KOLONIËN. "BINNENLAND. stond en daar gewelddadigheden gevreesd werden, werd politie geroepen. Inmiddels hadden oveneens stakende schoonmakersge zellen kans gezien, zich biji dc bakkersgezel len aan te sluiten, waarop men vereend de politie te lijf ging. Deze bleek tegen de over macht niet bestand; oerst toen versterking was opgedaagd, gelukte het haar, de menigte uiteen to drijven. Negen personen werden gc- arrostoord. In do omliggende straten waar de winkels voorzichtigheidshalve gesloten worden, zijn politio-agenten geposteerd. Tegelijkertijd drongen de stakende bak kersgezellen in een viertal bakkerijen en be goten daar de waren met wijnazijn, terwijl zij het materiaal vernielden. Daarna trokken tij naar het gebouw waarin het ziekenfonds zetelt en verbrijzelden ook daar do meube len. Twee politieagenten werden tot bloe dens toe geslagen. "Verscheidene gezellen werden gearresteerd vEen trein van de lijn Delaworo-Loka- wonna Weet kwam Donderdagmorgen in botsing met eonigo wagons van de oloo trisoken tram, dio sabolieren vervoerde. Twaalf kinderen zijn gedood. Een dertigtal zij(n min of meer ernstig gekwetst. Do tram was vol scholieren en reed zeer traag. Het was op een gevaarlijk punt, dat dc botsing plaats had'. De machinist had den komenden trein bemerkt en aanstonds geremd, maar daar het spoor vol ijs lag, werkte de rem niet en do schok was zoo he vig dat de wagons van do tram omgeworpen worden. Vele knapen en meisjes verdwenen onder de wielen dor locomotief. Het schouwspel was vrewelijik. Armen en boenen lagen langs den weg en do sneeuw was op grooten af stand met bloed bevlekt. Een verminkt lijjk. werd ver medegeeleept. De machinist be kwam een schedelbreuk. Zijn toestand is ho peloos. vUit Sjangbaai wordt omstreeks medio Januari geschreven Voor eenige dagen vond in Nanking eene aardafschuiving plaats, waardoor honderden manschen en groote massa's kostbaar materiaal in de golven van die Yangtsekiang verdwenen. Op do plaats, waar de stoom booten der China Navigation Company gemeerd werden, hadden dó agenten dier maatschappij onlangs enorm groote vakhuizen laten oprichten. De ri vier is daar ter plaatse ontzaglijk diep, wel bij de 200 voel. De sterke strooming heeft ver moedelijk den steil afhel lenden oever on der- spoel d. want 11 Januari zakte alles plotseling weg, zooelat de pakhuizen, met wat er in en cr nm was, in. liet. water stortten. Do stoomboot Poyang was juist bezig Itaar lading te lossen cm deze omstandigheid maakte het verlies aam memedhenlevens grooter dan liet anders ge weest zou zijp. Buitendien worden dozijnen Chimeesohe booten (sampang) onder dc mas sa's aarde bedolven en mede verzwelgen. Daarentegen schijnen geen buitenlanders am het leven gekomen te zijp. Het in dó nabij heid der verdwenen ei loodsen gelegen douane kantoor staat weliswaar nog, doch: het heeft eveneens zeer geleden en is ontruimd moeten worden. OOST-INDIË. De pretendent-Sultan. Aam d* Dali Ct. word dato 13 Januari uit Koeta- Radja geseind: Hedenmorgen, negen uur arriveerde hier sultan met favorite vrouw, zoon en ongeveer 175 volgelingen; hdj, gezeten in' directiewa gen stoomtram, werd begeleid door majoor Van der Maateu, asistent-resident Vermeu len en controleur Westoneng. Veel belangstel lende inlanders t'u Europeanen, waaronder autoriteiten, bij hot station aanwezig, doch behalvo genoemde hoeren niemand in offi cieel kostuum het perron was gereserveerd voor Atjehscho hoofden. Van station naar zijne woning reed sultan in rijtuig