"binnenland. Uit den omtrek. ling tot/ belaatiingmnor in Charleston ver langd, waarover de Handetsoosmnnsie uit den Senaat in ongunstigen zin had gerappor teerd. Zoo vaak men over president Roosevelt te spreken kwamen, braken de neger» in een geestdriftig gejubel los. Zuld-Afrika. Het Laatste concentratiekamp ia nu ge sloten Allerlei. vDe twee levingen -die prof. Delitsc'i tot dusverre over Babel en Bij bel gehouden heeft, zijn thana in druk verschenen met een nawoord, waarin Delitsch nog eene de^de lezing over dit onderwerp aankondigt. Daar uit zal, zegt hij, blijken, dat hem ,,het be houden en opbouwen meer ter harte gaat dan het schokken en afbreken van aan het wankelen gebrachte pilaren. TTengevolge ven. oneen ighadeii mot de overheid, hebben in liet. district Tscherdinsk (gouvernement Perm, Rusland) alle artsen hun ambt neergelegd en liet gobi> 1 verlaten, zoodat op hei opgonblik in dit district geen artsen woonbonden zijn. Do overheid doet pogingen ai-taon to vinden, wien zij salarissen van 15002000 roelxsls aanbieden. Dte artsen hebben zieli echter solidair verklaard en wijzen een vestiging in dit gebood af. Wat de aanleiding is geweest lot dien krassen maatregel jegens de overheid, is nog niet bekend. vZaterdag is het vonnis geveld in zake de aanklacht wegens laster van den bankier C a 11 a u i tegen Fréderik en Thérèae flumr b e r t en Marie Dauriguac. Alle drie de aan geklaagden werden vr ij gesproken. Het vonnis werd als volgt gemotiveerd Hoewel de afzonderlijke beschuldigingen der Humberts tegen Cattaui wegens woeker over dreven schijnen on ook ten opzichte van ver scheidene punten een volledig bewijs van woeker niet is gebracht, blijven desniette min nog genoeg feiten over, om de tusschen beido partijen afgeslotene financieele zaken als verdacht te doen schijnen Daarom is niet aan to nomen, dat de Humberts „in vertrouwen" handelden, toen zij de aan klacht wegens woeker indienden. Daarmede vervalt ook het lasterlijke voornemen, en dient de aanklacht van Cattaui wegens be- ieediging afgewezen to worden. De klager is veroordeeld in de kosten van het geding. vEen eigenaardig tooneel, dat op de eerlijkheid van zekere Londen scha kringen oen eigenaardig licht werpt, speelde zich on langs op do Soho-square te Londen af. Daar werd sedert tenigen tijd een huis door re chercheurs bewaakt. Toen daarop een meu belwagen voorreed en met balen goed bela- den werd, wierpen do politie-beambten zich op de bevi achtera en er ontstond een woe dend geveaht. Natuurlijk ontstond er in een ommezien een oploop van menschen, en een der dieven maakte gebruik van een mo ment, waarop hij zijne armen vrij had, om ongeveer 50 goudstukken, die hij in zijn zak had, onder het publiek te werpen. Dit aar zelde geen oogenblik om zich daarvan mees ter te maken, geen enkele sovereign werdi later teruggevonden Allo dieven werden ge grepen, maar niet zonder dat verscheidene beambten gewond werden. De in beslag ge nomen goederen hadden eene waarde van 500 pond sterling. vBom sneltrein van den Grand- Trunk Kaal way werd Donderdagmorgen vioog in de nabijheid ven Whitly uit de rails ge slingerd en stortte van een 25 voet boegen dam. 30 reizigers werden min erf meer zwaar gekwetst De Staatscourant van Zondag 22 en Maandag 23 Februari 1903, bevat do vol gende koninklijke brul ui ton benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Leeuwaxdeu ter standplaats Leeuwar den nir. A. van Giffen, advocaat en candi- daat-notaris te Velp (gcan Rheden) benoemd tot ridder in de Oranje-N assau- arde mevrouw H.. M. J. de Klerck, geboren Schut van Krimpen aan den IJssel, te 's Grv- venhage; en da. J. Wijt, gewezen predikant bij hot krankzinnigengesticht Meerenberg te Bloemendaal; eervol ontheven van het bevel over Hr. Ma pnntnardek&hip Koningin WSlhebnina der Nederlanden do kapitein ter see I. van don Bosch dat bevc-l is opgedragen