BINNENLAND. lijk gearresteerd. Hij gaf op Feito te boeten. Toen de Koning het schot hoorde, stak bij het hoofd buiten het rijtuig, maar do Ko ningin trok hem terug. Bij het verhoor verklaarde Feito, dat hij do bedoeling had den opperkamerheer te donden In zijne zakken vond mem vele pa pieren, een kaartje van den burgemeester van Madrid, postbewijston. brieven geadres seerd aan president Roosevelt, den Koning van Engeland, den Keizer van Duitschland. den Czaar, den president van het hoogge rechtshof van Mexico. Feito aeido gehuwd ta zijn met eeue Fran- sche vrouw, die hem in een krankzinnigen gesticht liet opsluiten. Hij ontkent anarchist te zijn. Volgens do Correspond011cia schoot de man op leden der koninklijke familie. De minister van binnenlandache zaken seinde aan de prefecten, dat de aanslag was gericht tegen den opperkamerheer en niet togen den Koning. Feito legde voor den rechter van instructie zijne verklaringen zeer kalm af, maar toch bleek er uit, dat hij in zijne geestvermogens gekrenkt is. Vierde telegram. Bij zijne overbren ging naar de groote gevangenis herhaalde Fedto telkens krachtig zijne verklaring, dat hij niet de bedoeling had op een der leden van de koninklijke familie te schieten. De agent, die Feito arresteerde, doelde mede, dat toen het rijtuig van den Koning voorbij was, een man langs hem heen sprong en een revolver afvuurde op het tweede rijtuig. De agent gaf hem een slag met den sabel om een tweede schot te voorkomen. Feito riep: ,,Gij wilt mij dooden, maar ik wilde Sotomayor dooden, die de oorzaak is van al mijn ongeluk,De hertog van Soto mayor was echter niet in het tweede r tuig; hierin was gezeten do opperstalmeester, mar kies Mina. met nog twee hofdignitarissen. In een interview bevestigde minister-pre sident Silvela, dat de pleger van den aan slag meende in het tweede rijtuig den opper kamerheer to tullen vinden. Vijfde telegram. (Vertraagd door de oensuur) Het hof is gewoon den avonddienst bij te wonen in de Atocha-kerk, doch omdat daar herstellingen worden verricht, was het ditmaal geweest in do Buen-Sucoeao-kerk Bij den terugrit naar het paleis had de aanslag plaats. De officieelc lezing is aldus Op het oogen- blik. waarop het koninklijke rijtuig kwam op het Orient-plein togenover het standbeeld van Lelayo. strekte een persoon, die uit een troep nieuwsgierigen naar voren kwam, den arm uit en loste een pistoolschot op het rij tuig van den grootkamerheer. Hij kon echter slechts oen enkel schot lossen, want een po- litie-agent sloeg met zijn sabel naar den man en wondde hom aan het hoofd, waardoor hij een tweede schot verhinderde. De Koning was het voorwerp van eene ovatie. De rijtui gen gingen langzaam verder naar het. paleis. De prefect liet den man brengen naar het huis van bewaring, waar hij verklaarde Feito te boeten en geboren te zijn te Posadas (pro vincie Oviedo). Hij is 34 jaar oud en is in Juni jl. uit Mexico hier gekomen. Hij ver klaarde, dat de hertog van Sotomayor hem ecne betrekking in het paleis had aangebo den daar deze zijne belofte niet gehouden had. besloot hij hem te dooden, door op zijp rijtuig te schieten. De Di&rio Universal zegt, dat de oensuur alle telegrammen over den aanslag ophoudt. De regeering seinde de officicede lazingaan de vertegenwoordigers van Spanje in het buitenland, daaraan toevoegermie, dat de Koningin en de infante Thercsia zeer ont daan in bet paleis terugkwamen, maar dat de Koning zijne