van den generaal. Van Houtsz, mot z n zoon en den assistent-resident van Groot-Atjeh, daarach ter majoor Van dor Maaten met sultans echt- genooto. Sultan zag or uit als iemand van onge veer 35jarigen leeftijd, kortgeknipte liaren, lengte iets kleiner dan middelmatig, klein donker kneveltje, ietwat ziekelijkhij; kon mooielijk loopen en was gekleed ini grijsach tig buis mot dito broed?. Het uiterlijk der sultane door «luier niet ziohbtaar. Sultan's woning afgesloten door omheining, wordt bewaakt- door drie wachten, de ingang door een officier. De officieel© onderwerping heeft waarschijn lijk over een paar dagen plaat®; fotograaf Nieuwenih.jjs nam kiekjes. Aan luitenant-generaal J. B. van Heutse ia door de ingezetenen van Koeta-Radje eon serenade gebracht. Het Bat. Nb)d. schrijft. Het ontvangen telegraphisoh bericht dat de prctcndent-sultau van Atjeh schriftelijk zijn onderwerping heeft aangeboden, gaf ons aanleiding oen onderhoud te verzoeken met iemand wiens gezag in zaken, Atjeh betref fende, sedert jaren onbetwist staat. Wij gevon hier zoo getrouw mogolijk weder wat wij uit zijn mond opteekernden De naam .pretendent-sultan' voor Toean koe Mohammad Daoed is onjuiist. Hij. is geen pre tondent, maar weetig en volgens de adat tot sultan uitgeroepen. Dat gebeurde reeds toeu hij pas zeven jaar was, omstreeks 1878. Gedurende zijn minderjarigheid stond hij on der voogdij van Toeankoe Haejim, een kun dig man, een vijand der comipenio. Hoe de jonge sultan is opgevoed weten wij niet goed, wel dat daarbij van een voorbereiding tot de hoog© waardigheid welke hij te vervullen zou hebben, geen sprake is geweest. De nau welijks vijfendertigjarige man is, zooals trou wens reeds lang bekend was, verslaafd aan opium, dobbelspel, vrouwen en dergelijke on deugden moreel als physiek staat hij laag, het laaiote nu te meer door de rusteloozo vervolging waaraan hij blootstond, de slagen hem daarbiji toegebracht.; zijn ponglima's ge sneuveld, zijn aanhang verstrooid, zijn vrou wen, kinderon, moeder gevangen. En wetend in welken nood hij verkeert, was men reeds lang overtuigd dat hij den een of anderen dag ziok gewonnen zou moeten geven. Men heeft herhaalde malen getraokb hem tot onderwerping te bewegen. Hij heeft ech ter nooit hierop geantwoord, nooit getracht uit onze zucht om hem tot onderwerping to brengen, munt te slaan, door eenige voor waarden te stellen. Hieruit blijkt wel heb moest hoe weinig politiek doorzicht hij be zat; hij had toch voor zichzelf zooveel en zoo goede voorwaarden kunnen bedingen als hij wilde, wotond, hij moest hot althans weten, dat die ingewilligd zouden worden. Het voor beeld van Habib Abdoel Rachman, die nu te Mekka goed leeft van de jaarlijkscho toe- lag hem door ons toegelegd voor zijn on derwerping, kan hom niet onbekend zijn. Maar deze rimboe-sultan, die nooit veel gezag heeft uitgeoefend, indien al van gezag sprake kan. zijp naar onze opvattingen, bij de wijpe waarop de hoofden hem behandel den deze riinboosaiiltau, oen speelbal der priester-partiji, liet zich liever vinden om tjaps uit te geven voor het innen van sabil- gclden, waarvan hij een aandeel trok; om dan eens meo dezen, dan met genen aanvoer der mede to doen tot hij nu niet moor kam Het verzoek, dat hij door hoofden uit Groot-Atjeh zal worden afgehaald, spruit voort uit een oud-Atjeh'sok gebruik. Een hoofd, dat zich komt onderwerpen, brengt altijd andere, minder aanzienlijke ofden mede, die hem als het ware inleidenuit hun aantal en aanzien blijkt dan