BINNENLAND. Uit den omtrek. diemie, bleef ditmaal op liet slagveld, na vele malen te voren den dood ontsnapt to zijn In 1893 tot tweede luitenant benoemd, maakte hij kort daarop de expeditie naar Lombok mede en werd in 1896 tot zijn laatst bekle«len rang bevorderd. „Luitenant J. J. Koradorffer, die een kle- wanghouw over don voet ontving, word in 1900 van het Hollandsere bij het Indische loger gedetacheerd en maakte den eersten tocht naar de Gajoelanden mode als adju dant ran den majoor G. U. E. van Daal en!. Voor hom zijn land en volk dus goon onbe kenden on van do diensten van dezen ijve rige n officier zal ongetwijfeld na zijn horstel nog veel part-ij getrokken kunnen wordenL ..Door ocai gelukkige sanicmvorking met do colonne welke, zooals een telegram uit Koeta 1 tad ja een tweetal weken goledeu meldde, onder commando van den eerste luitenant der maréchaussee \V. B. J. A. Scheepens uit liet Weeten ovonoens naar de Gajoolanden oprukte, vielen eenigc vrouwen en mannen van de bende des sultans, waarschijnlijk vluchtelingen, in onze handen. ..Den pretendent-sultan zal hot nu langza merhand wol angstig om hot hart worden nauwelijks heeft hij zioli aan do vervolging van eon der colonnes onttrokken, of eon an dere zit hem op het lijf. Deze hardnekkig voortgezettc vervoeging moeit eenmaal tot een gunstig resultaat loiden, daaraan' twij felt niemand, maar hoe lang hot nog zal du ren alvorens de aldoor opgejaagde vorsten telg ons dood of levend in handen valt... daar van v.dt nog bitter weinig te zeggen. Dat eohtor geen poging om tot. dit doel to gera ken, onbeproefd wordt gelaten, blijikt wel uit« deai inhoud van: het boven besproken telegram." Uit Apeldoorn meldt men ons Hedon werd con jachtpartij gehouden in de richting van MUlingcn, waaraan deelnamen de hoeren dor hofhouding on do hoeren Van Stcyn, intendant van' Het- Loo, Groenevold, intendant van Soestdijl', Loudon, jageraioes ter. baron Van Zuvlen, oud-jagermceeter, de burgemeester van Apeldoorn en de rentmees ter van het kroondomein, Tutein Nolthe- nius. Prins Hendrik keert vormoedelijk na 20 October terug. H. M. do Koningin-Moedor en gevolg keerden Donderdagavond ongeveer 11 uur in een open' rijtuig bespannen met vier paarden on liet l.oo terug. De reis werd van Bonn tot Arnhem per spoor gemaakt. Baronesse van Hardenbroek, grootmeeste res van: H. M. de Koningin is gisteren weder van Het Loo vertrokken. - In een der afdeelimgcai der Tweede Kamer, onder voorzitterschap van dr. Schaep- mon, was men nu reeds met liet bcgrtwtings- taiderzoek gereed. terwijl men in andere sectiën, bot aan de Marincbcgrooting gevor- -ïd was. De luitenant ter zee le klasse C. W. de Visser, behoorendo tot de rol van Hr. Ms. wachtschip to Willemsoord en belast met- het bevel over Hr. Ms. schoener „Argus", wordt met) 1 November a. s. eervol van dat bevel ontheven en op non-activiteit gesteld. Eveneens worden met gemelden datum op non-activiteit gesteld de luitenant ter zee 2e klasse 1'. M A. Bogaert- en do officier van gezondheid 2o klasse F. Sikkema, beiden die nende aan boord van genoemden schoener, terwijl verder met- dien datum worden ge plaatst, respectievelijk aan boord van Hr. Ms. instructie-chip ..Gier" en wachtschip te Willemsoord, de luitenants ter zee 2e klasse A. L. Boes er en E. L. F. Bolomey. Do luitenant ter zee le klasse W. van Voss wordt met 1 November a. s. eervol ont heven van hot bevel over Hr. Ms. rivieer- vaartuig „Isala" en op non-activiteit ge steld hij wordt alsdan in bedoeld bevel ver vangen door den luitenant ter zee der le klasse C. L. Tcmminck Groll. De luitenant ter zee le klasse