AMEB$F00HIS(HE (01! IM Zal Nederland binnenkort verder vernietigend worden „bevrijd"? Opleving van den strijd in ons land kan «orden verwacht Het belangrijkste oorlogsnieuws Massale Sovjet-aanvallen op Dantzig en Gotenhafen Helden der H.-J Strijd in Kolborg teneinde. Amerifcaansche vloot geteisterd. Mind6i voedsel voci. de Amerikanen Eerste Lentedag, nieuw leven breekt baan Lichtpunt in de duisternis Het wittebrood is op! AMERSFOORT. Distributie „opzetkacheltjes" C. van Geelkerken ontslagen als lid v.d. N.S.B. BERLIJN Nu de vierde algemeene stormloop tegen de Duitsche fronten schijnt te worden ingezet, worden de aan wijzingen talryker, dat de stryd in ons land zich binnenkort zal toespitsen. Het tweede Britsche leger heeft zijn voorbe reidingen voor den overtocht over den Neder-Rijn voltooid. Voorts heerscht er sedert Maandag j.l. een ongekend krach tige luchtverkenning, welke zich uitstrekt van het gebied rond Arnhem tot ten Zuid-Westen van Emmerich. Zy wordt aangevuld door verkenningen op den grond nabij Wezel. De geallieerden brengen groote hoeveelheden bruggenmateriaal bijeen in de nabijheid van den Rijn en verrichten pioniers arbeid. Kunstmatige nevelen moeten de bewegingen van den vijand camoufleeren. Een aanval ten Westen van Arnhem werd door de Dwitsche troepen afgeslagen. Geallieerde troepenconcentraties liggen onder het Duitsche artillerie-vuur. Stoottroepen werden uiteengeslagen. De spoorwegbrug: ton Oosten van Remagen over den Kyn is vernield. Ken Duitsche vliegenier wierp zich met z\jn toestel op de brug. O Buitengewoon hooge verliezen der Amerikanen by Remagen. Ten Noord- Oosten van Königswinter wist de vijand twee km op te rukken In de straten en huizen van Koblenz woeden felle gevechten. Ameri- kaansche troepen rukken Nieder-Dollendorf binnen. Hun verliezen bedragen veertig zestig procent Bjj de Deutsche Eek trachtte de vijand tevergeefs de Duitsche Unies binnen te dringen Ten Noorden van Bad-Kreutzberg woeden verbitterde gevechten. De vjjand ondernam een aanval met tweehonderd tanks Aan het Saar-front zijn felle bunker-gevechten aan den gang tusschen Saarbrücken en Zweibiiicken. De strijd heeft een gunstig verloop voor de Duitsche troepen In Opper-Silezië vallen de Sovjets over een breed front in de richting van de O. Boheemsche grens aan. De brandpunten liggen rond Neustadt en Neisse. In den dnbbeien slag tusschen Ratibor en Breslau werd het hoogtepunt bereikt schap door strijdende groepen, Volkssturm en burgerlijk bestuur, verdedigd. Het Duitsche garnizoen van het bruggenhoofd Stettin hield stand tegen drie Sovjet-legers. Aan de Oostkust van het groote Haff werd door de Duitsche marine een brandstofdépót vernield en vijande lijke troepenconcentraties en muni- tiedépöts zwaar getroffen. In den dubbelen slag aan de Dantziger Bocht zette de vijand zijn grooten aanval tegen het W. en Z.W. deel van de verdedigingsgordel om Go- tenhafen en Dantzig en tegen het Z O.-front met in totaal tien legers voort. De dappere Duitsche divisies verdedigden lederen duim gronds. Duitsche vlootstrijdkrachten meng den zich met goed gevolg in de gevechten ten W. van Gotenhafen en ten Z.W. van Koningsbergen. Bij den afweerslag in Koerland strandden de stormloopen op den standvastigen Duitschen afweer. De Sovjets leden zware verliezen en verloren 92 tanks in twee dagen. In luchtgevechten werden 45 Sovjet vliegtuigen neergeschoten. Aan den beneden-Rijn bestookte Het Opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: Aan de Drau en tusschen Plattenmeer en Donau zijn Duitsche en Hongaar- sche troepen in een verbitterden afweerstrijd gewikkeld, die over sloeg naar den frontsector ten O. van het Sarwichkanaal. Terwijl de doorbraakpogingen ten Z. van het meer van Ferencze in het Duitsche afweervuur ineenstortten, zijn ten N.W. van Stuhlweissenburg en in het Vertesgebergte hevige gevech ten met sterke aanvalsgroepen gaande. Nieuwe Duitsche strijd krachten traden den Sovjets tege moet en vingen hun aanvalsvoor- hoeden op aan den O.rand van het Bakonywoud en aan de uitgangen van het Vertesgebergte ten N. van Mohr. In Opper-Silezië konden be weeglijke Sovjet-formaties verder opdringen naar Neustadt. Duitsche gevechtsgroepen verhinderden bij Leobschütze en Neisse den door braak naar het W. Breslau en Glo- gau worden in voorbeeldige gemeen- WOENSDAG 21 LENTEMAAND (MAART) 1945 58e JAARGANG No. 25 Uitgave: N.V. DRUKKERIJ ONNES v/h BLANKENBERG Zn. - Snouckaertlaan 9 - AMERSFOORT Hoofdredacteur NIC. LAMAN RedactieTel. 