dat de man die het hoofd buigt, iemand van beteekenis ia. Wat na do ondorwerping zal gebeuren, is nog niet to zeggen. De rogeering zal goecl moeten toezien welk vlcesch zij in de kuip krijgt. Hem als sultan handhaven en le Koeta-Radja plaatsen onder de oogeu van den gouverneur, heeft zijn nadeelcn. Daar gelaten dat wiji hem nooit als een grootheid hebben beschouwd, ia het nog de vraag of en in hoever de zoogenaamde sultanspartij, de partij van verzet, zijn gezag zou erkennen als door ons aangesteld sultan. Zij zou hem waar schijnlijk lieschouwe» als de spreektrompet van den gouverneur, zijn woorden zouden allo kracht verliezen hij zou het vijfd'e mei aan den wagen zijn. Met zijm onderwerping is, het behoeft naur welijika gezegd, niiet alle verzet don kop inge drukt. Wij hebben nog te doen met pnnglima Polom, een jonge man, pas zeven-en-twintug jaar oud, maar energiek en fanatiek. Hoe dikwijls Polcm en de sultan ook in één adem genoemd zijn - er bestond weiuig sympathie ttisschen beidendaartoe wa« de een te krachtig, te doorzettend, de ander te zwak en tè willoos. Maar Polem erkende het sul- tansgezag omdat dit met zijm doeleinde strook te en kon den sultan dus niet alleen laten aJs deze zijm hulp inriep. Panglima PoJem komt nu alleen te staan en tegen! hem zal niui de vervolging hoofdza- keijjk gericht zijm. Vroeg of laa't zal ook hij vallen of zich onderwerpen. Wat het laatste betrefthij heeft zich indertijd er over uit gelaten dat. als hij zich overgaf, liet zou zijn aan generaal Van Heutaz. TVm 2Oston Januari werd uit Kceta Radja aam de Javai-Bodo geseind Tloclou ochtend kwam de prot on dón t-sul- tau vaji Atjeh bi' den ei violen en militairen gouverneur van dab gewest persoonlijk zijm on,voorwaarde!iijlco ondorwerping aan 'het gom vernemen t. aan bieden Generaal]. Van Houtsz eischic. in antwoord (kiarojj, dat Toeankoe Moolianiad Daoed zijn medewerking zal verleenen tot beëindiging van het vorzot on don terugkeer van alle riiondieilijike hoofden, in do eerste plaats va.n die, bohiooroinde tot zijn eigen geslacht dat ziiin zoom, Tooankori Ibraihim, naar Batavia zal worden gezonden, nm, daar te worden 0|v gevoed, en zeide. dat de positie van den pre tendent nader zou worden geregeld dour de regeering. Een hulde aan generaal van Heutsz. Het, Bat. Nbld. zegt het volgendo naar aanleiding van de overgave van den preten dent-sultan „Niemand zal verwachten dat dan dadelijk overal do rust intreedtin de dertig jaren strijd is een generatie geboren die niets an ders kent, geen ander bedrijf weet dan met het wapen, in, de hand tegen ons op te treden. Maar niettemin, zullen wij toch met recht kunnen zeggen dat: Atjeh onderworpen L het einddoel, wel eens een droombeeld s-e- noemd, is feitelijk bereikt. Dat zullen wij te danken hebben aan ge neraal J. B. van Heutsz en ware hij buiten lander, men zou reeds nu spreken van ev.n vorstelijke belooning voor dezen grooten dienst, het Atjeb-blok-aan-het-been losge werkt te hebben Engeland verhief Kitche ner voor de onderwerping van den Soedan in den adelstand, gaf hem eeni geschenk \3n dertigduizend pond sterling; het verhief Ro berts voor zijn tocht naar Kandahar mede in den adelstand, gaf hem voor de zoogenaamde verovering der Boerenrepublieken honderd duizend pond sterling plus uog eenige titels er bij. Wat zal de belooniug zijn, voor generaal Van Heutsz? De hoogste eerbewijzen vielen hem reeds ten deelhij is commandeur dei' Militaire Willemsorde, ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, heeft