J. H. van Leent, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Ulfer", wordt met- 1 November a s. eervol van dit bevel ontheven cm gedetacheerd in do directie dor marine to Willemsoord. De officier-machinist 2e klasse J. Maan dag. uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. Do buiteugewoue adelborst bij de Ko ninklijke Nederlandsche Marine-reserve E. Vernes, wordt met- 15 October a s. onthe ven van zijne plaatsing aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier". De 2e luitenant F. Welter, van het 7e regiment infanterie, hoeft overplaatsing gevraagd bij het O.-I. lager in ruil niet don do naar hemde officieren in het midden van do kamer. Wat een beroerde stilte! als ze maar 'na wat zeiden, dan zou hij ziob iboter kunnen houdennu weet hij geen raad met zijn lach, die pijnlijk wegtrekt over zijn bleeko kaken. Ha. gelukkig, daar beginnen ze. Hij verstaat geen woord van het voorge legene hij weet ook niet goed wat rond hem gebeurtof liij droomt of niet, vraagt hij zich af; staan daar werkelijk die men- sahen? Nu duwt do wachtmeester van do wacht hem aan, om hem weer mee to nemen. Het is of hij wakker wordt, als lrij hoort- zoggen „buiten het terrein Het is dus al a/geloo- pen. Buiten de kazerne in het heldere licht van don dag komt hij geheel tot bezinning. Nu voelt hij het, dat 't- allemaal al is gebeurd, dat uit is. Hij wil iets zeggen nu te gen den wachtmeester, maar op hem af komt een politie-agont. Dat pakt zijn verbazing even maar als do wachtmeester terugkeert en do agent hem vraagt mee door te loopen tot buiten het terrein, waai* hij vrij zal zijn, heeft hij spijt goen lachsmoel gezet tc heb ben straks; en in overmoed grijpt hij de ..mirakel muts" van zijn hoofd en kijlt hem over het kazerneplein. 2e luitenant van dat loger A. G. Tengbergen, thans a la suite van hot koloniaal werfdepot Op voorstel van don inspecteur der in fanterie i.s thans l>cpaald, dat de wasobvrou- wen in oorlogstijd bij het leger zijn afgeschaft en dat dientengevolge ingeval van eene oven- tueele mobilisatie goen waschvrouwen bij de onderdooien zullen worden ingedeeld. Do lieer H. C. Meerburg, inspecteur van weg en werken bij de Noord-Friesohc Loikaal-Spoorweg-maatsohappij te Leeuwar den, is benoemd tot adjunct-ingenieur bij de Ncd.-rndischo Spoorwog-maaJtsöhappij. Tot lid van hot hoofdbestuur der Vcr- coniging van leeraren aan inrichtingen' van middelbaar onderwijs is gekozen de heer G. J. Buys, directeur der G. H. B. S. 5 te Amers foort! met- 187 stommen tegen 172 stemmen op den heer A. Engelsman. School- en Kerknieuws. Deze week heeft de vergadering plaats ge had van curatoren der Theol. School, waarin ook lier,proken zouden worden de gevoerde onderhan delingen over de benoeming van prof. dr. H. Ba- vinck en P Biestervcld tot hoogleeraren aan cie Viije Universiteit. De vergadering werd in comité-generaal ge houden. Alleen kan gemeld worden, dat. genoemde hoog leeraren >eene benoeming tot professor aan de Vrije Universiteit wèl zullen aannemen. Gereformeerde Kerken. Ken zeer belangrijke br'ef is verzonden aan al de kerkeraden van de gereformeerde kerken in Nederland. Hij is van dezen inhoud De ondergeteekenden, leden van de vroegere commissie van uitvoering enz. der Utrechtsche vezgadering, betuigen luin ge-heele instemming me; de bezwaren tegen liet voorstel-Bavinck, zoo a's die zijn uitgewerkt in de Verklaring van 15 loden en adv interende leden der Generale Synode van Arnhem-, welke Verklaring aldus luididat wij niet kunnen stemmen voor liet voorstel-Ba vinck, omdat dit voorstel naar onze overtuiging niet in overeenstemming