wat do vifacherij betreft. Ket is de. commis sie van de zeevisscherij zeer twijfelachtig voorgekomen of hot. voor de Zuiderzoevis- ocher^ mogelijk aal zijn liun bedrijf to ver plaatsen naar de Noordzee. Het plan voor een kanaal naar de Zuid- Willemsvaart. van den minister Lely. vond geen instemming en werd zelfs niet wel uit voerbaar geacht Een nieuw onderzoek moest plaats hebben. De minister zal zijne aan dacht blijven schenken aan het Noord-Bra- bantscHe Kanaal en de totstandkoming daar van steunen. De minister kwam nu tot. de spoorwegen. Hij dankte voor de sympathiebetuiging inzake de Zondagsrust. De Minister is voor Zondag heiliging. maar niet door dwang, doch door het woord. De proef met het uitnemen van eenige treinen geschiedde als proef alleen in den. win ter. Het ligt in de bedoeling de lijn Araster damAlfen in één hand to brengen, ver moedelijk in die van de Holl. Elektrische ■Maatschappij. Zooveel mogelijk worden geïsoleerde plaat sen in verbinding gebracht met de hoofdlij nen Een afgebakend stelsel voor subsidies ring heeft de minister niet en hij acht dit ook niet wensohelijk. De minister meent dat moet worden vastgehouden aan het begin sel van subsidieering door hem gevolgd. Van groot belang -blijft de minister het achten het lokaalverkeor zooveel mogelijk uit te breiden en te verbeteren. De 'minister zal trachten te voldoen aan den wensch van den heer Breebaart in zake den aankaop van drie-jarige hengsten voor hot depot te Bergen-op-ZoomDe goede op brengsten zijn te danken aan do nauwkeu rige keuring en de gegeven garantie voor schadevergoeding ingeval binnen het jaar blijkt, dat .het gekochte paard lijdende is aan oom age. Zooals men weet wordt het vee voor Bel gië aan een proef onderworpen door inspui ting met tubcrculine. Zeer interessante me- dedeelingen om trant die injectie zijn ge daan. Het is gebleken, dat dieren die sterk reageerden, niet besmet waren, terwijl ande ren, die niet reageerden, wel besmet waren. Het vertrouwen in de injectie met tuber- culine is zeer geschokt. Van groot belang is het om de gezondheid van den veestapel zoo goed mogelijk te ver zekeren en daarvoor dienen te certificaten. Voor den uitvoer zijn die oertifcaten van groot gewicht, om te voorkomen dat. de gren zen niet. voor ons vee gesloten worden. Men kan niet te waakzaam rijn. Tegenover do waarde van het vee rijn de keuringskosten gering en de minister heeft daarover dan ook geen klachten gehoord. Den wenk omtrent de hiërarchie bij de posterijen zal de minister ter harte nemen. Bij de replieken verklaarde de heer v. '1 Bicscn, dat de minister weer ge toond heeft iemand zeer hoffelijk met een kluitje in hot riet to kunvnon stuien. Hij hoeft over hot kanaal van den Amer naar de Zuid-Willemsvaart niets ge zegd en alleen Spr.'g rede aangehaald van vorledou jaar. Maar wat hij verleden jaar zei de, geldt nu niet meer. Spr. blijft er ze ker van, dat als bot geheel© plan niet wordt uitgevoerd, de provincie zich zal terug trek ken. Hij blijft aandringen op spood, want anders vreest bij dat er nieü van het werk komt. Laat de minister maar in gewoon Hol- landscli zoggen of hij hefe geheele plan wil uitvoeren ja of neem. Dat verstaan wij. Hoofdstuk IX werd z. h. s. aangenomen. Aio de orde kwamen vervolgens do wet ontwerpen betreffende Onteigening voor oen gedeelte Nijkerk Barocvedd van een spoorweg NijkerkEde Aangenomen. Begrooting vatn Suriname voor 1903. Aangenomen. Begrooting van Curasao 1903. De heer Reekers waarschuwde