V". ri«. Tweede Iifilad. i"le Jaargang. Zaterdag 11 October 1902. BUITENLAND. KOLONIËN. FEUILLETON. Militair Schetsboek. '6',. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. A BONNEMENTSPR1JS »,r3 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afconderlijke nummers 0.05. Otte Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Jdfertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'imorgen8 bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft C°. Utrechtsch est raat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERXKKTIÉN: 0.7S. 0.1S. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan roordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bg abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. 101'. Vereenigde Staten. De tweede poging van Roosevelt, d'e sta ling te beëindigen door de belofte van een (omissie tot het bijleggen, der geschillen asschen de partijen te vormen, ia afgestuit ,p de weigering van den voorzitter van den ujnwrkersbond Mitchell, feu heeft zich bedrogen gezien in de ver- liting, dat do eerzuchtige man een van de President uitgaand voorstel althans zou over- «n aan de werklieden-vereenigingen af- «derlijk, tot liet nemen eener conclusie. Set voorstel werd Mitchell medegedeeld in Mte vergadering der National Association i Manufacturers, die hijj met drie voörzit- <rs van plaatselijk© vereen igingen bijwoon- m die juist ten doel liad om middelen tot t bijleggen van den strijd te vinden. Do teident had rijn nieuwste poging met het bbinet overwogen. Diensvolgens had hij gouverneur van den staat Pensylvanië mcdedecliug toegezonden, inhoudende, het wel Wen schel ijk zoude zijjn dat het clement van Pensylvanië werd bijeengo- «pen tot het uitvaardigen van een wets- ■twerp, waarbij, de benoeming van een imngsoheidagcreoht werd gelaat. De gou- flueur is evenwel nog steeds niet voor de kij^nroeping van het Parlement te vinden o gelooft, dat de oplossing der crisis te vin- 'Jen is in het bewaren der orde door het Wocpen van de militie, omdat de stakers an van geweldadighedcn teruggehouden rordcD. Zooals wij reeds gemeld hebben, hebben de egenareu van 17 mijnen in West-Virginië de eischen der stakers aldaar toegege- waarop 4000 a 5000 werklieden het werk «der hebben hervat. Men had aanvanke- gemeend, dab door dezen maatregel op houding der Pensylvanische stakers in- tloed zou worden uitgeoefend, doch er wordt den nadruk opgelegd, dat de WestrVir- pmërs slechts in een zeer los verband tot algemeen en bond der mijnwerkers staan, rodat hun besluit geen groeten indruk zal Een dame, dio in den staat Kentucky on teer 120.000 H.H. land met g.ede steen- ioolbeddingen bezit, heeft der regeering de jtiegenheid aangeboden, om de exploitatie daarvan op ziehi te nemen, om in den kolen- xod te vooizien. Het in werking stellen der lieuwe mijnen zou naar haar schatting on- jweer 100,000 dollars vereischen. Iu Engeland duurt het verschepen van jroote hoeveelheden kolen naar Amerika voort. Naai' aanleiding daarvan doen zich in Amerika reed? stemmen vernemen, om het invoerrechten van 67 dollarcentten de ton op heffen. Uit Canada worden betrekkelijk aanzien lijke hoeveelheden anthraciet, die uit de Ver. Staten daarheen gezonden waren, te ruggezonden, omdat de handelaars bij de tegenwoordige prijzen een grootcre winst kt- Wve op kolen, die in het. land zelf worden opgedolven. Het gebrek aan kolen is begonnen. De bi- timinöse kolen, die slechts geschikt zijjn' ter verhitting der stoomketels, doch niet voor wwarmings-doeleinden en