MKHMIMM CMIMNI Voornaamste wereldnieuws Duitsch Weermachtbericht. Geen belangrijke wijziging bij Aken. Nieuwevijandelijke penetra tie aan de Zwitsersche grens Uit het Hoofdkwartier van den Führer. 27 Nov. (D.N.B.) Het Op perbevel van de Weermacht maakt bekend „In den slag by Aken is by voortduring van de aanvalsacti- viteit geen belangrijke wijziging in den toestand ontstaan. De Ameri kanen werden uit verscheidene plaatsen geworpen. Sterker was de vijandelijke druk in het boscb van Hllrtgen, om welks Oostelyke uit gangen zich zware gevechten ont wikkelden. Met aanzienlijke ver liezen aan menschen en tanks kon de vijand slechts eenige vrij kleine stukken boscb veroveren. De gar nizoenen van sterke vestingwerken in de omgeving van Metz zetten hun verzet voort. Aan de Noord oostgrens van Lotharingen onder nam het derde Amerikaansche leger over een breed front en met vrjj sterke strijdkrachten nieuwe aan vallen. Zy liepen in het gebied ten O. van Sierck voor onze stellingen vast. Bij Bolchen en ten W. van St. Avoid kon de vijand geringe vorderingen maken. Onze troepen vernietigden in deze gevechten 14 tanks. In het gebied van Straats burg ontstonden geen gevechtshan delingen van belang. Om den Mar- kirch-pas en den bergkam ten Z.O. van Gerardmer wordt hevig gevoch ten. In den boven-Elzas probeerde de tegenstander opnieuw door con centrische aanvallen uit het gebied ten N.O. van Belfort en ten Z.W, van MUhlhausen de Bourgondische Poort te openen. Bij Masmlinster stortten zijn aanvallen met verlie zen ineen. Aan de Zwitsersche grens gelukte hem met krachtig gebruik van tanks een nieuwe penetratie langs den weg Delle-Bazel. Ons lange-afstandsvuur op de gebieden van Londen, Antwerpen en Luik wordt voortgezet. In midden-ltalië heeft het afweer- succes van onze troepen in het ge bied van Faenza het 8e Britsche Leger gisteren tot een gevechts pauze gedwongen. Pas in de namid daguren ging de vijand aan weers zijden van de stad tot nieuwe aan vallen over, die vruchteloos bleven. Aan den Monte Belvedère, ten Zuid-Westen van Vergato, duren de gevechten voort. Sinds eenigen tijd zijn hevige aan. vallen van gemengde vijandelijke formaties gericht op het wegen knooppunt Knin ten Noord Oosten van Sibenik in Dalmatië. Zij wer den afgeslagen. In het gebied ten Westen van Apatin en Batina zijn onze devlsies nog gteeds in felle afweergevechten gewikkeld met sterlie Bolsjewistische strijdkrach ten. Tusschen Boedapest en Tokay is de kracht der Bolsjewistische aan vallen gisteren verminderd. Bij on- derdeelen van aanvallen, die allen uiteengeslagen werden, verloren de Bolsjewieken door den doeltreffen- den afweer van een van onze leger corpsen 22 tanks. Slagvliegers be stookten des nachts met goed resultaat de vijandelijke ravitail leering in het strijdgebied van Boedapest, alsmede troepenconcen traties en gereed staande strijd krachten bij Monac. Een brug over den Donau werd vernield. In Koerland zette de vijand zijn groote aanvallen als gevolg van de zware verliezen, die hy geleden heeft aan menschen en materiaal, gisteren niet voort. Anglo-Amerikaansche terreur- bommenwerpers, die overdag onder krachtige bescherming van jagers, naar N.W.- en midden-Duitschland vlogen, wierpen voornamelijk bom men op woonwijken van verschil lende steden en op talrijke lande lijke gemeenten. Daarbij ontston den bijzonder omvangrijke schaden in het stadsgebied van Hannover, dat den laatsten tijd herhaaldelyk het doel van vijandelijke luchtaan vallen was, alsmede in Hamm. 88 vyandelyke vliegtuigen werden neergeschoten, waaronder 61 vier motorige bommenwerpers. Des nachts vielen vijandelijke vliegtui gen Mlinchen aan. Duikbooten boorden in felle ge vechten met het vijandelijke ravi- tallleeringsverkeer zes schepen met een inhoud van 33,500 brt. alsmede drie torpedojagers in den grond. Groot-Aken wordt een Amerikaansch massagraf Do oorlogsverslaggever van