den Min. voor te veel ijver. Spr. betwijfelt of het on derwijn in het Nederlnmdsch aan de bewo ners van de Bovenwindöohe eilanden wel nut zal hebben. De taal als rij al geleerd wordt zal weer gauw verleerd warden bij gemia \am gelegenheid om Nederlamdscb te spreken. Laat ons in Cura9ao toch geen taal- ox» geen onderwije-quaeetie maken. De Minister van Koloniën (de hoer Idenburg) waardeerde het advies van den heer Reekers. Voor do vermaning pae txop de ïèle meent de Min. geen aanleiding ge geven to hebben. De Min. meent echter dat met meer kracht maatregelen moeten wor den genomen in het belang der kolonie Cu rasao. Hot lcvoren van eon bepaald werkpro gram voor de koloniën Suriname en Curasao zou op dit oogenblik niet noodig en niet niogefljik rijn. Eerst moet voorbereiding pLaata hebben, en hiermede is de Min. bezig. LK> heer Reekers zal toegeven dat iets moet gedaan worden om do koloniën Suriname en Curasao weer tot vroegere» bloei te brengen Do reis. door prof. Went aan de kolonie ge bracht, kan van groot nut zijn. De Min. verdedigde voorts het lccrcn van de Nederl. taal aan do bewoners der Boven- wind9che eilanden in liet belang van de ont wikkeling dier bewoners en hunne toekomst. Er zal geen beslissing woeden genomen, waar door het bijzondere onderwijs in minder gunstige conditie zal komen. Na repliek van den heer Reekers werd de beraadslaging gesloten en de begrooting van Curasao z. h. s. aangenomen. Hoofdstuk X (Koloniën) werd mede z. h. De Kamer is daarna op recès gegaan. Berichten. De Staatscourant van ZondAg 1 en Maandag 2 Fcbr. bevat do volgende Kon. besluiten benoemd ter secretarie van den Raad van State tot hoofdcommies de commies V. A. O van den Bcrgh tot adjimctrcommics de le klerk J. A. Heuff op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst do kapitein der mariniers J. M. Ente van Oils, en tevens is hij benoemd tot agent der Rijksverzekeringsbank opnieuw benoemd tot voorzitter der com missie voor geneeskundig onderzoek van aan den dienst in de koloniën verbonden of daar voor besteand personeel, die met latere toeken ning van den titulaire» rang vau kolonel! ge- pensionncord dirigcerend officier van ge zondheid lo klasse van het leger in Neder- ladsch Lndië F. van Gelder. H. M. de Koningin m H. M. de Ko ningin-Moeder woonden gisteren voormiddag de godsdienstoefening bij in de Willemskerk, waar dr. J. D. Chantepie de la Saussare, hoog leeraar te Lenden, voorganger was, de predik beurt vervullende voor ds. Weiter. Bij koninklijk besluit van. 14 Januari is bepaald, dat de wet van 24 Juni 1901 (Stbl. no. 160) tot regeling van de landweer en van rfe opheffing van. de schutterijen, in werking tieedt op 1 April 190.5. De Staatscourant no. 26 bevat de vol gende wetten van den 12en Januari la houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noo- <log voor verruiming win de Gouwe onder Boskoop; 2o. tot bekrachtiging van den onderhand- scihen verkoop van een stuk voormal igen mili tairen grond te Groningen aan de gemeente 3o. tot bekrachtiging van den onderhand- schen verkoop van een stuk voormalige» ves- tinggrond te Delfzijl aan de Nederduitseli- hervormde gemeente aldaarem 4o. tot goedkeuring van den onderhand- sdhen vorkoop van het, Kruösheercnk loost cv met aanJhoorigheden tc Uden aan de Vereeni- ging van. krunshooron te Uden. l>e kapitein P. H. Pothof van het le regiment infanterie te Helder is opgetreden als compagnies-commandant bij hot instructie- bataljon en 1 eeraar aan