aan den kapitein ter zee J D Hedjning; benoemd bij do genie: bij don «taf van bot wapen tot majoor de kapitein F. H. L. do Wijs van dien staf bij hot korps genietroepen tot kapitein do oerote luitenant P J. P. van der Steur, adjudant van hot korps benoemd tot opzichter 1ste klasse van het stoomwezen do opzidhter 2c klasse 11. A. Kolk op verzoek eervol uit 's lande dienst ont slagen wegens phyaieke ongeschiktheid de Oost-I nd. ambtenaar met verlof dr D. F. Tollenaar, laatstelijk leeraar bij het middel baar onderwijs in Ned. Tndië. H. M. do Koningin on Z. K. H. do Prins woonden Zaterdag avond do uitvoering van het Robecnischo Strijkquartet in Deligen- tia bij. De koninklijke personen kwamen tien kwartier voor negen uur. H. M .do Koningin en Z. K. H. de Prins tkr Nederlanden wnron risberen voor middag in do Duitsche kerk under ge-lioor van cf» Ouandt, en H M. de KommgiM- Moeth- de Gronte kerk onder gehoor van de. Zetjdner. If. M. do Koningin gcx.it morgen een diner, waartoe uitgc-noodigd rijn do ad judant. it in buttengewon.-u dienst niet den rang van apper-officier te 's Gravenhage wo nende; zoomede do opper en vlagofficieren van land- en zeemacht to 's Gravenhage in functie. De Koninklijke Militaire Kapel zal gedu rende hot diner concert geven. Z. K. H. de Pnns der Nederlanden vertrok Zaterdag otn 1.37 van Apeldoorn, vergezeld door rijnen adjudant Hooft Graafland. IX; heer Loudon deed Z. K. 11. uitgeleide. O]) hot perron was veel publiek aanwezig. De minister van Waterstaat was Zater dag weer beter en op zijn departement aan wezig De plannen der regeering. Het VolksdagjbLad publieceerdte Zaterdag liet volgende bulletin „Van goedarh&nd vernemen wij dat tor landsdrukkerij te 'sGr&venhage een regeeringa. ontwerp tot spoedige invoering van het. ar beidscontract ter peree is. Daarin zou dus niet slechte het stakingsrecht der spoorweg beambten worden beperkt, maar dat- van de werklieden in 't algemeen. Het Volk zegt naar aanleiding daarvan „Zijn onze inlichtingen juist, dan zou dit bericht niet geheel overeenkomstig de waar heid zijn, maar het wetsontwerp slechts de werklieden van düensten van openbaar be lang betreffen." Het dagblad ..Het. Volk" maakte Zater dagmiddag jwr manifcMt bekend, dat do re- Vering van plan was vanaf a. s. Maandag den staat, van beleg af to kondigen voor Am- st- daim. 's Gravenhage cm Rotterdam Het Vaderland heeft van den minister van oorlog zelf vernomen, dat het gerucht omtrent het afkondigen van den staat van be leg van allen grond ontbloot is. Alle burgemeesters van gemeenten, alwaar spoorwegstations zijn, hebben van regoeringswego bericht ontvangen, den 24steu dezer en de volgende dagen, tot nadere ken nisgeving, hunne gemeente niet te verlaten. In een te Naarden gehouden vergade ring van „Stad en Lande van Gooliand werd de aanvrage van den heer R. Kuiper te Amsterdam, om 251 H.A. grond to ver krijgen voor een waterleiding voor Amster dam-, aangehouden. Een zelfde lot trof de aanvraag van de maatschappij „Crailoo" om gronden in koop te verkri^jen. De kapitein A. A. van Sohilfgaarde van het 5e regiment infanterie te Amersfoort, zal worden benoemd tot adj. bij dat korps. De kapitein der artillerie C. F. Gite en de 2e luitenant der infanterie J. C. van Nouhuijs, beiden van het O. I. leger, zullen 28 dezer per stoomschip Koning Willem II naar O. I. vertrekken. Van bet 2e reg. infanterie is een de tachement vertrokken naai- Tilburg onder commando van den kapitein Stoof en onder medegeleide van de luitenants Beerstccher, Moonen en jhr. Witter van Hooglandt. Naai- aan de N. Ct. ter oore kwam, zouden or plannen bestaan onn hot 7e regi ment infanterie te Amsterdam met het 2e te Maastricht van standplaats te doen verwis selen, met het oog op do vele Amsterdam mers, die deel uitmiken van het 7e regiment. De president van de Fransche Repu bliek heeft benoemd tot ridder der