Maar ook dit betwist do minister. Het is hier geen gelijkmaking van de suikers van do verschillende landen, maar gelijkmaking van de rietsuiker met de bietsuiker. Het dool van da conventie is: opheffing der premiën; be perking der bestaande surtaxc en fnuiking van Kartells. Invoering van eene nieuwe surtaxe zoude zijn in lijnrechten strijd mot den geest der conventie. Bovendien is eene surtaxe tegen de overstrooming van suiker voor Nederland niet noodig. Het beroep op andere landen is voor Nederland niet ontvankelijk. De heffing van oono surtaxe voor Nederland niet noodig. zij is ook niet gewenscht gelijk de minister uit. de produotievoorwaarden aantoont. Voor het' tot stand komen der conventie waren de produotievoorwaarden voor de Nederl. suiker- fabriekanten tegenover bet buitenland on gunstiger, hetgeen niet verhinderd heeft dat toch nog voordeel gemaakt wordt. Na de conventie zullen onze fabrikanten tegenover het buitenland een voorsprong hebben wat de gunstige productievoorwaarden betreft en aan de spits van de suikerproduoeerende lan den komen te staan. En wio zou nu do surtaxe betalen? De binnen!andsoh suikoreonsument, de fa brikanten van jams enz., do importeurs van. koloniale suikers cm... de sohatkist, voor wier belangen do Min. van financiën heeft to wa ken. Alleen wanneer de suikerindustrie zich niet meer zou kunnen handhaven, zou hef fing van surtaxe gemotiveerd zijn, maar dit is gelukkig niet het geval. Het tegendeel is in do toekomst te verwachten. Ten onrechte is de landbouw in het ge ding betrokken. Hij heeft belang en groot lie- lane b;; bot vonrtb'^aau der suikerindustrie, maar niet in die mate als men het wil doen voorkomen. De prijzen zijn stijgende, en het overgangstijdperk zal den landbouw geen kwaad deen. Notr eens, or bestaat dus geen reden voor de beffing ooner surtaxe. Dat er zich in heft overgangstijdperk moeielijlkbeden zullen voor- döen, ontkent de Min. niet. Hij heeft daar zelfs op gerekend, gelijk hij in de Eerste Ka mer reeds heeft uiteengezet. Do NedbrT. suikerindustrie zal niet aan haar lot worden overgelaten, en teeen een onderzoek van eenige fabrieken heeft de Reg. geen bezwaar, mits men daarin niet de be teekonis hecht dat minder gunstig werkende fabrieken veho'nen zullen worden. Ook de Min. van Waterstaat, is tot een onderzoek bereid, maar dit zal zich niet bepalen tot een onderzoeik van de boeken door een ac countant. Heft verleenen van preimiën in strijd met de conventie door niet contracteerende mo gendheden, zal worden tegengegaan, en in geval heb geschied door een der contractee rende mogendheden, kan men zich beroepen op de conferentie of eene nieuwe conferentie bijeen doen roepen. Het gebruik van saccho- rino is hier te lande niet groot. Het grootste gedeelte van de hier ingevoerde saccharine wordt weer naar België gesmokkeld. Een on derzoek naar de glucose in de basterdsuikers wil do Min. gaarne toezeggen. Do heer Schaper repliceert, en stelt een amendement voor, strekkende om aan art. 1 van hert ontwerp slechts kracht te geven tot 1 Sept. 1905. De V oorzitter zegt, dat de algameeue beschouwingen niet toelaten, amendementen voor te stellen. Do al gem eene beraadslaging wordt ge sloten. A19QU komt aan de orde het amendement- Schaper. om art. 1 slechte van kracht te ver klaren tot 1 September 1905. Do heer Kolkman verklaart dat de katholieke partij zeer gezind is voor een accijns-verlaging op suiker, maar het voor gestelde amendement acht Spr. daarvoor niet den aangewezen weg. De Kamer mag zich daarbij niet neerleggen en Spr. advi seert tot intrekking. Do heer Schaper zegt, dat alleen do