Zware strijd voor de geallieerden in I Anglo-Amsrlkanen genoodzaakt nieuwe landingen In hef gebied van Maas en Waal fe verrichten X Volhouden en vechten Ondanks aHes *$2ïatdniauwA Disiancieering aan de Schelde ..mANDAG 25 HERFSTMAAND (SEPT.) 1944. 2 PAG., 58e JAARGANG. No. 223 VERDUISTEREN van 24 t.m. 30 Sep tember van 3 9.30iï. tot 7.30. - E.K. 25 Sent.. V.M. 2 Oct.. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI L.K. 9 oct. Uitgave NV ORUKKERJ.) UNNEb i D dl,ANK felNh KK(i V dNOUOK.AHRll.AAN AMERSFOORT Administratie: Tel 5289 Giro 86 362 Redactie' Tel 6731 3NOUOK.AHK l'l^AN Hoofdrecl.: NIC. LAM AN. SOEST HEDEN den dag woedt er oorlog in on. land. De strijd der jonge volkeren met de oude naties heeft Nederland tot slagveld en naar onlangs via de radio uit hot geai lieerde hoofdkwartier werd gemeld, zal op dit Nederlandsche slagveld de beslissing van de oorlog in Europa vallen. Voor de klein- geloovigen zag en ziet het er naar uit, dat do oude machten in staat zijn de dynamische krachten der jonge volkeren te dooven. doch voor hen, die gelooven in de oneindige groot heid der Germeansche hloedgemeenschap en in de, in de historie verank-rd liggende be wustwording der ^uropeesche volkeren op eigen volksche waarden, voor hen was en is het duidelijk, dat de oude machten slechts kunnen Ophouden maar nimmer kunnen TE- GENhouden. Wij weten het, dit is een kwes tie van eenvoudig geloof en geloof laaf zich niet beredeneeren, vooral niet in tijden, waarin het zoo uitermate zwaar op de proe' wordt gesteld. De bron nen, waaruit dit geloof aan de verwezenlij king van de Wereld van Morgen opwelt, zijn echter rein. Zij zijn: de riuur'aomheid der levenswaarde van ons Noordras, de eeuwige kringloop der dingen het proces van ster ven en worden en de overtuiging, dat de Almacht hen ten zegen leidt, die het recht aan hun ziide hebben. DAT het verplaatsen van het ooriogstoo- neel naar Nederlandsclien bodem vree- selijke gevolgen voor ons volk met zich mede zou brengen hebben velen geloochend. In het Zuid-Oosten van ons vaderland weet men thans echter pijnlijk goed, dat men eertijds beter had gedaan verband te hamsteren in plaats van 'eest-artikelen. En ook in het ove rige deel van ons land komt men zoo lang zamerhand tot het besef, dat er van een glorieuze bevrijding geen sprake zal zijn. De lessen der historie worden helaas maar al te traag geleerd. Nederland is oorlogsgebied. En voor allen begint th3ns de groote waarheid door te schemeren, de waarheid, welke zegt, dat daar op het puin van Arnhem, Nijmegen en Eind hoven or' hoogere waarden dan om den te rugkeer van een vorstenhuis wordt gestre den. Inderdaad is dat zoo het gaat in dezen oorlog niet om de restauratie van ko ningstronen, noch om de vestiging van de oude orde, welke toen zij er was zoo hard- grondig door miliioenen arbeiders werd ver vloekt. doch om het ziin of niet-zijn van een socialistische wereld-orde, waarin de rechten van den mensch worden geëerbiedigd. O TN dit tijdsgewricht wordt, althans wat Europa betreft, het levenslot der Ger- maansche volkeren bepaald. Deze noodtijd kenmerkt zie hdoor den onvoorwaardelijke» inzet van allen, die de wapenen hanteeren. Onverbiddelijk en hard i; deze strijd, niet alleen voor alle worstelende legers, doch jok voer do burgerbevolking. De toestand zal leeren, weike marschtred den komenden tijd gaat bepalen. Qns geloof is on