orde voor Landbouwverdienste (Mérite Agrioole) den heer J. de Breuk, wethouder der gemeente Haarlem. In eene plechtige openbare ritting van de arrondissement»-rechtbank in den Haag had Zaterdagmiddag de installatie plaats van jhr. rar. J. F. Schuurbeque Boeye als pre sident, en jhr. J. W. Quintus als vïce-preei- dent dier rechtbank. Van een verhooging der maxima van de eerste en tweedo klerken is geen aprake bij de tractementen-regeling voor de klerken en beambten van algemeen bestuur. Wel zullen de maxima der tractementen van bo den en knechts verhooging ondergaan. Tengevolge van aanstaande woou- plaatsverandering heeft de heer Van Wie- tingen, voorzitter der Kon. Vereeniging „het Eereteeken voor belangrijke Krijksverrich- tingen", als zoodanig ontslag genomen. Tot rijn opvolger is gekozen het bestuurslid de beer C. C. J. Kiewit De heer A. Voor», pred bij de berv. gemeente te Wolvega (Fr.), is benoemu tot directeur der weeeinriohting te Neerbosch. Te Groningen is overleden P. J. J. Stoop, gepensioneerd kolonel, oud-militie commissaris der provincie Groningen In die Vrijidiag gehouden vergadering van da Kamer van Koophandel te Amster dam werd een rapport uitgebracht der com missie welke in opdracht had een onderzoek in te stellen naar de wenschelijjkheid der in voering van oen wettelijk geregelden tijd. De commissie, bestaande uit de heeren G. v. d- Horst Hzn., J. Muysken en Ed. Ger- zon had z.cii, om te komen tot beantwoor ding der vraag welke tijd voor Nederland, de meest gewen sell te zou zijn, de volgende vragen gesteld: 1. 1» de invoering van een wettelijken tijd in Nederland wenschelijkt 2. Zoo ja, moet als wettelijke tijd een zoo danige worden aangenomen, dat tevens een heid van tijd in °n9 land worde verkregen? 3. Zoo ja, welke tijd tornde in dat geval als wettelijke cenige tijd moeten worden aan genomen Omtrent de wenschelijkhedd van invoe ring van een wettelijken tijd bestond bij de oammissio eenstemmigheid. De meerderheid dezer commissie nl. de heeren Van der Horst on Mqyaken ver klaarde zich voor invoering van den Weet- Europoeachen of Groenwich-tijd, terwijl do minderheid der commissie de heer Gerzon zich uitsprak ten gunste van den Midden- Europeeschen tijd. Bon keuzo werd niet godnan To Maastricht heeft zich een afdeeling geconstitueerd van den Volksbond, vereeni ging tegen drankmisbruik. Het bestuur is samengesteld uit do hh. R. Sehoepp, mr. A. Wynans, dr. E. Oordewener, mr. R. van Goldern, dr. E. Schreinemacher en dr. H. B. Hoisboer. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Bestond aanvankelijk het voornemen om het gebouw van het Ministerie van Binnen- landaclie Zaken, welks verbouwing het meest spoedeischeud is, onder te brengen in het Rijksarchief, thans moet in overweging zijn eeue verplaatsing van de bureaux van Bin- nonlandsche Zaken in het aangrenzende mi nisterie van Waterstaat, welk laatstgenoemd departement dan tijdelijk naar het archief gebouw op het Plein zou verhuizen. Voor de vestiging der afdeeling van het aan ruimte te kort komende ministerie van Oorlog heeft men 't oog op ,een groot huis aan liet Hof spui. Men verneemt dat de dhef vvui het Staatsspoorstation te 'sGravenhage Zaterdag blijkbaar handelende op honger last, de be ambten op het station eu 't emplacement ge- waarsohuwd heeft dat ieder beambte die het werk staakt, zich geschorst kan rekenen, waarop ontslag door de directie kan volgen. Zooals bekend is, bobben de sttetionedhefs reciitt tot schorsing „Zijn wij wel ingelicht, schrijft het Han delsblad, dan rijn de debatten op de Vrijdag avond gehouden vergadering van hoofdbestu ren van Nederlandsche vakbonden zeer warm zijn geweest. Er beston vooral verdeeldheid over de vraag af onmiddellijk de ailgemeene werkstaking zou worden geproclameerd, dan «vel getracht zon worden het vermeende ge vaar af te wenden door een gedeeltelijke sta king. De