den hoofdcursus ta Kampen, De kapitein J. G. H. Hardeuberg van het 6e regiment infanterie te Breda zal met 1 Maart, a.s do<n militairen dienst met pen- soen verlaten. Do lc luitenant R. H. van Andel van het 2c. regiment vold-artillerie wordt 1 No vember e k. ontheven van rijine detacheering bij de rijschool to Bergen op Zoom Dc Staatscourant no. 27 bevat een aan tal bepalingen omtmvt de betaling der pre mie voor do ongevallen-verzekering aan do rijks-verzekeringsbank Z. M. de Sultan van Turkije heeft mejuffrouw Beata Mounier, te 's Gravenhage. de decoratie 2e klasse, der dames-orde van den Chefakat in brillanten, geschonken. Een zeer bekwaam hoofdambtenaar bij het departement- van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de heer mr. H. A. Hooft, refe- reïKhuris, hoofd der afdeeling Waterstaat fi» administratieve zaken, is overleden. Se- dert 1 October 1900 vervulde hij zijne tegen woordige betrokking. De overledene ia vroe ger oommies geweest brij de provinciale griffie van Overijssel. De heer Louis Bouwmeester, die gis terenavond in het Paleis voot Volksvlijt te Amsterdam voor het eerst na zijn ernstige ziekte is opgetreden, werd door het publiek op hartelijke wijze begroet. De heer Harms wensch te hem namens directie cn confraters geluk met zijn herstel Blijkens mededeeling van den waarna- menden consul-generaal te Pretoria, zullen na 28 Februari o.k. geeno aanvragen om schade vergoeding wegens schade geleden of requi sition gedaan gedurende den Zuid-Afrikaan- schen oorlog door do ter zake ingestelde com mission in Zuid-Afrika meer in behandeling genomen worden. Door B. en W. van Gouda wordt aan den raad voorgesteld, het kostbare tapijt- behang ia do raadzaal te laten herstellen. Het ontwerp van het béhang is geleverd door een der gebr. Cr abet li, die de beroemde glazen van de St. Janskerk hebben gemaakt. Door de bemoeiingen van den hoofddirec teur van het Rijksmuseum te Amsterdam, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, zou de gemeen te in de gelegenheid rijn, die restauratie te doen uitvoeren in het museum, door do firma H. F. Jansen Zn. te Amsterdam, op dezelfde voorwaarden, als waaronder res tauraties voor het Rijk geschieden. De kosten zullen waarschijnlijk niet meeT dan f 1000 bedragen Het einde der Staking. Zaterdag namiddag half twee werd etn buitengewone ministerraad gehouden- Deze vergadering, bijgewoond door de mi nisters, bolwJve die van. Justitie, ongesteld, werd gehouden in het kabinet van den mi nister van Binnen landsche Zaken, die na1 af loop rijm© gewone authentic gaf, die buiten gewoon. druk bezocht was, ondanks de sto ring in liet spoorwegverkeer, waardoor ver schillende personen, die zich voor de audiën tie hadden laten inschrijven, met herwaarts konden komen cm hunne afwezigheid pea* telegram berichtten. Een der audientiegaingers kwam uit Haar lem per automobiel naar het ministerie van BinnenlZaken. In de Imrcaux van liet ministerie van Oor log heerscht© een groote bedrijvigheid m verband mot de maatregelen voor bewegingen' van troepen, die in verband met de staking van het spoorwegpersoneel gerequireerd moe ten worden, waardoor een levendige telegram fischo correspondentie buiten het departe ment en de garnizoensplaats gevoerd wordt. De buitengewone ministerraad duurde een half uur. Daarna ontving de minister van Water staat, Handel en Nijverheid aan rijn depar tement do hoeren van de directie van de Holl. Spoorwegen. Wat betreft het standpunt