danks alles onwrikbaar vast te houden aan de overwinning der revolutionnaire idee van het nationaal-socialisma, om vast te hou den aan het lichtende ideaal van een door het eigen bleed bepaalde Ger- maansche lavensgemeenschap. STOCKHOLM, 24 SEPT. In een voor Newi York bestemd radio-commentaar vergelijkt de Amerikaansche correspondent Edward Murrcw de gevechten tier Britsche luchtlandings troepen bij Arnhem met de gevechten van het Britsche leger bij Duinkerken in 1940. Hij verklaart, dat „geheel Amerika zijn hoop en gebeden concentreert cp den strijd bij deze Nederlandsche stad". De troepen bij Arnhem of wat nog van hen is overgebleven, aldus Murrow, leveren sedert zeven dagen en zeven nachten een strijd, waarvoor oorspronkelijk slechts veertig uur berekend was. De correspondent wijst verder op de actie der Duitsche luchtmacht, die in grooten getale is gebruikt tegen de laatste landingen. Daardoor ziin de verliezen der geallieerde luchtmacht zeer gestegen. Tenslotte komt Murrow tot de een clusle, dat het gevachtsgebied van Arnhem voor de geallieerden strategisch en psychologisch het „Stalingrad van het Westen" is. fier eerste Britsche luchtlandingsdivisie gaven met het oog op hun kansloozc po sitie een veldlazaret met ca. 600 gewon, den aan de Duitsche troepen over, die voor hun onverwijld vervoer zorgden. Tevens werden 218 Duitsche gevangenen bevrijd. Sterke Duitsche tegenstand Jnterinf. meldt: Als gevolg van de hachelijke ontwikkeling van den toe stand voor de in het midden-Neder. landsche gebied staande Anglo-Amcri- kaansche strijdkrachten, heeft generaal Eisenhouwer met gebruikmaking van het hetere weer Zaterdagmiddag weer een vrij groote landingsonderneming doen uitvoeren, waarbij tusschen Maas en Waal alsmede ten Z. en Z.O. van Nijmegen vrij sterke strijdkrachten naar het gevaar loopende gebied moes. ten -worden gebracht. De Duitsche luchtscht viel terstond met sterke jachtformaties aan. Minstens 38 tran sport., sleep- en vrachtzweefvliegtuigen werden neergeschoten. De gelande strijdkrachten werden terstond onder concentrisch Tuur genomen. Een deel probeerde door te stootcn naar de Wes telijk van Arnhem ingesloten overge. schoten troep der eerste luchtlandings divisie, doch werd door een versper ringsgrendel opgevangen. Een ander deel bij Njjmegen probeerde met steun van tankformaties, die van Nijmegen uit wa. ren opgedrongen, in N.W. richting door te stootcn. Een Ditsche tegenaanval met tailles wierp hen terug. De resten WEG BIJ VEGHEL WEER VRIJ Bijzonder verbitterd verliepen de ge vechten bü Veghel waar het den Ame rikanen na een harden strijd van vele uren gelukte, den weg weer wij te vech ten. De slag -gaat hier met onverminder de hevigheid voort, daar ook van Duit sche zijde versterkingen zijn aange bracht. Westelijk van Eindhoven streef de het tweede Engelsche leger er nog steeds naar. de basis van zijn verbin- dingssluis te verbreeden. Verscheidene plaatsen werden dooi de Duitschers heroverd. OVER DE ZUID.WILLEMSVAART Nadat de overzetpogingen van de Britten over de Zuid-Willemsvaart bij Helmond en Someren waren mislukt, herhaalden zij hun pogingen Zuidelijk van Helmond en thans met meer sue ces. Het lukte hun, in de buurt van Asten 'n klein bruggenhoofd te vormen. Harde gevechten in het brandende Arnhem Radio '.andsn nieirit. dat 900.000 huizen die bij de V 1 aanvallen beschadigd zijn, dezen winte: niet