r. 2so. I"* J aai Zaterdag 21 Februari 1903. BUITENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Psr 8 maanden voor Amersfoortf 1.85. Idem franoo per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- o.05. Deze Courant vereohijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. AdvertentiSn, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers; VALKHOFF ft C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummtr 66. PRIJS DER AD VERTE NT EÈN Tan 1—6 regels f AT*. Elke regel meer- Al®. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen W het herhaald adverteeren in dit Blad b|j abonnement Bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De hervormingen voor Macedonië. Achtereenvolgens hebben alle te Konstan- tinopel geaccrediteerde gezanten der groote mogononeden van hunne regeeringen den laat ontvangen oin het plan der bestuurshervor- ïniugen in Macedonië, dat door hunne ambt- genooten baron Calico en Sinowjew, de ver tegenwoordigers van Oostenrijk-Hongarije en van Rusland', gezamenlijk is opgesteld, te ondersteunen. Zij zullen dat doen ieder voor ziöh in den votrm van vriendschappelijke raadgevingen. Een collectieve stap zal ach terwege blijven. Dat hangt samen met de afspraak, die ge maakt ia om de gevoeligheid van den Sultan zooveel doenlijk te ontzien. Men is overeen gekomen den Sultan met zijden handschoe nen aan te vatten, opdat niet de indruk bij hem worde gewekt dat er een dwang op hem wordt uitgeoefend. Men wil blijkbaar zien wat het zal opleveren, wanneer de Sul tan handelt onder den indruk, dat hean in het belang der handhaving van zijn gezag en van den Status quo in Turkije welmee- nesnde raad gegeven maar geen dwang op gelegd wordt. Ook in den inhoud van het hervormings plan, dat waarschijnlijk heden aan den Sul tan zal worden voorgelegd, straalt dit door. De maatregelen, die in overweging worden gegieven, zijn in hoofdzaak zoodanige als de Turksche regeering zelf bij herhaling voorgesteld maar nooit ten uitvoer gelegd heeft, waarbuiten bevat het plan niet veel nieuws. Onder het nieuwe behoort b.v., dat dè opbrengst van de tiend voortaan niet naar Konstantinopel gezonden zal worden, maar in Macedonië zal blijven en voor de beatuursbehoeften van dit gewest zal worden besteed. Maar ook hier heeft zich het stre ven doen gelden, om de zaak voor den Sultan zoo aannemelijk mogelijk te maken. Hoek- ateeu van de financieele hervorming voor Macedonië is, dat de uit het land zelf af komstige inkomsten voor het land besteed zullen worden. Slechts het batige saldo van den dienst mag aan de Porte afgedragen en voor rijksdoeleinden besteed worden. Nu bestond oorspronkelijk het plan, dat de Dette puiblique, het internationale lichaam dat is ingesteld om den dienst der Turksche bui- tenlandsohe schuld te beheeren, toezicht zou houden over het financieele bestuur in de drie vüajets van Macedonië. Dit plan schijnt men echter te hebben laten varenhet voor nemen is nu dit toezicht op te dragen aan de Ottomaansche bank, die, al heeft zij ha- reu zetel te Parijs, toch niet in die mate onafhankelijk is van Turkije als de Dette publique. Men is zelfs zoo ver gegaan, niet te eischen, dat de man, die met het hoogste gezag in Macedonië zal worden bekleed, een christen moet zijn. Hij zal niet den titel dragen van gouverneur of gouverneur-generaal, maar dien van inspecteur-generaal of hoofdinspec