van overtuigd, dat do pakketport eene zeer belangrijke uitbreiding zou krijgen, indien o\ ereenkoniatig het voorstel der Kamer eene wijziging kon worden tot stand gebracht. De Kamer geeft ten slotte te kennen, dat in dit opzicht het verkeer tusschen Neer land en België zeer belangrijk is. Maatschappij van Nijverheid. Directeuren en afgevaardigden ter alge meene vergadering van bovongenoenide Maat schappij worden gisterenavond te Groningen verwelkomd. In de eerste plaats geschiedde dit door hot bestuur van het departement Gronin gen in de Sociëteit Harmonie, waar heden en morgen de algemeene vergadering plaats heeft. Do voorzitter, mr. H. E. Oving, wees er in zijn openingswoord op, dat het wijlen jhr. :tir. W. C. A. Alberda niet mocht gegeven zijn de deelnemers aan de algemeen© vergadering te ontvangen. Spreker heette do aanwezigen met des te meer genoegen welkom omdat het lang is geleden dat to Groningen eene algemeene vergadering werd gehouden. We hebben hier een zeer bloeiende nijverheid, zei Spreker in de veenkoloniën ont wikkelde zich de landbouw en daaranast de nij verheid. Thans ia de nijverheid tot zoo'n hoogte geklommen, dat hier alles wordt vervaardigd. Wanneer gij de tentoonstelling hebt bezichtigd, zult gij zeggen: Groningen is mi)' meegevallen. De voorzitter der Maatschappij, jhr. v. d. Poll. antwoordde Reeds dadelijk bij het binnenkomen in uw goede stad. zei Spreker, wordt de vreemdeling getroffen door den ccest van welvaart, van flink aanleggen en breed opvatten,, die Groningen kenmerken. Nadere kennismaking moet, ik ben daarvan overtuigd, door hetgeen ik van Groijingen weet, dien indruk versterken. Tiet eenige wat wij betreuren, besloot Spr.. is, dat de gelegenheid ons voor goed ontnomen is kennis te maken of te hernieuwen met een man. aan wien ook uw departement zeer veel verplicht is geweest, met wijlen den heer Al berda van Ekenstein. die lange jaren het voor zitterschap van uw 'bestuur heeft bekleed, en aan wien, ook op deze plaats, een woord van wee moedige en dankbare herinnering behoort te worden gewjjd. Spr. eindigde mot den wemch, dat ons bezoek zal mogen strekken tot het nauwer aanhalen van de banden tusschen het departement en het hoofdbestuur. Daarna begaven, de lieeren zioh naar het stad huis, waar het gemeentebestuur hen ontving. De burgemeester, jhr. Van Star ken burgh, wees in zijn welkomstwoord er op, dat uit het houden van de Tentoonstelling van Nijverheid blijkt, dat Groningen sympathie gevoelt voor de nijverheid. Groningen heeft, er altijd een eer in gesteld, de nijverheid te bevorderen. .Tbr .v. d. Poll bedankte voor de hartelijke ontvangst en wenschte Groningen een voortdu- repden bloei toe. Te 9 uur werden de algevaardigden door het hoofdbestuur op liet tentoon stel 1 '1 n gs ter re i n ont vangen. Mr. Doornbos sprak als vice-voorzitter van bet. hoofdbestuur van de tentoonstelling een woord van welkom- Hij, deed dat in plaats van den heer J. E. Scliolten. voorzitter van ihet ten- toonstellingshestuur, die verhinderd was. Ook deze toespraak werd door jhr. van de Poll met een woord van dank beantwoord. Do algemeene vergadering werd heden -mor gen geopend. De voorzitter hield daarbij de volgende toespraak: „Sedert onze laatste buitengewone alg. verg. zijn slechts zes maanden verstreken. Dat tijds verloop, hoe kort ook. ia evenwel voor onze nij verheid en nllea wat daarmede in verband staat, hoogst merkwaardig geweest. Daarin toch zijn samengevallen de algemeene werkstaking en het in werking treden van de Ongevallenwet. Over do eerste dezer twee zaken zal ik niet spreken die is van alle zijden bezien en heeft een interessante litteratuur doen ontstaan, waar van ik alleen zal noemen de merkwaardige rede voering, gehouden door den lieer D. W. Stork, bij gelegenheid van de laatste jaarvergadering dor Mjj. tot Nut van het Algemeen. Die rede voering verdient volle aandacht en ernstige overweging van de zijde van allen, die belang stellen in onze nijverheid. Het zij mij vergund bij, het tweede der boven genoemde punten oen oogenblik stil te staan. Do Ongevallenwet u*a. is met 1 Februari in werking getreden, de eerste der nieuwe serie socialo wetten, waaronder, binnen korten tijd, onze industrie zal hebben te