tot koken, kos- ten reeds belangrijk, meer dan anders de am thracietkolen. De prijjs daarvan is reeds geste» gen op 7 dollars de ton, terwijl zij vroeger vijf dollars kostten. Op hiet oogenblik zijin an thra cietkolen geprijsd voor 15 dollars, doch slechts nominaal, want in werkelijkheid rijn ze niet te krijgen. Doch welgestelde lieden zouden iederen prij|S wel willen betalen, wanneer rij slechts kolen konden krijgen. Wat moeten dan de arme menschjes doen? Tot dusverre zijin anthracietkolen nog slechts op een wijze te krijgen, en dat ia voor 25 dollar-centen de emmer, wat gelijk staat met een prijs van 25 dollars de ton. Doch wanneer de staking niet spoedigt eindigt, dan zal ook delzen kleinhan del spoedig een einde nemen. Velen hopen zich met gas en petroleum te kunnen behel pen. De vraag naar gas- en petroleumkachels is reeds enorm gestegen. Ook hout vindt gre tig afneming, doch ook dat is voor onbemid delde klassen niet meer te verkrijgen. Turf is in de Vereenigde Staten tot dusver slechts bij name bekend. Er moeten wel vele veen- moerassen rijn, doch tot dusverer is deze brandstof nog niet op de ruarkt gekomen. Daarentegen wordt uit de Canadeesche pro vincie Ontario bericht, dat zich daar tengevol ge van het gebrek aan kolen, een groote turf- industrie ontwikkeld heeft, waarvan zelfs te verwachten is, dat rij ook na het einde van het kolen-gebrek zal blijven bestaan. Canada's verbruik aan anthracietkolen uit Pennsylvania bedroeg tot dusver 3 millioen ton 'sjaars. In dit jaar zijn nog geen 3000 tonnen naar Canada gezonden. De in verhou ding geringe hoeveelheid kolen, die uit de mijnen van Pennsylvanië wordt opgedolven, gaat grootendteels door het Erie-kanaal over de groote meren naar hot Westen, omdat het verzenden van kolen over water moet ophou den, zoodra de verbindingsplaataen der me ren toegevroren zijn, wat in den regel einde October het geval is. Dientengevolge beko men de Oostelijke steden van de weinige ko len, die to verkrijgen rijn, voorloopig bijna niets. Trouwens de hoeveelheid die naar het Westen gezonden wordt, is feitelijk ook maar oen droppel op een heet en steen. In Chicago worden anthracietkolen tegen goud afgewogen. Dat de toenemende buiten sporigheden in de districten waar gestaakt wordt, het spoediger eindigen der staking be duidt, komt niet- overeen met de feiten. De berichten omtrent gewelddadigheden en bot singen met de militie rijn trouwens zeer over* dreven. De waarheid is, dat hun leider Mit chell thans zoo goed als voorheen het heft in handen heeft. Men verzekert dat minstons 300000 tonnen steenkolen' door d'e Ver. Staten i,n Engelaaid en Schotland zijn aangekocht. Daardoor vindt' nu roeds in Engeland een'e aanzienlijke sitij- gig van den steenkolenprijs plaats. Vain belang is een besluit van mijnwerkers te Southport in Lancashire (Engeland) om aan de stakers in Amerika 1000 poaid ster ling te zenden. Zuid-Afrik*. Uit een Kaapstadschen brief van, de Nieuwe Courant: De politieke atmosfeer is niet zoo helder. Laat ik eerst even zeggen, wat een paar kabels" ons eergisteren voor liefelijks brachten uit Londen. ,,Het onderhoud van de generaals met Chamber lain schijnt er toe geleid te hebben, dat de gene raals weer geheel vijandig tegenover onze regee ring staan. Het is mogelijk, dat Chamberlain hun verbieden zal weer naar Z.