teur. Hij zal van zoodanige volmachten voor zien moeten zijn, dat hij ini voorkomende ge vallen niet verplicht zal zijn instructiën te vragen bij ao Porte. Zijp mandaat zal een bepaalden] tijd duren, en voordat die termijn is afgeloopen, zal hij niet ontslagen, kunnen warden. Op die wijze wil men een einde ma ken aan de willekeur, waarmede men in Tur kije gouverneurs pleegt te ontslaan, die door den ijver, waarmede zij zich het welzijn van de aan hunne zorg toevertrouw de gewesten aantrokken, biji het centrale ge zag misnoegdheid hebben opgewekt. Uit dit alles blijkt hoezeer bij de samen stelling van dit hervormingsplan de gedachte heeft voorgezeten, om gevoeligheden te ont zien, in de meening, dab dit do goede weg was om; te streven naar- het bereikbare. Men eischt niet, maar men geeft wenschen te kennen en neemt bijl het uitspreken van die wenschen gematigdheid in acht. Dat neemt niet weg, dat de hervormingen, die in overweging gegeven zijn, niet zonder prak tische beteekenia zouden zijn, wanneer zij van de doode letter in het werkelijke leven weiden omgezet. De groote vraag is edhten Zal dat gebeu ren Of Turkije liet voorgestelde hervormings plan zal aanvaarden, is kil de eerste plaats on zeker. Veel meer nog is het eene open vraag, of als het plan aanvaard wordt, d Porte be hoorlijke waarborgen zal vierschaiicJi voor de uitvoering detr hervormingen en of zij in staat zal zijn daarvoor de geschikte personen te vinden. Maar ook in het geval, dat de hetT- varmangsmaatregalen volledig worden uitge voerd, is men er volstrekt nitot zeker raai, dat het dieel der bevolking van Maoedlonië, dat streeft naar volledige zelfsbaaaidh'glhedd, zich met dat programma voldlaan zal verklaren. Men hoiudlt ook dan liet gevaar van revolu tionaire bewegingen niet voor uitgesloten Sedleirt jaren wordt ei' gewerkt aan de orga nisatie van dien opstand. Het cficieele Bulga rije heeft voor liet uiterlijk aillcBgedlaan om de verdenking alsof het. de beweging in Mace donië zou willen ondersteunen, weg te nemen het is ehter zeer de vraag of mem niet enkel de theoretici, der revolutie, professoren, on derwijzeres enz., in verzekerde bewaring ge nomen heeft, nadat allen, die actief in da beweging willen ingrijpen, de grens waren ovrgegaau. De Bulgaarsche regeering heeft verklaard, dat Bulgarije niet. de kweekplaats van de revolutie in Macedonië behoorde te j'kn. Maar in Msoedinuië zelf zijn or kweek plaatsen van den opstand in overvloed. In de PetersbuTgsche Nowoje Wremja zijn interessante bijzonderheden opgenomen over die organisatie va.n die geheime comité's in bet binnenland van Macedonië, die die ge- lieele provincie belbeersckm. De organisatie van dien Maccdioniisdliien. geheimen bond, dia ongeveer elf jaren geleidton is begonnen, kan. thans aJs voltooid beschouwd) worden, De algenneeuo bewapening der bewolking, de ver doel ing vaai do georganiseerde banden over geheel Macedonië en dto regeling van den geheimen bewakingsdienst, dit alles is ton uitvoer gelegd. Geheel Macedonië, met uit zondering van de aan, de Servische grens ge legen plaatsen-. is verdeeld in kleine distne ten, eai in ieder ran deze districten zijn eon of twee revolutionaire benden werkzaam. Er zijn omstreeks 800 van zulke benden in Macedonië. Iedere bende bestaat uit acht leden. IX»» benden vormen een kader voor de oprichting van grootero benden, wanneer de opstand