het D.NJB. in het Westen, Alex Schmal- fuss, meldde Zondag J.I.: „In de afgeloopen 24 uur werden in het gebied van Groot-Aken weer de zwaarste gevechten geleverd. Dit gebied wordt meer en meer tot een massagraf van de Amerikanen. Hoewel ook de Duitsche verliezen geenszins gering zyn, toch vallen zij in het niet by die van de aan vallers In dit moeilijke en nauwe lijks begaanbare terrein. Zij kwamen even terug! Naar Radlo-Londen heeft bekend gemaakt, zyn dezer dagen eenige ministers van het Nederlandsche emigranten-comité voor een bezoek aan het bevryde, maar verwoeste deel van ons vaderland overgeko men. Onder hen bevonden zich naast den minister-president Ger- brandy de excellenties Van Lidth de Jeude minister van Oorlog en Van Heuven Goedhart, minister van Justitie. Naar de heeren verzeker den is er voorloopig nog geen sprake van zetelverplaatsing. Londen biyft voor den komenden tijd de verbiyfplaats van het democrati sche operette-gezelschap. DINSDAG 28 SLACHTMAAND (NOV.) 1944 68e JAAR6AN8 No. 237 UitgaveN.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaerllaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Mikolajczyk afgetreden. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is de minister-president der uitge weken Poolsche regeering te Lon den, Mikolajcyk, afgetreden. Zyn opvolger is Kwapinski Volgens de Daily Mail is deze crisis veroor zaakt, doordat de Amerikaansche regeering heeft geweigerd, gemeen schappelijk met Engeland de uit geweken Poolsche regeering een garantie te verleenen voor de gren zen van een nieuw Polen. De kans op overeenstemming tusschen de Polen te Londen en de Sovjetre- geering is volgens dit blad zeer verminderd. Het programma van Kwapinski luidt o.a.1. voortzetting der po litiek van Sikorski en van de re- geering-Mikolajcyk; 2. voortzetting van het streven, te geraken tot een accoord met de Sovjetregeering. Albrecht Brandti onderscheiden. De Führer heeft het Eikenloof met de Zwaarden en Brillanten ver leend aan den korvettenkapiteln Albrecht Brandti, commandant van een duikboot, als 22sten soldaat der Duitsche Weermacht. Brandti heeft drie vijandelijke kruisers, twaalf torpedojagers en twintig gewapende koopvaarders en tran sportschepen met een gezameniy- ken inhoud van 115.000 ton tot zinken gebracht. Tito premier? Associated Press meldt uit Moskou, dat met zeker heid verwacht %an worden, dat Tito de nieuwe min.-presldent zal zy u Binnenland Ontslagvergunnning ook noodig voor „zwarte werknemers! De Centrale persdienst van 't Nederlandsche Arbeidsfront meldt: Daar veelal ten onrechte wordt aangenomen, dat voor werknemers, die zon der de vereischte vergunning zijn aangesteld, geen ontslag vergunning worat vereischt, wordt nog eens de aandacht ge vestigd op de verplichting voor alle aus ook voor dè zgn. „zwart" aangestelde werkne mers om een ontslagvergun ning bij het Gew. Arbeidsbu reau aan te vragen. Zoolang een dergelijke vergunning niet ie verleend, resp. een goedgekeur de wachtgeldregeling nog niet is tot stand gekomen, is beta ling van het volle loon ver plicht. Ontploffing in Gaullistisch hoofd kwartier. Tengevolge van een ontploffing, veroorzaakt door een bomaanslag, in een hoofdkwartier van Gaullistische formaties in de buurt van Avignon werden 34 per sonen gedood en 22 gewond. Itegeering-Bonoml afgetreden Uit Rome meldt Reuter dat de regeering Bonomi in afgetreden en dat een nieuwe regeering zou zyn gevormd. Aan Bonomi zou weer verzocht zyn, het ambt van min. president te aanvaarden. Amerikanen ontruimen Banning. Naar Reuter meldt, is in Tsjoeng- king officieel bekend gemaakt, dat de luchtbasis Hanning in het Zui delijk deel van Kwangsi door de 14e Amerikaansche. luchtvloot ontruimd. Bijzonderheden over de V. 1 en de V. 2 Zy worden een vliegende artillerie Van Duitsche zijde zijn thans belangwekkende incdedeelingen beschikbaar over het gebruik der V-wapenen. J)e