uiterste partij heeft het op de vetrgar doring niet kunnen winnen. Echter werd aan haar wenscben iu zooverre tegemoet gekomen, dat aan het comité van verweer een zeer uit gebreide volmacht werd gegeven. De bevoegd heid van het comité wordt slechte beperkt door de beslissing dat bij een mogelijke „aan randing van de vrijheid van den arbeider on middellijk de staking zal worden geprocla meerd voor het spoorwegpersoneel en alle transportarbeiders. Leidt deze staking niet tot het gewenaebte resultaat, of geeft ze aanleiding tot een krach tig optreden van overheidswege, dan zal ze Vorden uitgebreid tot de bedrijven, welke voorzien in de dagelijksclie levensbehoeften en zal zoo noodig ten slotte de algemeen» werkstaking worden geproclameerd. Wij vernamen dat de gemeente-werklieden rich wel onthielden van deelneming aan d» beraadslagingen, doch te kennen gaven voor een groot deel althans, waarbij in 't bij zonder werden genoemd de gasbewerkers dat rij zich aan het bevel tot staking zullen onderwerpen." Aain dé stemming werd deelgenomen door alle vertegenwoordigde vereenigingen, uitge nomen enkele plaatselijjke (Amsterdamsche) corporaties en den Nederl. Bond van Onder wijzers. De rijksveldtwachters uit het 4e district (Z. H.) die gedurende de staking te Amster dam aldaar dienst deden zijn Zaterdag van daar te 's Gravenhage teruggekeerd, terwijl de manschappen uit het 5e district (Zeeland) alsnog in Amsterdam dienst blijven doen. Men weet dat de jongste spoorwegsta king de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en de Federatie van Spoorweg-organisaties tot elkander heeft gebracht. Gisteren werd in „Plancius" de aange- kondigde vergadering gehouden- van afge vaardigden der beide corporaties, ten einde eenige geschilpunten welke ten opzichte der statuten nog bestonden uit den weg te rui men en verder die maatregelen te nemen wel ke strekken om de nieuwe organisatie defi nitief te veetigen. De groote zaal van „Planfcius" was stamp vol. Nadat Petter in zijp openingswoord da „welgeslaagde" spoorwegstaking had her dacht, de kracht der organisaties had ge roomd, waaraan „bonden van orde" geen af breuk zouden kunnen doen, hield de heer Oudegeest een rede, waarin hij o. m. een woord van protest liet hooren tegen de „groo te pers", en de eerlijkheid der verslaggevers stelde tegenover de onbetrouwbaarheid der redacties, dio ingezonden stukken van het bestuur uit het verband rukten en dan over brokstukken artikelen gingen schrijven. Spr. ontwikkelde voorts de bestaande grie ven der spoorwegarbeiders, die 60 jaar lang vertrouwen hebben gehad in de directies welke hen 17, 18, 21 en 22 uren per etmaal liet werken* tegen loonen van f 5 en f 7. Vervolgens kwam Oudegoest ,op tegen de beschuldiging van terrorisme en sprak hij tegen dat arbeiders die werken wilden met de revolver op de borst waren gedwongen te staken. Spr. zeido te hopen en to verlangen dat eerlang met een nieuwe oproeping tot weder, legging van den arbeid noodig gemaakt zou wordendat men de organisatie rust zou laten, dat de Pers hare ophitsingen zou sta ken en met de organisatie meewerken tot handhaving van rust en vrede. Zoolang ech ter nog niet bekend is welke houding do regeering wil aannemen tegen georganiseerde arbeiders zal de vrede een gewapende vrede moeten zijn. Daarna werd madedeeling gedaan van het geen in de Vrijdagavond 1.1. gehouden ver gadering van hoofdbestureu der landelijke vakbondon was besloten O. m. dat in het Comité van Verweer zullen plaats nemen voor het N. A. 8. de heer Van Erkel, voor de Federatie van arbeiders in het water transport de heeren Weasels en Meijer, voor de S. D. A. P. de heer Vliegen, voor do Vrije Socialisten de heer AJkema en voor het Spoor- en Tramwegpersoneel de heer Oudegeest met een nog nader aan te wijzen bestuurder dier laatste organisatie. Na deze rede werden de punten der agenda behandeld. Mot 