iMEBSFMKIStUE (MUNI Voornaamste wereldnieuws DE LAATSTE BESLISSENDE SLAG Het Duitsche Weermachtbericht Succesvolle tegenaanvallen bij Aken Vijand tot in Straatsburg doorgedrongen Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 24 Nov. (D.N.B.). Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: „Op het verkleinde Maas bruggenhoofd ten Z.O. van Hel mond hebben onze grenadiers de laatste dagen talrijke Engel- sche aanvallen afgeslagen. De zware slag in het gebied van Aken stond gisteren in het tee- ken van eigen succesvolle te genaanvallen aan den geheelen rechtervleugel van ons afweer- front. Grenadiers, volksgrena diers en pantsertroepen her overden een reeks plaatsen en zuiverden ze van den viiand. Herhaaldelijk ondernomen Ame- rikaansche aanvallen in 't cen trum en aan den linkervleugel van dit gevechtsgebied stortten In ons vuur ineen. Slechts bij en Z.O. van Eschweiler kon de vijand geringe penetraties in ons gevechtsveld bewerkstelli gen. In het gebied van Metz blij ven de garnizoenen van ver scheidene versterkingswerken zich handhaven tegen hevige vijandelijke aanvallen. In het Oosten van Lotharingen is de toestand niet belangrijk veran derd bij levendige plaatselijke gevechtsactie. Aan weerszijden van de beneden-Vogezen vingen onze troepen den opdringenden vijand op en wierpen hem in tegenaanvallen terug. Van Za- bem is een vijandelijke tank- groep er in geslaagd, door onze beveiligingsstellingen te stoo- ten en in de stad Straatsburg door te dringen. Voor de Bour gondische poort werden vijan delijke aanvallen uiteengesla gen. De versperringsgrendel on zer troepen aan de Zwitser- sche grens werd door krachtige aanvallen versterkt. De in het gebied van Mülhausen afge sneden vijandelijke strijd krachten trachtten vergeefs in Westelijke en Noordwestelijke richting door te breken. Eigen aanvallen uit het gebied ten Z.O. van Mülhausen maken goede vorderingen. Groot-Londen en de indus triewijken van Luik lagen overdag en des nachts onder vrij sterk lange-afstandsvuur. Aan den Oostelijken rand 'der Etruskische Apennijnen liep het achtste Engelsche le ger met de geconcentreerde massa zijner strijdkrachten en met veel gebruik van ma teriaal storm op een enkele Duitsche divisie en trachtte de beslissende doorbraak naar de vlakte der Romagna te for- cceren. Met voorbeeldige stand vastigheid handhaafde de hier onder bevel van kolonel Gra- semann opereerende 26ste pantserdivisie met de bij haar gedétacheerde formaties den samenhang van haar front. De verbitterde afweergevechten duren voort. Op den Balkan sloegen onze troepen in het gebied van Skoetari en Podgorica talrijke vijandelijke aanvallen uiteen." In Zuid-Hongarije sloegen onze formaties in een nieuw afweerfront ten W. van Apa- tin en Batina de bolsjewisten, die met sterke strijdkrachten blijven aanvallen, af. Tusschen Boedapest en het Matrageberg- te stortten ook gisteren alle door talrijke tanks gesteunde doorbraakpogingen der Sovjets ineen door den taaien afweer en de tegenaanvallen onzer troepen, die doeltreffend door de luchtmacht werden ge steund. Opnieuw werden hier 35 vijandelijke tanks vernie tigd. Zuidelijk van Miskolo strandden verscheidene bolsje wistische aanvallen op ons af- weervuur. In het Oostelijk deel van het dal kan de vijand ge ringe penetraties bewerkstel ligen. Noordwestelijk van Ung- var gingen de Sovjets met ster ke strijdkrachten tot den aan val over. In een achterwaart- sche stelling werden zij opge vangen. In den Noordelijken sector is de afweerslag ten O. van Li- bau tot in het gebied van Autz opnieuw ontbrand, waarbij zeer veel materiaal in den strijd ge worpen wordt. Op onbeteeke- nenae penetraties na strand den alle bolsjewistische aanval len op de standvastigheid on zer beproefde divisies. In Koer land werden gisteren vijf vijan- lijke tanks stukgeschoten. Op Sworbe heeft de dappere be zetting