SOVJET-TROEPEN DOORSEDRONOEN TIT HET STETTINER1AFF EN DE OOSTZEE Geallieerde druk in liet Akrdal ei bij Kollen teepiemen XI PRUSBEHEERSCKmG, WAAROM SLAAPT GE? Duitsche troepen tusschen Keulen en Dusseldorl naar den Oostelijken Rijnoever Hevige aanvallen op Bonn Proteststaking in ICitta del Vaticano Voorman Feldmeyer op weg naar het front gevallen Informatiebureau van het Roode Kruis verwoest R/leer dan ooit wee ert de prijsopdrijving. OOK prof. P» S. Gerbrandy Beruchte Zwart-Jan aan den schandpaal I stad Lauban is haroverd vooral groote schade aangelicht 1: De stad Lauban is heroverd liet Duitsche Weerinachtsberichl meidde o.m., dat in midden-Slowa- kije de verbitterde strijd aan het Gran-dal voortduurt; de Sovjets maakten slechts geringe terreinwinst De stad Lauban werd door de Duit sche troepen bevrijd. Hierbij werden sterke vijandelijke afdeeiingen uit eengeslagen en 132 tanks, 159 stuk ken geschut, 74 granaatwerpers en IOC auto's vernield of buit gemaakt. Aan weerszijden van Rosenberg wer den de Sovjets op hun uitgangsstel lingen teruggeworpen. Rondom Frankfurt leefde de gevechtsactivi teit op. De bezetting van Küstrin handhaafde zich tegen talrijke, he vige Sovjet-aanvallen van het Zuiden en Z.O. uit. In West-Pruisen zijn felle Sovjet- aanvallen ten N. van Stargard op gevangen. Aan de Nogat heen en weer golvende gevechten. De bolsje wisten konden hun bruggenhoofd op den Noordelijken oever van de rivier uitbreiden. Zware strijd werd geleverd tegen herhaalde doorbraakpogingen der Sovjets in de richting van Stettin; veertien vijandelijke tanks werden vernield. In O. Pruisen geen groote ge vechtshandelingen. Voor Dantzig werd door de Duitsche troepen een versperringsgordel gelegd. In Koer land zijn aanvallende Sovjettroepen teruggeslagen. Ten Oosten van Frauenburg werd een doorbraak ver ijdeld. De stad Graudenz, waarvan de bezetting drie weken lang held haftig verzet geboden heeft, ging verloren. Aan den Nederrljn wist het Duit sche bruggenhoofd bij Wezel zich te gen felle aanvallen staande te hou den. Een groot aantal tanks werd vernietigd; de vijand leed zware ver liezen. Tusschen Keulen en Düsdfel- dorf trokken de Duitsche troepen zich op den Oostelijken oever van den Rijn terug. Vijandelijke opera ties ten N. van Rhelnberg mislukten. Aan de Ahr levendige strijd tegen doorgedrongen vijandelijke tanks. Tusschen Rijn en Moezel verwierf de vijand terreinwinst. Hevige geal lieerde aanvallen op het Duitsche bruggenhoofd van Bonn. In de puin hopen van Keulen wordt nog ge vochten. Ten I van Trier mislukten Amerikaans che aanvalspogingen. evenals in de Beneden-Vogezen. In Italië duurt de gevechtspauze voort. Door terreur»anvallen op W.-, N. W - au Midden-Dultschland werd Bolsjewistische gruweldaden Op een bijeenkomst van de buiten- lancLssh» perr W Berlijn onder lei ding ran dsn Rijksperschef dr. Die trich heeft een dertigtal beëedigde Duitsche officieren en soldaten oog- getulgevers'Jagen gegeven van bolsje wistische gruwelen in het door de Sovjets bezette Rijksgebied. Een rap port van hits verklaringen is gezon den Htw het Irst Rood» Kruis. vooral groote schade aangericht in woonwijken van Dessau, Leipzig en groot-Hamburg; 59 vijandelijke toe stellen werden neergeschoten. Churchill aan het Westfront De Britsche Berichtendienst meldt dat Churchill een bezoek aan het hoofdkwartier van Eisenhower en Montgomery heeft gebracht. Vaticaanstad is gelegen in de stad Rome en telt ongeveer 1000 inwo ners. De miniatuurstaat omvat, bul ten het Vatlcaan zelf, de St. Pie terskerk de grootste kerk van de wereld en de aangrenzende ge bouwen. De stad heeft een eigen station, een eigen radiozender en eigen werkplaatsen. Waarom wij dit memoreeren? Omdat voor het eerst in de ge schiedenis van dezen Pauselijken staat, de arbeiders van een der be drijven het werk hebber; neergelegd omdat de loonen te laag werden be vonden. Nadat deze zijn verhoogd, hebben de arbeiders het werk her vat. Op 22 Februari viel op weg naar het front ten gevolge van een vlieg- tuigaanval de voorman der Ger- maansche ff in Nederland, kam. J. H. Feldmeyer, aldus 't Nat. Dagblad. Na In de Waffen ff