512 tegen 470 stemmen werd besloten dat te Amsterdam het hoofdbestuur der nieuwe organisatie zal worden gevestigd. De kous ginjg tusschen Amsterdam als brandpunt der arbeidersbeweging en Utrecht als middelpunt dee lands. B6j deze stemming bleek tevens dat 10.000 leden waren verte genwoordigd. Volgens den heer Oudegeest mocht de nieuwe orgasisatie worden geschat als te omvatten 12000 spoorwegarbeiders. Het hoofdbestuur der organisatie zal zijn samengesteld uit het dagelijksche bestuur en vier groepen elk bestaande uit vijf leden, nl. afgevaardigden van lo. het stationspersoneel, 2o. het machine-, locomotief- en loodsperso neel, 3o. liet bewakingspersoneel eu 4o. het personeel der Centrale werkplaatsen. De amb tenaren in de organisatie zullen dan vertegen woordigd zijn in het bestuur doordat van elke vijf leden dei* vier genoemde groepen er een ambtenaar zal zijn bij het door de groep vertegenwoordigde dienst-categorie. Door een der Utreohtsche afgev., Bonman, werd gevraagd of het niet noodig zou zijn dat eventueele stakingen werden geprocla meerd door het hoofdbestuur, na het hooren der algemeene vergadering. Oudegeest en andere aanwezigen betoogde evenwel dat de practijk vorderde dat op een gegeven oogenblik het hoofdbestuur algeheel souverem moest zijm ten opzichte van het proclameeren eener staking. Een incident ontstond hierop, doordat Bou- rnan, uit Utrecht, die de noodzakelijkheid van het hooren der afdeelings-iafgevaardig- den bij staking volhield, mededeelde dat hij, tijdens de jongste staking enkele leden zijner afdeeling had kunnen bewegen tot staken; door te zeggen dat het om 50 Ioonsver hooging ging. Oogenbliikkelijk zeide Petter hierop dat Bonman dan dit personeel door leugens tot «taking had overgehaald, terwijl Oudegeest in twijfel trok of dit wel organisatieleden weren geweest, daar Utrecht reeds voor ont vangst der order van het hoofdbestuur ge staakt had. Een ander lid uit Utrecht, Olie, verweet Bouman in heftige bewoordingen dat hij onwaarheid sprak. Er was gestaakt uit soli dariteit. Bouman, door den voorzitter uitgenoodigd, het door hem medegedeelde te bewijzen, deed een omstandig verhaal, doch hieruit'bleek niet dat van de vraag om loonsverhoorira sprake was geweest. Nadat de voorzitter den afgevaardigde over zijm onvoorzichtige en onbewezen, uitlating had berispt werd het incident gesloten ver klaard. Bij de verdere bespreking over de .wijze waarop een staking moest, worden geprocla meerd werd meermalen en van verschillenden zijden vertrouwen in het hoofdbestuur uit gesproken en aan dat bestuur ten slotte ten opzichte van het proclameeren van stakingen vrijheid gelaten als te voren. Evenwel zal de wenschelijkheid worden overwogen om de ge vallen van staking en de wijze van proclamee ren daarvan te doen regelen bij Huishoude lijk reglement. Na dat enkele punten van minder belang waren behandeld, kwam ten slotte aan de orde het salarieëren van eenige hoofdbestuurs leden en het losmaken déaer bestuursleden van de spoordirecties. Als bezwaren hiertegen werden genoemd, dat zulke hoofdbestuursleden geen voeling zouden blijven houden met de organisatie, dat daardoor het vertrouwen der leden in hun bestuur zou verzwakken!; dat eindelijk de directies de hoofdbestuursleden niet meer zou den willen erkennen. Ook werd betwijfeld of de organisatie voldoende financieele draag kracht 2Jou bezitten om gesalarieerde hoofd bestuurders te hebben. De voorzitter weerlegde deze bezwaren. Uit een voorloopig opgemaakte begrooting toon de spr. aan dat de organisatie zou kunnen re kenen op een totaal aan inkomsten van f22400, terwijl bij het. salarieeren van 3 hoofd bestuurders ieder met f1500 jaarlijks, een saldo zou kunnen overblijven van f2800. Tegenover dé mogelijkhed dat het leden tal zou verminderen, wees spr. erop dat. de loonen zullen moeten stijgen en daarmede de contributies. Wegens