zich een eeresa bel verworven, is adjudant der Koningin in buitengewonen dienst, kortelings nog be noemd tot Hr. Ms. adjudant-generaal, met den rang van groot-officier der Kroon, een onderscheiding door de Koningin persoon lijk verleend. Generaal Van Heutsz bekleedt verder den hoogstcn rang in ons leger en ook in die richting is dus alles gedaan. Bo vendien, geeneraal Van Heutsz, het is be kend, geeft noch om uiterlijken praal, noch om titels. Wat dan? Indien oen voorstel tot het toe kennen van een belooning in geld de Java- bode sprak van een ruilliocn, niet zou afstui ten op allerlei kleinzielig gepeuter zooals wij dat zoo dikwijls van de Tweede Kamer za gen, wij zouden daar hartelijk mode in stemmen. Zelfs al moest dat geld ten laste van Indië komen. Tegenover de voordeden, uit een geordenden toestand op Atjeh voort spruitend, het drieoto voordeel alleen eener vermindering der uitgaven voor Atjeh) bin nen niet al te langen tijd beteekent een nril- lioen niets. Maar als het niet kan komen tot een der gelijk klinkend bewijs van dankbaarheid, dat men dan in ander opzicht toone erkentelijk te zijn voor den dienst, Nederland en Indië, Indië in de eerste pluats, door generaal Van Hcutz bewezen. Dat men overal en algemeen uiting geve aan het gevoel van, erkentelijk heid; het make tot een nationaal huldebe toon. Generaal Van Houtsz moge in: het alge meen gesproken niet bijzonder gevoelig we zen voor eeuig eerbetoon een huldebe toon als dit zal hem ongetwijfeld treffen!" Kalomel So hou er verlaat binnen kort dón militairen dienst. Wij vernomen, dat 'lii- nuct ingang van 3 Maart e. k. eervol ont slag uil, 's lands dieinsit heeft gevraagd. Bat. Nbld. De familiebetrekkingen hicir to latnde bobben vanwege liet departement. van Kolo niën bericht ontvangen dlat de le luitenant van het 3e bataljon infanterie, in garnizoen to Kcta Rad ja, C. A. Rueanpol, bij een ver kenning is gewond, benevens 4 mindere mili tairen. Dgbl. De Staatscourant van Zaterdag 21 Fe bruari 1903 bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot ridder in de Orde van den Nedorlandschen Leeuw J C. Kapteijn, hoog- lecraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen; benoemd tot president van het Hof van Justitie in de kolonie Suriname mr. C. J. Hcijilidij', thans lid van, dat hof. eervol ontslag verleend als inspecteur van de volksgezondheid aan dl*. E. Wintgens en is hij benoemd tot medisch adviseur bij de arbeidsin spectie overgeplaatst in zijnen rang bij liet regiment grenadiers en jagers, de le luitenant. J. W. van Oorschot, van het 2e regiment infanterie. op zijn verzoek, als zoodanig eervol entslag uit. 's Rijks dienst verleend, aan dien directeur van het. postkantoor te Groningen H. W. de Ridder 11. M. do Koningin, vergezeld van een hofdame, maakte gisteren in een open lamr d aucr een. rijtoer door Scheven ingen en over den strand muur. H. M. de Koningin-Moeder geeft aan staanden Maandagavond ten Haren Paleize eon „thé dansant". De minister van binnenlandsche zaken verricht sedert het laatst der vorige week zijne ambtsbezigheden te huis, door een licht® keelaandoening genoopt tot het in aohtne- men van eenige voorzichtigheid. Do minister van Waterstaat, de heer Dei Marcz Ovens, was lieden licht ongesteld on moiest thuis blijven. In de heden gehouden zitting der Prov. Staten van Zeeland is gekozen tot lid van Ged. Staten van dat gewest, ontstaan door do benoeming van mr. Lucasse tot kanton rechter te Tholen M. ae Jonge, anti-rev., met 