AMEIKFOO Duitschers bandhaven zich tusschen Maas en Moezel Rijkscommissaris bespreekt problemen van onze dagen Verbitterde straatgevechten in Boedapest Vele moeilijkheden kunnen alsnog overwonnen worden WEEELD- Dultsch Weermachtsbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer 8 Jan. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Aan de Noord- en Zuidwestflank van de frontbocht tuaschen Maas en Moezel handhaven zich onze formaties in felle gevechten tegen de weer beginnende doorbraakpo gingen van het met Engelsche divisies versterkte eerste Ameri- kaansche leger. Zij vernietigden wederom talrijke vijandelijke tanks. Oosteljjk van Bastogne behaalde de vijand geenerlei successen meer, doch werd door onze aanvallen nog verder teruggeworpen. In den Zui delijken sector van het Westelijk front hebben de gevechten in den Elzas en aan den boven-Rjjn een vrij grooten omvang aangenomen. Ten Z. van Weissenburg zijn onze troepen de Maginotlinie binnenge drongen. Ten Z. van Straatsburg werden in een verrassenden aanval ten W. van den Rijn naar het N. de vijandelijke verdedigingswerken opgeblazen. In vergeefsche tegen aanvallen van snel verzamelde strijdkrachten verloor de vijand 14 tanks. Bovendien werden meer dan 100 vijandelijke motorvoertuigen vernietigd. Luik en Antwerpen liggen onder- aanhoudende lange-af standsbeschie ting. In Italië ontstonden gisteren aan het geheele front slechts afzonder lijke verkenningsgevechten. In Hongarije hebben troepen van het leger en van de Waffen-SS in felle aan va.sgevechten van verschei dene dagen de vijandelijke stellingen doorbroken en ten Noorden van het Vertesgebergte in Oostelijke rich ting tot 40 K.M. terrein gewonnen. Gran werd heroverd. In het verloop van deze succesvolle operaties werden tot dusver 159 tanks en 425 stukken geschut vernietigd of buit gemaakt. De vijand leed zware verliezen aan dooden en gewonden. De gevechten duren voort. De dap pere Duitsch-Hongaarsche bezet ting van Boedapest houdt stand tegen de van het Oosten uit storm- loopende bolsjewieken. In het Z.O. stadsdeel Kis-Pest woeden verbit terde straatgevechten. De beide laatste dagen werden in het vij andelijke penetratiegebied benoor den den Donau 101 tanks, grooten- deels door den „Panzerfaust", ver nietigd. Een pantserdivisie schoot daarvan op n dag 58 tanks met strijdmiddelen voor den korten af stand stuk. In 't zuidelijke grensgebied van Slowakije werden door eigen tegen aanvallen onze stellingen verbeterd. In Koerland wierpen onze troe pen ten N. van Doblen ondanks toegenomen verzet de bolsjewieken verder terug. Volgens de voorloo- pige berichten werden bij deze ge vechten meer dan 500 gevangenen gemaakt en 58 tanks alsmede 128 stukken geschut van allerlei aard vernietigd of veroverd. Amerikaansche terreurformaties vielen gisteren overdag het Wes telijke en Z.-W. Rijksgebied aan. Wederom waren overwegend woon wijken het doel van haar bombar dementen. Bij twee op elkaar vol gende nachtelijke terreuraanvallen van de Britten op de hoofdstad der Beweging werd zware schade aan de huizen, vooral in de binnenstad van München, veroorzaakt en wer den talrijke cultuurmonumenten verwoest. Strijdkrachten der lucht verdediging schoten 27 viermotorige bommenwerpers omlaag. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. Het Duitsche Opperbevel spreekt Sovjet-verklaring tegen Hoofdkwartier van den Füh rer, 6 Jan. Volgens een door radio-Mos kou op 31 Dec. 1944 verspreide officieele Sovjet verklaring, zouden op 29 Dec. 1944 's mid dags twee Sovjet-officieren, die als parlementairen gekomen waren, voor Budapest ondanks duidelijke kenmerken door Duitsche troepen beschoten en gedood zijn. Het Opperbevel van de Weer macht deelt hieromtrent me de: Voor de Duitsche hoofdge vechtslinie zijn niet Sovjet parlementairen, doch vier tot parlementairen gedwongen Duit sche krijgsgevangenen versche nen, die den eisch tot capitula tie aan het garnizoen van Bu dapest moesten overhandigen. Zij voegden zich vanzelfspre kend onmiddellijk weer bij de Duitsche troeDen en verklaar den, dat zij de opdracht alleen aanvaard hadden om aan de gevangenschap te ontkomen. De van haat vervulde en met een weerzinwekkend beroep op het volkenrecht gepaard gaande Sovjet leugens behoeven geen verderen commentaar. Duitsch bruggenhoofd bij Wanssum Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Bij Wanssum in Z.O. Neder land hebben onze troepen de laatste dagen een bruggenhoofd over de Maas gevormd en alle tegenaanvallen van de derde Engelsche divisie met zware verliezen voor den vijand afge slagen. VERDUISTERING. Van 7 t.m. 13 Jan. van 16.458.45 u. N.M. 12 Jan. DINSDA6 9 LOUWMAAND (JAH.) 1945 58e JAARGANG No. 254 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: TeL 5289 Giro 86 326 In deze voor ons volk ernstige ure heeft Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart gesproken In een uitvoerige radiorede heeft hij Zondagavond openhartig alle problemen aangeroerd, waar ons volk thans mes wor stelt. Klaar en duidelijk heeft hij zijn standpunt uiteengezet zonder nochtans het Nederlandsche volk een gedragslijn voor te schryven. Integendeel: hij Iaat aan ons zelf de beslissing en daarom eindigt zyn rede met de woorden„Wat nu Hij stelt dus ons volk voor de vraag„Wat wilt gij thans doen HET VOEDSELVRAAGSTUK Allereerst behandelde de Rijkscommissaris het voedselvraagstuk. Hjj herinnerde aan de rantsoenen, die wy in het begin van het vorig jaar hadden, rantsoenen, die ons thans sprookjesachtig schijnen: 1800 gram brood en 70 gram meel, 150 gram vermicelli e.d., 250 gr. suiker, 125 gr. jam, 125 gram vleesch, 146 gram boter, 50 gram kaas. ongeveer 3 k.g. aardappelen en l'/4 liter melk. Die rantsoenen hadden kunnen blijven bestaan tot een nieuwen oogst, omdat het Ryk voor al het uitgevoerde voedsel een gelrjkwaardigen invoer had toegezegd (b.v. graan voor groente). In het najaar echter is een grondige wijziging gekomen in de situatie. Er zijn daarvoor verschillende oorzaken aan te wijzen: spoorwegstaking, het uitvallen van de binnenvaart, dus vermindering van transportmiddelen. Maar ook andere oorzaken: het Rijk kon door den veldtocht in Frankrijk en de bomaanvallen in West-Duitschland voorloopig minder aanvoeren dan in de bedoeling lag, de Weermacht moest door het wegvallen van treinen en schepen zich in het land zelf gaan voeden, de boeren werden ongerust en hielden hun producten vast, de vijand vernielde Walcheren en ook Zuid-Beveland en Brabant vielen weg als verzorgers. Zoodoende ontstond een situatie, waarbij de verantwoor delijke Nederlandsche autoriteiten slechts zeer kleine rantsoenen ter beschikking konden stellen. Wanneer echter alle deelen van de bevolking zich tot het uiterste inspannen, is een verhooging mogelijk tot 1400 gram brood, 125 gram vleesch, 100 gr. olie, 50 gr. kaas en zeker 3 kg. aardappelen, waarbij echter zekere voorwaarden vervuld moeten zijn (geregeld dorschen, geregeld vervoer, geen verkoop in den zwarten handel, enz.) Het aller belangrijkste blijft aller bereidwilligheid al het mogelijke te doen. Toen b.v. de leider van de afd. Vervoer van het Dep. van Water staat onderdook, gaf dat een verlies van minstens twee weken tijd. Mag hjj daarvoor het grootkruis van een huisorde verwachten? Met cijfers bewees de Rijkscommissaris, dat er op dit oogenblik scheepsruimte voldoende is; alle Duitsche autoriteiten hebben hun medewerking toegezegd. Het komt hier op de schippers aan. DE GEZONDHEIDSTOESTAND Nadat de