M°. 179. Tweede Blad. Jaargang, Zaterdag 20 December 1902. BUITENLAND. RSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franoo per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: f 0.7*. - 0.15. Tan 15 regels Elke regel meer Groote letten naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad hjj abonnement Eana circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. INSCHRIJVING \00R DE RATIONALE MILITIE Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort Geleb op art. 17 der Militiewet 1901 (Staats blad no. 212 van 1901) Brengen ter kennrn van de ingezetenen, dat ter inschrijving voor de nationale militie van jongelingen, die in het jaar 1884 geboren zijn, voor deze gemeente zal worden zit tin.? gehouden op Maandag den 12den Januari 1903 en op Dins dag den Ï3den Januari 1903, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur en dat de bepalingen, vastgesteld bij hoofdstuk II der voormelde wet, ten, opzichte van de inschrijving: voor de militie, luiden Art. 16. Voor de militie wordt ingeschreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlan der, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België verblijf houdt 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlan der, wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft 3o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlan der, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rij.k of in het Koningrijk België woonplaats heeft 4o. ieder mannelijk ingezetene niet-Neder- lander, aoo hij op den laten Januari ram het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een. der bjj art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepasing van het be paalde hierboven onder 4o. A. de binnen het Rijk verblijf houdende min derjarige niet-Neder lander a wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voor afgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft b. van wien9 ouders de langstlevende bij zjjn of haar overlijden in het hierboven onder a. om schreven geval verkeerd©, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze buiten 's lands ge vestigd c. die door zijn vader, moeder of voogd ver laten is, of die ouderloos is of in webteljjken zin geen vader of moeder heeft en van wien niet be kend is dat hij een voogd heeft, indien hij ge durende de voorafgaande achttien maanden ia het Rijk verblijf gehouden heeft SB. de meerderjarige niet-Nederlander, d'« binnen het Rijk woonplaats heeft en haar ge durende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen de« Rjjks in andere werelddeelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij, die minderjarig is in den zin der Neder- landsche wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder B gehouden hij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. Art. 14. De inschrijving geschiedt: lo. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zin snede lo. zoo hij binnen het Rijk. verblijf houdt en zjjn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vadler, moe der of voogd zoo hij binnen het Rjjk verblijf houdt en zijn vador, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt zoo hij door zijn vader, moeder of voogd ver laten is, ouderloos is, of in wettel ij ken zin geen vader of moeder heeft en het niét bekend is dat hij een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verbljjf houdt zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam zoo hij in het Koningrijk België verblijf houdt, in d!e gemeente Rotterdam 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zin snede 2o. zoo zijn vader, moeder of vooga woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woon plaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amster dam is'zij in het Koningrijk België, in de gemeente Rotterdam 3o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zin snede 3o. zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in het Koningrijk België, in de gemeente Rotterdam 4ö. A. van hem bedoeld in art. 13, eerste «insnede 