M°. 5. Tweed© Blad. 8" Jaargang. Zaterdag 4 Juli 1903. KOLONIËN. FEUILLETON. Indische Penkrassen. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post. - 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertcntiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgeverss VALKHOFF O C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Tclephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN f5.75, - 0.15. ▼na 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bostaan voordeetige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene cironlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-lNDiE. K o r i n t j ri. De Padarager van 28 Mei beriaht: Morgen zuilen per gouvemements stooara- SJdlxip Condor naar Indrapoera vertrekken ce luitenainib-kalanel der infanterie. G. J. H. Bruynas, aan witm al si adjudant is toege voegd do eerste-luitenant F. Fisciher, bene vens 75 man troepen. De officier van gezondheid der eerste klasse P. Wijga, benevens 26 ziekenverplegers e« handlangers, gaan mede. Het personeel der ambulance, zooals ge zegd 26 personen buiten dein officier van gc- zomidlhoid, bestaat u/it do sergeant-ziekenop- ziahter van Wijk, Cuiiik en de Blaiuwe, 3 kor poraals cn 7 soldaten-ziekenverplegers, bene vens 10 handlangers. Do Java-Blode brengt het volgende be richt Het rechten-half 16o bataljon zal als expo- ditionajïre Korïntji-colonne in drie échelons derwaarts vertrekken. Ie échelonkapitein Do Koek van Leeu wen, luitenants Van den Bergh en Van Se- venter, 1 sectie Europeanen en 1 peloton inlanders; 2e échelon: kapitein Jonker, luitenants Hajeniua en, Van de Water, 1 peloton Euro peanen en 1 sectie inlanders; 3ei échelon: luitenant Van Blijenburgk en 'Scheurleer, 1 sectio Europeanen en 1 sectie inlanders. Het vervoer over zee (Emmahaven-Indra- poeri Ganting) zal per gouvernementsstoo- mcr plaats vinden. De toestand van den rogeerings-com- missaris voor de mijubouwzaken, mr. A. Lou don, die nog altij|d in het Tjikini-gesticht wordt verpleegd, is, naar de J.-B. meldt, zoodanig verergerd dat de geneesheeren zijn terugkeer naar Europa noodzakelijk achten. Mr. Loudon zou den lOen Juni met het stoomschip Koningin Wilhelmina naar het Vaderland terugkeeren. Wiji lezen in do Java-Bode van 22 Mei In den loop der volgende week zal ter landsdrukkerij van dr. C. Snouck Hurgronje verschijnen een monografie over het Gajoc- ilarad en zijne bewoners, waaraan een kaart zal zijn toegevoegd van dat, tot voor kort onbekend gebied op de schaal van. 1 20,000 en nog iets meer uitgewerkt dan de jongste overzichtskaart van Atjeli en Onderhoorig- heden. In de 26 Mei verschenen Javasche Cou rant is afgekondigd het koninklijk besluit van den lOen Maart jl. no. 40 (Staatsblad no. 221), behelzende de bepalingen, winst op ge neesmiddelen, en wel door de militaire apo thekersbedienden tot den rang van onder-lui tenant. Het interessants te daaruit zal voor belanghebbenden wel rijn dat zij een trak tement zullen genieten van f 250 's maands, dat ziji geen deelhebbers mogen rijn in het weduwen- en wezenfonds dér officieren en ook uitgesloten van liet aandeel in de winst op geneesmiddelen, welke door de militaire apothekers en officieren van gezondheid te- geil betaling aan particulieren worden ver strekt- Wanneer wij niet verkeerd rijn ingelicht da,i is reeds een stevig gemotiveerd voorstel door den chef van het wapen der genie in- A uleurnrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XVII. Aan liet station weer een drukte van be lang! Europeanen, Inlanders, Chinoezen oh. Arabieren loepen er in haastig gedoe d.or elkaar. Men kan bijna geen kaartje krijgu want iedereen wil hot» eerst geholpen woicïcu. om toch vooral maor zoo spoedig mogelijk weg te komen. Aan bekoorlijjk füe maken, denkt men niet. Br wordt verschrikki ink gedrongen, en diat in die hitte! Eindelijk zijn we klaar en gelukkig kom1, er nu spoedig een trein en stappen we in. Eerst