bedoeling is de regeering to forceeren met een wetsontwerp te komen. De heer Schokking bestrijldt het amendement in gelijken geest als de heer Kolkman en geeft eene motie in overwe ging, strekkende om aan te dringen op een spoedige verlaging van den suiker-accijns. De heer Schaper trekt zijn amende- men in, om het bij art. 16 of 17 weer voor to stellen. Bij art. 16 stelde de heer Schaper voor te bepalen dat de suikeraceijna voor 1 Septem- be- 1905 zal worden herzien. De Minister heeft bedenkingen togen he* rauwelijks ingediende amendement. Bo vendien is 1905 het jaar der verkiezingen en niet gunstig om op den wetgevenden arbeid te influenoeeren. De heer T y d o m a n stelt als sub-amende ment voor 1 September 1905 te veranderen' in 1 September 1906, welk sub-amendement wordt overgenomen door de heeren Schaper a s. Het amendement-Schaper, aldus gewijzigd, wordt aangenomen met 43 tegen 23 stemmen. Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. aan genomen. Na behandeling van de huishoudelijke ra ming is do Kamer op reces gegaan. te kunnen genieten, drinkt eon kop koffie, steekt zijn pirn op en gaat daarna mandien. Lekker opgefrischfc, doet men tot «acht uur een morgenwandeling, komt weer thuis om to ontbijten en gaat daarna tot olf of twaalf uui aan den arbeid. Het is intusschen zeer warm geworden on een bad wordt weer nood zakelijk- Om één uur is het rijsttafel, een 1 voor Indië zeer gezond eten, omdat hot lioht verteerbaar is. Van twee tot vier gaat men slapen, daarna weer mandiën én tot zes uur j win idolen. Van zes tot acht uur wordt er veer gewerkt, daarna veroenigt men zich aan de Europeesclw avondtafel, om dan ton slotte i tot tien of elf uur in een gemakkelijke luiaards tool do couranten te lezen. Ziedaar in korte trekken een levenswijze geschetst, waarmee men het, in Indië l.ang kar. volhouden, vooral wanneer men zich hoedt voor alcoholmisbruik en overigens dc regels dei* tropisohe gezondheidsleer opvolgt. Lt. CLOGKENER BROÜSSON. b.d. Batavia, 22 April 1903. Berichten. Hot krankzinnigengesticht te Zutf on. In de a. s- zitting van de Pro vinciale Staten van Gelderland komt o. a. aan de ordei het verslag naar aanleiding van de in do jongste winterzitting gedane toezeg ging van het onderzoek nopens de gerezen klachten over dë verpleging in do krankzinni gengestichten onder lust bestuur van provi soren van liet oude en nieuwe gasthuis te Zutfen. Men is begonnen moft een aantal in de laatste jaren als hersteld ontslagen personen te doen hoor en. Er bleek daaruit, dat niet ten onrechte de verklaringen van ontslagen personen on betrouwbaar genoemd worden. De antwoor den spreken elkaar tegen. Uit verder onder zoek is de indruk verkregen, daft in do ge stichten orde en netheid heersohen en dat de doktoren, dia aam het hoofd staan, vol komen voor hunne taak berekend zijn, Ovter de hoofdvorpleging kam niet geklaagd wor den. Het ondergeschikt personeel kon beter rijn. Door het houden van een cursus wordt getracht hierin verbetering te brengen. Gedeputeerde Staten concludeeren, dati er geen aanleiding besta«at het vertrouwen, aan do boido gasthuizen to ontnemen, weshalve zij voorstellen dë verslagen van deze zaak voor kennisgeving aan to nemen. Rotterdam sche raad. In de gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad van Rotterdam werd vrij uit voerig gedebatteerd over het verzoek van het Centrale Bureau voor Sociale Adviezen om subsidie. B. en W. adviseerden op dat verzoek afwijzend to beschikken. De wethouder Hintzen, die dit afwijzende prae-advies verdedigde, meende dat deze im stelling er niet toe zou bijdragen, om