uitbreekt, lu vredestijd bestaat hunne taak uit het wakker houden van den revolutionairen geest einden- de bevolking, het wraak nemen voor gepleegde wreedheden, liet diooden van spionnen eai van. wroede ambte naren, biet binnensmokkelen ran. wapenen ©n (hlet vergezellen van, transporten Dteze out- ganiaatiq, die een machtigen factor van de revolutionaire beweging in Macedonië vormt, houdt do bewolking in angst, beiheersohi haar door den schrik. Zoo werken allerlei uiteen loopemie omstan digheden samen, om voedsel te geven aan den twijfel of van liet hjervoaimingsplia», dat voor Macedonië is opgrehehl, iets zal terecht komen Telegrammen. Lenig, 20 Febr. Dto LeApaiiger Zeiitung ver neemt uit Dresden, dint in hettprocm van den kroonprins tegen zijne gemalin, diemer diagen duet vonnis aan den vertegenwoordiger van dto voormalige kroonprinses zal wonden ter band gesteld. Uit stellige, bron wordt echter bericht, dat de openbaarmaking van bet. von nis achterwege zal blijven. Daar dto behan deling von dcoe procedure bij gesloten deuren heeft plaats gtohad. heeft, de vertegenwoordiger ran de kroonprinses uitdrukkelijk verzet aangeteekend tegen de openbaarmaking van liet vonnis. Dresden, 20 Febr In tegenspraak met het bericht vaai de „Leipziger Zeatung," als zou den de raadslieden van de voormalige kroon prinses van Saksen uitdrukkelijk zich verzet hebben tegen die openbaarmaking van het vonnis- der rechtbank, deelt do „Diresdeuer Naobricliten" mede, op grqaid ran onwraak- lja.ro inlklhtangien, dlait noch< dr. Zehme, noch dir. Bonidi zich verzet, hebfepa-hegm de .open baarmaking;. - Parijs, 20 Febr. De Senaat heeft heden bij de behandeling in tweede leizing van het wetsontwerp tot beteugeling vaai den han del in blanke slavinnen, aangenomen een voorstel der commissie, waarin, op verzoek van den senator Bërexiger, maatregelen wor den genomen tot het tegengaan van de op sluiting van vrouwen in openbare huizen van ontucht. Parijs, 20 Febr. Aan den „Tetmps" is uit Madrid een tegenspraak geaomdteu van de geruchten betreffenden den aankoop van bui- tenlandscbe schuld v<»or rekening der Bank van Spanje. De minister van financiën zal binnenkort de door de Bank van Spanje gevraagde mach tiging verleenen, om de betaling dei- coupons van de buiten 1 andsche schuld op te dragen aan krediet-instellingen in het buitenland. Rome, 20 Febr. Dei receptiën, welke ge houden zullen worden tea- gelegenheid van den 25en gedtonkdag raai die kroning van den Pa.us, begonnen bedien. Leo. XIII, die uitstekend gezomdi leek, kwiam op het mid daguur de Regia-zaal binnen onder de toe juichingen van die aanwezigen, glimlachend en zijn zegen ifiitsprekend. Daarna begaf hij zidh naar dto Beatificatie-zaal, waar meer dan G000 genoodigdon bi veen waren. Dto Pans nam plaats op den troon. Rechts van hom was de familie Pecoi gezeten, links zaten tie leden van het. buitengewone Spaansche gezant- schap. Kardinaal Ferrari las liet adres ran ge- lukwensch voor. Dto Paus suirak zijn dank uit en naim verVolgns de gouden tiara in ontvangst., die hem werd aangeboden. Daar na ging de Paus terug naar zijne vertrokken. Konstantinopel19 Febr. Men verzekert in financieele kringen, dat dto bijzondere oom missie, die is saaragesteld om de nieuwe plan nen tot unificatie van de schuld, door de Obtkxmaanswhe bank aangeboden, to onderzoe ken zch ongunstig over deze plannen zou