nu geraken wc Weer wat op dreef c i kunnen wo ons reporterboekje voor den u:.g halen, om oen en ander aan te teekenen. Wat ziet er hier alles nog primitief uit vergeleken bij Europa! Wat kleine locomotief en wat antieke Wag- gons! Ze doen denkeu aan een locaaltredn^'e, ergons in een achterafhoek van Holland! Het witto station echter is niet onaardig en vooral dat door elkaar geechairel van bont geklecde Inlanders en vreemde Ooster lingen maakt een schilderachtig effect. Eiinicïelijik vertrekt de trein en een zucht vaai ver li oh tingontsnapt onze borst, w'ant dal! Priok was me een bezoeking. Eén oogen- blik raakte ik zelfs in een Bas Vethstemming gediend om aan de tien oudstt militaire op zichters van den dienst mede den rang van onderluitenant te verleentn. En zoo zullen wiji ten slotte dien, rang ook wel bijl de artillerie en cavalerie zien invoe ren, want er is geen enkele reden waarom de onderofficieren bij die wapens, w.o. verschei- denen hjaoj verdienstelijk of ficiersjdi ens ten verrichten, ook niet zouden mogen deel en in de, aa.i hunne collega's van de infanterie ver leende gunst, riet is een uitmuntend middel om goede plichtsbetrachting te beloonen en krachten, die men liefst niet wil missen, nog eenigen tijd in het leger te behouden J.-B. De oogstvooruitzichten lui den voor West-Java over heb algemeen, en voor de lager gelegen streken in het bijzon der, weinig gunstig. westTndië. Cura9ao, 12 Juni. Naar aanleiding van een correspon dentie van een buitenlandsah blad uit 's Gra venhagen over Curayao, schrijft de Cura- faosche Courant o.a. „In do laatste tijden wordt in vreemde bladen de toestand van Cura$ao al te dik wijls besproken, en het schrijven, dat wij thans behandelen, heeft boven en behalve het doel onzen landvoogd aan te vallen, den schijn van een tendenz artikel, om aan het zoogenaamde! „Nederlandsoh koloniaal wanbeheer" een einde te maken. Het Nederlandsche koloniale beheer, ver geleken bij dat van andere koloniale mo gendheden, kan echter, zooals herhaaldelijk door onpartijdige schrijvers is aangetoond, aan de groote mogendheden tot voorbeeld strekken, era niet zelden is het geschied', dat zelfs daar waar op het bezit der Nederland sche koloniën geaasd wordt, erkend werd, dat Nederland als koloniale mogendheid eene betere politiek volgt dan menige groote mogendheid. Verscheidene generaals der revolutie van Venezuela, onder wiera de heer Matos, zijn den lOen Juni op Curasao in de booten uit de kusten dier republiek aangekomen. Dit is geschied tengevolge van de neder lagen door de revolutionairen in de laatste weken in den staat FaJoon geleden. Kameroverzicht Vergadering van Vrijdag 3 Juli. Geopend ll£ ure. Suikeraccijns. De beraadslaging wordt voortgezet. De heer Bos kan zich in hoofdzaak vetr- c enigen met hetgeen door de heer en Schaper en Tydeman is aangevoerd. Vast staat het, dat zoo spoedig mogelijk tot verlaging van den accijns moet worden overgegaan, om dit uitmuntende genot-voedingsmiddel zoo gauw mogelijk binnen, het bereik van groo- ter kring te brengen. Maar er is meer. Door te handelen gelijk wij nu doen, voldoen wij niet aan den wil neidergelcgd in de Brussel- sche Conventie, door ons mede onderteekend Wij zullen voortaan niet anders doen dan de premiëu, die tot dusver werden uitge keerd, in de schatkist te laten vloeien, het geen natuurlijk niet in den. geest van de Conventie is. Naar Spr.'s meening is het dan ook plicht van den minister niet te vragen naar zijn werkplan, maar zoo spoedig mogelijk een voorstel te doen tot belangrijke! verlaging van den accijns, waardoor het suikergebruik zal toenemen. Kan niet dadelijk eene belang rijke verlaging worden aangebracht, laat men dan, beginnen met eene geleidelijke verlaging. Langer uitstel zou Spr. verkeerd achten en wanneer de stap thans niet gedaan wordt, zal men gerust kunnen zeggen: er komt ntets van. Spr. wijst er op dat het verbruik steeds stijgende is