den socialen vrede te bevorderen, nu er een man als Oudegeest in opgenomen was. En mocht al ooit de gemeente het advies van het Bu reau noodig hebben, dan kan men dat tegen betaling krijgen. Do heer Yan A«alteu kwam er tegen op dat het bureau geen onpartijdige adviezen zou geven, omdat Oudegeest er in zat. Die zat ex al in vóór er van de jongste werksta king sprake was. Ook de heer Gorretson achtte dit geen bezwaar. Er zaton immers ook mannen van andere richting als mr. Aalberse en ds. Talma in. Dë wethouder betoogde in zijn repliek, dat hiji nieb had willen zeggen, dat het bureau geen onpartijdige «adviezen zou ge ven omdat Oudegeest er in zat. Hij ver wachtte er echter niets van voor den socialen vrede, gelijk de heer Van Aaltcn had ge zegd, dat het bureau daartoe zou werken. Nadat een voorstel van den heer Van A al ten om f 300 subsidie te geven, met 18 tegen 16 stemmen verworpen was, werd bet afwijzende prae-advies zonder stemming goedgekeurd. Aangehouden moest worden het voorstel betreffende den aanleg van het Van Hogen- dorpplein, omdat bij de stemming oyer een amendement de stemmen staakten. Na vaststelling dier jaarwedde van den geneesheer-directeur voor het te stichten nteuwe krankzinnigengesticht onder Poorte gaal op f 5000 met vrije woning, vuur en licht, werd als zoodanig benoemd dr. W. Vos. Voorts werd herbenoemd! tot directeur van het Museum Boy mans de heer P. Ha- verkorn van Rysewijk; en benoemd tot leeraren aan de H. B. S. met 3-jarigen. cursus voor de wiskunde, de heer K. R. Postnia, voor de Fransohe taaldei heer J. H. J. Heynea en voor do Hoogduitsche taal, de heer P. Hannik, allen te Rotterdam. Tegen de tabaksbelasting. Op de algemeen© vergadering der Maatschap pij van Nijverheid, op 10 cu 11 Juli te Gro ningen te houden, zal door liet departement Tiel dë urgentie worden gevraagd) voor on derstaande motie: „De Maatschappij van Nijverheid, overwe gende dat het haar ter oore gekomen, is, dat bij den minister van finauciën een wetsont werp in voorbereiding is, waarbij de belas ting op tabak zal worden verhoogd van f 0.70 tot f 20 por 100 K-G. overwegende, dat dëzo verhoogde belasting den Nederlandschen tabakshandel in hoogo mate zou belemmeren, dat zijl een zeer belang rijken tak van nationale nijverheid zou knak ken, dat zij de bloeiende Nederl and salie ta- baksmarkt zeer zou aantasten en bovendien den Nederlandschen tabaksplanter elk loo- nond bedrijf zou ontnemen overwegende, dat mitsdien dit afwijken van liet principe van vrijen handel door zulk een belasting hoogst bedenkelijke gevolgen zou hebben voor onzen nationalen handel en nijverheidspreekt als haar oordeel uit, dat deze belasting in ieder opzicht afkeuring ver dient; en besluit zich to wenden tot dé regeering met het verzoek, geen wetsontwerp van der gelijke strekking den Staten-Generaal aan te bieden. Vorming van historici. Door het bestuur van het Historische Genoot schap is een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin gewezen wordt op de onvoldoende opleiding van jonge historici aan de universiteiten. De oude geschiedenis is geworden een bij /uk van den doctor in de klassieke lette-en, de vaderlandscho geschiedenis en de algemene geschiedenis van de middeleeuwen en den nieuwen tijd een bijvak van den candidaat in do Noderlandsohe letteren. Van deze stiefmoederlijke behandëling ia het gevolg geweest, dat de vorming en op leiding van studenten tot zelfstandige be oefening der historische wetenschappen steeds met de grootste bezwaren te kampen heeft. Hef bestuur van het Historisohe Genoot schap geeft nu aan op welke wijze een vol doende