6731 AdministratieTel. 5289 Giro 86 326 De Fiihrer heeft een delegatie Hitler-jongens, die zich aan het Oostfront verdienstelijk hebben gemaakt, in zijn Hoofd kwartier ontvangen. De jongste der twintig knapen tellende delegatie was twaalf jaar. Deze Duitsche jongen heeft in het gebied van Oppeln twaalf ge wonde Duitsche soldaten in veiligheid gebracht en een Russischen spion onschadelijk gemaakt. De FUhrer verleende dezen jongen held het IJzeren Kruis 2de klasse. In zijn toespraak tot deze jonge generatie zeide Adolf Hitler o.m.Jullie kennen den strjjd en weten, dat het gaat om het zijn of niet-zijn van Dultsch- land en Europa. Ondanks moei lijkheden, aldus besloot de Führer zijn onderhoud, ben ik er van overtuigd, dat wij in dezen strijd de overwinning zullen behalen. de Duitsche artillerie concentraties van bruggen-materiaal en pontons. De Amerikanen trachtten ook gis teren het bruggenhoofd Remagen uit te breiden. Zij konden eenige penetraties bereiken. Aan den midden- en bovenloop van de Nahe worden hevige ge vechten om de rivierovergangen geleverd. Bad Krenznach ging na verbitterden strijd verloren. Berlijn was het doelwit van een terreuraanval door sterke Ameri- kaansche formaties. Des nachts deden Britsche bommenwerpers aanvallen op het Roergebied en vooral op Hanau. De vijand ver loor 36 vliegtuigen. Tot in de laatste uren woedde in het kleine haventje van de stad Kolberg een verbitterde strijd van man tegen man. De resten van het garnizoen werden op eenheden der Dtiitsche marine ingescheept, na dat tevoren alle vrouwen en kin deren in veiligheid waren gebracht. Onder bescherming hunner wapens brachten eenheden der Duitsche vloot 60.000 vrouwen en kinderen uit Kolberg naar veiliger deelen van het Rijksgebied over. Tijdens hun oponthoud in de haven der stad namen zi) deel aan den strijd tegen de stad bestormende Sovjets. Meer dan 4000 vrouwen en kinderen werden door vliegtuigen in veiligheid gebracht. Uit het Keizerlijk Japansche Hoofdkwartier wordt gemeld, dat op 18 Maart j.l. aanvallen van Amerikaansche vlootstrijdkrachten ten Z.O. van Kioesjoe werden af geslagen. De vijand verloor een vliegkampschip, een slagschip of vliegkampschip, een slagschip en twee torpedojagers. Twee vlieg tuigmoederschepen werden bescha digd. Er werden 3C Amerikaansche bommenwerpers neergeschoten. Roosevelt heeft verklaard, dat het Amerikaansche volk met minder voedsel genoegen moet nemen om de volkeren uit de bevrijde gebie den voor den hongerdood te be hoeden. Zoo werd reeds bekend ge maakt, dat de vleesch toewijzing voor de Amerikaansche burgerbe volking met 12 pet. wordt vermin derd. Het is er eigenlijk de tijd niet naar, om thans, nu Mars nog steeds een groot deel van de wereld zijn wreede heerschappij oplegt, over de lente te schrijven. De menschheid heeft zorgen en nooden, welke de gedachten in heel andere richting doen gaan. Boven ons ru moeren angstaanjagend de vlieg tuigen, om ons voelen wij de be klemming van het gebonden zijn, in ons drukt de zorg voor iederen nieuwen dag en knaagt veelal ook de honger. Wanneer wij de natuur ingaan, dan is dat niet, om van haar schoonheid te genieten, maar om te speuren naar boomets, die brandstof kunnen opleverend~-i Wij mogen 't hier wel zeggen, er heerscht nood, in de volle betee- kenis van het woord, geestelijk en lichamelijk. Alle krachten moeten ingespannen worden, om niet, stuur