en de prijs regelmatig lager wordt. Zoo is b.v. in Frankrijk in de laatste 7 jaren de prijs 20 gedaald era de suiker- consumptie verdubbeld. Met dein heer Schaper meent Spr. dat j het mogelijk zal zijn den accijns jaarlijks met een klein bedrag te verminderen. Het I denkbeeld is reeds aangegeven om den accijns b.v. jaarlijks gedurende een zeker aantal jaren te verminderen, maar de minister I is daarop niet ingegaan. Wil do minister alsnog op dat denkbeeld I ingaan? Voor den land- en tuinbouw acht Spr. verlaging van den accijns een groot belang. Nu nog een enkel woord over de surtaxe. Door de heeren Van den Berch van Heem- j stede en Van Bylandt werd de meening verkondigd, dat de surtaxe geen verhooging I van den suikerprijs tengevolge zal hebben, i Lang is echter die stelling niet vol te hou den. Spoedig toch zullen zich kartels vor men, om den prijs binnenslands op te zet ten. En al zal dit de schatkist geen geld kosten, het zal dan toch geld kosten aan de verbruikers en daarop komt het aan. Spr. wijst er op dat langzamerhand ver schillende landen tot protectie rijn overge gaan, zoo ver zelfs, dat men al weer maat regelen gaat beramen om tot het vrije ruil verkeer terug te komen Wijzende op do ingekomen adressen wijst Spr. er op, dat adressanten nog naif genoeg rijn om te zeggen: stuur ons maar een ac countant en wanneer dan blijkt, dat wij in de laatste jaretn met verlies werken, dan zult ge toch wel erkennen, dat wij geholpen moeten worden. Spr. erkent dit volstrekt niet. Laat de aocountanb dam ook die vroegere winstge vende jaren eens nagaan. Tal van industriën die vroeger winst maakten, werken in den laatsten tijd met verlies'. Met een zwervende surtaxe zou Spr. zich ook niet kunnen ver eenigen. Men kan de bestaansvoorwaarden, zelfs van de suiker-industrie, waarvan men zooveel gegevens heeft, niet voorzien. Afge scheiden van een grondwettig bezwaar, be staat er dus een economisch bezwaar-. De heer Mees zal spreken over de veria- J ging van den accijns; over het stelsel van de wetsontwerpen, over de surtaxe. Wat het stelsel van het wetsontwerp be- j treft. Het st'la"! van dit ontwerp ia een illustra- bic van de vraag of een tractaat eisohb een 1 wet. Spr. ia niet eens dlat de Brasselsche con ventie niet eischt met September direct tot verlaging van den snikeracaijns Over te gaan. B de oonventie is daarvan geen sprake ge weest- Men wille slechts limitatie van de surtaxes en afschaffing der premiën. Spr. zou het overigeras een gelukkig oogera- blik hebben geacht tot verlaging mode te werken om daardoor het suikerverbraik te doen toenemen ouder hot volk, maar do vraag is: kan dé schatkist dat lijden? Spr. is het oneens met hen die thans het psycho logisch oogenhlik gekomen achten voor ver laging. Zijns inziens laat de financieelo toe stand dit te ana niet toe. Om dit aan te fcoo- nen treedt Spr. in eene beschouwing van den stand onzer geldmiddelen. Wat de verhooging van den accijns op het gedistelleerd betreft, Spr. zon daaraan op dit oogenblik rijn stern niet geven. Dat eiaoht de toestand niet, maar voor de toekomst riet Spr. den financisden toestand niet licht in bij de stijging der edschera. Beweerd wordt dat de accijns hier boven matig hoog is, veel hooger dan in Frankrijk, Engeland en Duiteahland. Gedeeltelijk is dfft zoo, maar men vergete niet dat daar een hooge tabaksbelasting ia Spr. dioet verder uitkomen dat er een te groot verschil in be lasting bestaat tusechen de basterd- en de ruwe suiker en suiker die zóó geconsumeerd: wordt, en hij hoopt dat de Min. daaraan eens zijne aandacht zal schenken. Nu ten slotte een enkel woord over €x) surtaxe. Zeer ten onrechte vrilde men het doen voor komen dat de conventie ona de verplichting van surtaxe oplegt. Dat is onjuist. Spr. ge looft dan ook dat de Min. goed gedaan heeft rijn voortstel omtrent de surtaxe terug te nemen. Dat zou nog grooter onzekerheid heb ben gegeven. Wat da adressen