-A. terug te keeren." Dit zal wel net zoon leugen rijn als een vroegere kabel, die zeide, dat de generaals in Holland maar koeltjes waren ontvangen. En ten tweede ,,In het belang van henzelf en van hun land is den. generaals aangeraden zidh niet in te laten met de on verzoen lylce Hollanders-kliek." Mij dunkt, het wordt tijd, dat Reuter eens op zijn baatje krijgt hij speelt thans weer met de waar heid. En ik begrijp niet, dat de groote Reuter zulk een leugenbactiek durft toe te passen in dienst van zulk een „machtig" keizerrijk, tegen over een paar generaals van een klein, onbedui dend menschen ras in Zuid-Afrika. Zoo iets moest beneden Reuter zijn. Ongelukkig rijn we èn van Engeland èn van Reuter deze lage tactiek al ©enigermate gewoon. D© Boeren in de nieuwe koloniën zijn druk aan het bouwen vrouwen en dochters moeten thans werken als slavinnen, want er rijn armen te kort. De kaffers willen niet meer werken en waar men vroeger 10 zwarte bedienden had, heeft men er thans geen. De mannen en zoon® keeren langzamerhand uit hun ballingschap terug velen moeten nog komen. Te Stellenbosch, maar vooral te Paarl, Wellington en Worcester is men veel gelukkiger dan wij hier zijn. Daar kan men de terugkeerende gevangenen nu vrijen nog zien wij niet. Ja, ze mogen wel naar Kaapstad gaan, maar dan verliezen ze hun vrijbiljet naar Transvaal of de O. R. K. Daarbij komt een ontzettend gebrek aan bouw stoffen, daar bijna alle boomen door de Tommies vernield en de ijzeren dakplaten door de kaffers gestolen rijn. Te Öhristiania worden aelfs pak kisten als bij het pond verkocht: 20 ct. per pond. Gegalvaniseerd ijzer kost 75 cent per vierkanten voet. Aan 'klachten g-en gebrek. Het plan van Lord Milner om alle boeren plaatsen, die grooter zijn dan duizend morgen, to splitsen en het overige te onteigenen, werkt voorts verlammend op de buitenmensclien. Juist heden kreeg ik een brief van Jan Lombard jr. (zijn vader het bekende Volksraadslid heeft den geheelien oorlog meegemaakt, hij is een van de beste typen). „Jonge Jan" was in 1899 gym nasiast te Pretoria en wil ook thans nog verder studeeren. Hoe gewensoht ia het niet, dat die jonge Transvaler® studeeren De naaste toekomst eischt, de macht van het intellect: en de Trans- vaalsche jongeling is ongetwijfeld driemaal war mer en vaderlandslievender dan zijn koloniale neofVader Lombard meende een plaats te verkoopen oiu Jan te laten studeeren en zelf in den eersten nood geholpen te zijn. Edoeih, daar komt het fatale besluit van Milner en alle lan derijen dalem geweldig in prijs. Dat onteigenen gelijkt op een confiscatie op groote schaal, want het land zal niet genomen worden tegen markt waarde, maar tegen een zekere som, door de com missie te bepalen. Bovendien, wat jnoet de arme Loer beginnen met 1000 morgen voor de klein ste kudde zijn die nog niet voldoende. Het gaat wel mooi om te zeggen, dat elkeen dan maar zijn veld besproeien moet- en meer bouwland aanleg gen hier in Zuid-Afrika kan men even-min als elders zijzer met handen breken. En zoo liggen Jan's studieplannen voorloopig in duigen, tenzij de rector (dr. Reinink is nog te Pretoria) er iets op gevonden heeft, wat uit den brief niet blijkt. Van onderwijs gesproken, ik'hoor, dat men in Zuid-Afrika 24,000 pond gecollecteerd heeft, waarvan een groot gedeelte bestemd is tot het onderhouden van „oppositie-scholen", met het Holandsch als medium. Stellenbossohe menschen (o. a. een parlementslid) vertellen me, dat me juffrouw Adrian! (vroeger directrice aan de staats- meisjesschool te Pretoria, onderwijzeres voor het Nederlandsch aan de Bloeinhofschool), -haar ont slag gevraagd heeft om naar Pretoria terug te gaan, waar ze zoo'n oppositieschool gaat openen, „al is 't ook maar