4o., indien hij minderjarig is: zoo hij verkeert in het geval, in de tweede zin snede van dat artikel onder A a. omschreven, in de gemeente, waar zyn vader, moeder of voogd woonplaats heeft zoo hij verkeert in liet geval, in de zinsnede onder A b. omschreven, in de gemeente, waAr zijn voogd woonplaats heeftis de woonplaats van dezen buiten 's lands, don geschiedt, de in schrijving in de gemeente, waar de minderja rige verblijf houdt zoo hij verkeert in een der gevallen, in even- bedoelde zinsnede onder A c. omschreven, in de gemeente, waar hij verblyf houdt B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zin snede 4o., indien hij meerderjarig ie: in de gemeente, waar hii woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van in schrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats gevestigd ia of was op den len Januari ven het jaar. volgende op dat, waarin de in te schrijven pensoon liet 18de le vensjaar volbracht, tenzy het iemand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotter dam moet geschieden wegens verblijf of woon plaats onderscheidenlijk in het. Duitsohe Rjjk of in het Koningrijk België. Art. 15. Voor de militie wordt niet ingeschre ven lo. do ingezetene niet-Neder lander, die be wijst te behooron tot een Staat, waar do Neder landers niet aan de verplichte krijgsdienst zjjn onderworpen of waar ten aanziien van den dienst plicht het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen 2o. hij, die bewijst in de koloniën of bezittin- ten des Rijks in andere worelddeelen verhljjf te ouden of woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woonplaats bin nen het Rijk. Art. 16 Hij, die volgens art 13 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet ge schieden, aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inschrijving moet aangeven, alsmede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschreven, rust de verplichting tot het doen der aangifte indien het een minderjarige betreft, op zjjn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft die on der curateele gesteld is, op zijn curator. De ver plichting van vader, moeder of voogd geldt even wel slechts zoo hij of zij binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België woon plaats heeft. Behoudens de uitzonderingen bij de volgende zinsnede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aangifte uitsluitend op den in te schrjjven minderjarige indien zijn vader, moeder of voogd niet bin nen het Rijk, in liet Duitsche Rjjk of in het Koningrijk België Woonplaats heeft indien zijn vader of moeder of beiden de ouder lijke macht missen indien hjj door zijn vader, moeder of voogd verlaten is of indien hij ouderloos is of in wette lijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art. 22 ver meld, ter inschrjjving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zeemacht, dë marine-re serve en het corpa mariniers hieronder begre pen, bij het leger hiér te lande of bij de koloniale troepen, is tot bet doen van de aangifte niet verplicht. Voor hem of haar, die tot het doen der aan gifte verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander daartoe schriftelijk gemachtigd. De volmacht bljjft onder Burgemeester en Wet houders berusten. De wijze, waarop van de gedane aangifte moet blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschre ven of wordt opnieuw ingeaohreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlan der. die na den lsten Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin hij het 18de lerensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 2lste levensjaar znn verbljjf binnen het Rijk, in het Duitscne Rjjk. of in het Koningrijk België ge vestigd heeft 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlan der, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België ge vestigd heeft 3o. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlan der of opnieuw Nederlander ia geworden, zoo hij in een der hierboven onder lo. omschreven ge vallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een dér gevallen, hierboven onder 2o omschreven 4o. ieder meerderjarig manneljjk Nederlan der, die na den lsten Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België gievestigd of er woonplaats verkregen heeft 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Ne derlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder 4o. omschre ven gevallen verkeert 6o. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar inge zetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbjj gelden de laatste zinsnede van dat ar-- tikel en art. 15. Ben aanzien van de gemeente, waar de inschrij ving of de inschrijving opnieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aan gifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laat ste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrjjving opnieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, ge schiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen, of werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezeten schap, of na de vestiging van verblijf of de ves tiging of het verkrijgen van woonplaats binnen liet Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koning rijk België. De inschrijving geschiedt in het register be treffende de lichting van het jaar, waartoe de in Ie eerste zinsnede van dit artikel bedoelde per soon volgens zijnen leeftjjd behoort. Art. 22. Behoudens de l>epalingen in art. 16 zenden bestuurders van krankzinnigen-, doof stommen- en blindengeslichten, alsmede die der koloniën wan weldadigheid, van gevangenissen, van Rijks-inrichtingen en van Rijks-opvoedings- gcstichtcn jaarlijks, vóór den-lOdon Januari, eene opgave van de daarin opgenomen mannelijke per sonen, die op den lsten Januari hun 19de jaar zijn ingetreden, aan Onzen Commissaris in de ProVincie, in welke do inschrijving van die per sonen voor de militie moet nlaats hebben Deze opgave is ingericht in den door Ons te bepalen vorm. Art. 166. Met boete van ten minste vjjftig cents en ten hoogste f 100 wordt gestraft de over- i treding van de artt. 16, 18 en 22. Voorts wordt bekend gemaakt, dat van elk. i die moet worden ingeschreven, de overlegging i van een uittreksel uit het geboorte-register kan worden gevorderd dat die uittreksels voor hen, die in deze gemeente in het jaar 1884 zijn gebo- ren, bij de inschrijving zullen voorhanden zijn en dat zij, die in een andere gemeente zijn ge- I boren, zich gedurende den loop dezer maand, da- gelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd), van j des morgens 10 tot 1 uur des namiddags, kun nen vervoegen ter Gem<een*e-Seeretarie. ten ein- j de zoodanig uittreksel door tusschenkomst van den Burgemeester te doen aanvragen. Wordende de -belanghebbenden verder ter be vordering van orde, verzocht om de bovenbedoel de tijdsbepalingen nauwkeurig in acht te nemen, alsmede om bij de aangifte mede «e brengen eene duidelijke opgave van <te woonplaats, met aan duiding van wijk en huisnummer. De eerste maal afgekondigd te Amersfoort, den 18. December 1002. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, B. W. Tli. SANDBKRG. WUTJTIERS. Afscheidsclrcnlaire van da Boerengeneraals. De generaals Louis Botha en J. H. de la Rey hebben de volgende circulaire onder het Nederlandscho volk verspreid Zooala reeds bekend is keerem wij Zaterdag a.s. naar Zuid-Afrika terug, en vóórdat wij vertrekken, willen wij gaarne onzen harfcelij- ken dank en den dank van ons rampspoedig on. geruïneerd ■'•elk betuigen aam de vele vrien den in Nederland die zoo bereidwillig en zoo vriendelijk hebben bijgedragen tot het leni gen van het lot onzer stamgenoten in Zuid- Afrika. Wij betuigen bij dezen onzen innigen dlank aan hunne Excellentien, do commissarissen der Koningin, voor den steun door hen, aan ons in ons werk verleond, en aan de Eidel Achtbare Heeren Burgemeesters in Neder land, die zoo bereidwillig op zich gemomeni hebben collecte-commissiëm te vormen in dé 'Uidcirsalieddene geflmöemten, die zich samen met al de led?