koelbloedigheid steeds be waarde. De Her&ldo zegt, dat Feito vóór zijn ver trek naar Amerika bediende geweest is in verscheidene huizen» te Madrid. Madrxd, 11 Jan. Do laatste verhooren van Feito bevestigen de opvatting, dat hij lijden- do is aan vervolgings-waanzin. Madnd, 11 Jan. Uit Tanger werd giste ren aan de ..Liberal'' goseind, dat volgens of ficieel o berichten uit Fez MoeTey Mohammed op bevel van den Sultan in hechtenis ia geno men. Dit bericht heeft hior groot opzien ver wekt Tanger, 10 Jan. Volgens berichten uit Fez hier ontvangen is de pretendent Bu Ha mara teruggekeerd en heeft hij zijn aanval lende houding tegen de hoofdstad hernomen Zijn legerplaats bevindt zich op 20 kilometers a/stand van Fez. Butnot-Ayret, 10 Jan. Argentinië ar» Chili hebben mie overeenkomst anderteekend, waarbij do thans in, aanbouw zijnde oorlogs schepen ter bwohaklung van Groot-Brittan- nió gesteld worden tot aan den tijd van ver koop. die zal plaats hebben met toestem - in mg van beide skaten. De overeenkomst be paalt tevens, dat twee Argvutijnsche en oen Chileenscbe kruiser zullen worden ontwa pend. De openbare meaning is zeer voldaan over dezo schikking, dit- beschouwd wordt ah eene bevredigende regeling van de tuaschen do heide landen hangende kwestie But non-Ay ret. Kt Jan. Ben besluit, uitge vaardigd krachtens do gezondheidswet, ver biedt den invoer vaai vee, afkomstig uit Rus land. Rumenië, Servië, Zuid-Afrika, Mada- gowar, Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk, België, Australië, Brazilië, Chili, P ara gun v, Denemarken, Spanje, Nederland. Italië, Ma rokko, Malta, Portugal, Montenegro en ver- sohillcndo Noord-Amcrikaansohe staten. Caracas. 9 Jan. Hot bericht, dat Fiank rijk zou toetreden tot de blokkade van Ve nezuela. wordt officieel tegengesproken. Caraca». 9 Jan. D.» Venezolaan-ohe revo lutionairen zijn geslagen in do buurt van Quiqut l>o revolutionairen, dio naar Cara cas marcheerden, zijn verstrooid en in hun raarach gestuit. De revolutionairen zijn go «lagen bij Coro, wsuu-bij zij 180 gevangenen verloren Caraca11 Jan. Bowen heeft Caracas he den verlaten. Hij ging tegen den middag to La Guavia aan boord van do Amerikaan- sthe dépêcheboot Dolphin mot bestemming mar Washington. La Cuayra, 10 Jan. Dte Nederlandsche gezant heeft zied» aan boord van d.- „Prins Hendrik" begeven Johannesburg, 8 Jan. In eene bijeenkomst van Boeren, dia gehouden werd na Chamber lain's vertrok, werd besloten het beroep op den steun van Europa ten behoeve van de wvduwvn en toko voort te zotten. Oostenrijk. Volgens de te Salzburg verschijnende bladen moert in den familieraad van het huis Toscane besloten zijn, den aartshertog Leo pold Ferdinand een bedrag van 3 mil- lioen kronen bij schikking aan to bieden, togen onderteckening van een bekente nis, waarin hij van het erfrecht der familie god eren van het Huis Toscane afstand doet. Spanje. Oe aanslag in Madrid. De jonge Koning van Spanje, Alfonso Xin, is nog geen jaar aan het bewind, hij heeft den 17-jarigen leeftijd nog niet bereikt, maar hij heeft toch reeds kennis gemaakt met de gevaarvolle zijde van zijne hooge waardigheid. Toen Zaterdagavond de hofstoet uit de kerk huiswaarts keerde, werd er uit de me nigte een pistoolschot gelost. Niemand werd geraakt, en volgens de officieele lezing van het gebeurde was 't schot niet gemunt op den Koning of een lid der koninklijke familie, maar op een hofdignitaris, den hertog van Sotomayor, en