Rijkscommissaris gewezen had op de schrij nende tegenstelling tusschen de bevredigende voedsel voorziening gedurende meer dan vier jaren Duitsche bezet ting en den voedselnood in de door Engelschen, Amerikanen en bolsjewieken bezette gebie den, sprak hij over de werk loosheid. die in den bezettings tijd verdwenen is. Vooral in mo reel opzicht was dit van groote beteekenis. De gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk is, zoo als met cijfers werd aange toond, eer beter dan slechter geweest, als men de bezettings jaren vergelijkt met de jaren 1914-1918. Toen steeg b.v. het sterftecijfer van 12,4 tot 13,1 om in 1917 door de griepepi demie 17.1 te bereiken. Nu steeg het cijfer in 1940-1945 van 9,5 op 10. De besmettelijke ziekten zijn zelfs minder geworden. Sterker nog spreken de cijfers van huwelijk en geboorte. Tij dens den oorlog 1914-1918 zijn die tot op de helft gedaald. Van 1940 tot 1943 zijn ze gestegen van 20,8 tot 23 p. m. De be volking van Nederland steeg in 1943 voor het eerst boven de 9 millioen. De oorzaken zijn het verdwijnen der werkloos- ïir heid, een betere regeling der belastingen, kinderbijslag en in het algemeen de zorg voor de kinderrijke gezinnen. Hoewel de belastingen moesten worden verhoogd, de inkomstenbelas ting b.v. tot het drievoudige, betaalt een gehuwd arbeider of kleine ambtenaar met 3 of 4 kinderen thans minder inkom stenbelasting dan in 1939. Al deze maatregelen leidden er toe. dat de Nederlandsche be volking de toekomst met ver trouwen tegemoetzag. TERREUR? En toch beweert de vijan delijke propaganda, dat het Ne derlandsche volk onder een on- beschrijflijken druk. onder ter reur geleefd zou hebben. De proef op de som leveren voor al twee bevolkingsgroepen, die het meest weerloos staan tegen over ruw optreden en gebrek aan discipline, n.l. de kinderen en de vrouwen. Overal kan men echter zien, hoe onbevangen de kinderen den Doitschen soldaat tegemoettreden. En kan niet el ke Nederlander vaststellen, dat vrouwen en meisjes in de don kere wintermaanden 's avonds onbekommerd alleen op straat loopen of fietsen? Zou dit het geval zijn. als zij bang waren voor de Duitsche soldaten? Is het niet zoo, dat de Neder-and- sche vrouwen en meisjes de vrije keus hebben bij het be palen van hun houding tegen over den Doitschen soldaat? In Brabant schijnt dat volgens de radioberichten anders te zijn. Ook hoort men wel zeggen, dat de rechtbanken onder druk zouden staan. Nooit is echter pressie op de rechters uitge oefend, noewel d<*ze soms b ernstige vergrim ~n opvallend lichte straffen op'egden. Alleen werden rechters, die weigerden verder te werken, ontslagen. Wie dienst weigert, verliest zün oost. De nieuwe rechtbanken welke werden ingesteld, hebben zeer bevredigend gewerkt en tot de politieke ontspanning bij gedragen. Wat de bijzondere Duitsche rechtbanken aangaat, kan worden vastgesteld, dat het aantal ter dood veroordeelden ook als men er de gevallen van doodschieten bij verzet bij re kent, minder bedraagt dan het aanfal slachtoffers van een en kelen Engelsch-Amerikaanschen Fransche stad Royan verwoest De Britsche luchtmacht heeft terreuraanvallen gedaan op de Fransche stad Royan ten N. van de monding der Gironde. Minstens vier-vijfde deel der stad werd volkomen verwoest. Het aantal dooden bedraagt meer dan duizend. Japansche successen. Volgens het Japansche hoofdkwartier werd op 5 Jan. een krachtig be schermd convooi waargenomen ten W. van het eiland Luzon Speciale afdeelingen van de Ja pansche luchtmacht boorden in een onmiddellijk ondernomen aanval twee vliegdekschepen en een slagschip in den grond. In de Ver. Staten worden thans alle weerbare landarbeiders tusschen 18 en 26 jaar opgeroe pen. die totdusver van mih tai- ren dienst waren