voorloopig met slechts tien leerlingen", ze kent de ouders en rekent op hun steun. Mej. Schroder, ook een landgenoote, is naar Paarl terug, waaruit ze door den khaki-comman- dant, 4 weken na den vrede, verbannen was. Met een politie-agent en een gevangenbewaarster was ze einde Juni naar het kasteel van Kaapstad ge bracht. dooh door het tactvol optreden van onzen consul werd ze vrij gelaten en bleef Itier tot de dwingelandij te Paarl had opgehouden. Iedereen verwacht thans, dat de krijgswet nu binnen weinige dagen opgeheven zal worden. De Indemnity Bill is ook door het Hoogerhuis aan genomen. Dat zal een verademing zijn. Niemand verlangt er hardier naar dan Pony (Piet )de Wet, het parlementslid, die slechts met groote moeite door Merriman en Sauer te weerhouden was om ia het volle parlement rijn gemoed lucht te geven. U kent hem wel in Holland, dat lid voor Wood- house, dat zooveel ellende doorstond in deaen oor log. Hij zal spoedig wel van zioh laten hooren, geloof dat vrij. Hij was het eenige parlementslid, dat op den verjaardag van onze Koningin, op den Zondagmiddag, den consul ging complimen teeren. Een kerel van goud Allerlei. vOver onzichtbare kanonnen schrijft men aan de Tagl. Rundschau uit Lon den: Een Engelsche kapitein van de Yorks hire militie-artillerie, kapitein Sykes, heeft eene „ontdekking" gedaan, die ondankB hare groote eenvoudigheid van groote beteekenis is en waarvan het nut ook reeds door het •War Office naar beihooren op proef gesteld is. In de legerplaats van Aldershot werd n.l. eene batterij van zes stukken geschut naar het advies van genoemden kapitein met alle klouren van den regenboog be schilderd, en wel hoofdzakelijk met de drie hoofdkleuren, rood, blauw en geel, met onregelmatige strepen en kladden, zoodat de kanonnen er uitzagen, alsof zij in een carua- valskleed waren gestoken. Deze batterij dan rukte uit, koos op een afstand van ongeveer 3000 meters stelling en daarna beproefden eenige honderden cavallerie-officieren met hunne veldkijkers de kanonnen te ontdekken, wier afstand en stelling hun ongeveer bekend wa3. Dit was echter totaal onmogelijk, geen enkele officier kon de kanonnen ontdekken, zelfs niét toen deze met kardoezen begonnen te vuren. Ten slotte werden twee batterijen rijdende artillerie vooruitgezonden, om de ze? bontgesoliilderde stukken geschut tot een ge vecht te dwingen, maar ook deze aanvaller.1 ontdekten den „vijand' eerst, toen zij hem tot op een afstand van ongeveer 800 meters genaderd waren. Uit alles en alles is gebl© ken, dat de toegepaste kleuren-combinatie zoo bodricgelijk met den achtergrond en dc omgeving overeenstemt, dat zelfs op een af stand van 1000 meters met een- goeden verre kijker de opstelling van het geschut slechts moeielijk of op grooteren afstand niet te on derscheiden of te ontdekken is. Er zullen meerdere proefnemingen in dien geest binnen kort worden gedaan en het vooruitzicht be staat alzoo, dat de kanonnen van het Engel sche leger over eenigen tijd de geliefde khaki- kleur zullen verliezen en in plaats daarvan in de kleuren van den regenboog zullen prijken. OOST-1NDIË Atjeh. Blijkens een van den: civielen en mili tairen gouverneur van At joh en oaiderhoorig- heden ontvangen telegram van 30 Augustus j.l. is de Europeesche fuselier van Uden, die bij een overval in Simpang Oliim niet levens gevaarlijk werd gewond, aan rijnte wonden overleden. Aan een van don civiolen en militairen gouverneur van! Atjeh en ondterhoorigheden ontvangen telegram van 5 Sept. wordt door de Jafva Ot. hiet