deelgenomen te hebben aan de veldtochten in Griekenland en Sovjet-Rusland, werd hij door den Reichsführer ff tot Standartenführer in de Ger- maansche ff bevorderd. Kam Feld meyer stond op het punt als Batail- lonskommandeur in de ff-Grena diersdivisie het commando van den Landstorm Nederland op zich te ne men, toen de doodelijke schoten van uit een vijandelijk vliegtuig hem troffen. Vorige week vond te Apeldoorn een rouwplechtigheid ter eere van de nagedachtenis van kam. Feldmeyer plaats, ln tegenwoordigheid van Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, den Leider, Obergrup- penfilhrer Rauter en talrijke andere autoriteiten. Dienst voor krijgsgevangenen in Duitschland is vervallen Naar wij vernemen, hebben de geallieerde bommenwerpers, die op Zaterdag 3 Maart j.l. hun bommen op het centrum van Den Haag wierpen, ook twee gebouwen van het Ned. Roode Kruis getroffen. Zoo werd o.m. het Informatiebureau volkomen vernield, waardoor het ge- heele archief en het kaartsysteem ln vlammen opgingen. Het gevolg hiervan is, dat de dienst voor de Ncderlandscho krijgsgevangenen in Duitschland helaas is moeten komen te vervallen. ZATERDAG 10 LENTEMAAND (MAART) 1945 58a JAARGANG No. 22 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur NIC. LAMAN RedactieTel. 6731 AdministratieTel. 5289 Giro 86 326 Het oude Rijnland ls gedurende de laatste weken tooneel geweest van buitengewoon hevigen strijd. Hóéveel er den geallieerden aan ge legen was, om tusschen Aken en Bonn naar den Rijn door te stoeten, ls gebleken uit het niets ontziende geweld, waatmede een van Duitsch- lands oudste steden, Keulen, aangevallen is. Door geconcentreerd ka nonvuur en bommenwerpers is het grootste gedeelte van stad ln puin gelegd. Sinds Dinsdag zijn temidden van verwoede gevechten geleverd, waarbij tenslotte de Amer: overmacht meester van het terrein geworden zijn. De Hohenzollern-briicke over den Rijn was reeds tevoren naar het Noorden, tusschen Keulen en Düsseldorf, hebbi troepen en stellingen op den Westelijken oever prijsgegé met medeneming van hun materiaal over den Rijn terug! W. van Wezel, waar de Lippe in den Rijn uitkomt, h; sche valschermjagers een bruggenhoofd. Ook hier zijn stérke geallieer de aanvallen gaande. Van Duitsche zijde wordt bericht, dat met steun van slagvliegers succesvolle vernietigingsacties gelanceerd zijn tegen groote Amerikaansche troepenformaties bi) Xanten. achtige loopeiï >r hun roemde t.Meer u'itsche zijn zij Ten/ Dujrt:- De stad Bonn is thans ook be langrijk strijdgebied geworden. De Amerikanen bestormen voortdurend dit Rijnbruggenhoofd en drongen door in het centrum. Zuidelijker stelt de vijand alles in het werk den Duitschen tegenstand in het Ahrdal te breken. Fel wordt er gé- vochten bij Remagen, welke stad ter hoogte van de samenvloeiing van Rijn en Ahr ligt. De Ameri kaansche pogingen óm de Duitschers over een breed front naar den Moe zel terug te dringen, mislukten. Ten Noorden van den Beneden-Moezel zijn wederzijds sterke tankformaties ingezet. De Amerikanen slaagden er in him wig naar Koblenz te ver- grooten en te versterken. Ten Z. van Trier wordt met wisselend suc ces gestreden. Uit het verloop van den strijd aan den Rijn blijkt wel, dat de geal lieerden alles in het werk stellen, om zoo snel mogelijk den weerstand van de Duitsche troepen te ver brokkelen en overgangen te for- ceeren, teneinde hun militaire over macht aan gene zijde van de rivier te ontplooien. Tot dusverre wordt nog niet gevochten op den Ooste lijken Rijnoever, alhoewel vooral bij Linz aan de Ahr de druk de laatste dagen zeer toegenomen. Sovjets aan de Oostzee. In het Oosten worstelden de Sov jet-Russen zich tegen fanatieken Duitschen weerstand in, een weg naar het Stettiner Haff. Ook bij Cammln en Kolberg hebben zij de Oostzee bereikt, waardoor de po sitie van de Duitsch troepen in den afgesneden sector van Dantzig pre cair geworden is. Tegen dezen sec tor blijven de roode troepen hun aanvallen voortzetten, ongeacht de hooge verliezen, welke zi) daarbij lijden. Nog heftiger zijn hun storm- loopen op de bruggenhoofden Ooste lijk van Stettin; deze weiden ten Z. en