vrijgesteld. SB Turkne breekt met Japan. De Turksche nationale verga dering heeft besloten de econo mische en diplomatieke betrek kingen met Jan°n te verbreken. Volgens de Br'fscfce admirali'-'4 bedroegen de verliezen der Britsebe marine in dezen oor- iog 47.000 man aan gesneuvel den en vermisten, 13.000 aan gewonden en 5500 aan gevange nen. Tot aartsbisschop van Canter bury en primaat van Engeland is j'n plaats van den overleden William Temple door den ko ning Geoffrey Francis Fi"her benoemd. Fisher, die 57 iam is. is voorzitter van het com'té der rnglicaansehe, reomsch-ka+v,o- lieke en vrije kerken van En geland. De Duitsche lurk taf weer heef4 in de laatste 100 dagen rond 4000 Anglo-Amerik. vr^^ui- neergeschoten. terreuraanval op de stad Nij megen. VEROVERING OF ORDE? Het principe der bezettings macht \vas. de Nederlanders ir hun particuliere leven zoovee! mogelijk fwehinderd te laten en de politieke activiteit in zoo verre te ccnfroleeren, nat er geen vüandclijke actie uit ent- staat. Een Amerikaansch nolï- tie-officier zeide dezer dagen, dat hij niet in Duitschland kwam voor een bezetting van orde, maar voor een bezettin g der verovering. Wat zegt de Nederlander van de Duitsche be zetting? Was zij er een van verovering of van orde? (Het slot van deze rede van den Rijkscommissaris plaatsen wy in ons nummer van Donderdag a.s.) Roosevelt sprak tot bet Congres Reuter meldt, dat Roosevelt in een boodschap tot het Ame rikaansche congres zegt, dat re geering en volk één verwach ting hebben: het volk hoopt op den vrede. Onze verliezen, al dus Roosevelt, zullen zwaar zijn. De geallieerden zullen tot de eindoverwinning gemeen schappelijk strijden. Zij hebben een jaar achter den rug, dat "indigde met een tegenslag voor hun wapenen. Wij hebben thans de meest critieke faze van den oorlog bereikt. Het is zeer wel mogelijk, dat de vijand verdere pogingen zal doen om door de geabieerde linies heen te bre ken en dat hij zijn duikbooten verbeterd. In Europa zal men dm aanval in weerwil van tij- debike tegenslagen hervatten. ^oosevelt verlangt voorts een uitbreiding der wapenproductie. Hii beve-lt het Congres opnieuw aan, een wet betreffende den nationalen dienstplicht aan te nemen. Tegen het einde van den oor log zullen zich natuurlijk mee- geverschillen onder de ge- ageerden voordoen. Wij mogen niet toegeven, dat deze mee- nn gs verseh i11 en ons van elkan- der scheiden. ■"iet betrekking tot de moei- liiHieden met de „bevrijde" volken zegt Roosevelt: Ik zou n;et ooenbart'g spreken, als ik niet toegaf, dat wij over vele punten in dit opzicht bezorgd "ün, b.v. dvec de Grieksche en P-Wc-r-ke moeiliikheden. Met bet oog op de binnenJandsche on rust m menig land is het moei- lük te radm, welk soort regee* ri'nrr Grille SOflt. H. 1'ndeman overleden. Te Hear'em is, 69 jaar oud. plot seling overleden de heer H. Lin deman, die sedert 1932 secreta ry gmveest ia van het vroegere Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen. De derde noodkaart. De secr.-gen. van Landbouw en Visscher'i maakt bekend, dat op de noodkaarten 3A staat ver meld ..Voor personen, geboren in 1939 of vroeger" en op de noodkamten 3B ..Voor perso nen, geboren in 1940 of later". Dit moet zijn resp. „Voor per sonen, geboren in 1940 of vroe ger" en „Voor personen, gebo ren in 1941 of later". Nederlandsche kinderen in Praag. Voor de ouders, wier kinderen eind Juni door den N. V. D. naar Praag ziin uitgezon den, bestaat de mogelijkheid om door bemiddeling van het stafkwartier van den Nationa len Jeugdstorm, Torenlaan 4, Assen, met hun k'nderen te correspondeeren. De brieven dienen met duidelijke verme1- ding van den afzender aan dit adres te worden gezonden.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1