hebben uitgesproken. De oorzaak daarvan zou hoofdzakelijk zijn het bezwaar, dat do regee ring maakt om de anuïfeit voor de aflossing in de nieuwe schuld to waarborgen. Dienten gevolge vorderen de onderhandelingen niet. Washington, 20 Febr. Het Huis van Afge vaardigden heeft heden een wetsontwerp aan genomen, waarbij met den dood gestraft wordt ieder die met. voorbedachten rade den pre sident der Vereenigde Staten doodt, of ©en ambtenaar belast met do waarneming ivaoi hot presidentschap, of een ambassadeur of ge zant geaccrediteerd bij de Vereenigde Staten. Elke poging tot hot. dooden van genoemde personen is Strafbaar met dien dood of ge vangenisstraf van minstens tien jaren. Medeplichtigheid aan deze misdrijven is op gelijk© wijze strafbaar. Aansporing tot het doodtou van regeerings- personen van eenig beschaafd land ia straf baar mot gevangenisstraf tot twintig jaren. Personen, die tegenstanders zijn van een beschaafde regeering. mogen den grond! der Vereenigde Staten niet betraden. Overtreding van dit verbod is strafbaar. België. Tussaheu do liberalen en de vooruitstroven- den vinden onderhand dingen plaats tot vor- min? vaai een kartell] voor de geineenteraad.s- veirkiieoiiingan in October a. s. Ondier dien titel L© Rail li om en 1 is te Brussel een nieuw diaigbilad' verschenen. da.t zidh ten, dioel stalt alle liberale elementen in den strijd tegen liet clericalism» te vereeni- gen. Het programwirtikol van liet eerste num mer is door d» leiders en alle voorname loden <ler liberale en vooruitstrevende partijen andtorteekeml Italië. Gisteren waa liet 25 jaar geleden, dat Paus Leo XIII door liet Conclave met 44 van do 61 stemmen tot opvolger van Pius IX werd gekozen. Eene plechtige receptie vond bij die gelegenheid in de rijk versierde zaal der Heiligverklaring plaats. De Italia Reale" weet mede to doelen, dat bij deze gelegen heid ook do gouden tiaar een geschenk waartoe katholieken van geheel de wereld' hebben bijgedragen zou worden aangebo den door kardinaal Respighi, omringd door het H College, door alle te Rome ver toeven de bisschoppen, benevens het diplomatieke korps. Kardinaal Ferrari, aartsbisschop van Mi laan, zal aan den Paus oen gouden., zilveren en bronzen heriuneringSmediaille, kardinaal Boscbi, aartsbisschop van Fearare, een paar gouden sleutels het zinnebeeld der Pause lijke macht aanbieden. Voorts zullen tot viering van do vijf-cn- twintigste verjaring der verkiezing van H. Leo XIII,. de volgende plechtigheden plaats hebben Te ure poutifikale mis, opgedragen door Z. E. kardinaal, aartspriester Mariano Rampolla. Te 4A ure namiddag plechtig To Deum, om God te danken en Hem te smeeken het kostbare leven van den H Vader nog vele jaren te verlengen. Er zal ook voor de eerste maal eene groote Ontvangst plaats hebben door Leo XEQ, van het diplomatieke korps. Tijdens die ont vangst, die een grootsah kaa-akter zal lie lig hten, zullen do gezanten de wenschen over brengen vani hunne gouvernementen. Het initiatief van dit gehoor gaat uit van den gezant van Portugal, M. Dentas, en werd goedgekeurd door Leo XIII. Uit Madrid wordt gemeld, dat den 16. rat ..die stad een buitengewoon gezantschap naar Rome vertrokken is, out deel te nemen aan 1 d© feesten van 20 Februari en 3 Maart. Voor de feestdagen zail Z. H. eenige rust nemen. Ter gelegenheid van zijn jubileum heeft Z. H. besloten een half millioen te ge ven aan inrichtingen van weldadigheid en godsdienst. Bulgarljë. Do Sobranje beeft na ecu twee dagen ge duurd hebbende beraadslaging over de inter pellatie Takef wegens de tegen het Mace donische comité genoanene maatrege len met groote meerderheid een, voorstel aan genomen, waarin het vertrouwen in de re geering werd uitgedrukt. Turkije. 