MKIMMMIE (MIMI Onlusten in Griekenland nemen toe Vijandelijke aanvallen in den Elzas gestrand Bij Boedapest groote bolsjewistische aanvallen westelijke verdedigingsv ken dichter genaderd. In Ravenna door Duitschers prijsgegeven (Dultscbe Weermachtbericht) Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 6 Dec. (D.N.B.). Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: ,-Aan het gevechtsfront van Aken is bij plaatselijk beperk te gevechten een vrij groot aantal gevangenen in onze nan- den gevallen. In het gebied van Hürtgen en bij Vossenack duren zware boschgevechten voort. Elf vijandelijke tanks werden daarbij vernietigd. Amerikaansche stoottroepen, die de laatste dagen bij Merzig over de Saar gezet waren, wer den in de pan gehakt. Ten O. van Saarlauter zijn de bezet tingen van onze kazematten in hevige gevechten gewikkeld met den krachtig aanvallen den vijand. Ten Z. daarvan en ten Z.O. van Forbach zijn de ,,"v formaties onze ■gswer- den strijd met onze achterhoeden verloren zij achttien tanks. Op de standvastigheid van onze formaties in den Elzas is gis teren opnieuw een aantal vij andelijke aanvallen gestrand. Fransche koloniale troepen verloren in het Hartwoud we derom talrijke gevangenen. Duitsche slagvliegers mengden zich herhaaldelijk in de gevech ten in het Westen, verspreidden vijandelijke vliegers of belem merden hen hun bommen op de gestelde doelen uit te werpen, lij nachtelijke aanvallen van on ze slagvliegers op vijandelijke steunpunten in het gebied van Aken ontstonden uitgebreide branden en ontploffingen. Groot Londen lag overdag en des nachts onder het vuur van onze vergeldingswapens. In midden-Italië heeft de vij and na herhaalde vergeefsche aanvallen met geconcentreerde strijdkrachten een bruggen hoofd veroverd over den sector van de Lamone ten N. van Rus- si. Grenadiers en jagers wierpen hem in krachtige tegenaanvallen weer terug, waarbij zij aanzien lijke buit en talrijke gevange nen maakten. Nieuwe overzet-, pogingen van de daar opgestelde Canadeesche formaties misluk ten met zeer zware vijandelijke verliezen. Ten N.W. van Raven na hebben onze troepen de Britsche aanvallen voor nieuwe stellingen opgevangen. De stad Ravenna zelf werd zonder slag of stoot prijsgegeven en daar door voor de verwoesting ge spaard. In Dalmatië hebben onze troepen vijandelijke omsinge lingspogingen ten N.W. van Knin verijdeld. Op den Westelij ken rand van het Fruska-Gora- gebergte in Syrmien en in het gebied ten Z.O. van Vukovar duren de hevige gevechten voort. In Hongarije is de slag in he vigheid en uitgestrektheid toe genomen. In net strijdgebied tusschen de Drau, het Platten- meer en de Donau hebben onze taai vechtende formaties groote- re terreinwinst van den vijand verhinderd en hem bij het af slaan van zijn aanvallen zware verliezen toegebracht. Aan weerszijden van Boedapest zijn de bolsjewieken met sterke strijdkrachten tot den grooten aanval overgegaan. Ten Z. van de stad werden de vijandelijke formaties, die op den Westelij ken oever van de Donau waren overgezet, door tegenaanvallen afgegrendeld. Ook ten O. van Boedapest zijn in de streek van Hatvan zware gevechten ont brand. Op den Zuidelijken rand van het Matra-gebergte en in den sector van Miskolc werden nieuwe doorbraakpogingen van de bolsjewieken verijdeld. In Z.W. Hongarije hebben Duit sche formaties slagvliegtuigen talrijke vaartuigen en veerboo- ten van de bolsjewieken ver nietigd, een belangrijke brug verwoest en den vijand met bommen en boordwapens zware verliezen toegebracht. Escortee- rende Duitsche en Hongaarsche jagers schoten in luchtgevechten achttien bolsjewistische vlieg tuigen omlaag. In de overige deelen van het Oostelijke front tusschen Ooste lijk Slowakije en Koerland ont stonden slechts onbeteekenende plaatselijke gevechten. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gisteren overdag de Rijkshoofdstad aan. Andere aanvallen van Anglo- Amerikaansche formaties wa ren gericht op het Westelijke Rijksgebied, waarbij vooral in Ha mm schade aan gebouwen ontstond. Vijandelijke vliegtui gen zetten in scheervlucht in nog verhoogden omvang de ter reur tegen de burgerbevolking vooral in de gebieden aan weerszijden van den Rijn, voort. Soest was in den afgeloopen nacht het doel van een ter- reuraanval der Britten, die ook storingsaanvallen ondernamen op W. en Z.W. Duitschland. Strijd krachten der luchtverdediging schoten 42 vijandelijke vliegtui gen omlaag". DONDERDAG 7 WINTERMAAND (DEC.) 1944 58a JAARGANG No. 241 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 WtMLC - KRONIEK Haven van Antwerpen staat bloot aan het getij. Inderinf meldt uit Berlijn, dat in den nacht van 14 op 15 Sept. de Kruisgangsluis te Antwerpen met een zeer felle explosieve lading springstoffen is opge blazen. Deze sluis regelt eb en vloed in de haven, welke thans aan hel getij is blootgesteld. De sluis is nog kapot, naar men vanuit de lucht heeft waarge nomen Harriman weer in Moskou. De AmeriKaanscha ambassa deur in Miskou* Harriman, is van een bezoek aan de Ver- eenigde Staten weer op zijn standplaats teruggekeerd. Terreur in Palestina. In Je ruzalem zijn vele personen ge arresteerd wegens het plegen van daden van terreur. De grootste industricmacht ter wereld. De voorzitter van de Amerikaansche commissie voor internationale politiek heeft verklaard, dat de totale produc tiecapaciteit der V.S. thans bij na de helft bedraagt van die van de geheele wereld. Na het einde van den oorlog zullen de V.S. de grootste industriemacht en de grootste crediteurenna tie ter wereld zijn. Wereldvakvereenigingscongres. Reuter meldt uit Washington, dat van de bei&e groote Amerikaansche vakorganisatie de C.LO. wel, de A.F.L. echter niet de uitnoodiging heeft aanvaard tot leelnemingaan het wereldvakvereeaigingscongres te Londen in Februari 1945. Een delegatie der Sovjet vakvereenigin- gen is In Londen eeds aangeko men ter voorbereiding van bet congres. Onderhoud tusschen Szalasi en den Führer Verdedigingsstrijd wordt met allo middelen voortgezet Hoofdkwartier den Führer, 6 Dcc. (D.N.B.). De Fiihrer heeft op 4 Dec. den leider van de Hongaarsche na tie, Frans Szalasi. ontvangen, die voor een bezoek in Duitsch land vertoefde. De Führer heeft met Frans Szalasi een vrij langdurig on derhoud gehad over alle vraagstukken van de politieke, militaire en economische sa menwerking tusschen Duitsch land en de onder de revolution- naire Hongaristenbeweging één geworden Hongaarsche natie. Deze bespreking, die nu weer verloopen is in den geest der oude traditioneele en beproef de wapenbroederschap en vriendschap der beide volken, werd beheerscht door het vas te voornemen van het Duitsche en Hongaarsche volk den ver dedigingsstrijd met alle mid delen voort te zetten en daar voor ook alle voorwaarden te scheppen. Bevestiging van de lotsge- meenschap. De Auslands-Informations- dienst (A.I.D.) schrijft: Deze ontvangst is een nieuwe van de Duitsche en lotsgemeenschap. Het korte intermezzo der capitu latiepoging van Hcrthy is voor bij. Hongarije is geen Roeme nië. De Hongaarsche natie heeft in plaats van eerleoze vernieti ging den eerlijken strijd, in plaats van verriad