regeling zon zijn to verkrijgen. Het zocht het middel om de gewenschte verbe teringen te verkrijgen niet in do instelling van een doctoraat in do geschiedenis, maar in de vrijheid om de vorming van den his toricus zoodanig to regelen, dat werkelijk voldaan kan worden aan den eisch der wet, die opleiding tot zelfstandige beoefening der wotenschap vordert. Om zulk een) opleiding mgelijk te maken, is het noodig den student in de gelegenheid te stellen zich gedurende eenige jaren on belemmerd aan historisohe vakstudie te wijden. „Om dit mogelijk te maken is het echter, wordt verder in het adres gezegd, „een ver- eisohte, dat althans do voornaamste histori sche wetenschappen in ons universitair on derwijl vertegenwoordigd zijn, en dit is, helaas, niet het geval. Gelijk hier te voren reeds werd opgemerkt, springt hiet meest in heb oog en wordt het smartelijkst gevoeld het gconis van een leerstoel in oeconoonisohe geschiedenis en van een leerstoel in kunst geschiedenis. Het bestuutr veroorlooft 'rich met nadruk te wijzen op dei behoefte, dat ten minste aan éóne Nederlandsche rijks universiteit historische wetenschappen Van zóó groote beteekenis afzonderlijk worden vertegenwoordigd. Bovendien echter doet zich een© andero behoefte zeer levendig gevoelen. Zal dë stu dent gevormd en opgeleid worden tot zelf standige beoefening der historisch© weten schappen op eene wijize als hierboven is aan gegeven en' zooals billijkerwijze mag gevor derd worden, dan dient den hoogleeraren, die met het onderwijs in de algemeen© ge schiedenis van dei middeleeuwen en den nieuwen tijd en daarenboven in de vader- landsche gesohiedenis zijn belast, adsistentie verleend to worden door hun een buitenge- woon hoogleera.ir of een lector ter zijide te stellen, aan wien dé" hoogleeraax een go- deelt e zijner werkzaamheden kan opdragen. Het bestuur neemt de vrijheid er de aan dacht der regeering op te vestigen, dat in Eet bijzonder voor het onderwijs in diplo matiek, palaeographie en aanverwante vak ken uitnemend partij zou kunnen worden getrokken gelijk ook in het buitenland geschiedt van de voortreffelijke krachten, die bij het Nederl. archiefwezen werkzaam rijn." De ontvangsten van de Nederl. Ztn- dingvereeniging hebben van 15 Juni 1903 bedragen de som van f 6389,344, waaronder is begrepen f 738.61 van de opbrengst der stuiverscollecte; van de collecte op 21 Mei 11. iij de Groote Kerk te Rotterdami f 462.50eien Pinkstergave van N. N. te Rotterdam f 300; van N. N. te Zeist f 300; gecollecteerd in de erken te Rotterdam op Pinksteren f .214.73; van de afdeeling Heemstede f 125; en van wijlen mej. de wed. V. G. te Haar lem, f 100. Voor het tekort over 1902 groot f 10152.47 werd ontvangen f 1695.80, waaronder dloor ds. C. B. Oorthuys te Rotterdam f 1000 van do afdeeling Amsterdam f 202.50, en ■door dis. J. A. Cramer, te 's Gëavenhagc, f 250, zoodat het tekort blijft f 3409,83. Alg. Ned. Werklieden-Verbond. Dë volgende circulaire is verzonden; Uitsluitend aan de afdeelingen van het A. N. W.-V., die hebben gestemd tegeu het voor stel Utrecht: Het Algemeen Nederilandsch Werklieden-Verbond plaatst zich op het Vrij zinnig-Democratisch standpunt Bondsbroeders Ge zijt in heb bezit van eene circulaire van het Centraal-bestuur ©n van eene circulaire van de afdeeling Utrecht. Duidelijk blijkt daaruit, dat er geen moge lijkheid bestaat dat 'het Centraal-bestuur te bewegen zal zijn, op het besluit, dat met zoo'n geringe meerderheid van stommen genomen is, terug te komen. Thans moet ieder Werkliedenverbonder per soonlijk en elke afdeeling in haar geheel Vrij zinnig-Democratisch rijn, oan