betreft die hier rijm ingekomen van beetwortelsuikerfa- briekanten, rij wijzen wel op fabrieken die verleden jaar gesloten rijn, maar aiesfc op de nieuwen die geopend rijn. Spr. juicht het toj, dlatfc wij) met 1 September verloet zullen zijfn van de premieën die 24 millioen aan de schatkist hebben gekost. Hij) hoopt dat Reg. en Kamer er voor zullen waken dat zulk een toestand herboren worde. De heer De Waal Ma 1 efijt verheugt zich over de intrekking van het ontwerp tot verhooging van den drankacedjns. Dé heffing van surtaxe wordt door hem verdedigt, era ooi: hij verzoekt de Re geering een onderzoek in te stallen naar dén toestand der suiker fabrieken bijl wier lot de landbouw en de arbeiders nauw betrokken rijn. Ten slotte nondt Spr. eene beschouwing over de voedingswaarde van de suiker, waar over de geleerden het niet eens zijn. De lieer Z ijl 1 m a heeft geen overwegend1 bezwaar tegen het ontwerp al is hij er niet onverdeeld mede ingenomen. Met intrekking van liet vorige ontwerp is Spr. daarentegen we! ingenomen. Zeer zou hij het betreuren vai neer de suikerindustrie door dit ontwerp getroffen zoude worden, maar hij gelooft het niet. Heffing van surtaxe acht Spr. niet noodzakelijk, hoewel hij er in beginsel voor is. Spr. stelt vertrouwen in dezen minister en rekent er op dat, wanneer onze suikerin dustrie ernstig bedreigd mocht worden, zij geholpen zal worden. Do heer De Ram zegt, dat Iiijj en het district dat hij vertegenwoordigt, zeer nauw betrokken is bij de oplossing van deze quaes- tie. Spr. wijst er op, dat alle landen, die aan de conventie hebben deelgenomen, zich ge haast hebben de facultatieve surtaxe tot het maximum-bedrag aan te nemen, behalve Bel gië. Na September zal België echter dat voor beeld volgen. Ook Spr. dringt aan, op een onderzoek van 10 of 12 van de best geoutilleerde fabrieken. De Minister' van Financiën (de lieer Harte van Tecklenburg) beantwoordt allereerst de oritiek op rijn beleid. De in- trékking of wijziging van een ontwerp is nog geen bewijs voor beleid of gemis aan 'beleid. Zulks moet beoordeeld worden naar de om standigheden. De indiening van het ontwerp tot- verhooging van den accijns op "heb gedis tilleerd geschiedde ofider heb 'licht van de omstandigheid, dat een te kort van 4 millioem moest gedekt worden. In heb licht van die omstandigheid was de indiening dus volko men gemotiveerd. Door het vrijwil en van de suikerpremiëtt is die verhooging nu niet noo- dig geworden, maar dit geeft geen aanleiding tot het verwijt van gemis aan beleid. Do loop der tijden maakt liet dus mogelijk dé verhooging van den aocdjins terug te nemen era in plaats van gemis aan beleid zou men wel licht kunnen spreken van wije beleid. Door verschillende sprekers werd aange drongen op verlaging van den suikeraccijns en betoogt dat de suikerconventie die eischt. De Minister is zoo vrij dit te betwisten. De ooceiderans toch ia later gewijzigd naar aan leiding „van éen betoog van den afgevaardig de van Ooetenrijjk-Hongarije, die niet wilde vastleggen de verlaging van den suikerao cijns. Hij wilde iedere contra cteererade mo gendheid vrijlaten, en dat is geschied. Het gevaar voor smokkelarij wordt door den Minister niet ontkent, maar men moet daT gevaar niet overdrijven. Er is meer te verdienen aan het smokkelen van 1 liter ge distilleerd, dan aan hot smokkel era vara 1 KG- suiker. Een deïde argument -voor de verlaging was dat de suiker meer'ondek-het volk moet gebracht Worden. Over de voedingswaarde Van de suiker is men het nog niet eens. Men' beroept rioh op prof. Pekelharing, maar die is professor in het administratief Vecht. De heer Schaper. Neen, 't is een ander. (Gelach). De Minister. In elk geval staat de meeraing vara andere deskundigen1 daar tegen over. Hoe gaarne de Minister het ook zoude doen, hij kan de 20 millioem niet missen. Hij kan den aecijtns nieb verlagen. Op het werk plan der regeering komt niet voor de verhoo