Front tusschen Saargemiiiid on Rijn in beweging l&rsitprtjsforaag Toenemende oneenigheid tusschen de geallieerden „De oude economie heeft volkomen gefaald11 In drie maanden beleefde Duitschland zijn wederopleving. Duitsch Weermachtsbericht. Ook Duitsche successen in Lotharingen en Elzas Hoofdkwartier van den Fiihrer, 5 Jan. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: „De slag in de Noordelijke Ardennen is gisteren nog toe genomen. In het geconcentreer de vuur van alle wapens liepen de opnieuw voor een doorbraak aanvallende Amerikaansche di visies reeds na geringe aan- vangssuccessen weer vast. In het gebied van Bastogne hand haven onze tankformaties bun krachtigen druk. Vijandelijke aanvallen mislukten. Het front tusschen Saarge- ir.iind en den Rijn is in bewe ging. Ondanks de tegenaanval len der intusschen aangevoerde vijandelijke formaties zijn onze troepen, vooral in de Beneden- Vogezen, verder aan het op dringen. Behalve talrijke plaatsen in Lotharingen werd de stad Weis- senburg in den Elzas van den vijand bevrijd, de Lauter werd naar het Zuiden overschreden; 76# tanks en gepantserde voer tuigen werden gisteren in het Westen buitgemaakt of vernie tigd. In Midden-Italië duren de zware afweergevechten voort. Ten N. van Faenza handhaaf den onze troepen het terrein tegen vijandelijke doorbraak pogingen. Ten N.W. van Ra venna staan zij in zware ge vechten tegen opgedrongen vij andelijke formaties. Nieuwe regeering In Griekenland Te Athene is medegedeeld, dat een nieuwe Grieksche re geering gevormd is onder lei ding van Piastiras. Minister president, generaal Piastiras, Bie tevens ae portefeuilles van Marine, Oorlog, Luchtvaart en Koopvaardij neemt. Buitenland- Bche zaken Sofianopoulis, Fi nanciën Sideris, Justitie en So ciale Zaken Bolifes, Binnen- jandsche Zaken en Onderwijs Jthallis, Landbouw en Volks huishouding Dlademis, Verkeer, J Transport en P.T.T. Sakalaro- voulos. Reuter meldt dat het nieu- 2ve Grieksche kabinet in aan wezigheid van aartsbisschop -yamaskinos den eed op de grondwet heeft afgelegd. Als -Joelstellingen van het kabinet heeft Piastiras genoemd: de ambtenaren op te roepen hun licht te vervullen, de dringen- e behoeften der bevolking te dekken (levensmiddelen, onder komen en verkeer) de valuta te «tabiliseeren en de arbeidende klassen te steunen. De slag in Boedapest gaat voort. De Duitsche en Hongaar- sche verdedigers hebben ook gisteren sterke vijandelijke aanvallen aan den oostelijken rand van de stad teruggeslagen. Om enkele penetratieplekken wordt nog verbitterd gestreden. Den tusschen de Gran en Gross Steffelsdorf aanvallenden bolsjewieken bleven noemens waardige successen ontzegd. Een bolsjewistische gevechts groep, die in onze stellingen was gedrongen, werd vernietigd. Sterke formaties Duitsche slagvliegers hebben ook gisteren de gevechten van het leger in Hongarije ondersteund en 18 tanks buiten gevecht gesteld. 30 Sovjet-Russische vliegtuigen werden vernietigd. In Koerland mislukten ten zuiden van Frauenburg ver scheidene plaatselijke aanval len der bolsjewieken. Het vuur ónzer vergeldings wapens op Londen werd ver sterkt. Dat de animo, waarmee onze Kerstprijsvraag ontvangen werd groot was, bleek wel uit de vele inzendingen en de vaak zeer verzorgde wijze van uitvoering. Doch met vertwijfelden moed heeft de prijsvraagredactie zich door de stapels brieven heen gewerkt en het resultaat van naar schiften en sorteeren luidt als volgt: le prijs: f 25.P. P. Strut- jens. Rijnstraat 27, Amersfoort, 863 namen. 2e prijs: f 10.R. B. Averhuit-Hulder, Waalstraat 12, Amersfoort, 760 namen. 