zich een terugweg naar de Zuidelijke punt van het schiereiland bevochten tegen een meermalen sterkeren vij and. In weerwil van voortdu rende aanvallen van Sovjet bommenwerpers en torpedo vliegtuigen lagen de vijandelij ke stellingen den geheelen dag onder zwaar vuur van onze vlootstrijdkrachten. Vrij zwakke formaties Ang- lo-Amerikaansche terreurvlieg- tuigen lieten door een gesloten wolkendek overdag bommen vallen op West-Duitschland en in den nacht hier en daar op het gebied van Noordwest- en midden-Duitschland". Verduistering Van Zondag 26 Nov. tot Za terdag 2 Dec. van 16.308.30 uur. V.M. 30 Nov., L.K. 8 Dec. ZATERDAG 25 SLACHTMAAND (NOV.) 1944 58e JAARGANG No. 236 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur NIC. LAMAN RedactieTel. 6731 AdministratieTeL 5289 Giro 86 326 Belgische rccruten naar Enge land? De Minister van De fensie der regeering-Pierlot heeft medegedeeld dat een Bel gische militaire delegatie op het punt staat naar Londen te ver trekken om met het Ministe rie van Oorlog aldaar een over eenkomst te treffen over de op leiding van Belgische recruten in Groot-Brittannië. Caillaux overleden. DeFran- sche oud-premier Joseph Cail laux, die ook meermalen mi nister van Financiën is geweest, is op 81-jarigen leeftijd over leden, aldus meldt Reuter. Caillaux behoorde tot de markantste Fransche staatslie den. In 1911 werd hij pre mier en als zoodanig sloot hij met Duitschland de overeen komst betreffende Marokko en den Congo. In de wereldoor log trachtte hij met Duitsch land tot overeenstemming te komen, waarom hij in 1918 door Clemenceau gearresteerd werd. Leve de Vrijheid! In het bezet gebied zijn stren ge maatregelen vaak noodig, maar zoo streng als in het door Engelschen bezette gebied zijn de verboden wel zelden. In de mijnstreek van Limburg is het volgens Radio Oranje verboden zich zonder vergunning op gTOoter afstand dan zes km. van zijn woning te begeven! Het is eveneens verboden brieven, pakjes of fototoestellen bij zich te dragen of over te brengen. Overtredingen worden oe- schouwd als spionnage. Fürsorgekommando Het Fürsorgekommando bij den Höheren Ti und Polizeifüh- rer Nordwest heeft te Gronin gen, Zwolle, Apeldoorn, Am sterdam, Utrecht, den Haag en Rotterdam bijkantoren geopend. Deze zijn gevestigd b/d. Amtl. Deutsche Beratungsstellen. De familieleden van de Ne^ derlandsche vrijwilligers, die bij het Heer, Luftwaffe, Marine, Waffen-M, Landstorm Neder land, Wasserschützpolizei, Tech nische Nothilfe en het Duitsche Rote Kreuz dienst doen, heb ben zich in alle verzorgings aangelegenheden tot de voor hun woonplaats bestemde bij kantoren te wenden. Clemenceau gearresteerd werd. Beschuldigd van Landverraad, werd hij wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, doch uit Parijs verbannen. In 1924 werd hij door Herriot begenadigd. Luchtaanval op Tokio. Het Japansche hoofdkwartier meldt dat Vrijdagmiddag ongeveer zeventig vliegtuigen van het type B 29 den eersten lucht aanval op grootere schaal op Tokio heoben ondernomen. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte ooven de stad en lie ten brisant- en brandbommen vallen. De aangerichte schade wordt gering genoemd. Bloedige Amerikaansche ver liezen. Na negen dagen van den derden afweerslag in het gebied van Aken, welke slag een der grootste materiaalsla gen van dezen oorlog is ge worden, hebben de Amerika nen twee geheele tankdivisies en volgens voorzichtige schat tingen minstens 25.000 man verloren. Tegen dezen prijs hebben zij een terreinwinst van enkele kilometers behaald, enkele plaatsen en steden ge wonnen, waar geen steen meer op den anderen staat. Arbeiders in Eindhoven legden het werk neer Proteststaking wegens gebrek aan voedsel. Zoowel Reuter als radio- Oranje meldden, dat alle bedrijven in Eindhoven, inbegrepen de Philipsfa- brieken en ook de directeu ren, dezer dagen in sta king