ging van directe belastingen tot verlaging van den suikeraccijras. De minister zegt ik kan die 20 millioem vara den suikeraocijna nieb missen; niet voor de helft era ook niet met e)en vierde. Al' wil do minister het crediet van ons land niet vermin deren, toch' is de toestand der financiën niet zóó rooskleurig als men dien zich voorstelt. Er zullen nog suppletoir© begrootingen ko men, die nog ongeveer 1$ millioen eischen. E i men moet ook op de toekomst rekenen. Vast staat dat de uitgaven zeer zullen stijgen door wetten, door de vorige regeering inge diend. Belangrijke uitgaven zullen vorderen do Kinderwetten, de Landweerwetten en de Militiewettera, de Pensioenwetten, de Wo ningwet, enz. en2. Wij staan dus voor eeno aanmerkelijke verhooging, waarschijnlijk van 5 millioen voor den gewonen dienst. Daarbij kernen nog de uitgaven voor de Indien adi 7 millioen. Aan de vrijvallende suikerpremiën is dan ook dringend behoefte. Nu de surtaxe. Er is aangedrongen op onmiddellijke min dering van de surtaxe en men heeft zich ook hier weer beroepen op de conventie,, wier doel zoude zijn de voorwaarden van mededin ging gelijk te maken. cn vond ik 't in Indië maar alles behalve leuk. We parceren nu een lage moerassige vlak te, met palmboonien begroeid. Bepaald mooi kunnen we het niet noemen on wo begrijpen, dat monig'o nieuweling zeer teleurgesteld is. „Is dat nou India?" uoorde ik er een uit roepen. „Wacht maar tot je eerst eens met bet. binnenland kennis maakt. Aan de warme zeekust moet je 't niet zoeken', antwoordde terecht een verbrand oud-gaat, die het jonge- meuscJi had afgcliaald. En zoo is het-. Mon achal, dio hier een groot deel van hun leven in de „bcsobaafdosteden slijitera, kennen Indië niet. kunnen het niet waardeeren, kun nen liet niet liefhebben. Neen, daar boven in het gebergte te midden van de nog zoo eenvoudige dorpsbevolking, daar moet mem hc. vindon, in de koele, opwekkende ijlheid der lucht. Na twintig minuten rijden» komen we aan oen miserabel klein stationnetje en zijin we bij hot stadhuis, in het midden der oudo sttad Batavia. We stappen hier uit on klimmen in een vuile do3 a dos met een mager, ver schrompel klein biokjo bespannen. De koet sier, een echt gemeen Bataviaasch type, kijkt zeer teleurgesteld, als we hem in het Maloisch aanspreken. Hij had natuurlijk liever een nieuweling gehad, die zoo niet met de tarie ven en de taal op de hoogte is- Ja lezersG moet liet me maar niet kwa lijk nomen, als ik vandaag een beetje mop per en de zaken Joor een donkeren bril bezie Ken merasoh is l i eenmaal geen snijboon en ik bera nog dr.nig uit mijln humeur over dio bagagek weetic. 1!; had morgen, tor gelegen heid' van den i jaardag v~.i orazen Prins, mijn uniform vollen aantrekken om naar do parade te gaan, era nu wordt mij deze uiting var patriotisme eenvoudigweg onmogelijk ge maakt. Wanneer men van <le aankomst in de „Ko ningin van heb Oosten" groote verwachtingera koestert* dan wordt men al zeer teleurge steld, want de oudo stad, waardoor onze weg het eerst voert, biedt al weinig aantrekke lijks. We zullen or echter in deze Penkras nog niets van zeggen en wachten tot ik in een betere stemming ben. Als we dan, na een lekker verfrisschend bad, 's morgens in de vroegte, eens een behoorlijk rijtuig! latera voorkomen om to toeren, daai geloof ik wel, da! ik een beteren indruk krijgen zal dam nu. Wo hebben t hans slechts één doel, één verlan gen, en dat is om zoo spoedig mogeliik onder dak te zijin en on9 op zijn Indisch lekker fce maken. In een sukkeldrafje gaat het al hor tend era steotend verder en komen we na een half. uur aan, hot „Hotel Molenvliet", dat ons in Holland reeds warm werd aanbevolen. Batavia, 18 April 1903. Do hotels in Indiü hebben door liet beek van Bas Veth al een bijzonder slechten naam gekregen en menig gefortuneerd1 Hollander zal, na de lezing er van, zich zeker vast era heilig voorgenomen hebben, om nooitl een kijkje