van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid. ton aanzien van de spoorweg-staking ingenomen, indien wij wel zijn ingelicht dan zou het ministerie van Waterstaat van meening zijn, dat het aan do directie van de Holl. Spoorweg-maatschappij de vrijheid moet laten, die aan eene particuliere maat schappij toekomt, daar er van exploitatie der spoorwegen rechtstreeks door den Staat hier te lande nog geen 9prake is. Het gevolg van deze opvatting zou rijn zelfstandigheid van bandelen voor do maatschappij binnen de door de wet en de reglementen gestelde voorschriften. De staking van het spoorwegpersoneel is opgeheven. Dc directie der H. IJ. S. M. ontving Zaterdagmiddag een schrijven van dë direc ties van bet Blaauwhoedenveem en van het Vriesseveem, waarbij dezen verklaarden, dat zij geen wagens meer zouden aanbrengen brij de .spoorwegmaatschappijen, noch zouden var- langen, dat aan haai- wagens zouden worden afgeleverd, indien deze verklaring zou kun nen strekken tot beëindiging der staking van het spoorwegverkeer. Daar de leden van den Raad van Admini- stratie der H. IJ". S. M., de hh. Westerwoudl. Roëll en Van der Wijok zich in Den Haag bevonden, om te confereeren met den minis ter van waterstaat, kon. dit besluit niet ter kennis van deze hoeren worden gebracht. Omstreeks vijf uur had het stakingscomité bericht, gezonden aan de spoorwegbesturea dat het. als het niet voor 8 uur een beslist antwoord had ontvangen op het verzoek, om de werklieden te ontheffen van do verplich ting om voor de vier veemen te rangeeren, de algeancene staking van het spoorwegver voer niet zou kunnen tegenhouden. Daar om acht uur nog geen bericht van de H. IJ. S. M. was ingekomeu, zond het stakingscomité naar allo hoofdstations der Hollandsoho SpoorHaarlem, Helder, Rot terdam, Rosendaal, En.khuizen, Amersfoort, enz. het sein tot algemeene staking af. Om half negen kwam toen het bericht van den Raad van Administratie van de H. IJ. S. M., waarbij word toegezegd, dat de spoorweg maatschappij niet van lxaar personeel zou vorderen de wagens te rangeeren en het ver voeren voor het Blauwhoedemveen, het Vriesseveem. de Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de firma Wm. Muller en Co. Andere wensch en van „et sta kingsbestuur waren reeds m de jongste conferentie van het hoofdbestuur der Nederlandsehe Veree- niging van Spoor- en Tramwegpersoneel door de directie der H. IJ. S. M. ingewilligd. Om één uur in den nacht van Zaaterdag op Zondag werd in „Plancius" te Amsterdam de laatste vergadering van spoorwegperso neel gehouden. Hier werd medegedeeld dat de spoorwegmaatschappijen alle eischcn haddon ingewilligd, waarna door het aanne men eener motie de staking formeel werd opgeheven. Bepaald werd dat gisterenmor gen om 6 uur een ieder weer den arbeid zou hervatteen. Op deze vergadering werd bij acclamatie de volgende motie aangenomen: „De vergadering van spoorwegpersoneel, géhoord de toezegging der directies der Spoorwegmaatschappijen, verklaart dat daar mede aan het solidariteitsgevoel der arbei ders Is voldaan en stelt vast dat volkomen erkenning der organisatie is verkregen en verbetering van den toestand, juicht toe, dat- door de kracht der organisatie is bereikt, wat het doel der staking was, en besluit daarom de staking op te heffen." De door de directies ingewilligde eischen zijn de volgende; 1. Er zal geen personeel van de stations worden gezonden om werk te doen in de Rietlanden. 2. Stakers zullen op geen enkele wijze, noch dooi- schorsing, noch door ontslag, na deel ondervinden. 