2 5,0 0 0 man zullen Donderdag uit het binnenland naar Smyrna vervoerd wor den, aldus werd aan de directie van den Smyriia-Aidin-spoorweg medegedeeld. Tege lijkertijd zijn voorbereidende maatrege- 1 ed genomen tot oproeping der re- d i f s. Dto landweerdistricten van het 2e (Adrianopel) en 3e (Salonici) Turksche ar meecorps liggen voor het grootste deel in Klein-Azië. Wanneer do Porto thans deze bataljons naar Europa detacheert, zullen zij in elk geval in dageerste plaats tot aflossing der 14 bataljons dienen, die sedert Septem ber mobiel zijn en buitendien do bewaking der grens tegen Bulgarije «cheaper doorvoe ren. Zuld-Afrlka. Volgens correspondenties aan dé bladen, is bij Chamberlain's ontvangst, te Kaapstad hetzelfde gebeurt als in andere deden der Kaapkolonie; de Afrikaandere te Kaapstad1 bleven meer endeels weg Do Bondsmannen Hofmeyr, Sauer en Mer- riman waren niet tegenwoordig bij de open bare begroeting van den minister. ,,Ons Land" maakt in 't geheel geen melding van minister Chamberlain, en do South. African Ne via steekt den draak niet zijn triomftocht. De correspondent; van de Times te Kaap stad seint., dat do houding dei; Afrikaandere tegenover minister Chamberlain ontegenzeg gelijk voortvloeit uit achterdocht, wegens de medeplichtigheid van den minister aam dè Jameson-zaak. Allerlei. vIn New-York wordt een nieuw hotel geboufwd, dab 12 millioen zal kosten. Onder de oppervlakte van de straat komen reeds vijf verdiepingen eni daarboven twee en twin tig. Er worden 750 slaapkamers in gemaakt, die elk een eigen telefoon krijgen, en 1000 bedienden zullen worden aangenomen. De ondergrondscho verdiepingen komen in on middellijke verbinding niet den ondergrond - schen spoorweg, zoodat de gasten gemakke lijk uit hun kamer den trein kunnen herei ken, die ze naar het hoofdstation brengt. v— Te Pest hebben de bakkersge zellen gestaakt. Eergisterenavond be proefden de bakkerpatroons hun gezellen to verhinderen, toe te treden tot een sociaal- dean, ziekenfonds. De gezellen kregen daar van kennis en wilden, naar Duitsche bladen berichten, in het vergaderlokaal hunner pa troons binnendringen. Een woest alarm out- De lotgevallen van den Heer Jodoous Poggeman. 33 DOOR W. P. KOPS. Een forscho tik op d© dtour stoorde hem in rijn overdenkingen. Met oen wreveligea trek o»n den mond begroette hij Sjoerd, die onge geneerd plaats nam, een pijp uit zajn zak haalde, haar rustig stopte eni aanstak en toen, nadat hij een vervaarlijke rookwolk liad uit geblazen, zonder zich oin het verontwaardigd gezicht van Leeuwenhoek te bekreunen," uit liep ..I'k koim nu er eens rustig met. je praten... non motje me niet, meer afschepen met: „ik heb geen tijd1", of een wissel op de eeuwigheid, dat kun je met dien Poggemafll doen, maar ik geef er den biui van." Leeuwenhoek wuifde mtot de hand dto dikke rookwolken weg, die Sjoerd lustig door do kamer blies en a>i met verkropte boosheid „Hoe dikwijls bob ik je reeds gevraagd hier in dit huis niet te rooken. Ais je die onaan gename en ongezonde gewoonte niet kunt af- kggton, ga dan naar buiten Wat zou Pogge man er van denken, als hij je hier zoo zag bavianen?" „PoggemanPoggeman Wat. bruit mij diö zandhaas- Altijd door kom je met he«m op da proppen. Ik mag diit niet en ik mag dab niet, want. dan zou Poggeman lont ruiken. en ails hij rijn biezen pakte dan lag je hetole onderneming op den rug... 