trouw in plaats van Stalin Szalasi geko zen. Deze formuleering uit een oproep van de partij der Pijl- kruizers van 2 De:, vormt het leidend motief var. de Duitsch- Hongaarsche besprekingen. Zij vonden plaats op een tijdstip der uiterste bedreiging van de Hon gaarsche hoofdstad door het Roode Leger. Derhalve droegen die besprekingen een overwe gend militair karakter. Het be hoeft niet nader vermeld te wor den, dat de Duitsche Weermacht, evenals tot dusver, den Hon- gaarschen bodem met de uiter ste taaiheid en alsof het haar eigen vaderlandschen bodem was, zal verdedigen. Voor Duitschland en Hongarije gaat het thans om zijn of niet-zijn. De hechte banden, die beide vol ken verbinden, zijn in het vuur der kanonnen van den slag om Boedapest nog steviger gewor den. Met deze zekerheid zijn de Hongaarsche gasten van hun Duitschen gastheer gescheiden. Geallieerde behandeling van Duitsche burgers. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. In het Westen, Alex Scbmal- fuss, meldt: In een door Duitsche troepen buit gemaakte aanwijzing voor de geallieerde bestuursorganen betreffende de behandeling van Duitsche burgers wordt bepaald De Duitschers moeten, behalve hun wapens, ook hun radio- en foto toestellen inleveren. Voor alle Duit schers wordt een uitgaansverbod tusschen 21 en 6 uur uitgevaardigd. Het verkeer van civiele voertuigen, dus ook van rijwielen, wordt ver boden. Zonder verlof mag men de steden niet verlaten. Het gebruik van wegen, waarop door de bezet tingstroepen gereden wordt, is voor Duitschers verboden. Samenscho lingen van meer dan vflf Duitschers kunnen als een verboden demon stratie beschouwd worden. Bij de contróle op deze voorschriften moet een ruim gebruik van de vuurwa pens gemaakt worden. Het Is opmerkelijk, zoo voegt Schmalfuss hieraan toe, dat in deze aanwijzing niet het anders gebrui kelijke onderscheid gemaakt wórdt tusschen „nazi's" en niet partij leden. Buitenland Somber beeld van Falls over het Westelijke front Over de militaire problemen, in het Westen schrijft de Brit- sche militaire criticus Cyrill Falls in de „Illustrated London News", (Jat een geconcentreerde aanval tegenwoordig door een geconcentreerde verdediging kan worden gecompenseerd. De te- §enstand is overal zoo groot, dat e geallieerden aanzienlijke of fers aan goed en bloed moeten brengen. De Duitschers brengen hun zwaarste tanks in den strijd en ln het gebied van Helmond bezorgen ae zeer ondermijnde wegen den Engelschen veel moeite. Falls spreekt van de nuttelooze verspilling van kost bare munitie in Nederland. In weerwil van de numerieke meerderheid aan menschen en materiaal bij de geallieerden kan van een teveel absoluut niet gesproken worden. De Doubs. De Moezel, de Maas en andere rivieren zijn buiten hun oevers getreden. Luchtverken- ning is onmogelijk en de wegen van den tweeaen rang zijn modderpoelen. Linksche beweging breidt het stakingsbevel uit Slechts voor onkels dagen voedsel in Athene Reuter meldt uit Athene, dat de Eam, de Grieksche linksche beweging. het stakingshevel heeft uitgebreid tot de haven werken van den Piraeus. Het lossen van de levensmiddelen werd terstond gestaakt. Voor de stad Athene zyn nog voor en kele dagen voedselvoorraden aanwezig. Voorts zijn alle be drijven gesloten. Britsche troe pen bewaken de openbare ge bouwen. De Minister van Oorlog ia naar aanleiding van deze ge beurtenissen afgetreden. NIEUWE GEVECHTEN Reuter meldt uit Athene, dat nieuwe gevechten zijn ontbrand tusschen politie en gendarmerie eenerzyds en iinksgerlchte groepen anderszyds, alsmede tusschen recht- sche