Z.O. van de stad opgevan gen. De slag, waarin de Diitsehers herhaaldelijk tegenaanvalier deden, golfde urenlang op en neer. De Sov jets offerden meerdere divisies op om een doorbraak te bewerkstelligen. Zij dwongen de Duitsche formaties de stad Colnoff, ten N.O. van Stet tin, te ontruimen. In Küstrin, van waaruit Berlijn rechtstreeks bedreigd kan worden, wordt nog steeds hevig strijd gele verd. Ook het gebied rondom Frank fort kenmerkt zich door voortduren de aanvalsgolven der Sovjets, die i blijkbaar tot taak hebben hun po sities aan en gedeeltelijk zij het dan door zeer zwakke bruggenhoof den over den Oder te consolidee- ren. Men mag wel zeggen, dat de afloop van deze gevechten de In leiding vormt voor den beslissen- den strijd in het Oosten. Immers, uiteindelijk is er het lot van de Duitsche Rijkshoofdstad mee ge moeid. Vandaar ook de groote krachtsinspanning, welke de tegen standers zich getroosten om tusschen Küstrin en Frankfort meester van het terrein te blijven. De Berlijn- sclie pers roemt in het bijzonder de jeugd, welke juist in de voorste linies van het Berlijnsche front groote dapperheid aan den dag legt. EEN aanstaande vader probeert een kinderwagen te kooien. Hi) krijgt een „mooie" aanbieöng; de kinderwagen is weliswaar niet nieuw maar de prijs is daarmee dat ook in overeenstemming: f 850.een koop je Lichtelijk onthutst gaat de pa-in-spé op weg naar huis voor vrouwlief een bloembakje koopen. Van doodgewone bloempotten-make lij, met een geel verfje en wat klie derige witte lijntjes er op gedropen. Ook een koopje: f 5.25. Van de vele instellingen, waarmee in deze oorlogsjaren ons vork ver rijkt werd, is de Prijsbeheersching zeker niet de minst beteekenisvolle, en niemand kan met recht en reden ontkennen, dat dit instituut-in den loop van zijn bestaan nuttig werk heeft verricht, al hadden velen met ons gaarne gezien, dat de niijsbe- heerschers het terrein van hun werkzaamheid eens wat vaker had den verlegd naar het gebied, waar de groote hanzen hun millioenenspel spelen en koste van het Nederland- sche volk óók nu nog. Wij be toogden al eens eerder, dat het prijs opdrijvende groentemannetje niet de groote parasiet op onzen mastschap- pelijken nood is, zonder overigens te ontkennen, dat het bij tijd en wijle geen kwaad kan, wanneer deze klei ne gauwdiefjes eens in de kwalijke nekjes gegrepen worden. Wij gelooven echter niet te veel te zeggen, wanneer wij beweren, dat de ambtenaren van de Prijsbeheersching het in deze dagen van barren nood met hun juist nu van het hoogste belang zijnde controle-arbeid op eer. accoorrfje gooien, al dan niet of ficieel gesanctionneerd. Want voor wie geen vreemdeling is in Jeruza lem is het geen geheim, dat het eu vel van de prijsopdrijving in onze dagen meer dan ooit om zich heen grijpt. In den aanvang van dit ar tikel gaven wij twee voorbeelden; zij zijn zonder éenige moeite met tien tallen anderen aan te vullen. De vraag is. daarom gerechtvaar digd: wat doet de Prijsbeheersching? Het moet haar krachtens haar doel stelling toch ook bekend zijn, dat voor de meest waardelooze prullen onbetaalbare prijzen worden ge vraagd, die het ingrijpen van de Prijsbeheersching tot een dringende noodzaak maken. Het wordt dan ook tijd, dat de Prijsbeheersching uit haar lethargie ontwaakt en een zui- verenden bezem haalt door het on- frlssche gedoe van van de gelegen heid profiteerende winkeliers. HET is niet alleen de wereldlijke overheid welke Jarenlang heeft ge waarschuwd tegen het gevaar van het bolsjewisme, doch ook de geestelijke overheid, met neme het Vatlcaan, wees herhaaldelijk in en cyclieken en herderlijke brieven op de gespleten ziel van den Aziati- schen bolsjewiek. P. S. Gerbrandy, minister-president van het voor malige koninkrijk der Nederlanden en professor ln de godgeleerdheid, weet het echter veel beter dan alle staatsmannen en alle Pausen. En deze Gerbrandy kan het ook beter weten hij is immers naast de meest kundige aller excellenties ook de vroomste van ons allemaal. Te genover de door mannen van groot gezag in woord en geschrift uitge sproken veroordeelingen van Lenin's marxistische revolutieleer plaatst