leven. Dat de machine, bij het in werking brengen, niet af en. toe warm zon loopen, kon moeielijk worden verwacht. Wij mogen hopen en vertrouwen dat de con structeurs in de Residentie, na eenigen tijd, zullen nagaan of er ook hier en daar aan de ma chine iets te verstellen valt. Het principe, dat de volle bedrüfskosten der uitvoering van de wet op de schouderen der nij- venheidsonderncmingen gelegd wordt ditmaal gehuldigd zal vermoedelijk ook worden vol gehouden bij de verdere sociale wetgeving. Tc begroeten is nog niet welke financieele las ten uitdien hoofde van do industrie zullen wor den gevorderd. De praktijk in andere landen heeft uitgewezen, dat de wetgever in den regel optimistisch gestemd is bij het beoordeelen van soortgelijke vragen. Duitschland, het land, waar bij wij Nederlanders in den regel ons licht gaarne opsteken, geeft een mooi bewijs van mijne be wering. Men ga slechts na hoe de Berufsgenos- senschaften de werking ondervinden der onge vallen-verzekeringswet van 30 Juni 1900! Dat ondernemingen, welke in de laatste jaren den strijd om het bestaan slechts met moeite hebben volgehouden, dien eerder zullen opgeven, wanneer hun, zij het ook voor een zeer goed doel. zware lasten opgelegd worden, die zij niet op den afnemer kunnen verhalen, ligt voor de hand. Dat do last zwaarder zal drukken naarmate het arbeidsloon een hooger percentage uitmaakt van den fabricatieprijs van het product, behoeft geen betoog. Evenmin dat, waar handenarbeid nog juist even mogelijk was in concurrentie met machinearbeid. bij het duurder worden van den eerste, deze daardoor arbeidsterrein verliezen zal ten voordeelt» van do laatste. Niet onwaarschijnlijk schijnt het, dat vermin dering in de vraag naar arbeidskrachten, vooral van Je zijde van die ondernemingen welke op export zijn ingericht, een onvermijdelijk gevolg zal wezen, althans aanvankelijk, van de invoe ring van het complex der sociale wetgeving, een begin van staatssocialisme, dat in den vorm van verzekering van den arbeider tegen ongevallen, ziekte en werkeloosheid, inkrimping van ar beidsduur. verplichte pensioneering, verkorting van den werktijd op Zaterdag, voorschriften omtrent inrichting van fabriekslokalcn en wat dies meer zij, door velen in den lande beschouwd wordt als een gebiedende eisch des tijds. Wat de gevolgen l&arvan voor de nijvorheid van Nederland zullen wezen, nadat een en ander zal zijn toegepast: of op verschillend industrieel gebied oonoen- tratie van het bedrijf zal ontstaan, óf syndicaten en trusten zullen Terrijzcn, die. beter dan zulks bij vrjje concurreneie mogelijk :s. de productie zullen regelen in verhouding tot de vraag naar het product der industrie, óf op hunne beurt die geconcentreerde licha men. wanneer de tijd daarvoor zal rijp schijnen, zullen verdwijnen door onteigening, en bet staatssocialisme daardoor verder zal worden doorgevoerd óf, eindelijk, en in hoeverre, de wetgever zal moeten trachten door protectie in het leven te houden wat in den vrijen strijd dreigt ten onder te gaan het zijn alle vragen, waarvan de beschouwing, hoe interessant die ook moge wezen, ons thans te ver zouden voeren. Volstaan mag worden met te constateer©» dat, in de groot-industrie, wij vermoedelijk een tijdperk intreden waarin het laatste woord zal wezen aan de sterkste producentende sterkste in outillage en kapitaal, en zeer zeker ook de sterkste in intelligentie niet alleecn intelli gentie van de bestuurderen der onderneming, doch ook van den staf en van de arbeiders. Bfj het stijgen der arbeidsloonen zal meer en meer rekening gehouden moeten worden met hef. ge halte van den arbeider. Meer nog dan vroeger zal de wetenschap in de industrie op den voorgrond dienen te treden, en het is daarom ter juister ure dat wij op onze againla zaken aantreffen zooals die betrekkelijk de chemische nijverheid en het middelbaar tech nisch onderwijs. Moge het licht, hier te ontsteken over die 'be langrijke vraagpunten,, dienen ter bevordering onzer nationale nijverheid Do secretaris bracht het volgende rapport uit: Het berichtgervon over onze ledenlijst is dit jaar een bijzonder aangename taak, aangezien een aanwas van ledon te vermelden valt, zoo groot, als onze maatschappij in haar langdurig