het vergevorderde uur kon de be raadslaging over deze quaestie niet verder worden voortgezet en werd de beslissing in deze bepaald op de volgende vergadering, wel ke den 15en Maart as. te Utrecht zal wor den gehouden. Ten slotte werft bij aoolaimatie een motie der afdeeling Amersfoort aangenomen, waar door met klem bii het. hoofdbestuur erom aan gedrongen wordt da dit epoetHg een Toonre geling ontwerpe m besprek*. Nadat do Voorzitter nog eens had aange drongen op het behouden der eenheid en het maken van propaganda, voor de organisatie, word de vergadering gesloten. Dé vereeniging van personeel dér Eerste Ned, Eleetr. Traan te Haarlem heeft rioh aangesloten bij den Ned Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel Men. deelt aan de Tel. mede, dat te Amsterdam alle ambtenaren en beambten aan het Centraal-station, door de directies een voor een de vraag is voorgelegd, of «ij bij voorkomende gelegenheden al dan niet zouden staken. In eene vergadering van na té melden hoofdbesturen is vastgesteld het volgende manifest aan de Nederlandsche arbeiders: De Hoofdbesturen van het Nederland sch Werkliedenverbond „Patrimonium", den Chris- telijk-Nationalen Werkmansbond, de Werklie- den-vereeniging „Maarten Luther" eu het Chris telijk Arbeidssecretariaat, spreken hunne verontwaardiging uit over den oproep tot staking uitgegaan van zich noemende neutrale en socialistische bonden op 20 Febru ari te Amsterdam ver gatier d protesteeren tegen de poging om de Ned. ar beiders te brengen tot revolutionair verzet tegen de Regeering, een verzet in beslisten strijd met de christelijke verhouding tusschen volk en vnjj- heid, niet te rechtvaardigen door hot l>estaan van rechtmatige grieven onder de spoorwegarbeiders spreken hunne overtuiging uit. dat de arbei dersbeweging door de paden van liet recht te verlaten zich de kracht lot blijvend welslagen rooft, daar Gods zegen niet kan rusten op een streven, waarin met Zijn Woord en Wet niet wordt gorekend. rijn overtuigd dat dit ministerie krachtens rijn beginselen en gee r inga program bij het vervul len zijner zware taak de rechtmatige zelfstandig heid der arbeiders zal handhaven vork lanen, dat christen-arbeiders de Regeering in deze moeilijke tijden hebben te i'sunem en roenen alle arbeiders van christelijk be ginsel op zich te organiseeren in eigen vereeni- ging/en, opdat ook in de vakbeweging de voort werking der revol-itionaire beginselen worde ge keerd en de strijd voor het reoht en belang der arbeiders worde gevoerd naar de beginselen van Gods Woord. Tegen staking. De afdeeling Zutphen van de Vereeniging van spoor- eu tramwegpersoneel heeft zich tegen staking verklaard. Alle vrijheden tot dusver toge- staan aan in de kazernes en elders te Am sterdam aanwezige troepen., zijp Zaterdag ingetrokken. Niemand mag de kazerne meer verlaten, terwijl ook niet meer toegestaan wordt de militairen in de kazerne te bezoe ken, Vermoedelijk houden deze maatregelen verband met de gehouden vergadering der hoofdbesturen van vakbonden, ter bespre king van een algemeene werkstaking. Velen zulleui zicdi bobben afgevraagd waiaaitoe ini geval vaai wamordeilijlkihieiLd te Amsterdam dé stuikrijiders tier vekl-artilleraa zullen worden gebruikt. Naar aan do N. C. woadit medegedeeld, be staat hot. plan om bijl eweutuoele staking dor machinisten deze nijlitbai'ien die wagens aan do rajigeerstatioins mot paarden te dioen ran- .geereai. Dit is volstrekt niet nieuw. Op sam- niiigo stations dier H. IJ. 8. M. i» déze motholdie naituiurlijik zeer beperkt in gebruik. Men meldt uit Hengelo aan het Volk Vergezeld van. den burgemeester onzer gemeente en den ingenieur der Staatsspoor wegen G. W. van Heukelom2 hebben do hier aanwezige kapitein, luitenants der infante rie en de majoor der maréchaussee een in spectie gehouden op d© lijnen der Staats spoor, in het bijzonder werden de wissels