23 van de 37 stemmen. Op jhr. Van Teylingen lib., waren 13 stemmen uitge bracht. Do heer De Jonge aanvaardde de benoeming. Bij de gisteren to Haarlem plaats ge had, hebbende candidaatstellmg voor een lid van den Raad, vacature wijlen den heer H. F. van Thiel, is slecht® één candidaat opge geven n.l. de heer J. L. E. I. Kleynenberg, die dus gekozen is. Hot is voor de eerste maal sedert de kieswet Van Houten in werking is, dat dit hier plaats hoeft Blijkens bij liet departement van mari ne ontvangen bericht, is Hr. Ms, pant&arschip Piet Hein, onder bevel van den kapitein ter zee J. G, Sne tillage, 19 dezer van Algiers ver trokken, tor voortzetting van de reds naar Nederland. ne monitor „Reinier Claessen", tijdens de werkstaking naar Amsterdam gezonden, is naar Hellevoetsluis teruggekeerd en te Amsterdam vervangen door Hr. Ms. korvet „Sommelsdijk", het politievaartuig belast met het toezicht op de Noordzeevisscherij. De kapitein F. H. Nieuwenbuys van hrt 5e regiment, infanterie te Amersfoort is met. ingang van 1 Maart a.s. eervol ontheven uit de betrekking van adjudant bij het korps. Door den inspecteur dier infanterie is de eerste luitenant P. Donk van het 5e regi ment infanterie, thans gedetacheerd aan dó Tloogere Kriji^^otaoiolop zijm daartoe gedaan verzaak overgeplaatst bij het 4e regiment in- fanten'e te Leiden. De 2e luitenant G. W. van Lornmel vau het Oost-Indische leger die bij het leger hier te lande is overgeplaatst is ingedeeld1 bij het 7e regiment infanterie. De officier van administratie der le kl. J. S. de Biruvn, gedetacheerd to Rijswijk, wordt met 1 Maart a.s. op non-activiteit ge steld. Door den minister van oorlog is be paald, dat in gewone, gemakkelijk voor uit stel vatbare gevallen, geen buitenlandsch verlof zal behooren te worden aangevraagd, indien daarvan gebruik zoude worden ge maakt in den tijd, dat er, krachtens art. 110 van „Militiewet 1901" lichtingen onder de wapenen zijn, terwijl ook gedurende dien, tijd van reeds toegestane buitenlandsche ver loven in bedoelde gevallen, geen gebruik mag worden gemaakt. D e „R ij d e n d o artillerie". Het honderdjarig bestaan van het korps rijf- dende artillerie werd gisteren te Arnhem herdacht met een caroussel in de fraai ver sierde manege van de kazerne van het korps. Een uitgelezen publiek woonde het oarous sel bij. Opgemerkt werden o. a. de commis saris der Koningin in Gelderland, baron Mol- lerus van Westkerke, de burgemeester van Arnhem, baron Sweerts de Landas Wyborgh, do wethouders der gemeente, vele autoritei ten en ofteieren, veelal met hunne dames. De voorstelling werd geopend met fanfares door de trompetten van liet korps. Op on verbeterlijke wijze werd door eenige man schappen een Hongaarsche post gereden, waarbij zij staande op twee paarden, waarvoor twee andere geplaatst, groot© vaardigheid in figuurrijden toanden. Na deze staaltjes van uitstekende dressuur volgde een voltige te voet, waarbij manschappen in gymnastiek- pakjesi met verbazingwekkende vlugheid tot over vijf naast elkaar staande paarde nspron- gen. De carouoael-manoeuvre, gereden door zestien onderofficieren in hun schitterende uniformen, vormde een der aantrekkefijikste nummers van het programma. Na de pauze werden neg; sohermoefeningen gehouden, rijden en fleche met drie paarden, voltige te paard, terwijl het geheel werd be- sjloten d'oor een fleoho-manoeuivra, gereden door zes officieren. De „St.