loos en verslapt, verder af te glij den langs het nog immer hellende vlak, dat ten ondergang voert. Het leven en laten leven mist in den huidigen tijd allen dieperen zin, is nog minder geworden dan een vaag begripde samenleving der menschen is uit haar voegen ge slagen en heeft geen basis meer. Door de harde feiten, welke zich dagelijks aan en om ons voordoen, is de schijn tegen ons. Inderdaad laten wij ons daaraan vastklemmen, hoe moeilijk en bijkans onmogelijk het ook is slechts de schijn is tegen ons. Want de harde feiten, de gruwelijke werkelijkheid, worden en zijn zij niet door ons menschen zelf gemaakt en gevormd? Kunnen wij zelf ze niet veranderen, ten goede keeren, als wij willen Dè&rom tóch hier geschreven over een lichtpunthet aanbreken van de lente, vandaag, Woensdag 21 Maart. Want dat is een ver nieuwing in de natuur, een zich los maken uit de boeien van den bar ren winter, het van zich werpen van beklemming en troosteloosheid- De menschheid wil altijd sterker zijn dan de natuur, zij voert te allen tijde strijd tegen haar. Wat de natuur ten voorbeeld stelt, moe ten wij toch ook kunnen nastreven. Bewust of onbewust, ook wij moeten mede opgaan in het nieuwe getijde en ons instellen op groei en bloei. Zoo niet naar den letter, dan toch zeker naar den geest. Dan beteekent lente voor ons: nieuwe hoop. Op vrede, samenleving in vriendschap en goeden wil. Aan dit tijdperk van duisternis komt een einde. De oorlog demon streert iederen nieuwen dag zijn zinloosheid schrijnender en feller, ten koste van millioenen offers helaas. Maar tenslotte zal er weer licht zijn. En daarop moeten wij aansturen, nu meer dan ooit, in het aangezicht van het nieuwe leven, dat ontluiken gaat. Dank aan de Zweden Wij, de bewoners van provincies, die voor het oog van de we reld wel zeer zwaar op de proef gesteld worden, kunnen thans reeds iets ervaren, dat een heel klein ge deelte van ons lichamelijk leed ver zacht en hoopvol stemt. Er is een tijd geweest, - nog niet eens zoo lang geleden - dat Nederlanders de genen waren, die anderen, in die pen nood verkeerend, te hulp kwa men. Wij stuurden toen pakketten met voedsel, namen toen door oor logsgeweld getroffenen op, ver zorgden medemenschen, kinderen en ouderen. Wellicht zonder te be grijpen, wat het zeggen wilde, iets geholpen te worden. Vonden het vanzelfsprekend: wij immers wa ren buiten schot gebleven en zij niet. Menig woord van dank moch ten wij ontvangen, van eerlijk ge- meenden dank, en toch konden wij zelf niet den diepen achtergrond daarvan beseffen. Thans is het anders. Zijn ook wjj getroffenen en afhankelijk ge worden. Daarom onze dank aan de Zweden, die aan ons denken willen, in woord en in daad. Wij weten niet of zij onze dankbaarheid naar den juisten omvang kunnen peilen. Zjj is er echter niet te minder om Het wittebrood is op. De marga rine ook. Twee dagen heeft het feest geduurd toen verdween het laatste stukje, weemoedig gedraaid en bekeken, door mijn grage keel, die zoo lang den smaak had moeten ontberen. Angstvallig waren de sneetjes uitgemeten, zooveel 's mor gens, zooveel 's avonds, maar het oogenblik waarop het mes de laat ste snee op tafel deed vallen, na derde onontkoombaar. Nu is het dan zoover. Er rast en niets dan de herinnering Sn wat vergeten kruimels. En de dank aan de goede Zweden en hun Roode Kruis, die dit brood- en bot er feest hebben mogelijk gemaakt. Zy heb ben voor ons de klok terug ge draaid naar dagen, toen een boter ham van één dag al oud en oud bakken was.En nog geen vliegtuigen boven onze hoofden ronkten, op zoek naar prooi voor hun doodenden lastMaar de tijd laat zich niet terug draaien, ook niet door goed- geefsche Zweden. Want by den laatsten hap viel ergens een bom. Een zware. En toen verslikte ik me de klok was weer by Het beboterde brood was een trac- tatie. Dank jullie wel,goede Zweden. Het smaakte naar meer! Dieverij viert hoogtij. Dezer da gen zijn bij de politie weer ver