gingen op grond van de slechte levensmiddelen- voorziening. In totaal wa ren 20.000 arbeiders bij deze proteststaking be trokken. In een samen komst op het Van Eeghen- plein heDben zij felle cri- tiek geleverd op de Ne- derlandsche regeering en hun ontevredenheid be tuigd over het feilt, dat zij bij de geallieerde troe pen om eten moesten be delen. Eisenhower wil meer granaten. Naar de Washingtonsche cor respondent van de Daily Mail meldt, zal Eisenhowers oproep tot het onverwijld leveren van meer granaten onder meer tot gevolg hebben, dat de produc tie van goederen voor civiel februik waarschijnlijk opnieuw eperkt zal moeten woraen. „Wij voeren dezen oorlog als een Godsgericht" Dr.GSbbals: „De oorlog is een geestelijke krachtproef' In zijn artikel in „Das Reich" schrijft Rjjksminis'cr dr. Göbbels deze week o.a. „Wij voelen ons volstrekt niet boven andere volken verheven; wjj constateeren slechts, dat bijna de geheele wereld ons aanvalt en dat het haar toch niet gelukt ons ter aarde te werpen. Daaruit conclu- deeren wij, dat het met het Duit sche volk bijzonder gesteld moet zijn. Wjj gelooven er vast aan, dat het Duitsche volk ook voor andere volken nog voor een groote toe komst geroepen 1b en dat het slch daarvoor In dezen oorlog moet kwalificeeren. Deze oorlog k&n niet anders dan met onze overwinning eindigen; het tegendeel zou Iedere historische ervaring en regel op den kop zetten, De gezindheid, die wij in dezen oorlog aan het front en in het vaderland toonen, moet een volledige overwinning onzer wapenen met zich brengen. Het Duitsche volk voert dezen oorlog als een godsgericht. In zijn diepe geloovigheid ligt ook de geheimzinnige kracht, die wij nog in alle kritieke oorlogstoe standen hebben getoond en die de wereld het Duitsche wonder noemt. Er is geen Duitsche soldaat, die zich de mindere voelt van zjjn tegenstander in het Oosten, Westen of Zuiden. Integendeel, hij weet wel iswaar, dat de vijand over een over macht beschikt, doch is er aan den anderen kant van overtuigd, dat hij daarmede door groote dapper heid en het zich meer man toonen kan wedijveren. Juist nu aldus besloot dr. Göb bels, in het kader van de totale oorlogsinspanning, beschikken wij over voldoende reserves om ook doeltreffend kritieke wendingen van den oorlog tegemoet te treden. Het is dUB volkomen dwaasheid, wan neer men aan vijandelijke zijde meent, dat men ons nog slechts den genadeslag behoeft te geven. De oorlog is geen rekensom, doch een geestelijke krachtproef". Martin HaUensIeben over 't Anglo-Amerikaansche voornemen Ontwikkeling in den Elzas kan ernstig worden. De militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensle- ben, schrijft, dat de gevechts handelingen aan het Westelijk front, in het gebied van Aken en den sector Metz, het karak ter van een materiaalslag van den grootsten omvang hebben aangenomen. Het offensief der Westelijke geallieerden, aldus schrijft hij, is het kader van een actie met een zuiver opera tief doel te buiten gegaan er blijkt thans een strategische onderneming te zijn. In het ge bied van Aken correspon- deerend met den aanval op Venlo heeft zij de doorbraak naar het Rhurgebied ten doel en in den sector-Metz de open splijting van het geheele Duit sche front. Zoowel aan het gebruik van troepen als aan de verspilling van het materiaal, dat Eisen hower geenszins ad libitum kan aanvoeren, kan men zien, dat het Anglo-Amerikaansche op perbevel hier voornemens is, den laatsten beslissenden slag tegen de Dultschers te onder nemen. Het is aan geen twijfel on derhevig, dat de Duitsche ver dediging het zwaar zal hebben tegen dezen stormloop. Harer zijds heeft zij echter de beste voorwaarden geschapen om de vijandelijke strijdkrachten in een reeks van afmattende sla gen van haar offensieve kracht te berooven. al zal op de zwaar tepunten van het offensief eer nieuwe terreinwinst