bestaan nog nimmer heeft gezien. Ons ledentaL is nl. vermeerderd van 1550 op 2176. Ik behoef hier niet uit te weiden over de oorzaak van dit verschijnsel. Voor het grootste deel danken wij dezen accres aan het toetreden van de Voreeni- ging tot bevordering van Fa'brieks- en Hand- werksnijverheid tot onze maatschappij. Het aan tal departementen is thans giestegen tot 28 vier departementen hebben zich vereenigd met de afdeelingen der ve reen i gin gen. n.l. de dep. Am sterdam, 's-Gravcnhage, Utrecht en Middelburg. Daarnaast vormden vier afdeelingen der veree niging nieuwe departementen, nl. te Dordrecht, Noorawjjk, Woerden en Ti el, terwijl twee de partementen zich ontbonden, nl. Alkmaar en Harlingen. Het aantal der algemeene leden vermeerderde van 50 tot 54. Van de donateurs zijn overleden mr. C. J. E. graaf van Bylandt en J. F. Conrad, in wien wij tevens ons eenig lid vaai ver dienste verloren. Het aantal leden in de departementen was in 1902 1366 in 1903 2005 donateurs en donatri ces in 1902 68 in 1903 71 algemeene leden in 1902 50 in 1903'54 eere-leden in 1902 46 in 1903 46. Daarna word begonnen mict de behaalde- ling der agenda Aan de orde was punt 14 voorstellen van directeuren in zake het Tijdschrift, waarin liet hoofdbestuur machtiging vraagt van het hoofdbebeer om een nieuw contract te slui ten. Zonder discussie verleende de vergade ring de gevraagde machtiging. Aangenomen werd dat de secretaris in de functie van re dacteur een salaris zal genieten van f 500. Voorstel in zake het propagandaboekje, waarin het' hoofdbestuur machtiging vraagt tot het samenstellen en doen drukken van oen smaakvol boekje, waarin op beknopte wijze een overzicht worde gegeven van het geen de maatschappijl tot stand heeft go- bracht en van de middelen die zijl bezit om de welvaart te bevorderen. Het hoofdbestuur vraagt daarvoor f '250. In antwoord op eenige vragen zegt do voorzitter, da.t het in de be doeling ligt van het hoofdbestuur, dat aan do departementen de boekjes zullen worden verstrekt, die dan voor de verspreiding zul len moeten zorgen. Hoeveel exemplaren ieder departement zal ontvangen, kan nog niet vastgesteld worden. Het voorstel werd aange nomen. Hetzelfde was het geval met het voorstel om een subsidie van f 100 over 1904 aan de Vereeniging tor Veredeliug van het Ambacht toe to staan, en met het voorstel van het hoofdbestuur om f 100 to schenken aan de stichting van het Van Eedenfonds, tot het onderzoek der flora van Suriname. Heb departement Amsterdam kadi ver schillende voorstellen ingediend. Het eerste dat in behandeling wordt genomen betreft een herziening van de wet der maatschappij. (Directeuren zijn van meening dat een her ziening krachtens art. 17 der overgangsbe palingen wensdhelijk is. Zij zeggen in hun prac-adviea dat hier niet behoeft te worden toegepast art. 99, omdat het hier niet geldt de tienjarige herziening. De heer Westerouen van Meeteren lichtte de quaestie toe. De wet i9 in den loop der jaren zoo vaak gewijzigd, dat zij' op vele punten een algemeene omwerking behoeft. Daarom vraagt 'het hoofdbestuur in dit bui tengewone geval machtiging om de wet te onderzoeken, om in Januari 1994 een ont werp van herziening bij de departementen te kunnen indienen. Dit ontwerp zal dan rin do departementen kunnen worden .be sproken, voorstellen en amendementen in gediend. In de algemeene vergadering van 1904 krijgt men dan dus een reeks van voor stellen en amendementen', en niet voorstel len die tijdens da verandering worden go ,amendocrd, wat dikwijls heeft geleid1 tot minder gunstige resultaten. De door het hoofdbestuur gevraagde machtiging Wordt ■bij acclamatie verleend. Voorstel van bet departement Amsterdam •om naast de diploma's ook medailles toe te kennen aan werklieden, en bcaambten, met uitzondering van kantoor- en huisbedien den bij 25-, 49- en 50jarigon trouwen dienst. Over dit voorstel word1 eon, z©er uitvoerig discussie gevoerd. Hot slot was, dat. artikel 58bis, zooals liet door Amsterdam werd voorgesteld', wend aan genomen met algemeene stemmen, nadat was uitgemaakt, dat die vereprendo getuigschrif ten en de medailles niet door do algemeene vergadering, maar door liet hoofdbestuur kunnen worden toegekend Hierna werd pauze