te kunnen aan blijven, Wie het niet ia, of heb niet wenscht te worden, is uitgestoten, ia afgesneden, hij kan geen lid van 'het „Agemeen" Nedl. Werk- lieden-Verbonder worden of blijven. De gevolgen daarvan zijn nieb uitgebleven. Verschillende afdeelingen hebben zich reeds voorwaardelijk, of onvoorwaardelijk afgeschei den en vele zullen nog volgen. Dab heeft die commissie, op de bijeenkomst van 1 Juli j.l., door u tot behandeling van het geschil aan gewezen, vooruitgezien. Het Algemeen Nederlandsoh Werklieden- Verbond bestaat niet meerden naam „alge meen" mag het niet meer met volle recht voeren. Tal van afdeelingen zonden ons be richt, dat rij bleven volharden bij haar be sluit en niet den naam van Vrijzinnig-Demo cratisch wilden aanvaarden. Andere afdeelingen zonden nog geen be richt, omdat rij te weinig tijdruimte hadden gehad, om in dleze kwestie eene vergadering te beleggen. Een 16-tal gaat reeds met de commissie mede; rij omvatten ruim 2000 le den. Thans meent de door u aangewezen com missie, dat de tijd gekomen is, om u beslist van advies te dienen. Zij verzoekt u naar eene op 26 Juli a.s. te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te houden vergadering, één of meer afgevaardigden te zenden, ten einde de afdeelingen, die zioh. reeds afgescheiden heb ben, of die zioh willen afscheiden daar weder te vereenigen. Wij willen het Algemeen Nederlandsch Werkli.eden-Verbornd, het „oude" verbond be houden. Er staat nog genoeg op het oude programma, dat niet bereikt is, om het aan gebleven deel tot een krachtig Verbond op te werken. Wij stellen u voor de volgende werkzaam heden op die te houden vergadering aan de orde te stellen 1. Verkiezing van een voorloopig bestuur.. 2. Het standpunt van dit nieuwe (het oude) Verbond is: „Do Vooruitstrevend-Vrijrinnige richting op staatkundig en maatschappelijk gebied." 3. Het nieuwe Verbond aanvaardt de begin selverklaring aangenomen op de jaarverga dering te Rotterdam 31 Mei on 1 Juni 1903. 4. Behandeling van het werkprogram der commissi o. Geeft uwen afgevaardigden omtrent deze punten een mandaat mede. Wij willen behouden het oude Verbond, niet gebonden aan of aangesloten bij eene bepaalde politieke partijhet Verbond zooals dat vroeger altijd is geweest. Wij willen zelfstandig blijven. Binnen ons Verbond moet ruimte rijn voor elk arbeider, die afkeerig is van kerkelijken invloed op regeeringszaken, voor elk arbeider, die zich niet wil aansluiten bij de Sociaal- Democratische partij. De commissie, aangewezen op de bijeen komst van 1 Juni 1903. Th. de Rot, RotterdamH. G. P. de Groot, id.; J. van As Jr., id; A. Oliemans, afd. Kralingen; G. W. Snel, afd. Schiedam. M u z i e k-o n d' e r w ij z e r s. Op de tie Amsterdam gehouden vergadering van de Vereeniging van Muziek-onderwijzcra en on derwijzeressen werd met algemeene stemmen aangenomen het bestuursvoorstel om het hoofdbestuur te machtigen, dë noodigo stap pen te doen, om aansluiting te verkrijgen van deze vereeniging bij het Ned. Onder wijzers-Genootschap voor zoover dat go wenscht en mogelijk is. De heer Ary Belinfante werd herkozen als voorzitter en m plaats van. den 2en secretar ris, A. II. Amory, werd gekozen de heer A. Spoel. De beleende Rotterdaanscke Onderwijt- zersrtooneel vereeniging, die zulke uitsteken de voorstellen heeft gegeven, o. a. van ,,E$- morcyli" en „Lanseloet", is, wegens het voort durend toenemend gebrek aan krachten, outbonfden. Gedurende de vier jaren van haar bestaan, waarin zo in alle deeleu van het land steeds met veel succes optrad, heeft zei niet minder dan f 6850 bijeengebracht voor weldadige doeleinden, voor