'tis me ook eeu mooie ondernemingIk. kan me begrijpen, dat. do lui niet storm loopen. om zich te laten uitatooinen als eeu wollen deken, of zich te laten uithongeren als een kerkrot. Ik bedank er dan verder ook stichtelijk voor. Dat is nou juist mijn boodschap. Ik geef or, net als mijn drie kameraden, de weerga, van om hier langer voor gist em kaneelwater rond te loo pen, lange gezichten to trekken en voor tijd verdrijf mot dien aartsezel van een Pogge man over kwalen te zitten zeuren, die hij, noch jij, noch ik heb... Neen houd je gemak, ik heb nog meer op mijn apropos,., ik weet van te voremi al, wat je zeggen wilt... Als het. je niet bevalt... krtvs dan malar op... lio maar, heb ik jou daar... ja, dlat zou je wel beval len. Dan had jij het rijk alleen en zou meti den buit gaan strijken en die omnoozele Pog geman had er het kijken aan toe. „Sjoerd", viel Leeuwenhoek hem bedaard1, in dn rede. ofschoon zijn stem trilde van in spanning om rich zelf meester te blijven, „jé miskent mei en hebt me altijd miskend. .Te wilt niet golooveu, dat ik een groot en goed doel in het oog heb en daaraan allerlei klei ner belangen ondergeschikt maak. Ik had go- dacht, dat jij mijn helper, mijn deelgenoot roudt willen zijn Ik zie, dat. ik mij vergist lieb... welnu, dan scheiden onze wegen. Jij hebt altijd nog geld, dat j« me indertijd ge leend hebt, van mij te vorderen. Ik zal het jo betalen, dan zijn we quitte. Jij gaat jou gang en ik den mijnen: Dit zeggend, trok hij een Ta uit zijn bureau open, haalde er eenige bankbriefjes uit en wil de die aan Sjoerd voortellen. „Papperlepap, dat gaat zoo niet, dat zou eeu mooie rekening zijn Jij alles en ik niets ...Noen. vriend, wij zullen eerlijk ««amen dee- len. Die Poggeman is een schaap en als hij ab soluut wil geechoren worden, dan, iedeo* de helft van do wol. Nou zail ik je eens precies zeggen waar 't op staat en daar gaat geen tittel of jota van af zooals mijn oude dominee altijd zeien Sjoerd haalde een dikke, vetto portefeuille voor den dag, scharrelde er met zijn grove vangers in en nam er «en erg besmoeoeld papiertje uit. „Hier, daar héb ik het netjes opgeschre ven. je bent nie sinds twee jaar schuldig f250.... dat, is rente plus rente... f277.62.L-- dat, dacht jo niet,, dat ik dat zoo preciei op de halve cent na kon uitrekenen... Verder, geef je mij drieduizend gulden als afkoopsom dadelijk in de hand... en, ton slotte, final iter, zoo als mijn schoolmeester zei, al» hij! naar den stok grcep>, aan 'fceind eon er Iwietpred ika- tio.eon geregelde, notarieel» acte, waaann je me verklaart, elk jaar... laat oen» zien... ik zal hat schappelijk maken, elk jaar vijf honderd gulden te zullen uitbetalen... Daar entegen beloof ik je plechtig, op mijn zeemans woord. dat ik jou het veld verder geheel vrij laat." Het was merkwaardig hoe. onder deze toe spraak, de gelaatstrekken van Leeuwenhoek eon verty'hilltondcv afwisselend!? uitdrukking aannamen. Verbazing, ergernis, toom, en voor een deel ook vrees, streden beurtelings om den voorrang. Hij bleef, toen Sjoerd