is de dader een lijder aan ver volgingswaanzin. Geeft die lezing de juiste toedracht weer? Het i9 bekend, dat de officieele waarheid niet altijd d e waarheid is. Ook zijn er in Spanje anarchistische elementen in over vloed. zoodat men volstrekt niet met mededeelingen over een internationaal anar chistisch complot, dat het gemunt zou heb ben op het leven van gekroonde hoofden, voor den dag behoeft te komen, om eene an dere verklaring van het geval te geven dan die, welke van overheidswege gegeven wordt. Laat ons echter, totdat het tegendeel bl kt, de officieele lezing als juist aannemen en ho pen, dat den jongen Koning moge worden be spaard eene herhaling van het geval, waar van hij Zaterdagavond getuige was. Ook al is de kogel niet op hem gemunt geweest, zij had hem kunnen treffen. Ditmaal was de dader van den aanslag eens niet een Italiaan. Daarvan zal men in Italië niet zonder eenige voldoening kennis geno men hebben. Turkije. De Keizer van Ruslaflid heeft, 10000 roe bels voor de instandhouding van de Ortho doxe kerk in Ou d-S e r v i geschonken Zuid-Afrlka. Volgende op de bijeenkomst der Boeren leiders en voorname burgers, had eene bij eenkomst plaats in de kerk van Sunnyside, waar al de leiders van het Boerenvolk ver- eenigd waren. Het eerste doel der vergadering was het goedkeuren van het adres aan Chamberlain en waarin algemeene amnestie werd gevraagd voor allen, die do wapens hadden opgenomen tegen de Engelsche regoering. Een ander adres werd opgesteld, om aan den Wetgevenden Raad to worden voorge legd Dit document vraagt behoud van den oor spronkelijker! „status quo", wat de inboor lingen betreft,, gelijk in Transvaal vóór den oorlog bestond. Het vraagt hulp te verleenen aan de land bouwbevolking, door het invoeren van levend vee en verkoop aan de Boeren, zonder tus- schenkomst van tusschenpersonen Leeningen aan Boeren moeten niet op 200 pond beperkt zijn, doch mei» zal onderzoek moeten doen naar de noodwendigheden van iedex vrager. De 4^ procent leeningen moeten niet al leen den veestapel betreffen, doch moeten over 't algemeen dienen otn de Boeren in hunnen voormalige» staat terug te brengen. De hulp voor repatriatie moet niet ophou den, zoolang de gerepatrieerden niet ini staat zijn zich zehren te helpen. De generaals gaven toen verslag over hun ne reis naar Europa Generaal Botha zeide, dat de generaals in Europa reeds 3 millioen hadden opge haald Met genoegen kon Botha verklaren, dat hun onderhoud met Cliamiberlain te Lon- fden tot een betere verstandhouding had ge leid. De Engelsche regeering had beloofd voor de weduwen en weezon te zorgen. Botha jbeval aan. eene vereeniging te vormen om de regeering daann bij te staan. De la Rey lichtte eveneons het verslag toe, doch de voornaamste rede was volgens een telegram uit Pretoria aan de „Standard' die van I)e Wet. die den raat! gaf, dat de Boereitrafgevaardigden terug zouden gaan, om het Boerenvolk te vertellen, dat het be hoorde te gehoorzamen aan de vredesvoor waarden. Er moet, zeide Do Wet, geen vijandigheid zijn tuaschen de Boeren, die zichi onderwor pen hadden vóór den vrede en de anderen. Want allen waren zij broeders. Als iemand grieven had. mocht hij een beroep doen op de Engelsche regeering. Zoodoende zou men bewijzen, dat men zelfbestuur waardig was. De Wet voegde er bij dat men hem in Europa gevraagd had. of er eenige hoop be stond dat de Floeren hun zelfstandigheid te rug zouden krijgen. De Wet