- dier comimis&iën, met zooveel opoffering van tijd, zooveal moeite en. krach tige samenwerking hebben laten welgevallen: om ons te hulp te komen. Wij danken de leden der onderscheidene bestaande commission in Nederland voor de groot» belangstelling, dié zij in Ons werk hebben getoond, niett alleen nu, maar ook in het verleden», en voor hun advies en hun nen bifetkoildl zoo dikwijls en voortdurend door vorsahiHemde leden van die cammissiën ons verleend. Wij vergeten do dames iai Nederland niet. Wij kunnen nooit genoeg onze. dankbaarhei uitspreken voor wat zij gedaan hebben voor onzo lijdeudie vrouwen en kinderen, die in concentratiekampen opgesloten zaten tijdens den oorlog. De vele opofferingen die zij toen on nu nog zich laten wélgevallen, zijn en blijven in warme herinnering van ieder Afri kaner. Wij brengen onzen donk aam de Neder- landlsOho pers. Met eene toewijding en ken nis van zaken die onze bewondering opwek ken, heeft do pers zonder onderscheid van richting onze zaak voorgestaan. En daar mede nog niet tevreden, heeft zij zelve eene inschrijving geopend', die ons zulk een© be langrijke bijjdtnag© bezorgd, beeft Wij brengen onzen dank aan het Nedèr- landsche volk. Hoe ondankbaar zouden wij niet zijn, eai zou ons volk niet zijp,, indien wij vergaten hoe groot de sympathie in do Boeren zaak was, dat zelfs weduwen haar pen ningske n hebben bijgedragen om onze nood lijdenden to kuip te komen. Wij gaan terug naar Zuid-Afrika, omdat de belangen vanj ons volk dit veredsohën. Wij late® den heer W. J. C. Brebner, söcretaris en thesaurier van het Generale Boeren Hulp Fonds achter. Zijn bureau is gevestigd Anna Paulownastraat 16,/ Ie *s Ghaveuhage. Wij geven u nogmaals de verzekoding dat de gel den door ons gecollecteerd, gébruikt zulle® worden, zooals in ons beroep op de beschaaf- wereld vermeld, om „onze weduwen »b weeeen, onze verminkten en andere nooddruf tige®! te hulp te komoni, en onze kinderen Ix-kooriijk te doom onderwijzen." Hoeveel ook onze nieuwe fleering ong to hulp komt om den treurigen toestand waarin ons volk verkeert, to verbeteren, zoo zullen er toch véle gevallen zijn, <üa.t van ons eene reddende en helpende harad verwacht wordt In Nederland en elders zijn er vele Afri- kaanders die den strijd met o-us hebben mee gemaakt c® die door omstandigheden verhin derd zijn om naar Zuid-Afrika terug te kee- ren en thians zonder beetaasi&middélen zijn. Wij weten dat het Nederlandscho volk ook reeds veel voor hen heeft gedaan, maar wij bevelen hen aan voor uwe verdere ondersteu- j ning. W" bevelen daarom onze zaak nogmaals in do belangstelling en liefde van hot Ne- dierlandsohe volk aan; want veel blijft nog rtoodig. Londen. Engeland, 12 Déoemibor 1902. (w. g.) LOUIS BOTHA. J. H. DE LA REY Uil België. Particuliere correspondentie.) Brussel, Dec. 1902. De meeste menschen, en zeker zij die orde op zaken weuschen, zien, als 't jaar is afgei- loopen, eons na hoe de zaken zijn gegaan. Velen en die zijtn zeker van de sekuur- sten kijken eens vooruit wat, onvoorziene gevallen buitengesloten, hun bij het aan te vangen tijdperk to doen staat en waarover ze kunnen beschikken. 't Is zonderling, maar toch waar, is 't zoo of niet, geachte lozer dat „onvoorziene ge vallen" altijd tegenvallers zijn. Ik heb van m'n leven nog niet gehoord, dat het groote lot uit de Hamburgsohe of andere loterij, de dood van een erfoompie, die nog best 20 jaar had kunnen leven-, en nog honderd an dere dingen, die een mensch geld aanbren gen, worden gerekend onder de „onvoorziene gevallen". „Om kort te gaan" zoo zeggen ook alle lui. die in langdradigheid alleen worden overtroffen door de langdradigheid zelf, wilde ik eens een kijkje nemen in de finantiën en statistieke opgave® der stad Brussel. Ik laat „goede" maar weg, want ga het maar na elk stedeling geefft aan zijne- stad het attributief „goed". Hoo groot is Brussel met zijne bijna 200.000 inwoners? Och, nog heel klein. Se dert het een lap of wat grond van Laeken en St. Jans Molenbeek gekregen heeft