-Ct." no. 44 bevat de wet hou dende/ goedkeuring der overeenkomst vani ruiling met de gemeente' Nijmegen en een kon. besluit houdende vaststelling der loon bedragen, bedoeld! in artikel, sub TTT, der Ongevallenwet 1901. Men sohrijft aan de Arnk. Ct. niet uit Arnhem Door het gemeentebestuur van een onzer groote steden is .aan den minister van finan ciën het verzoek gericht, inzage te nemen van de aangiften der vermogensbelasting barer ingezetenen, ten einde daarnaar de ge meente-belasting te kunnen regelen. Dat de minister hierop wel afwijzend zal beschikken, behoeft geen /betoog, want de wet verbiedt het eenvoudig. Het is zelfs bijna ongelooflijk, hoe het gemeentebestuur van ccn stad van beteekenis zoo weinig op de hoogte kan zijm van de wet. In de Staatscourant no. 44 is opgeno men het verslag dor commissie, in 1902 be last geweest met het examiueeren van hen die ocne akte van bekwaamheid verlangden tot heb geven van middelbaar onderwijs in handels wetenschappen, zeevaart-kunde, wis- en natuur kundige wetenschappen, boekhouden of bot het geven van lager onderwijs in de wiskun de, bedoeld in art. 65 der wet. tof, regeling van het lager onderwijs. Van de Indishe regcering is de mede- deeling ontvangen, dat d© in het jaar 1903 te Padang te houden koffieveilingen zullen plaats hebben cup 31 Maait., 30 Juni, 30 Sep tember en 31 December, en dab in die veilin gen te verkoopen hoeveel liedien worden ge raamd, respectievelijk op 8000, 10.000, 11.000 en 6000 pikols. St.-Ct. De rechter in de arrondissements rechtbank to Dordrecht, mr. H. W. de Bas, heeft tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag ge vraagd. Bij beschikking van. den minister van financiën is bij den Pensioenraad voor Bur gerlijke Ambtenaren, met ingang van 1 Maart 1903 benoemd tot assistent J. A. Hen- keil, thans opperwachtmeester bij het 2e re giment veld-artillerie te 's Gravenhage. Bij beschikking van den minister van justitie is benoemd tot weede-klerk bij het departement van jutsitie H. L. Neukorke, te 'a Gravenhage. Door het hoofdbestuur der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht, heeft zich met eepi adres tot do Tweede Kaanetr gericht waarin het te kennen geeft, dat in het wets-ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der gemeen tewet wordt voorgesteld de vrouiw voor de betrekking van ambtenaar van den burger lijken stand, gem eente-ontvanger en gemeen te-secretaris voor goed uit te sluiten door het woord „mannelijk" te plaatsen in de artike len, die op de benoembaarheid tot bedoelde ambten betrekking hebben. Nu meer en meer blijkt dat administratie ve betrekkingen met en zonder comptabel be heer op bureaux der departementen, van al gemeen bestuur, op gemeentc-secretariën, op de rijkspostspaarbank en op groote handels- ou bankierskantoren, op de meest bevredigen de wijze door vrouwen worden bekleed, meent het hoofdbestuur, dat het een daad van onbil lijkheid zou zijn, gelijksoortige betrekkingen, enkel en alleen omdat zij in de Wet ge noemd gorden, voor de vrouw ontoegankelijk te maken. Daar toch bekwaamheid en ge schiktheid geen reden tot uitsluiting kunnen geven, bestaat geen afdoende beweegredjen waarom de helft van Nederland's bevolking, alleen omdat zij vrouwen zijm, voor deze be trekkingen onbenoembaar zou worden ver klaard. Om die redenen neemt adreeeant de vrij heid aan de Tweede Kamer beleefdelijk doch met aandrang te verzoeken aan deze uitslui ting hare goedkeuring niet te verleenen en z«oo het aa.ntwijfel onderhevig mocht wezen, dat vrouwen thans voor deze betrekkingen benoembaar