volgende ontleend De colonne onder kapitein' Colijn keerdo 1 Sept. te Panté Lhong (Pousangan) terug. Bij den marsch naar Gajo Loeös bleek dat de vijand twee stellingen' bezet had' op den hoo- gen Boer Intém-Lntém, D'e eerste stelling werd bij opmiarsoh der tiroepen ontruimd Do tweede utelling, op eene 2500 M. hooge kam, werd krachtig Verdedigd, docih door en ze troepen stormenderhand genomen. Daarbij sneuvelden de, le luitenant G. J. H. van Sftedjin van Hemsbroek en vier inlandsdha minderen, terwijl één inlandsche mindere le vensgevaarlijk en die le luitenant J. J. Kora- dörffer, do Europeesche sergeant Frank en zes inlandsdhe minderen nlieö levensgevaar lijk gewond werden. De vijand liet 83 dooden niet 2 achterlaad-, 56 voorlaadgewerenmu nitie en blanke wapens in onsse handen. Den volgenden dag weid met 40 karabijnen de zuidelijke helling van de Intèm-Intèm af gedaald tot bij Kenjaran, zonder verzet to ontmoetten. Daar werd vernamen dat de Pre tendent^ Suit ju over Praja Baloe weder naar Pameuë gevlucht was, waarop ook in het belang der gewonden naar Laut Tawar word teruggekeerd. Op het daar vernomen bericht, dat de co lonne onder den le luitenant Scheepers, die te Oe was, den Pretendent-Sul tan naar Pameuë achtervolgde, keerde d'e ooloai,ue-Co- lijn naar Pan te Lliong en vervolgens per trein naar Lbo Seunnawé terug. Volgens ontvangen bericht heeft de colon- ne-Scheepens bij haar eersten opmars ah eeni ge mannen en vrouwen uiit liet gjovoflg van den pretendent, gearresteerd en moet deze thans in de richting van Peusangan of Pidië gevlucht zijn. j* Uit Kaeta Radja is dlato 6 September aan die Deli Ct. geseind Colijn terug in Ara Boungkoe, Keurentoi. Gewond een Europeesteh sergeant en zes Europeesche fuseliers, de vijand liet negen dooden met vele blanke wapens in handen. In Boeloe Blang werd dte Ara bende aan gevallen en liet ons zeven dooden met wapens in handen. Niet levensgevaarlijk gewond twee minderen. Bij een patrouille in Boven Saiwang cai Misam liet de vijand vierentwintig dooden in onze handen. Het Bat. Nbld. schrijft naar aanleiding van bovenstaande telegrammen ,In het midden van de vorige maand (Aug. vernamen wij, hoe van de colonne maréchaus see onder de bevelen van den kapitein H. Colijn, to Koeta Radja het bericht was ont vangen dat, na een moeilijken rnaradh ge durende welken vele tegenheden werden, on dervonden, onder meer vele manschappen ziok werden, de Laoet Tawar in de Gajoelandon was bereikt. Voorts hoe de commandant, na de rieken' naar de kust te hebben gezonden, met de marsch vaardige manschappen naai- bet zuiden zou oprukken om den pretendent-sul tan. die naar helt rijk van den' radja der Gajoe Loeös wtas gevlucht, over den Roer Intèm-Intèm, een mjoedlijk te overklimonen bergketen, te achtervolgen. „Thans deelen' onze telegrammen de ver dere lotgevallen der kleine, miaar wakkere co lonne mede. Tweemalen werd voeling met d© bende van den sultan: verkregen, eenmaal ge lukte het deze een gevoelig verlies toe te brengen, na den aanval op en inneming van een hardnekkig verdedigde borgstelling, wel ke geslaagde onderneming ons echter helaas! belangrijke offers kostte. „De eerste luitenant G. J. H. Steijn van Honsbroek, in 1898 met de Militaire Wil lemsorde versierd, die sedert drie jaar met onderscheiding bijj liet ooiipa .mJafrédhausBée door MIL VAN HOORN. (Het auteursrecht is verzekerd.) Uitgestooten. Het was nog donker, toen hij de reveille hoorde schallen in de gangen. Het geluid, schrijnend zijin trommelvlies, wekte hem uit den vasten