3e prijs: f 5.H. v. d. Brink, Ba- gijnenstraat 19, Nijkerk, 455 na men. 4e prijs: f 2.50 G. Roozen- daal, v. Marnixlaan Amers foort, 421 namen. 5e prijs: f 2.50 H. G. Bosselaar Jr., St. Joris- straat 6a, Amersfoort, 377 na men. 6e prijs: f 2.50 Mevr. A. v. .Gelder, Spaarnestraat 48, Amersfoort, 289 namen. 7e prijs f 2.50 Mej. Jetty Nieuwland, KI. Nachtegaalstraat 26, Amers foort, 332 namen. Aan alle inzenders onzen dank voor him medewerking om ook deze prijsvraag te doen slagen De prijzen kunnen wor den afgehaald aan ons loket, Snouckaertlaan 9. Tot de velen, die hun moeite niet met een priis beloond za gen, richten wij het motto, dat een der Inzenders tot het zijne koos: „En reken d'uitslag niet, maar tel 't doel alleen Mis schien hebt ge den volgenden keer meer succes! ZATERDAG 6 LOUWMAAND (JAN.) 1945 58e JAARGANG No. 253 AMER$F00RT$(HE (OilRANT Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 5289 Giro 86 326 Ernstig artikel van Sumner Welles Summer Welles schrijft vol gens Arriba over de politieke situatie der Ver. Staten. Hij zegt: de Ver. Staten gaan het nieuwe jaar in met een onze kerheid, zooals die sedert het begin van den oorlog niet be staan heeft, terwijl onze solda ten de grootste offers brengen, schijnen onze oorlogsdoelstellin gen minder duidelijk en stellig als drie jaar geleden. De groo- te en toenemende splijting der fundamenteele politieke opvat tingen der drie geallieerden komt volledig aan den dag. Wanneer de verschillen niet uit den weg geruimd en het ge meenschappelijke plannen ont werpen tusschen de Ver. Staten, Engeland n Rusland niet her steld wordt verliest niet alleen iedere toekomstige internatio nale organisatie naar waarde, maar zal er nooit een duurzame vrede kunnen bestaan. Sumner Welles spreekt ver volgens over de bilaterale over eenkomsten tusschèn Rusland en Engeland en de elkander wederkeerig toegekende in- vloedszóne. Hij verklaart, dat den Ver. Staten niets anders is overgebleven dan goed te keu ren, wat de beide partners on der elkaar hadden afgesproken. Deze bilaterale overeenkomsten hebben echter de openbare mee ning in de Ver. Staten in een soortgelijken toestand van op winding gebracht als ten tijde van Pearl Harbour. Het 79ste Amerikaansche Congres heeft terstond na zijn bijeenkomst de vergeleken met vroegere verwachtingen van po litieke kringen veranderde be oordeeling van den toestand tot uitdrukking gebracht. Senator Barkley uit Kentucky verklaar de: ik geloof, dat de militaire en politieke gebeurtenissen het congres en het land van het feit bewust maken, dat de oorlog nog lang niet voorbij is. Het congres ging tot Zaterdag uiteen. Roosevelt zal dan een boodschap tot het Congres rich ten. Hoofdstormer Van Geelkerken roept de Nederlandsche jeugd op. De Hoofdstormer C. van Geelkerken heeft den volgenden oproep tot de Nederlandsche jeugd gericht: „Nu de Duitsche legers in den beslissenden strijd staan, doe ik een beroep op de Nederlandsche jeugd. In dezen tijd wordt de grondslag bevochten voor het nieuwe Europa. Beseffe elk welk een beteekenis het heeft voor ons vaderland, dat Neêr- lands zonen daadwerkelijk aan dezen strijd deelnemen. Wees een voorbeeld indachtig aan onze groote soldaten uit het ver leden en meld je als vrijwilli ger voor de SS-Brigade „Land storm Nederland". In Godsvertrouwen alles voor het vaderland. Hou-Zee! De Hoofdstormer: C. van Geelkerken". Assen, 1-1-1945. Men kan zich aanmelden bij het Stafkwartier van den Natio- nalen Jeugdstorm, Torenlaan 4 te Assen, bij de plaatselijke bu reaux van de Waf f en SS, als mede bij de plaatselijke Weer machtscommandanten. Dr. Göbbels: Wij kennen onzen tegenstander. Wij onderschatten