meer bewoond kunnen worden, indien zij niet tijdig worden ver steld. Er zijn evenwel geen werklieden voor bsrehikbaar. De Japansche regeering heeft naar lan- leiding van de oorlogsverklaring der Phi- lippijnscha rageering aan Engeland en de Vereenigde Staten verklaard, dat de Ja panschp regeering de Philippijnen alle hulp bel'-ft te geven. In militaire kringen in de Rijkshoofdstad wijst men op het échec der Britsche lucht- landingsformaties in de omgeving van Arnhem Hel aantal gevangenen is ,ot 4203 gestegen. De slag in de omgeving van Aken krijgt het karakter van een mate riaalslag. Aanmelding voor Waffen Een groot aantal Nederlanders heeft zich juist nu gemeld voor dc Waffen-SS. Meldt je nu zelf eveneens. Alle inlichtingen en gratis reisbiljet verstrekken de onderstaande aanmel- dingsbureaux der Waffen-SS. Amsterdam, Dam 4: Den Haag, Korte Vijverbei-g 5: Utrecht, „Vredenburg 19; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 39; Hengelo, St. Jan. straat 5. Wintertijd 3 October Het Rijkscommissariart deelt mede: Op 2 October 1944, des nachts om 3 uur, eindigt de thans geldende zo mertijd. Op dat tijdstip worden de openbare klokken een uur, d.w.z. van 3 uur op 2 uur, achteruitgezet. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche luchtmacht in Augus tus aan alle fronten 816 vijandelijke vliegtuigen heeft neergeschoten, resp. zwaar beschadigd. In denzelfden tijd gin gen 60 Japansche vliegtuigen verloren. Omtrent de gevechten met Britsche valschermjagers in het brandende Arn hem meldt het D.N.B.: Verleden week Zondag op klaarlichten dag is de oorlog over Arnhem losgebroken. Het lag in da strategische bedoeling van de geallieer den, deze stad een bepaalde rol te laten spelen. Haar bezit beteekent voor dan vijand een belangrijke uitgangsstelling in het geheele Nederlandsche gebied. De valschermjagers hadden het bevel, zich mees bar te maken van Arnhem, en haar, het keste wat het wilde, zoo lang in bezit te houden tot de tankaanval via Eindhoven en Nijmegen haar zou ontzetten. In de verrassing lag de groo te winstkans. Ds Zondag gelande troe pen, waarvan de kern neerkwam bij het vliegveld Deelen, konden aanvankelijk de stad binnendringen. Hier vonden zij in de binnenlandsche terroristen-bewe ging een welkome ondersteuning. De kort daarop beginnende Duitsche tegen maatregelen wierpen den vijand weer uit het centrum van de stad. Hij hand haafde zich in de nauwe huizenwijken van de haven tot Maandag De Duitsche eenheden namen de straten, waarin uit elke kelder en elke vensteropening ge schoten werd, onder krachtig vuur. De tegenstand van den vijand nam steeds meer af door de zware verliezen. Maan dagmiddag werd een tweede landing verricht, die ravitailleering bracht door wapeneen en materiaal en de verliezen aan raenschen weer moest goed maken. De Engelschen trokken zich des nachts naar het Westen terug en hielden de straten tusschen de stad en Oosterbeek bezet. De bevolking, die zich voorbarig vertrouwd had gemaakt met het denk beeld van een geallieerd overwinnings. feest, trok in wilde vlucht in N.O. rich, ting. Maandagnacht draaide de wind en dreef den brandgloed naar de Westelijke woonwijken. Slechts enkele oogenblik- ken verstomt het lawaai der wapenen Dinsdag gaan eenheden van de Waffen- SS, van het leger en van het luchtdoel geschut tot den concentrischen aanval over. Het is een verbitterde strijd, en