3. Aan de stations wordt evenals bij ver lof het loon vol uitbetaald. 4. De directie tracht voor de goederen der vee-men. enz. ontheffing te krijgen van cle reglementaire verplichting om goederen te vervoeren die aangeboden worden. 5. Indien deze ontheffing wordt verleend, zal de staking voor Amsterdam zijn opgehe ven. Wordt rij niet verleend, dan wordt de algemeene staking in geheel Nederland af gekondigd. 6. In het vervolg zullen de organisaties van hot spoorwegpersoneel worden erkend en de hoofdbestuurderen worden ontvangen als vertegenwoordiger van het personeel! 7. Bij do uitbetalingen, die lieden (Zater dag) plaats zouden hebben, zou niet door politievertoon of op andere wijze getracht worden de stukenden te bewegen aan het werk te gaan. Te Haarlem, staakte men Zaterdag middag om. ongeveer 4 uur Aldaar gaf men op als leden waarom werd ge staakt. diat de H. LT. S. M. omni- bustreinen liet loopon van Sioterdijk naar Am sten! am. Om 4 uur stond juist het per soneel der Nederl. Opera op hot perron, te Haarlem. De artisten moesten naar Rotter dam. Hunne instrumentotn werden celadon in een goedtereufwaggon dioor de muzikanten zei- ven. Het Kamerlid Hugenhalte, die op het perron optrad voor de stakers, gaf toestem ming, dat er nog een trein mocht gaan naar Rotterdamdoch eerst wilde de machinist den goederenwagen niet meenemen later gaf hij toe. De eerst© violisten deden met de grootste opgewektheid dienst als rangeerders. Do trein vertrok om. 4.45 Men .staakte te 's Gravenhage bij de H. TJ. S. M. cim half vijf. Dc machinist van den Parijsehen expves- trein. die te 'sGravenhage aankwam, wilde niet verder rijden. Na. veel moeite en bcspi c- kingen met de chefs reed hii toch tot Leiden door, terwijl op dc machine een oprichter van weg en werken mede plaats nam. De conducteurs verlieten daar maar den trein. Zaterdagmiddag om drie uur reed to Rot terdam de Parijsche trein binnen. De machi nist weigerde verder te rijden, omdat zijn standplaats Rotterdam, was. Tal va.n. Fra.nsche dames en heeren moesten uitstappen Het personeel aan het station Delftsche poort gaf als reden van staking het feit op. dat de treinen naar Haarlem, die anders door Amstordamsoho machinisten., die daarheen tcrugkcoren. bediend werden, dion middag door Rot.terdamsche machinisten moesten worden bodiend. terwijl Haarlem nog met locaal trei nen Amsterdam tot Sioterdijk bediende. Ook op het Maasstation werd spoedig ge staakt. Het laatst werd gestaakt aan het Staats spoorstation te 's Gravemthage. De hervatting van den dienst. Eenmaal de staking geëindigd rijmde, beijverden zich te Amsterdam gisteren zoo wel ambtenaren als boambttii om den trei nenloop weer geregeld te doen plaat*, hebben. De eerste trein tlie gisterenmorgen om 6.45 van het Centraal-Station moest vertrekken was slechts een klein half umx te laat, de volgende slechts drie minuten on met den derden trein ging alles weer geregeld. Aan het Staatssporostation vertrok de trein, die om 6.52 moest vertrekken, om 7.15, doch. ook hier werd de vertraging steeds ge ringer en oan 10.34 was alles weer in ordf Te Rotterdam, Zaandam en 's Gravenhage was de dienst niet zoo spoedig hervat. In deze plaatsen hadden de stakers geen geloof gehecht aan de telegrammen, waarbij het. einde der staking werd aangekondigd. Te Rotterdam, waren aan het station Delft sche Poort te twaalf uren, slechts twee trei nen aangekomen. De eerste was de Engelsche mailtrein