hem niet Rijksminister dr. Göbbels bespreekt in „Das Reich" de ontwikkeling der laatste maan den, welker gunstige ommekeer hij niet in de laatste plaats toe schreef aan de kracht en het inzicht van het Duitsche volk. Duitschland heeft, zoo schrijft de minister o.m., m het verloop van drie maanden zijn weder opleving beleefd. De wereld constateert dit thans deels met ongereserveerde bewondering, deels ook met verbaasde ont zetting. De Duitsche leiding» moest haar volk in ieder opzicht op een harden proef stellen, maar het Duitsche volk heeft zich het vertrouwen dat erin gesteld werd, waardig getoond. Geen klacht kwam over zijn lippen, het leed stilzwijgend, maar ver loor daarbij niet het geloof. Wie de eer had deel te nemen aan de leiding van dit volk kan zijn dienst jegens dit volk slechts als godsdienst gevoelen. Al zou men ons de schatten van Amerika op gouden scha len aanbieden, wij willen in al onzen nood en ons gevaar, in onze armoede en benardheid, slechts Duitschers en niets an ders dan Duitschers zijn. De wereld moge zich met alle macht er tegen verzetten, eens zal zij ons haar bewondering niet meer kunnen weigeren. Wij zijn den berg niet over, maar wij beginnen we jr hem te versterken en te bedwin gen. De vijand heeft te vroeg getriompheerd en daarbij de noodlottige fout gemaakt zijn kaarten open te leggen op een oogenblik waarop wij het hel derst van blik waren. Dat zul len wij nooit vergeten. De ver nietigingsprogramma's jegens Duitschland, die hij in een sta dium van den oorlóg, toen hij in zijn verblindheid geloofde dat aÜes teneinde was en wij machteloos ter aarde lagen, publiceerde, draagt ieder Duit- scher aan het front en in het vaderland als oorlogscatechis in zijn bagage mee. Have en goed kunnen wij verliezen, misschien ook het leven, maar onder geen enkele omstandigheid de over tuiging van het doodelijke ge vaar waarin wij verkeeren, wanneer wij onze hoop stellen op een andere overtuigings kracht dan die van onze denk beelden en wapens. Nog veel zorg en leed staan ons te wachten, bergen van moeilijkheden moeten overwon nen worden. Laten wij niet vervallen in de fouten van on ze vijanden, waarvoor zij thans zoo duur moeten betalen, n.l. in onderschatting van den tegen stander. Wij kennen hem, maar wij weten ook, hoe hij kan worden bedwongen. Luchtaanvallen op Formosa Het Japansche Hoofdkwartier meldt, dat ca. 500 vijandelijke vliegtuigen aanvallen hebben gedaan op Formosa en de Oki- nawa-eilanden behoorende tot de Rioe-Kioegroep; 17 toestel len werden neergeschoten, 8 beschadigd. De Japansche ver liezen waren gering. Japansche vliegers deden aanvallen op een vijandelijk konvooi in de zee van Mindanao en beschadigden 2 transportschepen en een tor pedojager. Voorts werden hevi ge aanvallen gedaan op vijan delijke vliegvelden. Pleidooi voor een nieuwe socialo ordening uit bevrijd gebied Hoe sterk het besef aan de nood zakelijkheid eener nieuwe sociale ordening ook in ons land Is gewor den in de afgeloopen jaren, blijkt uit een artikel ln „De Gelderlander" welk blad thans in het bevrijde Nijmegen verschijnt. In dit blad schreef mr. R. Dobbelman op 29 Dec. een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: „Juist in dezen oorlog bleek duidelijker dan ooit, dat ook op economisch terrein de arbeid wel de bij uitstek scheppende kracht is. Zonder kapitaal wa re wellicht een oorlog moei lijk, zonder arbeid ten eenen- male uitgesloten. Werkgever en werknemer kwamen tot in zichten, die de waarde van bei de partners hopelijk in de toe komst beter tot zijn recht zul len doen komen. De voor den oorlog dikwijls bestaande wer kelijke