huis na huis moet geliquideerd worden. De vijand betaalt een hoogen tol aan bloed. Pas wanneer de balken van de daken hebben vuur gevat en resten van muren omlaag storten, komen de val schermjagers uit de huizen gekropen. Zij houden de handen boven het hoofd ge vouwen. Zoo trekken zij door de puin- hoopen der straten in Duitsche gevan genschap. Voortdurend vraagt de com mandant van de Engelsche formaties om ondersteuning. Dinsdagmiddag duiken weer talrijke viermotorige vliegtuigen aan den Westelijken horizon op. Uit de dikke rompen springen honderden val schermjagers, die langzaam naar da aarde zweven. Reeds in de lucht slaat hun een helsch vuur tegemoet. Velen komen dood op den grond neer, anderen zijn zwaargewond, als zij voor het eerst met Nederlandsehen bodem in aanraking komen. Het mistige weer van Woensdag zuigt den rook uit de puinhoopen der huizen op en verduistert den hemel nog sterker. De Duitsche formaties hebben inmiddels Oosterbeelc voor meer dan de helft gezuiverd. Stukken stormgeachut staan aan de spits en houden de door stroken boschgrond omgeven wegen on der vuur. Vijandelijke machinegeweer nesten worden vernietigd. Aan beide zij den zijn infanteristen uitgezwermd om tuinen en huizen te doorzoeken. Het wordt een felle strijd. Als de infante risten tot een lazeret doordringen, gaan plotseling honderden armen in de hoogte. De eerste vangst van een dag: meer dan 300 Engelschen haasten zich aan onze zijde te komen. Oproep tot alle weerbare Nederlanders Nederlandsche nationaal-socialisten, Uw kameraden van liet Grenadierregiment Landstorm Nederland en van het Wach- Kgt. 3 hébben in de gevechten van de laatste dri eweken op Uw Nederland- schen geboortegrond in den strijd huil plicht vervuld. Alle commandoposten van de Waffen-SS en de Weermacht hebben haar dank en waardeering geuit voor deze Nederlandsche frontsoldaten. Thans, nu Uw vaderland bedreigd is, thans, nu elke vierkante nieter vaderlandsehe grond kan en moet worden verdedigd is het de plicht van u allen in den dienst plichtigen leeftijd onder de wapens te komen. De lleichsfiilirer SS heelt uit waar deering voor het dappere optreden van het Landstormregiment-Nederland toe stemming verleend voor de onmiddellijke oprichting van een strijd brigade Neder land. Mijn oproep is gericht J.ot alle weer bare Nederlanders in dit uur van be proeving om onder de wapens te komen en dienst te nemen bij de Landstorm- Brigade. Tienduizenden wakkere Neder landers hebben sedert jaren in het Oos ten en het Westen gestreden voor ons gemeenschappelijk Germaanseh ideaal. Ik ben erva novertuigd, dat de weerbare mannen, die nog in Nederland zijfi in deze uren hun plicht zullen inzien en gevolg gevend aan de stem van hun bloed onverwijld onder de wapeifs zul len komen. Zij die dienst nemen moeten zich melden bij de bureaux van het Evsatzkommando Nordwest In Den Haag, Amsterdam of Hengelo. Leve onze Germaansche Flihrer Adolf Hitler! Leve Germanje! De Führer des SS-Oherahschnitts „Nordwest" und Köhere SS- und Pollzeiftihrer get. RAUTER. SS- Obergruppenfliiirer und General der Pollzcl. Nieuwe doorbraakpogingen bij Thorenburg mislukt Het Duitsche Weermachtbericht van Zondag meldt o.m.: De eigen distancieeringsbewegingen in Westelijk Nederland nemen het vooige nomen verloop. Sterke troepenforma ies werden over den mond van de Sche'de teruggebracht. Z.O. van Aken en aa.n het Eifelfront werden wederom alle aanvallen van den vijand afgeslagen. De sterke aanvallen van den vijand Ooste lijk van Luneville leidden tot aanvanke.