uit Vlisaingen, om 6.09 vandaar vertrokken, en eerst, om 9.20 aan de D. P. gearriveerd, later dan deze trein, iu gewone omstandigheden te Amsterdam, is. Niettegen staande den machinist werd gezegd dat do staking was opgeheven, wenachfce hij niet verder te gaan, daar Rotterdam rijn stand plaats was. Er zat dus niets ander» op dam dat de geheele Engelscho post te Rotterdam werd gelost, terwijl de reizigers weder den trein verlieten. Om 10 uur kwam een trein uit de richting Amsterdam en zette de reis in do richting Rozemdaa! voort. Weliswaar trachtte het stakingscomité den machinist over te halen orm te blijtven staan, doch deze weigerde aan dit verzoek te voldoen^ aange zien te Amsterdam officieel de staking op geheven was. De leden van het comité wer den ten slotte door de politie van het per ron verwijderd. Te Zaandam had de stationschef 's nachts oan drie uur oen diensttelegram ontvangen, meldende dat de staking was opgeheven De chef beijverde zich de treinenloop weer gere geld te doen, plaats heb oen, doch ondervond tegenstand bij het personeel dat geen geloof hechtte aan liet dienettelegram, en eerst aan het werk wilde gaan op officieel bericht van het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Sp. en Tramw. personeel. Toch vertrok de eerste trein naar Amsterdam zonder stoornis. Met de tweede had men moeielijücheden. Nabij de halte Ydijk was het sein on veilig en hadden zich op de spoorbaan een aantal sympathiseerende arbeiders opgesteld, die zich niet wilden verwijderen. Zij hadden den wissolwachter tot dienstweigering over gehaald, meeneude alweer, wa.t eene algfr meene staking was geproclameerd. Door den chef was ratusschen politie-adsistentie aan gevraagd, tlie ruim baan maakte, waardoor de trein en ook twee treinen van Amster dam: hun weg konden vervolgen. Toen het telegram van het hoofdbestuur aankwam, ging ieder onmiddellijk aan het werk. Te Haarlem geschiedde de hervatting van den dienst met weinig vertraging. Wat 's Gravenhage betreft, mem schrijft ons hieromtrent: Zij, die zich gisterenmorgen gevleid hadden te 's-Gravenhage van de treaien te kunnen ge bruik maken, werden in hunne verwachting bitter teleur gesteld. Eerst te 2 uur is de op heffing der staking in de residentie op bedde stations een feit geworden. Vroeg in den och tend kwamen wel eenige treinen uit Amster dam hier aan, doch die liepen slechts tot Schiedam, omdat de staking te Rotterdam in den vroegen morgen niet was opgeheven. De eerste trein uit Rotterdam, bestuurd door een werkmeester en een adjunct-ingenieur van tractie, kwam te uur kier aan. Om 1 uur kwam uit Rotterdam eerst een trein, bediend djoor gewoon perscfneel. De staking hi©r aan do H. IJ. S. M. bleef echter gehandhaafd', daar het bericht van plotselin ge opheffing der staking hier niet vertrouwd werd. Zoowel aan Holl. als aan Staatsspoor waren in den afgeloopen nacht diensttelegrara- mein ontvangen voor don president der Haag- sche afdeel ing van den Bond van Spoor- en Trampersoneel en voor den chef der Staats spoor, dat luidde- „Staking opgeheven, strijd gewonnen! ver eeniging erkend', stakingsdagen wardiön be taald. (Get.) Oudegecst en Petter." Maar do wericliedembesturen vertrouwden die telegrammen niet goed, omdat het afge sproken waktrwoord ontbrak, en omdat die telegrammen als d iénsttelgrammen peï spoorwegtelegraaf kwamen. Men dacht aan een mystificatie en voldeed er niet aan in ver wachting van nader onderzoek. Voordat nu van het Hoofdbestuur officieel