is -met-het door alle ver- eenigde kerken in 1891/92 aanvaarde beding be treffende -eene eigene inrichting ter opleiding voor den dienst des Woords, en tevens niet vol doende rekent met het recht, de vrijheid en den viede der kerken en dat vrij derhalve ook niet op om kunnen nemen de mede-verantwoordelijkheid voor dit voorstel, als het onverhoopt, besluit mocht worden alsmede hun leedwezen, dat niet :s aangenomen het voorstel van ds. Bus. waarin uo weg aangewezen is. om eenheid van opleiding te verkrijgen, met behoud van de school der ker ken. overeenkomstig de voorwaarde van de ver- eeniging der kerken in 1891/92. Ook verklaren zij. in veroeniging met de neede- ondergeteekende broederen die als leden en ad- viseerende leden der Generale Synode voor het voorstel-Boa •hebben gestemd lo. dat zij protestveren tegen hel gewelddadig ingrijpen in de zaak der opleiding door de in gang zijnde benoeming van de hoogleeraren der Theol School dr. H Bnvinok en P. Biesterveld tot hoog leeraren aan de Vrije Universiteit, welke blijk baar ten doel heeft de Theol. School af te breken, in strijd met liet besluit der Generale Synode om de Theol. School te hand'hawn, en te doen wat in de tegenwoordige omstandigheden tot hand having van deze school vereischt wordt 2o. dat zij met- bevreemding en leedwezen bobben vernomen «le motie van den kerkeraad van Botterdam A. die eene vervroegde synode wil forceeren, ten einde te «loon vernietigen het be sluit door de pas geëindigde Generale Synode ge nomen. op voorstel van «Is. -B. van Schelven, ge steund door het advies van al de hoogleeraren van- de Theol. School te Kampen, welk voorstel aldus iuidt: De Generale Synode, lettende op den gang van zaken, lettende ook op het oordeel der prov. synodes, om, zelfs indien een voorslag goed word gekeurd, niet tot- uitvoering over te gaan, zoo daaruit schadelijke gevolgen voor de rust en vrede der kerken zouden voortvloeien acht het niet raadzaam in de gegeven omstandigheden tot voieeniging van de Theol. School te Kampen en de Theol. faculteit der Vrije Universiteit, over t - gaan 3o. dat zij eerlang de kerkeraden op de hoogte zullen stellen van de motieven, die hen tot dit protest geleid hebben. Zij dringen er bij de her beraden op aan. reeds nu tegen dergelijke hande lingen, als de benoeming der hoogleeraren en motie van den kerkeraad te Botterdam, op te komen. Deze brief is geteokend door leden en advisee rt nde leden der Generale Synode, plus een aan tal amlcre predikanten en ouderlingen. De algemeene vergadering van den Neder- landschen Protestantenbond zal te Leeuwarden gehouden worden <>p 28 en 29 October a. s. Aan de orde zullen gesteld worden de volgende voorstellen van het hoofdbestuur 1. De afdeclingen te verdoelen in 6 -klassen voor zooveel betreft de te storten bijdragen in de algemeene kas, n.l. le klasse f 0 40 per lid. 2e klasse f 0.36, 3e klasse f 0.30, tot de 6e klasse 15 cent. De afdeelingen zullen zelf bepalen, tot welke klasse zij wenschen te behooren. 2. lij) aanneming van dit voorstel aan de af deelingen over te laten te bepalen een minimum van jaarlijksche contributie voor hare lediem. 