antwoordde toen Jawel. (Toejuichingen.) Immers de Boeren zouden zoo goed han delen, dat de Engolschen ten slotte zelf zo» den verklaren Wij moeten aan deze brave Boeren hun land teruggeven De algemeene toon ter vergadering was voortreffelijk. Toen iemand van de Engel sche regeering sprak, kreeg hij een terecht- wijring hij moest ,,onae' regeering zeggen. Allerlei. vOok de Kamer van Koophandel to Leipzig heeft besloten, zich bij de bewe gingtot verkrijging van een Poetowereenkom^ tusschen Nederland en Duitschland aan U> sim ten. vIX» politie to Leipaig 1 toeft dan ver koop van prentbriefkaarten mot do portret ten van do Kroonprinses cn Giron verboden. vGisteren versoheen te W e e a e n oen jonge man in liet. Hof-secretariaat esn verlang de voor den Keizer te worden gel aid. Bij zijne ondervraging verklaarde hij. „Ik heet Jacob Reis, ben de zoon van God en liob den Keizer zeer belangrijke mededeelingen aan gaande de Kroonprinses van Saksen te doen." De jonge man werd in een krankzinnigenge sticht ondergebracht. vDe Humbertzaak. Tl»érè»aHum. bert is Vrijdagmiddag, door don rechter van iu&truclie Andrë in verhoorgenomon aangaande de door haar opgerichte rente-ver- ze kerings-maatscliappij> de „Rente Viagère." Op deselfde wijze als den vorigeu dag voor deu heer Leydet, beproefde zij hare verdedi ging door niest te antwoorden op de tot haai' geriahto vragen, an door een stortvloed van woorden, ten einde de onschuld harer familie en voornamelijk die van haren man te betui gen. Bij de vestiging der Rento viagère was het bij de wet varoisohte bedrag oen vïerdo van het kapitaal l>enoodigd tot oprichting n.L 5 millioen, voorhanden geweest De verantwoording voor de oprichting nam zij alleen op zichhaar echtgenoot had niets daarmede to maken gehad, hij, had haar de ondernoming zelfs ernstig afgeraden. De rechter van instructie maakte madam# Humbert ar op attent dat de aanklacht we gens bedrog of verduistering als gevolg van de „krach der Rente Viagère zou vervallen, en slechts de aanklacht wegens eenvoudig bankroet zou blijven bestaan, wanneer zij, Thérèse, het voorhanden zijn van de Craw- fordsche nalatenschap kon aautoonen. Het was alzoo ini haar eigen belang om da ver blijfplaats der- gebroeders Crawford aan te geven. Ook daarmede had de hear André geen 9ucces. „Voor de gezworenen zal ik spreken, niet hier," zeide zij en daarbij bleef het. vDe vrouwenmoordenaar Vidal heeft gratie gekregen. President Loubet heeft de doodstraf veranderd in le venslangen dwangarbeid. Men is zeer verbaasd over deze daad van den president, daar nog pas oen dag te vo ren een andere moorden aai', de 24-jarige Bouche, te Rijssel terechtgesteld is. Boucihe had een enkele vrouw vermoord, erwijl Vidal een tiental moorden op zijn geweten had. Donderdag, aan den vooravond van de terechtstelling nam een vergadering van jonge menschen uit Rijssel een motie aan, waarin zij, haar afkeuring uitsprak over de handel wijze van een beschaafde maatschappij die den een en moord beantwoordt, met een an deren moord. Da Staatscourant van Zondag 11 en Maandag 12 Januari 1903 bevat de volgen- do kon. besluiten op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatevervanger in he kanton Oss, onder dankbetuiging voor de nis zoodanig bewezen diensten, aan J. C. Doe- dens op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervianger in de ar- rord.