gehouden. V'olkabond. Mem schrijft ons uit Baarn Gisterenavond te 8 uur werd op het ver sierde en geïllumineerde terrein bij de Bier hal bet concert Zaagmans gegeven, door de vereeniging tot bevordering van het Vi'eem1- delingenverkeer aan afgevaardigden van dón Volksbond aangeboden. Do leden van het Hoofdbestuur werden per rijtuig door den voorzitter en den 9ecretari9 der afdeeling van hei Badhotel afgehaald en aan den ingang door de verfraaiings-commissic ontvangen, ln do pauze werd aan het Hoofdbestuur en dv ;wfgev;wuxi!igde de tjerbwijn aangobodieni en sprak de heer A. Browne als voorzitter der vereeniging tot het Vreemdelingenver keer, de aanwezigen hartelijk toe. De presi dent van het hoofdbestuur, de heer dir. Ruysch beantwoordde deze toespraak op niet minder gulle wijze en koopt dat de jonge afdeeling Baarn, gevestigd in heb schoonste lurtwarand van Nederland, tot verdere bloei zal mogen, koanen. Ook jhr. A. van de Brau- deler ids president der afdl. van den Volks bond, nam het woord en dankte dir. Ruvsch voor diens goede wen ach en, evenals die ver- fraaiiings-commissie voor haar steun. Na af loop van het concert werden de prijzen voor den bloemperken-wedstrijd door don heer A. Browne aan de winnaars uitgereikt. Heden werd do 30. algemeene vergadering gehouden in het hotel Velaars te Baarn. Aan wezig waren 59 afdbelingen. Na opening van do vergadering door den algemeene.» voorzitter, dv. W. P. Ruyscb. en nadat jhr. Vatn den Braaideler de aanwezigen het welkom iu Ba aan had, toegeroepen, wer den de rekeningen over 1992 goedgekeurd en heb verslag van dleij toestand on de werk- zaaim-hededem van den Boud voorgelezen en eveneens goedgekeurd Tob leden van het hoofdbestuur werden do heereai dir. W .P. R.uysch, mr. F- W. J. G. Snijidler van •i'issekerke on A. van der Voort Azn. herbenoemd. Aan het door den secretaris van het hoofd bestuur uitgebracht verslag is het volgende ontleend Tal van belangrijke onderwerpen zijn in 1902 in studie genomen. Meinoreeren wij allereerst <le quaestie van het verband tusschen langen arbeidsduur en lage arbeidsloonen eenerzijds en drankmisbruik anderzijds. Dan werd door prof- dr. Wefers Beltink een onderzoek ingesteld paar den aard van het gedistilleerd, zooals dit in de kleinere volkskroegen wordt gedronken. Voorts werd door de afdeelingen onderzocht in hoeverre de Pomril, een appeldrank, als volks drank een rol zou kunnen vervullen. De uit komsten dezer onderzoekingen, welke ook bui ten den Volksbond de aandacht trokken, zijn, neergelegd, in rapporten, opgenomen in No. 19 van het Orgaan. In Februari j.l. werden de af- ■deelingien uitgenoodigd, na te willen gaan den omvang van het- gebruik van brandspiritus als genotmiddel. Het desbetreffende rapport is af gedrukt in No. 25. Een ander onderwerp, de verkoop van sterken drank in de cantines van .het leger, zal voorloopig nog in behandeling blijven. In de samenstelling der jury in zake de prijs vraag voor een handleiding bij 't onderwijs, wier uitspraak weldra wordt verwacht, kwam eene wij ziging door het overlijden van de heeren prof. dr. B. Stokvis en jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein twee mannen, die onzen Bond vele belangrijke diensten hebben bewezen. In liunne plaats namen zitting de heeren prof. dr. K. F. Wenckebach en jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- De commissie, die vanwege den Volksbond een onderzoek heeft ingesteld naar de Scandinavi sche stelsels van drankbestrijding, heeft hare bevindingen en adviezen medegedeeld in een uitvoerig rapport dat dezer dagen in een. buiten gewoon nummer van het Orgaan verscheen. De commissie in zake het onderzoek van bin nen- en buitenlandsche biersoorten, zette hare gewichtige taak nog voort. De vraag omtrent het al dan niet wenschelijke van afschaffing van het rantsoen jenever van den mari neschepeling buitengaats aan boord der oorlogsschepen is ter beantwoording opge dragen aan eene commissie van der zake kun- digien. Hun rapport is reeds in het Orgaan ge publiceerd. Het denkbeeld om in Indië den strijdi tegen het drankmisbruik, ter hand te nemen, werd reeds in 't vorige jaar door het hoofdbestuur overwogen. Nieuw-aangeknoopte relaties wet tigen het vertrouwen, dat onze