3. Een voorstel van de commissie voor het gymnasnimfonds. om dat fonds eene naamsveran dering tc doen ondergaan en te doen heeten ..Studiefonds voor hooger onderwijs." Het doel dezer verandering is studenten in de theologie van vrijzinnig-godsdienstige richting tijdens hun verblijf aan de universiteit vanwege den Bond geldelijke steun te verleenen. Daarna zullen de volgende punten worden be handeld a. ..De vrijzinnigen en de Ned. Hervormde Kerk.' Inlei«ier prof. dr. B. 1). Eerdmans, te Leiden b. ,,Het gevaar dat dreigt van de zijde van Rome, in t bijzonder door de kloosters." Inlei der dr. J. Herderschee, tc 's-Hertogenbosdh. Dr. II. L. Gort, pred. te Utrecht, zal mededee- lingen doen over het werk der commissie voor godsdienstonderwijs, godsdiensiprediking en col portage. In de Harmonie zal eene openbare samenkomst gehouden worden onder eere-voorzitterschaip van inr. H. Binncrts, vice-president van l.et Gerechts hof te Leeuwarden, waarin dr. C. J. Niemeijer. uit Bols ward, «lie den Bond vertegenwoordigd heeft bij de vergadering van den Schweizersehen Veivin fur freics Ohristenthum. daarvan verslag zal uitbrengen. De Bóeren-Generaals ir. U'recht. Eene groote verrassing was gisteren het optraden van president Kruger in de Dom kerk, waarvan in het vorige nummer mcL eeni enkel woord melding werd gemaakt. De thans 97-jarige grijsnara begaf zich, terwijl de aanwezigen het nagezang zongen, van zijn fauteuil naar den kansel, die hij, geholpen door ds. Fernhout, beklom. De toespraak was voor het grootste gedeelte good verstaanbaar en werd met krachtige stem uitgesproken. Zc luidde in het kort ongeveer als volgt „Vrienden, broeders en zusters, ik moet be ginnen met te zeggen, dat- ge mij misschien niet goed verstaan zult. Ik spreek niet Hol- landsch, maar Holalndsch-Afrikaansoh en ik ben ook geen taalkundige, geen letterkundige, en ik ken -geen onderwerp of lijdend voorwerp en andere dingen. Maar ik zeg u dan ook lef niet op de taal, maar let op de zaak waarover ik spreek. In de eerste plaats wil ik iet-s zeggen om trent onze commandants-generaal, die tot liet uiterste voor vrijheid en recht hebben ge vochten. De oorzaak waarvoor ze de wapenen hebben nedorgele -d, is de wensdh tob behoud van ons geslacht, dat niet mag worden uitge roeid. Zij komen hier als bedelaars, hoeft oen der sprekers gezegd. Zeker, zij komen in Europa om steun te vragen voor vrouwen, kinderen en gebrekkigen. Zij hebben niet geaarzeld be delaars te worden, opdat de gevangenen kun nen worden opgezocht de hongerigen gespij zigd en den dorstige kan worden te drinken gegeven." „En voorwaar" zegt de Heere, „wie dit doet, heeft het aan Mij gedaan." Generaals, arbeidt in uw vernedering tot bedelaars, arbeid om uw plicht te doen en handel in alles naar hef Woord van God, die U dan zal bijstand geven. Gij Nederlanders hebt steeds voor ons de beurs geopend gehouden, hebt steeds alles ge daan cm de hongerigen te spijzigen en de naakten te kleeden. Houdt die sympathie steeds warm, blijf steunen. Wat gij, aan de ar men dcet. doet gij aan den Heerc. Zegt niet alleen dat. gij sympathie met ons hebt. maar toont dat ook, opdat eenmaal niet tot u ge zegd zal worden, wanneer do Heer de schapen van do bokken zal scheiden„De hongerigen hebt- ge niet te eten gegeven, den dorstigen niet te drinken gegeven, de naakten niet ge kleed." en gij zult worden geworpen in het eeuwige verderf. Ten slotte: Ik zou nog over de politiek kunnen spreken, maar dat is mijn plan niet. Ik zeg u nogmaals broeders, generaals, gaat voort met uwen heerlijken arbeid, draag dien arbeid over aan uw kroost en gedenkt steeds bij alles wat gij doet, dat zij, die in tranen zaaien, met gejuich zullen maaien." Stilte heerschte na deze vaderlijke toe spraak. vol geloofsvertrouwen, doch daar klonk eensklaps als uit- de harten der verga derden geperst, het bekende lied ..Dat 'sHeeren zegen op U daal Zijn gunst uit Zion U bestraal. Hij schiep 't heelal Zijn naam tor eer, Loof, loof nu aller heeren Heer. Ds. Fernhout sprak hierna nog een kort woord en sprak de hoop uit, dat het vader