nauwkeurig onderzocht. Alle brigade-commandanten der rijks- veldwaclit hebben aanschrijving ontvangen om manschappen bosohikbaar te stellen tot bewaking van de spoorlijnen in hun district, In volle uitrusting moeten rij zirh Dins dagmorgen op de hun aangewezen stand plaatsen bij de burgemeesters aanmelden. Bewaking der spoorbruggen. Men sohreef uit Friesland aan de N. R. Ct, Zondag en Maandag zullen alle bruggen op ozne spoorlijnen bewaakt worden door politie. Rijksveldwachters uit niet aan den spoorweg gelegen dorpen zijn opgeroepen, brigades maréchaussee® zijn versterkt, elders is bereden politie gedetacheerd. Daar ech ter de rijkspolitie niet voldoende is om al dus de spoorwegen te bewaken, is van over heidswege aan de burgemeesters van aan de lijp. gelegen lijnen het verzoek gericht, ge meentelijke politie met dit toezicht te belast ten, waaraan voldaan wordt. Vóór den eer sten morgentrein moeten de bewakingspos ten betrokken zijn, na het passeerem van den laatsten avondtrein mag ingerukt wor den. Voorloopig zal dit bewaken, zooals we reeds zeiden, heden en morgen geschieden. Er schijnt dus ,een en auder te broeien, onder het spoorwegpersoneel in Friesland, waai van de overheid onderricht is, doch waarvan de buitenwacht niets afweet, omdat het perso neel zeer gereserveerd is. Wij vernemen dat ook bij de wissels politieposten zullen ge plaatst worden. O n-v a d e r 1 a nd a 1 i e v e n d e mili tairen. Men zendt aan de O. H. C. die vol gende motie: De afdeeling Haarlem van den Bond van Miliciens en OucMtfilkaens, vergaderd op Dcnipdeixlög 19 Februari 1903, gelezen heb- bandie de motie van den. Bond van audi en actief dienende Israelietisdlie militairen van land- en zeemacht hier te lande en koloniën, getrouw aan. ons vorstenhuis en vaderland, feliciteert dia stellers deze motie met hun vaderlandsliefde, doch aanvaardt wederkieenig die vaderlandsliefde niet. Brand tejieiden. In het groote café-restauranii van den heer De Jong, staan de aan den Hoogenrij|ndij)k nabij Leiden, ont stond Zaterdagavond een felle brand, die zich ook voor de aangrenzende perceelen zeer ernstig liet aanzien, vooral daar de wind zoo hevig was. De brand/weer was spoedig aan wezig en gaf met twee stoomspuiten, drie handspuiten en twee brandkranen twee uren aanhoudend water. Spoedig bemerkte men dat men van het brandende perceel niets meer kon redden, zoodat alle pogingen wer den aangewend de. belendende panden te be waren. Hoewel een aangrenzend perceel ook door het vuur werd aangetast gelukte het ten slotte tocu den brand tot het eene per ceel te beperken. Verscheidene huizen kre gen evenwel waterschade Huis en inboedel ware a verzekerd. - De vierling een éénling ge worden. Heel Amsterdam sprak een paar maanden geleden over het geval dat de vrouw van een brievenbesteller het leven had geschonken aan een vierling. De vier kinderen et waren allen meis jes werden jn het Wilhelminagasthuia verpleegd in eene couveuse en bijzondere be langstelling hebben de Amsterdamsehe moe ders getoond in de ontwikkeling dezer klei nen en den toestand der moeder. Tot onzen spijt moeten we mededeelen dat dezer dagen drie der meisjes zijp overleden, terwijl <1© vierde in de couveuse verpleegd blijft en men hoopt naar in het leven te behouden. De moeder zal binnenkort het gasthuis ver. laten. (N. v. N.) Zondagmiddag is in het ,Gdbou(w voor Kunsten en Wetensch. te Utrecht eene groo- 11 protestmeeting gehouden tegen den eed breuk van de spoorwegarbeiders en tegen do jammerlijke gebeurtenissen der laatste dagen van Januari 1903. Do vergadering was georganiseerd' door de anti-aoc.-dem. Bond van Spoorweg-personeel „Recht en Plicht", en werd geleid door dieps voorzitter den heer J. Zegers. ladingmeester S.S De groote zaal van het Gebouw voor K. ep W. was geheel bezet, zoodat naar schat-

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2