-rechtbank te s-Gravenhage, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, aan jhr. mr. E. N. de Brauw verlof verleend tot het aannemen der teekenen van ridder der Huisorde van de Wendische Kroon, hem geschonken door Z. K. H. den Groothertog van Mecklenburg, aan den luitenant te.- zee le klasse jhr. C. Hooft Graafland, tyde- 'ijk adjudant van Z. K. H. den Pruis der Neder landen, Hertog van Mecklenburg. H. M. de Koningin on Z. K. H. do Prins, bezochten Zaterdagavond voor het eerst in dit seizoen den Koninklijken schouw burg ter bijwoning van de voorstelling van „Hamlet", gegeven door het geselschap der Fransche Opera. De vorstelijke personen, die ontvangen werden door den directeur, den heer K. F. van Bijjlevelt, werden bijl htun komst in de Koninklijke loge door het orchest, onder lei ding van den heer Raiwolf begroet met het spelen van liet „Wilhelmus" in oude toon zetting, terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven. De vorstelijke bezoekers woonden tot half elf de voorstelling bijj. H. M. de Koningin en Z. K. H. da Prins waren gisteren ochtend ter kerke in de Regentessekerk, waar ds Vermeer voorgan ger was. Men schrijft uit Vogelzang aan de O H. Ct. Vrijdagochtend ruim 9 uur arri veerde hier Prins Hendrik, tan einde op den „Huize Vogelenzang", als gast van jhr. L. Boreel, een konijnenjacht te houden. Ver gezeld door baron Van Zuyleu van Nijevelt, opperjagermeester, en jhr. Suchtelen van de Haere, en gevolgd door zijn lijfjager, werd Z K. H door zijn gastheer aan het station begroet en naar do rijtuigen geleid. Geseten naast jhr. Boreel groette de Prins de aan wezigen, onder het rijden, vriendelijk door het afnemen van zijn jagers hoed, waarna spoodig de drijfjacht begon. Heel wat lang oortjes vielen door do talrijke schoten der jagers; door de 'gaten der konijnenholen dicht te stoppen in de laatste dagen en aan zienlijke hoeveelheden voeder in de duinen te deponeeren, had men den voorraad grooter gemaakt dan gewoonHjk. Na ten huize van de familie Boreel een luncheon gebruikt te hébben, vertrok de Prins met gevolg, weder met den tredn van 5 uur naar de residentie. H. M. de Koningin heeft f 200 ge schonken ten bolioeve der Christelijke Phi- lan tropische inrichtingen te Doet inch em. V o r s t e 1 ij ke g i f t. H. M. de Ko ningin-Moeder heeft als blijk van belangstel ling in het streven van den Ned. Bond tot Kinderbescherming f 150 aan den Bond ge schonken Nog eenige Koninklijko giften. H. M. do Koningin heeft aan het xKotengcstidit 's Hoeren Loo, te Enneloo. een gift van f 100 geschonken, terwijl H. M. do Koningin-Moeder, als blijk van be langstelling in het streven van den Ne doriandsohon Bond tot Kinderbescherming, een bijdrage van f 150 aan dien Bond heeft gegeven. Terug uaar den pruikentijd. Men vertelde mij) dezer dagen schrijft de Haagsche briefschrijver van het N. v. d. D. oen curieus nieuwtje. Prins H mdrik heeft nl. van de Koningin verkregen, dat H. M. haar livreibedienden op do hofkoetsen zal doen tooien met witte paruiken. De hofkapper, die in een vorig tijdperk die toilet-artikelen voor de Koninklijke koet siers en andere bedienden vervaardigde, is opgezocht en heeft er eein dozijn beste ld ge kregen Natuurlijk zal dat voorbeeld wel worden gevolgd en zoo krijgen wij misschien een lang een soort van anti-reform-beweging, een poging, om ons terug te brengen naar de klee- dij uit den Louis-XV-tijd. De uitersten plegen elkaar te raken. De minister van justitie brengt ai her- imbering dtat zij. due