lijke woord van Krus-er de harten der aan wezigen mocht roeren tot ruime milddadig heid. Hiertoe werd aan de uitgangen der kerk gelegenheid gegeven. De generaals vertrokken weder door den ingang tegenover den Domtoren. Het tweede ontbijt, dat, nadat de plechtige samenkomst in de Domkerk was afgeloopen. in den wintertuin van Hotel des Pays-Bas werd gehouden, droeg een meer intiem ka rakter. Aan de rijk met bloemen bestrooide tafel had aan het hoofdeinde in het midden plaats genomen Prof. v. d. Wijck, als voorzitter, rechts van hem de zoon van generaal Botha, dan generaal Botha zelf, de burgemeester, links generaal D'e Wet en generaal Delarey en verder de besturen der de ontvangst rege lende vereenigingen, de predikanten die in de Domkerk hadden gesproken en enkele ge- noodigden. Prof. v. d. Wijck sprak een harte lijk en diep gevoeld woord tot do generaals, de burgemeester sprak in het bizonder tot ge neraal Botha als vader, en generaal Botha antwoordde. Een korte receptie werd nog gehouden en voort ging het weer in de rijtuigen. Generaal De Wet heeft aan dozen rijtoer geen deci kunnen nemenzijcue gezondheid gebood hem eenigseins rust te nemen. Zijne plaats in liet rijtuig werd door den zoon van generaal Botha ingenomen. Van het Jauskerkhof werd geredeu langs de Drift, Voorstraat, Potterstraat, Viestraat, Willemstraat, Oranjestraat, Zandbrug, Weerd brug O.Z., Noorderbrug, Van Wijckskade, Plonipetorengracht, Wittevrouwenstraat-, Bilt- straat, Hoogelandsche brug, Hoogeland? Ma liebaan, Nachtegaalstraat, Nobelstraat, Jans kerkhof, alwaar voor P. H. R. M. afgestapt werd. De leden van het U. S. C. hadden zich hiea- allen in de groote conversatiezaal ver- cenigd. De generaals en zij die hen hadden vergezeld, werden uitgenoodigd op zetels plaats te nemen. Generaal Botha links naast den rector van de Senaat, jhr. de Beaufort, generaal Delarey rechts. Nadat ook de ove rige heeren waren gezeten, narr. de heer De Beaufort het woord op. Deze sprak slechts enkele woorden ecu ge waagde van de groote toewijding voor de Boeronzaak, ook bij het U. S. C. Als een sjaaltje hiervan bood hij daarop f 1000 aan. door de loden onderling b-ieen gebracht. On der het daverend hoerageroep van de aan wezige heeren aanvaardden de generaals on der vriendelijk glimlachen deze gift. Nadat de lieer De Beaufort had geëindigd, gaf ge neraal Delarey het voornemen te kennen, «sen onkel woordje te willen spreken. Deze uitido zitn vreugde er over, zich hier te be vinden, van aangezicht tot aangezicht tegen over de studeer code jongelui van Utreciht, on door hen zoo har cel ijk te zijn ontvangen. Do generaal haalde daarna een enkele zin snede van het door den hoeir do Beaufort gosprt>ken,o aan, waarin deze aanstipte de onbezorgde oogenbh leken, welke door de le- don van bot U. S. C. op P. H. R. M. warden gesleten en voegde hier aan too, dat zonder twijfel de dagen der jengd de gelukkigste van oen, ieders leven zijn, in deze dagen wan neer men zich voorbereid voor oen volgend lvon. Daarna wees de generaal ca- op. dat de staatslieden van Transvaal nooit in do ge legenheid waren geweest zich voor hun vol gend lovon voor te bereiden. Deze tegcns.icl- ling, zoo ging de generaal voort, zal iedereen gevoelen. Eenmaal zult gij allen op de 9ohaal worden gewogen voor de wetenschap, waar voor go thans bezig zijt u tc bekwamenMijm weiisoli is. dat nicmiaoijd uwor tc licht zal worden beivondeai. Hierop roerde de generaal oen ander on derwerp aan en sprak van de liefde, die oen ieder voor zijn vaderland moot gevoelen. Een ieder moet in 't 1 czit zijn van een eigen volk, cm eigen taal cti oen