nu deze geleerde staatsman zijn visie over het bolsjewisme en zij is we reldschokkend. Een microfonist van Radio-Oranje, de spreektrompet van de Neder- landsche emigranten-regeering, waarvan P. S. Gerbrandy, hoewel tegen den zin van ons volk, nog steeds het opperhoofd is, meldde dezer da gen, dat het roode leger van Moskou thans niet meer bestaat om op ver overing uit te gaan en zich te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van andere regeeringen. Neen, Stallns robots beschermen slechts het eigen land, doen recht, bevrijden bezet gebied en redden het Duitsche volk. Volgens Gerbrandy's regeering is het roode leger dus geen geesel Gods meer, maar een heirschaar des Hemels, die uit trekt om de nooden der door de nazi's lijdende menschheid te leni gen! Stallns divisies zijn absoluut anti-revolutionnair en wanneer do regeeringen der' Oost-Europeesche landen door de bekende Moscovi- tische kooplieden worden overgenomen, dan ls hier geen sprake van Inmenging maar wel van barmhartigheid. Gerbrandy's Oranje-radio be zweert ons dit plechtig. HET woord van Adolf Hitler is echter daar om te weten, dat het zendelingen-leger van den rooden maarschalk géén recht zal doen in West-Europa en dat het evenmin Germanje zal redden van het leven. Niet Azië, maar Duitschland zal Europa bevrijden en de historische ommekeer, welke hiervoor noodig is, zal nog dit jaar komen. Do Führer sprak deze profetie uit op het tijdstip, waarop Duitschlanda overmachtige tegenstanders de Oder en den Rijn naderden en waarop het Duitsche volk en dus geheel Europa te Yalta ter dood werd veroordeeld en Juist omdat deze woorden vielen in het meest ernstige uur dei ge schiedenis zijn zij boveh allen twijfel verheven. Deze belofte van Adolf Hitler, den man, die zich bewust is van de onsterfelijke kracht van het Germanendom, verraadt een komende ongekende krachtsontplooiing waarvan de vijand zich thans zelfs bi) benadering geen voorstelling kan maken. En wanneer dan later de klokken des vredes over de Europeescho puinhoopen zullen luiden en de redding van den dood verkondigen, dan zal ook de wonderbaarlijke P. S. Gerbrandy, de versleten geleerde en anti-rerolutionnaire volksmenner het oude waanwijze hoofd moeten' buigen uit eerbied voor het genie van Adolf Hitler den grooten Europeeschen Führer en Germanjes eersten soldaat, die zfln naam voor eeuwig wist vast te nagelen aan de geschiedenis van een waarlijk bevrijd Europa. Middeleeuwsche wraakoefening van bedrogen Barnevelders?! (Van een medewerker) IN de Middeleeuwen was het ge bruikelijk, personen, die wegens delicten van niet al te ernstigen aard met den strafrechter in aan raking kwamen, op een openbare plaats, veelal de markt of het plein vóór het Raadhuis, aan een paal vast te binden en hen daar enkele uren, soms zelfs een geheel etmaal, voor het volk ten toon te stellen. Dat het zulk een gestrafte niet aan hoon en leedvermaak van de zijde zijner medeburgers ontbrak, behoeft geen betoog. Men noemde deze wijze van handelen „aan den kaak stel len". Deze oude vorm van strafvergel- ding schijnt den laatsten tijd weer ingang in ons land te vinden; al thans eenigen tijd geleden werd te Blerick iemand, die zich tegenover de volksgemeenschap had misdragen, op middeleeuwsche wijze aan den schandpaal gesteld. En dezer dagen speelde zich te Barneveld een soort gelijk geval af. Op haar eersten rondgang door het stadje vond d« politie op het pleintje voor het kas teel van Jan van Schaffelaar een beruchten zwarten handelaar mei handen en voeten aan een paal get bonden. Op zijn borst hing een bord! met het navolgend opschrift: „IK verkocht de rogge voor t 850.per mud, vleesch voor f 40.per pond. eieren voor f 1.75 per stuk, enz." Het is niet bekend, wie de uitvoer-: ders van dit strafgericht zijn ge weest, maar wel staat vast, dat hefi slachtoffer door de politie is opge bracht, teneinde zijn zwarte praktij ken aan de wettige, moderne straf verordeningen te toetsen! Birma. Tokio meldt, dat Japan» sche vliegtuigen verscheidene aan^ vallen op de geallieerde steunpunten ln Birma hebben gedaan.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1