- lijke resultaten, nvaar werden vervol» gens opgevangen; 106 zware Amerikaan- sche „Sherman"-tanks zijn vernietigd. De in de bruggenhoofden Epinal en Remiremont vechtende eigen troepen werdeh op den Oostelijken oever van de Moezel teruggenomen. De verbitterde straatgevechten in Remiremont duren nog voort. Het gebied van groot-Londen lag ook Zaterdag onder het zware vuur van de V 1. In Italië behaalde de vijand bij Fiorenzuola geringe terreinwinst. Uit Z.W. Zevenburgen iwordt melding gemaakt van onafgebroken plaatselijke gevechtsactiviteit. Aan weerskanten van Thorenburg zijn nieuwe doorbraakpo gingen mislukt. Bij vergeefsche aanval len van overmachtige Roemeensche for maties ten Z. van Neumarkt, leed de vijand zware verliezen. Voor de Karpa- tenpassen ten Z. van Sanok en Krosno duren de zware gevechten voort. De in den Noordelijken sector voortgezette aanvallen van massale bolsjewistische infanterie- en tankstrijdkrachten wer den afgeslagen of opgevangen. Ondanks sterken druk der bolsjewisten gaan de bewegingen van onze troepen volgens de plannen door. De luchtmacht schoot de beide laat ste dagen aan het Oostelijke front 73 vijandelijke vliegtuigen neer en vernie tigde 51 tanks, eenige honderden voer tuigen en talrijke kanonnen.. In N.O. Slowakije werden meer dan 40 Sovjet commissarissen gevangen genomen. Zaterdagnacht vielen Britsche bom menwerpers Rijnlandsch-Westfaalsch industriegebied en vooral de steden Neuss en Düsseldorf aan; 32 vliegtuigen werden nergeschoten. Duitschla.ids groote strijd Groot-Adm. Dönitz, opperbevelhebber der Duitsche Marine, heeft op een in-., drukwekkend bedrijfsappél in den gouw Weser-Ems voor werkende mannen en vrouwen gesproken over de huidige pro blemen van den grooten Duitschen strijd. Hij zeide onder meer: „Wat de Duitsche arbeider in dezen oorlog heeft gepresteerd en presteert, is uniek. Het behoort wellicht tot de roem rijkste bladzijden der geschiedenis van dezen oorlog, dat wij deze prestaties hebben volbracht in weerwil van alle lasten en moeilijkheden. Voor ons is er slechts de weg van het onvoorwaardelijk volhouden en vechten, aldus admiraal Dönitz. Wij moeten naast elkander staan. Gij werkt voor de be wapening en wij soldaten vechten. Wij moeten allen fanatiek onzen Füherr aan hangen, dezen an, die in unieke groot heid de volle menschelijkheid van een warm hart vereenigt met een ongekend weten en kunnen en een ijzeren wil. Een leiding, die harder is dan het lot, zal tenslotte altijd overwinnen." Op een groote bijeenkomst te Erfurt heeft gouwleider Sauckel een beeld ge geven van de eischen en noodzakelijk heden, die in oorzakelijk verband staan met de worsteling aan de fronten en van ieder de uiterste toewijding en stand vastigheid verlangen. Op de vraag of Duitschland dezen oorlog kan winnen, moet geantwoord worden: „Als het Duitsche volk vasthoudt en volhoudt, zal het dezen oorlog voor de wereld en voor zijn geschiedenis winnen. Negentig mil- lioen fatsoenlijke menschen kunnen nooit overwonnen worden", aldus Sauckel. „Zij hebben de plicht vol te houden, dan zul len deze maanden voorbijgaan en op ze keren dag zal de vijand moeten inzien, dat Duitschland onoverwinnelijk is".

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1