IMEKFMNSUIE COM Düitsclilands tegenstanders win thans de kssiissing veihsien De toestand aan het Weichselfront verscherpt De Sovjets boeken aanzienlijke terreinwinsten N iet fietsen op autowegen WAT NU? Verklaringen van Churchill Maatregelen tegen vluchtelingen? Geallieerde schepen door de Dardaneüen Dnltsch Weermachtsbericht. Diepe penetraties der Sovjets ten N. van Warschau Hoofdkwartier van den Führer, 17 Jan. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: „In Hongarye werden de Sowjets ten N. van den Donau in een aan val verder teruggeslagen. Het dap pere garnizoen van Boedapest zet zjjn zwaren afweerstrjjd in het centrum der stad voort. Ten W. van Jaslo staan onze troepen in een harden afweer van de in hun stellingen binnengedron gen bolsjewisten. In de grooto bocht van de Weichscl heeft de toe stand zich verscherpt. De vijand wierp hier 90 Infanteriedivisies en 15 pantsercorpsen in den slag. Tijdens zware gevechten konden vijandelijke pantservoorhoeden tot In het gebied ten N.O. van Krakau, ln het gebied van Tsjenstochau, ten Z.W. van Tcmaschow en ten N.W. van Warschau doordringen. In den rug van de vijandelijke aanvals- voorhoeden bieden sterke Duitsche gevechtsgroepen verbitterd verzet tegen de volgende bolsjewistische formaties. Pantserdivisies verhin derden in het gebied van Kielce in een opofferingsvollen strijd twee dagen do vijandelijke doorbraak naar het Noorden en maakten daar door het distancieeren van onze troepen van het Weichselfront mogelijk. Ten noorden van War schau behaalde de vijand met 40 Infanteriedivisies en verscheidene pantsercorpsen in den aanval naar het Westen diepe penetraties. Door de standvastigheid van onze sol daten, die zich tot den laatsten ademtocht in hnn stellingen ver dedigden en door maatregelen der leiding werd de vijandelijke storm loop bjj Modlin, ten W. van Nasielsk en ten Z.O. van Czichenau opge vangen. Tusschen de Rominter heide en Schlossberg probeerden de bolsjewisten, krachtig gesteund door de Luchtmacht, met onge veer 25 infanteriedivisies en talrijke pantserformaties op nieuw de doorbraak te forcee- ren. Behalve enkele intussehen afgegrendelde penetraties bleef het noofdgeveentsterrein stevig in onze handen. Hierdoor heb ben de in den Oost-Pruissischen ,grensstrijd reeds herhaaldelijk 'beproefde divisies met het oog op de numerieke overmacht van den vijand een schitterend afweersucces behaald. In de zware tankslagen, die ten Noor den van Warschau en in het O.-Pruisische grensgebied ont stonden, vielen meer dan 300 vijandelijke pantserwagens ten offer aan den dapperen afweer van onze troepen. Vliegende formaties en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten in de laatse 48 uur aan het Oos telijk front 62 Sowjet-vliegtui gen neer en stelden bovendien 65 pantserwagens buiten ge vecht. Na de zware verliezen, die de Amerikanen in de afgelo pen dagen aan het Westelijke front hebben geleden is de kracht van hun aanvallen ten Z. van Malmedy en aan de Bel- gisch-Luxemburgsche grens iets verminderd. In een aantal sectoren gingen onze pantser formaties tot tegenaanvallen over, drongen den vijand in de verdediging en consolideerden haar stelljngen. Aan de Moezel, bij Remich zijn plaatselijke gevechten gaande. Verscheidene aanvallen der Amerikanen op ons brug genhoofd Fraulautern stortten ineen. De in Hatten tijdelijk binnengedrongen vijand werd weer teruggeslagen. In het bruggenhoofd over den Rijn ten N. van Straatsburg sloeg het garnizoen verscheide ne vijandelijke aanvallen uit een, die met steun van 11 pant serwagens werden ondernomen. Alle aanvallende pantserwagens op een na werden vernietigd. Talrijke gevangenen werden gemaakt. Ons lange-afstandsvuur op de vijandelijke aanvoersteunpun- ten Luik en Antwerpen wordt overdag en 's