uitgesproken had, nog een poos onbeweeglijk zitten, naar het scheen, ini tweestrijd, wat hij zou antwoor den. Sjoerd aan dergelijk zwijgen, dat meestal aan een uitbarsting voorafging, gewoon, bleef lus tig zitten doordampen en wierp nu en dan een schuinen blik naar zijn peinzenden over buur. Eindelijk hief Leeuwenhoek het hoofd op eai terwijl de innerlijke aandoeningen nog merkbaar waren in zijn stom, zei hij„je wilt van miji afJo wilt geen deel hebben in de schitterende resultaten, die weldra het gevolg zu'llen zijn van mijn optreden in do ware ge zondheidsleer... jo wilt moedwillig do fortuin met de voeten treden, die mij nu eindelijk, eindelijk begint too te lachen... „Hou maar op!" riep Sjoerd, „je hohrT me die litanie al 2?oo vaak voorgezongen;, dat ik haar nu wel kan droomen. Ja, jo hebt gelijk, ik wil vaai je af. Wij zijn geen portuur voor elkaar. Ik ben oen echte zeebonk, ruw, las tig, een vloekbeest, een vriend van een, oexr- la.m, al wat je maar walt, maar in den grond der zaak, eoni kerel mot oen goed kart, en ik kan d'at verdbomde draaien en liegen, knoei en, wringen, en wriemelen, waarin jij een zeeslang een !eh izoudt ptaffinjm. gjvönj, niortf meer aanzien Tk ben or beu van. Wil jij do menschen een dienst bewij»?n door zo uit to stoomen, af te wasschen en uit te hongeren, ik wil ze op mijn manier er toe brengen het oude liedje t*? zingen„Schep vreOgde im 't leven-" Tk wil ook een inrichting opimem maar nu juist precies hot tegenovergesteld» van de jouwe. Een zeemanshuis, waar gegeten en gedronken wordt naar hartelust. Dair wil ik het mijn ondo zeeleeuwen, als ze aan wal komen, eens recht naar den zin maken, maar daar liob ik een beetje pontanten voor noo- dig. Ziedaar, nou weet- je het. Probeer jij het op jouw mander en ik op do mijne en als we dan over een jaar of wat weer in eikaars vAal water komen, laten we dan eons rien, wie d» meeste haring en knit gevangen heeft." „En je kondt denken, dat ik voor zulke noodlottige plannen, mijn geld zou gevent' „Je zult wol moeten," zei Sjoerd kalm... „Hang voor mij den schijnheilige niet uit, •wij kennen elkaar te goed ik heb je in mijn macht, denk maar om die zeereis een dozijn jaren geleden..." Leeuwenhoek was opgesprongen, rijn oogen vlamden onheilspellend. Zolfs Sjoerd kon een lichte rilling niet onderdrukkon toen hij het door woede verwrongen en misvormd gelaat voor zich zag en ecu stem vlak aan rijn oor hoorde sissen: „Zwijg, over wal ja niet beoordeelon kunt. Wait jij, wat die wereld eem misdaad noemt, kon Wel eens blijken grooter zegen aan te brengen dan al diei zoogenaamde deugden, waarop onze maatschappij prat is! Wat b©- teekent onder do iniÜioenen nuttelbozo aard wormen, die op dtoze planeet dagelijks sterven en geboren worden, er oen enkele meer of minder, indien d'ooa- zijn verdwijnen een we- tenschappelijkc wet ontdekt en bewezen kan worden, .lie het. leven schooner eu boter ma ken moet. „Wat ik gedaan heb, zou ik weer doon, In dien de omstandigheden er mij too dwongen" I riep hij woest de kamer op en neer loopend, „ik voel mij verhevon boven de bekrompen zodewet. die huichelaars hebben uitgedacht. Qui vult. finem vult media, het dotof heiligt de mrdjdelen, dat is do ware spreuk doot oohte menscihenkennors uiltgetfacht.maai] wat praat, ik tot jou over dingen, die jo toch niet begrijp! Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1