zaak ook in Indië behartiging zal vinden. Naar aanleiding van de instemming der 29e alg. vergadering met de gedachte van samen werking tusschen drankbestrijder en armverzor- ger, een gedachte 'door mevr. MullerLulofs met zooveel overtuigingskracht bepleit, heeft 't .hoofdbestuur der afdeelingen uitgenoodigd in die richting eene poging te willen beproeven. De Yolksbond-afdeeling zou dan voor de ver pleging van het drankzuchtige hoofd van 't ge zin kunnen zorg dragen, terwijl het betrokken armverzorgingsgenootschap de verzorging van het hulpbehoevende achterblijvende gezin zou op zich moeten nemen. Een samenwerken dus in het belang van personen, naar wie tot. heden helaas al te weinig wordt omgezien. De afd. Utrecht heeft aan de opwekking gevolg gegeven en een verplegingsfonds van f 1500 gevormd- Uil dit. fonds worden alreeds een paar mannen in Hoog-Hullen verpleegd. Ook Deventer en Haarlem hebben op lofwaardige wijze de taak aangevat. De invoering der Woningwet gaf het Hoofd bestuur aanleiding de afdeelingen te wijzen op de taak, die voor haar weggelegd schijnt om in den geest van art. 11 e. v. Woningcommissies in 't leven te roepen, die in overleg met en tot hulp van de Gezondheidscommissies werkzaam zouden kunnen zijn aan de verbetering van slechte woningtoestanden. Bloemendaal, Bre da, 's-Gravenhage en Middelburg gaven aan dien oproep gehoor. Alkmaar heeft een zeer om vangrijk woningonderzoek op voorbeeldige wijze •ten einde gebracht. Utrecht heeft een Wo ningraad" in 't leven geroepen, welke advisee- xend op zal treden in allerlei zaken, die met 't woningvraagstuk in eenigerlei veifoand staan. Ter uitvoering van het 'besluit in zake de zedelijke verbetering van den dronkaard in de ■rijkswerkinrichtingen, 'heeft het Hoofdbestuur aan den Minister van Justitie in een uitvoerig schrijven aangegeven, op welke wijze de verple ging van drankzuchtigen meer tot haar recht pou komen. Gewezen werd o. m. op de wen- ischelijkheid van den 'bouw van een 4e gesticht naast de 3 bestaande. De Minister heeft in zijn antwoord doen uitkomen, dat tegen het bedoel de denkbeeld bezwaren bestaan, maar dat het ter kennis zal kunnen worden gebracht van de eerlang te benoemen «Staatscommissie. Naar aanleiding van een opdracht der vorige alg .vergadering werd eene poging, beproefd, om tusschen de directeuren der koffiehuizen van den Volksbond een band te vormen, waardoor de gemeenschappelijke belangen dezer inrich tingen kunnen worden bevorderd. l>e Volksbond deed zich vertegenwoordigen op verschillende oongrossen en vergaderingen, o. a. voor Openbare Gezondheidsregeling voor school- en volksbaden, in de jaarvergadering van de Vereen, t. bevorder, v. h. herstel van drankzuchtigen en op het Congres tegen het al coholisme te 'Bremen. Op allerlei wijzen is getracht, omtrent het al coholvraagstuk kennis te verspreiden door woord, door beelü en door geschrift. Het optreden van sprekers wordt zooveel mogelijk bevorderd door aan de afdeelingen voor dit doel fmantieele te gemoetkoming te verleencn. Jaarlijks wordt, ton einde do" keuze van een spreker te verge makkelijken, aan de afdeelingen een lijst gezon den van sprekers over het drankvraagstuk. De uitgave van de 4e plaat van den Volksbond „Hun laatste stuk goed", ontworpen en getoe- kend door den heer G. F. v. Caspel, was een succes, terwijl ook de Volksbond-prentbriefkaar. ten hjj duizendtallen hun weg vonden. In ons Orgaan worden gedurig afbeeldingen opgeno men. Van de geschriften van den Volksbond zij het eerst genoemd het Orgaan, welks oplaag van 13000 toenam tot 15000 ex. De verheffing van ons Tijdschrift tot een Maandblad zou zeker aan de zaak der drankbestrijding ten .goede ko men. Eenige afdeelingen verspreiden het Or gaan geregeld buiten den kring harer leden. Van het mooie, in pakkenden vorm; geschreven Jongensboek van A. O. de Vletter „Paljas", dat iu een zeer goedkoope Volkshond-uitgave ver scheen, zijn meer dan 1000 ex. verspreid. Van de rede, door prof. Pekelharing in het Congres voor Openb. Gezondheidsregeling in 1902 uit gesproken „Over den invloed van alcohol op de gezondheid", werden voor onze leden tegen la gen prijs afdrukken verkrijgbaar gesteld. De vliegende blaadjes „Hun laatste stuk" en „Op je