nachts voortgezet. Eneeland verloor ruim 1 millioen man. Volgens Reuter heeft Chur chill in het Lagerhuis verklaard, dat hij voorstander is van voort zetting van den oorlog „tot aan de onvoorwaardelijke capitula tie". Verder zeide hij, dat het „niet waarschijnlijk" is, dat al le doelstellingen van de Atlan tic Charter onmiddellijk bereikt kunnen worden. Ook deelde hij mede, dat de verliezen der Britsche troepen in Griekenland in de periode van 3 Dec. t.m. 6 Jan. 2101 man hebben bedragen. De verliezen van het Britscne imperium heb ben sedert het uitbreken van den oorlog tot 30 Nov. 1944 1.034.554 man bedragen. Lemmerboot bij Urk gezonken Circa 25 slachtoffers. Naar wii vernemen, is de vo rige week de Lemmerboot „Groningen 4" bij Urk in aan varing gekomen met de „Jan Nieveen van dezelfde maat schappij en gezonken. Van de ongeveer 10Ó opvarenden der „Groningen 4" verdronken cir ca 25 personen. DONDERDAB 18 LOUWMAAND (JAN 1845 58e JAAR6AN6 Ho. 258 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur: NIC. LAMAN Redactie: Tel. 6731 Administratie: Tel. 6289 Giro 86 326 De militaire medewerker van het D.N.E. Max Krull schrijft, dat het Sovjet-Russische winteroffensief zonder voorbeeld is wat de breedte, de gelijkschakeling der talrijke aangrijpingspunten en het totale in den strijd brengen van allo aanwezige strijdkrachten betreft. Het gaat om meer dan enkel om een doorbraak mei een bepaald strategisch einddoel. Het gaat er om den geheelen Duitschen afweerniuur in het Oosten met een slag omver te werpen en den bolsjewisten alle wegen naar het hart van Europa vrij te maken. De Dnitsche leiding pnt haar krachten niet uit in een starren frontalen afweer, doch zoekt de be slissing midden uit de beweging op plaatsen en tijden, die zij zelf kan bepalen. Moeilijke toestand bij da Lysa Gora Interinf. meldt nader: De zware veldslagen, die tusschen de uitloopers van de Woudkar- phaten en Oost Pruisen thans op zes oorlogstooneelen worden gevoerd, zijn aan kracht en uit- festrektheid toegenomen. Van eide zijden worden voortdu rend nieuwe hoeveelheden tanks, stukken geschut en men schen in den strijd geworpen, De geweldige worsteling ten Z.W. van de Lysa Gora, waar het voornaamste gewicht van het bolsjewistische offensief ligt, is in verscheidene groote gevechten gesplitst en culmi neert reeds in de crisis. Om aan deze crisis het hoofd te bieden, zijn van Duitsche zijde reeds de noodige maatregelen geno men. Ook al zijn de Duitsche verliezen aanzienlijk, toch heb ben de Sowjets minstens het achtvoudige aan menschen en materiaal verloren. Daarenbo ven bleef him in de Narefbrug- genhoofden alsmede vooral in Oost Pruisen elk operatief suc ces ontzegd. Het belangrijkste Duitsche af weersucces werd weer behaald in het Oost Pruisische grens gebied tusschen Schlossberg en Ebenrode. Ook aan de Narew-bruggen- hoofden, waar de slag in alle hevigheid woedt, heeft het Duitsche front, ondanks den Sowjetdruk, standgehouden. Roosevelt wil algemeene dienstplicht. Reuter meldt dat Roosevelt een korte boodschap aan het Congres voorbereidt over de in voering van het stelsel van den nationalen dienstplicht. De boodschap zal bestaan uit een oproep zonder compromis tot den algemeenen dienstplicht. Ernstige stemmen De Berlnnsche bladen wor den geheel gekenmerkt door de zware afweergevechten aan het Oostelijke front. Het beeld in het Oosten, aldus de Völk. Beobachter, staat geheel in het teeken van de geweldige Sov jet Russische aanvallen en aan zienlijke vijandelijke terrein winsten, doch ook in het tee ken van een harnekkigen Duit schen tegenstand. De komende weken, aldus de D.A.Z. zullen voor de soldaten aan het front en voor de menschen in het va derland zoo hard en moeilijk zijn, als de Duitsche historie nooit tevoren heeft beleefd. De 