voor do zeeha verf (schrik niet le zei-, ovor die zeé haven) is 't juist 1007.8844 HA. groot. Daar van zijn ruim 251 HA. pleinen, straten, stet gen en sloppen. Ons prachtig park is bijna 13 HA. en het Terkanieren bosoh 124 HA. groot. Als kleine jongens leerde ineu ons op school, dat Malta het mteest ibervolkte plekje der aarde is. Best mogelijkmaar hier wonen toch ook 182 menschen op de HA. onbet bouwden, en 286 op den HA. bebouwden grond. Als 't zoo koud is, dat men liever achter den kachel zit dan langs 's Heeren straat te slenteren; als men liever de lui langs zijn© deui: ziet loopen dan wel zelf te wandelen, dan is t aangenaam eens de ronde te doen in 't palcis der verveling, dat men wel eens statistiek noemt. En zoo kwam bij mij liet denkbeeld op van eens te gaan sta tistiekeren, een ding waarin ik nog versterkt werd, toen ik zag. dat verleden Zaterdag 't is waar, 't was bar koud de amigo zijne gastwrijjei 'deuren geopend had voor ruim honderd' personen, die als ledikant een bank, als woonplaats de straat, als keuken Si iets hadden gevonden. Onnoodig te zeggen, dat voor mij daarin een doorslaand bewijs wordt gevonden voor de stelling va® Prudhommc„de amigo beant woordt aan eefne behoefte van onzen tijd.'' Men oordeele. n. 1901 heeft men er 21.176 personen onder dak gebracht, dus gemiddeld 58 per dag. Ik laat. allen, die in een onder- amigo der verschillende politie-oommissaria- ten schutting vonden tegen koude en straat- roovers, buiten beschouwing Helaas-meer dan een tiende werden er opgebracht) tengevolge van alcoölismus en ergerlijke dronkenschap. 't Is waar. de herbergen, estaminets, kroe gen, drankhuizen van alle soort krioelen in Brussel. Verlies niet uit het oog, dat ik al leen over de stad, zonder hare voorsteden, spreek, dus maar met 190,000 inwoners on geveer. Brussel alleen heb ik in dezen brief op 't oog, dat voor 1903 een budget van uitgaven 'heeft van 23,000,0000 Hollaudsche guldens, waar van er 8$ millioe® zullen worden bé steed aan openbare werken. Maar kan men dan op zoovele plaatsen een bobijntje (een glas jenever van 3 cent) krij gen? Oordeel zelf, lezer. We hebben hier 3719 estaminets kroegen hei-bergen cafés. Globaal genomen voor elk© 50 Brusseleers, Brusseleersters en Brusseleortjes 1. Dut wil heel wat zeggen. Laat eens aannemen ik zeg aannemen dat elké inrichting maar 10 fr. per dag inneemt, en 't lijkt er niet naar, ga dan eens na hoeveel geld er in één jaar (3719 10 365) wordt naar de weer ga gegooid. Is 'b da-n te verwonderen, dat de crimina liteit vermeerdert-, en dat het normaal-cijfer der krankzinnigheid geregold stijgt? Verleden jaar werden 278 Brusselaars als krankzinnig opgesloten, en van dit cijfer gingen er 88 direkt, direkt van de kroeg naar de oei. Zoo langer mijanerend niet in den hoek van den haard die tijd is lang voorbij maar achter mijne gaskachel, ging ik. een9 na in welke maand men in Brussel *t meeste trouwt, en ik vond de maand waarin de hoornen uitbotten Beleefd verzoek ik mijne lezers geone gevolgtrekkingen t» maken, dio in betreking staan met het uitbotten der booiuen en 't vallen der bladeren. Maar trouwt men 't meeste in April, da® wijzon de statistieken ook aan dat mén daar in ook de meoste geboorten aanteekent. In Januari trouwt men Uier 't minste, maar gaan de meesten altijd betrékké lijk ad patres. Als bewijs van de stelling: „al wie in Brussel maar oenigszins kan, trekt in Augus tus en September er van onder'' kan ik aanvoeren dat er de minste geboorten, maar ook de minste sterfgevallen zijn in die maan de®. Weer curieus ie, dab sedert 1896 er elk jaar 400 a 500 huwelijken meer -gesloten Wor den dan in de vorige jaren. En dan valt het alweder in 't oog, dat voor 't afgeloopen jaar bv. geen enkele jongen onder de 18 jaar is getrouwd, wel 21 meisjes van welke 2, die en de wet is hier heieil vrijjainnig nog Koninklijke dispensatie noodig hadden. Dat is nu evenwel niets bijzonderst is nog geen jaar geleden, dat dezelfde dispensatie werd gevraagd on verkregen voor