morgenslaap; en met een knor- „verrekkeerde hij zich nog eens om op de brits, de dekens in rijn nek optrek kend. Hijj wilde probeeren om weer in te dommelenhij; had weinig geslapen van nacht en straks zouden ze hem wel komen leggen zich klaar te maken Maar t ging niet. Hij was in eens klaar "ricker geweest met die reveille en nu be gon het denkon -weêr, juist als vannacht, toon hij den al aap maar niet vatten kon önt denken dat vei-vloekte denken Overdag had hij heen-en-weer geloopen,aldoor *oer van de brits naar d'e deur en terug, of hij had gezongen, of naar de splnuen en de vliegen gekeken; dat had afleiding gegeviu de tijd ging ten minste voorbije Aan de sig nalen kon hij precies weten, hoe laat het- en wat zo dan in do kazerne deden en kij hoorde gjestomniel in de gangen, klomp klotsen op de trappen of tikken tegen dte prtevoostdeur van een kameraad, die hem nog niet vergeten wou Maar s nachts, écht 's nachts, na net sig naal „liolit uit', dan was 't beroerd stil ga- worden rondom de kast. Langzamerhand was het zoo geworden, dait hij alleen het suizen in z'n ooien of zJ'n ademhaling hoor de. En geloerluisterd had hij naar 't flauw ste geluidje in de verte,en eindelijk had zij,n oor wat gevat, een heel flauw ko mend en gaand geluid van voetstappen, heel regelmatig stijgend en dalend. Na lang luis- teien had hij het gow.tenliet waren de voetstappen van den schildwacht achter de kazerne Toen had hij gep obeerd te slapen; heel ernstig geprobeerd, omdat hij morgen zoo frijch mogelijk wildo zijn. Hij wilde, dat ze 't geen van allen aan hem zieni zouden, d'at hij er beroerd van was; hij zou met een lollige snuit vóór ze komen, en met oen groo te onverschilligheid- af pre: enteeren Af- presentecren, afprehij moest half lachen in al zijin ruwe ellende, dat ze 't hem! zoo aangezegd hadden;af presenteeren met een rood paspoort! Maar de slaap was niet. gekomenHa, heb ere.s slaap, als je weken achtereen in de kast zit te kleumen van kou als je vain de akeligheid overdag in je wol kruipt om liet wat wanner te hebben en dan insoeet, als je uitgeslapen bent- al dagen lang; als je je zoo wakker voalt, dat jo ja niet begrijpt, hoe je zoo helder kunt denkenals je ook nooit, eens een spatje d!rank krijgt, waar je toch zoo aan gewoon bent Toen waren die gedachten gekomen, die vragen waar hij geen antwoord op kon ge ven, maar die aldoor weer terugkwamen. „Hoe moest hij doen morgen?Eierst die vertooning voor den troep; jawel, daar kwam liij doorhij zou zich niet kinderach tig aanstellen. Dat was niks waard. Maar dan?Waarheen?Daar stond hij dan op straatnog wat gold op zak om een dag of wat van honger vrij te blijven...o,. goed, hij had een paar oentenmaar waar moest hij heen. Ouders dood, bij z'n zuster behoef de hij niet aan te komen: „niks te halen!' Naar Sien d'r buurt dan Wat zou daar te wachten zij(n? Allemaal niks: ellende van het begin tot het eind, ar.moede. En als hij d'r kwam kon hij z'n geld geven, om te tra©- toeren,en was 't opmaar, wat kon 't hem schelen, een paar dagen eerder of laterwerk hij moest lachen om zitehzolf, dat hij het zoo noemde, werkhahahot was al in geen jaren meer, dat hij wist wat dat was!Maar oen baantje dan, een enkel karrowteitje, een broodje, aclu godbeware, geen mcnsch zou hem er aan helpen, al had hij ook nog wat gekend. Zo zouden allemaal vragen naar rijn paspoort, en dat.roodo ding kon hij toch niet aanbiedenMaar wat dah?Nu ja, dio eerste dagen waren dan voorbij, rijn kleeren zijn blauwe plunje was hij dan kwtijt; hij had oen