'kracht der tegenaanvallen aan het Oostelijk front, schrijft de Berl. Morgenpost, en de Ang lo Amerikaansche poging in het Westen aan de Duitsche Lei- ding het initiatief weer te ont rukken en haar te dwingen tot het krachtigste optreden, de verscherping van de terreurof- fensieven tegen het DuitsclJ? vaderland sinds het begin van het nieuwe jaar, duiden ondub belzinnig op het voornemen van den tegenstander, de beslissing te verhaasten. Voor de Duit sche Leiding en het Duitsche volk is de taak duidelijk om schreven. In een tijd van de fel ste inspanning hebben wij meer dan ooit de intensiteit v^n on zen afweer en wil tot hand having noodig en wij weten, dat van het succesvolle volhar den in de komende weken en maanden meer afhangt dan slechts een ontwikkeling van een oogenblik. Een meneer Burgers, die zich minister van Binnenlandsche Zaken noemt, heeft voor de radio o.m. gesproken over het zuiverings- vraagstuk en daarby de volgende zonderlinge uitspraak gedaan: „Het zuiveringsprobleem is een vraagstuk van recht, n.l. het vin den van de juiste maatregelen tegenover hen, die 4» tijden van nood het Nederlandsche volk in den steek hebben gelaten, ja, die zich zelfs tegen dat volk hebben ge keerd". Wil hy dus, dat er maatregelen genomen worden tegen zijn huidige collega's, die in Mei 19^0 naar Lon den zijn gevlucht 1 Wij hier in het Noorden gouden daarop willen antwoorden tifo», ga je gang. Maar overigens verlangen we er heelemaal niet naar om die men schen voor de byl te brengen: wij zijn hiér zoo bloeddorstig niet en we zijn allang tevreden als ze blijven, waar ze zitten. Het verkeer op de autowegen en ook op de verkeerswegen wordt sedert kort in toenemen de mate door fietsers in ge vaar gebracht. Het rijden van fietsers op autowegen is ver boden; op andere wegen, waar langs speciale rijwielpaden zijn aangelegd, moeten deze gebruikt worden (art. 23 van 't Verkeers reglement 193/41). Daar ondanks herhaalde waarschuwingen dit voorschrift steeds weer over treden wordt, bepaal ik, ten einde de openbare veiligheid en orde te handhaven, op grond van artikel 8 van de ver ordening 15/44 inzake den uit zonderingstoestand, dat de or ganen van politie en weer macht, belast met de controle op het wegverkeer, de bij een overtreding van genoemden aard gebruikte rijwielen in be slag kunnen nemen. Der Höhere tt- und Polizei- führer „Nordwest" Der Ge- neralkommissar für das Si- cherheitswesen, (wg.) RAUTER W-Ogruf. una Gen. d. Waifen-t) und Pol. De zender Ankara heeft be vestigd, dat in de eerstvolgen de dagen de eerste geallieerde schepen door de Turksche zee- ëngtén zullen varen. De politieke ontwikkeling in Europa na de Duitsche militaire tegen- Blagen aan de fronten heeft zonneklaar aangetoond, dat geen enkel volk, hoe klein het ook moge zijn, ooit kan terugkeeren tot den demo- cratischen staatsvorm. De democratie is verleden, zij is dood, zoo schreven wij in ons vorig artikel, en wanneer zij zich thans nog manifesteert, dan doet zij dit slechts in de gedaante van het bolsjewisme. Stalin eigent zich de geestelijke erfenis der democratie toe en op deze nala tenschap welke alleen uit lasten bestaat vestigt hij het bloed- régime van de steppe. In Italië lukt Stalin dit even goed als in Polen, in Frankrijk even gemakkelijk als op den Balkan en zonder de geringste moeite zal hi) óók in een „bevrijd" Nederland het volk aan sikkel en hamer weten te kruisigen. Ons volk wjjst echter het bolsjewisme, zijn godlooze acties en zijn liquidatie-methoden van de hand. Doch wat dan De Nederlanders hebben nü nog de kans hun lot te beïnvloeden aldus zeide de Rijkscommissaris onlangs en inderdaad hebben wij als volk ons lot nog steeds in eigen haDden. Laten wij dit met eenige, zij het negatieve, voorbeelden bewijzen. De met