tot. den N ederla ndsehen anted böhooreai, gehouden zijn aan liet depar tement van justitie kenn is te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken e® sterfgeval len, door ün«elnid|ing vér» gelegaJ inteerde 'voUedage af schriften van do in de registers vam den bur gerlijken stand ingeschreven akten Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- deksclup Koningin Wilhelmina der Neder landen, onder bevel van den kapitein ter zee L. van den Bosch, 9 dezer te Colombo aan gek» en. De kapitein van den geaieraleu staf M. C. van dier Hoog is benoemd tot ridder dor orde van Dannebrog. De kapitein K. A. Enklaar, van. het 7e reg. infanterie, is overgeplaatst van Hoorn naar Naarden en de kapt. C. C. van Alten*, eveneens van dat regiment, van Naarden naar Amsterdam. De kornets jhr. C. L. de Jonge, H. A Nhevedt, A. Smit en J. L. Elitebacher, allien van het 3e. reg. huz. te 's Graivenhage, wor den binnenkort benoemd tof reserve tweede- luitenante. Door deu minister van Oorlog is be paald, dat het Reservekader der 2e cate gorie (gepas port eerde vrijwilligers) niet in aanmerking komt voor verdere bevordering, buiten den graad waarin zij waren aangeno men en in dat opzicht dus niet gelijk staan met reservekader 1ste categorie. Naar het Hbd. verneemt komen ziji, die het diploma voor verkorten diensttijd bezit ten. uitgereikt door het Alg. Ned. Gymnas- tiekverbond, zonder onderscheid in aanmer king voor den diensttijd van 4 maanden. Onder bevel van den kapitein der inf. vain het Indische leger J. H. Hoekstein, aan wiew als medegeleiders worden toegevoegd de '2c luitenants H. Meihuizen en D. H&bbema, vertrekt op 31 Januari e. k. uit Amsterdam met het stoomschip „Koning Willem IH", een detachement suppletie troepen voor In- dië, sterk 50 korporaals en manschappen en A onderofficieren. Bij een der korpsen van hel leger, al dus lezen, wij in hot. Hbld., deed zich dezer dagen bet geval voor, dat een troepje mili tairen, geleid door een onderofficier, niet or delijk marcheerde. Den korps-commandant, hieromtrent ge rapporteerd. vaardigde daarop de ordier uit, dat voortaan elke troep zad geleid worden door een officier (luitenant). Wat dit betee kent, kan ieder duidelijk worden, wanneer wij mededeedon, dat bv. bij schijfschieten dio sterkte vam zoo'n afdeeling pl.m. 6 man be draagt. Men is benieuwd wat. zal gebeuren als ook de luit. eens mocht falen De raad-adviseur mr. Snijder vam Wiasemkerke, tevens chef van de 2de afdee ling aan het departement van justitie is, naar wij vernemen, dooi* den minister van Justitie bij beschikking Van 5 dezer ontho ven van laatstbedoelde functie1, zoodlat hij in zijne eerstbedoelde hoedanigheid alleen be last blijft met het verrichten van wetgeven den arbeid. Dr. J. H. Dunner, de opper-rabijn der Ned. Isr. gemeente te Amsterdam, vierde gisteren onder bijzonder groote belangstel ling ook van de zijde van niet-gedoofsgenoe ten, zijn 70en verjaardag. De correspondent der N. R.