in dat „beroerde apenland" te komen nemen. En dat is zeer jammer, want men vindt te Batavia en elders wel geen. boule vards, geen groote speelbanken en andere Europeesclio fraaiigheden, doch wel een zeer belangwekkende, geheel nieuwe omgeving. Ik raad heb daarom hen, dio van Parijs, Weeraen, Italië enz. blasé zijn, in gemoeda aan, om. eens een half jaartje ira onze Oost te komen reizen. Op dio manier rollen de dubbeltje» ook weer een beetje terug. Om de hotels hoeft men het heusoh niet te laten, die rijn hier heel goed1 en zeer billijk. Was ik in Pa- dang ira heb Abjobkotel reeds tevreden, bij „moeder" Meerteras ira het hotel Molenvliet is het nog wel zoo goed. Wat> mij er dadelijk qpviel was do buitengewone echt Hollarad- sche zindelijkheid, die hier in. Indië wel eens wat to wensohen overlaat, altijd wat de om geving betreft, want men bfiadt hier twee» a driemaal daags. Het hotel Molenvliet werd het vorige jaar- geheel verbouwd. Alles ziet er nieuw en kraakzindelijk urit, want de eige nares duldt geen vuil. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat controleert zij haar perso neel, dat voortdurend aan oen soort grooten schoonmaak bezig is. Ik heb in Indië nog ucoit zoo iets gezien. Haar man, de heer F. A. Meerteras, ia reeds 41 jaar in Indië, waar van cle lielfb bij „das Militair". Hij diende bijl de cavalerie, de genie er» de militaire ad ministratie era werd! later gecommitteerde van het Roode Kruis. Hot was in den tijd, toen hij nog to Tandjoohg Priok pachter was vara het stationsbuffetAls er in die dagen troepen vara Atjek kwamen, waa „moeder" Meertens steeds present, om onder de solda ten versnaperingen uit to doelen. Zij, eene Amsterdaiusohc van geboorte, woont reeds 31 jaar in het' zonneland' era het waardige echt paar is nog altijd met energie era levenslust bezield. Zi; bestiert het hotel, zorgt dat de zaken inarch teren era hij voert de administra tie Zij werken hard1 om hum talrijk krooet een flinke positie ira de burgiermaafescliappij te bezorgen. We logeer'?» hier nui reeds in het mime paviljoen, vhak aan den weg, en wij kunnen ieder, die ujit Europa komt, dit hotel ten zeerste aanbevelen. Heb eten, in de ruime, zindelijke keuken klaargemaakt, is uitstekend, evengoed als in dé dére hotels hier ter stede. En de kamera rijn veel beter, ja bepaald smaakvol gemeubileerd Wanneer ik u nu nog verder mededeel, dat doortrek kende reizigers slechte f 4 daags betalen, d'at bij een verblijf vara veertien dagera achtereen slechte f 3.50 in rekening wordt gebracht, dat men zich voor f 90 per maand kam abora- neoren, era dat men daarmede van alle» af is, dan geloof ik wel, dat zij, die in Europa ge reisd hebben, me zullen moeten toegeven, dlat het hier nog zoo kwaad' niet is. Toen wij eergisteren „moeder" Meertens dio vervelende «eschiedenis van de bagage banden uitgelegd, bezorgde hot goede raousch o<»9 dadelijk schoon boven- en ondergoed, zoodat wij. na ons heerlijk gemandied te lubben, er toch nog op uit konden. Mijn biKtae stemming verdween toen onmiddellijk. Ik sprak daar van mandiën en moet dus oven vertollen wat mon daaronder verstaat-. Man* (,-ën is baden, doch niet zooals in Holland u een kiup, maar op rijn Indisch. Men doet dat s morgens om vijf uur, om elf uur nog eens e\jeindelijk ook 's namiddags tegen vieron. Iedereen begrijpt, dat dcce zindelijke ge- woonto noodzakelijk en gezond is. Mera schept met een daartoe bestemd emmertje „gajoeug" het wnter uit den geniotedden mandibak, giet het over het hoofd uit (siram- men), smeert zich daarna met zeep geducht ïu en siramt dan nog eens. Door een latwerk, da, over den mandiebak is aangebracht, be let men dé nieuwelingen op Buropcceche wijzo oen bad te nemen. In dit l&bwerp is oen vier kant gat opengelaten voor het opaoheppea van het water Men staat hier in Indië zeer vroeg op, om van de heerlijke ochtendkoelte

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 1