veel gejuich ingezette spoorwegstaking verslechterde ons lot aanzienlijk, de ondergrondsche woel-arbeid der illegalen sloeg terug op het lot van duizenden gezinnen en de vijandige, weerbarstige houding van een groot deel onzer volks- genooten bepaalde tenslotte het lot van allen. Actie verwekt reactie en moge de z.g. patriottische actie op haar minst voorbarig zijn te noemen, de Duitsche reactie is radicaal. Want en dit vergete men toch niet Duitschlands kracht is niet gebroken niet aan de fronten, niet in het Duitsche vaderland en niet in de nog bezette ge bieden. Via de Britsche zenders wil men ons wel het tegendeel doen gelooven, doch iedere Engelsche soldaat kan even als wij thans beves tigen, dat alle beweringen dienaangaande aperte leugens zijn. WAT nu Deze vraag staat met vlammende letters geschreven boven de puinhopen van ons ineengestorte volksbestaan. Terug keer tot de democratie is uitgesloten de toekomst brengt ons het bolsjewisme óf het nationaal-socialisme. De democratie is overigens duizendvondig vervloekt door alle arbeiders en arbeidersvrouwen, het bolsjewisme, al of niet oranje gekleurd, wordt door ons volk reeds bij voorbaat geheel verworpen en bet nationaal-socialisme, het eenige stelsel dus, dat ons nog rest, schuwt men vanwege zijn vermeend dictatorisch en imperialistisch optreden. Wat nu Wij zouden deze vraag willen beantwoorden door bij de breede massa van ons volk aan te dringen op een geestelijke herorlënteering. Wie het nationaal-socialisme veroordeelt op grond van de door de Duitsche overheid getroffen onaangename oorlogsmaatregelen zonder daarbij het hedendaagsche wereldgebeuren tot in alle détails te ont leden, die laat zich leiden en misleiden door sentimenten, welke juist in dit tijdsbestek niet meer passen. Bij een totalen oorlog behoort een totaal begrip en een terzijde schuiven van alle persoonlijke gevoels kwesties. Tasten wij nu door tot de kern van het Duitsche nationaal- socialisme en tot de juiste oorzaken van dezen oorlog, dan zien wij, dat het Rijk van den Führer een Germaansche zending vervult dooj Europa, dat door zijn vijanden bereids is verdeeld in Sovjet-Russische invloedssfeeren en tevens is bestemd om te dienen als afzetgebied der Anglo-Amerikaansche productie-overschotten, te herordenen en te hereenigen. Deze taak van het Duitsche natioDaal-socialisme is niet imperialistisch, integendeel, zij is door de historie zelf opgelegd. Europa is ontstaan door den strijd tegen Hunnen en Slaven, tegen Turken en Moren en in dezen strijd heeft Germanje steed3 het spits afgebeten. En ook thans gaat Duitschland vóór in den strijd tegen het Aziatische bolsjewisme en het kapitalisme van het joodsche en raslooze Amerika. Tegen deze twee wereldmachten verdedigt Germanje, dat door het nationaal-socialisme van A dolf Hitier tot nieuw leven en tot nieuwe kracht is gewekt, de Europeesche cultuurvolkeren, waar toe óók het Nederlandsche volk behoort. Wat nu Deze vraag stelde ons de Rijkscommissaris en deze vraag stellen óók honderdduizenden mannen, vrouwen en kinderen. Wie haar wil beantwoorden, die moet echter zijn afwijzende houding tegen een Europeesche éénwording herzien en zich door verstandelijke berede neering van het vroegere en het hedendaagsche wereldgebeuren weer bewust gaan worden van de kracht van het Germaansch: y bloed, dat zich door de eeuwen heen heeft verzet tegen den yK heerscherswil van vreemde meesters. Winterhulp Nederland. Waardebonnen, welke thans nog in omloop zijn, moeten voor 28 Febr. 1945 aan onder staand adres worden ingediend. Na dien datum worden zij not meer verzilverd. De gemacli-' tigde voor het afwikkelen der hoofdkantoren van W.H.N. en N.V.D., Geestbrugweg no. 60, Rijswijk (Z.-H.)

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1