het' overgroots deel voor dë instellingen van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, O', a. voor het herstellingsoord vaD den Bond te Lunteren. Het weder in Juli. Als de voon spel fin gen van Jules Capré uitkomen, zal in Juli het weer allesbehalve bestendig rijn. Dë hooge luchtdruk dien, hij voor 't eind van, Juni juist had! aangekondigd, zal tot 10 Juli nog voortduren over de landen van Zuid-Europa era de Alpen, maar niet zoo lang over noordelijjker gelegen streken, waar nog al onweer en hoofdzakelijk Westen- en Zuid-Westera winden over Frankrijk, Neder land' en Duitschlaradi zuÜeni voorkomen. Be ne orclen Parijs verwacht hij| tegen 9 Juli een sterke depressie. Van 10 tot 17 Juli voortdurend) hooge druk over midden- en west-Europa, maar lage barometerstanden ten N.-W. van Engeland, over Spanje en de Middelllandschë Zee. Dan neemt het betrek kelijk mooie weder arsokeid. Tegelijk met het begin der zomervacantie, half Juli, opent volgons Capré een tijdperk van slecht weer niet storm uit het N.-W. over Engeland, do Noordzee en Oostzee. Heeft men daarvan gedurende een week ruim schoots genoteri, dan brengt de slotwëek van Juli „een tijd vam atmosferische woeligheid van groote hevigheid", zooals Capré noemt: stormen uit Westen en Zuid-Westen over heel Westelijk Europa: 25 era 26 Juli zullen „kritieke" dagen rijn met zeer lage tempe ra tuur. Wie om deed voorspellingen uit rijjni hui- meur geraakt heeft de troost een heel magere zeker dat men in andere wexeld- deeleii bog veel1 erger zal beleven. Tegen 10 Juli een aardbeving in Califonnië en dan 14 dagen lang onweer' en hoozen over ge heel de N. Am. Unie, op 24 Juli een uiterst heftige storm over do Canarische eilanden van 1024 Juli afschuwelijk weder aan de Oostkust van Afrika, o. a. op Madagaskar, en op 25 era 26 Juli een zware Zuidwesten- storm hoog in Azië, te Wladiwostok. Mijnwerkersziekte. Door dien hoofdinspecteur van dë volksgezondheid, dr. Woltering, is een onderzoek ingesteld naiar het voorkomen van een nieuw ontdekte mij|n- werkerszieikte, Ankylostomiagis, die veroor zaakt wordt door een soort kleine wormen, dia dei ingewanden der lijders doorwroeten, zich met hunne levenssappen voeden en hen doen wegkwijjnen. Deze ziekte, welke in het kolenbekken van, Euik en Westfalen veelvuldig voorkomt^ werd ook nog in de mijjn „Maria!" te Höngen bij Alsdorf waargenomen. Gelukkig zijn bij| een nauwkeurig onderzoek nog geen sporen van deze ziekte hier gevonden en d© noodlge maatregelen getroffen om den gevaarlijken vijjand zoo mogelijk te keeren. (N. Cfc.) Best r ij ding der insecten plaag. Te Twelloo worden, in sommige tui nen vanwege liet Rijk dooi' bemiddeling van den Rijksteinbouwleeraar voor Gelderland, don heer Nobel, te Tiel kosteloos eenige irsectenbandeu (vaigebandën) geplaatst. In den winter zal worden nagegaan hoeveel lar ven en poppen zich in deza bandera verscho len hebben era van welke insecten zij afkom stig zijn. Op die wijze hoopt men vele vijiandëu van den boomgaard te kunnen vernietigen. Nadere inlichtingen verschafte de heer A. N. Zwiers, land'bouwonderwijzer aldaar. N. v. d. D. Ben m ui g g e n p 1 a a g. Men schrijft uit Sloterdijk aan het Handelsblad: Nauwelijks heeft de zomer rijn intocht ge daan, of de muggenplaag is gekomen. Vooral op den Haarlemmerweg zijn de slachtoffers vele. Er zijn onder de bewoners Van dien weg, die des nachts hun leger, sommigen zelfs hun huis verlaten, om met elkander een buurpraatje te houden, liever dan zich zóó to laton kwellen. Kleine kinderera brengen schreiend den nacht door, en vertoonen den volgenden dag buitera