antwoord was ontvangen, werd het middag. En voordat op heit Staat89poorstation do vuren waren aan gemaakt en treinen konden vertrekken, werd hot 3 uur. Aan het. Hollandsche spoor was men om 2 uur overtuigd, dat de stalking was opgeheven en begon men weer het werk. Tot laat m den avond ken men voor Rotterdam niet verder dan tot Schiedam, de reis waar bon gen, daar ook te Rotterdam het werk pas in don avond zou worden hervat. Door het eindigen dér staking rijn ook fn de geboorte gesmoord plannen om do Haag- Roha tram naar Delft stop te zetten. De Haagsche poeterij maakt dadelijk van d© gelegenheid gebruik om groote hoeveelhe den noetzendingen op het spoor te brengen. Te Delft kwam eerst tegen den middag be richt va.n, do opheffing der staking. In verhand met de staking, waren van hoog er hand bevelen uitgevaardigd om bij de regimenten der infanterie em bij liet korps genietroepen de miliciens van het blijvend gedeelte der li'chting van 102, die binnen het Rijk met verlof zijn, onverwijld bij het korps te doen terugkeeren. Een tegenbevel is evenwel thans door de minister van oorlog uitgevaardigd om deze miliciens onmiddellijk weer met verlof te stellen. Bij al de ongerieflijkheden em teleurstellin gen door de staking veroorzaakt, gaf het wel eens vermakelijke tafereeltjes te aan schouwen. Wij meldden hierboven reeds, dat violis ten der Nederlandscse Opera dienst dedeo als rangeerders. Passagiers, die niet meer per trein de plaats hunner bestemming konden bereiken, maakten van allerlei vervoermiddelen ge bruik. Zoo werd door personen, die te Haarlem moesten achterblijven en naar Amsterdam wilden, gebruik gemaakt van een motor schuit. Anderen, h lurden. een verhuiswagen, zetten daar stoelen ia em reden zoo naa'r*Am sterdam De stakingen hebben in Amsterdam ge dreigd epidemisch te walden. Allen voelden zich door den staking-udt-solidariteite-prik- kei gekitteld Die solidariteit strekte zich zelfs uit tot de broodibakkersgezellen. Ofschoon het. verbamd tusschen machinisten^ arboid en broodbakkerswerk ver te zoeken is, beraamde ook deze laatst© categorie van arbeiders plannen tot staking. Naar aanlei- j ding hiervan hebben ook do broodbakkers patroons vergaderd, die Zaterdag toah al J genoeg zorg aan hum hoofd hadden, omdat ze tengevolge der staking, 's morgens niet hun igist uit Delft of Schiedam hadden ont vangen. Voorts dreigde eem staking van gemeente* werklieden o. a. aan de gasfabriek te Amsterdam, die ontevreden rijn over de schorsing der gemeente-kraandraaiers aan dc Handelskade. Mocht dez© schor sing gevolgd worden door een ontslag, dan zullen naar alle waarschijnlijkheid de werklieden aan de gemeentelijke gasfar briekeu hun werk neerleggen. Iu het laatst desr vorige week hielden rij vergaderingen, waar in dezen geest besloten werd. e>en even tueel o staking zou echter niet alleen uit gevoel van solidariteit voortkomen, doöh ook veroorzaakt worden door deai) wemsah naar lots- en loonsverbetering, feitelijk dus hetzelfde wat wij bij de spoorwegbeambten hebben gezien. Er was Zaterdagavond ook nog kans op een staking van rijtuig-koetsiers. De voor zitter der Koetsieravereeniging wa3, volgens een door do vereeniging verspreid bulletin, door de Amsterda, sdhe Rijtuigmaatsoh appij ontslageu, omdat hij getracht had een „on derkruiper" terug te houden. Het bestuur der vereeniging vroeg of de leden dat ont slag zullen toelaten. Op grond van het bulletin der Koetsiers- vereeniging weigerden reeds Zaterdagavond