zijn, dezen twijfel voor goed op te heffen. Frieach Genootschap. Blijf kens het thans verschenen 74ste verslag van het Frieach Genootschap van geschied-, oud heid- en taalkunde (over 19011902) was het getal eereleden 2, buitengewone leden 48, gewone leden 467 en dames-donatrices 18, te zamen 535. Het museum werd in zijn onderscheidene onderdeelen weder met vele voorwerpen ver rijkt; niet weinig ook belangrijke vondsten uit afgegraven wordende terpen waaronder meer dan één uit het Romeinsche tijdperk; het munt- en penningkabinet evenzeer o. a. uit het Romeinsche van véór Christus, uit het Merovingische en uit het Karolingische tijdperk. De groote verzameling van vroeg» middeleeuiwsche munten, in de Friesche ter pen gevonden, trok weder voortdurend de aandacht der buitenlandsche numiamaten. Bij het einde des jaars stond het genoot schap in correspondentie met 63 buitenland sche en 34 binnenlandsche genootschappen en inrichtingen. Vereeniging voor Physische Therapie. In eene algemeen© vergadering, Zaterdagavond gehouden, heeft zioh geconsti tueerd de Vereeniging voor Physische The rapie. Deze vereeniging, waartoe reeds 74 Amster- damsche doctoren als lid zijp toegetreden, terwijl vele andere medici te Amsterdam hun sympathie hebben betuigd met haar streven, stelt zich, volgens art. 2 van haai* statuten, ten doel een inrichting voor physische thera pie daar ter stede op te richten en in stand te houden. Zij gaat hierbij uit van het begin sel, dat een medische inrichting geen finan cieel© onderneming mag zijn, gedreven uit winstbejag, en dat beheer en bestuur van een medisca instituut ook onder medische leiding dient te staan. Aan het bestuur is het recht verleend een ïeening van f 50.000 uit te schrijven. Het bestuur bestaat uit de heeren prof. dr. H. Treaib, voorzitter; arts J. van Bree- men, secretaris; dr. C. Delprat, dr. S. de Lange, dr. M. Mendes de Leon, dr. G. van Wayenburg en prof. dr. C. Winkler; terwijl de heeren mr. G. Vissering en J. Ingenohl, architect., zioh welwillend hebben bereid ver klaard adviseur der vereeniging te zijn. (Hbld.) Vereeniging tot herstel van het land bouwbedrijf in Zuid-Afrika. - Wij ontvingen een sctkrijiven van het bestuur van bovengenoemde vereeniging, waarin wordt meegedeeld, d)at de koninklijke goedkeuring op de statuten eiken dag kau worden verwacht. Inmiddels heeft dfe vereeniging nog geen® m'ilitspeaiMonlijkikeiiid, maar wel reeds ecu wettig bosbaan, daar er voor de oplichting dener vereeniging geene koninklijke goedkeu ring noodig is. Winstbejag staat niet op don voor grond, lioewcl dc strekking evenmin zuiver pliUan- tropio is. Fai.teilpk is hot te. doen om rcn.tc- looze voorschotten te geven, in wolken vorm ook. die na ecnigen tijd terug zullen worden betaald Iediea- hóeft dus redelijke kansen zijn geld terug te krijgen. Het bestuur hoopt, dat niet slechts onkels kapi.üailiistoii geld ziuilIon geven, maar dat, ook do groote massa dJer gewone burgers, zal mee doen. Vele kleine bijdragen kuuneui een groot kapitaal opleveren en het hindert niemand, af hij over een bedrag van enkele guldens, gedurende eenige jaa*en geen rente ontvangt. De Vereoiviigiing hoopt ook, dat de talloozo locale en provinciale organisaties d!ie zaclii indiertijd, zoo in als buiten Nedierland, heb ben gevormd om. geld voor de boeren te ver zamelen en dlie nui hare taak als afgeloopen beschouwen, geneigd zullen zijn aub-ooiniiité's van do vereeniging te worden. Het bestuur dier vereeniging is op dit oogenbliik