gezondheid' met welke goedkoope geschrif ten ze worden verkrijgbaar gesteld1 voor den prijs van 20 ets. de 100 voor de eerste maal een proef werd genomen, hebben blijkbaar in een behoefte voorzien van beide werden circa 40,000 stuks verkocht. Het voornemen bestaat, mei deze proef op grooLere schaal voort te gaan De brochure der •Haarlemsohe afdeeling „Aan Neer land's Jeugd" het geillustreerde boekje, dat reeds ïn 't vorige mar in 12,000 ex. onder de schoolkinderen werd verspreid vond geregeld aftrek. Raakt deze verspreiding van geschriften 't ge bied der propaganda. geheel en al op dat ter rein ligt het werk der eigenlijke ledenwerving. Zoowel door het hoofdbestuur als door de afdee lingen is daaraan veel zorg besteed. Telde do Bond een naar jaar geleden 12,400 ledon, het ledencijfer is thans gestegen tot 14,800. Van de 5l toen bestaande afdeelingen zijn er 3 opgehe ven, Goor, Loenen en Naarden. Daarentegen werden er 28 opgericht, namelijk Zaltbomnxel, Bloemendaal, Harlingen, 'Hertogenbosch, Snoek, Purmerend, Vlissingen, Hengelo, Meppel, 'Brumm.cn, Coevorden, Eibergen, Goes, Maas tricht, Naarden, Weesp, Barneveld, Bussum, Franoker, Woerden, Gorinchem, Zierikzee, Zaandijk, Beek-Ubbergen, Dockum, Hoogeveen, Harderwijk en Beverwijk. Het getal afdeelingen is thans 76. In het Hoofdbestuur nam de heer A. L. Wol- ters zitting,. In de vacature van alg. penning meester werd voorzien door de benoeming als zoodanig van den lieer W. C. v. Haeften. Van Rijkswege werd aan den Bond een sub sidie toegekend van f 1400, welk 'bedrag onder verschillende afdeelingen word verdeeld. Een groot-ere subsidie blijft intusschen een dringende wensch, wil het Hoofdbestuur in staat zijn, de aanzoeken om ondersteuning te bevredigen, die van verschillende afdeelingen in 'klimmende mate inkomen. Reeds werd eenige malen ge wag gemaakt van den arbeid der afdeelingen. Hoe kan het anders? Een verslag van de werk zaamheden van onzen Bond, welks leven en streven zoo krachtig in zijn afdeelingen lot uiting komt, is een verslag vooral óók van de werk zaamheden der afdeelingen. Het bezit van een volkskoffiehuis blijft altijd vele afdeelingen aantrekken. Werden er in 1901 in een 10-tal plaatsen reeds 23 geëxploiteerd, sedert zijn daarbij gekomen Arnhem, Leiden en Hilversum. Dezer dagen werd er nog een ge opend te Ommen, welke afdeeling van den heer F. E. Baron Mulert een zeer doelmatig koffie huis ten geschenke kreeg. Waarschijnlijk zal ook Middelburg weldra een koffiehuis hebben. Winschoten heeft gecontracteerd met een kof- fiehuishouder, die nu de consumptieartikelen tegen laag tarief verkoopt. Dordrecht laat met succes een koffiewagen rijden een paar andere afdeelingen zijn voornemens dit voorbeeld te volgen. In enkele afdeelingen bewijst een kraam, of tent op de markt goede diensten. Het getal leeszalen en bibliotheken werd uit gebreid door oprichting van nuttige inrichtingen van dien aard in Arnhem, Domburg, Nijmegen e. a. Deventer 'bracht een kinderbibliotheek bijeen. Tal van afdeelingen hebben door sprekers te laten optreden, door onze platen op doelma tige plaatsen te laten ophangen en door geschrif ten te verspreiden, onzen Bond naar buiten doen spreken. Schier eiken dag werden hiertoe de diensten van het Centraal-Bureau ingeroe pen. Vele afdeelingen 'hebben terecht kennis verspreiding ook in eigen kring niet verzuimd; zoo liet Roosendaal bijvoorbeeld onder haar le den drankbestrijidingaiectuur icirculeeren. Hebben verscheidene afdeelingen de verbete ring der volkshuisvesting ter 'hand genomen, andere wijden zich aan de verbetering der volks voeding, Zutphen en Breda door haar kookscho len, Groningen door het kookonderricht van eenige kinderen voor haar rekening te nemen. De waarde van huisarbeid als middel tot be strijding van verveling wordt door onderschei dene afdeelingen gevoeld. In hooge mate wel geslaagd is eene Tentoonstelling van huisvlijt niet daaraan verbonden wedstrijd, georganiseerd door de afdeeling Winterswijk. Moge dit voor beeld welhaast in menige afdeeling navolging vinden. De nuttige cursussen tot verbreiding van ken nis op allerlei gebied, zooals die in onzen Bond vóór enkele jaren werden ingevoerd door De- ventor, Zutphen en Winterswijk, een kranig