eigen natie, dan kan hij mot bdhulp van G«xl met gerustheid de wereld ingaan. Ten sloüte hoopte genoraal Delarey voor allen, dat zij zich mochten bekwamen tot. groote mannen in do maatschappij.. Groot enthousiasme heersobte na deze woorden om- dar de aanwezige heeren. Generaal Botha sprak zijn groote vreugde er over uit, op deze plaats te mogen verschij nen. Hij dankte voor de prachtige gift, welke hem zoo juist was overhandigd en welk geld mede ken aangewend werden om de smarten, welke door het- Transvaalsclie volk worden geleden, to leenigen. En vooral ouder de jon gelieden van Transvaal is het lijden groot. Zij hebben alles prijs gc'geven om voor hun vaderland te strijden, en thans liggen hon derden krachtige jonge mannen geheel of ge deeltelijk vemii-nkf in do hospitalen. Voor hen in do eerste plaats dankte generaal Bo tha voor de ontvangen som gclds, daar zij :voor den vervolge niet meer in de gelegen heid zullen zijn voor zich zelf te zorgen. Daarna sprak de generaal de hoop uit, dat evenals in de beschaafde landen, binnen kor- t-eren of langoren tijd in do Transvaal hooge scholen mochten worden opgericht, opdat hierdoor cok meerdere beschaving aan het volk der Boeren kon worden gebracht. Im mers, zoo ging de generaal voort, het is vooral geleerdheid, die beschaving brengt. Doch in lauden, die soms aanspraak cp be schaving willen maken, schijnt deze soms te ontbreken. De wijze, waarop de oorlog ge voerd is, maakt duidelijk, dat vooruitgang ook in dit opzicht nog niet overbodig is. Ge neraal Botha eindigde met de woorden Denkt altijd, mijn volk is het beste volk en mijn taal is de taail van alle talen. Ook thans weeakonken daverende juichkre ten. Onminddellijk hierop werd wederom opge broken en langs Nobelstraat, Nachtegaal straat rechtstreeks naar president Kruger op ÖranjeTust gereden. Toen de generaals bin nen waren hief de Utrechtsche Mannenzang- vereenigiug. die zich evenals des morgens aan het station in de tuin van Oranjelust voor de woning had opgesteld, een lied «vin, waarvoor president Ki-uger met de hand wuivend dank te. Van president Kruger vertrokken de gene raals naar den heer Molenaar in de Korte Nieuwst-raat voor het diner. De samenkomst, in, het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen was heb besluit- van dezen dag. Het vei slag daarvan vindt men op eene andere plaats. Boekennieuws, Explication de quelquix Fables de La Fontaine, a 1 usage de ceux qui se pré- parent aax examens de franjais en Hollande, par J. C. H. Martile, Professeur d'e langue et de littérature. Elditeur P. Noordhoff Gro- ningue. Prix^fl. 1.50. Een boek van 200 pag., handelende over een zestiental der meest bekende fabels van •den grooten meester, die wel ia waar zijjn stof ontleent aan anderen, maar wi-en de eer toekomt, van zelf zijn stijl te hebben gevon den, waarvan het geheim door hem is be waard geworden. Het. is ook daarom, dat de bestudeering van zijpi verzen van zooveel be lang is voor lien, die zich de Fran salie taal wenschen! machtig te maken. Hrt was dan ook goed gezien van den heer Matile, dat- hij juist enkele dezer fa- hels als uitgangspunt koos, als sipijiker, waar aan hij ophing zijn belangrijke uiteenzettin gen op gebied der Fransche taal. zijn ver meldingen van historische als mythologische bizonderheden. Op een paar dingen zij voor al hier de aandacht gevestigd, nl. de besohriji ving van een souper bij Jean de La Fon taine, een heusclio geschiedenis, die ons een kijkje geeft in 't intieme leven van den dich ter. Verder wijs ik nog op hetgeen de heer Ma- I t-ile meedeelt omtrent Fontaine's menage rie, en over