een paartje uit den N O. hoek der provincie Utrecht. Denzölfde® dag teekonde de Koningin der Nederlanden het antwoord op een rekest uit Frieslandzelfde kwestie, en een- dag of wat later ad idem voor Limburg. Waarlijik, nu ga ik me vergapen Ik schrijf uit Brussel, ©n we zij|n aan 't trouwkantoor, daarom nog een paai- bijjzon- derheden en dan uit. 3 weeuwtjes boven de 70 en 11 weduwnaars ook van 7 maal 10 zijn nog eens getrouwd. Niets verwonderlijks, lezer. Eene weduwe van 36 jaar is hertrouwd voor den 5en keer en alweer „meester boven -nieestf-verleden jaar hertrouwde in eene groote Zuid-Hollandsche stad eene flinke, jongö weduwe van 35 voor den 5en keer. Let wel, lezer, i-k zeg weduwewie van dö 385 geneesheeren, die de stad Brussel télt, hare geliefde wederhelft verzorgd heeft, weet ik niet. en geen der 1300 advocaten, die bij de rechtbank zijn ingeschreven, heeft zijiue diensten als rechtskundig raadsman, bv. in eene echtscheiding behoeven te presteoren. Mot wie ze getrouwd is, weet ik natuur lijk niet misschien wel met een der 9000 kantoorklerken, die hier als zoodanig zijn ingeschreven, 't Ia niet te verwonderen, dat ik, als oud vrijgezel, nog eens verder ga over huwelijkszaken. In 't afgeloopen ja ai- (1901) hebben 1551 paartjes na afloop dei- huwelijksaankondigin gen besloten liet maar bijl de afkondiging te laten Een gevolg van huwelijken is geboorten: en zou men gelooven dat, terwijl het aantal huwelijken in Brussel vermeerdert, dat der geboorten vermindert-. „Nous francisons, oher lectcur. Compris, papa?"' Sodert 1898 gaat het- aantal geboorten standvaetig achteruit de statistiek wijpt- on- wedérlegbaar op een verlies in do verloopen jaren van 1923 unielei ten. Dat wil heel wat zeggen, lezer 1 Dat men. 't volgend raadsel oplossede sterfgevallen zijn verminderd, de huwelijken zijn vermeerderd, 1500 personen, zijfn in Brus sel komen wonen en het cijfer der bevol king is gedaald. Nog een curieus ietsde onwettige geboor ten zijn aanzienlijk verminderd, maar berei ken toch nog- een derde der aangiften, 't Is waar, menige vroedvrouw kan in St. Gillea of Mons (Bergen) gedurende 2, 3, 4 enz. jaren nadenken over zeker artikel, dat in 't Bur gerlijk Strafwetboek staat en dab de te vroeg overleden Modderman minister van Justi tie onveranderd behield uit do Code Nar polcou. 't Is wel niet van belang, maar altijd aar dig om t© weten den 24. Mei werden 24 Brusseleers -geboren, 't hoogtete cijfer des jaars en 20. April voorafgaande overleden 20 ,,kié kofrettersook "t maximum des jaara Nu gaan we even naar do Hoogstraat, mot de Blae-sstraat, de eigenlijke volksbuurt van BrusselMen telt daar 5053 bewoners met 1632 gei ©gelde huisgezinnen, daar werden 145 kinderen geboren en. 't hoogste cijfer hu welijken gesloten: 165. dus ongeveer een tiende der aanwezige huishoudens. Nog dui delijker. 1 huwelijk op 31 inwoners. Laat ons nu eens naar de Avenue Louise gaan, 't aristokratiseh kwartier bij uitne mendheid met- zijne 2136 bewoners (let op do 21 lezer). Hoeveel huwelijken in een jaar? 21. Hoeveel geboorten? 21. Als mm nu oens op dat chapiter „de klei ne luijden" van den minister Kuypcr be schouwt, dan vindt men voor hen 1714 hu welijken en in de rijkere klassen, die voor Brussel naar evenredigheid sterker zijn, slechts 591. Een mijner vrienden, een groot Neder- landsch advocaat, zei me oens en hij had gelijk een contract^ zelfs oen huwelijke contract, wordt' gemaakt om 't te kunnen verbreken. Ik denk daaraan wél eens, wanneer ik voor de rechtbank in een eohtscheidingsprooes sta. Do echtscheidingen zijn ook al in verval: de laatste 3 jaar wijzen op een teruggang van 6 Verleden jaar wérden er alhier 96 uitgesproken, 't Is waar er zij® er nog bijna 2000 aanhangig, niaar vóór dat dio zaakjes in orde gebracht zijndenk dan aan La Fontaine „Lc roi, lane ou moi, mourrons!" Z<2p peinzende en overdenkende kwam ik op 't- idee eens langs dc de Hallen en de abat toirs te kuieren, t Wa9 al wat laat, en ik

Amersfoortsch Dagblad | 1902 | | pagina 1