van de ge allieerden verwacht moeter worden. VERGELIJKING MET 1917. Als Duitsche militairen er aan herinneren, dat de klassie ke materiaalslag van den eer sten wereldoorlog, de slag in Vlaanderen in 1917, den gealli eerden 250.000 dooden kostte bij een terreinwinst van slechts 15 kilometer, en wel bij een ver bruik van 6000 schoten artille rievuur per uur op eiken vier kanten kilometer, dan is die herinnering juist bij het op gang komen van den eersten grooten materiaalslag van dezen oorlog volkomen gerechtvaar digd. De diepte van het nieu we Duitsche stellingensysteem dringt Eisenhower den front- aanval op. Het feit, dat hij nog steeds niet beschikt over vol doende zeehavens voor den aanvoer van het noodige ma teriaal, dat de Duitschers zich in een groot aantal steunpun ten aan net kanaal en den At- lantischen Oceaan nog handha ven en dat de haven van Ant werpen onder het onafgebro ken vuur van de V-2 ligt, be vordert het slijtageproces, dat elke materiaalslag zonder mo gelijkheid van permanenten aanvoer medebrengt. Overigens schijnt het Duit sche commando het offensief al strijdend te willen laten nade ren tot een zekere linie, om dan op zijn beurt met midde len, die het nog achterhoudt, actief op te treden. Deze linie ligt oostelijk van Aken en Westelijk van Metz. Alleen de ontwikkeling bij de Bourgondische poort, waar af- deelingen van net Fransche le ger langs de Zwitsersche grens eenige kilometers in den Elzas zijn doorgedrongen, draagt het kenmerk van een actie, die voor dc Duitschers précair kan worden. Deze penetratie is bewerk stelligd ongeveer in het gebied Noordelijk van Bazel. Hier kan, als het Duitsche commando niet snel voor maatregelen zorgt, een dier momenten van span ning ontstaan, die bekend zijn uit den loop van den oorlog, maar daar net gebied gunstig is voor pantserwagens en de Duitschers hier beschikken over sterke afdeelingen van dit wa pen, kan men wel aannemen, dat deze kwestie is afgehan deld, alvorens Eisenhower kan profiteeren van deze situatie. Beschikking Beschikking van den Höh. SS und Polizeiführer betreffende het verbod tot het afbeelden van personen en zaken In de open lucht. Op grond van de artikelen 7 en 8 van het decreet no. 1511944 bepaal ik Artikel 1. Het fotografeeren, filmen, teeke nen, alsmede het op eenerlei andere wijze afbeelden van personen en zaken, welke zich bulten besloten ruimten bevinden, Is verboden. Art. 2. (1) Hij die In strijd han delt met de bepalingen van art. 1 dan wel deze tracht te ontduiken, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaar en met een geldboete tot een onbeperkt be drag, dan wel met een dezer straffen, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is bedreigd. De bij het begaan van het strafbare feit gebruikte dan wel daartoe bestemde voorwerpen worden verbeurd verklaard. (2) Uitlokkers, mede- plichtigen en handlangers krijgen dezelfde straf als de daders. (3) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicher- helts Pollzei blijven voorbehouden. Art. 3. De bijzondere bepalingen voor leden van de Duitsche Weermacht, de Wnffen-SS en de Duitsche Politie alsmede de verder, gaande bepalingen van de beschikking van den Commissaris-generaal voor de Open bare Veiligheid betreffende het fotografee ren en het op andere wijze reproduceeren van installaties, welke voor het verkeer van belang zijn, blijven onaangetast. Art. 4. De Höhere SS und Polizeiführer en General- kommissar voor de Openbare Veiligheid kan In bijzondere gevallen vergunningen vsrleenen tot uitzondering. Art. 5. Deze be schikking treedt overeenkomstig art. 8 van het decreet no. 15/1944 in werking op het tijdstip harer bekendmaking. De Höhere SS und Polizeiführer und Generalkommissar voor de Openbare Veiligheid, Rauter SS-Obergruppenführer und Genera') der Waffen-SS und Pollzei.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1