de geschiedenis van den duivel, en betreffende woorden en uitdrukkingen in verband met het paard enz., enz., te veel om hier op te sommen, last not least, do 405 vra gen ter beantwoording liet nut voor den leerling van zulk een questionnaire laat zich aanstonds begriipen. De degelijkheid van den inhoud, en niet minder de groote afwisseling, waarvoor ge zorgd werd, geven aan dit studieboek niet weinig aantrekkeli ..meid. Het eenmaal ter hand -genomen hebbende, blijft men ei* on willekeurig in snuffelqp. Mij dunkt Matile's Werk moet- succes hebben. Gids voor Groningen, korte be schrijving der stad en van hare bezienswaar digheden, uitgegeven bij P. Noordhoff, tc Groningen. Een aardig, geïllustreerd1 boekje, 1 cvat- tot ude ongeveer 50 bladzijden, waarin aller lei aar wijzingen en historische mededeel in- gen. Maar wat dit boekje aantrekkelijk maakl dat zijn de 12 prentbriefkaarten, dit er zich in bevinden, die men slechts bij do perforatie behoeft af te scheuren, om heu- sche „ansichten" te hebben. Deze „verrassing" in aanmerking genomen mag de prijs, f 0.50. al zeer laag genoemd worden Ik stel mij dam ook voor, dat deze gids wel verkocht zal worden, en ook. dat in andere steden het voorbeeld navolging zal vinden Onze Keuken; de bereiding der spij, zon met berekende maaltijden volgens de ckchen der voedingsleer, toegelicht door P. H. Schreuder Jr., en mej. N. Cariot. uitge geven bij S. L. van Looy. te Amsterdam. Een lijvig boekdeel 't- bevat pl.m. 250 bladzijden, flink formaat waarin veel en velerlei over inrichting van keuken en keu kengereedschap. voeding, warenkennis, toe bereiding der spijlen, menu's voor maaltijr den van 10. 20, 30 personen, recepten voor de hooikist en sloomkoker, voorschrif ten voor zieken en herstellenden, alsmede een en ander over het oonserveeren en ook over hei bereiden van koude en warme dranken. Menig jong huisvrouwtje, maar ook menige ervaren huismoeder zal met gg^ gen en voordeel dit boek opslaan en erfoji' kennis mee verrijken omtrent datgene, J in -de huishouding zulk een voorname J speelt. Goud, toonecLpcil in 4 bedrijven, Arnold Huisman, uitgavo van Gebr. to Amsterdam. Anna Ranlner is min of meer tegen en dank gehuwd met Walden zij haar zin voor kunst en hoogere nspiratiJ past niet bij clen man van zaken, den cus. Een jong schrijver. Van dei- Kaaij ve». klaart) Anna zijn liefde, welke zij als nu», dadig afwijst. Walden weet echter haar trr/« niet to beantwoorden - terwijl liiji beneden met zijai vrienden vroolijk di iiikgehig houdt, heeft haai' de smart overstelpt, straks zal®/ geroepen worden bij het sterfbed zija^ vrouw, die door vergiftiging een eind maafo aan haar treurig 'bestaan. Ik kan mij voorstellen, dat het zóó wel beurt, of iemand lust. er in zal hebben het tc zien vertoonen, betwijfel ik; alleen afschrikwekkend en waarschuwend voor beeld zou 't inissohien nut kunnen doen, ft, had liever gowild, dat dc auteur een andere ontknoop ng had gevonden, dat zou «aan zijc stukje meer waarrlo en betcckeuis liebl« 1 kunnen geven. D ei g e z 0' n d li e i d i n hi ui i s, natuurgfr neeekundiige raadgever voor het gezin in g* zonde en zieke dagen, naar de beste bron- non bcwerkt onder toezicht van dr. W. S. Lingbeek, uitgegeven bij] W. Hilarius, te Almelo. Dit werk verschijnt in 18 afl. a 30 et. en bevat tal van afbeeldingen. De geneesheer- 1 directeur van 't Herstellingsoord te Laag- 1 Soeren is van goede reputatie, dat hij aan 1 dfit boek zijm naam leende, doet ons reeds I het beste verwachten. Het zal niet zijn een I soort „papieren dokter", wel wil het voorliet 1 ting geven aan allen, die streven