* Ct,. te Ba tavia seinde Zaterdag „De directeur van het marineetablis&e- merit te Soerabaja, do kaipitein tor aee H. Yelthuyzen, ia overleden. (De overledene was officier der orde van Oranje-Nassau, bezat het eereteeken voor bij gewoonde belangrijke krijgsbedrijven, de At- j ah-medaille,, het Lom bok-kruis en het ondter- scheidingsteekern voor 25-jarigen Nederland - schen dienst als officier.) Uit Rome ontving „De Tijd" .gisteren middag een telegram, meldende dat de nacht voor dr. Schaepman slecht was en de toe stand van den lijder sterk achteruitging. Een tweede telegram aan hetzelfde blad to 6 u. 20 min. nam. afgezonden, luidt: „Zooeven heeft een consult met dr. Lap poiu plaats gehad Dr. Lappongeeft geen hoop meer op behoud De lijder kan nog tot morgen leven. Voorbeeldig sterfbed." Het stoffelijke overschot van wijlen mr. E. van Lier is gisteren in allen eenvoud op de Israelietische begraafplaats te Muider- berg ter aarde besteld. De leer aar der Israë litische gemeente, de hoer Ph. Elte hield in het lijkenhuis een toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van den overledene dien hij roemde als ecu edel mensoli in- de hoogste en beste beteeken is van het woord. In den kring zijner familie werd lüj als een patriarch geëerd en bemind. Voorts prees fafijl hean als een rechtsgeleer de met een eerlijk, edel gemoed, die zich als beoefenaar der wetenschap een mo nument heeft opgericht in de tijdschriften en werken waaraan hij medewerkte. Aan de groeve zalf werd niet moer gespro ken. Tal van kransen waren op het graf ge legd als stille getuigen van eerbied, achting en liefde. M u n d j i-R e y. Omtrent het geval van Mundji-Bey, den Turkschen consul-ge neraal. die te Rotterdam in gijzeling werd gesteld, doch door den president der rechtbank aldaar weêr in vrijheid ge laten, meldt men ons nader, dat de gijze ling bij voorbaat was verzocht door mr. J. Dermout, ta s' Gravenhage, op een geaccep teerd en doch onbetaalde» wissel, groot om streeks f 1200. Zij werd toelaatbaar geacht omdat de schuldenaar is vreemdeling en daadwerkelijk te Brussel wonende, in Ne derland geen vast verblijf had. Alvorens tot de gijzeling over te gaan, had men geïnfor meerd te Rotterdam en ook daar wist men niet, of Mundji-Bey te Rotterdam een vast „pied-a-terre" had. Thans zal kimnen blijken, op welken grond hetzij geen vreemdeling is of wel een vast hertz ij geen veremdeling is of wet een vast verblijf te Rotterdam heeft. Een nieuwe Haagse be schouwburg Omtrent de plaauten tot bouw van een schouwburg in de Residentie op een terrein in de Parkstraat wordt ven- nomen, dat die grond, waarop dit gebouw eventueel zal worden opgetrokken, eene op pervlakte beslaat van 90 44 meter. Het is zooals man weet, het terrein in eigen dom tioebeibeoorande aan dien heer v. d. Laan, bloemist in de Park straat, en diait grenst aan de perceel en van de achtergelegen Wil lemstraat. in welke straat de combinatie, welke voor dezen schouwburgbouw gevormd is, zich reeds den eigendom van twee benoo- digdo perceel en heeft verzekerd. Huis en kweekarij van dien heer Van der Laai» zullen, indien de bouw varwezanlijjkt wordt, worden afgebroken, en in de plaata daarvan wordt dan een straat' aangelegd van circa elf meter breedte, loopende van dè Parkstraat af tot aan de Willemstraat. Da ontworpen schouwburg zal dan met front naar dde nieuwe straat komen, en juist in hot midden van dien nieuwen ver keersweg naai' do Wülemetraat. Naar wij vernemen is in' liet geprojecteer de schouwburg gebouw gerekend op plaats ruimte voor 800 personen, zoodat deze schouwburg iets kleiner zal zijn dan de be staande schouwburg in het Korte Voorhout. De inrichting van de zaal in het nieuwe ge bouw zou, zooveel mogelijk, nabij komen aan die van don Kou. Ho 11. schouwburg. Ben kapitaal van f 700,000, voor bouw en inriohting benoodigd, moet reeds zijn gewaar borgd. In de combinatie wordt o. a. deelge nomen door