schillende inbraken gemeld. Bij de N.V. chemische industrie van v. H. werd een half ton cokes ontvreemd. De suikergrossierderij van v. D. kreeg ongewenscht bezoek door verbreking van een deurslot. Hier worden 50 K.G. capucijners vermist. Ten nadeele van de fa. K. aan den Grooten Koppel werden eenige houten schotten gestolen. Verder is bij de G. en S. aan de Sluisstraat een partij gelei ontvreemd. In ver band hiermede zijn als daders de Amersfoorters W. v. G. en E. B. V. gearresteerd. Gestolen. Door G. G. v. N. werd aangifte gedaan van diefstal van 4 H.L. rogge en een damesrijwiel. De Amersfoorter v. H. miste twee bok ken. Vijf personen kwamen zich be klagen over ontvreemding van hun rijwiel. Arrestaties. Verdacht van dief stal werden A. P., J. H. H. en mej. S. H. v. B., allen uit Amersfoort, aangehouden; verder werden C. v. d. B. en W. T. B. gearresteerd, resp. wegens diefstal van kippen en 'n geit Door Rijksmetallum (Rijksbureau voor de Metalen Verwerkende In dustrie), gevestigd in de Kamer van Koophandel, Anahemscheweg 23 Amersfoort, worden z.g. „opzetka cheltjes" gedistribueerd voor gezin nen, waar binnenkort een baby wordt verwacht of met een baby beneden den leeftijd van 1 jaar, en aan alleenwonenden, die zelf hun maaltijden moeten bereiden. Af gifte van vergunningen dagelijks van 10 tot 12 uur, behalve Zaterdags. Nogmaals: het huisvuil Tal van burgers willen blijkbaar nog niet begrijpen, dat de kwestie van het huisvuil urgent is in ver band met onze volksgezondheid. Her haaldelijk ook overdag, ofschoon aan de avonduren de voorkeur ge geven wordt kan men menschen bezig zien, die eventjes de vuile boel buiten de deur zetten, d.w.z. men steekt de straat over en kiepert de lading op den rand van het trot toir of op de meest nabij gelegen open plek neer. Het voornaamste is dan maar: zorg, dat je de boel zoo vlug mogelijk kwijt bent en loop in leder geval niet te ver! Over de ge volgen van dergelijke mesthoopen aan de straat maakt menigeen zich blijkbaar geen kopzorgen. En toch dient ieder weldenkend mensch daarvan doordrongen te zijn. De ge meentelijke Reinigingsdienst be schikt niet over de noodige midde len om het huisvuil, gelijk vroeger, op gezette tijden op te halen. Een groot deel van zijn taak wordt dus automatisch overgeheveld op de bur gerij. Welnu, is dat nu zooveel ge vergd en moet ook daarin ons verantwoordelijkheidsgevoel tekort schieten? Kan men niet ietsje ver der loopen, om het vuil op het open land of dichtbij huis in een kuil te storten? Zooals het thans in vele gevallen gaat, vraagt menig „burger" om kras optreden van de politie en lokt hi) het uitbreken van epidemieën uit temeer nu de temperatuur zachter wordt en de jeugd meer buiten en dus ook temidden van het vuil gaat spelen. Daarom nogmaals: weest niet te lui en een beetje verantwoordelijk, een leder zorge zelf voor een goede plaats van het huisvuil en men voorkomt een stroom van narigheid? en ellende. Tal van groote steden al of niet ernstig gebombardeerd hebben reeds hun huisvuilnisproble men: laat het hier in Amersfoort toch niet zoover komen! Wij lezen in „Volk en Vaderland" i „Tot mijn leedwezen heb ik mij genoodzaakt gezien, kameraad C. Geelkerken met ingang van 22 Fe bruari 1945 te ontslaan als lid de* Beweging wegens ongehoorzaamheid aan den Leider. (w.g.) Mussert, Burgemeestersbenoemingen. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Commissaris-Generaal van Be stuur en Justitie heeft de volgende personen tot burgemeesters be- noemd Chr. J. W. H. Stakenborg in Waddinxveen, gelijktijdig ontslag van Cuyk en Haps; G. Pater te Leeuwarden tot burgem. van Hee renveen.: Tj. van der Veen te Oppes, tot burgemeester van Weststelling werf; D. Bierma te St. Annaparo- chie, tot burgemeester van Het BiltG. de Jong te Menalduma- deel tot burgemeester van Menal- dumadeelJ. van Weperen te Oos- terwolde tot burgemeester van Ooststellingwerf.

Amersfoortsche Courant | 1945 | | pagina 1