of vermeende belangen tegenstellingen verdwenen tij dens de nezetting goeddeels. Van harte hopen wij, dat deze goede gesteldheid des geestes schoone perspectieven zal vor men voor een maatschappelijken opbouw, die de tegenstellingen moet overbruggen. Voor de her rijzende vakorganisaties, zoo wel van werkgevers als van werknemers, is dan ook een grootsche taak weggelegd. In den thans komenden tijd zullen deze groepeeringen, mits her schapen in een groote en hechte eenheid, onontbeerlijk blijken voor het leggen van de funda menten en het leveren van de bouwsteenen voor een nieuwe welvarende gemeenschap. Het tijdstip is aangebroken, dat onze economie grondig dient te worden omgevormd tot een sociale economie, waarin de te maken winst geen eind doel meer zal zijn, maar het geestelijke en materieele wel zijn van den door God gescha pen mensch. De oude economie heeft volko men gefaald en haar laatste vruch ten waren bitter: de werkloosheid, welke de maatschappij ondergroef en helaas niet tijdig en als zooda nig werd onderkend, alsmede een wereldoorlog, die de destructie voleindigt, een catastrophale apo theose, een dramatische doodstrijd en tevens een definitieve afsluiting van een lang veroordeeld stelsel. Het is nu eenmaal niet mogelijk gebleken het algemeen belang to dienen door louter eigenbelang na te streven. Het eigen belang moet noodzakelijkerwijze hoogere belan gen kwetsen- Daarom zal het ge coördineerd en geleld moeten wor den. Het is een teekenend feit, dat werkgever en werknemer reeds hebben besloten zich organisato risch aaneen te sluiten. Ook hier weer blijkt duidelijk, dat slechts een juiste geestesge steldheid den duur kan waarborgen van den opzet, die vroeger voor onmogelijk werd gehouden". Tot zoover mr. Dobbelman in „De Gelderlander". Uit dit betoog ziet men, hoe sterk de idee van het nieuwe socialisme 'n Europa ook in Nederland heeft wortel gevat in kringen, die aanvankelijk zoo vreemd stonden tegenover het natio- naal-socialisme, dat deze nieu we gedachte bracht. Spoed ig een conferentie? Roosevelt heeft wederom ver gaard dat Churchill en Stalin en hijzelf elkander binnenkort zullen ontmoeten. Hij wilde zich evenwel, niet nader over het tijdstip der conferentie uit laten. Omtrent Griekenland zeide hij, dat het hem het belangrijk ste leek, er zorg voor te dragen, dat de bevolking niet van hon ger omkomt. Belangrijk bericht voor de arbeiders in Duitschland, woonachtig in de prov. Utrecht Zooals reeds eerder is gemeld betreffende doorzending van brieven voor arbeiders in Duitschland, door bemiddeling van het Ned. Arbeidsfront, kan thans de heugelijke mededee- ling worden gedaan, dat ook pakketten met kleeding binnen kort. door onze kantoren ter ver zending kunnen worden aange nomen. Indien men zich nauwkeurig houdt aan onderstaande bepa lingen, garandeert het Ned. Ar beidsfront de overkomst. 1. De inhoud mag slechts be staan uit kleeding, ondergoed, enz. 2. Geen levensmiddelen mo gen worden ingepakt. 3. Geen brieven mogen wor den bijgesloten. (Deze kunnen afzonderlijk worden afgegeven.) 4. Eén adres in blokïetters, ook van den afzender, op het pakket geplakt en één in het pakket. 5. Twee lijsten met inhouds opgave medebrengen (één ex. ontvangt men geteekend als ontvangstbewijs terug). Voor arbeiders, werkzaam in de Gouw Weser-Ems, post no. 23, kunnen reeds vanaf heden pakketten worden aangenomen. Voor de overige grensgouwen is deze regeling in voorberei ding. De brieven en pakketten kun nen worden bezorgd: Utrecht, Maliebaan 14; Amersfoort, Snouckaertl 11 i Breukeien. Rijksstraatweg 56.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1