era gezwellen im liet aangeizcht. Vanwaar dat? Era men had hier de laatste jaren geen last van muggen meerMen zegt, dat we dat aan de fabriek van Boldoot te danken hebben. Duizenden van dio beestjes zijn met zekere vettigheid, die voor de zeep- bereid/ing dienen moet, en waarop zij azen, meegekomen, en verspreiden zich nu overal in den omtrek. Zoo moeten wë duur betalen den euu-de-cologne-geur, dien we inademen. Voor elke streeling van het reukorgaan een prik, een nijdige, geniepige prik! Wie verlost er ons van? Steenfabrieken. De Wagening- schc correspondent van het Hbld. schrijft!: .,'t Waa bekend, dat op de steenfabrieken in dëzo omgeving met de Arbeidswet schro melijk de hand! werd gelicht. Wel werd zoo nu en dan door gemeente- en rijkspolitie oen enkel proces-ver ba al opgemaakt, maar tot een blijvende verbetering vermocht dit niet veel bij te dragen. Thans echter schijnt men van een ande ren kanb eens to willen probeerera of er niet voor goed! een einde kan gemaakt worden aan hel misbruik, dat wordt gemaakt van vrou wen- en kinderkrach tem. Maandagmorgen' haif twee, 't was nog ge heel nacht, stapte de heer G. J. van Thienen, inspecteur van den arbeid' te Arnhem, bij den Grebbeberg uit de Oosterstoomtram en wandelde, vergczold van twiee adjunct-inspec teurs era een opzichter, in dë richting vam Wageningen. Nu hebben de meeste overtredingen op dë steenfabrieken plaats in den nacht van Zon dag op Maandag. Alsdan, kan men, vooral wanneer er een droge: week met groote pro ductie is voorafgegaan, tientallen vrouwen en kinderen naai- do fabrieken zien trekken om dë siteenen op te zetten. Do wandeling van den inspecteur duurde van half twee tof. half vier en in diera tij|dl werd geconstateerd, dab op 5 fabrieken werd gewerkt, dooi' vrouwen era kinderera benedten de 16 jaaa. Proces-verbaal is hiervan opge maakt. Op één overn was een knaapje van 10 jaar bezig met heb opzetten dér steenen. Bij liet oon state eren der overtreding gaven ver schillende arbeidsters haar genoegen te kenr nen over hot verschijnen van den inspecteur, waardoor, naar zij) hoopten, aan dezen nacht- aroeid oen ©inde zou komen." Het afmaken van hond'ën. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Cb. „Door Caro, Hector en Pluto, drië slacht offers van den honderamoord, die dagelijks op het terrein der gemeentelijke vuilnisbelt wordt bedreven, is uit „den hondenhelmel" ©era adres tot den gemeente arad gericht, waarbijl rij met versëhuldigden eerbied te kennen geven dat rij tot hun leedwezen be merkten, dat nog steeds dezelfde ommensche- lijke wijzo van afmaken hunner viervoetige rasgenooteu wordt gevolgd welk© tot een verschrikkelijkera doodstrijd in het water aan leiding geeft; dat in veile kleinere gemeen ten het dooden geschied' door middel van geiwoonl lichtgas of door inspuiting met strychnine era wel op geheel pijnlooze wijize, dat reeds twee jaar geleden afdoende proei- veni zijn genomen, die doorslaand hebben be wezen, dat geen de minste doodstrijd met deze middelen plaats heeft; dat de inspec tor der vereeniging voor dierenbescherming uit eigen aanschouwing de thans gevolgde wijfce van afmaking, gezamenlijjk in veel te groot getal in een kleine kar in het water dompelen, als ondoelmatig heefb geken schetst; redenen waarom adressanten drin gend verzoeken ten spoedigste een asphyxia- tie-toestel te doen vervaardigen, zooals o.a. daar ter stede aan het „Torentje" wordt ge bruikt." School- en Kerknieuws. De doctorstitel voor apothe kers. Door de Nederl. Maatschappij ter be vordering der Pharmacie ia het volgende adres aau. den minister van Binnenlandsche