en linksche elementen. By vele gelegenheden grepen Britsche troe pen ln. De Griekscho Bergbrigade bezette Dinsdagavond het hoofd kwartier van het le corps der Elas- troepen in het centrum van Athene, Vyftig aanwezige mannen van de Elas werden gevangen genomen. Er zyn handgranaten geworpen naar de woning van Papandreoe. Begin van de verwezen lijking der wereldrevolu tie, aldus Berlijn. De gebeurtenissen in Grieken land zijn, naar in de Wilhelm- strasse verklaard werd, symp tomatisch voor de wijze, waarop Moskou, zonder rekening te hou den met de belangen van zijn bondgenooten, zijn streven naar de werelrevolutie bevordert. Dit kan men in Boekarest, Sofia, Rome, België en binnenkort wel licht ook in Parijs waarnemen. Er behoeft slechts herinnerd te worden aan het testament van Lenin, waarin uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het pa rool van den klassenstrijd ter voorbereiding van de wereldre volutie op straat gebracht moet worden, zoodra ergens ter we reld politieke, militaire of so ciale onlusten ontstaan. Dit pro gramma wordt door 't Kremlin stelselmatig ten uitvoer gebracht, zoodat met recht thans gesproken kan worden van het begin der verwezenlijking van de wereld revolutie door Moskou. Churchill over den toe stand. Naar Reuter meldt heeft Chur chill in het Engelsche Lagerhuis inzake den toestand in Grie kenland er op gewezen, dat de vraag, of het Grieksche volk een monarchie of een rechtsche of linksche regeering wenscht, een zaak is, die van de beslissing var. het Grieksche volk zelf af hangt. Tot het Grieksche volk in staat is een beslissing te ne men, zal Engeland niet dralen zijn numeriek aanzienlijk leger in Griekenland dat nog ver sterkt wordt te gebruiken, „opdat wet en orde gehandhaafd worden." Ten aanzien van de ernstige botsingen te Athene was spr. van meening, dat het aan de hand van ae thans beschik bare gegevens niet gemakkelijk was vast te stellen, wie het vuur heeft geopend. Het. is betreu renswaardig, dat iets dergelijks in Athene gebeurd is, nauwe lijks een maand, nadat de stad „bevrijd" is. Porkkala voor Moskou ongeschikt Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Sovjet-Unie zou overwegen Pork kala aan Finland terug te geven, aangezien deze haven ongeschikt is. De Sovjets zouden een andere Finsche haven willen uitzoeken, wellicht Abo of Hangoe. Het comité van Loeblin. De Pool- sche „democratische" organisaties" te Londen hebben een boodschap gericht tot de Poolsche Sowjet, waarin zjj den eisch ln zake om zetting van het comité van Loeblin in een voorloopige Poolsche re geering ondersteunen. Fransche leger wordt gezuiverd. Uit Parfls wordt vernomen, dat de Gaullistische minister van Oorlog verklaard heeft, dat alle Fransche officieren ontslagen moeten worden, die niet in de verzetsbeweging zijn werkzaam geweest. Britsche schending van het oorlogsrecht In de middaguren van 5 Dec. be gaven zich een marine-officier, een marine-arts, een tolk en een ver pleger op het eiland Milos per auto naar de in het Westen van het eiland gelegen Baryt-baai, om in contact te treden met de voor de kust waargenomen kleine Britsche vaartuigen voor het uitwisselen van Britsche krijgsgevangenen. De En gelsche vaartuigen naderden de kust en legden aan. Tegen alle ge woonten in kwam het echter niet tot de van Duitsche zijde voorge nomen onderhandelingen. De Brit ten namen, naar men van land af kon waarnemen, de Duitsche dele gatie gevangen en voerden haar op hun booten weg, zoodat het onzen batterijen niet mogelijk was, in te grijpen.

Amersfoortsche Courant | 1944 | | pagina 1