eenige koetsiers te rijden en buitendien werd in de stakings-vergaderingen medegedeeld, dat de Koetsiers-vereeniging besloten had geen passagiers of vrachten buiten Amster dam te vervoeren. Intusschen is het op den Haarlemmerweg Zaterdagavond buitenge woon druk van rijtuigen geweest. Het blijkt dat de koetsiers te> Amsterdam het werk hebben gestaakt, naar aanleddang van d» sohoamnig vaiu een koeitscea (Voor zitter der Kootsiersveree niging) bij de Am- sterdamsahe Rijituig^maatsahappij!. Deze maat schappij had drie koetsiers ontslagen, wilde er twee van terugnemen, maar den derde voor veertien, dagen schorsen.. Niettegenstaande pogingen aangewend door patroons om den directeur te bewegen den geschorste, onimijddöllijjk weer in diëtist te nemen en bij dé koetsiers oan. njiet te staken, verkreeg men, geen resultaat. Bij alle stal houders staken, de koetsiers, totdlait dé derde persoon weer in dienst zasl zijn genomen. De staking der veemarbeiders en der bootwerkers is opgeheven. De eisch, dat niet mocht worden gewerkt met ongeorganiseer den hebben de stakers laten vallen. Alle ontslagen werklieden zullen weer op de oude loon.cn worden aangenomen. Over verschillende andere eischen. zal door een arbitrage-commissie worden beslist. Fidelio in reiaoastuum. Ten gevolge van den ongeregelden dienst op de sporen werden de artiesten der Neder landsehe Opera, die Zaterdagavond te Rotterdam „Fidelio" zouden opvoeren niet verder gebracht dan een eind voor Schiedam, waar dé brein op een dood spoor gezet! werd. De verdere reis moest te voet worden afgelegd. De costumes, de instrumen ten en dë verdere bagage konden echter niet meegevoerd warden, zoodlat de voorstelling in de gewone pakjes gegeven moest worden. Men begon eerst om halftien. De zaal was propvol want Joe. Tijssen zong als gast de rol van Fkxresban. Dë kapelmeester accom pagneerde op een pianino. Het publiek wafl ra goedé stemming. De brandstichting te Bus sen. Een der twee verdachten in de brand stichting te Dussen, J. v. d. S.. is op bevel van do rechtbank te 's Hertogenbosch uit tede voorloopiga hechtenis ontslagen. Do an dere verdachte, haar Verloofde, T. 0. v. d). P., is nog in hechtenis. Een internationale hotel- dief vermoedelijk, heeft men te Rotterdam te pakken gekregen. Op aanwijzing van een hotel-employé, gis teren uit Antwerpen overgekomen, is in het „Hotel de France" gearresteerd de Argentijn A. Cattie, in het bezit van talrijke gouden en zilveren sieraden, briljan ten en juweelen, vermoedelijk te Antwerpen en elders ontvreemd. De man was ook in het bezit van allerlei valsche sleutels en zak kenrollers-knijptangen. Minder gewenscht bezoek. Een familie te Doetinchem kreeg 11. Zondag bezoek van een kennis uit Arnhem. Een igen tijld na het vertrek der dame werd uit een kast een bedrag van f 265 vermist, waarvan de bezoekster werd verdaiht. Den anderen dag begaf rich de brigadier der maréchaussee te Doetinchem naar Arnhem om een onder zoek in te stellen, en het moeiht hem geluk ken de vrouw tot bekentenis te brengen en een bedrag van f 185, dat nog in haar bezit was, mede te brengen. Proces-verbaal is opgemaakt. Een flesscbentrekker is in dc laatste maanden te Almelo aan het werk geweest. Bij verschillende winkeliers deed 3«j bestellingen op orediet, zonder dat betaling volgde. Het geleverde verkocht hij weer aan andéren. Ook elders deed hij groote bestel lingen; o. a. bestelde hij een beelen wagon L

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2