Zaken en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ver zonden De Nederl. Maatschappij tot bevordering der Pharmacie geeft met verschuldigden eerbied te kennen, det reeds in 1895 door haar bij de regeering is aangedrongen op het verschaffen van de gele genheid aan die apothekers, -welke geen gymna siale opleiding genoten hëbben, om door het schrijven en verdedigen van een' proefschrift den doctoralen graad te verkrijgen dat in den laatsten tijd ook van medische rijde adressen in denzelfden geest voor allen die het diploma van arts bezitten tot de regeering zijn gericht dat zooals uit het door Uwe Excellentie inge- dienl wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van het hooger onderwijs in art. 82x en in de daarbij gegeven memorie van toelich ting blijkt, ook door U. E. uitbreiding van het ireöht om den doctoralen graad te verkrijgen noodzakelijk wordt geacht, onafhankelijk van een gymnasiale opleiding dat voor korten tijd herhaaldelijk door Neder land sche apothekers gebruik werd gemaakt van de gelegenheid in het buitenland te promovee- ren, terwijl nu deze gelegenheid zoo goed als niet meer bestaat redenen, waarom! rij met -aandrang U. E. ver zoekt bet daarheen te leiden, dat ook voor hen', die als student in de pharmacie rijn ingeschre ven, maar niet in het bezit rijn van bet diploma van eindexamen gymnasium; of van het daar mede gelijkgestelde examen, genoemd in artt. 12 en 13 van de wet tot regeling van het hooger onderwijs, de gelegenheid worde opengesteld om, 'door het schrijven en verdedigen van een proef schrift den doctoralen graad te verkrijgen. Hooger onderwjjs in de aard rijkskunde. Naar de N. R. Ot. verneemt, is kort geleden door het bestuur van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap een adres aan den. Minister van Binnenl. Zaken gezonden waarin de dringende noodzakelijkheid wordt be toogd, om eindelijk ook in ons land de gelegen heid te openen aan de universiteiten tot leeraar in de aardrijkskunde te kunnen worden opge leid. Nederland staat daarin bij schier alle lan den van Europa ten achter. Er werd op gewezen, hoe hier in Nederland, waar men met zorg waakt dat geen bevoegdheid verkregen wordt voor eenig vak van onderwijs zonder kennis, sedert tal van jaren van staatswege aan de universiteiten het recht tot het bekleeden der betrekking van leeraar in de aardrijkskunde verleend wordt, zonder dat ook maar het minste bewijs van ken nis wordt vereischt, orn die reden werd aange drongen op het oprichten van een of meer leer stoelen en de aardrijkskunde aan de rijksuniver siteiten, gelijk die overal in het buitenland ge vonden worden, en werd tevens aangewezen hoe, bij de mogelijke invoering van een doctoraat in de aardrijkskunde, de studie daarvoor zou kun nen plajta hebben. Notarieel Staatsexamen. 1—3 Juli geslaagd eerste gedeelte G. W. Koerman, Amsterdam.H. J. Kamp, SteenwijkP. van der Brugge, Meppeltweede gedeelteB. H. Kelder, 's-Gravenihage E. Elema, LeensA. van Schuijlenburch, Amsterdam; N. J. Hoef- lake, Botterdam F. M. Weve, 's-Gravenhage G. Lammeróe, Steenbergen. De heer J. de Koning, predikant bjj de 'Geretf. gemeente te Krabbendijke, hoopt den 9. Juli zijn 50-jarige evangeliebediening te herden ken. De heer De Koning deed 9 Juli 1853 te Baar land zijn intrede en vertrok vandaar naar de gemeente De Lier. Naar de „Joodsche Courant" verneemt, zal de heer A. van Loen, opperrabbijn te Gro ningen, het amlbt van opperrabbijn van het res sort s-Gravenhage, waartoe hij Zondag j.l. be roepen werd, waarschijnljjflc niet aanvaarden.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2