samengesteld, ais volgt Mr. H. Verkouteren, Amsterdam, voorzit ter; H. G. du Crooq, Amsterdam, Leidsche gracht 11. secretaris; P. W. van de Ven, Ginncken, penningmeesterC. van Goor Ezn., Amtcrdam Tj. vaai der Zeei, Brenke- len mr. F. II. G. vian der Hoeven, Alkmaar; H. Wcrhheim, Amsterdam.; A. Koolhoven, Bloemend'aal. Do vereeniging stelt zich volgens d!e sta tuten ben dioel de Hollandsoh-Afrikaansclio bevolking in Zuid-Afrika in staat te stellen haar landbouwbedrijf weder aan te vangen on voort te zetten. Zi j tracht baar doel te breiken door a. hot verschaffen, voor den kostende» prijs, van materialen voor huizenbouw, ijzer- draad, doorndraaid, palen, voor liet. omheinen van gronden, en wat in die gegeven omstan digheden zal blijken onmddidellijik noodiig ta zijn, tot hervatting van het landbouwbedrijf. b. het aankoopen of huren van gronden en het uitgeven dlaarvan tegen dón daarvoor door die vereeniging. betaalden koop- of huur prijs, met bijvoeging van een door liet bestuur te bepalen vcrlioaging, uitsluitend tot dekking der risico's c. het verstrekken van zoo mogelijk ren- teloozo geldelijke voorschotten. Eene door het bestuur der vereeniging aan te wijzen com- missie, bestaande uit in Zuid-Afrika. gevestig de peronen, zal beilat wonden met de uit voering van de in dit artikel omschreven middelen. Voor ieder bedrag van vijf gul dén dat door oon lid der vereeniging als contributie is bij gedragen, wordt hem een genummerd schuld bewijs aan toonedetr verstrekt, dat recht geeft op de terugbetaling daarvan uit de baten der vereeniging, ten tijjde van hare liikwidatie- Mocht een lid dier vereeniiging bedanken, vóór dat diotor hen» een bedrag van vijf gulden aan contributie is betaald, dan verliest hij alle aanspraken op de door hem. betaalde ccntriibutiëii en vervallen deze aan de ver eeniging. De anti-militaristische propaganda-ver- eeniging te Delft zo-nd naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld vóór 18 maanden hare sta tuten in, ter bekoming van de Koninklijk© goedkeuring. Sedert kwam noch de Ko ninklijke bewilliging, noch eenig schrijven van het departement van justitie in, waaruit kon blijken, dat tegen de goedkeuring be zwaar bestond. Hot bestuur der vereeniging zal trachten door mogelijke wijziging harer statuten als nog rechtspersoonlijkheid te verkrijgen. Een woord tot het publiek. Wij ontvingen een artikel onder bo venstaande titel, onderteekend door den hoer Oudegeest, voorzitter van. de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg-perso neel. In het uitvoerige stuk behandelt do schrijver allereerst de beschuldiging van ter rorisme in ons land te hebben uitgeoefend, en dit opvattende als „pressie op het spoor wegpersoneel", stelt hij daartegenover dat de overgroote meerderheid van de georgani- seerden en ook "van degenen die buiten de organisatie stonden, vrijwillig hot work heb ben neergelegd. Verder wordt in het stuk er op gewezen, dat organisatie® van spoorwegpersoneel vol strekt geen nieuwe dingen zijn, die in ons land voor rt eerst bestaan, „In alle beschaaf de landen bestaan zo en werken zij ten nut te en ten zegen van het betrokken perso nen. Dan, waarom zou ons niet vergund zijn te doen, wat voor alle andere arbeiders goed, nuttig en heilzaam wordt geoordeeld? „De eenige manier om onze belangen te behartigen en gehoor te krijgen voor onze grieven is voor ous, zoo goed; als voor welke categorie van arbeiders ook, krachtige oagar

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2