V-l is tot dusverre afgevuurd op 130 da gen. De V-2 op meer dan 30 dagen. Allereerst werd groot-Lon- den gebombardeerd, waar het Anglo-Amerikaansche opperbe vel was gevestigd en dat naast vele garnizoenen ook belang rijke verkeersinstallaties bezit. Daarna volgde het kleine maar zeer belangrijke gebied van Antwerpen, waarop tenslotte ook de nieuwe V-l! werd afge vuurd. Het derde groote ge bied, dat met de v-wapenen bestookt werd, was Parijs. Daar is thans als vierde gebied Luik bijgekomen. Door verdere technische ver beteringen is de trefzekerheid zoo toegenomen, dat de vliegen de bommen ook w orden gericht op kleine belangrijke doelen aan het vijandelijke front. De V- wapenen zijn bezjg een vliegen de artillerie te worde», aldus verklaart men var. Duitsche zij de. Dat de beschieting voort durend aanhoudt hoewel het front naar het Oosten wordt verplaatst, toont aan, dat Duitsch]and vrijwel Van elke plaats uit de militair noodza kelijke doelen kan beschieten. Practisch spelen voor ait wapen afstanden geen rol meer. Schoten in Brnssel Naar Reuter meldt, ie het voor het eerst sedert de bevryding Zaterdag te Brussel tot bloedige botsingen gekomen, toen de politie den op tocht van demonstranten in de re- geeringswyk wilde tegenhouden. Talryke schoten werden door de politie en de demonstranten gelost. Dc politieagenten wierpen ook met handgranaten. Een aantal gewon den moest per ziekenauto worden weggevoerd. De demonstratie was georganiseerd door de sterkste groep van de Belgische ondergrond- sche beweging, het Vryheidsfront („Front de l'Indépendance"). Moeder en twee kinderen door gas omgekomen. Vorige week werd in een woning te Laren een verschrikkelyke ont dekking gedaan. De 34-jarige mevr. O.M. en haar beide jongste kinde ren, een meisje van 4 en een jon getje van byna 2 jaar, werden le venloos aangetroffen. Zy waren overleden aan de gevolgen van gasvergiftiging. De oorzaak is het niet goed sluiten van de gaskraan tydens de speruren. De familie was afkomstig uit Arnhem. Nog een slachtoffer In een andere woning te Laren overleed de 50-jarige mevr. W. eveneens aan gasvergiftiging. Wijziging In de frontsituatie terwacirt Göbbels voorziet wending in den luchtoorlog. RUksmlnlster dr. Göbels heeft dezer dagen eenige door de vyan delyke luchtterreur byzonder zwaar getroffen steden in een grensgomv bezocht, om de bevolking den dank en de erkentelijkheid van den Führer voor haar voorbeeldige standvastigheid en dapperen arbeid over te brengen. Des middags hield hy in de hoofd stad der gouw op een byeenkomst een rede. Hy zeide o m. dat de af geloopen zomer en herfst het Duit sche volk op de proef hebben ge steld als nooit tevoren in dezen oorlog. Ook de strydperiode der Beweging heeft verschillende malen de zwaarste vuurproeven moeten doorstaan, voor de macht definitief bevochten was. Göbbels herinnerde er aan, dat hy 3 Januari 1933 voor den Duitschen omroep zeide„Deze dag Is de triomf der taaiheid". Zoo zal het, aldus de minister, ook aan het einde van dezen oorlog zyn. De geschiedenis schenkt den volken, die stryden voor hun leven en hun toekomst, niets. Omtrent de militaire en politieke situatie merkte dr. Göbbels in een vergeiyking met de vroeger uiterst kwetsbare Duitsche verdedigings linies op, dat Duitschland thans in Treedt Huil af Reuter meldt uit Washington: Een hooge regee- ringsinstantie heeft medegedeeld, dat de minister van Buitenland- sche Zaken, Cordell Huil, om ge zondheidsredenen zyn ontslagaan vrage heeft ingediend. Men neemt aan, dat Roosevelt het ontslag zal aanvaarden. OORLOG TEGEN DE ZWARTJANNEN Verbeurdverklaring van alle zwarte winsten? In een radiopraatje uit het door de Engelschen bezette Nederland sche gebied werd dezer dagen de bestraffing aangekondigd van allen, die op ongeoorloofde wyze verdiend hebben tydens de Duitsche bezet ting, hetzy door leveranties aan den bezetter, hetzy door