breek en een blauw boo- zeroauc hemd en een jekkert-je en een laken- sche petEin hij was woer nuchter ja. goed, natuurlijk, een brom had hij inge- had, een fiksche dien eersten dag veel kon hij nu niet vei dragenmaar nu waa hij dan weer nuchter, zoo helder als nu in dien vervloekten nachten daar stond hij, geen cent meer, niks meer ..En telkens begon hij weer de elkaar volgende gedachten af te denken, van liet af presentee ren af tob het oogenblik, dat hij zou staan in rijjrx jekker en lakeoiscbe pet zonder een cent op zak. Ein telkens stokte daar weêr rijn fantasie; van af dit oogenblik kon hij niet gissen wat er van hem worden zou Nu kwam het morgengrijs door het tralie venster en kon hij langzamerhand de voor werpen in het arrestlokaal onderscheiden: de vier kale muren met de spinraggen in de beteken, de brits, de ton, de waterkruik. Weinig moois,en tochja, als hij| bedacht, dat over een dag of wat hij zoo el lendig alleen in de wereld zou staan, dat hij dit kot zou kunnen terugwcnschen, omdat) het er niet zoo eenzaam was als in een straat vol mensclic-n, die je schuwen en je geen eten waard achtenals hij oven door denkt is 't hem, of hij liever maar bleef in zijn cel, en bekruipt hem de angst dat hij bang zal zijn straks, als hij op de kamer dte jongj-ns ziet. die naar hem wijzeneven voelt hij zwakte in zich opkomen, zwakte die h m zijn „lollige snuit" zal bederven in een grijns van beroerdheid'hij bijt zich op zijn vingers als hij voetstappen hoort in het gangetje, dat naar zijn cel leidt. Rauw knersend werkt- het slot. en als de deur open geworpen wordt, komt fijn-koude buitenlucht binnen. Hij rilt, maar heeft zioh venmand. Jo kunt je gaan wasschen. Loom hij opgestaan van de brits en nu noemt hij het soepketeltje van den wacht- meester aan. Lekker vettig riekt de soep... •hij wilde wel dadelijlk zijn honger stillen, zoo prikkelt de damp zijn eetlust; maar do wachtmeester wacht op hem, om naar het wiasohlokaal te gaan. Je woeb 't, hè? Straks om half negen? Je kleeron krijg je zoo dadelijk. Zorg, dat je klaar bent. Als hij terugkomt iu de kast, wacht de foerier hem bij de deur op. „Jo plunje", zegt hij kort weg, geef hem liet pak kleeren en laat hem alleen. Hij legt de kleeren naast zich op de brits en begint gretig eerst de soep te eten. Hij merkt nauwelijiks, dat hij alleen blijft en de deur weer gesloten wordt. De soep is good, drommels lekker en warm; met rijn brood erin gebrokkeld wordt het een flink vast koetje, dat hem stevigheid geeft in zijn lijf, on hem zich woer sterk doet voelen, sterk om straks met een lachend ge zicht voor die jongons te komenNu zal hij het pak eens aandoen, heb pak zonder biezen, met de blauw overtrokken knoopen. „Verrek, wat een mute!" denkt hij. „Wat een mirakel van een blauw ding! Eer ik daar mee op straati kwami Als do deur eindelijk weer opengaat, roept de wachtmeester van de wacht hem om moo te gaan. In den corridor wachten hem de opperwachtmeester en oen man van de wacht. Hij krijgt zijn zakboekjemet het roode paspoort, en het geld dat hij te goed heeft;veel is 'b niet. Zet je muts op. Even bliksemt z'n oog. Die lamme muts! zou hij Allo, zet op je mute. Met- een duw staat het ding scheef op z'n hoofd Nu gaan zo naar de chambréé. Hol klinken do voetstappen in de gangen. Wat is 't stil! Geen geluid hoor jo bijjna; allemaal rijn zo naar de stallen; alleen do nn-nschen van zijn batterij niet. Doodstil ook is het op de chambréé. Vóór de kribben staan de menschen, allen kijken-

Amersfoortsch Dagblad | 1902 | | pagina 1