drietal, om' haar activiteit in hoog aanzien die cursussen vinden reeds navolging in Does burg, Nijmegen e. a. Trouwens, in al deze af deelingen is 'het vereenigingisleven recht wak- ker. Wij zien daar allerlei onderafdeelingen ver rijzen die zich wijden aan zang en muziek, aan voordracht en tooneel, aan sport en gymnastiek en al deze onderafdeelingen, ze hebben dit voor- doel, dat ze het kroegleven met zijn drinkge woonten hoe langer zoo meer uit de samenleving bannen. Mot bijval maken wij lier gewag van de oprichting eener Floralia-vereeniging als on- derafdeeling van de afdeeling Zaandam. Be vordering van de liefhebberij voor bloemen kwee- ken, ze strekt tevens tot bevordering van den zin van huiselijkheid. Wat er met ae verbetering onzer volksverma^ ken beoogd, wat er mee bereikt wordt wij zien het in zoo menige afdeeling, welker Volksbond- avonden een blijvende populariteit hébbon ver kregen. Verder zijn er Reis- en Wandelclubs ont staan. En ook voor de openluaht-ontspanning die voor den zomer is, wat die andere zooeven- genoemde ontspanningen voor den winter zijn, 'wordt de belangstelling wakker. Eenige nieu were 'afdeelingen zijn bezig, op 't voetspoor van Deventer, het. Volkfevoetbalspel te organiseeren. Dat de alinea van art. 2 onzer Statuten die de afdeelingen liet helpen handhaven der Drank wet tot laak stelt geen doode letter blijft, kun nen Deventer. 's-Gravenhage en Utrecht getui gen, die werkzaam waren in t belang van de bestrijding van den clandestienen drankhandel, terwijl Baarn en Bloemendaal pogingen hebben aangewend tot liet wettelijk maximum. Vele inrichtingen, met de bestrijding van het drankmisbruik in verband staande, werden door Ie afdeelingen gesteund. Zoo het indertijd door den Volksbond gestichte Herstellingsoord voor drankzuchtigen Hoog-Hullen' de Kindercur- sussen van de Ned. Onderw. Propag.-club, Flo ral ia-vereen igingen, Pro Juventute, 'Spaarban ken, Huishoudscholen e. d. En verder zijn 't vooral de verschillende drink gewoonten, tegen welke de afdeelingen den strijd aanbonden b.v. het drinken op de lotingsdagen in Alkmaar, Baarn, 'Helder, Kampen, Roosen daal, Utrecht, Zaandam en Zutphenhet drin ken op de bouwwerken in Assen, Baarn, Mid delburg e. ahet drinken in de kersenboom gaarden in Tiel, het ergerlijke drinken biy de begrafenissen in Enschedé, het drinken onder de kolensjouwers in Breda. Zoo konden wij. voortgaan. Maar een beknopt verslag als dit kan niet meer zijn dan een over- zicht, rfat overzicht spreekt wederom' van voor- j uitgang, ja, maar toch, daar moet nog veel meer j kracht ontwikkeld, wil het succes meer even redig zijp aan den omrvang van het kwaad, dat wij bestrijden. Laten wij allen het onze doen, om onzen Bond hechter en sterker te maken, om den strijd tegen 't drankmisbruik steeds meer en meer t.e doen worden een strijd! tevens vóór de gezondheid, vóór het verstand, vóór de ziel, vóór liet gezin, i vóór de maatschappij 1 Broederschap van candi d a a t-u obarisseii. Te Almeiloo werd j Maandag de 52e jaarlijjcsche vergadering van do Broederschap van caindiidaat-notarisseu in Nederland, geiüouden in do „Sociëteit tot NiUib eox V er maak" en geopend door den voor- zatter, den heer P. C. van der Way en Piet- terszein, te Amsterdam. In een terugblik op i jj-et vorige congres te 's Gravenhag© zedde Spr. te kunnen mededeelen, dat het wetsont- werp tot wijiz.igi.ng der .vet op het notaris- I ambt, naar hem t oore kwam, vrijl spoedig zal worden iingedjetnd. Het rapport omtrent de uitbreiding der notarieele standplaatsen is den minister vani justitie aangeboden, en is thans in behan deling. Uitdrukkelijjk is den minister ver- zoicuit, indien dei uitbreiding plaats heteifti, daarvan vooraf kennis tö geven, opdat alle candidate©, kunnen mededingen. De minister heeft zulks toegezegd. Het verslag omtrent dé zaakwaarneming in Limburg is den minister van Binnenlandsche Zaken aangeboden. Daarna was het woord aan den heier mr. j J. P. S. Gualthérie van Weezei, advocaat en candid aat-not.aris te Dleventejr, 'ter inlei ding van de vraag: „Is de aianspraifceilij|k- beid van den notaris voor onreiohtmiatigje daad en nalatigheid voldoende door de wet j geregeld, en zoo neen, hoe behooren dan 'de desbetreffende bepalingen te worden geiwijj- rigd of Cen) uitgebreid?'' j Aan het debat over deze rede nomen deel I prof. Treiub, mr. Van Goudoever on dé heer De Wijn, waarop die inleider heeft geant woord. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekö- zen mr. H. W. Helletma, oandidJaat-notaris to Dantum awom&e. i Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heier Van der Veui te 's Grar venhage, bleek dat in het afgeloopon jaar het ledental steeg. Het „Weekblad vioor privaat- reicht, notaris-ambt en registratie", bleef on- der de uitnemende leiding van mr. Van. Goudoever en prof. mr. Hamaker, zijfn.' ouldien roemrijken naam handha- en. j De BroeTTr'rihap telt thans 3 ©ereleden, en I 1984 gewone- en buitengewone leden. I De rekening over 1993, sluitend© met een batig saldo van f 1164.84 werd goedgekeurd) en daarna de begrooting over 1904, sluitend© met f 11,375, vastgesteld. De volgend© al'g©- meene vergadering zal te Nijmegen wonden gehouden. i Na afloop der vergadering had een ge meenschappelijke maaltijd plaats. Bevordering der pluim- veeteelt. De Vereeniging ter beVorde- I ring der pluimveehouderij en tamme konij nenteelt in Nederland, heeft Maandag haar eerste congres ta Groningeni geopend'. I D'e Voorzitter (van het congres, de heer iC. L. W. Noorduyn, ging in het koert de geschiedenis der vereeniging na. en deelde melde, dat ziji thans 3200 leden telt. In iedere provincie is een afdeeling, terwijl da vereeniging, die zich naar Sprekers meening bözig 'houdt met de bevordering van een, winstgevend laudboulwbedrijl, 'bovendien, 50 onderafdeellaigein befzit, 'Nadat Spr. den commissaris der Koningin, den burgemees ter van; Groningen ent den voorzitter van het tentooustellingsibestuur, den, heer J. E. Schoften, welkom had geheeteu, stelde hij voor een telegram te zenden aan II. M. de Koningin, waarin de leden, dankbaar waar- deerende den steun van het Koninklijk© Huis en de Regeesring, H. M. verzoeken hun eerbiedige hul da wel te wilen aanlvaarden. Dit voorstal! werd met algemeen©, instetoi- mimg aangenomen. Vervolgens leidda do heer F. de Haan te Eefde (Zutfen) het eerste punt: „de voe ding der hoenders" iu. De tweede spreker was de heer J. Kooi man, luitenant te Amersfoort, dia inleidde het punt„Kunstmatig en natuurlijk broeden." De lieer Fr. Xavier von Wersch te Sckarn'Maastricht, redacteur van de Veld bode, hield eeni referaat oivep <1© konijnen teelt. Het congres werd daarna verdaagd tot .Dinsdag, D© leden dineerden gezamenlijk, op het tentoonstellingsterrein. School- en Kerknieuws. Notarieel Staatsexamen 410 Juli. Ge- slaagd eerste gedeelte F. J. Bruinsma, te Bolfi- ward J. W. Roeloffs Valk, te LTsselsteinE. J. H. Wijnkes, te Utrecht J. H. L. Stassen, te Westraten D. Maltha, te Schiedam. Tweede gedeelte C. A. W. Beelaerts van Em- michhoven, te 's-Gravenhage tA. J. P. Mer- mans, te Teteringeu H. C. L. Klijnen, te Maas tricht "H. G. Hoornsma Cannegieter, te 's-Gra venhage J. Knegt, te Rotterdam'F. R. M. Th. Gouverne, te Haaksbergen F. A. van Bre da, te 's-Gravenhage O. Plantenga, te Zwolle H. A. Dekker, te 's-Graivenhage, en S. J. Smit, te Kampen. Examens Rijks-Landbouwschool Wagenin- gen. Eindexamen Iloogere 'Burgerschool. Ge slaagd L. V. Alsdorf, O.-JndiëW. Baljet, •BennekomW. (Bosman, WageningenA. R. Bouwer, idemW. v. d. Haar, O.-Indië D. König, Wageningen Sj. Kuiper, Stadskanaal W. J. ten Oever, Assen J. C. Camper Titsingh, Wageningen I). A. v. d. Weide, idem P. 0. v. d. Wolk, O.-Indië. Afgewezen 2, Tuinbouwschool Wageningen. Van de le naar de 2e 'kl. van den wetenschappelijken cursus slaagden de drie candidate», de h.h. R. P. Bont huis, Zuidhorn,A .M. Sprenger, Middelburg, en K. Volkersz, Oude-Pekela. Examens Rijks-Landbouwschool Wage- niiDgen. Eindexamen Hoogere Land- en Boscb- 'b on iw school. Nederland scire afdeeling. Ge slaagd H. Lindeman, Wierden G. Meijer, AmersfoortB. H. E. (Rood», Middelstum. Indische afdeeling. Geslaagd Th. Etty, Arn hem A. v. Gelder, AmersfoortW. A. Horst, TernateIA. Los, ZoeterwoudeL. Ludolph, Wageningen J. J. Paerls, DelftA. Versteegh, Passman (Java); J. S. van Vrij'berghe de Co- ningh, Den BoschS. K. Wieling, Kuijpe. Te- ruggetrokken. 1, afgewezen 13.

Amersfoortsch Dagblad | 1903 | | pagina 2