sluikhan del e.a. Als voorbeeld van een goede regeling van deze bestraffing werd de methode der Fransche regeering geprezen. In Frankryk waren in September de z.g. bevrydingscomi- té's begonnen met het instellen van particuliere commissies, die tot taak hadden: „ongerechtvaar digde financieels winsten op te sporen". Op 16 Oct, werden deze opsporingscommissies offlcieel.Toen werd bepaald, dat als onwettig zou worden beschouwd alle winst, gemaakt tusschen 1 Sept. 1939 en 31 Dec. 1944, hetzy door samenwer king met den vyand, hetzy door zwartemarkt operaties op groote schaal. In ieder departement zou een commissie voor de confiscatie van onwettige winsten worden in gesteld. Deze commissie zou dan inlichtingen krygen, zoowel van de ondergrondsche beweging als van overheidsinstanties, zooals de Be lastingen. De commissie zou ook op eigen initiatief een onderzoek mogen instellen door middel van haar eigen agenten en haar experts. Zy zou voorts huiszoekingen mogen verrichten en ten slotte eigendom men geheel of gedeelteiyk in beslag nemen- De Nederlandsche radiospreker, die deze mededeelingen deed, sprak de wensch uit, dat een dergelyke financieele uitmesting met den grootst mogelyken spoed en ener gie zou worden aangepakt. Dit zou i blijkbaar moeten geschieden door de tegenwoordige Engelscbe bezettingsoverheid. Commentaar van de redactie Owee, owee, O.W.-ers! zekeren zin een „front zonder pyn in den rug" beeft, hetgeen Duitsch land in staat stelt, een onafgebro ken stroom van strydkrachten van het vaderland naar het front en omgekeerd te laten vloeien. Groeiende kracht, Onder de nachtmerrie van de voortdurend toenemende Duitsche verzetskracht, van de verhoogde productie van moderne doeltreffen de wapenen en van de nieuwe tal ryke divisies volksgrenadiers, is de vyand in een riskanten wedloop met de oorlogsfactor tyd geraakt. Tegenover de groeiende crisis in bet vyandeiyk kamp staat de kost bare winst aan tyd, die Duitsch land door het dappere volhouden van de Duitsche steunpunten aan het Kanaal en den Atlantischen Oceaan is gegeven en die Duitsch land geholpen heeft, in den loop van drie maanden zyn oude ge- vechts- en verdedigingskracht weer geheel in handen te krygen. Elke gewonnen dag verhoogt Duitschlands kans. de gemobilL seerde strydkrachten zoo nuttig mogelyk op te stellen. De stichting van de nieuwe devisies volksgrena diers en de opstelling en het eerste gebruik van den Volkssturm heb ben er toe bygedragen, dat het Duitsche volk thans bezield wordt met een golf van zelfbewustzyn. Duitsche techniek en onderzoek zy» met yver en succes bezig den voor sprong van den vijand op eenige beslissende gebieden in te halen. Een moeilijk probleem is ongetwy^ i feld de vyandelyke luchtoorlog^ t Inmiddels wordt juist op dit terrei^.j van de bewapening hard gewerk^-a en is te verwachten, dat Duitsch*;'* land weldra met opmerkeiyke ré*'-? sultaten te voorschyn kan komea.'* Duitschlands wil, vol te houder^ en te vechten, tot het den stormig loop zyner vyanden heeft afgeslA^ gen, gaat gepaard met zyn groeien^ de militaire kracht voor de vorming van een voor den vyand volkomen veranderde situatie. Kerk te Lemele misbruikt'! als geheim wapendepót.., In het dorp Lemele, ten Zuid< van Ommen, had men verschillend malen waargenomen, dat wagen van het Ned. Roode Kruis voor C kerk stilhielden en pakken i den. Toen werd ingegrepen, on£ dekte de Duitsche contröledlensj op de zolderverdieping der een wapendepot, bestaande uite Engclsch anti-tankwapen, vjjf mal chineplstolen, een zak bandgram ten, vjjf Ameribaaxwche snelvmx geweren en 50 k-g. ontplofba: stoffen. De ge©6teiyke en de kot van de kerk zyn wegens m< pllchtlgheid gearresteerd. Op deur der kerk Is een mededeeiix aangeplakt, waarin wordt gezeg <lat de lierk wegens misbruik va haar religieuze bestemming gesloi ten moest worden.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1