ook onschuldigen kunnen door de ge volgen op noodlottige wijze getroffen wo: den. Tenslotte de houtstrooperij. Naar men weet. kunnen onder toezicht van de afd. Plantsoenen op terreinen bij „Rusthof" en Laan 1914 kosteloos stobben gerooid, worden. Door de schaarschte aan brand stoffen is het begrijpelijk, dat men wat hout wil inslaan voor den komenden winter. Er is echter een maar aan ver bonden en wel. dat men niet kris en kras de gemeenteliike bosschen intrekt, om er op' los te hakken. De politie stelt hieraan thans paal en perk. Men kail aan hout komen, maar dan langs recht- matigen en ordelijken weg. De afi. Plantsoenen is bereid tot alle medewer king. Men wende zich tot haar, dienst gebouw Gem. Reiniging, dus niet Ach ter Davidshof. gelijk Dinsdag j.l. abusie velijk gemelcl is. Invasiegevaar voor de Phiiïppijnen Domei meldt, dat op de Phillippijnen. de uitzonderingstoestand is afgekondigd met het ook op het gevaar eener invasie. Het Japansche Hoofdkwartier meldt, dat de stad Manilla en de luchthaven Clark op 21 Sept. door ongeveer 500 vij- andeiijke vliegtuigen zijn aangeyalejv, 3(1 I vliegtuigen wercfën neergeschoten. De I Japansche verliezen bedroegen twee toe- Donderdagmiddag voerde de Leider 1 stellen. Er werd eenige schade aange- uitvoerige besprekingen met achtereen volgens de burgemeesters van Den Haag, Rotterdam en Dordrecht. Aan de besprekingen te Dordrecht werd ook deelgenomen door de burgemeesters van verschillende nabijgelegen gemeenten. Zeer weinig waschgoed kan weer worden behandeld Rekening houdende met het belang daarvan voor de volksgezondheid, is, waar dit plaatselijk mogelijk zal zijn, een regeling getroffen, volgens welke de witwasscherijen voorloopig in staat wor den gesteld in uiterst bescheiden mate goederen ter behandeling in ontvangst te nemen. De wasch zal, behoudens boorden en overhemden, slechts ge droogd of gemangeld worden afgeleverd. Wachtgeldregeling Ondernemingen, welke geheel of ge deeltelijk zijn stilgelegd en lot het tref fen van een gesubsidieerde wachtgeld regeling voor haar personeel wenschen over te gaan. kunnen zich daartoe wen den. voor zoover zij niet in verbinding kunnen treden met het departement van Sociale Zaken te Amsterdam, tot een afdeeling van dat Departement, ge. vestigd te Den Haag. Ie v. d. Bosch straat 1 (Tel. 720180). Uitkeering Ongevallenwet Het bestuur van de Rijksverzekerings- j bank heeft de Raden van Arbeid ge machtigd, om, bij het uitblijven van tij delijke uitkeeringen en voorloopige ren ten ingevolge de ongevallenwet 1921, waarvan de betaalbaarstelling door de Rijksverzekeringsbank pleegt te geschie den. ten behoeve van de belanghebben den in huh district maatregelen te tref fen ter voorziening in deze betalingeii. De nieuwe aardappelbor» De Secr.-Gen. van het Dep. van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat men van 24 t.m. 30 Sept. a.s. op elk dei- bonnen „Aardappelen 40" IX- kg. aard appelen kan koopen. Op de bonnen „Toeslag 40" is 1 kg. aardappelen ver krijgbaar. Op deze »nnen mag pas op Maandag 25 Sept. a.s. worden gekocht. De geldigheidsduur van de aardappel bonnen 39 wordt verlengd tot en met 30 September a.s. PROJECTIEL GEDEMONTEERD. De I9-jarige H. M. O. uit den Haag de monteerde een gevonden projectiel met het gevolg dat dit voorwerp explodeerde en de jongen door de explosie werd ge- 1 dood. richt. I Sancties tegen Vichy ambtenaren 1 Omtrent den toestand te Vichy meldt de Tribune, de Genéve, dat daar duizen den ambtenaren, die onder het bewind an Petain gewerkt hebben, hun functie hebben moeten neerleggen. Zij zijn voor loopig ondergebracht in hotels van Vichy, in afwachting dat verdere sanc ties legen hen zullen worden onderno men. Naar voorts verluidt, zullen zich voor het oorlogsgerochtshof te Vichy nog opzienbare processen afspelen. Het standgerechtshof der verzetbeweging heeft den Franschen kapitein Grand uit Poligny ter dood veroordeeld. Het von nis is onmiddellijk voltrokken. Finland breekt met Hongarije Kroatië en Slowakije De Finsche regeering heeft als gevolg van de nieuwe politieke lijn de diplo matieke en consulaire betrekkingen met Hongarije, Kroatië en Slowakije verbro ken. KRITIEKE VOEDSELPOSITIE TE PARIJS Associated Press verneemt, dat de stad Parijs neg slechts de helft van de nor male levensmiddelenvoorziening krijgt aangevoerd. De Parijzenaars leven van minder clan de helft der vereisclite hoe veelheid calorieën. De gezondheidstoe stand is zoo kritiek, dat negen van tien gewonde Fransche nsterven. Fransche bladen verdwenen Te Parijs zijn talrijke vroeger verschij nende dagbladen van het toonecl ver dwenen. Daaronder bevinden zich de Oevre, de Matin, de Petit Parisien, de Intransigeant en de Paris Soil*. Ook de Temps, het Journal des Debats en an deren verschijnen niet meer, evenals het allergrootste deel van dc burgerlijke pers. Deze bladen zijn vervangen door de Franctireur Combattant, La France Li bre en Le Front National. Na vier jaren zwijgen zijn de Figaro, Le Soir en L'aube weer opgedoken. De comunistische Hu- manité en de socialistische Populaire hebben de grootste oplaag. TER DOOD VEROORDEELD. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de fascistische oud-commandant van politie te Rome, Pictro Caruso, Ier dood ver oordeeld. Zijn secretaris werd veroor deeld tot 30 jaar gevangenisstraf. De Stockholmsehe bladen behelzen een bericht volgens hetwelk in totaal vijftien Bulgaarsche gezanten in heft buitenland, met name ook die te Stock holm, zijn afgezet.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1