eenige Haagsche financiers, de heei' D. H. Brondgeest, de bekende Rotter- damscho booneelspeler, zal de directie voe ren. Een der architecten is de heer Molen broek, te Rotterdam, die ook hot Rem brandt-theater te Amsterdam bouwde. Legaat. Aan het Koninklijke Zoö logische Genootschap „Nabura Artis Ma- gistra." is door mevrouw de wed. F. H. Pauw Söhooneveldt, onlangs te Amsterdam over leden, eet» legaat vermaakt van f 15.000. Door de Duitache Kamer van Koop handel te Brussel is een verzoek gericht tot den Belgischen minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafie*, om den poetdienvt tussoheni België en Engeland beter te rege len. Adressanten vreezen, dat anders over Holland geleidelijk het gehecle verkeer uit Duitschland zal plaats hebben, dat thans nog ten- deelt over België gaat. Zij wijden daarbij, op de plannen voor nieuwe postverbindingen met Engeland, over Frankrijk of Holland, waarmede men zich in Duitschland bezighoudt eni op de welwil lende houding van Holland' tegenover be langhebbenden, zoomede op Holland's pogin gen om de schepen der Norddeutsche Lloyd» in een Hollandsohe haven te doen aanleggen in plaats van te Antwerpen. Mocht inderdaad de nachtdienst voor rei zigers op de fijn Os ten deDover te kostbaar zijn, dam zou de posb-nachltdienst toch met kleinere, goedkoopere schepen kunnen geschie den, uitsluitend) voor dit doel besteand Suikerindustrie op Java. Voor do lezing met Lichtbeelden, van den heer H. C. Prinsen Geerligs, directeur van het Proefstation voor suikerriet! in West-Java „Kagok" te Pekalongan, te houden op Dins dag 13 Januari a. s., dtes avonds ten 8 ure, in het Gebouw van dien* Werkendte®. stand tel Amsterdam, zijjn uiitnoodiigingskaarteai te be komen bij de administratie van „De Indi sche Mercuur", Rokim 60 aldaar. Te Delft heeft de stedelijke brandweer in het jaar 1902 geen enkele maal behoeven op te treden. Stakingen. Te Amsterdam is Zater dag oen. werkstaking uitgebroken ouder do bootwerkers, werkzaam, bij; het lossen der booten aan de Y-kade. Aanleiding daartoe gaf het feit dat zich onder dé werklieden aan het Blauwhoeden- veem er twee bevonden die niet bij een orga nisatie waren aangesloten ew die de firma Wilh. H. Müller en Cia, onder wier leiding het lossen eeuer looda do Singapore--loods geschiedde, niet wilde ontslaan. Daarop legden) alle dok- en veemarbeiders het werk neer, pogingen doende ook anderen hiertoe over te halen. Een der chefs van de firma Müller en Cie. bad 's middags nog een benauwd oogenblikje. Om één uur verliet hij zijn kantoor aan de Prins-Hendrikkade om naar de Beurs te gaan. Hij; waa spoedig omringd door een groot aantal stakers, die hean te lijf wilden. Ge lukkig wfsb de aangevallene aich spoedig uit de voeten te maken, doch hdj was genood zaakt in een zijstraat bij een sim id binnen te vluchten, daar van tegenovergestelde rich ting ook stakers kwamen aanloopen. Van alle kanten kwamen nu bootwerkers en andere losse werklieden aangeloopen, zoo dat het op de Prins Hendrikkade, in. do Foeliestraat en andere omliggende straten zwart van de menschen was. Bij den smid1 werden de ruiten ingewor* pen. Eenige toegeschoten politieagenten ver mochten tegenover de menigte niet veel, zoo dat hulp dringend nooazakelijk was. Spoe dig kwam dan ook een detachement agenten onder bevel van eon inspecteur en een acht tal ruitens. De straten werden nu sohoongo-

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2