naar een 1 gezond leven, het wil langs den weg der hy- i giëne ziekte leeren voorkomen en voorts op leiden tot intelligente helpers en helpsters van den geneesheer. En waar de hygiënische verpleging het oenig onderdeal dei' genees kunde is, waarvan de kennis ook voor den leek nuttig en noodig is, da«aa' is het recht van bestaan va-n dit bock verzekerd. De eerste afl. ligt voor mij later, als er beta i over het geheel te oord cel en valt, koin it l gaarne nog op dit boek terug. Belangstel- i lenden kunnen al vast bij aanvang kennis er I mee maken. Ten slotte nog de aandacht gevestigd op een drietal prijscouranten, t. w. j Voor kamer en tuin, prijscourant van bloembollen van C. v. Tubergen, Zwa- 1 nenburg, te Haarlem, bevattende 664 mim- niers, allen met de noodigo omschrijving, Bloembollen en waterplanten, verkrijgbaar bij dear bloemist P. W. Voet, to O verveen, bevattende 730 nummers. Bolgewassen, verkrijgbaar bij J. B- Wijs, ta Amsterdam, zijpde een prijscou rant in den meer gewonen zin, d. w. z. zon der omschrijving, en daarom van minder Waarde dan de twee bovengenoemde boekjes Liefhebbers kunnen thans hun hart op halen en maatregelen nemen tot versiering van kamer en tuin. waarbij deze drie werkjes hun ten goede zullen komen! F. W. D. Opgave Belastingen. Plaats, dir. belasting naar het jaarlijksch inkomen. Het maximum bedraagt 3 van het be lastbaar inkomen. (Onbelastbaar: Voor on gehuwden en voor kinderlooze gehuwden, weduwen en weduwnaars f 400voor een gezin met hoog stens 3 kinderen f 500 en voor ©en gezin met meer dan 3 kinderen f 600. Dit bedrag moet door den aangever zelf van het inkomen wor den afgetrokken. Onder „kinderen" uitslui tend te verstaan minderjarige kinderen en inwonende kleinkinderen, geboren vóór 1 Ja nuari van het belastingjaar). Bij aantlag volgens eigen aangifte wordt h«t totaal bedrag afgerond tot een veelvoud wn f 100. Bij aanslag naar klasse wordt de belasting geheven over 'het belastbare maximum der klasse. Er zijn 29 klassen. le klasse van hoogstens f 100. 5e klasse boven f 400 tot e-n met f 500. 10e klasse boVen f 1000 tot en met f 1200, 15e klasse boven f 2400 tot en met f 3000 20e klasse f 6100 tot en met f 7100. 25e klaase boven f 12,600 tot en met f 14,600. 29e kl'asse boven f 22,000 tot en met f 25,000. Boven de som van f 25,000 klimt iedere volgende klasse op met f 5000 en boven f 100,000 met f 10,000. Personeele belasting. Opcenten: Voor de provincie 7i, voor de gemeente 50. Volgens de wet van 26" April 1896 (St-bl. no. 72) behoort Amersfoort tot de vijfde klasse. Grondbel asfcing. Opcenten: Wegen ongebouwd eigen dom voor de provincie en voor de ge meente 10; wegens gebouwd eigendom voor de provincie 7\ en voor de gemeente 40. Rechten ter secretarie. Huwelijksvoltrekking buiten de dagen of uren voor huwelijken van onvermogenden be stemd f 10. Idem in een lokaal van het Raadhuis, in den regel niet voor huwelijksvoltrekking be stemd f 25. Idem in een bijzonder huis, bijaldien een der partijen een bewezen wettig beletsel heeft om zio'i naar het raadhuis te begeven f 10. Afschrift van stukken voor elke bladzijde van 14 regels of meer (met 12 lettergrepen) f 0.20 en voor minder dan 14 regels f 0.10. Gedrukte stukken: per vel f 0.20, perl vel f 0.1Ö, per f 4 vel f 0.05. Kiezerslijst f 2. Gasrechten. De prijs van het gas is 8 ets per M3 voor lichtgas en 6 ets. per M3. voor kookgas. De huurprijs voor gasmeters is 20, 25, 30, 40, 50, 75, 100, 125, 150, 200, 250 ets per maand, respectievelijk voor een 3, 5, 10, 20, 30, 50, 60, 80, 100, 150 en 200 licht» meter.

Amersfoortsch Dagblad | 1902 | | pagina 2